dag, maandag Alexander Pola: 'Mild-zijn is het allermoeilijkst' u m i 22 23 Recepten wedstrijd Ruige Donegal Tweed k„ Het slapen van Nixon Evangelist Cliff Richard Louis van Difc over zijn vro£ uw probleem ook het onze invia/73 Saimêöelt TROUW/KWARTET MA>Al\DAG 22 OKTOBER 1973 BENWENIiAiND Farce Majeure-man over: ministers, het milieu, godsdienst, toneelspelen, de NCRV, Wiegel en de democratie door hette visser Tk heb het wel meegemaakt dat een minister me op de schouders klopte en zei: ik kon er wel om lachen. Hij was zeker in de veronder stelling dat ik daardoor be ter zou kunnen slapen. Ze zeiden ook wel: wat waren jullie weer mild en dan zei ik: ja, dat is dan ook het moeilijkste: mild zijn. Maar ik geloof niet dat we er ooit één hebben bekeerd. Ik ge loof dan ook niet dat de heer Biesheuvel om óns uit de politiek is gegaan. Dat verbeelden we ons niet, al zouden we het wel fijn heb ben gevonden'. Alexander Pola: cabaretier, ex-toneelspeler, tekstschrij ver en één van de pijlers van Farce Majeure. .Voor de één een lolbroek, voor de andere een zwarte cynicus. Het blijkt geen van beiden waar. De afgelopen zomermaanden lag Farce Majeure stil en dat vond Pola wel eöns vervelend, want de onderwerpen liggen vandaag de dag zomaar op straat. 'Nu heb ik niet helemaal stilgele gen, want er was toch altijd nog 'De theetafel van drie' en daar kun je ook actuele dingen in doen. Maar het is waar dat je veel dingen die deze zomer ge beurden, dat je die niet meer kunt gebruiken. Kijk, onze eer ste opdracht is een amusements programma maken. Als het me alleen om de politiek ging, dan was ik wel in de politiek ge gaan. Ik blijf in hoofdzaak en tertainer, zij het dan wel een gearrangeerde, zoals dat tegen woordig heet'. Hij vertelt dat de mensen erg afstompen. Alle ellende die op de televisiekijker afkomt 'Nu met die oorlog ook: je krijg drie keer dezelfde beelden te zien: eerst in het journaal, dan ln Achter het Nieuws en ver volgens zendt Hier en Nu ze nog eens uit. Dat houdt nie mand meer uit elkaar. Het werkt afstompend en ook op po litiek gebied geloof ik dat het verfrissend werkt als je de din gen vanuit een relativerende hoek laat zien'. Dat relativeren vind Je erg belangrijk? •Vreselijk belangrijk en ik vind dat je dat met élles moet doen. Het is edn enorme gemeen plaats om te zeggen dat iedere medaille een keerzijde heeft, maar het is zo. Je kunt een me daille niet zo dun slaan of hij heeft een andere kant en het is precies als bij een grammofoon plaat: je weet nooit wat voor het publiek de A of de B-kant is. En ik vind dat je ook voor de rechtvaardigheid ieder ding van twee kanten moet bekijken. Niet zo zwart-wit werken. We gaan dit jaar dan ook in kleur uitzenden Abraham Polak moest zo vrese lijk nodig aan het toneel. Hij zakte voor het toelatingsexamen van de toneelschool, ging ver volgens in militaire dienst en eenmaal weer in de maatschap pij probeerde hij het als volon tair bij het Hofstadtoneel van Cor van der Lugt. Hij was toen al zo wijs om te denken: met mijn figuur en uiterlijk red ik het niet om jonge rollen te spe len. Voor mij is het het karak- terspel en dat lukt me toch niet voor m'n veertigste. Pola: 'Ik heb een paar aardige rollen gedaan, maar het was niet zo dat iedereen achterover lag vanwege mijn prestaties. Toen kwam de oorlog en hdb ik ondergedoken gezeten. Daarna ben ik door een toeval in een hoorspelletje terecht gekomen. Ik ben wat gaan schrijven en toen ik zo tie radio hoorde, toen dacht ik: als zoiets slechts goed genoeg is, dan kan ik het ook. En 'zo slecht' is nog steeds goed genoeg, vandaar dat ik nog steeds- meedoe'. Negen Helt de Klok Met Jan de Cler vormde Pola een komisch duo in Negen Heit de Klok, hij ging meer schrij ven en heeft de afgelopen jaren voor zowat alle omroepen caba retteksten geschreven. Zeven jaar geleden kwam Farce Ma jeure. 