Beruchte stemmenverhouding (19-20) is waarschijnlijk beslissend in affaire itr Raadsleden, slaap zacht l i!i ilop't ip narkante sn uw kin! irof vuil Leiden v.d.wlel Eerste prijs van Leidse fotowedstrijd bethal afgelast Philidor moet winnen Marktberichten Ook hulp naar Arabische kamp BW/KWARTET ZATERDAG 20 OKTOBER 1073 STAID EN REGIO L3 Rel rond ambtswoning: 33 mille wegfrommelen of de rekening presenteren? door Willem Schrama gezwicht. LEIDEN Naast een interpellatie over de voorgenomen trottoir- verbreding en asfaltering van de Lange Mare, buigt de Leidse ge meenteraad zich maandagavond dan eindelijk over de onverkwikke lijke affaire rond de geruchtmakende opknapbeurt van de burgemees terswoning aan de Witte Singel. In 1971 werd aan de ambtswoning tijdens de periode tussen het vertrek van burgemeester Van der Willigen en de komst van dr. Vis voor een bedrag van 32.881,77 vertimmerd. Toen het PSP-raadslid Amptmeijer hier lucht van kreeg, schond hij zijn geheimhoudingsplicht, maakte de zaak openbaar, ver telde dat het hier ging om 60.000 en Leiden had zijn eigen Water gate-affaire, als die al had bestaan. weest. De bouwers zijn vermoedelijk de gebroeders Botermans geweest, die rond de eeuwwisseling meer huizen in Leiden hebben neergezet, die later weinig solide bleken te zijn. Ten tijde van bewoning door het echtpaar Van der Willigen moest in elk geval op last van de brandweer de buitengevel worden opengehakt, omdat het rook kanaal niet meer functioneerde. Nadat Van der Willigen was vertrokken, bleek het dak als een gieter te lek ken, als gevolg waarvan het zolderka mertje één grote puinhoop was. Een opmerkelijk détail tenslotte over de rol van burgemeester Van der Wil ligen in de zaak-ambtswoning; de eer der genoemde 'ontrafelingscommissie' heeft tijdens haar werkzaamheden ontdekt, dat de huur van de ambtswo ning door het ministerie van Binnen landse Zaken op verzoek van de heer Van der Willigen is verlaagd beneden de algemene norm van 12 procent van het jaarinkomen tot ongeveer 9,5 pro cent. rneüssens: tegen? In de navolgende weken gebeurde er nogal wat. Boze reacties van Leide- naars, die begrijpelijkerwijs protes teerden omdat velen al jaren bij de Gemeentelijke Woningstichting of bij hun woningbouwvereniging aandrin gen op woningverbetering van een paar duizend gulden. Toen de NLC daarop ontdekte dat het niet om zes tig, maar om ruim dertig mille ging, werd het de toenmalige wethouder van financiën, Harmsen, een beetje teveel en hij zag zich verplicht de zaak uit de sfeer van vertrouwelijk heid te halen. Ondertussen deed één der Grote Verantwoordelijken in deze kwestie, directeur Streef land van de Gemeentelijke Woningstichting, die destijds van B. en W. ongelimiteerd bevoegdheid tot onderhoud van de woning had gekregen, in deze krant een aantal opmerkingen waaruit flauwtjes naar voren kwam dat die ambtswoning ook wel aan een flinke onderhoudsbeurt toe was geweest. Hoewel uit zijn betoog ook was op te maken, dat hij uit een zekere gezags getrouwheid meer opdrachten had ge geven dan eigenlijk nodig was ge weest. Een citaat van Streefland des tijds is in dit verband opmerkelijk: 'Stel nou eens, dat de koningin er komt thee drinken, dat is toch heel gbed mogelijk'. Nonchalant Hoe dan ook, feit is dat er vóór de geruchtmakende opknapbeurt nogal wat aan het huis mankeerde. Daar voor zijn enkele factoren te noemen. Naar later blijkt, moet de heer Van der Willigen in tegenstelling tot zijn kapitale functie hier ter stede niet Leidens