dgerije stopt lie-uitvoer aar Nederland Nixon stort Amerika in constitutionele crisis VS en Rusland zijn het eens over bestand FC Twente loopt punt in op de top In deze krant A d. Velde Protest tegen hulp kerken Midden-Oosten Trouw/Kwartet Israël bootreis uitgesteld tot voorjaar 1974 k naast Nederlands oliebelang orwegen waren trein kwijt UITSLAG JUBILEUM- PRIJSVRAAG Zwarte September bedreigde Sacharow Voor ruim een miljoen buit bij inbraak MAANDAG 22 OKTOBER 1973 lieuwe HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING [straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Leidse Courant Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoeterwóudseweg 23. tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylen van Nijeveltstr. 372, tel. 1441. Aid. Bezorging vanaf 08.30 uur De ontmoeting tussen Brezjnew en Kissinger flinks) was zeer harte lijk. WASHINGTON, MOSKOU (Reuter, AP, UPI) Amerika en Rusland zijn het gisteravond laat eens geworden over een staakt-het-vuren in bet Mid den Oosten. Woordvoerder Ronald Ziegler van het Witte Huis deelde of ficieel mee dat de ambassadeurs van beide landen vannacht om twee uur Van een onzer verslaggevers BUSSUM/UTRECHT In drie gere formeerde kerken in ons land is de aanwezigen gisteren aangeraden hun bijdrage voor het Midden-Oosten rechtstreeks over te maken aan de Collectieve Israël Actie. Deze oproep is gedaan door drs. R. Strijker in de Bussumse Wilhelmina- kerk en door ds. H. J. I-Iuiser in de Tuindorpkerk en in de Johanneskerk in Utrecht-Oost. In een geval werd de oproep met applaus begioet door de gemeenteleden. In de oproep staat dat de predikanten de actie van de kerken voor het Mid den-Oosten betreuren, omdat deze niet alleen de joden, maar ook de Arabie ren wil steunen. Dit wekt volgens de predikanten de indruk alsof de ker ken een neutrale houding innemen, 'nu Israël een strijd voert op leven en dood voor zijn zelfbehoud'. De kerk moet, zo vinden de predikanten, kie zen voor Israël, 'want dit land werd lafhartig overvallen'. De kerk heeft al genoeg schuld tegenover Israël, aldus de verklaring. Zij stellen ook dat de zaak van de Pa- lestijnen het meest gediend is met de erkenning van het bestaansrecht van Israël met veilige grenzen. (Ned. tijd) de Veiligheidsraad bijeen zouden roepen ter bespreking van een Russisch-Amerikaanse ontwerp-resolu- tie. De inhoud daarvan wilde hij niet bekend maken. Maar volgens goed ingelichte kringen zou de ontwerp-resolutie een 'staakt- het-vuren op de plaats' voorschrijven. Als de resolutie zou worden aangeno men en door de Arabieren en Israëli's zou worden geaccepteerd en opgevolgd, zou'dat betekenen dat de Israëlische troepen de bestandslijn met Syrië twintig km hebben opgeschoven en dat de Egyptische troepen aa nde ooste lijke oever van het Suez-kanaal staan op een diepte va nongeveer tien km, terwijl aan de westelijke kanaalocver voor een deel door Israëlische troepen bezet wordt. De overeenstemming kwam na twee dagen van top-overleg met Amerika's minister van buitenlandse zaken Kis singer en de Russische partijleider Brezjnew in Moskou, die zaterdag avond waren begonnen, nadat Kissin ger op dringend verzoek van Brezjnew was overgevlogen. (ADVERTENTIE) Deelnemers ontvangen nader bericht. 