Benoemingen veroorzaken nieuw Dennendal-conflict LODENFREY ïmentaar '^eze heren bestuurders maken is gelijk aan mr. Van Riel benoemen tot VPRO-voorzitter' rslachtig tegen boodschap Schoonmaker mag 't zeggen wagentje g/fcWAiRTET VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 BINNENLAND T5/K7 frcommissies er het volste begrip voor at er in kringen van het bij- »nderwijs een beetje zuur is rd op het plan van de staats- vap onderwijs, uit het vorige Idr. Schelfhout, ook bijzonde in te verplichten oudercom- i te stellen en van het nako- i die verplichting zelfs een de voor het geven van subsi- iken. onder onderwijs is immers mien uit de gedachte dat het primair een taak is van de Ndie deze taak in de praktijk y4 schoolbestuur delegeren. Bij ^bare onderwijs is gaandeweg Irip gegroeid voor de nood de betrokkenheid van ouders iderwijs en dat heeft geleid telling van de oudercommis- jenbare scholen. - -ezien deze geschiedenis wel de omgekeerde wereld dat eid die allerminst het au- op de idee van de ouder- tie mag claimen nu de bij- scholen met geweld ouder- pi cs lijkt te willen opdringen, ndere scholen waar het be werk niet tot benoemingen, atieve beslissingen en derge- icrkt, maar zich ook bezig :t de begeleiding van het on- oces. moet zo'n verplichte imissie worden aangevoeld ipgedrongen doublure', zo als Jongeling het in de Tweede ;i. :ft het verweer van minister nenade, die het wetsontwerp «■staatssecretaris verdedigde, ip ons gemaakt, vooral waar oerde dat de hervormde on- ireld, de katholieke onderwij- de katholieke schoolraad de e instelling van oudercommis- i loge prijs stéllen. In het on- Id wordt blijkbaar ervaren *met de ouderlijke betrokken- e' het onderwijs op de bijzonde- n niet overal zo best gesteld ei ook hier de onverschilligheid dat het geval is kan een wat dige aansporing van de over- de ouders, hun plicht te'ver en kwaad. Al is het waar dat poring terecht komt bij bestu- Ni oals uit de kring waaruit de geling voortkomt die haar ssc ig hebben en als opdringerig n> niren. vp is dat niet. Ijverige bestu- n fen maar bedenken dat nie- bezwaar tegen kan maken mits de bestuursleden ou- leerlingen zijn besturen en imissies precies dezelfde per- lenstelling hebben. door Huib Goudriaan DEN DOLDER Na twee jaar betrekkelijke rust worden de stel lingen aan het Dennendal-front weer betrokken. In 1971 ontstond er een langdurig en ernstig con flict tussen de staf van de zwak zinnigen-afdeling Dennendal van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder en het toenmalige bestuur. Inzet: de opvatting van drs. Ca- rel Muller, directeur van Dennen dal, en van zijn staf, dat moest worden gebroken met een verou derde, autoritaire structuur in de inrichting, opdat de zwakzinnigen meer speelruimte zouden kunnen krijgen. Na enkele maanden van steeds chaoti scher wordende verwikkelingen werd een interimbestuur gevormd, met als voorzitter oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp, dat een uitweg moest trachten te vinden. In dit interimbe stuur, zaten ook de heren J. A. Mid delhuis, oud-voorzitter van het NKV, en P. L. Hessing, oud-fractievoorzitter van de PvdA in de raad van Utrecht. Vorige week op 11 oktober zegde de staf van Dennendal echter zijn vertrouwen in dit interimbestuur op. Het ziet er nu naar uit dat dr. Veldkamp, een van Nederlands be kwaamste bezweerders van bestuurs crisissen, schipbreuk gaat lijden met de haven