'Eigenlijk wilde ik hele maal niet op het scherm, want ik vind mezelf verschrikkelijk om aan te zien, maar ja, daar zat ook nog dat gefrustreerde acteursgevoel en stiekum vind je het toch wel leuk'. Over kritiek: 'De enige vorm van kritiek in Hilversum zou zelfkritiek moeten zijn. Al het andere, zowel van het publiek als van tv-critici, dat komt te laat. Want dan is het al uitge zonden'. Hij vertelt dat hij zich rót- schrikt wanneer hij dingen van vroeger terugziet of -hoort 'Laatst zond Mia Smelt nog een paar dingen van 'Negen Heit de Klok' uit Ik heb met gekrulde tenen zitten luisteren. Ik dacht: dat vonden wij toen geestig. Toen zei iedereen: wat zijn die mensen spits. En nu vinden we het vreselijk om aan te horen. Dat heb ik ook al met items van Farce Majeure van twee jaar geleden. De mdnsen en ikzelf ook verbazen zich ero ver dat ik al 27 jaar in dit vak meeloop. Ze zeggen: dat weet je aardig bij te benen. Ik moet ei genlijk al veel te oud zijn. Ik zou een grote ouwe zak moeten wezen. Een chef van een afde ling of zo. Dat is stijgen tot het niveau van je incompetentie. Die wet geldt vooral in het be drijfsleven en hij is nog belang rijker dan de wet van Parkin son: steeds als je het goed doet word je bevorderd en vervol gens wéér. Tot ze op een dag vinden dat je niet goed genoeg meer bent en dan laten ze je zitten. Inplaats dat ze je dan weer één stap terug laten do'cJn Water en lucht Stokpaardjes van Alexander Po la zijn de kwestie van het mi lieu en de niet-dogmatische rechtvaardigheid, om het maar eens met een paar grote woor den te zeggen. Dat soort onder werpen zitten dan ook regelma tig in Farce Majeure. Vooral de kreet: morgen zullen water en lucht nóg vuiler zijn dan van daag, is bijna klassiek gewor- We hebben een paar verdrietige lezeressen aan de telefoon ge kregen en er kwamen ook een paar boze brieven binnen van prijswinnaressen die nog steeds hun 'Groot Margriet Kookboek' niet binnenhadden. Het grote misverstand in deze zaak was het feit dat de uitgever geen enkel exemplaar meer in huis had: de hele voorraad was uit verkocht. Nu is een week gele den de herdruk uitgekomen en we hopen dat binnenkort dan alle lezeressen die op maandag hun recept in de krant zagen afgedrukt, het boek in bezit zul len hebben. Deze week is de keus gevallen op een apart re cept van mevrouw A. G. Heer- inga-Visser, Sabangplein 25 in Groningen. Zij wist het te pres teren om de oer-Hollandse groente die bruine bonen heet te combineren met iets dat onze Lage Landen vreemd is: taugé. Bruine bonenschotel 500 gr. bruine bonen 200 gr. taugé 100 gr. champignons 100 gr. slaboontjes 100 gr. worteltjes 2 tomaten 2 parika's 2 uien 100 gr. margarine zout peper laurier, tabasco sojasaus, knoflookpoeder 2 eetl. tomatenpuree 2 dl. rode wijn. Een fikse lijst benodigdheden, maar daar gaan we: de bruine bonen 24 uur laten weken, daarna gaarkoken. De boter smelten en de fijngesneden ui en en paprika's even erin smo ren. Vervolgens alle kruiden toe voegen, alsmede de tomatenpu ree en de rode wijn. In dit mengsel de gewassen en gesne den andere groenten doen, be halve de taugé. Wanneer de groenten bijna gaar zijn er de bruine bonen en taugé aan toe voegen. Goed door elkaar roe ren. Dan op smaak brengen met tabasco, sojasaus en knoflook poeder. Menutip: Kop bouillon, bruine bonenschotel, druiven. Nog steeds kunt u ZELFGE MAAKTE recepten opsturen naar: Redactie Trouw-Kwartet, Dag Maandag, Postbus 859 in Amsterdam. In de linkerboven hoek: Recept. Wekelijks krijgt de inzendster van het beste re cept het Groot Margriet Kook boek. den. 