Invasie op westelijke bever van Suezkanaal kan oorlog beëindigen Nixon staat voor keihard gevecht met het Congres -ennia verzekeringen Standpunten van de strijdende partijen blijven onverzoenlijk Olie-boycot Israël schakelt aantal Sam-raketten uit Israël verzon goede list Boycot (nog) geen klap voor ons land Zekerheid voor uw gezin begint met overleg. Uw verzekeringsadviseur verwacht u. -vooreen vertrouwd houvast— Watergate op hoogtepunt ROOW/KWARTET MMMDAG 22 OKTOBER 1973 RUJTEMUAiNID /'WEER T5/K7 'EL AVIV, CAIRO, DAMASCUS Reuter, UPI, AFP, AP, DPA) ►ndanks de ontkenningen van Igyptische zijde lijkt het erop dat e oversteek van de Israëlitische roepen naar de westelijke oever an het Suezkanaal de nog steeds oortdurende tankslag zal beslis- en, en daarmee de afloop van de- vierde Israëlisch-Arabische jorlog. )e Israëli's hebben volgens eigen zeg en in de afgelopen dagen hun brug- ehoofd op de westelijke kanaaloever liet verder verlengd in de richting an Cairo, maar in noordelijke en uidelijke richting verbreed. Volgens én van de militaire woordvoerders, eneraal-majoor Oezi Narkiss bezetten ij daar nu een gebied van 40 km ireed en 30 km diep. Het brugge- J oofd, dat een week geleden ten zui den van Ismailia werd geopend, is in e nacht van zaterdag op zonder ver- er versterkt. Amerikaanse bronnen chatten zaterdag de Israëlische sterk- e daar al op 12.000 man en 300 tanks, usraël heeft nu ook een 'mini-lucht brug' over het Suezkanaal in gebruik ldus Narkiss, afgezien van de drie •ruggen. ingehinderd fice-premier Yigal Allon en luite- ant-generaal Bar-Lew bezochten gis- aren deze troepen, aldus de Israëli- che radio, die verder meldde dat onvooien vrachtwagens vrijwel onge- inderd het Suezkanaal oversteken m de troepen daar t bevoorraden, risteren, toen de avond viel, zag fiugh Mulligan van het Amerikaanse 'e ersbureau AP, hoe er nog steeds ver- f 'oed slag werd geleverd tussen de Is- aëlische en Egyptische tanks aan de ostelijke oever. Hij bevond zich aan e Israëlische linies in een bunker op ngeveer elf km ten zuiden van Is- aailia. Hij zag, hoe de Israëlische ar- llerie op de westelijke oever de Igyptische tanks aan de oostelijke oe- er onder schot nam en dat de Egyp- enaren zich langzaam naar het kanaal Z1 srugtrokken. an Egyptische kant wordt gemeld at de Israëlische strijdmacht op de estelijke oever 'niet groot' is en 'vol- yj dig omsingeld' door de Egyptische oepen. Zaterdag had het dagblad Al chram geschreven dat die troepen- ïacht 'niet klein' is, maar de zaak als jen 'vertoning' afgeschreven. Nog eer- Gl'Ote buit Ier werd door Cairo gemeld dat de oepen geliquideerd waren en de Is- ëlische operatie praktisch beëindigd Een Israëlische soldaat keert terug naar huis van het front om zijn vrouw te begroeten, die het leven heeft geschon ken aan een zoon, terwijl haar man aan de strijd deel nam. vliegtuigen, terwijl zaterdag 15 tanks en 56 pantservoertuigen werden ver nietigd en nog eens 15 Israëlische vliegtuigen werden neergeschoten. Zeer belangrijk voor het verloop van de strijd is het feit dat de Israëli's er kennelijk in geslaagd zijn door mid del van hun aanvallen op de westelij ke oever een groot deel van de SAM- luchtdoelraketbatterijen buiten wer king te stellen. De Israëlische vlieg- tuigverliezen werden voor het aller grootste deel door die raketten ver oorzaakt. Israël heeft ook een aantal van die raketten onbeschadigd in han den gekregen. Zo werd op de Israëli sche TV een veroverde SAM-3-raketin- stallatie getoond. Er komen dan ook steeds meer