fAutoloze' zondag nog niet nodig fel tegen STER, toch in Reclameraad Oudercommissie in strijd met wet? lanier om energie p te bergen in oort thermosfles Heeft spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingsrekening: Meer rente! Rijkspostspaarbank snelheidsbeperking scheelt een slok op een borrel Hof wijst klacht tegen flatbouw in Purmerend af evrouw Van den Heuvel: andere richting uit sturen )0W/K.WAiRTET VRiUDAG 19 OKTOBER 1973 BINNENLAND T3/K5 id Ain onze parlementsredactie lin 'i 3N HAAG Als de aardolie-aanvoer vanuit het Midden-Oosten naar ederland stagneert overweegt de regering een autoloze zondag net als in f ADVERTENTIE) ster Westerterp beantwoordt de vragen uit de Kamer, terwijl collega Lubbers glunderend toekijkt. p onze redacteur wetenschappen 30VEN In het onderzoeklaboratorium van Philips in is een apparaat ontwikkeld dat per liter twintig maal zoveel rgie kan opslaan en naar behoefte weer afgeven als een accu. kapparaat levert alleen geen elektrische stroom maar warmte. prototype heeft een beperkte ca- ifeit, maar de bouw van grotere lellen zou weinig moeilijkheden veren. Philips geeft als voorbeeld warmtereservoir dat verscheidene lerden woningen zou kunnen ver- nen. Een andere denkbare toepas- 1 is de energievoorziening voor de ingmotor die Philips na langduri- sigen ontwikkeling aan de auto-in- rie heeft overgedaan. Voeding lit een warmtereservoir zou een zonder uitlaatgas mogelijk ma- nieuwe warmtereservoir is een di- e uitwerking van een principe dat ips-Aken enige tijd geleden ont rolde. Een groep onder leiding J. Schroder had ontdekt dat gsels van gesmolten metaalfliori- per kilo twee tot drie maal zoveel rite konden opslaan als de tot dan bekende materialen, moeilijkheid was toen alleen nog, je uit zo'n gesmolten zoutmengsel een temperatuur van vele hon den graden, de warmte op een dzame manier weer kunt aftappen, neer je die nodig hebt. Zo regel- 'warmtekraan' heeft dezelfde ip nu ontwikkeld. gesmolten zoutmengsel wordt aard in een grote 'thermosfles', dubbelwandig vat waarvan de mte tussen beide wanden luchtle- gemaakt. In die toestand lomt er nauwelijks warmte van ien naar buiten: de opgeslagen rgie blijft bewaard, meer de groep-Schrödèr de 'kraan' n wil zetten, wordt er waterstofgas de luchtledige ruimte gebracht, gas geleidt de warmte uitstekend, it het reservoir de opgeslagen rgie kan afgeven. Het elegante van methode is dat het waterstofgas plaatse, binnen een gesloten teem naar behoefte wordt vrijge- 'kt uit een scheikundige verbin- een metaalhydride. Dat geeft gas af wanneer het met een klein ^spiraaltje wordt verwarmd. Bij afkoeling wordt het waterstofgas weer gebonden, de ruimte tussen de twee wanden wordt weer luchtledig en de 'warmtekraan' zit weer dicht. Het grote belang van een handzame vorm van energie-opslag is dat elektri citeitscentrales gelijkmatiger kunnen worden belast (door 's nachts energie op te slaan en die overdag te gebrui ken). Dat betekent dat de centrales efficiënter kunnen draaien en dat er minder opgesteld vermogen nodig is. Ook de toepassing van zonne energie wordt bij een goede opslagtechniek een realistischer mogelijkheid. (ADVERTENTIE) Op dit moment ziet minister Lubbers nog geen aanleiding tot het nemen van maatregelen. Als de aanvoer plot seling minder wordt liggen plannen klaar. Minister Lubbers zei gisteren in ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid Imkamp (D'66) niet wat die plannen speciaal inhielden. Deze zul len echter te verwachten zijn in de particuliere sector en met name in het autoverkeer. Een autovrije-zondag zou hiertoe kunnen behoren. Minister Lubbers ziet in zo'n maatregel meer dat het instellen vari een maximum- snelheid van bv. 100 kilometer per uur, omdat dit veel moeilijker te con troleren valt. Een mengvorm van bei den zou volgens minister Lubbers wel tot de meest