Krachttrainer De Lange: succes zonder erkenning iUbbers-Ali: op eerste ilaats om erg veel geld W CP RECHT0 Doe als 182.792 goeie vaders Over sponsoring, vrije tijd en 'n sportclub (2) m CONCORDIA Zwemsuccessen DDR in westerse ogen nogal verdacht toekomst Jan Mulder met nieuwe aanpak aanmerkelijk rooskleuriger Zes ton voor Steffenhagen Sportmedisch centrum niet in Groningen Amateurvoetbal al afgelast Fijth terug naar HCAW t+süort+kort 4/pi'W/KWiAimyr z vterdao 20 okitober 1973 SPORT T25/K2 onze speciale verslaggever STERDAM De beroemdste beruchtste, in ieder geval de est omstreden rechterknie van Ierland begint weer enigszins maal te functioneren. Jan der voetbalt weer. Nog steeds rzichtig, maar onvoorstelbaar housiast probeert Mulder te rijzen, dat Ajax voor hem toch voor niets een transfersom meer dan acht ton aan An- lecht heeft betaald. De aanzet de definitieve rentree van de laire spitsspeler is de afge- >n weken gegeven. Of de knie Mulder zich ooit weer naar oren zal gedragen, blijft even een tweede. Mulder zelf blaakt in ieder geval r van zelfvertrouwen. En dat is dimensie, die sinds de fatale actie lei 1972, in de loopbaan van Mui- ontbroken heeft. Op die dag, toen ifficieel nog geen sprake was van transfer van Mulder naar Ajax, n eigenlijk de periode, die hem ?en zielige underdog maakte. Mui- werd twee keer aan de knie geo- era, vocht tegen zichzelf en de ci die in hem de personificatie de 'kat in de zak' zagen. Mulder nde bij vlagen, werd door een se- bekende artsen beklopt en beke- maar bleef voor de buitenwereld ndenlang een 'hopeloos geval'. CES genezingsproces werd in feite pas geleden versneld. Niet door de breide medische achterban van (integendeel: de behandelende urgen hadden hem opnieuw een leriode tot december geadvi- d), maar door de Amsterdamse :a-raan Willem de Lange. Op de e verdieping van zijn zaak aan de we Zijds Voorburgwal behandelt ,ange bijna dagelijks het veelbe- :en gewricht van de Ajacied. tisch gadegeslagen door velen, wèl met succes. Lange bouwde met Mulder een ouwensrelatie op. Hij overtuigde peler, dat hij de knie kon gene- 'We hebben eerst uren met el- gesproken en gediscussieerd. Jan zat vreselijk in de put. wonder, je wordt als voetballer ebt door een van de beste clubs rereld en je kan niet spelen. Tij die gesprekken heb ik respect egen voor zijn incasseringsvermo- en nuchterheid'. ang naar Willem de Lange moet de toen bijna radeloze Jan Mul- :en gok geweest zijn. De bonkige terdammer (ex-judoka, zwemmer, it, krachtsporter) beoefent de httraining zuiver als liefhebberij fas met zijn methoden in de voet- frij nauwelijks gereputeerd. Maar lange gelooft in zijn capaciteiten eschouwde de afwerking van Mul- genezingsproces als een enorme iging. De Lange: 'We hebben een schema opgesteld. Bijna iedere pijn we in het Amsterdamse Bos i trainen. Heel voorzichtig eerst. Willem de Lange neemt in het zaaltje boven zijn café Jan Mulders beruchte knie onder handen. later een paar honderd meter meer. De knie hield het. Maar daarvoor had den we al vijf weken systematisch ge traind om het kapsel soepel te krij gen. Met veel geduld vooral. Als we merkten, dat er ietsgeforceerd dreigr de te worden, stopten we ermee'. De Lange werkte toen al in nauw overleg met de chirurgen Greep en Hamelynck van het Amsterdamse Sint Lucas-ziekenhuis en trainer Geörge Knobel van Ajax. 'Alle drie hebben ze op mijn methode positief gereageerd. Ik heb aangetoond, dat de knie inder daad een zwaardere belasting kon ver dragen, dan ze aanvankelijk gedacht hadden. De artsen hebben Jan op de goede weg gezet. Ik heb het proces versneld'. Mulder verzamelde in de eerste plaats nieuwe kracht in het privé-honk van De Lange. 