Muiderslot' heeft ambitieuze plannen Moeizaam overleg tussen 'links' en confessionelen ellen in de regen rs+ OATSUN |/ijkvereniging enthousiast van start HORLOGES v. d. WATER euw bedrijf Zoeterwoude Elvis on Tour document van een mentaliteit R, lUWKW.ARTET VI! 1,1 DAG 19 OKTOBER 1973 STAD EN REGIO L3 Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. or Jan Hoekema dn DEN 'Tot voor kort was het hier zo dood als een pier, een paar weken geleden zijn we begonnen, nu begint er al van alles op gang te komen'. 'Wij', dat zijn onder meer Rob de Vries en mevrouw ant, 1. Zeeuw van de wijkvereniging Het Muiderslot, 'hier' wil zeggen het Morskwartier behalve de Juwe- sh wijk (Opaalstraat e.d.). Dus zowel de bestaande laagbouw als Catslaan enz. en de nieuwe flats. Over de Ue groei van de wijkvereniging en de vele activiteiten die op stapel staan, praten we met wat mensen JL' het voorlopig bestuur. willen er een leefbare wijk van ren'. Deze kreet duikt herhaalde- op in de loop van het gesprek, het geen loze kreet is, wordt je duidelijk als je een blik werpt op lichtjes van alle nieuwe flats, die bekende wat troosteloze grote- is aanblik opleveren. 'Binnenkort [qq en er weer 600 woningen bij, er üc dt hier flink gebouwd, maar ook tier de mensen van de laagbouw is pp ot nu toe niets gedaan aan wijkac- ii leiten'. Het gaat in deze wijk óm 0 woningen en zo'n 6 7000 inwo- nies. Maar er gaat dus meer bijko- Iedere woning, ieder gezin of al- staande, is persoonlijk benaderd de initiatiefnemers, in het begin yen mensen. Dit is gebeurd na de op- .Itxiting op 5 september j.l. in het ge- r' van de' Welzijnsraad. Inmiddels er meer dan 500 volwassenen en >r dan 200 kinderen lid. 'De reac- zijn erg enthousiast, men voelt Mi zich zeer betrokken bij de zaak'. Wat zijn nu de plannen van de wijk vereniging? Rob de Vries c.s. begin nen een indrukwekkende en ook zeer diverse lijst op te sommen. Zo is een telefooncel en een brievenbus al ver wezenlijkt door directe contacten met de directeur van het postkantoor. Men streeft ook naar een andere busroute, en daartoe neemt de commissie open bare werken contact op met de NZH. Die commissie is nogal belangrijk, want er staat nog meer te gebeuren. 'Met B. en W. willen we gaan praten over bepaalde verkeersproblemen, de Vondellaan moet voorrangsweg wor den, en de Catslaan eenrichtingsver keer. Dat natuurlijk na overleg met de bewoners. Maar het is dringend, want onlangs is er weer een ongeluk gebeurd'. Ook de verlichting en de be strating kunnen verbetering hebben. Voor de kinderen en de bejaarden in de wijk wordt resp. een St. Nicolaas- feest en een kerstviering georgani seerd. Binnenkort wordt het St. Nico- laasfeest al geopend met drumbands e.d. Het feest zelf kent een eigen pop- pekast, creativiteit en is bestemd voor de leden-kinderen. Dat wel, maar dat tegen die tijd iedereen lid is, daar twijfelt niemand meer aan. De bejaar den worden met een bus gehaald en gebracht naar hun feest. In aansluiting hierop zegt mevrouw v. d. Zeeuw iets over haar taak als 'be stuurslid voor maatschappelijke aan gelegenheden'. Burenhulp staat hier centraal, in samenwerking met de so ciale dienst en het dienstencentrum. 'Er wonen vrij veel alleenstaanden, en natuurlijk kennen we hier ook eenzaamheid en geestelijke nood. We willen daarom helpen waar we kun nen en wét we kunnen, ook jonge ge zinnen. We krijgen al telefoontjes binnen,maar vaak gaat het ook via een praatje als je alle huizen langs gaat. Trouwens praten is op zich al zo belangrijk'. Aldus mevrouw v. d. Zeeuw, die zichzelf en haar medewer kers als 'intermediair contact' om schrijft. Creche Andere plannen. Een creche wordt ge opend tegen gereduceerd tarief. Trou wens ook het lidmaatschap van de wijkvereniging zelf zal je de kop niet kosten: 12,50 per persoon, 5 per kinderloos gezin en 7,50 voor gezin nen met kinderen. Als lid kun je dan nok profiteren van de sportvoorzienin- gen. aan de Damlaan kan er gevolley bald, gegymd, getrimd en gejudo'd. Een klaverjasclub, een schaakclub, ka merbemiddeling voor werkende jonge ren en studenten, een kinderbiblio theek, en de vestiging van een apo theek staan op korte of langere ter mijn op stapel. Belangrijk uitgangs punt is dat de buitenlandse werkne mers, waarvan er een flink aantal in de wijk wonen, precies op dezelfde manier erbij betrokken zullen wor den. En als we het toch over uitgangs punten hebben, de 'bestuursleden' van de vereniging willen het liefst zo niet genoemd worden. 