in zicht. Hoofdoorzaak van het oplaaien van het conflict is vol gens drs. Carel Muller en staflid Jan Mulder de manier waarop het inte rimbestuur de Willem Arntszhoeve opzadelt met een vijftal 'moderne be stuurders, dat het vroegere regiem van elf regenten moet vervangen' (al dus het interimbestuur vorig jaar). Het interimbestuur had toen namelijk de aanbevelingen van een rapport van het gemeenschappelijk instituut voor toegepaste psychologie (GITP) te Nij megen overgenomen, zoals het instel len van een stichtingsraad, waarin vertegenwoordigers van alle belang hebbenden bij de W. Arntszhoeve en de afschaffing van het college van re genten. Carel Muller: 'De eerste tijd van - het optreden van het interimbestuur tot ongeveer januari van dit jaar is naar onze mening zeker niet onge slaagd. De in het vooruitzicht gestelde inspraakmogelijkheden suggereerden ook, dat gezamenlijk overleg en be sluitvorming regel zouden worden'. Links directeur drs. Carel Muller, rechts staflid J. Mulder Benoeming muziek Sterkerk [IDAM In de Westerkerk londagavond 21 oktober om een concert gegeven door [legium Judaicum. Er wordt 'oering met toelichting gege- i de muziek uit de synagoge. 1 manier wü de Westerkerkge- uiting geven aan de geloofs- inheid van de kerk met het fvolk. De betrekkelijke tevredenheid van de Dennendal-staf werd plotseling in maart verstoord door de benoeming tot een van de vijf bestuurders van de Willem Arntsz Stichting van drs. W. Drechsel. De heer Drechsel werd op Dennendal met eni ge reserves tegemoetgezien, omdat hij als kanselier-directeur van de univer siteit van Amsterdam zich in de roemruchte jaren van het studenten protest geheel had vervreemd van zijn medewerkers en zich danig had geïso leerd. Volgens Carel Muller werd drs. Drechsel dit voorjaar niettemin aan vaard en werd hem het 'voordeel van de twijfel gegeven. 'Overigens blijkt hij een technocraat te zijn, die denl.t binnen de kortst mogelijke tijd alles over zwakzinnigen te weten, er valt natuurlijk wel met hem te praten, maar hij heeft de stok achter de deur, dat je er direct uit kunt vliegen.' De aanvankelijke afwachtende houding van Dennendal werd er een van grote verontrusting, toen prof. drs. S. Wie- gersma en prof. dr. W. Hessel 3 sep tember j.l. op een plenaire bestuurs- en directievergadering als twee nieu we kandidaten werden voorgesteld. Ook prof. Wiegersma wordt be schouwd als een autoritaire bestuur der van oude stempel, die tijdens de Maagdenhuisbezetting in onmin leefde met zijn wetenschappelijke staf, die een brug wilde slaan naar de studen ten. 'Van boven af' Carel Muller: 'Was de benoeming van Drechsel nog als een incident te be schouwen, deze voordracht wekt de indruk van een beleid. Deze heren, typische klassieke bestuurders, die di rectieven geven kunnen onmogelijk voorstanders zijn van onze visie: het geven van zoveel mogelijk ontplooi ingsmogelijkheden aan de zwakzinni gen. Je kunt namelijk zwakzinnigen geen ruimte geven binnen een kli maat, waarin het personeel van bo venaf wordt voorgeschreven wat het moet doen.' Vraag: Maar deze heren zijn bestuur ders en geen directeuren, die dage lijks met het beleid te maken hebben. Is het niet mogelijk, dat zij alleen de grote lijnen zullen aangeven? (Den nendal is slechts een van de vele af delingen van de inrichting). Wellicht laten zij de Dennendal-aanpak onaan getast? Carel Muller: 'Extern en intern beleid vloeien in elkaar over. De bestuurders zijn verantwoordelijk voor personeels beleid en organisatie. Trouwens, wij willen mensen die ons beleid zien zit ten. Deze heren tot bestuurders van Dennendal maken is hetzelfde als mr. Van Riel te benoemen tot directeur van de VPRO.'