meldingen dat de Israëli sche luchtmacht nu praktisch vrij spel heeft boven een groot deel van het SuezkanaaL ipgypte meldde ook dat de Israëli's gis- Vren- 70 tanks en 40 pantservoertui- •n hadden verloren, alsmede 25 Gisteravond riep radio-Israël om dat drie ultra-moderne en tot dusver on bekende Russische wapens in Israëli sche handen zijn gevallen: de SAM-7- anti-luchtdoelraket, die slechts 10 kg weegt en door één persoon bediend kan worden; de RPG-7-bazooka, een verbeterd anti-tankwapen met een be reik van anderhalf tot twee km., en de Schmeller. die door twee mannen vanaf een legerauto bediend wordt en vier projectielen tegelijkertijd afvuurt tot op drie km. afstand. Uit alle Israëlische mededelingen blijkt echter dat de Egyptenaren ver woed blijven doorvechten, terwijl Cai ro alleen zegt dat de grootste en zwaarste slag sinds gisteren geleverd wordt. Volgens Israël zijn er nu 850 Egypti sche tanks aan beide kanten van het Suezkanaal verloren gegaan en 210 Egyptische vliegtuigen. Syrië, Irak en Jordanië zouden in totaal meer dan duizend tank hebben verloren en de Syriërs nog eens 190 vliegtuigen. De Arabische landen zeggen in totaal 644 Isralische vliegtuigen te hebben neergeschoten. Aan het noordelijke front bleef het volgens Israël vrij rustig, maar werd er volgens Syrië en Jordanië opnieuw hevig gevochten. Beide partijen zeg gen in het weekeind tientallen vlieg tuigen aan dit front van de tegenstan der te hebben neergeschoten. Op de Egyptische mededeling dat bui tenlandse vrijwilligers, die aan de kant van Israël vechten, door Egypte niet als gewone militairen zullen wor den beschouwd maar als huurlingen, waarop de Conventie van Genève niet van toepassing is, is door Israël ont kend dat er dergelijke vrijwilligers bestaan. BEIROET (AP) Israël is er met een oude truc in geslaagd over te steken naar de westelij ke oever van het Suezkanaal. Dit heeft het Libanese dagblad An Nahar bericht. Buitgemaak te Egyptische tanks uit 1967 werden bemand door Arabisch sprekende Israëlische militai ren, die Egyptische uniformen hadden aangetrokken. Ze had den Egyptische legerldentiteits- kaarten bij zich, die waren buit gemaakt op krijgsgevangenen In 1967, aldus An Nahar. Vervolg van pagina 1 Volgens diplomatieke kringen is de actie van de Arabische landen tegen de Verenigde Staten een direct gevolg van de Amerikaanse lening van twee miljard dollar en van de gestadig in omvang toegenomen wapenleveranties aan Israël. Van de acht Arabische landen was Sa- oedi-Arabië voor Amerika de belan grijkste olie-leverancier uit het Mid den Oosten. Tot nu toe heeft Saoedi- Arabië de VS per maand bijna twin tig miljoen barrels (een barrel is een vat van 159 liter) ruwe olie geleverd. Saoedi-Arabië, dat steeds goede be trekkingen met het westen heeft on derhouden, heeft tijdens de nu woe dende oorlog herhaaldelijk gewaar schuwd dat het zijn olie-export naar de VS zou staken als Washington zijn militaire steun aan Israël niet zou sta ken. Van officiële Amerikaanse zijde is in middels verklaard, dat'het Arabische olieembargo op korte termijn geen economische gevolgen voor het land zal hebben, daar de Verenigde Staten slechts zes procent van alle geïmpor teerde olie uit het Midden Oosten be trekken. Irak heeft de Amerikaanse landen ge vraagd alle Amerikaanse economische en oliebelangen te naasten, de Arabi sche tegoeden op Amerikaanse banken op te nemen en de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Staten te verbreken. Donderdag a.s. zal de 24 landen tel