'Alleen uit praktische noodzaak is er een voorlo pig bestuur, maar wij willen de zaken helemaal open gaan aanpakken, bij ons is ieder lid gelijk. Alles gebeurt gezamenlijk, wij treden niet naar bui ten, maar de mensen moeten naar binnen treden'. Buurtcentrum Het grote 'klapstuk' van de plannen (maar er zal nog wel iets vergeten zijn van de enorme lijst is boerderij Kweeklust (in de volksmond 'De Kweek', eigenlijk 'De Slaagh'). Een zeer grote boerderij met diverse ge bouwen. Na ingrijpende verbouwing, waarvoor zich al vele vrijwilligers hebben opgegeven, wil men er een groot buurtcentrum van maken met o.m. een praatcafé, expositieruimte, expressieruimte, biljard, bowling, kaarten en een dancing. Maar ook ge spreksgroepen, én zo mogelijk een hulppostkantoor en een apotheek ('de bejaarden moeten nu helemaal naar de Steenstraat'). Er moet nog heel veel gebeuren, heel veel opgeknapt worden, met de gemeente moet nog (als eigenaresse) onderhandeld wor den, maar 'binnen ongeveer anderhalf jaar' zien Rob en de zijnen het toch wel gerealiseerd. Voor de boerderij moet een recreatieruimte komen, met een plantsoen en zandbakken. Wat groen zou de wijk inderdaad geen kwaad doen, zo zou men ook graag groenvoorzieningen langs de nieuwe afslag Leiden van dp grote weg langs het legermuseum zien, maar ja 'dat kost tienduizenden, en de gemeente heeft al zoveel te doen'. Ambitieuze plannen van een stel en thousiaste mensen die 'er ontzettend veel tijd insteken, ook al heb je je werk of je studie erbij'. Er is dan ook in die korte tijd veel van de grond gekomen. Wijkbewoners die mee wil len doen kunnen terecht bij Rob de Vries, Muiderkring 218. En dat met in de gedachte het citaat uit het eer ste nummer van het maandelijks wijk- or.gaan: 'Wij vragen U allen lid te worden, om deze wijk te maken tot een stukje Leiden waar het goed wo nen is'. Kans op afspraken vooraf gering Van een onzer verslaggevers LEIDEN De kans op een links confessioneel college van wethouders na de gemeenteraadsverkie zingen van 29 mei 1974 is nog altijd aanwezig, maar wel is duidelijk dat het een moeizame weg is om zover te komen. In de Partijgenoot, het orgaan van de PvdA afdeling Leiden trekt Alphons Ranner, secretaris van het Overlegor gaan van PvdA, D'66 en PPR de con clusie dat een overeenkomst voor de verkiezingen, die leidt tot een krappe doch werkbare meerderheid voor het college, moeilijk te realiseren zal zijn. Die conclusie is bovendien getrokken voor 29 september, de dag waarop de PAK partijen enerzijds en ARP, CHU en KVP anderzijds een informeel ge sprek met elkaar hadden. De vragen, die PAK fractievoorzitter mr, R. J. in 't V$ld bij die gelegenheid in petto had voor KVP fractievoorzitter mr. H. E. A. Driessen, die de afgelopen raads periode ook diverse malen namens de protestant christelijke groepering optrad, waren eigenlijk al beantwoord voor dat het gesprek goed op gang kon komen door het interview met mr. Driessen, dat de NLC diezelfde ochtend publiceerde. Het gesprek heeft dan ook tot weinig vruchtbare resultaten geleid. Een uitnodiging van het PAK aan de KVP alleen in een eerder stadium heeft evenmin tot mogelijkheden van een overeenkomst voor de verkiezin gen geleid. Het duidelijkste standpunt wordt ingenomen door de SGP, die heeft laten weten niet tot afspraken voor de verkiezingen bereid te zijn en die bovendien het concept verkie zingsprogramma van de PvdA, dat