hr. vervoersbond beslist i)g niet over federatie ARJOS tegenover CHU erg kritisch gestemd 'Actieve euthanasie nooit geoorloofd' '66 wil zich bezinnen na het verlies Als een senoritas met zoveel ambachtsliefde wordt vervaardigd, dan verdient die senoritas de naam Cherie van La Paz: ongematteerd en zeer geliefd, 27ct. "lot volgende week dinsdag krijgt iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. van Thijn noemt D'66 'onmisbaar voor de PvdA' sparen doet u bij de Aantjes en De Koning geven hoop niet op 0 te water: doden Twee sprekers op bijeenkomst in VU-gebouw: Machinist in zijn trein overleden 4/KWARTET MAiAMMiG 22 OKTOBER 1973 BINNENLAND T3/K5 n een verslaggever SM De voorzitter van ten Brink, zal het hoofd- van zijn partij vragen nda van de landelijke ver- ng op 24 november zo te n dat meer aandacht ge- zal kunnen worden aan F uele situatie waarin de verkeert. De heer Ten zei dit zaterdag op een !f ering van D'66 in Noord- ijbestuur heeft gewaar- tegen overhaaste besluiten, aadsfractie van D'66 in Rot- aangekondigd heeft niet an de raadsverkiezingen te needoen. Dit Rotterdamse ge- lerklonk nadat D'66 bij de ngen in Zaanstad een zware ag geleden had. riem zei de heer Ten Brink zich moet realiseren dat zij rol te vervullen heeft. 'De nog en de geest waar- mtstaan is leeft eveneens', al- heer Ten Brink, die ook zei dat grote steun moet worden ver leend bij de verkiezingen die op 21 november in Amersfoort gehouden worden. 'Een slechte uitslag kan een demoraliserende invloed hebben op het landelijk congres, drie dagen la ter.' Op het congres pleitte de Haarlemse D'66-wethouder Van der Ham ervoor om de partij op te heffen 'omdat hij twijfels had over de toekomst.' Het statenlid Van Leeuwen zei dat de partij zich na de klappen van vorige week belachelijk maakt; hij geloofde niet in een succesvolle toekomst van D'66 maar wilde pas tot opheffing overgaan als de partij haar schulden heeft afbetaald. Het statenlid Blijle- ve vroeg zich af of D'66 wel moet meedoen aan de statenverkiezingen. Er werden ook optimistischer gelui den gehoord: de voorzitter van de Amsterdamse raadsfractie, Martini, vond dat wat D'66 in de hoofdstad bereikt had niet zonder meer losge laten mag worden. 'Als we stoppen drijven we dë PvdA in de armen van de CPN', aldus de heer Martini. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, heeft zaterdag hartstochtelijk gepleit J. ten Brink voor het voortbestaan van het zwaargetroffen D'66. Op een PvcjA- vergadering in Rotterdam noemde hij D'66 onmisbaar voor zijn eigen partij. 'In onze kringen wordt nog wel eens schamper gedaan over D'66 maar we kunnen niet ontkennen dat we die club hard nodig hebben. Het was D'66, die ons doordrongen heeft van de grote noodzaak om te komen tot een democratisering van de over heid. Straks komt in de Kamer de nota van de commissie Cals-Donner aan de orde. Het gaat daarbij om be langrijke zaken als kieskringstelsel en de gekozen kabinetsformateur. Ik weet dat de regering-Den Uyl zich hiervoor zal inzetten en juist dan zal een gezond D'66 van enorme waarde zijn', aldus Van Thijn. Het verloren-gaan van D'66 kan vol gens Van Thijn voorkomen worden als deze partij terugkeert tot haar oude identiteit. 