EEN MACHTIG WOUD VAN HANDEN IN HET RAI-CONGRESCENTRUM Dr. Walter J. L. Dake: nestor medische zending /llsaillall Vandaag Zo zou het bij de hereniging kunnen gaan Conferenties eetbare damschijven Groep Nederlanders solidair met Israël Chileense junta acht zich beledigd door Van der Stoel Trouw Kwartet Beroepingswei CHIPS Nieuwe boekei TROUW KWARTET VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 KERK T2J door L. M. P. Scholten Misschien lopen er hervormde en gereformeerde hoogwaardigheids bekleders rond met de vraag: hoe doen we dat straks precies, als onze kerken zich verenigen? Hoe laat je zo'n plechtigheid verlopen? We zouden willen attenderen op een stevig geschrift dat 'Samen op weg in wereldperspectief heet' en waarin voldoende 'modellen' te vinden zijn om hier in ons land ooit iets feestelijks en tegelijk plechtigs te organiseren. Het verslag van die (aanstaande?) plechtigheid zou er dan als volgt uit kunnen zien: Eindelijk brak het grote ogenblik van de hereniging aan. Dinsdagmorgen l oktober 1974 vergaderden voor de laatste maal de hervormde en de gere formeerde synodes gescheiden. In Am sterdam, de hervormden in de Wes- terkerk, de gereformeerden in de Kei- zersgrachtkerk. Nog één keer konden ze afzonderlijk stemmen. In de hervormde synode was men unaniem vóór; in de gereformeerde synode bleek het definitieve aantal te genstemmers drie te bedragen, toch minder dan de helft van wat men ver wacht had. Daarmee was de laatste formele hindernis genomen, 's Avonds werd er door de burgerlijke autoritei ten een grote receptie aangeboden in het paleis op de Dam. Woensdagmorgen om tien uur werd iedereen 'nu echt voor de laatste keer' op zijn oude vergaderplaats ver wacht. Er werden twee stoeten ge vormd, die optrokken naar de Nieuwe Kerk op de Dam. Zij ontmoetten el kaar bij de Munt en smolten daar tot één rij samen over het Rokin, ds. Jörg en dr. Kruyswijk, de twee syno- depraesides aan het hoofd. Het weer dat al die dagen zo slecht was. werkte even mee en zorgde voor tien droge minuten. In de historische ruimte van de Nieuwe Kerk (denk aan de paneel zagerij tijdens de Doleantie) vierde men een dankdienst. De psalmen 122. 100 en 147 vormden de respons van de gemeente. Processie 's Middags om twee uur moest ieder een (12.000 belangstellenden) present zijn in het RAl-congrescentrum. Om klokslag twee uur trok onder het zin gen van Psalm 102 een processie de zaal binnen, gevormd door ds. Jörg en dr. Kruijswijk, cn de ex-synodepraesi- des met daarachter prinses Beatrix en prins Claus. Prof. Berkhof viel de eer te beurt, om bij motie het aannemen van de herenigingsakte. het eerste ge deelte van de 'basis van vereniging* voor te stellen; prof. Nauta mocht de motie steunen. Een machtig woud van handen rees op om vóór te stemmen. Dr. Jörg en dr. Kruijswijk schudden elkaar de hand, de lofsverheffing werd gezon gen, en het wettelijk document van de hereniging werd getekend, waarbij dr. Kruijswijk dezelfde pen gebruikte, als waarmee Hendrik de Cock in 1834 de Acte van Afscheiding had onderte kend. Hierop ging men over tot de verkiezing van de eerste praeses van de Herenigde Kerk. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de hervormden en de gereformeerden zich op zo'n plechtige manier gaan verenigen. Zo gebeurde het wel op 2 oktober 1929 in Edinburgh bij de her eniging van de kerk van Schotland en de verenigde vrije kerk van Schot land. Wij 'vertaalden' het bloemrijke verhaal over hoe het in Edin burgh ging, dat de heren A. W. Berk hof en H. H. van der Kloot Meijburg schreven in hun rapport 'Samen op weg in wereldperspectief'. Stimulerend Naar aanleiding van het Nederlandse 'Samen op weg' kregen deze twee Leidse studenten van het interuniver sitair instituut voor missiologie en oe- cumenia opdracht, eens na te gaan, hoe dat in andere landen ging als ker ken van hervormde signatuur zich gingen verenigen. In de inleiding van het rapport wordt zo'n onderzoek nut tig genoemd 'omdat er een stimule rend effect van kan uitgaan, omdat men zich kan spiegelen aan voorbeel den uit andere landen, ervaringen daar opgedaan en fouten daar ge maakt'. Zij schreven een rapport van 403 bladzijden. Daarin gaan zij diep in op de kerkvereniging in Schotland in 1900 en in 1929 en die in het Zwitser se kanton Vaud in 1966. Maar om niet te eng calvinistisch te blijven, bespre ken zij ook de multilaterale onder handelingen in Australië en in Nieuw Zeeland. Daar zijn de methodisten, presbyterianen en concregationalisten Van een verslaggever DEN HAAG Het bestaansrecht van Israël als een joodse staat binnen vei lige en erkende grenzen en de oplos sing van de vraagstukken rond de Pa lestijnse vluchtelingen kunnen samen een rechtvaardige basis voor een reële vrede vormen. Wij betuigen in deze zin solidariteit met Israël' in zijn strijd voor zelfbehoud'. Dit zeggen twaalf bekende Nederlanders in een verklaring. Zij zeggen elk initiatief te steunen dat Israël in staat stelt te volharden in zijn pogingen om door onderhandelingen tot een duurzame vrede voor alle partijen te komen. De verklaring is ondertekend door de oud-premiers Biesheuvel en De Jong, professor Steenkamp, AncTré Kloos. jhr. mr. De Braauw, dr. W. Drees, mevrouw Van Someren-Downer, prof. mr. I. A. Diepenhorst en pref. Steen kamp, freule Wittewaall van Stoetwe gen, mevrouw Klompé, prof. Patijn, mr. A. Stempels, Sieto Hovingh en Si mon Carmiggelt. Landelijke variant op de in bijstaand artikel besch van Lent uit 'Kerkconeert met kwiükslagwerk', uit van een verslaggever reven hoofdstedelijk synodale stoet (tekening Keesg. Callenbach, NijkerkJ. al meer dan zeventig jaar moei zaam met elkaar in gesprek. In Nieuw-Zeeland doen sinds 1955 ook de discipelen van Christus (tegenstan ders van de kinderdoop) aan de be sprekingen mee en sinds 1964 ook de anglicanen. Resultaat is voorlopig niet in het zicht. In Vaud aan het meer van Genève was de situatie meer te vergelijken met nederland. Daar splitste zich in 1845 onder invloed van het Réveil en onder leiding van Vinet de Eglise Li bre af van de Eglise Nationale. Na een vergeefse poging tijdens de twee de wereldoorlog kwamen de twee ker ken in 1959 weer officieel in gesprek, wat tot gevolg had, dat ze in 1966 herenigden. Schotland Maar de helft van hun rapport be steedden de beide studenten aan de gebeurtenissen in Schotland, die in derdaad het meest overeenkomen met die in ons land. Daar in de achttiende eeuw twee afscheidingen (de Secessi on van 1733 onder leiding van de ge broeders Ebeneezer en Ralph Erskine en de Second Secession van 1761), waaruit kerken voortkwamen, die zich na veel onderling geharrewar in 1847 verenigden als de verenigde presbyte riaanse kerk. Vergelijk in Neder land de afscheiding van 1834, waaruit uiteindelijk in 1869 de christelijke ge reformeerde kerk voortkwam. Vervolgens beleefde de Schotse kerk in 1843 een nieuwe grote scheuring: de Disruption, waaruit de vrije kerk ontstond onder Thomas Chalmers. Vergelijk de Doleantie van 1886. En zoals de afgescheidenen en de dole renden in Nederland in 1892 samen gingen in de gereformeerde kerken, zo verenigden in Schotland in 1900 de verenigde presbyteriaanse kerk en de vrije kerk zich tot de verenigde vrije kerk van Schotland, die in 