'Ik geloof dat we wat dat betreft al steentjes hebben bij gedragen, want je kon nergens komen of de mensen schreeuw den het je toe. En ja, wat die sociale rechtvaardigheid betreft: daar kunnen we nog wel een paar eeuwen mee doorgaan, vrees ik'. Zegt dat we vooral niets uit het loonzakje willen missen. Links wil er zoveel mogelijk in hebben en rechts wil er zo min moge lijk instoppen. 'Rechts zegt: als we nu maar wat sociale maatre gelen afschaffen dan kan ieder een het reuze goed hebben. Ja wel, maar dan alleen de mensen die een loonzakje hebben. Dan kun je de ouderen 'eten beetje laten verrekken, het onderwijs laten verrekken, hè, dat zijn zo de ideeën van meneer Wiegel. Om zo te speculeren op de men sen, dat is heel perfide en het heeft ook nog succes. Dan heb ik wel het idee: wat zit ik nu nog te roepen?' Och, één keer in de veer tien dagen is toch mooi? 'Ja, dat weet ik wel, maar het vervelende is dat ik er ook nog aan verdien. Je hoort vaak: u verdient maar lekker aan de milieuverontreiniging met uw liedjes. Maar ja, dat geldt ook voor de dominee. Die mensen vdrdienen ook aan het geloof. Maar ik betaal er wel belasting over. En ik vind dat als je meer verdient, je ook meer be lasting moet betalen. En ik be sef dat wanneer ik PPR of Par tij van de Arbeid stem, ja, dat dat mij geld gaat kosten. Nou, dat is dan het minste wat ik kan doen'. Maar hoe kun Je al die pro blemen dan oplossen? 'Kijk, ik ben te pacifistisch ge worden dat ik voor een revolu tie zou zijn, die alles van de ene op de andere dag zou rege len. En er is een aantal dingen die eigenlijk alleen door middel van een revolutie kunnen ver anderen. Maar met een rdvolutie is de andere helft van de mensen weer even ver van huis. Je kunt ook niet zeggen: we zijn tegen de milieuverontreiniging en daarom leggen we morgen alle vuile fabrieken stil. Dat kan niet. want we hebben het niet zien aankomen. Twintig jaar geleden wist nog niemand dat we zouden stikken. En de mensen die die vuile fabrieken hebben gebouwd mag Je er niet op aankijken. Wél de mensen die nu die dingen bouwen, dét zijn misdadigers! Als ze nu geen goeie maatregïflen nemen wanneer er een fabriek wordt gebouwd, ja. dét is een schan de'. Ze zeggen dat Alexander Pola nogal cynisch is. Pola: 'Dat ben ik altijd een beetje geweest Ik heb een pes simistische inslag. Lastig voor mezelf? Och. ik ben er erg han dig in geworden om dat pessi misme in een vrolijk jasje te steken en dat is dan waarschijn lijk cynisme. Maar ik vind wel dat je bezig moet blijven om er iets aan te doen. De meeste cynici zeggen: er is toch niks aan te doen, laten we er maar om lachen. Maar ik zeg. je kunt nooit weten. Er is net zoveel kans dat de pessimisten onge lijk krijgen als de optimisten (*n daarom moet je blijven vechten. Zorg dat je pessimisme ongelijk krijgt'. Poli zit bij de NCRV. heeft hij die omroep gekozen omdat hij erbij hoort? Pola: 'Nee. het is min of meer toevallig. Ik heb geen godsdien stige grondslag en van mij zelf uit nooit gehad ook. Wij waren joods, maar wij deden er nooit aan, zoals dat heet. Op mijn dertiende jaar heb ik wel in de synagoge voorgelezen aan de verzamelde gemeente, maar dat is ook de laatste keer geweest dat ik zo'n gebouw van binnen heb gezien. Persoonlijk zie ik godsdienst helemaal niet zitten. Waarom niet? Omdat ik niet geloof. Ik kan dat niet helpdn. Maar dat wil niet zeggen dat ik geen enkele aan het geloof ont leende stelling onderschrijf. Tenslotte leven we in een chris telijke samenleving*. Maar Jij gelooft dat er na de dood niets meer is? 'Inderdaad, Maar dat geloof is even rotsvast als dat van de mensen die zeggen dat er na de dood wél leven is. Dat geeft mij dus dezelfde zekerheid en onze kerheid als ieder ander mens heeft'. Maar als Je nu toch ziet dat er zo ontzettend veel mensen zijn die wél geloven. Is ook dit geen reden voor jou om te zeg gen: nu geloof ik ook? 