'Zij moet ophouden met het zoeken naar steeds weer nieuwe uitgangspunten. D'66 is groet geworden als radicale voorlo per op het gebied van staatsrechte lijke hervormingen. Als zij die draad weer oppakt, is er weer een toekomst'. D'66 in Den Haag en omstreken heeft in een motie het besluit van de Rotterdamse raadsfractie 'over haast en onjuist' genoemd. (ADVERTENTIE) chting was dat het congres ii ote meerderheid zou uitspre- de eis van de inmiddels sa- :nde vervoersbonden van NKV, dat toetreding tot de alleen mogelijk is op basis eenschappelijke huisvesting tuur. In plaats daarvan stel- ïgres de beslissing over deze ';westie voorlopig uit en wil met de zusterorganisaties en over de doelstellingen io deratie, de effecten daarvan ontiteit van de ACBV, de con- die de federatie ople- at precies de strategie en de •'"zijn van de federatie. De uitspraak van het congres van de ACBV is van belang voor de federa tievorming van de vakcentrales van NKV, NVV en CNV. De ACBV dreig de na de Hout- en Bouwbond, de tweede CNV-bond te worden die een federatie afwijst. Voor de vakcentrale van het CNV zal de vorming van een federatie met de centrales van het NVV en NKV dan nagenoeg onmoge lijk zijn geworden. Ook nu zal het geen eenvoudige zaak worden, maar het is in ieder geval een open kwestie gebleven. De discussie over de federatie plaatste het congres voor de moeilijke keus, zich als bond geïsoleerd te moeten op stellen, dan wel toe te treden tot de federatie met de mogelijkheid van identiteitsverlies. Een Dordtse afge vaardigde bracht de zwaarte van deze keus onder woorden met een verwij zing naar enkele versregels van de Psalmen 1 en 84, een dilemma waar mee hij, naar hij opmerkte, lang had geworsteld: het 'Wel zalig hij die in der bozen raad niet wandelt, noch op het'pad der zondaar staat, noch neder- zit waar zulken samenrotten' van Psalm 1 tegenover het 'Hoe branden mijn genegenheên om 's Heeren voor hof in te treén' van Psalm 84. Een Arnhemse afgevaardigde vreesde dat de federatie in feite neer zou ko- ADVERTENTIE) Cigarros Autenticos. Alsjeblieft. De federatie tussen de vervoersbonden van het NW, NKV en CNV is nog niet van de baan. Dit is het verrassende resul het tweedaagse congres van de Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel (ACBV) vrijdag en zaterdag in Putten. men op samenvoeging van 'water en melk'. 'Wat hebben wij aan een fede ratie die op zondag vergadert en waar Gods woord dicht blijft liggen', riep hij uit. Twente vreesde een stap naar de een heidsvakbeweging. Rotterdam vol stond met een declamatie van het CNV-vakbondslied. De opmerking van ACBV-voorzitter J. J. Dassel, dat we het vandaag niet meer zo zouden zeg gen riep afkeurende reacties op in de zaal: 'Het is een mooi lied, een prach tige melodie'. De Leidse afgevaardigde waarschuwde voor de 'beïnvloeding van de anti- Christ'. Hij vreesde dat de ACBV bin nen de federatie als kleine minder heid niet meer te zien zal zijn. De af gevaardigde van Zierikzee had als last meegekregen zich 'niet te laten verko pen'. Bij dit alles voelden veel congresgan gers zich ook wat in de steek gelaten door het CNV zelf. Zowel hij als vele anderen drongen aan op een 'groot CNV', waarmee zo veel wordt bedoeld als één sterk CNV met de verschillende bonden als be drijfsgroepen. Ook het hoofdbestuur deelde deze gevoelens van het con gres. Het staat een CNV voor, dat zijn 'structuur versterkt door het tot stand brengen van één organisatorische een heid waarvan alle leden rechtstreeks lid. zijn', een uitspraak die door het congres unaniem werd gesteund. Een aantal bonden binnen het CNV heeft hiertegen echter grote bezwaren. Zij hechten meer aan de eigen autono mie. De inmiddels gefedereerde vervoers bonden van het NW en het NKV toonden zich over het resultaat van het congres zowel verheugd als teleur gesteld. Zo zei de voorzitter van de vervoersbond NKV, de heer J. Schroër, dat het in ieder geval een winstpunt is dat de CNV-bond de deur nog niet heeft dichtgedaan. Hij vond het echter jammer dat de ACBV, na al die jaren van discussie nog geen beslissing heeft kunnen ne men. 