. Jan Mulder: 'Het bestuur van Den nendal wordt benoemd door en is ver- ADVERTENTIE) LET OP VOOR MODE DIT WERELDMERK Verkoopadressen worden verstrekt door: H. J. J. Hogestijn, Amsterdam, telefoon 710261. cat een ongunstig weertype akkerbouivers. Nog lang niet rdappels en bieten zijn de it en het is na die zware bui de laatste dagen niet doenlijk 'ikkers en ander materieel op 1 te komen. 'htige, koude, onstabiele lucht- 1 van de Noordzee is er ver- delijk voor. De actiefste buieyi de nacht van woensdag op log in het noorden en noord van het land gevallen: in de 'an Leeuwarden tot 24 mm in één etmaal. Op Ameland le het de hele nacht met tus- en een bulderende storm- Hi S tot 10 Beaufort als bege- 's Morgens lagen er hopen ha- 'n. Ook gisteren overdag ica- er weer: hagel en natte mien (De Bilt 11 mm) bege- •r sterke windvlagen. zullen we er nog niet van zijn. Uit Schotland nadert een t pit trekt in de richting van dijke Noordzee. Het neemt re- natte sneeuw met zich mee, bij delijk uit zuidwest waaiende 'e directe invloed van een 1031 ■sterk hogedrukgebied ten van Portugal op het iveer in ingeving is vooralsnog klein, hijnt het plannen te hebben het weekend zachtere lucht stelijke ivinden het continent ia voeren. De verdringing van foor zachte lucht, zal gepaard at regen, zodat in groter ver ezien het weertype, ondanks 'jk wat meer opklaringen, on- Mig blijft. een in ons land, maar ook in ennen, in Skandinavië en Rits elen gisteren sneeuwbuien met turen aan de lage kant: Essen wurg maximaal 6 graden, Lille Daarom nu nog maar even °ng naar warmere oorden. Om donderdagmiddag werd in een maximumtemperatuur Waden afgelezen bij lichte be- j en windstille. Madras in In- 'im evenhoog, Bombay (onbe- weerrapporten Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag van 07.0019.00 uur. max. neer- temp. slag MAIL "TE Ml*. MIN, TEMP. WIND RICHT INQ wolkt) op 33 graden, Nieuw Delhi 35 graden, Rudramata 39 graden Celcius. Abadar in Iran meldde 36 graden, Mandalay in Birma 32 graden Celsius bij een lichte bewolking. Verder viel af te leiden uit de radiosondewaarne- mingen, dat het op 5000 m hoogte bo ven Buffalo met minus 27 graden veel kouder was dan op het zelfde niveau boven El Paso in Texas met minus 12,5 graad. Amsterdam onbewolkt 10 6 De Bilt onbewolkt 10 11 Deelen onbewolkt 8 8 Eelde regenbui 9 4 Eindhoven half bew. 7 6 Den Helder onbewolkt 9 3 Luchth. Rtd. onbewolkt 14 4 Twente niet ontvangen Vlissingen licht bew. 10 0 Zd.-Limburg onbewolkt 7 1 Aberdeen regen 5 1 Athene onbewolkt 27 0 Barcelona zwaar bew. 21 0 Berlijn half bew. 7 2 Bordeaux onbewolkt 14 0 Brussel onbewolkt 9 0 Frankfort licht bew. 9 0 Genève onbewolkt 12 0 Helsinki mist 3 0 Innsbrück zwaar bew. 10 0.3 Kopenhagen onweer 6 6 Lissabon onbewolkt 21 0 Locarno onbewolkt 19 0 Londen licht bew. 11 0 Luxemburg onbewolkt 8 1 Madrid geheel bew. 15 0 Malaga regen 16 12 Mallorca lichtbew. 