'Ik heb respect voor alle artsen. Maar uit de foto's was geble ken, dat alles met de knie van Jan in orde was. Dat was de aanleiding om te gaan trainen. Eerst moesten we het kapsel sterk maken.. Meestal wordt het omgedraaid, wordt te snel met de looptraining begonnen. De'laatste we ken heeft Mulder ontvettend sterke benen gekregen. Ze zijn nog nooit zó sterk geweest'. De Lange is geen tovenaar, maar een sportman, die zichzelf gespecialiseerd heeft in het trainen met gewichten, 'halters en andere krachtapparatuur. De krachttraining in Nederland vormt nog steeds een discutabel onderdeel in de begeleiding van een sporter. Voorlichting over dit onderwerp is schaars, een erkende opleiding bestaat niet. Dat ergert De Lange. 'Er zijn sporters, die in hun onwetendheid middelen gebruiken die niet geschikt voor hun lichaam zijn. Er wordt door krachtoefeningen snel roofbouw op ie mand gepleegd. Omdat de krachttrai ning, zeker in Nederland, iets nieuws is, gaan veel individuele sporters of clubs rommelen. Alleen al, omdat ze wéleens iets over halters en gewich ten gehoord hebben. Maar krachttrai ning vraagt in ieder geval een des kundige begeleiding. Wie op eigen houtje aan het werk gaat, maakt brok ken. Ook de medische wereld weet van deze materie te weinig af. Voor Willem de Lange is de rentree van Mulder bij Ajax dan ook méér dan een persoonlijk succes. Het is een stukje erkenning van de krachttrai- ner. Hoe sterk de behandeling van De Lange bij Mulder is aangeslagen be wijst wel het feit, dat ook Wim Suur- bier en Barry Hulshoff inmiddels de kleine ruimte boven café De Lange bksstrijd in Djakarta door Amerikaan niet gewild karta/amsterdam laatste hoop der blanken' lammed Ali over Rudi Lub- tegen 'een ouder wordende er die dat ook onder ogen t duiven zien' (Lubbers over staat voor vanmiddag gepro- imeerd in Djakarta. Een wedstrijd met als inzet voor e boksers heel andere zaken. 1 Muhammed Ali die als Cas- Clay zijn roem vestigde zijn vooral de centen, voor Lub- kan het de opening zijn naar in Amerika gewaardeerde ère. Voor de bokssport is het :r niet meer dan een exhibi- 'edstrijd in Djakarta. Muhammed Ali gaat 'het dus \1 om de centen. De Amerikaanse reldkampioen heeft op het ogen- eigenlijk alleen nog zijn naam Zijn krachten nemen af. Hij is langer meer de zo bewonderde sche danser in de ring. Hij is wen kwetsbare bokser geworden de man met ijzer in de vuisten Ike andere bokser die op de we- >p tien staat. Op zijn naam al- echter kan Muhammed Ali veel verdienen. Dat wil hij er ook uit Zo heeft hij tegen Lubbers nodig om straks in januari een grote slag te kunnen slaan ij weer eens tegen Joe Frazier eedt. iet gevecht steeds nader komt Huhammed Ali zijn zwakke kan- >ch ook steeds meer. zien. In Dja- liet hij zich zelfs ontvallen: 'Dit i gevecht dat ik zelf liever niet d had. We hebben een afspraak akt met deze mensen. Je kunt /e iets beloven en het dan niet na- n maar ik zou willen dat we er aan begonnen waren'. Het is na- /ijk maar een zacht uitgesproken f-hte van Ali, want hij is mis- n al veel kwijtgeraakt, zijn show izelfde gebleven. Hard roepen, en met vechten en even vertel- Rudi Lubbers vijftig procent kans volle len dat het gevecht niet de twaalf ronden zal duren. Een korte bloemlezing uit zijn kreten: 'Lubbers wil alleen maar geld en roem zodat hij er in de toekomst aan kan verdienen Ik moet mezelf dwingen hem serieus te nemen Als hij denkt te kunnen winnen moet hij wel gek zijn'. Rudi Lubbers neemt zich echter se rieus als eventueel winnaar van het gevecht. De Amsterdammer heeft zich er maandenlang op voorbereid. Ali's woorden dat hij uit is op geld on roem om er in de toekomst beter van te worden, zijn dan ook volkomen correct. Lubbers tracht zich in Dja karta te verkopen. Hij staat dertiende op de wereldranglijst. Iedere plaats die hij door het duel in Djakarta kan stijgen betekent alleen maar meer geld. En door zich buiten de ring voor te doen als een man die alle kans heeft Muhammed Ali te verslaan haalt