Siccama-boek: monument in genealogische wereld u dichtbij immentaar Werk van dertig jaar nu beëindigd ¥-V r invla/73 Later weer regen de koningin is afwasbaar blik zebra als nieuw jamboree T4, ^'/KWARTET ZATERDAG 20 OKTOBER 1973 BINNENLAXD COMMENTAAR T5/K7 &Je J -gering beschikt over een aantal cte plannen en plannetjes mi- Lubbers heeft ons er deze week lijkje op gegund om het ge- vah energie te beperken als de ier van olie uit het midden-oos- locht verminderen of stagneren, liet de overwegingen die aan de ien ten grondslag liggen, zo droef irvclend zouden zijn dan zóu •rste reactie moeten luiden: 'héy ardig!' Wie heeft er geen aange- herinneringen aan de autoloze ig uit 1956 en wie is er niet van igen dat honderd kilometer ur langs de weg toch snel genoeg finnen een redelijke tijd overal 'kleine land te komen? is er eigenlijk op tegen om nu als de dreiging nog niet acuut -wer te gaan tot invoering van een van de plannen van minister Lub- Als een snelheidsbeperking zo- energie bespaart dan is die be- g nu reeds mooi meegenomen ge- :gen de op lange termijn drei- uitputting van de wereldvoor- van fossiele brandstoffen. Boven- een dergelijke snelheidsbeperking ïmers ook de verkeersveiligheid lede komen en als het motief oc maar duidelijk wordt uitgedra- mede kunnen bijdragen aan noodzakelijke, op meer soberheid hte mentaliteitsverandering, ^het eerste begin van die mentali- erandering er is; wie weet valt er ook nog wel eens te praten 'over J41 logelijklieid om bijvoorbeeld de en stroomverslindende reclames j> dichtingen in de grote steden op lager pitje te zetten. Natuurlijk: m reclames werken wel mee om veiligheid te brengen, maar :e sfeer en die gezelligheid belasting van het milieu ging van lucht en water en ipslokkén van fossiele energie) die inders ongetwijfeld noodzakelijke re elektriciteitscentrale met zich z tje ster Westerterp van verkeer en ■staat heeft het deze week nog bevestigd: met, de 200. gulden egeld' voor elke auto zal niet een 'wrakkenfonds' worden gevormd het probleem van de autowrakken iinl e lossen. Alle binnen gekomen worden gewoon als inkomsten Ie begroting geboekt om daarin o otte onherkenbaar te verdwijnen, l een griezelige gedachte. Niet al- kan een minister van financiën ;dergelijk foefje om aan extra gel- (hoe nodig misschien ook) maar keer herhalen en moet hij steeds ifl |f nieuwe, eenmalige stunts beden- ils hij de volgende jaren dat geld nodig blijkt te hebben voor vaste ven maar ook komt op deze ma de politiek van belasting heffen ich al niet het aardigste en popu- te werk waartoe een overheid ge- en kan worden enigszins in ediet. lis misschien naief gedacht, maar lebben de indruk dat er echt nog mensen, ja zelfs automobilisten die de bereidheid hebben nieuwe :n op zich te nemen als het doel die heffingen hun klaar en duide- 'voor ogen wordt gesteld. Maar zullen de betrokkenen nu moeten tEkcn van deze heffing, die op een ïtwijfeld nuttige, maar onherken- wijze in de algemene middelen "fiwijnt? gedachte van dit statiegeld is wij het goed hebben voor de te maal gelanceerd door Hans lyters toen hij nog geen minister volkshuisvesting was. Gruyters be de met deze heffing, voor elke au- -lobilist een soort rekening-courant de overheid te vormen, waarmee omobilisten allerlei boeten en der- ke zonder veel administratieve ipslomp zouden kunnen betalen, i! ider vee| administratieve romp- ip dat wil dan ook zeggen zon- jde geweldige kosten die nu aan de ing van deze bedragen verbonden Een dergelijk systeem zou een bezuiniging op de uitgavenkant dc begroting van justitie hebben ckend. is dat oorspronkelijke plan van 'yters gebleven? is wel juist wat de New York Ti- over de toekenning van de Nobel- aan Kissinger en Le Due