Zendingsdag luistert naar Afrika spelen rol Geref. kerken geen centrale meer in geref. gezindte ihsiiisy Vandaag Lieve kinderen, jullie tachtigjarige grootvader is een pessimistisch man Trouw Kwartet Ir. Van der Graaf op toogdag: 'Vecht in Overijssel binnen 2 jaar schoon' Nieuwe boeke TROUW/KiWAMTET MAANDAG 22 OKTOBER 1973 KERK T2 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De tweede zendingsfase is begonnen. Dit constateerde zaterdag de algemeen secretaris van de Nederlandse zendingsraad, ds. R. J. van der Veen tijdens de nationale dag van de Nederlandse zendingsraad in de Jaarbeurshal in Utrecht. Vroeger vloeide het evangelie naar Afrika via Europa. Nu wordt Europa steeds meer uitgeschakeld. Afrika ont moet Jezus thans zelf zonder de verte kening van eeuwen Eurcpese theolo gie en kerkgeschiedenis. De uitwerking van deze nieuwe ont moeting van de Afrikaanse mens met het evangelie beheerste de wereldzen- dingsconferentie, die vorig jaar in Bangkok gehouden werd. Daarom werd deze Nederlandse zendingsdag zaterdag gehouden onder het thema 'Met het oog op Afrika'. 'Wij hebben een voorsprong van eeu wen op Afrika, daardoor waren wij de pioniers in Afrika. Wij waren het zendingscentrum van waaruit een grootse zendingsgeschiedenis werd ge maakt Maar die was niet zonder ge breken', aldus ds. Van der Veen. 'Het evangelie werd vaak geformuleerd vanuit een westerse kerk en gebracht vanuit westerse cultuur'. Maar deze tijd is volgens ds. Van der Veen nu voorbij. De kerken in Afrika groeien snel en er ontstaat een zwarte theologie, door dat de Afrikaanse mens zelf naar het evangelie gaat luisteren. Deze zwarte theologie bevat ook een boodschap aan ons, waar wij vervallen zijn in een vergeestelijking van het evange lie. Ds. Van der Veen: 'De Afrikanen ei sen dat wij ophouden met de tegen stelling horizontaal-verticaal en dat wij oog krijgen voor de revolutionaire mogelijkheid van het evangelie. De Afrikanen zien dat wij onvolledig zijn, maar zij willen toch met ons ver der. Zij willen geen einde van de zen ding, maar een vernieuwing. De Afri kanen vragen ons: help ons om van de wereldraad van kerken een grim mige wereldraad te maken, want dat is nodig voor Europa's welzijn. En zij vragen ons wat zeg je van Jezus of ben je alleen een consument in dc kerk?' Bevrijdingsbeweging Ds. Van der Veen eindigde zijn refe raat met een ontroerende oproep van de zwarte theoloog Gabriel Setiloang aan de Europeanen. In zijn gedicht houdt hij Europa voor dat het in sla ven heeft gehandeld en Afrika heeft gekolonialiseerd. Maar Setiloane vraagt Europa toch 'Europeaan gele of je in Jezus? Dan zullen wij samen van Hem getuigen; jij in je buurt en in je land en ik in mijn werelddeel. En dan zullen wij samen verder gaan in de bevrijdingsbeweging van Jezus Christus'. De zendingsdag werd geleid door ds. A. Rigters, de secretaris binnenland van de Nederlandse zendingsraad. De heer S. Oosterbeek, de secretaris van de onderwijscommissie begon de dag met een poëtische en boeiende inlei ding in het verschijnsel Afrika, 's Middags werd in verschillende groe pen dcor de talrijke bezoekers gespro ken over de kerken, het familieleven en de politieke problemen van Afrika. Tevens was er gelegenheid te spreken met verlofgangers uit de zendingsvel- den. De dag werd muzikaal op waardi ge wijze omlijst door de Utrechtse christelijke muziekvereniging De Ba zuin. Dc rcdaclle behoudt xich hot recht voor hnnr ter opname In deze' rubriek ineKi-zonrten me ningsuitingen verkort weer te geven. BH pu- bllkalle wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan hel secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus «39. Amsterdam. Midden-Oosten (5) Gij christenen in Nederland en der aarde bidt voor het volk Israël, niet om glorieuze overwinningen, maar om vrede van Jeruzalem met de volgende bede uit Joël: Spaar uw volk. o Heere, en geef uw erfenis niet over tot ee- ne smaadheid, dat hunne vijanden over hen zouden heerschen'; waarom zoudefl zij onder de volken zeggen, waar is hun lieder God?'