ïuropa wil samenwerking met erenigde Staten en Japan Organon - 50 jaar - lonkt naar Verenigde Staten ïoe zit dat met le olieprijzen? Input-output analyse onmisbaar economie eztg bedrijf EEG-compensatie wegens revaluatie voor onze boeren Toch akkoord over c.a.o. voor kleine handelsvaart Begroting VS in evenwicht NEW YORK GEMAKKELIJK Ï^JW/KWAjRfTBT VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 Lndpinit FIN ANCIEN EN ECONOMIE T21/DHL2> veranderd door dreigende oliecrisis üSSEL/KOEWElT/WASHINGTON De negen EEG-landen komen vermoedelijk eind volgen- ^ferderhd^^S^Uger^T^efwït I fceek bijeen om de mogelijkheden van samenwerking met de Verenigde Staten en Japan te bespre- aangenomen, waarin president Nixon rr, wordt gevraagd de Amerikaanse pro- voor liet geval er een oliecrisis komt. lot nu toe stonden de Europeanen alwijzend tegenover duktie en distributie van ruwe en ge- H samenwerking. ;n de Organisatie van Economi- Samenwerking en Ontwikkeling 10) liggen de plannen al klaar Ie voorhanden zijnde olie te ver- De plannen hebben echter al betrekking op de Euromarktlan- niet op de VS en Japan. De olie van de OESO is op 20 en 21 no- er gepland, maar zal nu eerder ivinden in verband met de maat- van de Arabische olielanden, ebben besloten de produktie van olie maandelijks met 5 procent rminderen. Zo zal de produktie le maand oktober met 5 procent in verlaagd op basis van de pro- in september, die 18 miljoen lis (a 159 liter) per dag bedroeg, ms deskundigen in Beiroet zal in 4 maanden een grote oliecrisis wereld ontstaan als de maatre- an nog van kracht is. ;e prijs n communiqué van de olielanden rklaard dat het terugbrengen van ieproduktie is bedoeld om de VS lijk te maken, dat de Westeuro landen een hoge prijs zullen in betalen voor het feit, dat hun [enoot is overgegaan tot onbe- wapenleveranties aan Israël, eskundigen hadden al eerder ge- chuwd dat de Arabische landen n proberen een wig te drijven in de westerse alliantie, door elk land afzonderlijk om het kostbare mineraal te laten wedijveren. Door de wedijver zou de westerse eenheid op andere ge bieden, militair, economisch en mone tair, snel worden vernietigd, zo zou den de Arabieren redeneren. De EEG- bijeenkomst eind volgende week. staat nu voor de taak dit gevaar te bezwe ren. De maatregel van de Arabische lan den, die van kracht is 'tot alle door Israël bezette gebieden zijn teruggege ven en de legitieme rechten van het Palestijnse volk zijn hersteld' laat nog een aantal brandende vragen open. Zo zijn - behalve de VS die slechts zes procent van zijn olie uit het Midden Oosten betrekt - de doe len van de periodieke vermindering niet bekend of blijven in het vage. Het lijkt erop, dat de individuele Ara bische staten zelf kunnen uitmaken welke landen ze met de verminderde olieproduktie willen treffen. Volgens de olieministers, die in Koeweit (waar het besluit viel) vergaderden, zullen de landen die sympathie koesteren voor de Arabische zaak de hoeveel heid olie blijven ontvangen, die ze ook kregen vóórdat de maatregel van kracht werd. Speciale regelingen zul len worden gemaakt voor de landen, die tijdens de olieboycot van gedach ten veranderen en een anti-Israël standpunt gaan innemen. Zeker is, dat als de boycot lang zal aanhouden Eu ropa en Japan het eerst de gevolgen zullen ondervinden. Niet export raffineerde olieprodukten te rantsoe nereren en de uitvoer ervan te verbie den. Abu Dhabi heeft gisteren de stopzet ting van de olie-export naar de VS be kendgemaakt. Gewaarschuwd wordt dat, dezelfde actie zal worden onderno men tegen elk ander land, dat Israël steun verleent. Ongeveer 12 procent van de produktie van 1,5 miljoen bar rels per dag -ging naar de VS. De be langrijkste markt voor de olie van Abu Dhabi is Japan. Venvacht wordt, dat Nigeria en Libië het voorbeeld van de