Tho ft gezegd: in hoeverre beiden dc de gediend hebben moet nog geheel fezen worden. Het lijkt ons voor Cerst in de geschiedenis, dat deze s als een soort voorschot of aan- ligingspremie wordt uitgekeerd, tiurlijk moet erkend worden dat figuren van wereldmachten met een r kleine stappen meer voor de we- vrede kunnen doen dan grote sten die de mensheid ten voorbeeld maar wier politieke macht gering Wat bovenal treft is de enge opvat van het vredesbegrip dat de toe- 'ters van de prijs kennelijk geleid f'- Het gaat hier wel om een zeer tijdige vrede van het type 'hoe 'den we het droog' ongeacht de reeuwend onrechtvaardige verhou- 8en. Het zou ook weer hypocriet 1 om die vrede te veroordelen, want hebben er in het westen zeker alle l'an? bij. Maar een prijs als deze 5r toekennen is overdreven en voor- I door Jac Lelsz APELDOORN Enkele dagen geleden is het Siccama-boek ver schenen: in de wereld van de ge nealogie een monument. Dertig jaar is aan de boekstaving van alle Siccama's (de naam was uit gangspunt voor de nasporingen) gewerkt. Een zeer groot deel van de arbeid is verricht door me vrouw Anna Christina Fokkema- Siccama (51) uit Kortenhoef. Een omvangrijke taak is beëindigd. Enkele cijfers illustreren dat. Voor het verzamelen van het materiaal werd 75.000 kilometer afgelegd, wat neerkomt op bijna twee keer de we reld om. Er moesten zevenduizend brieven worden geschreven, driedui zend fotokopieën gemaakt, 2100 folio vellen aangelegd met archief-notities. Bij het werk diende het genealogische werk van vroegere (Hora) Siccama's als 'plaats van vertrek'. Het werd uil- gebreid met de nakomelingen van Attje Siccama, de Oostfriese Siccama's en de Bolswarder Siccama's. De tegenwoordige Hora Siccama's, waarvan er velen in het westen van Nederland of in het buitenland woon den of wonen en vanwie een aantal hoge posities bekleedden of bekleden, zijn afkomstig van stamvader Harco, in 1366 genoemd als een der hovelin gen, die een verbond sloten met de stad Groningen (er was toen ontevre denheid onder de plattelandsbevol king over de 'onregtvaardigheid der rigteren'). De nakomelingen van Attje Siccama zijn veelal landbouwers ge bleven. Tot de Oostfriese tak van de Sicca ma's, die waarschijnlijk vanuit Neder land naar Duitsland gingen, behoort de schrijfster. Van de Bolswarder Sic cama's is de oorsprong niet zeker, al geeft de naam duidelijk een Friese af komst aan. In een naschrift wijst- desamenstel ster van het boek, mèvrouw Fokkema- Siccama (predikantsvrouw, moeder van vier kinderen, kerkorganiste, amateur-archeologe) erop dat bij de beschrijving van enkele takken werd uitgegaan van door anderen verzamel de gegevens, 'bijeengebracht in een tijd toen afkomst, fatsoen en deugd in een stamboom tot uiting dienden te komen'. Ondanks hedendaagse aanvul lingen is. zegt zij. deze invloed merk baar gebleven. Waar sprake is van een eerste beschrijving werd uitge gaan van hedendaagse inzichten. 'In onze tijd is genealogie een zuivere fa miliegeschiedenis'. Ook anderen Behalve mevrouw Fokkema-Siccama, die veruit het grootste gedeelte van de arbeid voor haar rekening nam, hebben aan de totstandkoming van het boek bijgedragen jhr. D. G. Hora Siccama van de Harkstede en dr. K H. Siccama. De laatste, die met name het deel van na de Franse Revolutie 'fc. t m Twee wapens uit het Siccama-geslacht. Links een Fries boerenwapen (de klavers duiden weidebezit aan, de korenaren duiden op landbouwbedrijf), dat gevoerd werd door de boeren die nu al meer dan zeshon derd jaar de grond rond de Lauwerszee bewerken. Rechts met de leeuwen het wapen van de landadel van Oostfriesland: een tak van Siccama's die ruim twee eeuwen geleden voor Franse benden uit Oost- Friesland naar