1929 ten slotte weer één werd met de kerk van Schotland. De heren Berkhof en Van der Kloot Meijburg hebben alles minuscuul na geplozen. En zo komen zij met een aantal toepassingen voor de Neder landse situatie. Om te beginnen zeggen zij: leg bij de besprekingen niet een te zwaar accent op het verleden. Vaak blijken de fronten in de loop der tijd verscho ven. Men blijft zo gauw steken in het uitstippelen van scheidslijnen en het behandelen van wrijfpunten, die door de praktijk al lang zijn achterhaald. Het kan dan zelfs gebeuren, dat het gesprek afbreekt, nog voordat de wer kelijk belangrijke vragen aan de orde zijn gekomen, waarover men het wel licht wel eens geworden was. Referendum Voortdurende communicatie met het grondvlak is een vereiste van de eer ste orde. Zij doen de suggestie, nog vóór de eigenlijke besprekingen be ginnen een referendum te houden on der alle belijdende leden. Dat kan een eventuele latere teleurstelling voorkómen. Ook vermijdt men zo on nodige minoriteitsreacties en polarisa tie. Positief betekent zo'n referendum een stuk publiciteit en zet het een ac- tivieringsproces op gang. De studenten waarschuwen met klem tegen elke overrompelingstaktiek. Veronachtzaming van het grondvlak, geheimzinnigheid, het niet luisteren naar minderheden en het willen for ceren van een oplossing in een korte periode zijn stuk voor stuk zaken, die zich op enig tijdstip zullen wreken. Vergeet ook de juridische aspecten van het samengaan niet, zeggen zij. Bij de hereniging van 1900 in Schot land onttrok zich een heel klein deel van de vrije kerk (niet meer dan twee procent). Zij beschouwden zich als de wettige voortzetting, werden juridisch in het gelijk gesteld, en zo kreeg deze zeer kleine groep ineens de beschikking over alle bezittingen, kerken, pastorieën van deze kerk over het hele land. Big brother Blijf ook aan de andere kerken den ken, die aan het herenigingsgesprek niet meedoen. Leg je niet vast op punten, die ter discussie zouden moe ten blijven ter wille van een nog gro tere eenheid. Ook signaleren de schrijvers, dat men in Schotland na de hereniging van 1929 oecumenisch nauwelijks meer verder gekomen is. Alle pogingen om tot grotere kerkelij ke eenheid te komen strandden op een 'big brother attitude' van de here nigde Church of Scotland. Zo zijn aan samengaan bepaald ook nadelen verbonden. Het vervelende is, dat deze nadelen als regel niet te voorspellen zijn. Zo leidde de hereni ging van 1929in Schotland uitein delijk toch niet tot de zo begeerde vernieuwing van het kerkelijk leven. Integendeel ontstond er een zekere mate van apathie: 'It is an big church now, they don't need me anymore'. Samen op weg in wereldperspectief door A. W. Berkhof en H. H. van der Kloot Meijburg. Uitgave Interuniver sitair instituut voor missiologie en oe- kumenika. Verontrust (8) Op het stukje over verontrusting in Trouw van woensdag 10 okt. jl. van de heer Tuitman uit Assen, dat mij echt uit het hart was gegrepen, kan ik volkomen amen zeggen. Enkel door Gods genade. Mijn hartewens is, dat U allen die dit leest, ieder tot die rust mag komen en voor U dan mag en zal gaan gelden: Lucas 6:47 en 48, maar niet Lucas 6:49. Dat wordt het als wij niet gehoorzaam zijn. Soest De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag. dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp: W. A. Fibbe. Rot terdam: J. Lanser. Utrecht: drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek. Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam: H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag. J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen; ds. O. T. Hylkema. Bilt- hoven; Jac. Huijsen. Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveid- Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij. Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga. Lunteren; H. H. Wemmers. Den Haag: drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers. N Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Inas (5) De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- blikatle wordt niet de naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan hel secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartel, poaibu* 839. Amsterdam. Film over Jezus (slot) De nagedachtenis van Jezus wordt vooral te schande gemaakt door hen. die niet zoals Hij willen leven, en toch protesteren tegen een verkeerde voorstelling. Zwolle Gljs Kamphorst (Op veler verzoek plaatsen We nog eens een der adressen van de actie-co mité. dat zich bezighoudt met het ver zamelen van handtekeningen teneinde de vertoning van de Deense film in ons land tegen te gaan: J. van der Waal, Joh. Straussplein 151, Schie dam). Het Inasdiploma is niet erkend en waardeloos. Het kost de ouders boven dien veel. De huishoudscholen maken daar reklame voor. gezinnen, bejaar dentehuizen en ziekenhuizen profite ren van de moderne jonge slavinnen. Het groene boekje beheerst de oplei ding. Ze zijn leerling van de school maar als volledige werkkracht worden ze uitgebuit voor ƒ50,- per maand, geen vergoeding van reiskosten en geen vergoeding van werkkleding. Men gebruikt de meisjes als vaatdoek: ze mogen niet klagen, want anders krijgen ze geen diploma, men kan zelfs geen verpleegkundige meer worden. Aan het aktiekommitee is dringend behoefte. Het adres luidt: 'Het Natio naal Inaskonimitee' (N.I.K.). Kontakt- adres: Havenplein 3, Leiden. Tel. 01710-21139. Aktiekommitee Utrecht CISKA tel. 030 719691. Nwe Koekoek straat 7. Utrecht. In het overlijdensbedricht van dokter Walter Dake staat het positieve 'de Heer heeft tot zich genomen'. Zijn leven stond in Zijn dienst. Het verlangen om tot deze in diensttreding over te gaan, groeide bij Dake in zijn studententijd in de jaren dat Kraemer voor de Neder lands Christen Studenten Vereniging formuleerde: het karakter van de N.C.S.V. is primair een zendingskarakter'. Omdat de georgani seerde zending in Nederland toen echter nog geen plaats had vrij gemaakt voor artsen, vertrok Dake op eigen initiatief en voor eigen rekening naar het Oosten. H. J. van Houten Midden-Oosten (4) Uit alles blijkt dat Rusland Egypte tot oorlog tegen Israël heeft aangezet. Moest daartegen niet gedemonstreerd worden? Ach neen. de demonstranten zullen wel weer van oordeel zijn ge weest, dat alles wat het 'vredelieven de' Rusland doet wel goed is. Die goedgelovige. Russischgezinde demon stranten toch Den Haag G. Pijl Fluoridering In het dagblad Tr/Kw. van 10 oktober 1973 las ik de uitslag van een NIPO- onderzoek in de gemeente Velsen. Het betrof hier een enquête naar de me ning van burgers over fluoridering van het drinkwater. De uitslag van deze enquêtering. (van een erkende instelling) was 81 pet tegen! Tot mijn verbazing, willen B W van Vc'lzen toch doorgaan met fluorideren, omdat zij menen, dat zij van hun kiezers een blanco volmacht hebben gekregen voor hun zittingsperiode. De politicus heeft als eerste taak te luisteren naar, en goede notitie nemen van, datgene, wat er onder de bevolking leeft. Zo dra een politicus dat vergeet, en meent zijn eigen gang te kunnen gaan. zelfs dit te doen zonder enige wettelijke basis, dan betreedt hij pa den. buiten de democratische spelre gels om en is het tijdperk van politie ke