'De eis van gemeenschappelijke huisvesting en apparatuur blijft voor ons overeind. Wat dat betreft zitten we vast aan de uitspraken van onze congressen van vorig jaar. Hij waar schuwde de ACBV ervoor dat de fe deratie tussen NW en NKV al een feit is. Later toetreden betekent dat de CNV-bond niet van het begin af aan bij de vormgeving van de federa tie is betrokken. 'De trein rijdt en we zijn niet van plan te stoppen', zei hij. De voorzitter van de ACBV. de heer J. J. Dassel. vond het belangrijkste dat het congres de gemeenschappelij ke huisvesting en apparatuur niet zonder neer als breekpunt heeft aan gegrepen, maar dat het bereid is te praten over in feite belangrijker za ken met betrekking tot de vorming van een federatie, namelijk: 'Wat zijn de gevolgen ervan voor de identiteit van de ACBV, welke strategie staat hij voor en wat zijn de concrete voor delen'. Leuke attentie Omdat we 't altijd op prijs stellen als iemand op bezoek komt. Daarom doen we nu ook eens iets aardigs terug. Met een leuke attentie. Voor de kinderen bijvoorbeeld zo'ngrappig 'Ping'-kleurboek of 'n spannend 'Ping'-stripboek. Omdat 't deze week een beetje feest is bij de Rabobank. Spaarplannen uitvoeren Als u komt, kunt u meteen uw spaarplannen in daden omzetten. Laat u maar eens vertellen hoe u bij de Rabobank kunt sparen volgens uw eigen wensen en omstandigheden. Rabobank Q Van onze parlementsredactie DRIEBERGEN Drs. J. de Koning, de waarnemend voorzitter van de ARP, en mr. W. Aantjes, de A.R.- fractieleider in de Tweede Kamer, maken zich zorgen over de verdere samenwerking met de CHU. Dat bleek uit de speeches die zij zaterdagmiddag in Driebergen voor de ARJOS hielden ter gelegenheid van het afscheid van ARJOS-voorzitter Gerrit van Dongen. Drs. De Koning en mr. Aantjes verze kerden echter dat zij zullen blijven proberen verder te werken aan de christen-democratische samenwerking. In de ARP en KVP bestaat na de al gemene financiël ebeschouwingen wei nig hoop meer op een samengaan met de CHU op korte termijn. Vooral het artikel dat dr. Kruisinga, de fractielei der van de CHU, vorige week in 'De Nederlander' publiceerde en waarin hij duidelijk voor de oppositie kiest, heeft haast de laatste hoop weggeno men. De stemming in de ARJOS was zeer kritisch tegenover de CHU. De nieu we voorzitter, Fred Borgman, vroeg zich in zijn eerste toespraak af of dr. Kruisinga als prijs voor het CDA (Christen-Democratisch Appèl) de val van het kabinet-Den Uyl wil. Maar ook Fred Borgman verzekerde, dat de ARJOS zich zal blijven inzetten voor het CDA. De ARJOS zou, beloofde hij, net zoals zij met vorige regerin gen heeft gedaan, het kabinet-Den Uyl kritisch volgen. Gerrit van Dongen ging in zijn af scheidswoord zo ver dat hij de CHU tot de orde riep, omdat de Unie op de verkeerde weg is, als zij het christen democratisch program op Keerpunt achtige wijze meent te moeten hante ren. Ze probeert nu met het christen democratische program de poten on der het kabinet weg te trappen. DE VVD De afscheid nemende ARJOS-voorzit- ter vroeg zich af waarom christenen zich aangesproken voelen, wanneer uitgerekend De Telegraaf, en in na volging daarvan de WD, krokodillen tranen huilen bij het weglaten van. de zegenbede uit de slotzin van de Troonrede. De VVD zegt ook op te komen voor het christelijk onderwijs. Maar als men dit belooft, moet men zich wel afvragen waarom Trouw/Kwartet zich niet verheugen mag in de liberale steun. 