Oost-Groningen vluchtte. (Tot deze laatste tak behoort de schrijfster van het boek). ders wel verkrijgbaar; de prijs be draagt 97,50. Aantrekkelijk is het dat in het Sicca ma-boek zoveel illustraties voorko men. Foto's van Siccama's, familiewa pens en archiefstukken en voorts in Friesland en Groningen staande bor gen, boerderijen havezathen enz. Het boek bevat ook enige blanco pagi na's waarboven staat 'Hier gaat ons geslacht verder'. Dat is dan de toe komst, een nog onbeschreven blad. Een aardige vondst, stellig, maar in dit soort boeken waarvan er overi gens niet héél veel zijn gaat het primair om het verleden. Mevrouw Siccama zegt dat de hele staalkaart van gèbeurtenissen uit de vaderlandse geschiedenis in het geslacht Siccama is terug te vinden. 'De strijd tussen de Schieringers en de Vetkopers, de Hervorming, de Gouden Eeuw. de Franse overheersing, Indië, maar ook de Tweede Wereldoorlog en de tijd er na vormen de achtergrond van dit boek'. Dat is het boeiende van een genealo gisch werk van deze statuur, dat het geen dorre opsomming is van namen, plaatsen en jaartallen, maar dat de dingen er verhalend in worden be schreven. De mensen ook de geslach ten. staan niet op zmh zelf. Zij maken deel uit van een groter geheel. Spelen erin mee. met meer of minder stijl, met lof of blaam, met deugd of on deugd. zou bewerken, is inmiddels overleden. Eerstgenoemde voorzag het boek van een voorwoord, waarin hij (veelal hypothetisch) ingaat op de herkomst van'de Friezen: nomaden. Kelten, die uit Voor-Indië naar het westen trek ken? Het is ook een beetje een lof zang op de goede kwaliteiten van dit volk geworden, en met name dan weer op die. van de Siccama's. Maar wie zal hem die ontboezemingen van zelftrnts niet vergeven, want de Frie zen zijn een karakteristiek volk en de Siccama's zijn een karakteristiek ge slacht, ten spijt van tekortkomingen (welk volk en welk geslacht heeft ze niet?). Door het overlijden van dr. Siccama kon aan het oudste deel van de genea logie niet de aandacht worden gege ven, die de samenstellers voor ogen had gestaan. Met name het verband tussen de Oostfriese 'en de overige Siccama's zo dat er is kon hier door niet worden nagespeurd. Wel werd nadere samenhang aangetoond tussen verschillende takken. Vermoe delijk bestaat er 'in Friesland veel meer samenhang tussen de.verschil lende takken dan totnutoe is aangeno men. De thans levende Siccama's be horen tot drie groepen: de nakomelin gen van Harco Siccama in 1366 te Niehove. de nakomelingen van Tam me Siccen in 1523 te Wymeer bij de Duitse grens en de nakomelingen van Hillegyn Wibbes Vos in 1823 te Farm- sum. Adel? Zijn de Siccama's, die door mevrouw Fokkema-Siccama beschreven werden aan de hand van vroegere publikaties (familie-akten, oude bijbels, in 't ver leden werden daar ook vele familiege- gevens in opgetekend) van adel? Som migen behoorden tot de landadel. Zij woonden op states of borgen. De in komsten uit landerijen waren de voor naamste bron van bestaan. Hun bezit tingen gaven recht op bestuursfunk- ties. Wat de Siccama's betreft, is deze adel nogal verwaterd. Men ging ver bintenissen aan met personen, die geen blauw bloed in de aderen had den. Alleen de nakomelingen van Harco Siccama bleven in hun stand. De huwelijkspartners behoorden of tot de (land)adel of tot de regerende, families in de stad Groningen. Het boek van mevrouw Fokkema-Sic- cema telt liefst 573 pagina's. Er ko men honderden Siccama's in voor. en uiteraard evenzovele aangehuwden enz. Een en ander wordt zo beschre ven, dat we ons kunnen voorstellen dat ook niet-Siccama's mits natuur lijk geïnteresseerd in de materie op zichzelf, het met belangstelling zullen doornemen. Hoewel het niet in de handel komt. is