'Nee, kijk, neem nu de heren Wiegel en Den Uyl. Neem aan dat ze beiden integer zijn. En dat ook de mensen die achter die twee staan het helemaal eerlijk menen. Dan weet ik al niet meer in wie ik nu moet ge loven. Kijk, als ik moet geloven omdat er zoveel mensen in het christendom geloven, dan kan ik net zo goed het boeddhisme aanhangen'. Dus het is voor Jou niet: meeste stemmen gelden? 'In een democratie natuurlijk wél. Maar dat wil niet zeggen dat de meeste stemmen gelijk hebben. De meerderheid moet op een gegeven moment haar zin krijgen, anders wordt het land onleefbaar. Maar dan mag je nog wel in de minderheid blijven. Die meerderheid krijgt dan haar zin, maar het liefst re kening-houdende met de min derheid. Dat is iets wat vele ge lovigen vaak heel moeilijk is gevallen in de loop van de ge schiedenis. Want de minderheid is heel vaak op de brandstapel terecht gekomen, hetgeen ik niet democratisch kan vinden'. De jassen van de Nederlandse couturiers zijn natuurlijk erg prachtig, maar er zijn nog steeds maar een paar duizenépv landse vrouwen die een heel maandsalaris kunnen uitgeven 'mantel' van één van deze heren. Trenchcoats die qua model beslist niet daarvoor onder doei jasjes van C en A, waarvan er twee op de foto. Het linke liquette jasje mei borgkraag en manchetten (j 140) en rei sportiej jasje mei leren elleboogstukken en bindceintuur ld 'u In Engeland hebben ze soort van Sipke van deL" alleen deze Sipke, Cliff F genaamd, kan ook nog Samen met Billy Grahai', Cliff grote meetings stukken vanaf vliegen, zijn oude krakers wil ook nog wel een op mei stelde geloofsbelijdenis aan gooien. 'Ik heb dat ik een taak heb. Ik mensen dichter bij Jez» gen. Ik heb er eerst n] gedacht om de hele sh ness op te geven, ma31 maakte mij duidelijk e mij als instrument wp bruiken. Zo speel ik evangelist op het podi vendien geef ik tien van mijn inkomsten gieuze bewegingen'. 'Ik heb een fantastii meldt pianist-organist Dijk. 'Ik ben ontzettei Hl! vloedbaar en zo gevoelt vrouw Hilda heeft een heid waar je koud van Als ik terugkom van ee! waar ik niet goed heb en er zijn toch mensei zeggen dat ze het zo hebben gevonden, dan daar thuis zo vreseli jammeren. Hele zware t heb ik er dan over. Hi niets, luistert en komt snel even tussen met: '1 sen hebben genoten en je geld verdiend, wat nou nog meer?' Tic In Viva van deze week staan de slaapkamergeheimpjes van pre sident Nixon van Amerika. Ri chard Milhous is in zijn slaap kamer zó actief dat zijn vrouw Pat heeft geweigerd langer bij hem te slapen. 'Ik moet een ei gen kamer hebben, want nie mand kan met Dick slapen', zo heeft zij gezegd. 'Hij wordt midden in de nacht wakker doet lichten aan en spreekt in zijn bandopname-apparaat of maakt notities. Slapen is onmo gelijk'. Dit zegt de ex-kamerbe waarder op het Witte Huis. J. Bernard West in het door hem geschreven boek 'Boven in het Witte Huis', dat deze maand in Amerika verschijnt. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Wat is het gironummer van de hulpactie ten behoeve van Ethiopië? Antwoord: Het comité dat hulp biedt aan de slachtoffers van de honger in Ethiopië geeft hulp door middel van het Internationale Rode Kruis en niet via de regering van Ethiopië. Het adres van het comité is Federatie Hulp aan Ethiopië, Herengracht 117, Amsterdam - bankrekeningnummer 63.25.25.053 bij de Lanschotbank, He rengracht 191 in Amsterdam. Vraag: In verband met een project, waarmee wij als groep bezig zijn, vra gen wij u of u ons kunt helpen aan materiaal, informatie, literatuur, enz over de positie van het kind in de derde wereld. Antwoord: Uitermate geschikt voor uw project is het Schoolsetje Unicef, dat u kan aanvragen bij het hoofdbu reau Unicef Nederland, Bankastraat 128, Den Haag. Verder kan u deze ge- gegevens aanvullen met al wat uw oog vindt in de geïllustreerde en dagblad