20 0 München onbewolkt 6 4 Nice zwaar bew. 21 0 Oslo onbewolkt 6 0 Parijs onbewolkt 12 0 Rome licht bew. 23 0 Split licht bew. 23 0 Stockholm zwaar bew. 1 0 Wenen licht bew. 10 0 Zürich onbewolkt 9 0.3 Istanboel onbewolkt 25 0 Las Palmas licht bew. 23 0 Tunis zwaar bew. 26 0 PAG 5 HOOG WATER j.h. HOOG WATER 21 oktober: Vlissingen: 9.45—22.25: Haringvlietslufzen: 11.24—23.53; Rotterdam: 12.21—: Sehevenlnger.: 10.57— 23.31: IJmulden: 11.41—; Den Helder' 2.il ls.25: Harlingen: 4.28—17.52; Delfzijl: 6.53 20.05. antwoording schuldig aan provincie en gemeente en deze heren tillen zwaar aan die verantwoordelijkheid. Als ze denken, dat een bepaalde aan pak buiten de door gemeente en pro vincie verwachte kaders gaat, zullen ze daarvoor geen verantwoordelijk heid aanvaarden.' Carel Muller: 'We verwachten niet, dat elke bestuurder het voor honderd procent met ons eens is, maar wel dat ze onze benadering een waardevolle poging vinden. Daarbij komt dat het interimbestuur deze benoemingen wil doordrukken en dat vind ik in 1973, in een tijd dat je uit overwegingen van goede organisatie al weet dat je de mensen de ruimte moet laten, be paald ouderwets. We kregen alleen maar een briefje met de mededeling: aanstaande maandag willen we de vol gende kandidaten aan u voorstellen.' Maar er is nu toch een ondernemings raad, die is geraadpleegd? 'Inderdaad is er een werkgroep uit de ondernemingsraad, maar deze werk groep mocht alleen haar adviezen naar de benoemende instanties pro vincie en gemeente) sturen. Deze werkgroep stemde voor de benoeming van Wiegersma en ïiessel met uitzon dering van de vertegenwoordigers van Dennendal en de Van der Hoevenkli- niek. Wij vinden echter dat democra tie niet betekent het optellen van de stemmen, maar ook het luisteren naar minderheden.' Hoe is het te verklaren dat de andere afdelingen van de stichting, zich niet tegen de kandidaatstelling hebben verzet? Carel Muller: 'Zij hebben een andere aanpak dan Dennendal en zien deze benoemingen vanuit hun deelgebieden niet als een halszaak, wat het voor ons wel is. Men moet zich ook realise ren, dat sinds het vorige conflict een groot deel van de zwakzinnigenzorg in Nederland zich achter onze aanpak heeft gesteld, maar machteloos is om dat ze besturen hebben, die er niets voor voelen. Een punt waar besturen en mentaliteit elkaar kruisen is ook de nieuwbouw. Wij hebben een bouw plan gemaakt, waarbij de inrichting geen ghetto meer is. maar waarbij normale mensen de kans wordt gege ven zich in normale huizen tussen de zwakzinnigen te vestigen. Het is na melijk ontzettend belangrijk, dat zwakzinnigen ook geografisch niet worden uitgestoten. Maar bestuurders als dr. Wiegersma zullen zich niet eens kunnen voorstellen, dat mensen tussen zwakzinnigen willen wonen.' Is dit gebrek aan vertrouwen in de kandidaten gerechtvaardigd? Had er niet meer overleg met de DennendaL staf kunnen worden gepleegd? Deze vragen legden we voor aan dr. Veld kamp, voorzitter van het interimbe stuur. Dr. Veldkamp: 'Ik heb de indruk dat er bij drs. Muller een aantal misver standen ieven. Hij denkt dat het be stuur zijn denkbeelden niet in de praktijk om zal zetten. Hij stuurde ons een nota over de vernieuwing van Dennendal, waarmee we ons in hoofd lijnen akkoord verklaarden in ons ge sprek, met hem op 1 oktober. We zou den met drs. Muller naar de hoofdin spectie geestelijke volksgezondheid in Zeist gaan om de plannen daar voor te leggen. Daarna zegde de Dennen dal-staf het vertrouwen in ons op. En wat de inspraak betreft: Dennendal is in de werkgroep van de onderne mingsraad vertegenwoordigd, maar de grootst mogelijke meerderheid stelde zich, voor de