het voor buitenstaan- (ADVERTENTIE) vakbeurs voor het interne goederentransport, opslag en distributie. Dagelijks 10.00 - 17.00 uur. CROESELAAN -UTRECHT Nog3 beursdagen Van onze weerkundige medewerker Door grote temperatuurverschillen tussen noord-Europa en zuidelijker gebieden is er een sterke westnoord- westelijke stroming ontstaan in de bo venlucht. Daarmee worden van de oceaan depressiestoringen naar het Noordzee-gebietl gevoerd. Dat gebeurt in een ijltempo. Boven Emden werd gistermiddag op 7.000 ui hoogte een snelheid van 205 km per uur waarge nomen. Daardoor kon het gebeuren dat een depressie, die 's morgens nog ten wes- gen van Prestwiek lag. vlak na vier uur 's middags Friesland al voorbij was. Met de wind viel het door snel opvullen van de depressie best mee om zeven uur gisteravond meldde al leen bet lichtschip Noordhinder ten westen van Zeeland een windkracht van gemiddeld 7 Beaufort. Maar de regen was niet mis. Hier on ze waslijst met aftappingen tussen vrijdagmorgen zeven uur en vrijdaga vond zeven uur: Maastricht 10 mm, Twente en Deelen 11, lichtschip Noordhinder en Tcssel 15, Eelde 19, Ulrum en Den Helder 20, Fijnaart en Rotterdam-heliport 21, De Bilt 22, Gaasterland er Schiphol 25, Ramspol en Vlissiugen 30 mm. Birmingham ving in 18 uur tijds 21 mm. Met de snelle komst van de depressie een weigedijend minimum, geboren in het onlmoetingsgebied van koude poollucht (IJsland minus 5 tot minus 10 graden) en zachtere lucht van sub tropische oorsprong (zuldwest-Enge- land 14 graden, zuid-Frankrijk 21 gra den), werd in de hogere niveaus veel warmte aangevoerd. Dc Bilt regi streerde op 5 km hoogte een tempera tuur van minus 20 graden tegenover minus 28 graden in SIceswijk, minus 29 in Kopenhagen en minus 38 graden in boven zuidwest-Groenland op het zelfde niveau De radio-ontvangst in Europa verbeterde er aanmerkelijk door en het onweer verdween als bij toverslag ver naar het zuiden: zuid- Span je plaatselijk 15 mm. De hoogtestroming blijft westnoord- westelijk en wij durven dan ook voor weerrapporten Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag van 07.00—19.00 uur. max. neer- temp. slag ANP/KNMI het weekend geen standvastig weer aan te kondigen Wel zal een uitloper van hogedruk tijdelijk voor wat meer opklaringen zorgen het vliegveld Hcatrow bij Londen gaf gisteravond nog slechts 1/8 stratocumulesbewol- king maar later volgt van het wes ten uit opnieuw regen. De Engelse computers zijn zeer opti mistisch ten aanzien van de toekomst. Verwacht wordt dat in de loop van dit weckend een warmer hogedruk-weer- type zich zal uitbreiden, uiteraard het eerst over de Britse Eilanden. Dc al gemene circulatie wordt vergeleken met die in 1898, 1910 en 1953. Tot half november zal de regen in zuid- Engcland boven normaal uitvallen en dc zonneschijn onder normaal zijn. Mist en vorst zijn normaal, maar het aantal stormen vooral in zuidwcst-En- Amsterdam regen 10 7 De Bilt regenbui 10 11 Deelen zwaar bew. 8 8 Eelde regen 9 12 Eindhoven zwaar bew. 7 6 Den Helder regen 9 4 Luchth. Rtd. regenbui 14 4 Twente zwaar bew- Vlissingen zwaar bew. 10 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 7 1 Aberdeen zwaar bew. 5 1 Barcelona half bew. 21 0 Berlijn half bew. 7 2 Bordeaux onbewolkt 14 0 Frankfort licht bew. 9 0 Genève onbewolkt 12 0 Helsinki zwaar bew. 3 0 Innsbrück zwaar bew. 10 0.3 Locarno onbewolkt 19 0 Londen regen 11 0.1 Luxemburg onbewolkt 8 1 Madrid regen 15 7 Malaga geheel bew. 16 12 Mallorca licht bew. 20 0 Miinchen licht bew. 6 4 Nice onbewolkt 21 0 Oslo licht bew. 6 0 Parijs onbewolkt 12 0 Rome licht bew. 23 0 Split licht bew. 23 0 Stockholm half bew 1 0 Wenen half bew. 10. 