dooi- de leden in grote lijnen is aan vaard, afwijst. Waannee ook duidelijk is dat een links confessioneel college, met of zonder afspraken vooraf, een breuk zal veroorzaken binnen de pro testant christelijke fractie in de ge meenteraad, waarin de SGP met een zetel vertegenwoorigd is. De drie PAK partijen hebben intus sen ook met andere dan de confessio nele partijen gesprekken gevoerd Uit het verslag van de heer Ranner in de Partijorgaan blijkt dat de kans op sa menwerking met die partijen evenmin groot is. De VVD had voor het ge sprek o.m. het voormalige gemeente raadslid en huidig Tweede Kamerlid Portheine opgetrommeld en die ge niet in PvdA kringen nu niet bepaald een grote mate van populariteit. Ver der houdt de VVD vast aan een af spiegelingscollege, terwijl het PAK vürig voorstander van een program college is. Bovendien lijken de ver schillen tussen PvdA en VVD op lan delijk niveau steeds groter te worden, hetgeen evenmin bevordelijk voor een vruchtbare samenwerking kan worden genoemd. De PSP is slechts bereid een links meerderheidscollege te steu nen en heeft bovendien moeite met Van Aken en In 't Veld, respectieve lijk fractieleider van de PvdA en frac tievoorzitter van het PAK. De CPN staat niet afwijzend tegenover een programcollege met de PvdA. maar heeft weer moeite met D'66 en PPR. DS'70 aarzelt en beraadt zich nog over de voor en nadelen van een pro gramcollege of een afspeigelingscolle- ge. Mocht het voor de verkiezingen niet tot afspraken komen tussen PAK en andere partijen,, dan zal de leden vergadering van de PvdA zich nader beraden. Twee lijsten De samenwerking binnen net PAK zal de komende raadsperiode minder in tensief zijn als nu het geval is. Wel is besloten dat, mocht het PAK de meer derheid behalen, de kans daarop is klein, dan zal de PvdA in een pro gressief college drie wethouders heb ben en D'66 en PPR samen één. Het PAK zal ook niet met één lijst de ver kiezingen ingaan, maar waarschijnlijk met twee, een voor de PvdA en de ander voor D'66 en PPR gezamenlijk, hetgeen de beide laatste partijen wel licht een restzetel kan opleveren. Wel zullen de drie partijen de kiezers een gezamenlijk programma prestenteren, waarbij echter enkele 'vrije' onderde len waarover verschil van mening be staat. zullen worden opgenomen. PvdA Leiden en Palestina Comité LEIDEN In de actualiteitenru briek van de NCRV radio van gister morgen is meegedeeld dat de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid als enige afdeling in Nederland zich achter het standpunt van het Palesti na Comité heeft gesteld. Dit bericht is onjuist. Het bestuur van de afde ling deelt mee dat de afdeling over het conflict in het Midden oosten nog geen standpunt heeft bepaald. Van avond vindt een ledenvergadering plaats. Partij van de Arbeid, afde ling Leiden. LEIDEN Vanavond om 8 uur komt de ledenvergadering van de PvdA afdeling Leiden bijeen in het Rij^^^^dangrij^o'n^rwérp^'is11 de voorbereiding op het januaricongres van de partij. De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dames horloge voor slechts 79,50. Eigen atelier, dus le klas vak-service. UW HORLOGER Haarlemmerstraat 181 De regen met paraplu's en plastic bestrijdend, telden deze meisjes met prijzenswaardige nauwkeurigheid fietser en auto die over de Borstelbrug reed. Honorarium: vijf gulden per uur. De lelling werd op alle Leidse verricht. De gemeente wil graag weten hoe het met de verkeersintensiteit van de binnenstad is gesteld. Veld. die de tijdsindeling van de avond zo nauwgezet had gemaakt, dat het bijna weldadig aandeed, dat het schema toch nog met een kwartier of daaromtrent verlegd moest worden, ondanks de apparatuur met piepto nen. waarvan het serverend personeel van de Stadsgehoorzaal voorzien was. En hoewel sommige ambtenaren met Ren blik van 'ik zie het bier niet zit ten. ik ga naar, Amerika' in hun ogen ondi.epen. werd net toch een vrucht bare 'avond. Kort gezegd is het ver- sch.' tussen ged.fferén;:eerd en een gu /i.e. ieeiu systeem dat de burger bij het laatste meer en .n ieder geval .n een eerder stadium inspraak krijgt. Dat klinkt gosd, al s het wel zo, dat .iet huidige geuifxerentieerde systeem ge.ntegreeruer is, dan sommigen me nen en anderzijds het 'experiment' van het geïntegreerde systeem (dat in Nederland alleen in de gemeente Al melo wordt toegepast) slechts gelei delijk kan worden ingevoerd, zodat de veranderingen op korte termijn weinig schokkend zullen zijn. 