olielanden aan de Perzische Golf zullen volgen en de prijs van ruwe olie aanzienlijk zullen verhogen. Dit heeft een woordvoerder van de OPEC meegedeeld. Ook Vene zuela, een ander lid van de OPEC, zal de prijzen verhogen, aldus een rege ringsfunctionaris. ISTEKI) \\I In de be richten over de olieprijzen en -lever ities uit de Arabische landen komt herhaaldelijk de uitdruk- ig posted prices' naar voren. Wat zijn deze 'posted prices' jcies. prijs, die de internationale olie- (schappijen moeten betalen voor ruwe cvlie, bestaat uit twee ele- ïten. In de eerste plaats zijn rin van belang de belastingen en alties (vergoedingen), die moeten den voldaan aan de regeringen de olie-producerende landen, tweede element wordt gevormd t de kosten om de olie uit de b4 te hailien. Dit laatste speelt in geheel van de prijs maar een be- - fctelijk kleine rol, nl. ca. 15 dol- »nts per barrel (vat van 159 li- li stangen en royalties, die het >tste deel van de prijs vertegen- rdigen, worden berekend op ba- van een denkbeeldige notering, ind als de "posted price'. Deze idt vastgesteld door de regerin-' van de produktie land en. Van i posted price worden de belas- en (55 pet) en de royalties (12,5 geheven. r de olieovereenkomst van Te- die dn 1971 werd getekend, de posted price voor ruwe olie 80. De marktprijs voor olie alle geproduceerde olie wordt r de grote olieconcerns verkocht; een klein deel van de totale pro duktie (ca. 3 pet) wordt door de produkteclanden zelf op de open markt verhandeld lag toen 40 pet daaronder. Deze bedroeg nl. 1,30 dollar. Als gevolg van de tekorten aan olie is de marktprijs na 'Teheran' sterk gestegen. Deze beliep dan ook tot voor kort 3,10 dollar. Hij was daar mede hoger dan de posted price, die de laatste tijd 3 dollar bedroeg. De-geldende marktprijs is nu "enkele dagen geleden door de olielanden rond de Perzische Golf met 17 pet verhoogd en daardoor gebracht op 3.65 dollar. Tegelijkertijd hebben de - olielanden echter besloten de marge van 40 pet. tussen marktprijs en posted price, die vóór Teheran gold, weeó- -in te voeren. Dit is bereikt door de posted price van 3 dollar te brengen op 5,12 dollar, (nl. 3,65 dol lar zijnde de marktprijs plus 1,47 dollar). Over deze 5,12 dollar moeten de olieconcerns nu hun belastingen en royalties aan de olieproducerende landen betalen, tegen voorheen over dechts 3 dollar. In de praktijk bete- 'eent dat. dat de ruwe olie meer dan 50 pet in prijs stijgt. De olieministers verklaarden 'voorts, dat de vermindering alleen geldt voor de produktie en niet voor de export, waardoor de maatregel in de eerstko mende weken nog geen effect,zal heb ben. Waarnemers zien hierin de mo gelijkheid, dat de Arabieren rekening houden met een vroege regeling van het conflict in het Midden Oosten, omdat ze anders spoedig op een punt komen, waarop de produktie de export naar bevriende landen niet meer dekt. In ieder geval hebben de Arabieren niet duidelijk gemaakt hoe zij de olie toevoer naar bevriende westerse lan den kunnen garanderen als de produk tie afneemt. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar- STRAATSBURG Het Europese par lement zal vandaag een voorstel van de Europese Commissie goedkeuren om uit het landbouwfonds ongeveer 18 miljoen gulden beschikbaar te stel len als bijdrage aan de steun die de Nederlandse regering de boeren ver leent ter compensatie van het verlies dat zij lijden door dé revaluatie van de gulden. De regering heeft om de boeren tege moet te komen de BTW gedurende een half jaar van 4.25 tot 6.25 procent verhoogd, hetgeen neerkomt op een steun van 120 miljoen gulden. De Eu ropese Commissie, het 'dagelijks be stuur' van de gemeenschappen, heeft voorgesteld dat de gemeenschap hier van 15 procent voor haar rekening neemt. Volgens de resolutie, die het parle ment zal aanvaarden, 