pers, folders enz. De gegevens van Unicef kan men zonder meer aanvra gen. Het spreekt vanzelf dat men, al wordt een gift niet gesuggereerd, toch een geldelijke bijdrage als tegemoet koming in de kosten zeer waarderen zal. Vraag: Een gouden armband geeft zwart of groen af. Hoe komt dat en wat is er tegen te doen? Antwoord: Onze vraag: Weet u zeker dat wat blinkt, inderdaad goud is? Waarschijnlijk is het kopergehalte zo groot dat een groenige aanslag op de huid, die toch altijd wat vochtig en vettig is, daardoor mogelijk gemaakt wordt. Laat de armband eens aan een juwelier zien. Zo nodig zou u het sie raad opnieuw kunnen laten vergul den. Zolang dat niet gebeurd is, moet u elke morgen met een zeepborsteltje de armband goed schoonmaken. Daar na terdege afdrogen en de huid licht poederen. Vraag: Mijn tropisch aquarium heeft veel last van groen water. Als de bak goed schoongemaakt is, wordt in korte tijd het water weer net zo als tevo ren. In de aquariumwinkel heb ik een flesje gekocht, maar ook dat helpt niet groen zijn van het water is een te sterke algengroei, veroorzaakt door het teveel aan zouten, ontstaan door de voedingsstoffen en afvalprodukten van de vissen, waardoor de planten niet meer in staat zijn dit te verwer ken. Een hoeveelheid watervlooien in het aquarium zal in korte tijd de al gen wel binnen de perken houden. Ook de vissen waarderen die daphnias .(watervlooien) wel. Welk middel u gebruikte, weten we niet. Ons is het gebruik van Acureel bekend. Dit poly meer doet de algen zakken, zodat ze weggeheveld kunnen worden. Het spreekt vanzelf dat men, als dit mid del wordt toegepast, filter en afvoer even moet stopzetten om de algen ge legenheid te geven rustig dit proces te ondergaan. Vraag: Laatst vonden we op het kerk hof te Rozendaal het graf van de pre dikant-dichter P. A. de Genestet. Hoe lang heeft hij te Rozendaal gewoond en was hij daar predikant? (ADVERTENTIE) vakbeurs voor het interne goederentransport, opslag en distributie. Dagelijks 10.00 -17.00 uur. CROESELAAN-lfTRECHT Nog 2 beursdagen MAANDAG DINSDAG Antwoord: De Genestet was predikant te Delft van 1852-1859. In dit laatste jaar stierf zowel zijn vrouw als zijn jongste kind. Door deze schok was het uitoefenen van zijn ambt niet meer mogelijk. Hij was zeer zwak en woon de afwisselend te Bloemendaal (bij Haarlem) en in zijn geboortestad Am sterdam (geb. 1829). Hoe hij nu te Rozendaal beland is en in welk huis hij woonde, is ook ons onbekend. Waarschijnlijk kan men u in het Pro vinciaal Archief te Arnhem verder in lichten. Vraag: Waar in ons land is een HTS waar als studierichting Scheepsbouw- kunde kan worden gekozen? Antwoord: Te Haarlem Veldzigtlaan 1 en te Dordrecht, Oranjelaan 262, op dagscholen. Te Rotterdam, G. J. de Jonghweg 6 op een avondschool. Vraag: Onze vuurdoorn, die vorige ja ren prachtig was om te zien, laat ons dit jaar in de steek. Antwoord: Ook onze eigen vuurdoorn vertoont dit jaar geen besjes en we vermoeden dat de droge warme zomer de oorzaak is. Maak de grond eronder wat losser, voeg wat humus toe en houd het vochtgehalte (niet te veel, niet te weinig) in de gaten. En dan maar hopen dat het volgen! meer aan te zien valt. Vraag: In een Duitse kerk oorlogsvernielingen opgerui Christusbeeld werd nauwelijt digd gevonden, maar de ha' braken. Nu staat het beeld daaronder staat geschreven:! den zijt gij. Waar is die kerl Antwoord: Het verhaal doelt, is een zg. Deutsche gende, die op vele plaats wordt en ook gemakkelijk worden, in Polen, Oost-Berli) naaleilanden (hier is het op| teraard niet Duits), Duitse dorpjes, maar als md cies wil weten waar het be( den is, weet niemand het. ADVERTENTIES Kwaliteits- HANDSCHOENEN en-TASSEN Handzame prijzen In Uw omgeving voorHANDEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6