kandidaatstelling, achter het bestuur.' In zijn brief van 12 september aan het interimbestuur (achter de scher men rommelt het al enige tijd) schreef Carel Muller: 'De wijze van besturen, die door u het laatste half jaar is gedemonstreerd is in strijd met de doelstelling en werkwijze van Dennendal. Wij rekenen het immers wel tot onze taak alles te doen om de zelfontplooiing van zwakzinnigen en medewerkers te bevorderen en alles te laten wat die zelfontplooiing kan belemmeren. Wij menen van u te mo- gen verwachten, dat u uw werkwijze aanpast aan de doelstëlling van Den nendal.' onder redacfie van loessmil Bijna driekwart van alle Nederlan ders, die door het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie ondervraagd werden, bleek op de hoogte te zijn van de aotie die gevoerd wordt tegen het kopen van Zuidafrikaanse Outspan-sinaas- appelen. Van de actie tegen het kopen van AngoLakoffie waren nog méér mensen op de hoogte. Het NÏPO-onderzoek is op 17 en 18 september gehouden onder 962 personen van achttien jaar en ou der. Van de Outspan-actie bleek 71 procent gehoord te hebben, van de actie tegen Angola-koffie 86 pro cent. De onderzoekers noemden ook de namen van een aantal (24) landen en vroegen de mensen te zeggen uit welk van die landen zij beslist géén artikelen zouden kopen. Hier volgen de antwoorden: 24 procent zegt 'nee', tegein artikelen uit An gola, negen procent tegen Portuge se artikelen, ook negen procent tegen Griekse, acht procent tegen Chileense, zes procent tegen Cu baanse, vijf procent tegen Russi sche en vijf procent tegen Oost- duitse, vier procent tegen Spaanse, en drie procent tegen Argenti jnse. Braziliaanse en Chinese produkten. Twee procent van de ondervraag den noemden: Albanië, Bulgarije, Egypte, Ethiopië, Hongarije, Ja pan, Polen, Turkije, en de Vere nigde Staten. Eén procent noemde Indonesië, Roemenië, Suriname en West-Duitsland. Het NIPO legde ook vast dat PPR- stemmers zich de meeste beperkin gen oplegden: van hen koopt 66 procent niets uit Angola, 28 pro cent niets uit Portugal, 22 procent niets uit Griekenland,negentien procent niets uit Brazilië en zes tien procent niets uit Chili. In Amsterdam, die magische stad, is momenteel naast groeperingen als Jesus People. Hare Krishna, Je hova Getuigen, Unified Family en wat er verder nog allemaal op dezf aardbodem rondstapt, een nieuwe beweging actief om haar boodschap aan de mens te brengen. Deze keer betreft het leden van de IPM, de Inner Peace Movement. Een uit Amerika overgewaaide beweging, in 1964 gesticht door Francisco Coll, wier aanhangers er duidelijk brood in zien ook hier, op het vas teland van Europa, 'bekeerlingen' te werven. Daarvoor is men dan ook met acht man sterk naar Ne derland gekomen om uit te leggen wat de IPM nu eigenlijk voorstaat. In het kort komt het hierop neer dat men de mens mfer vertrouwen en zelfrespect wil bijbrengen, zo dat die zijn eigen situatie beter aan kan door eerst zichzelf en zijji doelstellingen te begrijpen. De IPM wil 'gereedschappen' en 'tech nieken' aanreiken om de mensen daarbij behulpzaam te zijn. Het gaat om het ontwikkelen van Ex tra Sensory Perception (ESP), het vermogen om gedachten en indruk ken op te vangen, die de mens meer bewustzijn bijbrengen dan het oog kan zien. het oor kan ho ren, de neus kan ruiken, vingers kunnen voelen en de tong kan proevdn. In sommige kringen wordt dit ook wel het Zesde Zin tuig genoemd, waardoor