. Bussum A. Heinen Midden-Oosten (5) Nu Israël in zijn bestaan bedreigd wordt en wij ons machteloos voelen om hen daadwerkelijk te helpen be houdens dan ons geld. komt het mij toch voor dat wij in het westen, waar onder Nederland, wel degelijk een daad kunnen stellen die tegelijk de monstreert aan welke kant wij staan, en tevens dat wij niet voor chantage opzij wensen te gaan. Door namelijk onze auto op stal te zetten en dat geldt natuurlijk in 't bijzonder voor de weekends. Dat laatste heeft dan ook nog het voordeel dat op ons slag veld zeker 15 meest jonge mensen, niet 6neuvelen en enige honderden niet verder verminkt door het leven hoe ven te gaan. En waarom zullen we hiermee wachten tot de Arabieren ons dat opleggen. Deventer II. W. Bon Midden Oosten (7) Als er iets is in Amerika. Zuid-Afrika. Angola of Chili zijn er wel demon stranten die de straat opgaan om te protesteren, maar wanneer Rusland oorlogstuig stuurt om de Arabieren tegen Israël te steunen, wordt er geen woord van protest gehoord van de mensen die het hardst schreeuwen te gen geweld. Blijkbaar is het geweld van Rusland van het 'goede' soort. Zwolle J.M. Enklaar-Reulman Midden Oosten (8) De Heer verwacht van Zijn gemeente ontferming over Israël. De heidenen zijn de ontferming door Jezus Chris tus deelachtig geworden. Aan ons christenen is de opdracht het vol brachte werk van Jezus Christus aan Israël met woord en werk te verkondi gen, opdat Israël Jezus Christus her- 'kent en erkent als zijn Mesias. Amsterdam P. Hoogewoud-Vastenhout Midden Oosten (9) Bij alle triestheid die de strijd in het Midden Oosten met zich mee brengt mis ik de zekere lichtpuntjes. Waar blijven de moppen die ons tijdens de tweede wereldoorlog op de been hiel den? Weet U dat koning Feisal van Saoudi-Arabië momenteel een boek schrijft over het zijns inziens onver antwoord hoge olieverbruik in Neder land? Het verschijnt rond de jaarwis seling en is getiteld: 'Van oliebron tot oliebol'. Amsterdam mevr. Lassing-Munnik Mr. Abel Herzberg, de schrijver, advocaat en vroegere voorzitter van de Nederlandse Zionisten Bond, heeft op de elfde dag van de oorlog een brief aan zijn kleinkinderen in Israël gezonden. De brief volgt "hier. Hij heeft er zaterdag voor de NCRV-camera uit voorgelezen. Mr. Herzberg heeft vele toneelstukken en boeken geschreven, onder andere 'Brieven aan mijn kleinzoon'. Lieve kinderen, jullie tachtigjarige grootvader is een pessimistisch man. Hij is dat van natuur, 'maar hij is dat ook op grond van zijn ervaringen Het merkwaardige nu is, dat hij in deze dagen van zware beproevin geen, tegen zijn gewoonte in, hoe langer hoe op timistischer wordt. Dat zit 'm niet alleen in de strategische situatie, al mogen we blij zijn dat de vijand in Syrië te ruggeslagen is en dat daardoor de beschieting van de kiboetsim in het Hule-gebied en in de Jordaanvlakte onmogelijk geworden is, of ten minste belangrijk is verminderd. Ik spreek na tuurlijk over de dag van vandaag. Hoe het mor gen zal zijn en hoe het wezen zal, als jullie deze brief ontvangt (de hemel mag weten wanneer det zal zijn) weet natuurlijk niemand. Die beschieting was van oudsher een liefhebbe rij van de Syriërs. Zij beklagen zich nu over slachtoffers onder de burgerbevolking en die zijn inderdaad beklagenswaardig genoeg. Maar ze zijn door Israël nooit bedoeld. Ze zijn een rampzglig en onvermijdelijk bijverschijnsel van de bombardementen op militaire doelen. De be schieting van de kiboetsim gebeurde en gebeurt echter opzettelijk en doelbewust, zodat de Ara bieren de laatsten zijn die zich mogen beklagen. Het is waar, dat Egypte