hij in ieder geval de Amerikaan se kranten. Zijn prestaties in de ring doen dan niet eens zoveel meer ter zake. Lubbers toont zelfvertrouwen. Daagt in de spaarzame ontmoetingen Ali uit alsof hij met een beginner te doen heeft. Schreeuwt hem hard toe dat hij het allemaal nog waar moet maken. Maar dezelfde Lubbers weet dat hij ia het nadeel is. Wat de ervaring be treft, wat gewicht en lengte betreft. Dat vooral vreest hij. Rudi Lubbers gokt daarom op een betere conditie dan de Amerikaan. Winst op dat punt zouden hem tegen het einde van de twaalf ronden misschien kunnen red den. Vol zelfvertrouwen zei hij deze week: 'Ik geloof dat je nu kunt zeggen dat ik vijftig procent kans heb,. Maar ie dere dag groeit het vertrouwen dat ik hem kan verslaan. De hitte die in Djakarta heerst acht Lubbers een voordeel: 'Ik ben vijf jaar jonger dan Muhammed Ali en ik ben er zeker van dat ik sneller aan dit klimaat ge wend ben dan hij. We zullen allebei moeite hebben na de zesde ronde door te gaan, maar omdat ik jonger ben en beter geacclimatiseerd ben /al ik het langer volhouden'. Ali's ant woord op die woorden: 'Mijn voorou ders komen uit Afrika, zou ik dan niet snel wennen aan dit klimaat?' De belangstelling in Djakarta valt overigens tegen. Voor het duel dat -n het Senayan stadion (120.000 plaat sen) wordt gehouden, zijn in de voor verkoop pas 30.000 kaarten verkocht. En dat ondanks het feit dat Muham med Ali als moslim een gróte schare aanhangers heeft in Indonesië. Veel mensen blijken echter bang te zijn weer geld uit te geven voor een kort gevecht dat favoriet Muhammed Ali snel zal beslissen. Dat is ook de me ning in Amerika, waar Muhammed Ali als de grote favoriet geldt. Wat dat betreft is een overwinning van Lubbers extra in zijn voordeel. hebben ontdekt. Eerder al trainde De Lange met judoka Wim Ruska en hielp hij Toon den Boer van De Vole- wijekers. 'De artsen hadden Den Boer al volledig afgeschreven. Hij zou nooit meer kunnen voetballen. We zijn drie maanden samen aan het werk gegaan. Toen had hij nergens meer last van. Als ik iemand met een gezonde atrofie (een aantasting van een gewricht door te weinig beweging red.) krijg, dan is het voor mij een bekeken zaak. Dan zorg ik ervoor, dat alles weer in orde komt'. Jan Mulder is volgens De Lange hard op weg naar een volledige genezing. 'Het gaat goed met Jan', heet het rus tig. 'Maar er zit nog steeds wat vocht in die rechterknie. Daarom moeten we hem voorlopig nog met alle zorg begeleiden. Het kapsel herstelt zelfs uitstekend. Dat is nog een kwestie van weken'. Het vertrouwen, dat De Lange bij diverse spelers, Mulder in het bijzonder, heeft veroverd, is voor Ajax' nu fel omstreden clubarts Ro- link aanleiding geweest zich heftig te gen De Lange af te zetten. Rolink laakte het feit, dat de Lange geen di ploma's bezit en heeft zelfs het woord oplichter in de mond genomen. De Lange toont zich niet geschokt door die aantijging van de arts, die een an der blijkbaar met de roem ziet gaan strijken. De Lange: 'Ik doe alles voor niets en ben echt. niet op geld uit. Ik heb een van de bekendste café's van Nederland waar ik mijn boterham verdien. De training met sportmensen is een hobby van me. Ik sta ver bo ven alle poespas. Ik wil alleen maar sportmensen helpen. Iedereen is van harte welkom. Maar je weet hoe het gaat: iemand die plotseling in de be langstelling staat heeft veel vrienden en vijanden'. gerrit den ambtman BERLIJN De transfersom voor Ar no Steffenhagen, die donderdag een tweejarig contract tekende bij Ajax, bedraagt volgens Winfried Tromp, vice- voorzitter van Hertha BSC, 600.000 gulden. Daarvan zou Hertha 250.000 gulden krijgen en de Zuidafrikaanse club Helenic, waarvoor Steffenhagen de laatste twee jaar uitkwam, eenzelfde bedrag. Winfried Tromp was bijzonder tevre den over deze transfer, die hem de woorden ontlokte: 