'Waar is al die soesa voor nodig' zei het ou de nieuwe raadslid mejuffrouw mr. A. Kappeijne van de Copello (VVD) op een gegeven ogenblik en een instem mend applaus was haar deel. Toch koos de vergadering met 62-21 voor de verandering. Zeventig ambtenaren wa ren op de avond aanwezig, hetgeen ongeveer drie procent van het totale korps is. Er zijn vergaderingen, waar op de belanghebbenden slechter verte genwoordigd zijn en waarop toch in grijpende besluiten worden genomen. Dat was nu niét eens geval want het laatste woord is aan de gemeenteraad, die nu bij de stempiing moest zwij gen, en dat valt op maandagavond 22 oktober. Blokfluit-ensemble o.l.v. Plet Kunst (zie: Blokfluit-successen) Korte metten met kruimeldieven (zie: ADVERTENTIE Blokfluit-successen Drie blokfluit ensembles uit Leiden en Leiderdorp hebben dezer dagen ge zamenlijk grote successen geboekt tij dens de Duits Nederlandse Blokfluit- dagen 1973 te Ede, een evenement dat daar elke twee jaar zal gaan plaatsvin den. Het zestien leden tel'ende ensem ble o.l.v. Piet Kunst van de Stichting Leidse Muziekschool (foto) won de eerste prijs, onmiddellijk gevolgd door een kwartet en een kwintet van de streekmuziekschool Rijnakkoord te Leiderdorp op resp. de tweede er de derde plaats. Een grote prstatie. die het ensemble van Plet Kunst dc vvis- Selprijs, een fraai houtsnijwerk en een bedrag van 175 opleverde. Het kwartet o.l.v. mevrouw Verveen en het kwintet o.l.v. Marga van Bree trokken resp. met 150 en 125 weer huiswaarts. Deze bedragen zul len worden besteed voor nieuwe mu ziek. De blokfluitisten hebben overigens een paar heerlijke dagen in Ede be leefd. Er waren concerten met promi nente musici en zeer interessante le zingen. Het gebeuren duurde vier da gen. Oplossing Leiden is een gekke stad. Voor wie zijn ogen open houdt is er altijd wel iets merkwaardes te vinden. Zo ook in de koffietent van de heer Overde- vest aan de Burggravenlaan. die het zekere voor het onzekere heeft geno men. Zijn eenmansbedrijfje is in nachtelijke uren kennelijk zo vaak het doelwit geweest van kru mei dieven, dat hij korte metten heeft gemaakt met mensen die wat aj te n euwg.er:g zijn. Hij heeft een keurig bordje la'en vervaardigen met daarop de tekst. 'Na sluüingstijd zijn in deze zaak geen si garetten aanwezig'. Dit is natuurlijk de Op'ossing aller oplossingen. Ambtenaren ADVERTENTIE In de Grote Pol- Ambtenaren. wethouders en andere raadsleden hebben zich deze week in de Stadsgehoorzaal over hun toekomst gebogen. Centraal stond de vraag, moe ten we in Leiden het gedifferentieer de besturingssystemen van nu handha ven of inruilen voor een geïntegreerd besturingssysteem. Hoewel niet ieder een wist wat het een of het ander, laat staan het verschil ertussen, was, werd er toch breedvoerig over gespro ken. Voorzitter was mr. R. J. in 't in Zoeterwoude-Rijndijk, tegeno- de gebouwen van Heineken zal de Rotterdamse handelsonderne- Ojg Rotim vestigen. Dit bedrijf it plaats aan tachtig negentig knemers. Rotim houdt zich bezig de import van bouwmachines van a lenlopende aard voor zowel de wo- g- en utiliteitsbouw als de wegen- w. Ook verricht men reparaties en aan verkochte machi- en kranen en fabriceert men kiel- iratuur ten behoeve van betonim pie en bouw. Het bedrijf is nu gevestigd in Nijmegen en Den In Nijmegen is dertig man (zaam;enkelen daarvan komenmee Zoeterwoude. Eveneens dertig is werkzaam in Den Haag als ad- istratief cn verkooppersoneel