netste inwoner zijn geweest, waar het gaat om het bewonen van een huis. De commissie, die later door de raad werd ingesteld om deze zaak te gaan ontrafelen, zegt in haar eindrapport vele verklaringen hierom trent te hebben gehoord, waarvan de typeringen varieerden van 'noncha lant' tot 'vies'. Illustrtief is in dit ver band dat het huis na zijn vertrek 'ontmuisd' moest worden. Maar een geheel andere zaak is, dat de bewuste woning van meet af aan niet van al te beste makelij is ge- Penibel Maar genoeg daarover. Belangrijker is op dit moment de houding van de Leidse raad, die maandagavond ten lange leste moet gaan beslissen wat er nu eigenlijk met die 33 mille moet gaan gebeuren. Wegfrommelen in een nog te zoeken begrotingsgat (zoals de huidige wethouders voorstellen) of de zaakjes splitsen en rekeningetjes uit schrijven (zolas de 'ontrafelingscom missie' voorstelt). Het is een groot probleem, dat al enkelen heeft doen zwichten. Zo is er bijvoorbeeld voor de heer Elsgeest de penibele omstan digheid, dat hij mede-samensteller is geweest van het eindrapport van de commissie, die op 26 juni van dit jaar aan de voorzitter van de gemeente raad de volgende conclusies over bracht: burgemeester Van der Willi gen moet nog 2.917,20 betalen; bur gemeester Vis moet nog 2.275,04 be talen; voor rekening van de gemeente komt een bedrag van 24.288,08; en over het resterende bedrag van 3.401,45 moeten het bestuur en de directie van de GWS alsmede de we thouders vannmei 1971 (de opknap-pe- riode) het onderling maar uitvechten. De ambtswoning: destijds 'ontmuisd'. Nu wil het geval dat Elsgeest inmid dels wethouder van financiën is ge worden, en dat hij tevens mede-onder tekenaar is geworden van B. en W. (minus burgemeester Vis, die zich in deze affaire uitdrukkelijk op de vlak te houdt) om de zaak in de doofpot te stoppen en maar zo gauw mogelijk te vergeten. De vraag is welk standpunt hij maandag zal verdedigen: dat wat hij als lid van de onderzoekinngscom- missie uitdroeg, of dat wat hij nu als wethouder mede heeft ondertekend. Het laatste standpunt is het meest j waarschijnlijk, maar dan nog is het een grote vraag of B. en W. hun zin krijgen. Waarschijnlijk is dat niet het geval. Een serie bliksemtelefonades leerde ons gistermiddag, dat in elk geval de gehele PAK-fractie achter de conclu sies in het eindrapport blijft staan, alsmede de CPN-fractie (mevrouw Van der Blom: 'Er moet wel hél wat gebeuren willen wij met B. en W. meegaan') en natuurlijk de PSP-frac- tie van Amptmeijer, die de zaak aan het rollen heeft gebracht en die even eens zitting had in de bewuste 'com missie-van-de-rekeningen'. Dan is er nog de Democratische een mansfractie o.l.v. de heer Kuyper, die als vanouds ook graag eens een heilig huisje omver trapt. Tellen we al deze stemmen bij elkaar (19 stuks), dan is er nog maar één stem nodig om het voorstel van B. en W. te laten vallen. En die stem komt waarschijnlijk uit de hoek van de KVP, die destijds door dr. Cornelissens in de steeds ge noemde commissie werd vertegen woordigd. De heer Cornelissens is dit maal zeer waarschijnlijk niet de zacht moedigheid zelve (zoals zo vaak), want ook hij heeft zijn collega's al door verklaard achter de conclusies in het rapport te blijven staan, niet in het minst waarschijnlijk vanwege de volkomen objectieve wijze, waarop die harde conclusies moesten worden ge trokken. Maar mocht Cornelissens uiteindelijk toch door z"'n fractieleden bekeerd worden, dan is er altijd nog de schommelende eenmansfractie