'Je pruik moet wat opgekamd worden, Ellen'. IOET/KOEWEIT/ALGIERS (Reuter, UPL AP) Acht Ara- le landen hebben hun olie en hun inkomsten in de strijd te- Israël geworpen. Na Libië en Abu Dhabi, eerder deze week, en nu Koeweit, Saoedi-Arabië, Qatar, Dubai, Bahrein en Alge" Ie oliekraan voor de V.S. dichtgedraaid. Ook Nederland op de 'Arabische zwarte lijst' geplaatst. Zo kondigde Algerije en aan Nederland geen olie meer te leveren en besloot de re- g van Irak het Nederlandse aandeel in de nationale oliemaat- ipij te naasten 'als straf' voor de Nederlandse steun aan Israël. on./Shell bezat in de Iraakse oliemaatschappij een belang van i procent. iderlandse regering heeft daar- overleg met België en Luxern- aangekondigd de uitvoer van de rijkste aardolieprodukten, zoals e, petroleum, gas- en stookolie iden aan een vergunning op van de in- en uitvoerwet. De fende beschikking, die vandaag Staatscourant wordt gepubli- zal morgen in werking treden, gerijnse regering heeft volgens irsbureau van dat land tot het voer-verbod naar Nederland he in verband met 'de openlijke van de Nederlandse regering e politiek van annexatie en e van Israël jegens de Arabi- inden. zoals die is uitgesproken de Nederlandse minister van andse zaken tijdens een recen- EREND De spoorwegen heb steravond de hulp van de rijks- ingeroepen, omdat zij ergens Purmerend en Avenhorn een wijt waren, onderweg van Am- i naar Hoorn. In de wijde land eemsler. vojid. de rijkspolitie lelie stilstond door een kapotte essor. De conducteur was al on- J om hulp te halen, einpersoneel slaagde er zelf \zaak te repareren en de trein t na vijftig minuten oponthoud, nducteur ivas toen nog steeds mt bijstand te zoeken. jongens één averechts Robert H. Bork, voorheen procureur- generaal, is door president Nixon be noemd tot waarnemend minister van justitie. Bork (foto links) staat be kend als een conservatief man, en volgt Elliott Richardson (linkse foto rechts) op. Richardson nam ontslag omdat hij weigerde het ontslag te aanvaarden van Archibald Cox (foto midden rechts), die als spaciale aan klager in de Watergate-affaire optrad. President Nixon heeft persoonlijk William Ruckelshaus (foto uiterst rechts) als onderminister van justitie ontslagen, omdat deze weigerde Nixons bevel Cox te ontslaan uit te voeren. van deze prijsvraag op pagina IIL14. vorm van kritiek in Hil- zou zelfkritiek moeten Alexander Pola mogelijk regen ochtend opklaringen en in de kustprovin- en (laar een bui. In de van het westen uit toe- wolking, later moge door regen. Tot ma- krachtig aanwakkerende zuidwest krimpende en overmorgen: wissel met voor deze tijd vau het normale temperaturen. zon op: 4.13 onder: 15.59 ADVERTENTIE te ontmoeting met Arabische ambassa deurs in Den Haag'. Algerije vraagt alle andere Arabische olielanden hetzelfde te doen. Meege deeld werd no'g dat de beslissing is genomen in verband met de aanbeve lingen van de conferentie in Koeweit. Het verzoek van Algerije werd overge nomen door de in Damascus zetelende Beweging tot Boycot van Israël van de Arabische Liga. De commissaris-ge neraal van deze organisatie, Moham med Mahjoeb, zei in zijn telegrammen aan de Arabische regeringen, dat de beweging bewijzen heeft ontvangen die zonder de minste twijfel bewijzen dat de Nederlandse regeringen, instel lingen en ondernemingen met grote bedragen hebben bijgedragen aan de Israëlische oorlogsinspanningen'. Ook zou Nederland olie hebben verscheept naar Israël om te voorzien in de brandstofbehoefte van dat land. Mahjoeb zei voorts, dat hij zijn op roep tot boycot had gedaan tot de re geringen en regionalekantoren van de boycot-beweging in alle achttien lidstaten van de Arabische Liga. De Arabische Liga heeft inmiddels gevolg gegeven aan deze oproep en Neder land op de 'Arabische Zwarte lijst' ge plaatst. De Liga vraagt de lidstaten om een onmiddellijke economische "RflYcöf, hiët iri begrip van een totaal olie-embargo tegen Nederland. Zie verder pag. 7, 5e kolom MOSKOU (Reuter) De Russische natuurkundige Andrej Sacharow is gisteren met de dood bedreigd door twee Arabieren, die zeiden leden van de Zwarte September te zijn, als hij zijn steun aan Israël niet zou opge ven. Zij belden bij zijn woning