diktatuur aangt'oroken. Haarlem Dr. .4. La Fleur DS'70 De heer Drees (DS'70) heeft tijdens de algemene beschouwingen een aan val op de Partij van de Arbeid ge daan. Je kunt je natuurlijk afvragen of dit gekissebis wei hoort bij het debat dat toch niveau behoort td hebben. Maar goed. meneer Drees vond het nodig. Het zit DS'70 (de S staat echt voor socialisten) niet lek ker dat de echte socialisten nu een belangrijk deel van de regering uit maken. DS'70 ging na oprichting di rect met b.v. de VVD in zee. Een combinatie die een slag in het gozicht van de arbeiders betekende. Amsterdam T. de Vries Trouw en de CHU Bij uw artikel over de algemene be schouwingen wordt met grote letters gesteld: Christen-democratische partij en opnieuw uitéén. CHU zette motie door. Het is nog de vraag wit' cr bij de motie-Kruisinga de samenwerking verbrak, toen er in eens lief gedaan moest worden tegen minister Irene Vorrink. De CHU heeft zich toch wer kelijk als een oppositiepartij gedra gen. Dat gehak op de CHU (het is al jaren aan de gang) is natuurlijk het goed recht van Trouw, maar het zal veel leden van de CHU van zich ver vreemden. (Bedanken zullen ze niet direct doen, dat ligt niet in hun aard). Maarssen C. P. Klap Kinderdoop (2) We krijgen hier op aarde geen zuive re gemeente, ook niet met een ev. nieuwe doopleer. maar er is al vdcl gewonnen, wanneer de gemeente van Christus het op diverse punten aan durft om met verkeerde tradities te breken. In de Schrift staat niet de doop centraal, maar het geloof. 'Die geloofd zal hebben en gedoopt zal zijn, zal zalig worden; maar die niet geloofd zal hebben, zal verdoemd wor den". (Mark. 16:16) Rotterdam F. L. Stolk door dr. C. L. van Doorn In 1916 maakte hij de toen moeilijke reis naar Nederlands-Indië; en werkte er een tweetal jaren in het 'Eykman Laboratorium'. In 1918 keerde hij te rug promoveerde, en vond 'respons' voor zijn begeerte om in zendings- dienst uit te gaan bij de Nederland- sche Ze iingsvereniging'. Hij vertrok in 1919 naar Wcst-Java. Daar was me disch gc en enig voorwerk verricht door zendelingen, die medisch enigs zins gevormd waren, verpleegsters cn daarmede verbonden hulpkrachten. Uit dit voorwerk, dat in Bandung on der inspiratie van zendeling Iken, de grens van medische lekenarbeid ging overschrijde-n, werd wat in het in 1910 opgerichte ziekenhuisje verricht werd, overgebracht naar het nieuw gebouwde ziekenhuis Immanuel'. Da ke kreeg daar armslag voor zijn ar beid. Hij beperkte zich daarbij niet tot het zuiver medische werk. Evenals vele van zijn oeudere en jongere stu diegenoten (Bervoets, Anna Kruyt- Pyzel, Norticr, Royer, Groot, Truus Dreckmeier, Gramberg) hield hij het contact vast met mensen uit andere beroepen zendelingen, biologen, inge nieurs etc. om in de Indonesische sa menleving de koloniale verhoudingen te doorbreken en op verschillend ter rein dienstbaar te zijn. Hoe herinner ik mij een maaltijd in het dokters huis waar Walter Dake en zijn vrouw Hetty met hun gasten de per spectieven van hun arbeid bespraken. Het werd een spontane, opbouwende conferentie van mensen op dezelfde wijze geïnspireerd. Dake nam deel aan het zendingswerk in al zijn geledingen. Hij deelde de verantwoordelijkheid als medelid van de vergadering van zendelingen. Veel werk verrichtte hij voor de schoolar- beid. Daarbij stond hij in wat hij deed open voor nieuwe ontwikkelin gen, die zouden leiden tot het zelf standig worden van de Soendanese Kerk in al baar vormen van arbeid. Na de jaren in de Japanse kampen waarin hij zijn zieke landgenoten zo veel het met de hem ten dienste staande middelen mogelijk was. hielp, repatrieerde