en rvan blijven er negentien in Zoe- foude voor het bedrijf werkzaam. april verwacht men met de nieuw- w in Zoeterwoude, die wordt ver- 't door de firma Bosman, klaar te r Het bedrijf heeft dan nog plaats Ir geschoolde metaalvakarbeiders, sers, constructiebankwerk'ers, mon- I r» en dergelijke en kan wellicht ten uit het personeel, dat door de fiting van machinefabriek De Jong i tazerswoude vrij komt. De filialen Rotim in Nieuwe Pekela en Bre- i blijven gehandhaafd. Films in Leiden STUDIO, Elvis Presley is, zoals bijkans een iedér weet, een Rock 'n Roll zanger die in het midden van de jaren vijftig zijn (meestal vrouwelijke) fans door stem en lichaamsbeweging tot hysterie wist op te jagen en daarin nog steeds volhardt. Waarom hij het gehouden heeft terwijl zovelen van zijn genera tiegenoten sneuvelden, is een raadsel. Wat maakt deze dikkige man met zijn pruillip nu al meer dan vijftien jaar lang zo on weerstaanbaar, dat honderddui zenden moeders en dochters hem louter uit liefde de kleren van 't lijf rukken, in de handen bijten, ja bijkans naar het leven staan? Komt het van zijn mooie pakken vol bolle stenen en met kleine capejes op de rug? Kom, kom, ook .andere sterren wisten van optutten, dat heeft hun heilloze val in de vergetel heid niet verhoed. Wat het nu is dat Elvis Presley heeft, daarop geeft ook Elvis on Tour geen antwoord. Pierre Adidge en Robert Abel (die ook Mad dogs and Englishmen maakten) vervaardigden geen sociologische studie van het fe nomeen met analyses en achter gronden. Dat is misschien jam mer maar was misschien onver mijdelijk, omdat Elvis nu niet bepaald een praatgrage jongen is. Hij laat zijn origine graag in het duister en over zijn ziele- roerselen is hij ook niet dik wijls te spreken. Geen sociologische studie dus, wel een vaak verbluffend beeld van het leven van een Ameri kaanse topster, gejaagd van stad naar stad, voortdurend omringd door zwartkijkende managers en lijfwachten. Die glinsterende fi guur op het toneel, die gillen de en huilende vrouwenmassa in de zaal het lijkt warempel wel surrealisme. De methode van het verdeelde doek die Adidge en Abel toe passen (aan de ene kant Elvis, in het midden enkele figuren uit het publiek, aan de andere kant weer Elvis of, Elvis in het midden, ingekapseld door het publiek) maakt, dat Elvis en zijn fans als het ware een wor den. We krijgen nauwelijks meer dan zijn image te zien, ook al grijpt de film bij tijd en wijle terug op oude foto's, oude journaals en oude films. Is hij eigenlijk meer dan dat image? Als de camera hem van dichtbij bespiedt menen we soms een glimp op te vangen van een mens, niet erg zeker, niet erg gelukkig. Maar dat graadje in zicht wordt alras verzwolgen door het gejoel, het ge schreeuw, het gesnik, ook in de precies uitgekiende presentatie van oude succesnummers en be trekkelijk nieuwe aanwinsten, muziek waarvan kennelijk een magische, een hypnotische wer king uitgaat als hij die zingt. Waarom? Een mysterie. Hoewel de film eigenlijk niet eens een tipje van de sluier op licht, heeft hij toch zijn waar de, ook voor mensen die niet in Elvis zijn. Als vastlegging van een stukje eigentijdse geschie denis, als document van een mentaliteit. Niet zozeer van El- vis als wel van zijn bewonde raars. Elders CAMERA gaat nog een weekje door met de vertoning van het filmische meesterwerk El Cid, met Charlton Heston en Sofia Loren. Speciale aandacht voor de nachtvoorstellingen in dit theater met de sterke franse thriller 'Le Circle Rouge' (hoofdrol Alain Delon). LIDO prolongeert de James Bond film 'On her majesty's secret servi ce' en TRIANON houdt de ne- derlandse productie 'The Fami ly' nog wel even in huis. Ook LUXOR biedt geen nieuws; hier draait nog een weekje de avondvullende oorlogsfilm 'The Bridge on the rivier Kwai'. REX tenslotte spant de kroon waar het saaiheid betreft, met de film 'Erotische kloosterver tellingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3