aan, drongen naar binnen en sneden de te lefoondraden door. Zé zeiden dat hij zelf de gevolgen zou moeten dragen, als hij zijn mond niet hield over het Midden-Oosten. Sacharow heeft kort geleden aan een Libanees blad een in terview gegeven, waarin hij zei dat de Arabieren de laatste Arahisch-Israëli- sche oorlog zijn begonnen en opriep tot Arabische erkenning van de staat Israël en garanties voor het bestaan van Israël. Reacties De opzienbarende nieuwe ontwikke lingen in de Watergatezaak hebben felle reacties opgeroepen jn de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Ver wacht wordt deze week een krachtige poging zal worden gedaan tegen Nixon een procedure op gang te bren gen met het doel de president uit zijn ambt te ontzetten. Een van de felst reagerende senatoren was senator Edward Kennedy. Hij noemde het ontslag van aanklager Cox 'een roekeloze wanhoopsdaad Van een president die het Hooggerechtshof vreest, die .geen eerbied heeft voor de wet en geen respect voor mensen die naar geweten handelen'. De Democra tische senator John Tuney verklaarde dat de president 'een monsterachtige daad heeft begaan'. 'Hij tart'nu open lijk alle drie de machten (wetgeven de, uitvoerende en rechterlijke macht) De president stelt zich bo ven de wet en dat kan alleen maar de ergste consequenties voor hemzelf hebben'. Na de zaterdag gevallen ontslagen hebben agenten van de Amerikaanse federale recherche (FBI) het gebouw omsingeld waar aanklager Cox de kan toren voor zijn staf had ingericht. De agenten verzegelden de lokalen en weigerden Cox' medewerkers de toe gang. Cox' plaatsvervanger Henry Ruth reageerde: 'Ik had nooit gedacht dat dit in een democratie kon gebeu ren'. Een andere medewerker van Cox: 'Er heerst hier een situatie van beleg. Het lijkt wel of de grondwet is opgeschort tijdelijk naar wij ho pen'. Ralph Nader, bekend verdediger van Amerikaanse consumentenbelan gen, eiste bevend van woede dat Nixon onmiddellijk in staat van be schuldiging zou worden gesteld. Na der riep alle burgers en afgevaardig den in het Congres op schriftelijk, te lefonisch of telegrafisch aan te sporen tot het begin van de afzettingsproce dure. Nixon 'treedt op als een tiran, een krankzinnige of beide. Dit is de ernstigste politieke crisis in de Ame rikaanse geschiedenis', aldus Nader op een persconferentie. New York Times Het Amerikaanse dagblad de New York Times schreef dat het ontslag van Cox aantoonde dat de 'natie in handen is van een president, die over laden is met dictatoriale misvattingen over zijn grondwettelijke gezag'. Het blad The Baltimore Sun schreef dat Cox' ontslag 'een brutale obstructie van het recht is die zijn weerga in de geschiedenis niet kent'. Het dagblad The Washinton Post zei inzij n commentaar dat het optreden Binnenland D'66: bezinning5 Arjoè erg kritisch tegenover CHU 5 Actieve euthanasie nooit ge oorloofd 5 Buitenland Nixon Staat voor keihard ge vecht met congres 7 Israël stelt aantal SAM-raket- teirbuiten werking7 Kerk Zendingsdag luistert naar Afrika 2 Kunst Puzzelen met Gerrit Krol 8 Belangstelling voor alterna tief muziek maken14 Nieuwe boeken2 Men Kchrljft on* 2 Radio en tv 1 stript, feuilleton 4 Dag maandag 6 Puztel 14 Weer 14 Familieberichten 1$ Van onze sportredactie AMSTERDAM Drie dagen voor z'n eerste treffen in de tweede ronde van het UEFA Cup-toernooi is FC Twente als de winnaar uit de jongste competitieronde geko men. Door de 20 zege op Roda JC liep de oostelijke formatie van trainer 'Spitz' Kohn één punt in op de toonaangevende équipes, die allen één of meer punten verspeel den. Het zwaarst getroffen was Feyenoord, dat in Velsen met 3—2 werd verslagen door Telstar. Een resultaat dat nog al sensationeel tot stand kwam. Allereerst