'Het feit dat velen in onze kring zich ongelukkig zullen gaan voelen als de leeskeuze wordt verengd tot het Volkskrant-con- '.er eist lachtoffers - De 26-jarige G. Abraham- 19-jarige J. van Doorn, bei- ^Schiedam, zijn in de nacht op zondag op een polder en Delft en Schiedam bij een jpgeluk om het leven geko- auto kwam, na tegen een te zijn gereden, in het wa- jit. Twee andere inzittenden %nstig gewond. op de Beekseweg in v 'loor zaterdagavond de 15-ja- 'laretha Bouwman uit Groes- het leven. Zij liep met nog 'Jen aan de kant van de weg personenauto, waarvan de waarschijnlijk was ver haar inreed, c vamen om het leven: de 24- 1 J. van de Worp uit Ensche- ii-jarige Marius Schellen uit de 36-jarige S. Oosting uit de 60-jarige W. C. van Boxtel, de 72-jarige H. van uit Aalsmeer en de 75-jarige •rberg uit Putten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is onder alle omstandigheden ongeoorloofd actieve eutha nasie te plegen. Deze mening verkondigde zowel de medicus dr. B. P. M. Schulte uit Tilburg als de theoloog en ethicus prof. dr. W. H. Velema uit Apeldoorn op een zaterdag in de Vrije Universiteit gehouden bijeenkomst van de vorig jaar opgerichte Stichting ter eerbiediging en bescherming van menselijk leven. De heer Schulte, verbonden aan het St. Elisabethzieken- huis in Tilburg, stelde zich op het standpunt dat actieve eu thanasie nooit tot het recht of de plicht van een arts kan worden gerekend. Prof. Vele ma merkte op: 'Wie actieve euthanasie toepast, begeeft zich metterdaad buiten de me dische praktijk. De medicus die euthanasie toepast, stapt uit zijn rol van medicus'. De Tilburgse arts, die in zijn werk met veel stervenden in aanraking komt, zei dat nog nooit een patiënt hem om be ëindiging van het leven had ge vraagd. Voorstanders van ac tieve euthanasie legde hij de vraag voor of het werkelijk voorkomt dat patiënten bij hun volle bewustzijn om le vensbekorting vragen. Hoe kan, vroeg hij verder, bewezen worden dat een patiënt om eu thanasie heeft verzocht? Hij zei het denkbaar te achten dat een vrouw die arts is, zich bij actieve euthanasie op haar moeder laat leiden door on derdrukte agressie tegen die moeder. De heer Schulte, di'd euthana sie 'een typisch begrip uit de sluiertaai van onze tijd' noem de, meende dat de patiënt wel het recht heeft staking van de medische behandeling te ei sen. Het kan, zei hij, de plicht van de arts zijn terug te tre den. Hij legde er de nadruk op dat de beslissing over een staking van de behandeling al leen door de patiënt en door de arts genomen moet worden. Bij die beslissing moet naar zijn mening niet de familie en vooral niet de overheid wor den betrokken. Als fel tegenstander van actie ve euthanasie zdi de heer Schulte zich zorgen te maken over 'een soort nieuwe ethiek' die de kwaliteit van het leven centraal stelt. Mismoedig sprak hij van 'een onder stroom die toch niet te keren is, ook niet met goedbedoelde bijeenkomsten als deze'. Ook vrijwillige euthanasie, in Ne derland door een stichting en door een vereniging bepleit, vond de Tilburgse arts uit den boze, omdat die zijns inziens onherroepelijk tot al dan niet wettelijk verplichte euthanasie zou leiden. Prof. Velema zei het onjuist te vinden dat sommigen niet van een onderscheid tussen ac tieve en passieve euthanasie willen weten. Hij stelde voor alleen te spreken van euthana sie, als daarmee actieve eutha nasie wordt bedoeld. Evenals de heer Schulte achtte hij pas sieve euthanasie wel geoor loofd, bijvoorbeeld bij een kankerpatiënt die in het laat ste stadium van zijn ziekto longontsteking krijgt. 