lende Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling in Pa rijs beginnen aan een spoedvergade ring. Besloten zal worden of er een plan voor een verdeling van het olie- aanbod in werking kan worden ge steld met het oog op het exportverbod naar de VS en Nederland en een ver mindering van de produktie in de Arabische olielanden. Behalve Nederland, hebben ook Span je en Luxemburg bekendgemaakt met onmiddellijke ingang alle olie-uitvoer te staken om te voorkomen zelf tekor ten te krijgen. De vakbonden van havenarbeiders aan de Oostkust van de Verenigde Staten hebben zaterdag besloten geen sche pen meer te laden met de Sowjet- Unie als bestemming, 'zolang dit land wapens aan de oorlogvoerende Arabi sche landen levert'. De boycot gaat morgen in. DEN HAAG Het besluit van de Al gerijnse regering om geen olie meer aan Nederland te leveren betekent geen zware slag voor de Nederlandse olievoorziening: in 1972 heeft ons land ongeveer een miljoen ton olie uit Algerije ingevoerd, wat ongeveer anderhalf procent van onze totale olie-invoer van ongeveer 68 miljoen ton is. Indien alle Arabische landen de olie- uitvoer naar Nederland zouden staken zou het rantsoeneringsstelsel dat het ministerie van economische zaken ge reed heeft in werking moeten treden. Of dat direct zou moeten gebeuren en in welke omvang kon een woordvoer der van economische zaken gisteren niet zeggen. De minister heeft de oliemaatschap pijen gevraagd om voortaan wekelijks gegevens te verstrekken over voorra den, invoer en binnenlandse leverin gen. ADVERTENTIE i '■.door Henry Keys President Nixon riskeert met het ontslag op staande voet van Wa- tergate-aanklager Archibald Cox een ongekende confrontatie met het Congres. Verwacht wordt dat er deze week een stroom van resoluties zal loskomen in het Amerikaanse Congres (Senaat en Huis van Afgevaardigden) waarin wordt verzocht de proce dure tot afzetting van de presi dent (impeachment) op gang te brengen. John McFall uit Californië, een lid van de leidende Democraten in het Huis van Afgevaardigden, zei zater dag: 'Het Huis moet nu aan de slag en ernstig overwegen de afzettings procedure te beginnen'. John B. An derson uit Illinois, een vooraan staand Republikein uit het Huis van Afgevaardigden voorspelde: 'Het zal ongetwijfeld als hagelstenen afzet- tings-resoluties gaan regenen'. De meeste Congresleden toonden zich verheugd dat de crisis in het weekeinde is uitgebroken. Zij heb ben daardoor meer tijd de verschil lende hen openstaande mogelijkhe den te bestuderen. De centrale vraag, waarop een ant woord moet worden gegeven, is of het Congres de verantwoordelijkheid op zich kan nemen het land in een leiderschapscrisis te storten nu de VS buitenslands met een crisis te maken heeft. President Nixon heeft zelf de nadruk gelegd op het bui tenlandse gevaar, waarmee de VS door de oorlog in het Midden-Oosten wordt geconfronteerd. De strijd duurt er nog steeds voort, terwijl de Arabische landen de olie-exporten naar de VS hebben stopgezet wegens de Amerikaanse leveranties van oor logsmateriaal aan Israël. Maar zelfs als dit keer niet tot de afzettingsprocedure zou worden be sloten is het onwaarschijnlijk dat het Congres zich zal neerleggen bij het presidentiële ontslag van Cox en Nixons weigering de Watergate-mag- neetbanden onverkort ter beschik king te stellen. Gerald Ford Aangenomen wordt dat het Congres ten minste de benoeming van Ge rald Cox tot nieuwe vice-president en opvolger van Spirow Agnew zal vertragen en als stok achter de deur gebruiken. Ford heeft zaterdag