van de heer Zundermann (DS'70), wiens stem al zo vaak beslissend is geweest om links of rechts zijn zin te laten krijgen. Ook hij het wordt eento nig maakte destijds deel uit van de nu volstrekt voor de laatste keer te noemen commissie, die unaniem in haar uitspraken was. De kolonel Unaniem? Nee, toch niet helemaal. Dat werd wel gezegd, maar men ver gat één ding. De VVD-kolonel b.d. Theo Wessels, die óók in de had gezeten, was op het moment, dat het herziene rapport uitkwam, op vakan tie in Madrid. En het verschil tus sen het aanvankelijke en het herziene rapport was subtiel, doch vérstrek kend. In het eerste rapport werd B. en W. namelijk gevraagd om Van der Willigen een 'verzoek tot betaling' te sturen. Het bijgewerkte rapport sprak wat dat betreft veel duidelijker taal: de deurwaarder, zo nodig. En ook het bedrag van ruim 3 mille (waarover de GWS en de wethouders van '71 maar moesten gaan bekvechten) was nieuw in het definitieve rapport. Welnu, de ze zaken hebben Wessels ertoe ge bracht zich door zijn fractie te laten ompraten, nadat hij eerst het tegenge steld had geprobeerd, hetgeen naar zijn zeggen niet wou lukken. Wessels zal dus vóór het advies van B. en W. stemmen, samen met zijn fractie, de wethouders, en de confessi onelen (minus Cornelissens wellicht). Dit zou inhouden dat de beruchte stemmenverhouding in de Leidse raad (19 tegen 20) maandag weer eens zal opduiken, nu echter in het nadeel van B. en W. Waaruit vervolgens kan worden afgeleid dat zowel de heer Van der Willigen als de heer Vis bin nen niet al te lange tijd een onver wachte rekening van hun 'baas' krij gen gepresenteerd. Waarmee de zaak door de bewoners zelf is orjgelost, als v. d. Willigen: nonchalant. ze tenminste betalen. ,t;r Vis: ook rekening. oi!i (ADVERTENTIE) Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig, 'n Koppel van persoonlijkheid. v.d.Wielis mééster in 't accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Men schrijft ons: EIDEN Maandag wordt grof vuil opge- 'ald in de volger/de straten; Maresingel, Pr federikslraat. Koningstraat, Bronkhorst- r«t, Willemstraat. Pr Hendrukstraat, en Maurltsstraal, L de Colignljstraat, aldeck Pljrmontstraat, Marnicstraat, L de h§nijstraat. Amaliastraat, J W Frisostraat. an Hogendorpstraat, van Limburg Stirum- raat. van der Duinstraat, Falckstraat, An- a van Saksenstraat, Kemperstraat, Molen- nal, Maresingel. Pasteurstraat, Hansen en °-rle Hansenstraat. Leeuwenhoekstraat, 'foenoordstraat en plein, Mussenbroekstraat, van Leijdenstraat, Bakker Korffstraat. Lievenstraat, Rr. van Mierisstraat, anr. Metzustraat, Broekweg, Stadspolder- ,e6. Haarlemmerweg, Raampoort, Raam- ;raa', Maredijk, Piet Heinstraat, Ver.'cfel- Wat, Poelgeesterstraat, Schutterstraat, Ma- «ijkhofje, Vaartkado, Aloelaan, Rijnsbur- erslngel, Marislaan, insdag zijn de volgende straten aan de 7lr'. Ter Haarkadö, Boshuizerlaan, Boshui- ^de, 5 Meilaan en plein, Bevrijding en. De van der Veenstraat, Titus Bratïds- naniaan, Montgomerijstraat, Joh Poststraat, talraven van Halstraat, Wlard! Beclanan- lraat, van der Helmlaan, Arent Brunsstraat, wen den Keljstraai. Zocherstraat, van lanchemhof, de Bazelstraat, Jac Roman- Raat, jan Keldermansstraat. Vingboenshof, «oo van Campenlaan, Voorschoterweg, ^Ipaerthof. van s gravensande straat, Ber- 'Serstraat, Veilingkade, Lammerschansweg «n Veilingkade tot T.ammerschanspleln) •ammenschansplein, Zoeterwoudseweg, Me- snJlraat, Appelstraat, Tomatenstraat, Drui- .nstraat. Kerseirstraat, Carbutreweg, Plan- aijnstraat, Kanaalweg, Vlietweg, Vrouwen- ,e3. Cronestein. LEIDEN