0 Zurich mist 9 0.3 Casa Blanea regenbui Is tanboel onbewolkt 25 0 New York onbewolkt Tunis zwaar bew. 26 0 geland boven normaal, Bedenk wel. dal Nederland tenslotte Engeland niet is. Hoog water oktober2 Vlissiugen: 9 45- 22.25. Harlngvlletsluizen: 11 24-23.58. Rotter dam: 12.21, Schevenjngen: 10.57-23.31. IJnvn- den: 11.41, Den Helder: 2.11-15.25. HarMngen: 4.28-17.52. Delfzijl: 6.55-20.05. 22 oktober Vlissingcn: 11.00-23.36. Haring- vliijlsluizen: 12.42. Rotterdam: 1 18-13. >9. Scheveningen 12 12. IJmiildeii: 0 15-12 51. Den Helder: 3 50 17 01. Harlingen: 6 02 19 - 1. Delfzijl: 8.22-21.20. onder redactie van loessmii Een geheimpje dat niet verder ver teld mag worden: de koningin is afwasbaar, althans zoals zij op de zilveren jubileum-postzegel van veertig cent staat afgebeeld. Die zegel is voor een slimmerik niet één keer te gebruiken, maar zo vaak als gewenst. Als ie maar héél voorzichtig te werk gaal, de juiste dosering spuug neemt - niet le veel, niet te weinig, goed is in afwe ken en minstens even goed in net jes opplakken. Dat zit zo: vanwege haar speciale feest is de koningin ook op heel speciaal postzegelformaat en -pa pier afgedrukt, in heel speciale kleuren rood, wil, blauw, oranje, maar vooral zilver. Die kleuren zijn zelfs zo speciaal dat ze gewone PTT-stempelinkt maar nauwelijks verdragen. Oppervlakkig gezien gaat het wel: het stempel staat er keurig overheen. Maar met een wat met spuug bevochtige vinger vlak je 't er zó van af. Èen beetje voorzichtig vegen en de zegel is als bij toverslag weer als niexixo. Vervolgens - dit blijft natuurlijk onder ons - moet het ivaardepa- pierlje met enige omzichtigheid ivorden afgeweekt, gedroogd en netjes glad gestreken op een te verzenden brièf worden geplakt. Op het plaatje is duidelijk te zien hoe schoon de zegel met de konin gin is. Na de spuugbehandel'ng mist de koningin de woorden 'ta rief' en 'koper', waxit het volledige door de PTT-beambte opgestempel- de tekstje luidde oorspronkelijk vrijetijdtarie50% goedkoper'. Spuug blijkt dus een effectief was middel. maar wie dat onfris of on eerbiedig vindt, mag hef ook met icater doen. Wel de nodige zuinig heid betrachten, omdat er anders moeilijk verwijderbare rimpels in het gelaat van de koningin komen. Na het oplepelen van zoveel laatste stellingen (de spitsvondigheden uit het boekje van Aad van der Toornt past het ons deze, drie da gen geledon voor J. K. R. A. C. van Walleghem bij zijn promotie uitgesproken 'laatste' te citeren: 'De vuilnisman van van daag is de antiquair van morgen'. Of die man ook een vooruitziende blik heeft. judy Een opvallende aap die plotseling wegvalt, dat valt op. En dat is met Judy gebeurd, de grootste ster uit de tv-serie Daktari. De slimme chimpansee, altijd even behulp zaam als het om anderen gaat. is door een vergissing van een ander aan haar eind gekomen. Judy was verhuurd om reclame te bedrijven in een stadje in Bretagne. waar ze zolang in een keurige kooi huisde. Alles ging goed totdat iemand ver gat dat ook een aap vrij moet kun nen ademen, de frisse-lucht-kraan dichtdraaide en Judy zonder erg liet stikken. De meeste dieren hebben schut kleuren. dus waarom is een zebra eigenlijk zo opvallend zwart-wit dat een auto voor hem zou afrem men? Het antwoord komt uit Biij- dorp Geluiden, waarin drs. S. J. Tinkóczy verklaart: 'Daar in het drukke stadsverkeer zebra's juist opvallen, schijnt ons de zwart-witte tekening van een zebra nogal onlo gisch. Een streeppatroon is echter een goede aanpassing am de omge ving. In de natuur doet de streep- tekening van het dier de vorm van de omtrek tegen de achtergrond vervagen. We zouden kunnen spre ken van camouflage van de om trek'. De zebra, aldus dr. Tinkóczy. is aangepast aan het Afrikaanse landschap. Wanneer de lucht door de