de mens m staat is elke situatie waarin hij komt meester te zijn. Kortom: waardoor 'hij het leven beter aan kan. Wie hier wel meer over wil weten, kan vanavond terecht in de beidé Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam, waar leden van de Mo vement om acht uur lezingen ge ven. Een stelletje sheiks en andere Arabische olieheren hebben tijdens de be-> sprekingen over hoeveel slagen ze hun oliekranen dicht zullen draaien, even een momentje pauze genomen om zich vrolijk snappend ie laten vereeuwigen. Een levendig groepje, zo te zien, maar veel verder dan 'links lacht naar rechts' en 'middenachter zegt iets tegen rechts vóór' komen we niet door die bordjes met voor eenvoudige Westerlingen onleesbare opschriften. Wie wie is en uit welke landen en sheikdommetjes ze komen, lag ook buiten het gezichtsveld van het ANP, dat deze foto verspreidde. Geluk kig werken er in een hoop bedrijven buitenlanders, die beter met vreemde talen overweg kunnen dan met het Nederlands. De Spanjaarden en Portu gezen in het onze wisten het ook niet, maar het ANP zelf bleek een Marok kaanse schoonmaker in dienst te hebben. En op diens gezag nemen we dan maar aan, dat achter de moeilijke bordjes heren uit Egypte, Saoedi- Arabië, Algerije, Libië, Koeweit en Qatar zitten te grijnzen. Waarom schaft een sterteling zich een Rolls Royce van anderhalve ton aan? 'Ik heb dat wagentje in de eerste plaats gekocht om de vei ligheid', vertrouwt zakenman Maup voluit Maurits Caransa, eige naar van vele onroerende goede ren, Jos Klaassen in 'Studio' toe. Want 'hij rijdt ontzettend safe'. En bovendien is zo'n rollend kapitaal in Caransa's ogen nog betrekkelijk goedkoop ook: 'Neem die karren in de prijsklasse van zestig mille. Je verwisselt vaker van auto en legt er steeds weer een hoop geld bij. Heb ik vroeger ook gedaan'. Maar zo'n Rolls Royce gaat wel vijftien jaar mee 'en dan heb ik de service nog niet eens meegerekend. De Rolls-dealer in Utrecht laat speci aal. met een vliegtuig een achter lichtje overkomen. Een beste man'. Deze nieuwste, type? Corniche, is niet zijn enige. Hij heeft al een 'oudere' Rolls Royce al is die nog lang geen vijftien jaar een limousine die naar de naam Phan tom Six luistert. Zijn vrouw wil er beslist niet in rijden. 'Ze gaat lie ver met haar Audi of met de bus boodschappen doen. Dan staren de mensen haar niet zo aan'. Je moet zo'n wagen niet aanschaf fen als je in de Tweede Jan Steenstraat vierhoog-achter woont vindt Caransa, die zich geen snob voelt en zegt in de krin gen waarin hij verkeert, net zo goed met een lelijke fend aan te kunnen komen. 'Ze weten toch wel dat ik een Rolls Royce betalen kan. We treiteren er elkaar op een plezierige manier mee. Ik kwam eens op een bijeenkomst waar Huib van Doorne ook was. Zegt Huib tegen me: zeg Maup, is dat VW-team daar van jou? En ik kaat ste terug: ja, hij staat daar achter jouw Daffie'. Een Rolls-rijder moet, vertelt hij, een groot incasseringsvermogen hebben. 'Als ik in Amsterdam rijd en ik heb mijn raampje open dan hoor ik ze soms schelden: vuile ka pitalist. En meer van dat soort spul'. In hetzelfde Amsterdam passferde hij in de Rolls een tramhalte, waar een jongen riep: meneer, hoe kom je aan zo'n ding?' Ik zeg tegen die knaap: hard werken, jongen, heel hard werken'. 'Ilt .betwijfel of een 'beterschapskaart' hier nog wat aan zou kunnen doen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7