Deze foto kwam als win nende uit de bus van de wedstrijd, die door het comité 5 september werd uitgeschreven ter gelegenheid van liet regeringsjubileum van koningin Julia na. De maker is W. M. van Vliet. Zijn foto werd door de jury dermate gun stig beoordeeld, dat er vanwege het kwaliteitsverschil met de overige in zendingen geen tweede prijs was, wel een gedeelde derde prijs, die toekwam aan A. W. Croese en V. Montanus. Eervolle vermeldingen kregen A. K. Staats, J. C. Nix en J. W. Reinders. De prijswinnaars, allen afkomstig uit Leiden, waren gisteravond te'gast bij de opening van de foto tentoonstel ling in het Gemeente Archief aan de Boisotkade, waar de wedstrijdfoto's zijn uitgestald, aangevuld met mate riaal uit de prenlenverzamcling van het archief en foto's van het verblijf van prinses, later koningin Juliana in Leiden. IEïDEN Het wedstrijdprogramma wor vandaag in de afdeling Leiden ,.1 de KNVB is in zijn geheel afge- ast Over het programma va.n zondag ™°et nog een beslissing worden geno- LEIDEN De kerkdiensten van de Oud-Katholieke kerk hebben een wij ziging ondergaan. Voortaan, te begin nen met hedenavond, is er om 19.00 dienst, volgende week op zondagmor gen 10.00. Dit wisselt iedere veertien dagen, dus de ene week zaterdagavond 19.00; de andere week zondagmorgen 10.00 uur. Morgenochtend is er dus géén kerkdienst. OEGSTGEEST In het Oegstgeester trefpunt Cafe de Roode Leeuw, werd donderdag een 'Eigenaardig' feest ge vierd waarvoor honderden belangstel lenden uit verenigings en zakenleven te hoop liepen. Men dient 'Eigenaar dig' dan te verklaren uit het feit dat de familie van Rijn 10 jaar eigenaar is van het cafe restaurant, 12,5 jaar als gastheer en vrouw optreden en el kaar 25 jaar door dik en dun bijstaan. HAARLEMMERMEER Dinsdag 23 oktober wordt om 19.30 uur een open bare vergadering gehouden van de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. LEIDEN Vandaag wordt de tweede ronde van KNSB competitie ver speeld. In de hoofdklasse speelt Phili dor I een uitwedstrijd tegen VAS ASC I, die het persé zal moeten win nen, wil het noch enige kans maken op de landstitel na het onverwachte verlies tegen Utrecht I in de vorige ronde. KATWIJK De Herv. Gemeente hield de eerste wijkvergadering in de Ontmoetingskerk. De Teijgeler leidt het onderwerp Jehova's getuigen in. Enerzijds wees hij op de nimmer afla tende ijver van de groep, en ander zijds op de vaak verkeerde exeglese die wordt bedreven. De grote verschilpun ten die er zijn worden op een niet bijbelse grond geïnterpreteerd. Aan het slot van de bij:i 1: r.1 t deelde ds. Teijgeler mee dat hot dorpshuis 2 no vember wordt geopend. Aanvoer bloemkool 12000 st. waspeen 154 ton, Prijzen waspeen A extra 650. I 580-690. 2 310-580, B extra 820-850, I 520-820, Cl 290- 420. C2 170-270, bloemkool 6 p bak 1. 135-141, 2, 27-31, 8 p bak 1, 108-131. 2, 21-68, 12 p bak 1 63-82, bospccn 60-67. uien 890, selderij 13-22, krulpeterselie 26, breekpeen 330-520. spitskool 67. andijvie 21-33, rode kool 17-38, boerekool 39-44, prtnessebonen 70-430. groene koot 35-39, peterselue 13. knolselderij 32-44. LEIDEN Groente- en Fruitveiling. Appelen 39-67, aardappelen 23-24, andijvie 13-40. pronkbonen 210. snijbonen 350-410, stambonen 335-400, kroten 17. gekookt 65, boerenkool 36-45, groene kool 39, pret 35-46. spinazie 105-122, spruiten A 119-133, B 128- 132, c 119-125, champignons 310-330, tomaten A 880-910, B 1120-1140. C 610-1140, C 610-650, cc 360, uien 27-36, waspeen 20, witlof 150- 305, bloemkool 6, 122-125, 8, 99, 10. 