omdat Feyencord tot twee keer toe een voorsprong nam, maar die floris sante stelling in een mum van tijd prijs moest geven en zelfs een kwartier voor het einde op verlies werd gezet. Kees van Kooten werd de held van Velsen. De twee tref fers, die hij fabriceerde bleken achteraf goud waard. Feyenoord, dat morgen in Zeist in trainings kamp gaat voor de ontmoeting met Gwardia Warschau, begint dus niet met een optimaal zelfvertrouwen aan het duel. Peter Ressel liep in Velsen een enkelblessure op waar van vandaag of morgen moet blij ken of die hem het spelen belet. Ajax dat de punten met runneróup PSV deelde is enkele dagen voor zijn Europa Cup-wedstrijd met CSKA Sofia evenmin zonder bles- surezorgen. Gerrie Mllhren ging geblesseerd van het veld, zaterda gavond. Ruud Krol heeft een geha vende teen, die hem veel pijn be zorgt en ook rond Jan Mulder blij ven ten aanzien van zijn optreden van woensdag uiteraard de nodige twijfes. Op de foto vreugde bij Telstar. V.l.n.r. Andr, Van Kooten en Willim. van de regering de meest diepgaande vragen oproept omtrent Nixons ee ren zijn vermogen regeringszaken te be handelen. 'Wat voor ons thans van be lang is, is dat het ons zeer helder voor de geest staat wat de fouten en miébruiken van presidentiële macht zijn die óns tot deze kritieke scheids lijn heeft gevoerd'. Peesident Nixon heeft zijn besluit aanklager Cox te ontslaan verdedigd met het argpment dat Cox 'heeft ge weigerd in te stemmen met de in structies die vrijdagavond via minis ter van justitie Richardson waren ge- Zie verder pagina 7. 7e kolom. VIANEN Voor meer dan een mil joen gulden aan diamantzagen is dit weekeinde buitgemaakt bij een in braak bij de ncderlandsc Diamant Bo- art NV in Vianen. De buit, in totaal tweeduizend kilo gewicht, is vermoe delijk met een bestel- of een vracht wagen afgevoerd. De kostbare steenzagen waren opgesla gen in een magazijn van de NV. De inbrekers moeten aan de achterkant zijn binnengedrongen. De vermissing van de steenzagen werd zondagmiddag door een personeelslid vastgesteld. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) President Richard Nixon heeft midden in de crisissituatie in het Midden-Oosten in eigen land een constitutionele crisis geforceerd door zijn onderminister van justitie William Ruckelshaus op te dragen de speciale Watergate-aan- klager Archibald Cox te ontslaan. Ruckelshaus weigerde dit waarop hij zelf werd ontslagen. A'ervolgens trad zijn chef, minister van jus- tjtie Elliott Richardson af. Aanklager Cox is toch uit zijn ambt ontzet, maar nu onder Robert Bork, die tot waarnemend minister van jus titie was gepromoveerd. Aanleiding tot Nixons actie tegen aan klager Cox, met de daarop volgende kettingreactie, was diens weigering zich zaterdag akkoord te verklaren met een compromisregeling tussen Nixon en leiders van de Watergate- commissie van de Senaat onder lei ding van Sam Ervin. Nixon had vrij dagavond aangeboden de omstreden magneetbanden, waarop gesprekken stonden tpssen de president en topfi guren in het Watergate-schandaal, in een bekorte versie vrij te geven. De samenvatting van de gesprekken zou worden geverifieerd door senator John Stennis, die een aanvaardbare, objectieve controleur zou zijn. De samenvatting van de banden zou in handen komen van de commissie Sam Ervin en van de federale rechter John Sirica, die eveneens de Watergate affaire onder handen heeft. Dc speciale aanklager in de Watergate- affaire Archibald Cox weigerde ech ter genoegen te nemen met een sa menvatting van de banden. Daarop kreeg het ministerie van justitie be vel Cox te ontslaan, waarna minister Richardson ontslag nam en ondermi nister Ruckelshaus ontslag kreeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1