over het Suezkanaal ge trokken is, maar wij houden stand. Alle hulde Het is op zichzelf al een geweldige prextatie, dat Israël een zo geiveldige overmacht in bedwang kan pende en getrainde overmacht in bedwang kan houden. Er zou over de oorlog nog heel wat meer te zeggen zijn en volstrekt niet allemaal in mineur. Maar ik laat het hierbij. Ik deel alleen in de rouw over de jonge levens, die afgesne den worden, Joodse en Arabische en ik vertrouw erop, dat jullie nooit vergeten zullen dat de tra nen van een Arabische moeder en van Arabische kinderen net zo zwaar wegen als die welke aan onze kant vergoten worden. Legende Maar nu mijn optimistische stemming. Als jullie weten wilt, waar die vandaan komt, moet ik jul lie een verhaal vertellen, waarbij ik niet weet, of jullie het geduld hebben om dat tussen alle berichten over het slagveld door, te lezen. Mijn verhaal bevat de legende over het ontstaan van de stad Jeruzalem, een oeroude legende die ook ais jullie hem kent. wel weer eens in de herinnering mag worden teruggeroepen. Een vader had twee zonen. De een was rijk maar kinderloos, de ander had een groot gezin, maar was heel arm. Toen die vader stierf, liet hij zijn grondbezit aan zijn beide zonen na, elk voor de helft. In de nacht van zijn begrafenis kon de rijke niet slapen. Hij dacht: wat mijn vader gedaan heeft is toch eigenlijk niet rechtvaardig. Ik ben rijk, mijn broer is arm, hij hoort dus meer te krijgen dan ik. Laat ik opstaan en de grenspa len verplaatsen, zodat hij morgen een groter stuk land aantreft, dan hij geërfd heeft. Ook de arme kon die nacht niet slapen. Ook hij dacht: wat mijn vader gedaan heeft, is niet rechtvaardig. Ik heb het grote geluk van veel zo nen en dochters, maar wat heeft mijn broer? In de rijkdom moet hij de vergoeding vinden voor zijn verdrietig gemis aan kinderen. Laat ik op staan en de grenspalen verplaatsen, zodat hij morgen een groter stuk land zal vinden, dan hij geërfd heeft. Beide broers stonden op en wilden doen, wat zij zich hadden voorgenomen. Op de grens gekomen, die hun vader getrokken had, ontmoetten zij el kaar en vielen elkaar in de armen. Op de plek, ivaar dit gebeurd is, is Jeruzalem ontstaan. Op deze plek is het allerheiligste van de tempel op gericht. Dit is, dacht ik, een mooi verhaal Maar waarom noemen we het 'mooi'. Niet omdat het waar ge beurd is. Want het is natuurlijk niet waar ge beurd. Het verhaal is mooi, omdat het het eeu wige en onblusbare verlangen van de mensheid uitdrukt naar broederliefde. Niet aanvaard Wij hebben gehoopt, dat het voor één keer (één enkele keer) ivaar zou worden. Israël heeft, de poging gedaan om dit te bereiken. De verdeling van Palestina in 1948 was afstand van veel meer dan zij erfdeel. De arabieren hebben het niet aanvaard. Zij maakten aanspraak op alles, de Jo den hadden volgens hen recht op niets. Nu is er in de loop van een kwart eeuw een nieuwe situatie ontstaan. En wat nu? Zou het verhaal niet opnieuw werkelijkheid kunnen wor den? Kijk, deze oorlog is verschrikkelijk. Hij is- zelfs erger dan dat. Er zijn geen woorden om uit te drukken wat hij werkelijk is. Maar als hij nu eens in al zijn ontzetting de kortste weg kon ivorden naar de vrede? Is dat waarlijk onmogelijk? Zou het niet mogelijk zijn, dat de beide broeder volken, zo niet uit zorg voor elkaar, dan toch tenminste uit zorg voor zichzelf tot overeenstem ming kioamen omtrent de bepalingen der gren zen? De voorwaarden daartoe zijn alleen maar beter geworden dan zij waren. De Arabische volken voelen zich door de neder lagen, die zij vroeger hebben geleden, verne derd. Dit is niet de bedoeling van Israël ge weest, maar daarom ivordt het door de Arabier niet anders gevoeld. Hij heeft nu ook zonder een overwinning - zijn zelfrespect herwonnen en kan Israël tegemoet treden zonder zich minder waardig te