85. knol selderij 37-46, komkommers aa loi-'fm. a o.1)- 97. B 82-8g. c 69-71, d 53, e 46. sla'Eciil 15. zwaar 51-55, blcekslederij 40. peterselie 18- 21, selderij 15-34, paprika's 16-57. Het meest opvallende van de woens dag jl. gehouden gemeenteraadsfrak- tievergadering (10 lettergrepen) van de PvdA, die door drie leden van het MAN-aktiekomité 'Stop Kalkar' be zocht is, vormt de enorme vervreem ding van deze Leidse partij met de progressieven van andere Nederlandse gemeenteraden, maar vooral de on voorstelbaar grote afstand, die t.o.v. de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer bestaat. De reden, dat het MAN (Mi lieu Aktiesentrum Nederland) deze vergadering met haar aanwezigheid opluisterde, lag in het feit dat de PvdA deze avond zijn standpunt zou bepalen t.a.v. het wetsvoorstel over de ontwikkeling van de snelle kweekre- aktor in Kalkar. Hierin wordt ge vraagd aan de raad akkoord te gaan met een verhoging van de elektrici- teitskosten met 3 pet om de plutoni- um-kwekende kernreaktor te kunnen financieren. Er ontspon zich de volgende komische sketch: 'De fraktievergadering is geopend'. 'Mededelingen'. 'Nee, die is ziek. Griep. Niet zo ern stig'. 'Arie komt ook niet'. 'Sees komt later'. 'Mag ik meedelen dat ik om kwart voor tien wegga'. 'Vrijdagavond hebben we toch leden vergadering5? 'O, dat wist ik niet'. Enz. enz. 'Ingekomen stukken'. 'Ja, ik heb een brief gekregen van het MAN over dat Kalkar, weet je wel'. (Men achtte deze konstatering blijk baar ruimschoots voldoende. Over in houd en bedoeling van de brief werd niet gerept). 'Ik zal het standpunt van de fraktie, dat op een eerdere avond is bespro ken, even uitleggen'. 'Ik wist niet, dat we daar al over ge sproken hadden'. (Van enige unifor miteit binnen de partij bleek weinig). 'Het staat vast, dat het door de rege ring opgelegde bedrag, dat voor Lei den 1.3 miljoen bedraagt, moet wor den betaald. Of de Leidse gemeente raad voor of tegen is maakt geen ver schil. Doen we dit niet via een 3 pet heffing, dan zal het uit de algemene middelen zoals onderwijs moeten wor den gehaald. Wij zullen dus genood zaakt zijn om te betalen en durven het niet aan om dit te weigeren'. (Men is dus bevreesd voor sankties vanuit het heilige 'Den Haag'). 'Hoe staat het met de meningen van de an dere raadsleden'? 'Amptmeijer en Zunderman zullen wel tegen stem men. Cornelissens zal meen ik een mnf:e indienen om de wet op te hef fe.;'. (Je reinste heiligschennis, maar het kan blijkbaar wel!) 'Wij zien natuurlijk ook de bezwaren en zullen onder het meest ernstige protest die heffing moeten doorvoe ren'. (Zo 'natuurlijk' was dat niet, want ever bedreiging van mens en milieu als gevolg van industriële onwettige eigenzinnigheid werd niet gesproken.) 'Gaan wij allemaal akkoord met dit standpunt'? 'Nee, ik zal zeker tegen het voorstel stemmen. Ik vind het uit stekend als de prijzen omhoog gaan maar ik vind het onjuist als die verhoging gekoppeld wordt aan een of andere bouw of zoiets. Bovendien vind ik ook, dat deze wet er op onde- mokratische wijze is doorgedrukt'. (De ze 'rebel' was de heer Sees (van Sor- nelis) Waal. Aan het einde van de (eenzijdige) discussie zei hij nog die 1,3 miljoen wel ergens vandaan te kunnen halen en meende 'onze kamer- fraktie onder druk te moeten zetten'. Helaas zijn we dan evenver van huis en worden de belangen van de Leidse bevolking op een andere manier ge schaad. Des te onbegrijpelijker is de redenering van Sees als men nagaat dat hij zijn handtekening onder een petitie heeft gezet, waarin het MAN de gemeenteraad vraagt de bouw van de kweekreaktor te boycotten). 