geschikte mogelijkheid behoren. Over een direct tekort aan aardolie- produkten in Nederland, als de olie kraan zou worden dichtgedraaid, hoeft men zich niet direct zorgen te maken. Er is in Nederland een verplichting dat voor 65 procent aardolie in reser ve wordt gehouden. De energievoor ziening in ons land is voor 55 procent aangewezen op aardolie. Hiervan wordt bijna driekwart aangetrokken uit het Midden-Oosten. De drie belang rijkste leveranciers in dit gebied zijn Saoedi-Arabië, Iran en Koeweit. De grootste verbruiker van aardolie is het verkeer, waarna de industrie komt met bijna 30 procent. De electri- citeitsvoorziening draait voor bijna een kwart op olie, maar deze installa ties kunnen op korte termijn geschikt gemaakt worden voor aardgas. Zou het noodzakelijk zijn distributie maatregelen in te voeren die het per sonenvervoer treffen, dan zal overwo gen worden of laat in de avond of zelfs 's nachts op bepaalde trajecten extra treinen kunnen rijden. Minister Westerterp zei dit gisteren op vragen van het kamerlid Verbrugh (GPV). Hij waarschuwde wel dat dit een bij zonder kostbare zaak zou zijn door de personeelslasten. De behoefte aan ver voer zal echter in dit geval van groot belang zijn bij een eventuele beslis sing. Minister Westerterp hoopte dat als het tot een distributie zou komen, de automobilisten vrijwillig hun snelheid zouden willen matigen. Dit werkt benzine-besparend. Een maximumsnel heid van 100 kilometer per uur zou een besparing van 10 procent beteke nen. Minister Lubbers moet nog bestude ren in hoeverre het besluit van het Midden-Oosten de maandelijkse export van olie met 5 procent te verminde- reh naar de Verenigde Staten en lan den die nadrukkelijk pro-Israël zijn, niet in strijd is met afgesloten verdra gen. Naar zijn mening is dat hier en daar wel het geval. Belangrijk in deze is ook de houding van de EEG en hoe opgetreden zal worden indien één van de leden slechts door dat besluit zou worden getroffen. Daarover zijn be sprekingen gaande. Als die rond zijn zal minister Lubbers de Kamer mee delen hoe gehandeld wordt door de overheid bij calamiteiten. AMSTERDAM Het gerechtshof te Amsterdam heeft de bezwaren van in woners van Purmerend tegen de bouw van een flat aan de Suze Groe- nevvegstraat in die gemeente afgewe zen. De bewoners waren in beroep ge gaan van twee kort gedingen tegen zo wel de gemeente Purmerend als de bouwer, Proned .te Amsterdam. Het hof heeft donderdag de vonnissen in kort geding bekrachtigd omdat inmid dels voor een belangrijk gedeelte is tegemoet gekomen aan de bezwaren en er verder geen noodzaak is de bouw van de flat op te houden. De groep Purmerenders had bezwaren tegen de torenflat, omdat huns in ziens de plankaart bestemmingsplan Overwhere 1973 fout is en het bouw plan niet in overeenstemming is met het bestemmingsplan. Daar kwam nog bij dat de flat op slechts 28 meter van de huizen aan de Suze Groeneweg- straat werd gebouwd. Deze afstand is inmiddels vergroot tot 35 meter. Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 4'/2 rente krijgt. Denkt u daar langer dan 3 maanden. 12 of 3 jaar niet aan te komen Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een hoger rentepercentage zetten: de RPS Beleggingsrekening met opzegtermijn! Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger de rente. Kijk en kiest u maar: 5%rente bij een opzegtermijn van 3 maanden. 6% rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. 