voelen. Israël zijnerzijds zal begrij pen, als het dat tenminste niet altijd begrepen heeft, dat het op de lange duur niet leven kan met een zo belangrijke Arabische irredenta, als het zich in 1967 verworpen heeft. Volken, ook de onderhavige niet, hebben geen overwinning nodig, geen pvermacht van de een over de ander. Zij hebben vrede nodig. De Jo den, wadronder zijn te verstaan de Joden in de hele wereld, kunnen niet leven, materieel niet en geestelijk nog minder, zonder de Joodse Staat. En die Staat kan niet leven zonder normalisatie ran de betrekkingen met zijn buurlanden. Die buurlanden hebben dat niet minder nodig en zul len daarzonder alleen maar ongelukkiger wor den. Shalom Ik weet, dat deze beschouwingen niet vrij te pleiten zijn van een theoretisch en misschien zelfs romantisch karakter. Het zal niet zo een- voudig zijn hun inhoud in politieke werkelijk heid om te zetten. Maar ik kan het gevoel niet van mi) afzetten, dat de vrede de overwinnaar in deze oorlog zal zijn en dit binnen afzienbare tijd. Vrede, Shalom, dat is het raison d' ètre van Is raël. Israël is in diepste wezen niets anders dan een ander woord voor vrede. Vrede in de zin van de bestrijding der machtsbehoefte van de ene mens over de ander, van het ene volk over het andere; vrede als het protest tegen deze be hoefte, een protest waaruit in wezen het Joden dom is ontsaan, een protest, dat ook in alle lan den, in alle tijden in duizend vormen door alle Joden, van welke richting ook, gehandhaafd is. En dat protest is niet anders te vertalen dan in het verlangen naar vrijheid. Israël vecht voor zijn vrijheid, voor zijn voortbestaan en daar de vrijheid ondeelbaar is, vecht het voor de vrij heid. Deze strijd kan en mag door Israël niet verloren worden. Daarom durf ik in deze bange dagen tegen jullie te zeggen tegen jullie en alle Joden in de we reld, wat de oude profeet in even bange dagen voor eeuwig tegen ons heeft gezegd: 'Al tira. awdi Jaacow!' 'Vreest niet, mijn knecht Jacob'. WOORDEN ZIJN VOLDOENDE Na het evangelie komt de opdnf1 die bij het evangelie hoort. J heeft zich bekend gemaakt. Het h tepunt van het verhaal is bereikt, ongelofelijke is gebeurd, de armi' zaaiers uit Kanaan zijn familie van", onderkoning, de eerstgeborene uit,'" doden, onder vele broeders. Egypt geen vreemd land meer, maar land waar Jozef woont en leeft en schermt wie tot hem komt. Maar,v®: len moeten ze weer weg. Ze moeten va Jakob halen. Dan pas zal het g< van de jonge prins volmaakt zijn. wil zijn vader zien. Draal niet, naar hem toe, zeg dat er plaal voor de vader in dit huis van Egyi De schaarste duurt nog vijf jaren|fl.< daar is voor gezorgd. Zo spreken mensen over die dingen. Daar 1 God voor gezorgd. Jakob moet koi Jozef valt zijn broer Benjamin dehhals. Zij beiden zijn zonen van chel en hebben een bijzondere b Natuurlijk, het is uitgelekt. De ren hebben oren. Wie houdt zoieti gen? De Farao heeft het gehoor^ het zal hem een eer zijn Jakobp zijn zonen te ontvangen en ze mo maar doenof ze thuis zijn. Ja, da zen we vandaag, op bijna gehooi stand van het oorlogsgeweld. Ji wordt geïnviteerd naar Egypte, desbesprekingen zijn niet eens n( Het zal goed zijn. Als rijke mai'° gaan de broers naar huis. Ze mop onderweg geen twist maken, voej zef hen nog tóe. Hij map dat. misschien is het nog wel nodig want zo zijn ze wel. Thuis verte ze het hele verhaal in geuren en i- ren. Maar Jakob wordt pas warm ze hem vertellen wat Jozef ge heeft. Een fijn trekje van de ve Ier. In zijn woorden wordt ien openbaar. Nooit is iemand zo dicl als ik van zijn woorden hoor. Z dingen ressoneren allemaal in de bel. Schuld en lijden en vernede en verhoging en dc invitatie om lig ergens te komen wonen, en ld uit brood, en hier: warm worden de woorden. Dan pas uit de be zing van het leed en de wanhoop dooien. En Jakob ontdooide toen hoorde wat Jozef gezegd had. V den zijn voldoende. Zulke woo},® die wat doen. Evangeliewoorden, nesis 45, 828). t.T. it J< :ik 'g'rd V el< it< el st GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: tot pastoraal medewerkt Kolhorn (NH): H. -J. Kemper, list te Norg, die deze benoeming aangenomen. ,verkl_ RVJf nslL De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Posima. F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor d V. De Christelijke Pers: N.2. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. UTRECHT Op de jubileunUoogdag van dc hervormde mannenbond op gereformeerde grondslag sprak ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, over bet actuele verschijnsel dat kerkelijke grenzen niet meer samenvallen met de grenzen tussen bepaalde gezindheden. In dit verband wordt bet woord herverkaveling' gebruikt en ir. Van der Graaf kon zijn betoog illus- trren met de veranderingen binnen de gereformeerde kerken, die als gevolg van die veranderingen geen centrale rol meer spelen in het geheel van de gereformeerde gezindtè. Van eeri verslaggever ZWOLLE De voorzitter van het waterschap De Bovenvecht, de heer D. J. Jonkmans, verwacht dat de Overijs selse rivier De Vecht over twee a drie jaar schoon zal zijn. De Nederlandse Heide Maatschappij werkt aan een plan tot dijkverzwaring op het rivier traject Dalfsen-Zwolle en de heer Jonkmans verwacht dat tegelijk met het gereedkomen van de verhoogde dijken ook de bouw van nieuwe wa terzuiveringsinstallaties langs de Vecht voltooid zal zijn. iel Morris West Dc Salamander. gave: H. Nelissen, Bloemendaal. Ife®' 18,90. ID lcr Liefhebbers van mysterieuze, lei 1 gevaarlijke en vooral stoutmo^ activiteiten van geheime dienstel»: soms gewetensloze en ingenieuzé." drijvighede'n in de diplomatie, j j nen terecht bij De Salamander, h onderwerp is hoogst actueel: eenf" gelijke staatsgreep in Italië doorfci fascisten, met een uiteraardjer onvermijdelijke liefdesaffaire, ïn ook uitzonderlijke rijke zakenl%'e en verdachte generaais. Het is af®' al een spannende spionage reü met rake typeringen van Italianef auteur heeft tien jaar in Italir'i woond. Hij laat een onverschrq" lid van de Italiaanse geheime dp die de voornaam Danthe dij het soms ingewikkelde maar brip de verhaal vertellen. Morris Wen een auteur, die in de Verenigdal ten tot de prominenten van het j moderne spionagestories beP Een aantrekkelijk boek voor vi en zonen. P' Ir. Van der Graaf hield zich zeer ïechtstreeks bezig met de kerkelijke en geestelijke situatie van het ogen blik (vandaar dat onze keus uit het vele wat op deze bondsdag in het Utrechtse Tivoli gezegd is vooral op zijn woorden viel) signaleerde behal ve een zekere uitholling van het gere formeerde kerkelijke leven ook een toenemende volstrekte onkerkelijk heid. Daarnaast bespeurde hij hoop volle tekens van een nieuwe klankbo dem voor de bijbelse boodschap. 'In de steden gaat de ene predikants plaats na de andere onder de hamer. In sommige streken van ons land kan er zelfs niet meer gesproken worden van herverkaveling, omdat er eenvou dig geen kavels meer zijn. Het kerke lijk leven is er weg', aldus ir. Van der Graaf. Tegenover deze treurige ontwikkeling zag de heer Van der Graaf toch ook een aantal lichtpunten. Met dankbaar heid constateerde hij dat er in de ge- refoimeerde wereld thans een groei end besef is van saamhorigheid. Ik denk aan de gezamenlijke activiteiten rondom de sociale academie in oprich ting. de zendingsconferentie die voor de kerken van de gereformeerde ge zindte is georganiseerd, en op het ge bied van de theologische bezinning. 'Bij een dergelijke samenwerking wordt de eenheid in belijden bepaald gevoeld', aldus ir. Van der Graaf. Naar zijn mening spelen de gerefor meerde kerken een steeds minder een- trale rol in het leven van de gerefor meerde gezindte. 