'Ik be grijp niet, dat nu pas de aktiegreepen zich roeren en niet voordat de wet was aangenomen. Ik geef toe dat de regering zo nu en dan slaapt Maar om nu de bevolking op te roe pen om straks die 3 pet te weigeren is demagogisch als je ze er niet bij ver telt, dat de gemeente dan op onder wijs moet gaan bezuinigen. Zo vor men ze een aantasting van de parle mentaire demokratie'. (Nu worden N.B. de aktiegroepen ver weten, dat zij het parlement niet eer der hebben wakker geschud en dat ze nu demagogisch enz. optreden. Het komt niet in hun hoofd op om zelf het parlement te wekken d.m.v. een boycot en zo een voorbeeld te geven aan heel Nederland. Niet de aktie groepen, maar de gemeenteraden heb ben tot taak te reklameren bij de Tweede Kamer. Niet de aktiegroepen, maar de gemeenteraden hebben tot taak het belang van de bevolking te verdedigen). 'Toegegeven, het is min of meer na tuurlijk chantage door de regering en dat is schandalig, maar dat gebeurt wel vaker Het is nu eenmaal niet anders. We hebben geen keus'. (Dit is het toppunt! Ze leggen 2ach er gewoon bij neer. Ze geven indirekt toe geen belangenbehartigers van de bevolking te zijn, maar slaven van Den Haag)'. •We zullen in een motie zeggen, dat de methode waarop wij gedwongen worden en de methode op welke ma nier wij het geld moeten innen onder protest zullen accepteren en in een amendement zullen wij vragen om de koppeling van de 3 pet met Kalkar af te wijzen'. 'Wordt dit dan verder door Jo en Ti- nus behandeld'? 'Dan gaan we naar het volgende punt op de agenda Het is duidelijk dat we van onze 'volksvertegenwoordigers' geen steun hoeven te verwachten. Daarom zal het MAN-aktiekomité als daar belangstel ling voor bestaat bij de Leidse bevol king een weigeringsaktie op touw zet ten. Zo kunnen als bij de weigering van de 1000 gulden collegegelden en de milieubelasting de gemeenteraad en regering wél tot andere gedachten worden gebracht. Heren raadsleden, slaap zacht. Mocht het radio-actieve monster slachtoffers eisen dan zal u zeggen: 'Ich habe es nicht gewusst'. R. van Gulick, Oude Singel 48 II. Boddé, Rijn en Schiekade 105 J. Pellicaan, Hooigracht 5. Ofschoon de strijdende partijen in het Midden-Oosten geen melding hebben gemaakt van het aantal doden en ge wonden dat in de bloedige gevechten van de afgelopen week is gevallen, zal het eenieder duidelijk zijn dat het een groot aantal militaire en burger slachtoffers betreft Hulp is daarom ge boden. Met het oog op het feit dat men zich in Nederland prompt op maakt om aan Israël humanitaire en andere steun te verlenen, iets dat in 1967 zelfs leidde tot een aktie 'Bloed voor Israël', lijkt het een absolute noodzaak dat deze hulp ook naar het arabische kamp gaat, d.w.z. naar Egypte, Syrië en de Palestijnen. In dien u ervan uitgaat dat humanitaire hulp niet eenzijdig mag zijn, steun dan deze poging om de balans in evenwicht te brengen door een be drag te storten op giro nr. 1806947 tnv. Palestina-Komitee Amsterdam. Vermeld: Medische hulp. Palcstina-Werkgroep Leiden (kontaktadres Langebrug 3) Leidse Studenten Bond C. du Gordijn (Voorz. PPR Leiden) Derde Wereld Winkel Leiden Zuld-Afrika Werkgroep Leiden Werkgroep Gastarbeiders Stichting Polcmologische Bibliotheek Marxisme Scholing

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3