reeds met Nixons maatregelen ingestemd, maar deze steun zal bij het Congres minder gewicht Ln de schaal leggen dan het verlangen van de Congresle den de president nu op alle mogelij ke manieren een voet dwars te zetten. Ook kan de weigering van het Con gres worden verwacht de benoeming Presideut Nixou (midden) heeft vrijdagavond op het Wittetotale inhoud van de banden door senator John Stennis Huis overlegd met de voorzitter van de Watergatecommis-zou worden beluisterd. Watergate-aanklager Cox ging daar- sie van de Senaat, Sam Ervin (links) en de vice-voorzitter mee niet akkoord. Ilij werd daarop tot ontslag gedwongen, van deze commissie, senator Howard Baker (rechts). Ervin waarna minister van justitie Elliott Richardson zich terug- en Baker hadden ingestemd met een compromis de Water- trok en waardoor nu een ernstige grondwettelijke crisis in gate-banden in bekorte vorm vrij te geven, terwijl de de VS is uitgebroken. goed te keuren van procureur-gene raal Robert II. Bork tot minister van justitie. Nixon heeft Bork zater dag tot waarnemend minister van justitie benoemd, nadat Eliott Ri chardson was afgetreden en Nixon zijn onderminister van justitie Wil liam Ruckelshaus had ontslagen om dat deze had geweigerd Watergate- aanklager Archibald Cox uit zijn ambt te zetten. Bork zou in geen ge val een populaire kandidaat-minister van justitie zijn geweest. Maar als Richard Nixons scherprechter kan hij helemaal niet op steun van het Congres rekenen. De vraag hoe het Congres de kwes tie van de afzettingsprocedure zal benaderen wordt nog ingewikkelder door twijfels die zijn gerezen over het eerder door Nixon gedane com promisvoorstel inzake de Watergate- banden. De vraag of direct bewijs materiaal ter ondersteuning van Nixons vervolging had kunnen wor den verkregen is niet beantwoord en dit is onbevredigend. Nixon had aangeboden een samenvatting van de inhoud der banden vrij te geven. De rechtbank kan zich op het stand punt stellen dat de president inder daad een redelijk compromis heeft aangeboden. De rechter van het fe derale gerechtshof, die de Waterga- te-zaak behandelt, John J. Sirica, en de hoven van beroep hebben het compromis voorgesteld om daarmee een constitutionele botsing te ver mijden. On der de huidige omstan digheden zouden zij het voorstel van Nixon wel eens aanvaardbaar kun nen vinden. Vervolging President Nixon heeft ondanks zijn wijze van optreden geen einde ge maakt aan de gerechtelijke vervol gingsprocedure in het Watergate- schandaal. Nixon heeft Bork opge dragen Cox te ontslaan, maar ook 'om alle noodzakelijke stappen te ondernemen om de functies naar het ministerie van justitie over te hevelen die nu worden verricht door het bureau van de speciale aan klager in de Watergate-affaire en het onderzoek en de vervolging met volle kracht voort te zetten'. Waarschijnlijk is dit op zichzelf on voldoende om het Congres tevreden te stellen. Het Congres kan zich be roepen op een precedent een eigen speciale aanklager in actie te kun nen roepen en hem zelf te benoe men. Dit precedent werd geschapen in het Teapot Dome Schandaal van de jaren 1920. Het is nog te vroeg om te voorspel len welke maatregelen het Congres zal nemen. Het is mogelijk dat de Congresleden binnen een of twee dagen zullen besluiten tot een con frontatie met Nixon of dat zij de zaak slepende houden totdat de cri sis in het Midden-Oosten geen be lemmering meer vormt. In elk geval zal de vervolgingsprocedure in de Watergate-affaire aanzienlijk worden vertraagd. Henry Keys is correspondent