7%rente bij een opzegtermijn van 2 jaar. En zelfs 8% rente bij een opzegtermijn van 3 jaar! Toch is uw'spaargeld niet geblok- keerd. Het kan natuurlijk gebeuren dat u onverhoopt toch uw spaargeld nodig hebt, terwijl het niet van tevoren is opgezegd. Geen noodu kunt er altijd over j beschikken. In zo'n geval worden natuurlijk wel kosten in rekening naam: gebracht. Nog meer RPS voordelen.Via een adres: bank-of girorekening kunt u uw geld j overmaken op zo'n renterijke beleg- j plaats: gingsrekening. Gemakkelijk en snel. Voor stortingen in contanten is er altijd j Wel een postkantoor in de buurt. En tenslottede Rijkspostspaar- I bank is onze nationale spaarinstelling, I veilig en vertrouwd Ik wil meer weten Stuur mij de brochure waarin alles staat over de RPS Beleggings rekeningen met opzegtermijn. U kunt deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijks postspaarbank in Amsterdam. U kunt de brochure.ook tele fonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal hem even in het postkantoor. Jongeling GPV) waarschuwt voor behandeling in Eerste Kamer DEN HAAG In de Tweede Ka mer is gisteren een discussie ont brand over de vraag, of het niet in strijd is met de grondwet (vrij heid van onderwijs), dat de in stelling van een oudercommissie voor het bijzonder onderwijs ver plicht wordt gesteld. Minister van Kemenade van onderwijs zei dat de oudercorammissie een voor waarde is om de ouders bij het onder wijs te betrekken. De instelling van zo'n commissie is daarom een eis van deugdelijkheid. Vandaar zijn voorstel de verplichting in de wet op te ne men. De heer P. Jongeling (GPV) gesteund door ds. H. G. Abma (SP) wilde hier niets van weten. Hij waarschuwde de minister, dat de Eerste Kamer het ge hele complex van voorgestelde wijzi gingen zou kunnen verwerpen, omdat een onzer verslaggevers ISTERDAM/HAiAjRLEM - Tot lid van de Reclameraad is benoemd mevrouw van den Heuvel-De Blank uit Leersum. Mevrouw Van den Heuvel, die in ar nieuwe functie zal moeten gaan oordelen over de kwaliteit van de SiTER-re- nespots, heeft als actievoerster bij de 'Rooie Vrouwen' vaak haar weerzin laten ken over de STER-reclame. rrouw Van den Heuvel is rzitster van het Vrouwen- «act van de PvdA. In de kameraad vertegenwoordigd ie VARA. 'de 'Rooie Vrou- hebben zich meermalen jsch uitgelaten over de 'R-reclame die de overcon- Ptie zou bevorderen en de Wen zou voorstellen als 'ozele wezens. Vorig jaar 'd door de kritische vrou- 1 nog een briefkaartenactie fcrd waarin bezwaren te- de STER-reclame werden aangevoerd. Een filosofie van de Rooie Vrouwen is dat de STER-reclame voor een groot deel bestaat dankzij het adver teren met overbodige produk- ten, die de overconsumptie be vorderen en de hulpbronnen in de wereld uitputten. Mevrouw Van den Heuvel zei gisteren nog niets over haar nieuwe werkzaamheden te kunnen zeggen, omdat ze niets van de Reclameraad afweet. 'Ik heb me afgevraagd of ik me zou compromitteren door in de Reclameraad te gaan zit ten die controle moet uitoefe nen. Ik vind dat je er toch be ter bij kan zijn dan je hele maal afzijdig houden. Ik heb het aan m'n voorgangster ge vraagd een vertegenwoor digster van de VPRO uit Gro ningen en aan iemand die er namens de AVRO in zit. Die zeiden beiden: 'Het kan allemaal best'. Mevrouw Van den Heuvel meent dat, als er maar genoeg goede mensen in de Reclame raad zitten, de STER-reclame een andere richting in ge stuurd kan worden. 'Ik wil eerst eens zien hoe het gaat. Nu kan ik nog niets zeggen omdat ik zelfs niet weet hoe véél mensen en wie er in de Reclameraad zitten. Als ik vind dat het niet verantwoord is er aan deel te nemen, stap ik er uit. Ik zal dat dan zeker, geargumenteerd, publiekelijk meedelen'. In de Reclameraad zitten zes tien mensen. De voorzitter wordt benoemd door de Kroon, de overige vijftien le den worden benoemd door de minister van CRM. Mevrouw Van den Heuvel behoort tot een van de drie mensen die er namens de omroepverenigin gen inzitten. Zij zal moeten onderhandelen met een verte genwoordiger van het Genoot schap voor Reclame, de Bond van Adverteerders, de Raad voor het Midden- en Kleinbe drijf en de Nederlandse Vere niging van erkende reclamebu reaus. Ook zijn in de Reclame raad leden aanwezig die aan gewezen zijn door de consu