'Wij zouden natuur lijk het liefste al onze schandaal spelers aan het buitenland verkopen'. GRONINGEN (ANP) B. en W. van Groningen heeft de werkgroep die ijvert voor de tot standkoming van een regionaal sportmedisch centrum laten we ten dat de financiële toestand van de gemeente niet zodanig is dat de huisvestingskosten van 16.000 gulden per jaar bij wijze van subsidie kunnen worden ge dekt. Het centrum zou moeten worden ondergebracht op het Martinihal-complex. De werkgroep zal nu ingaan op een aanbieding van de gemeente Assen, die het centrum voor de provincies Groningen, Fries land en Drente wil huisvesten in de gebouwen van de kunst ijsbaan Drenthe. De werkgroep was liever in Gro ningen gebleven in verband met samenwerking met de universi teit in de stad en het acade misch ziekenhuis. Het sportmedisch centrum zal vermoedelijk op 1 januari 1974 worden geopend. DEN HAAG (ANP) De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor vandaag en morgen afgelast, ter wijl de wedstrijden van de jeugdelftal len betaald voetbal eveneens geen door geen doorgang zullen vinden, gang zullen vinden. Ook alle voor vandaag vastgestelde korfbalwedstrijden, zowel op landelijk als afdelingsniveau, zijn afgelast. Voor morgen is nog geen beslissing geno men. Heden Ajax—PSV Morgen MVV—FC Utrecht De GraafschapHaarlem SpartaAZ'67 TelstarFeyenoord FC Don Haag—NAC Roda JCFC Twente FC GroningenNEC Go AheadFC Amsterdam EERSTE DIVISIE VitesseVeendam Heracles—PEC SCCambuur Willem II—FC WV ExcelsiorFC Den Bosch VolendamSC Amersfoort Fortuna VI.Fortuna SC EindhovenHeerenveen Helmond SportWageningen FC DordrechtVolewijckers Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM Ade Fijth, de wer per van Sparta, die zijn ploeg dit jaar naar dé Nederlandse honkbaltitel leid de, zal volgend seizoen weer uitkomen voor zijn oude club HCAW in Bus- sum, Ade Fijth, die twee jaar bij Sparta gespeeld heeft en beide keren een nationaal kampioenschap mee maakte, is de derde Nederlandse wer per van naam, die zijn club verlaat. Eerder al besloot Nol Beenders van Haarlem Nicols over te stappen naar stadgenoot HCK Kinheim en maakte Win Remmerswaal (Storks) bekend volgend jaar een honkbalopleiding bij Ron Fraser in Miami te gaan volgen. Inmiddels is Boulce Vakkers, de jonge talentvolle werper van de Haagse eer ste klasser CeJentas, die vorige maand een succesvol debuut in het nationale team tegen Taiwan maakte, door Haar lem Nicols aangetrokken om de open plaats van Beenders in te nemen. Het bestuur van de KNLTB toernooi van de WCT-groep te houden. TENNIS Jan Hordijk vertrekt half no vember naar Australië om daar deel te nemen aan een circuit dat op 6 januari is afgelopen. HONKBAL In de vijfde partij van de reeks om het wereldkampioenschap voor teams heeft New York Mets met 2-0 ge wonnen van de Oakland Athletics. De Mets leiden nu met 3-2 en hebben nog een overwinning nodig om de titel te pakken. ADVERTENTIE 182.792 goeie vaders zijn al beter af met een Concordia levensverzekering. Omdat daar de winst niet naar aandeelhouders gaat, maar naar de polishouders, naar u. Voor 100%! De moeite waard om 'ns te onder zoeken voor u zich elders laat verzekeren. Neem contact op met Concordia, Oudenoord 10, Utrecht,Tel. 030-333433 leeft met u mee door Hans Schmit Het klinkt wat pretentieus om van een sportvereniging te vragen zich ook nog bezig te houden met de toekomst. De beslommeringen over het heden zijn voor veel van die vrijwilligers waar de sportwereld op drijft, al meer dan genoeg. Toch blijkt er steeds weer aan dacht en besef ook voor de toe komst van die vereniging. Zo. zette bijvoorbeeld de Amsterdamse voet balclub DCG twee jaar terug een discussie-avond op touw, waarvoor de belangstelling opmerkelijk groot was. En zo is ook de Haagse handbalclub He'llas bereid een po ging te wagen in te haken op een veranderende