Dake in 1946. Na enkele jaren in het 'Instituut van de Tropen' gewerkt te hebben werd hij in 1951 adj. secretaris van de Raad voor de Zending te Oeestgeest: dit adjunct-zijn verviel in 1955. De Nederlandse zen ding kreeg toen in Dake zijn eerste medische secretaris waardoor ook hierin 'de eenheid in alle dienstverle ning in Jezus Christus' (Verkuyl) ge stalte kreeg. In 1960 trad hij af. Zijn levenswerk was hiermede nog niet ten einde. Hij bleef hoofdbe stuurslid van 'Simavi' (1947-1964). ADVERTENTIE SANTIAGO DE CHILI-DEN HAAG De Chileense junta voelt zich bele digd door de uitlatingen van minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) deze week, die de junta 'een fascis tisch regime' noemde. De junta heeft bij de Nederlandse ambassadeur in Chili uitleg over de houding van de Nederlandse regering gevraagd. Bij het departement van buitenlandse za ken in Den Haag wist men hierover gisteren officieel nog van niets. Wel zijn de berichten hierover doorgege ven aan minister Van der Stoel die in Luxemburg verblijft. Maar deze zal. aldus buitenlandse zaken, niet reage ren zolang de junta zich niet officieel heeft beklaagd. Een woordvoerder van de Chileense regering zei gisteren in Chili dat mi nister Van der Stoel 'geen enkel idee heeft van wat er zich werkelijk in Chili afspeelt'. De stellingname van de Nederlandse minister, zo werd meegedeeld, heeft een zekere malaise in de officiële betrekkingen tussen Chili en Nederland veroorzaakt. Interkerkelijke zendingsdag van Ne derlandse Zendingsraad 20 oktober in J aarbeurscongrescentrum. Utrecht, 10.30 tot 16.50. Thema: met het oog op Afrika. Ds. R. J. van der Veen over: De kerken in Afrika in het licht van Bangkok. Multidiashow, ontmoe ting met zendingsarbeiders. Opgave: Nederlandse zendingsraad, Prins Hen driklaan 37, Amsterdam, tel. 020- 717654. Ook bleef hij het medisch zendings blad 'Verre Naasten' redigeren tot 1964. Zijn voornemen om iets te boek te stellen van het medisch zendings werk vond zijn bekroning in het eer ste deel van 'Het medisch werk van de zending in Ned.-Indië' (tot de overdracht), dat de arbeid in het voormalige Nieuw-Guinea, Halmaheira cn Midden-Celebes behandelde. Het tweede deel heeft hij niet meer kun nen voltooien. Hoe spreekt uit dit boek zijn intens meeleven met allen, die in de arbeid, die hem zo lief was, meegearbeid hebben. Het bericht van Dake's heengaan zal vele Soendanezen en Chinezen in de Priangan, zijn oude arbeidsveld, tref fen. Dake, zullen velen denken, een te ken van het blijvende Immanuel. Dr. C. L. van Doorn te Zeist is oud- zendlngspredlkant. OPENHEID Wanneer christenen zich uitdn lijk als christenen in de politiek t niseren en hun akties onder een gesproken christelijke vlag willen ren brengt dat bijzondere veranits delijkheid mee. Immers zij st niet alleen eigen naam en integ in hun akties in de waagschaal i ook die van Hem naar wie zij noemen. Om een voorbeeld te nc zij zullen in de konfrontatie van ring en oppositie nimmer kunnej poneren om het opponeren zelf, i altijd moeten zoeken naar een po ve mogelijkheid om het goede tt slissen en te doen. Des te bevr dender ds de houding van de D christen-demokraten ten opzichte de aktie 'Gele punt', gestart doo SPD om de mensen voor te lie hoe de prijzen van de consumptie kelen tot stand komen. De SPD de consumenten inzicht geven ii economische samenhangen zodat een kritischer koper wordt en nie les maar est en drinkt wat met grootste geweld van reclame voorgeschoteld wordt. Het is a waardig dat christenen hiertegen waren kunnen hebben. Een libt schreef dat de SPD voorlichting zijdiiig was