mentenorganisaties, de kran ten (drie man sterk) en cultu- reel-maatschappelijke organen (drie), terwijl één lid aange wezen wordt door het ministe rie. Een van de belangrijkste ta ken voor de Reclameraad 1 die zo'n vijf keer per jaar bij eenkomt is de reclamespots te beoordelen op 'waarheid en fatsoen'. De Raad kan bepaal de spots verbieden als die strijdig zijn met de 'goede smaak'. Volgens de 'Rooie Vrouwen' is er nooit van 'goe de smaak' sprake geweest bij de spots die zich richten op de Nederlandse huisvrouw. Mevrouw Ien van den Heu vel-De Blank: beter erbij zitten dan je helemaal af zijdig houden het onderdeel van de oudercommissie in strijd zou zijn met de grondwet. In het verleden heeft de Eerste Kamer vaker op deze wijze ingegrepen. Wat is nu het verschil tussen een schoolbestuur en een oudercommissie, vroeg de heer Jongeling. Kijkend naar de scholen uit zijn eigen kring zei de heer Jongeling, dat hij veel besturen kent, die voortreffelijk werk doen van de oudercommissies. 'Ons wordt een doublure opgedrongen', zei hij. De woordvoerder van het GPV signa leerde nog een ander gevaar. In de stadswijken is het heel goed mogelijk, dat een uit de ouders gekozen ouder commissie geheel anders georiënteerd zal zijn dan het bestuur van de bij zondere school. Zo'n oudercommissie kan dan heel goed de 'richting' van de school veranderen en tegenover het bestuur komen te staan. Minister Van Kemenade stelde hier tegenover, dat een oudercommissie slechts een kwestie is van 'inrichting' van de school en daarom als voor waarde voor subsidie in de wet moet worden genoemd. Bovendien het is de bedoeling, dat juist samen met de ou dercommissie (de ouders) de richting van het onderwijs wordt bepaald. Waarschuwing' Tijdens de replieken bleek, dat het betoog van de heer Jongeling de con fessionele fraktie niet rnberoerd had gelaten. De heer Hermes, sprekend namens de KVP ARP en CHU her haalde dat hij voor de verplichte in stelling van de oudercommissie is, maar hij waarschuwde de minister zeer nauwkeurig en zorgvuldig de be treffende wetstekst te redigeren. Dat was totnutoe niet gebeurd. Een ander geschilpunt is, dat de confessionele fraklles een motie indienden waarin wordt gevraagd, dat de kosten van de oudercommissie worden vergoed. De minister vond de motie overbodig. Maar de heer Hermes trok haar niet in, omdat men al jaren op deze ver goeding wacht als stok achter de deur wordt nu in de motie 1 januari ge noemd als datum waarop de vergoe ding geregeld moet zijn. Minister en de confessionele frakties werden het ook niet geheel eens over de volledige vergoeding aan de ouders van het vervoer van de kinderen naar de BLO-scholen. De heer Hermes had over rechtsongelijkheid gesproken. De bewindsman erkende dit. Maar hij wilde slechts een eerste stap doen om de vergoedingen, die per gemeente verschillen, gelijk te trekken. Kleuters Het plan van de minister om het mi nimum-aantal uren voor het kleuter onderwijs met het oog op de integra tie met het basisonderwijs alvast te verhogen van 880 tot 920 uur per jaar zal vermoedelijk niet doorgaan. De bewindsman wees er op, dat de kleu ters echt niet verplicht zijn al die uren op school te zijn. Wel moet de school dit verplicht aantal uren geo pend zijn. De progressieve partijen de WD en ook de ARP en CHU zijn echter tegen. Het is juist in deze fase van het onderwijs zo belangrijk, dat de kinderen intensief worden bege leid, zo pleitte minister Van Kemena de nog. Maar de meerderheid van de Kamer liet zich niet vermurwen. Ongeval door sneeuw BRUSSEL (ANP) De eerste in België gevallen sneeuw heeft een slachtoffer geëist. Een 63-jarige Belg slipte bij Bastenaken met zijn auto op de sneeuw tegen een tegenligger. De inzittenden van de andere wagen een man 'dn een vrouw uit Luxemburg, werden licht gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5