maatschappij, waarin de vrije tijd en daarom ook (al dan niet in nieuwe vormen) sport beoefening een meer centrale plaats zullen innemen. Uiteraard is een sportvereniging niet meer dan een miniscuul on derdeel in het proces dat voert naar veranderde samenlevingsver banden. Chris Kruis, voorzitter van Hellas: 'Je moet je als sport vereniging afvragen wat je voor ogen staat. Wil je die sportge- meenschap op zichzelf blijven of zeg je: wij gaan streven naar uit breiding van het potentiëel om straks een veelzijdiger invulling te kunnen vormen van het behoefte patroon. Wdl nu, dat laatste staat mij wel voor ogen. Als je dat wat pretentieuze doel hebt vastgesteld, moet je je afvragen: op welke wij ze ga ik te werk? Daarbij moet je twee dingen onderscheiden: wat kan ik op korte termijn als vereni ging doen en wat gaat er op lange termijn gebeuren.' Hellas eerste stap is er een die een aantal verenigingen reeds hebben gedaan of overwegen te doen: de club groter zien te maken, meer sporten zien te bieden. Chris Kruis: 'Hellas heeft 300 leden, om daarmee iets te proberen te doen. zou t'en lachertje zijn. We zoeken dus samenwerkingsverbanden met andere verenigingen.' Hellas hoeft wat dat betreft niet ver te zoeken. Want op de fraai gelegen groen strook aan de Haagse Laan van Poot, aan de voet van de duinen, vindt niet alleen Hellas een onder komen, maar zijn ook nog andere clubs gehuisvest, zoals de dames- handbalclub Hygiea en de atletiek vereniging Olympia '48. VenLTC en Haag '68. Chris Kruis: 'Sinds enige tijd zijn we bezig te onder zoeken hoe we kunnen samenwer ken en dat zal in de toekomst mo gelijk tot een samengaan leidtfn. Daarnaast zijn we bezig de atle- tiek-training te bundelen. Zo train de bijvoorbeeld om iets te noemen, de technische man van Haag '68 een jochie, terwijl op hetzelfde veld een grote groep van VenLTC geen technische trainer had. Zo proberen we ook bijvoorbeeld de administratie efficiënter te maken.' 'Op korte termijn kun je ook zoe ken naar nieuwe spelvormen, naar nieuwe spelsoorten. Je kunt zo je mogelijkheden-pakket uitbreiden en dat hoeft niet alleen betrekking te hebben op je leden maar vooral ook op de achterban van die leden. We willen die achterban er zoveel mogelijk bij betrekken, ze plezieri ge mogelijkheden bieden. Zo kun nen op een verharde baan, mensen die daar zin in hebben bij ons ten nissen: een activiteit die niet zo aan leeftijd is gebondeh; een life time activiteit. Die achterban is erg belangrijk. De gezinsstructuur is aan het veranderen; w^nnedr de man aan atletiek doet en de vrouw zaalhandbalt, zul je ook de vraag krijgen: wat doe ik met de kinde ren. Verder verdwijnen op een ze ker moment een aantal leden naar de periferie van de vereniging. Ze hebben het wel gezien. Als je met die mensen gaat praten, blijkt dat ze vaak wel belangstelling voor an dere dingen hebben. Nou kun je wel zeggen: ga dan maar ergens anders heen, maar je kunt ze ook in de gelegenheid stellen die din gen te doen die ze leuk vinden. Bovendien kunnen oudere leden, door hun maatschappelijke ontwik keling, veel voor de vereniging be tekenen. Nu ontvallen ze je, ter wijl je dat In sommige gevallen kunt voorkomen door neven-activi teiten te bieden en te stimuleren.' 'Die schaalvergroting leidt, en dat is erg belangrijk, tot een organisa tie die aansprakelijk is voor de overheidsinstanties. Die aansprake lijkheid is bijvoorbeeld noodzake lijk voor je deelplannen, zoals die over de accommodatie. Bij Hellas staat de zaal in Voorburg en ligt het veld en het clubhuis aan de Laan van Poot, een forse scheiding die het wenselijk maakt dat 'dr een accommodatie aan de Laan van Poot komt.' Wie, zoals Chris Kruis zei een veelzijdiger invulling wil zijn voor maatschappelijke behoeften, hoeft zich dan niet tot sport te beper ken. Denk aan de kruisverenigin gen, de