'Geconstateerd moet worden dat deze kerken deze centrale positie niet meer kunnen hebben', zei ir. Van der Graaf. 'Het gereformeerde leven wordt van binnenuit uitgehold. Het hervormd moderamen heeft pas, nota bene in een brief aan de vereniging van vrij zinnig hervormden in de hervormde kerk, laten weten dat óók in de gere formeerde kerken het vrijzinnig theo logisch denken verwerkt bleek te kun nen worden'. De heer Van der Graaf: 'Dat is een juiste analyse. Maar dat heeft gevolgen voor de plaats van de gereformeerde kerken in hun totali teit binnen de gereformeerde gezind te. We zien op dit moment een her verkaveling binnen de gereformeerde gezindte, als het gaat om een aanpak van de problemen, waarvoOT we in de samenleving staan, maar ook als het gaat om de theologische doordenking van de vragen vanuit de gereformeer de confessie. De gereformeerde ker ken hebben de laatste jaren meer en meer de aansluiting gezocht bij de midden-orthodoxie in de hervormde kerk. Vandaar de op gang gekomen kerkelijke herverkaveling, zoals die in de beweging Samen op Weg wordt be pleit en al een voorproefje kreeg op de gezamenlijke hervormd/gerefor meerde synode. Ondanks deze herver kaveling, die de heer De Graaf bij de gereformeerde kerken vaststelde con stateerde hij, niet zonder verbazing, dat de gereformeerde prediking het vol blijkt te kunnen houden. 'Onder de oppervlakte van ons volksleven blijkt er steeds weer een hunkering te zijn naar een boodschap, die hou vast biedt'. Ir. Van der Graaf consta teert die hunkering ook bij de jonge ren. 'Terwijl het kerkelijk jeugdwerk van alle kanten kwijnt, brengt de pinksterman Ben Hoekendijk tiendui zend jongeren op de been'. 'Wat we als kerken in deze tijd nodig hebben, is een nieuw elan', aldus ir. Van der Graaf. Want ook nu zijn de velden wit om te oogsten. Maar het zal moeten zijn als op de Pinksterdag, dat ieder in eigen taal de grote wer ken Gods hoort. Dat geldt ook voor ouderen en jongeren, voor mensen van welke ontwikkeling of achter grond dan ook, in onze tijd. In zijn openingsrede zag de bonds voorzitter ds. A. Vroegindeweij terug op de veertigjarige historie van de mannenbond. 'Na veertig jaar zien we onze roeping nog duidelijk voor ons liggen, ook al verslijten sommige kringen ons voor ouderwets', aldus ds. Vroegindeweij. Hij leverde ernstige kritiek op de wereldraad van kerken, waar de ontwikkeling hem 'met bange vrees' vervult, 'vooral wanneer we er Ir. J. van der Graaf op letten dat de invloed van dc marx istische krachten steeds meer veld wint'. Ds. Vroegindeweij stelde hiertegeno ver de zendingsroeping van de kerk. Hoe deze evenwel, met name in Je conferentie van Bangkok gestalte krijgt, stuit op grote bezwaren. Ds. Vroegindeweij: 'Tegen alle moderne ontwikkelingen in het kerkelijk leven, waaiin men God uit het oog verloren is en de aarde als doel gesteld heeft, tegen alle politiek messianisme dat men in onze dagen vindt waarbij men meent door middel van een christelijk getint marxisme het paradijs op aarde te kunnen stichten, spreken wij de belijdenis uit van de verwachting van het eeuwige vrederijk bij de weder komst van onze Heere Jezus Christus als een gave van Gods genade. Zeker, om die verwachting mogen we onze taak en roeping hier op aarde niet verwaarlozen', aldus ds. Vroeginde weij. Hij besloot zijn toespraak met een ci taat uit de Nederlandse geloofsbelijde nis: 'Daarom verwachten wij die grote dag met een groot verlangen, om ten- volle te genieten de beloften Gods in Jezus Christus onze Heere'. We melden nog van deze jubileum- bondsdag dat dr. W. Aalders uit Den Haag refereerde over: verbindende en ontbindende krachten in de kerk en dat ds. Joh. Verwelius, de bondsse- cretaris, een opwekkend slotwoord sprak. DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2