'Economie' De hoogleraar bracht in zijn voordracht ook de verplegings- economie ter sprake. Deze term wordt gebruikt als art sen de behandeling van een patiënt staken, bij den tekort aan middelen en mankracht, ten gunste van een andere pa tiënt die grotere overlevings kansen heeft. Sommige voor standers van actieve euthana sie wijzen in hun pleidooi op de (eventueel toekomstige) onontkoombaarheid van deze verplegingseconomie. Prof. Velema meende dat deze 'afschuwelijke' kwestie niet bij de discussie over euthana sie betrokken mag worden. 'Een beslissing op grond van de verplegingseconomie'. merkte hij op, 'is geen argu ment ten gunste van actieve euthanasie'. De voorzitter van de stichting, mr. J. P. H. V. Haitsma Mu iier uit Amsterdam, die de ju ridische aspecten van euthana sie belichtte, citeerde met in stemming de jurist Benno Stokvis, die heeft gezegd dat wetswijziging ter legalisering van euthanasie de eerste stap op een hellend vlak zou kun nen zijn. cern of het Telegraaf-concern, houdt de WD bepaald niet wakker', aldus Gerrit van Dongen. 'Mensen, die van daag uit de ARP naar de WD stap pen volgen een valse profeet en doen hard mee aan de inflatie van waarden en normen, waarvoor men zegt te staan'. Een groot deel van de dag discussieer de de ARJOS zaterdag over maat schappijvisies. Hannie van Leeuwen, Tweede-Kamerlid voor de ARP, signa leerde de laatste tijd vooral een span ning tussen de groeiende behoefte aan democratisering en het verlangen om steeds weer centrale richting te geven aan de maatschappelijke jungle. Drs. Dick Dees van de WD maakte zich zorgen over de te geringe invloed van het liberalisme in de maatschappij. Zijn vragen waren of de overheid het recht heeft zich te bemoeien met de persoonlijke levenssfeer en of je voor je zelf-verdiende geld nog een stuk bestedingsvrijheid mccht opeisen. Hans Kombrink, tweede-kamerlid voor de PvdA, legde uit, dat het socialisme is het streven haar een optimale com binatie van gelijkheid en vrijheid. Binnen de nationale verhoudingen zijn slechts kleine stappen mogelijk naar de socialistische samenleving. Maar in feite wordt de marge interna tionaal bepaald en dat stemt alleen maar tot pessimisme. UTRECHT De vijftigjarige machi nist D. II. T. Serier uit Eindhoven is zaterdag, toen hij met een goederen trein cp weg was van Amersfoort naar Maastricht, tussen Geldrop en Heeze onwel geworden en kort daarna overleden. Men merkte dat er iets niet in orde was toen de trein niet op de vastge stelde tijd Geldrop passeerde. Eerst werd gedacht aan een technisch man kement maar toen een telefoontje van de machinist van de gestrande trein uitbleef gaf men de machinist van een achterop komende goederentrein, die voor onveilig sein stond te wach ten, opdracht langzaam te rijden en een kijkje te gaan nemen. De laatstgenoemde machinist vond zijn collega bewusteloos in de cabine aan. De gestrande trein werd daarop naar Geldrop opgeduwd maar bij aan komst daar bleek de heer Serier te zijn overleden. Er ontstonden trein- vertragingen van twintig minuten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5