kaartclub, de biljart-club van bejaarden die op de overdag leegstaande sportcomplexen best onderdak hadden kunnen vinden. Chris Kruis: 'Ik dacht dat een sportcomplex, dat een face-lifting heeft gekregen ook mogelijkheden moet bieden voor totaal andere ac tiviteiten. Het is vreemd, wanneer een accommodatie overdag braak ligt. We zullen moetetn kijken op welke gebieden we onderdak kun nen verlenen. We zullen ook moe ten steunen, ons totale apparaat ten nutte van die andere groepe ringen aanwenden.' Velen in de sportwereld staan tegen over deze gedachten nogal huive rend. Chris Kruis: 'In de vereniging wil men aan de ene kant wel mee denken over een grotere conceptie, maar is men aan de andere kant benauwd voor heft verlies van iden titeit. Men is bang de gezelligheid, en dat is toch het belangrijkste, te verliezen en dat zorgt voor terug houdendheid. Begrijpelijk, maar toch hoeft het een het andere niet uit te sluiten. Schaalvergroting wil niet zeggen ineens met z'n 500den te moeten communiceren. Kijk naar een wijk daar wonen duizen den mensen bij elkaar die ieder hun eigen weg zoeken. En dan kun jc.die wijk vaak nog niet eens zelf uitzoeken, omdat je belangrijkste overweging een dak boven je hoofd is. Een sportgemeenschap kids je zelf. Maar: de angst te ver drinken in de massa bestaat. En dat zul je moeten onderkennen, om het te kunnen oplossen.' Manfred Ewald, voorzitter van de Oostduitsc sportbond (DTSB) heeft zich onlangs, bij het 25-jarig bestaan van zijn bond, erg kwaad gemaakt. Aanleiding tot zijn boos heid waren een aantal insinuaties van WesterSe Journalisten, die de opmerkelijke successen van de sportmensen uit de DDR toeschre ven aan het gebruik van anabolica, het nieuwe 'tovermiddel' van de topsport. Met name de prestaties van dé Oostduitsc zwemsters bij de eerste wereldkampioenschappen in Belgrado (waar de DDR-meisjes de Amerikaanse hegemonie doorbra ken) wekten argwaan. Ook in Nederland werd daarvan blijk gegeven. De Zwemkroniek bracht een artikel onder de titel: Het geheim van het Oostduitse zwemmen: hormonen, anabolica en doping. Het artikel was groten deels gebaseerd op een interview ln het Franse sportblad L'Equipe, dat een gesprek publiceerde met een anonieme man, die zowel in de DDR als in Frankrijk zou hebben gewoond en die insider zou zijn ln het Oostduitse zwemmen. Die man schrijft de successen toe aan lang durig en zwaar belast trainen, maar zegt ook dat de voornaamste oorzaak ergens anders ligt. En dat ergens anders zouden dan de hor- moon-preparaten zijn. De boosheid van Manfred Ewald is te begrijpen. Want de Zwemkro- niek signaleert het zelf al: er is geen spoortje van een bewijs te vinden. De beschuldigingen zijn dus ronduit verdachtmakingen en Insinuaties. Er wordt nog wel naar iets van een bewijs gezocht door te wijzen op opvallende gedaante-ver wisselingen en opmerkelijke zware schouder- en bovenbeenpartijen. Maar ook dat rechtvaardigd geens zins' het uitbrengen van dergelijke beschuldigingen. De Oostduitse zwemster An drea Eife: te brede schouders? De vraag of in de DDR hormonen worden gespoten en geslikt is niet allèen niet te beantwoorden, maar bovendien ook nog overbodig. Want hormonen worden al bijna tien jaar overal in de wereld ge bruikt, met als waarschijnlijk be ginpunt de Amerikaanse atletiek. Het doet daarom uiterst hypocriet aan na al die jaren van Ameri kaanse overheersing in de zwem- sport te hebben gezwegen, nu in eens de beschuldigende vinger naar de DDR uit te steken. Het gebruik van dergelijke preparaten is niet iets specifieks Oostduits, het ls in herent aan het overtrokken presta tie-streven van de topsport, waar ter wereld ook. Het zou dan ook nuttiger zijn om, naast het bestrij den van het doping-gebruik, zich eens af te vragen waarom er do ping wordt gebruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 25