van het Amerikaanse persbureau United Press International (UPI) in Was hington. Praten in Moskou onderbreekt de wapenzendingen niet MOSKOU, NEW FORK, CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI, AFP, DPA, AP) Terwijl de Sowjet-Unie en de VS onverstoord verder gaan met het massaal zenden van vervangende wapens naar hun oorlogvoeren de cliënten in het Midden-Oosten en tegelijkertijd besprekingen voe ren oven een eventuele vrede, wijst niets erop dat de Arabieren en Israël ook maar een jota aan hun vroegere standpunten hebben ver anderd. Vrijdagochtend laat kwam het drin gende Russische verzoek om Kissinger naar Moskou te sturen. En wel zo snel mogelijk. Mike Mansfield, de De mocratische fractieleider in de Ameri kaanse Senaat, die voor Kissingers vertrek met hem sprak, onthulde zelfs dat de Russen hadden laten weten, dat 'het een kwestie van uren en niet van dagen was', dat hij moest komen. De avond daarop kwam Kissinger al in Moskou aan, waar hij vrijwel direct door Brejznew en minister van bui tenlandse zaken Gromiko ontvangen werd. Kissinger staat aan het hoofd van een 'sterke delegatie' van negen man, onder meer bestaande uit Jo seph Sisco, onderminister van buiten landse zaken voor het Midden Oosten, en Helmut Somnenfeldt. één van de belangrijkste leden van de Ameri kaanse Nationale Veiligheidsraad. Hij zou van plan zijn slechts enkele da gen in Moskou te blijven en daarna met de Russen in contact te blijven door middel van een Amerikaanse ge spreksgroep in Moskou. In ieder geval zou het zijn bedoeling zijn om niet alleen tot een bestand maar tot een vredesregeling in het Midden Oosten te komen. Voordeel De Israëlische minister van defensie Dajan heeft gezegd dat Israël zelf niet om een bestand zal vragen, omdat ie dere dag van oorlog nu in het voor deel zal zijn van Israël, maar wel be reid is tot een herstel- van de be standslijnen van vóór het uitbreken van de laatste oorlog, indien do Ara bieren dat willen. In ieder geval zou de oorlog met Egypte niet 'met eni gerlei gebiedswinst voor hen eindi gen'. Dajan merkte ironisch genoeg hetzelfde op als wat Al Achram, het belangrijkste Egyptische blad eerder had geschreven: dat het geen zin had om het vechten op te houden als niet een echte vrede zou volgen. Dajan oefende scherpe kritiek op de houding van de VS voor het uitbre ken van de oorlog, omdat de Amerika nen weigerden die wapens te leveren, waaraan Israël een groot tekort had gehad, zoals anti-tank-wapens. 'De VS zijn nu zeer royaal, maar Israël heeft nu een tekort aan wapens, nadat de Amerikanen over elk toestel wilden onderhandelen en wapens vasthielden, die de Egyptenaren wel al hadden'. Op de vraag, of de VS Israël 'politie ke zetten' trachten op te dringen, in ruil voor de nu versterkte wapens, zei Dajan, 'Ik geloof niet dat de Amerika nen willen dat Israël in een positie komt. dat het om een bestand moet vragen'. Hij gaf verder toe dat de mi litaire winsten, die Israël de laatste dagen had geboekt, 'een grote hoe veelheid bloed' hadden gekost. Hoe verhard de stemming in Israël is geworden, blijkt nog eens temeer uit de uitspraak van de minister van bui tenlandse zaken Abba Eban, die zater dag vanuit Amerika in Israël terug kwam. Hij zei geen enkel vooruitzicht op een staakt-het-vuren te zien en dat Israël zich daarom moet concentreren om de oorlog te winnen. 