warmte begint te 'trillen' wordt een kudde zebra's op een bepaalde afstand zelfs totaal onzichtbaar. Wat een geluk dat onze stads-ze- bra's niet aan het Afrikaanse land schap zijn aangepast. Matcnbeurs Sinds januari zit ten de verzamelaar van maten en gewichten officieel in een vereni ging en nu zijn ze al zo ver dat ze zondagmiddag voor het eerst hun maten en gewichten op een exposi tie annex beurs in bet openbaar kunnen vertonen, tedere gc'ïnteres- seerde mag er vanaf twee uur in 'Atlantic' in de Zuiderhoofdstraat in Krommenie gratis naar komen kijken. die veel zouden kunnen verraden. De kwaal zit 'm voornamelijk in het zilver, zoals ook aan de onder ste zegel te zien is. Dat is ook een nieuwe, gewijd aan ontwikkelings samenwerking. Ook eentje van veertig cent, ook met zilveren op druk. Van de schakels op het plaatje is alle stempelinkt zonder moeite weggevaagd, maar deze ont wikkelingszegel levert voor de PTT geen risico op, omdat de rest van de zegel de stempelinkt wèl vasthoudt, hoeveel spuug je er ook tegenaan gooit. Aan de koninginnezegel zit wel wat risico voor de PTT, want we kunnen het geheim van dc stempel inkt met z'n allen nog zo goed be- xvaren, zoiets lekt toch wel uit en dan zijn er altijd wel een paar die het echt gaan uitproberen. Eu wie xoeet zitten we met het veertigjarig jubileum van de koningin dan nóg met deze zilveren zegel, die maar niet onbruikbaar wil ivorden en de PTT zodoende een hoop geld kan kosten. Dus denk jé dat die PTT xoei schielijk maatregelen aan het nemen is, de nog onverkochte voorraden weggooien bijvoorbeeld of extra goed opletten. Niets daar van. 'Geen sprake van', zeggen ze daar zelfs. Mag je dan maar spu gen en vlakken wat je wilt? Zo is het ook weer niet: 'Wie een een maal gebruikte postzegel opniexiw gebruikt is strafbaar'. Die kan dus gewoon door de justitie vervolgd worden, maar hoe komen ze daar bij de posterijen achter? 'De be steller let bij het sorteren altijd al op, of er een postzegel op een poststuk zit en of de franker ing voldoende is'. Maar ja. Hoe groter de berg post, hoe minder een stuk of wat zorgvuldig gereinigde zegels opvallen en de kans op ontdekking en straf lijkt dus miniem. Dat kan- de posterijen nog een aardig cent gaan kosten, want 'wat de politie niet ziet, daar word je toch ook niet voor gestraft'. In elk geval mogen we concluderen dat het een mooie zegel is en een mooie manier om het hele volk te doen delen in de feestvreugde rond om de koninklijke jubilaresse. SfcOI.KUVHOf:; 'Wciivi!? 40 De vlek onderaan een hoek van de ze postzegel geeft duidelijk aan dat er stempelinkt van de koningin af geveegd is. Het zilver van de Jubi- leumzcgel blijkt niet bestand tegen spuug, zoals ook op de onderste zegel te zien is, die gedeeltelijk met hetzelfde zilver bedrukt is. Hoe zo'n gebruikte postzegel weer als nieuw wordt, is te lezen in 'de koningin is afwasbaar'. De padvinders van Scouting Neder land en hun jamborees zijn voor veler gevoel nog altijd onverbreke lijk verbonden met kniekousen met kwastjes, maar wat er zich van daag en morgen gaat afspelen heeft daar niet veel meer mee te maken. Enkele tientallen groepen gaan dan meedoen aan de radio wereld jamboree: een geluidsgolven- manifestatie. waarbij jongens en meisjes in samenwerking met zend amateurs in hun eigen plaats via de radio contact zoeken met elkaar en met leeftijdgenoten in de ruim honderd andere landen die aan dit 'Lichtspel' meedoen. De nog nieu we padviridersverenigi'ng Scouting Nederland richt dan meteen een radiostation in het landelijk bureau in Amersfoort in, dat vandaag door de koningin wordt geopend. "Zie je no'j. dat het de tunnel-ingang niet was."

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7