Lubbers wint vermoedelijk in de Tweede Kamer op punten 'Kijk, S. Carmiggelt' fijn fotoboekje Actiegroep kraakt twee dijkhuisjes uit protest tegen plan voor afbraak mOUiW/KWATOTET DINSDAG 23 OKTOBER 1973 TlOyl - Carmiggelt met de door hem bewonderde Willem Elsschot. De publicitaire naweeën van Simon Carmiggelts zestigste verjaardag, de vorige maand op de zevende, zijn nog in volle gang. Dezer dagen verscheen een nieuwe bloemlezing uit zijn twee bundels 'Kroeglopen' (Salamander - Querido), werd de aan hem gewijde tentoonstelling in het Letterkundig Museum te Den Haag geopend en verscheen het fotoboekje 'Kijk, S. Carmiggelt', met als ondertitel 'De schrijver in beeld'. Het boekje is uitgegeven in jaarboekjesreeks 'Singel 262' die sinds 1948 door Querido wordt uitgegeven. Het kost slechts 4,90 en is precies zo uitgevoerd als het twee jaar geleden in dezelfde serie uitgekomen fotoboekje 'Kijk, Willem Elsschot'. 'Kijk, S. Carmiggelt', dat begint met de trouwfoto van Carmiggelts ouders, bevat curieuze foto's van deze meester van de korte baan. Maar ook de afge drukte correspondentie heeft haar aantrekkelijkheid. Zo is er de brief van Cor Hermus van 9 maart 1948. Hij was toen directeur van de toneel groep Comedia. Carmiggelt was to neelrecensent van Het Parool. Het slot van de brief liegt er niet om: 'De geest uit welke de critieken van Car miggelt zijn geschreven wordt niet ge voed door liefde voor het tooneel. Zij Nieuw Boontjes boek van Jan Roelfs Van ons redactielid Jan Roelfs ver scheen het tweede deel van een Am sterdams tienerboek: 'Nieuwe avontu ren van de Boontjes'. Het verhaal gaat over een gezin in een van de Amster damse sanenngsbuurten en de uiteinde lijke verhuizing van de familie Boon (vader en moeder, een zus met drie broers) naar een flat in een van de hoofdstedelijke buitenwijken. Deskundi ge beoordelers noemen de boeken van de Amsterdammer Jan Roelfs, die tot z*n vijftigste jaar achtereenvolgens in een volkswijk en eon tuinstad heeft ge woond: rijk aan Amsterdamse humor, karakteristiek van sfeer en getuigend van een rake kenschets van een door snee Amsterdams gezin. Tieners, maar zij niet alleen, zullen de nieuwe avon turen van de familie Boon weer met veel genoegen lezen. Beide delen zijn verschenen in de Irisreeks bij uitge versmij. Kok in Kampen. (Het eerste deel heet: 'De Boontjes van de Bakker- naar de leveranciers. vormt een tegenkant voor het pu bliek. Daarbij misbruikt hij zijn be perkte plaatsruimte te vaak voor gees tigheden ten koste van de executan ten. Zijn critiek maakt geen serieuze indruk'. Een andere opvallende brief is die van Elsschot op 16 juni 1948. Elsschot schreef nadat hij 'Honderd dwaasheden' Carmiggelts derde boek had gelezen. Hij waarschuwt Carmiggelt voor het overmatig ge bruik van het woord SIK en vooral voor een overmatig gebruik van de uitdrukking 'Hij realiseerde zich'. Een kostelijk boekje dat u kunt mee nemen als u de tentoonstelling gaat bekijken die tot en met 16 november in het Letterkundig Museum blijft, daarna voor een maand naar het Pers museum in Amsterdam gaat en ten slotte naar kasteel Groot Hoenlo in Olst J.H. Turks fruit in vele vertalingen AMSTERDAM De rechten tot ver taling van Jan Wolkers' boek 'Turks fruit' zijn reeds door de 'Stichting tot bevordering van de vertaling van Ne derlands letterkundig werk' aan uitge verijen in Londen, Parijs, Stockholm en Helsinki verkocht. Afgelopen week zijn de rechten verkocht aan een uit geverij in Keulen en een in Kopenha gen. Dit geschiedde tijdens de Frank furter Buchmesse. De film naar het boek werd zojuist in Finland verbo den. In Engeland werd de verschij ning van de roman zelf een half jaar uitgesteld, omdat een tiental drukkers weigerde het boek te drukken wegens obsceniteit. Van een onzer verslaggevers VAMK Tien jonge mensen houden sinds vorige week twee dijk woningen langs de Waal in Va rik bezet. Zij