en bv. niet voldoende dacht gaf aan loonsverhogingen factoren voor prijsbepaling. Maar let zo'n man om dan van zijn kan aanvullende voorlichting te gt wanneer hij meent dat het nood lijk is? Mogen de consumenten i weten waarvoor zij hun geld nee len en hoe de prijs van het pro waarin zij gelukkig in een demob samen nog een beetje over mogen slissen, tot stand komt? Vreest hier iets van? Is er iets te verbei Kan de burger teveel voorlic krijgen? Moet hij dom gehouden den? Men kan blijven vragen. Maar 't meest kwelt mij de wat christenen tegen zo'n voorlic kunnen hebben. En dat in het van de Gerechtigheid? Wie op die nier al bezwaren heeft tegen opei in dit welvarend westen, wat is hem te verwachten ten aanzien de miljoenen die stomweg geno moeten nemen met de prijzen die bepalen? NED HERVORMDE KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: Vermaat te Vlaardingen. Benoemd tot bijstand in het pasto te Spaarmvoude-Spaarndam: H. Huisman, laatstelijk pred. te O geest, wonende te Overveen. Afscheid cp 21 oktober van Delf! C. Stelwagen, ber. te Lunteren; Heukelem: C. Vroegindeweij, bei Rotterdam-Zuid. GEREF KERKEN Beroepen te Hardegarijp: N. J. te Zutphen; te Idskenhuizen: W. benga te Rottevalle. Afscheid van Geesteren en Gelse J. A. G. Dronkert, ber. te Leen den; te Vreeswijk (op 14 okt. te faas) van Nieuwegein: R. E. v Wal, ber. te Dedemsvaart. GEREF KERKEN (VRIJG) Aangenomen naar Drachten (vooi zendingsarbeid op West-Borneo): G. Gunnink, kand. te Groningen, bedankte voor Enschede-N. en Gn gen-N. CHR GEREF KERKEN Intrede op 26 okt. te Biezelinge: ki J. A. Compagner te Apeldoorn; Emmen op 26 okt.: kand. Th. Pepp te Amsterdam. GEREF GEMEENTEN Intrede op 24 okt 'te Ridderkerk Mijnders tè Renkum. DOOPSGEZINDE BROEDEB MEENSCHAP Benoemd voor het pastorale werk het Vrijz. Prot. Contactcentrum Flevoland' (tijdelijk): mevr. E. Turnhout-Dijkstra te Kampen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: Te Barneveld, F. Malla Vlaardingen. Alweer een Nederlandse dam-kampioen: knapperige eardappelschijfjes die de gekookte aardappel-sleur smakelijk doorbreken! Verwen uw kinderen eens extra: haal voorgebakken Dam-schijfjesinhuis. in 't zakje de rode ruit bel voor nadere informaties 02503-7241 Gerd de Ley: Paren en onpa Nijgh Van Ditmar - 95 blz - fi Hermann Hesse: Een golfje op stroom. Uitspraken en aforismen boeken en brieven. De Arbeider*! 144 blz 10,- vertaald door Coutinho. Ook voor deze twee bundels afo men gaat op wat Hosse schreef: aforisme is zoiets als een edelst die om de zeldzaamheid aan wal wint en slechts in kleine doses genieten is'. De puntige gedachti van beroeps-bloemlezer De Ley veel gemakkelijker en in grotere d< te verteren dan die van Hesse, dieper graaft cn uit wiens door I ker Michels samengesteld boekje v blijkt dat het om gedeelten uit i werk gaat die niet als aforLsmeü' doeld zijn. Daar is in voorzien d in de ondertitel te verwijzen n uitspraken. Je komt bij Hesse aanzienlijk minder flauwe citaten gen, zoals deze van De Ley: '0j ruimdheid staat netjes' en 'Blaffe* honden bijten ook. Daarna'. Hesse er duidelijk niet voor gaan zitten spits te zijn. Hij was het. Wat daclï van deze?: 'Helaas heeft men met bijbelcitaten uit de mond van sta lieden tot dusver geen prettige oni vindingen gehad. En, tenslotte, d die we kunnen vinden in het gedel 'Jeugd en ouderdom': 'Pas als 0 ouder wordt ziet men de zeldzaam!) van de schoonheid en wat een won het eigenlijk is als er tussen fabrieken en kanonnen ook bloen bloeien cn tussen de krante- en be« berichten ook proza en poëzie best»

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2