'Onze over winning is een noodzakelijke voorlo per voor welke positieve gebeurtenis dan ook'. Hij ontkende van Ameri kaanse kant voorstellen, verduidelij kingen, of initiatieven te hebben ge zien, die in de richting van een be stand wezen. Vandaar, dat politieke waarnemers uit de Egyptische en Is raëlische reacties de conclusie trek ken, dat het bezoek van Kissinger aan Moskou in de allereerste plaats be doeld is om de Russisch-Amerikaanse verhouding zo veel mogelijk te red den en dat de twee supermachten in tussen afwachten, hoe de strijd zich zal ontwikkelen. Vervolg van pagina 1 geven dat hij niet zou proberen het juridische proces verder in te schake len om het vrijgeven af te dwingen van opnamen, notities of memoranda met betrekking tot private presiden tiële gesprekken'. Nixons woordvoer der Ronald Ziegler, die namens Nixon het ontslag van Cox verdedigde, zei dat de weigering van de aanklager het compromis te aanvaarden reden was tot ontslag over te gaan, vooral omdat hij druk uitoefende de confrontatie voort te zetten 'op het tijdstip van een ernstige wereldcrisis'. Eerder op de dag had Nixon reeds verklaard dat hij Cox had bevolen van verdere gerechtelijke stappen af te zien. 'Tot mijn grote spijt heeft de speciale openbare aanklager dit voor stel verworpen. Alhoewel ik niet de wens heb mij te mengen in de onaf hankelijkheid van de speciale openba re aanklager heb ik het nodig gevon den hem te bevelen als personeelslid van de uitvoerende macht geen verde re pogingen in de rechtbanken meer te ondernemen om bandjes, notities of memoranda te proberen te bemach tigen van presidentiële gesprekken'. Nixon merkte op dat de regering krachtig en effectief moet blijven en dat het meest belangrijke op dit kri tieke moment is: het vermogen om te handelen en om op te treden op een wijze die ons in staat stelt de gebeur tenissen de baas te blijven en niet verlamd te geraken en erdoor te wor den overdonderd. In het binnenland had de Watergate-zaak het karakter aangenomen van een partijenstrijd, al dus Nixon. Bovendien waren er men sen in het buitenland die misschien geneigd zouden raken als gevolg van de Watergate-moeilijkheden de een heid van de VS en de besluitvaardig heid om aan moeilijkheden het hoofd te bieden in twijfel te gaan trekken. Compromis Nixon zei een en ander nadat hij had besloten een compromis voor de kwes tie van de magneetbanden aan te bie den. Tegelijkertijd maakte hij bekend dat hij ervan afzag de kwestie van de magneetbanden voor het Hoogge rechtshof te brengen. 'Het is niet in het nationale belang deze zaak onop gelost te laten gedurende de periode die wordt vereist voor een onderzoek door het Hooggerechtshof', aldus Nixon. Het compromis was aangebo den aldus Nixon 'om alleen de kwes tie van de Watergate-banden te beëin digen en onze volledige aandacht te verzekeren voor dringender zaken die zelfs de veiligheid van de natie ra ken'. Nixon doelde de daarmee op de crisis in het Midden-Oosten. Sam Ervin, de voorzitter van de Wa- tergate-commissie enzijn vice-voorzit ter senator Baker hadden zich vrijda gavond na een langdurige gesprek met Nxon met het compromis ak koord verklaard. De senatoren Daniel Inouye en Lowell Weicker, tevens le den van de Watergate-commissie heb ben verklaard niet voor het compro mis te zijn geraadpleegd. De Republi kein Wicker had opgemerkt: 'Ik ver werp de nietszeggende overeenkomst om een uittreksel van het bewijsmate riaal vrijte geven in plaats van het bewijsmateriaal zelf. De bevolking heeft recht op de waarheid in plaats van, zoals gebruikelijk, een politiek vergelijk'. 'Geloof Je dat veel huisvrouwen dit gaan kopen, SLmpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7