hebben de woningen ge kraakt uit protest tegen de massale afbraak van dijkhuizen en de algehele kaalslag, die bet rivierengebied de komende tien jaren be dreigen. De tien krakers zijn voor het meren deel afkomstig uit Utrecht. Het zijn studenten en jonge arbeiders die zich verenigd hebben in de actiegroep De Waalstroom. De woningen die ze be zet houden zijn twee gave en typische dijkhuizen, compleet met afgeknotte bomen, die al bijna een jaar leeg staan. Voor het polderdistrict Tieler- waard staan ze in de weg bij de noodza kelijk geachte dijkverhoging en -ver breding, die althans wat het dijkvak langs de Waal bij Varik betreft, in 1979 zal moeten worden gerealiseerd. Het polderdistrict heeft de woningen nu al aangekocht, om straks de han den vrij te hebben bij de werkzaam heden en niet verzeilr te raken in tijd rovende onteigeningsprocedures. Omdat de rijksoverheid nog geen slooppremies beschikbaar stelt, kun nen de woningen niet afgebroken worden. Daarom staan er tientallen vaak nog uitstekend bewoonbare hui zen in het rivierenlandschap leeg. Een aantal Betuwse gemeenten, waar de woningnood althans in de goedko pe sector nog groot is, onderhandelt al geruime tijd met de waterschappen en polderdistricten om crepeergeval- len in de woningen onder te mogen brengen. Tot dusver tevergeefs, omdat de waterschappen vrezen straks nieu we moeilijkheden te krijgen bij het terugvorderen van de woningen. Mede uit protest daartegen heeft de actie groep De Waalstroom de huizen ge kraakt Gisteren hadden enkele vertegenwoor digers van de groep een gesprek met de voorzitter van het polderdistrict Tielerwaard, dijkgraaf mr. G. J. Kolff, die burgemeester is van Deil. Vooral richt zich de kritiek van de jongeren tegen de volkomen ontluistering die in het rivierenlandschap dreigt. Voor de verhoging van bijna driehonderd kilometer dijk langs de grote rivieren, moeten tweeduizend woningen wor den afgebroken en zullen door de gi gantische graverijen natuur en land schap fors geweld worden aangedaan. De plannen daartoe dateren al van tientallen jaren geleden. Volgens ou de berekeningen van de Rijkswater staat kan eens in de drieduizend jaar het water zo hoog komen dat het over de dijken gaat Met de schrik van de stormvloedramp in 1953 nog vers in het geheugen, werd in de ja ren vijftig in de Tweede Kamer het besluit voorbereid dat de dijken ver hoogd moesten worden. Inmiddels is er het nodige veranderd, wonnen nieuwe inzichten over natuurbehoud terrein en wijzigde zich de stand van het water. Op dat laatste schijnt van invloed te zijn de uitvoering van het Deltaplan, waardoor het zeewater niet meer de rivieren ingestuwd kan wor den Mocht verhoging van de dijken echt onvermijdelijk zijn, dan is er een mo gelijkheid die buitendijks te verho gen. waardoor dijkhuizen en land schap gespaard kunnen blijven. Ogen schijnlijk kost die oplossing meer geld, maar als de waterschappen er vanuit willen gaan dat ook natuur en landschap een waarde vertegenwoordi gen, zou Nederland wel eens heel wat goedkoper uit kunnen zijn, aldus de actiegroep De Waalstroom, die ope reert vanuit het pand Waaldijk 24 in Varik en over dit soort zaken discus sie wil. Er wordt op dit ogenblik contact ge zocht met waterbouwkundigen, om al ternatieve plannen te ontwikkelen. Verder zal de actiegroep zijn best doen de autochthone dijkbevolking vooral niet te doen toegeven aan de pressie van waterschappen, die willen dat de mensen zo snel mogelijk hun woning verlaten. Jarenlange druk die de waterschappen in het rivierenge bied op de mensen hebben uitgeoe fend. blijkt bij veel dijkbewoners angst te hebben veroorzaakt dat ze op een bepaald moment uit hun wonin gen gezet zouden kunnen worden. Dat is niet waar. Ook dijkbewoners heb ben rechten en de actiegroep De Waalstroom wil ze daarop gaan wij zen. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Minister Lubbers zet deze week zijn bokspartij in de Tweede Kamer voort, met als inzet de bevoegdheid van de overheid om bepaalde delen van ons land te beschermen tegen een te sterke opeenhoping van bedrijven en bevolking. Het gaat er gewoon om de mogelijkheid van redelijk leven, wonen en werken in de bedreigde gebieden te behouden. De uitslag van de strijd is niet zeker maar de verwachting is dat Lubbers op punten zal winnen. Afgezien van de WD heeft de minis ter van economische zaken vorige week de sterkste tegenstoten moeten incasseren van de ARP. Drs. Ad Schouten maakte de zaak zelfs zwaar en principieel door te stellen, dat het invoeren van een vergunningenstelsel voor het westen van het land in strijd is met de christelijke maatschappij-vi sie. Wanneer de vergunningen tot ge bieden als Rijnmond beperkt worden zou het principieel bezwaar van het kamerlid Schouten vervallen. Zijn fractieleider Aantjes heeft nu een tussenoplossing aan de hand ge daan door voor het gebied, in het westen waarvoor het principieel be zwaar voor Schouten geldt, een mel dingsplicht in te voeren voor de vesti ging van bedrijven. De overheid krijgt dan de bevoegdheid binnen een bepaalde termijn de vestiging te ver hinderen. Het principieel debat, al thans van de kant van de ARP, kan nog ingewikkeld worden. De bezwaren van de KVP waren zake lijker. Het woord principieel kwam niet over de KVP-lippen, omdat dit wetsontwerp niet zoveel nieuws onder de zon brengt en de bedrijven bij de vestigingen allang met veel bepalin gen hebben te maken. Men hoeft al leen maar aan de bestemmingsplan nen te denken. Toch wil de KVP meer zekerheid te gen de overheid, die om bepaalde re denen de investeringen kan verhinde ren. De minister zou daarom met richtlijnen moeten komen. Het be zwaar is echter, dat de Invoering van de wet, terwijl er toch nodig regelend moet worden ingegrepen, weer wordt vertraagd. Bij de KVP bestaat er be grip voor, dat niet te lang gewacht mag worden met de selectieve investe ringsregeling. De neuzen zijn nog niet geteld. Maar de verwachte overwinning op punten van Lubbers komt er op neer, dat hij met een niet al te ruime meerderheid het wetsontwerp door de kamer haalt. Voor het zover is, moet de Kamer zich bezig houden met moeizame wet gevende arbeid op ondergeschikte punten. Want daar komt de behande ling van de amendementen op dit wetsontwerp op neer.N Kleuters De afhandeling van de wijziging van de kleuteronderwijswet en de lager- onderwijswet vereist met de vele amendementen vooral monnikenwerk. De kwestie of het aantal uren kleuter onderwijs moet worden uitgebreid met het oog op de integratie met het lager onderwijs zal wat meer reliëf aan dit debat kunnen geven. De VVD en PvdA zijn er op tegen. Deze partij en kunnen zich beroepen op de be zwaren, die de kleuterleidsters zelf hebben. Het probleem van de oudercommissie bij het bijzonder onderwijs moet ook nog volledig besproken worden. Het GPV vindt het in strijd met de grond wet, wanneer een oudercommissie aan de scholen wordt opgedrongen. Maar deze visie heeft geen aanhang gevon den in de Kamer. Er ligt wel een amendement van de confessionele par tijen op tafel, waarin wordt voorge steld het element van verplichting er Ja-nee zeggen en dan stralen in f glanszwart, f whisky of rode portkleur f 36-4440- Zwierige spiraalrok V 36-4440- Triomferen in |J Tricel, zwart, ;p whisky of j cafébruin 36-4625- Lange bananenbanen, J' unienbedrukta d crepe ch 34-4445- u uit te nemen en in de dercommissie te het vragenuurtje komt het Kamerlid Van (PPR) aan het woord over c onzekerheid, die is ontstaan werkgelegenheid bij rich. Bepaalde onderdelen van duktie zouden' beperkt worden. BU maatregelen zouden in Raalte man, in Gent 150, in Goor 100 Heveadorp 55 man betrokken Het overleg met de vakbonden onbevredigend zijn geweest. CK L a 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10