'schijnt' het be sluit tot revaluatie eenzijdig te zijn genomen, hetgeen 'terecht' bij enkele EEG-landen bezorgdheid heeft gewekt. r0 Het door Nederland gekozen compsn- leden over de nieuwe koopvaarij-CAO. Een der laboratoria van Organon. Van een verslaggever ROTTERDAM Werkgevers en werk- knemers in de. kleine handelsvaart hebben na maandenlang onderhande len toch overeeiistemming bereikt over de in de CAO 1973 op te nemen maatregelen tot compensatie van de prijsstijgingen. Die prijscompensatie zal niet over acht, maar over twaalf maanden worden uitbetaald. Het me ningsverschil ging over wat eigenlijk op het punt van .de prijscompensatie was. overeengekomen; het ging om de vraag of was besloten de prijsstijgin gen over acht dan wel over twaalf maanden te compenseren. De werkge vers gingen uiteindellijk akkoord met prijscompensatie over het hele jaar. Zeevaart Bij de komende CAO-onderhandelin- gen zal de federatie van werknemers organisaties in de zeevaart een maxi mering van clê loonstijging en een de gressieve regeling van de prijscom pensatie afwijzen. De federatie is tot dit standpunt gekomen naar aanlei- /ding van een opiniepeiling onder de satiestelsel houdt geen nadelen voor de consument ten aanzien van de prijzen van landbouwprodukten, maar de inkomstenderving van de boeren wordt slechts 'ten dele en tijdelijk' vergoed. De federatie vindt wel dat bijzondere aandacht moet worden besteed aan de positie van de laagstbetaalden. Dit mag .echter niet tot gevolg hebben dat hoger bezoldigden het kind van de re kening worden. Nobelprijs voor Harvard-professor Leontief STOGKjHOLMAMSTERDAM De door Nobelprijswinnaar prof. Wassily Leontief ontwikkelde iniput-oaitput -analyse heeft het mogelijk gemaakt om met vrij grote nauwkeurigheid te bepalen, wat de gevolgen zijn van een verandering in de economie. Ook vroeger wist men wel, dat een verminderde aanvodr van katoen ge volgen had voor de textielindustrie, voor de werkgelegenheid daarin, voor [(leveranciers in tse handen VINGEN De leden van de eratieve Vereniging van strole- ciers 'De Eendracht' in Appinge- hebben met algemene stemmen ten het bod van BPB-Industries ale aandelen te aanvaarden. Het n bod van ruim 7,5 min gulden, de overname kan de produktie- Iteit belangrijk worden uitge- Men verwacht, dat in de toe- 100 tot 150 nieuwe werknemers en worden aangetrokken naast de ande 375. ivername van de Coöperatieve liging maakt de bouw mogelijk een nieuwe produktieëeenheid de bestaande fabriek in Appin- i. In deze eenheid kan ruim 10 ton per jaar worden geprodu- I. Deze produktie is bestemd voor vering aan de gipsplatenfabrie- die de Britse maatschappij in en- landen heeft staan.' an nu worden gewerkt, aldus 'De racht', aan het realiseren van de ien, die rond de 90 min aan in vingen zullen vergen en aan bou- viteiten ongeveer twee en een jaar. iieta: dividend ft onveranderd T1RSUM - Veneta, Verenigde Ne- ndse Tapijtindustrie NV heeft, incidenteel tegenwerkende facto- 'n het boekjaar 1972-1973 een na- eg gelijke omzet behaald als in vorige boekjaar. Doordat tevens 'alige kosten het resultaat nade- 'ebben beïnvloed, is het exploita- sultaat circa 9 pet lager dan vo- aar. orgesteld wordt een onveranderd end ad 2,80 uit te keren en MO (v.j. 370.000) aan de re- toe te voegen, zo heeft het be- meegedeeld. 18.10) tham Instruments ir beurs Amsterdam TERDAM Begin volgende 'd zal Statham Instruments Inc. aan de Amsterdam- feurs worden genoteerd. Godart Statham in Bilthoven is de Neder landse vestiging van Statham. Evenals het moederbedrijf houdt zij zich bezig met de vervaardiging van drukopne- mers en gespecialiseerde electromedi- sche apparatuur. Hogere omzet en winst North American Philips EINDHOVEN De North American Philips Corporation heeft in het der de kwartaal van 1973 een 17 pet hoge re omfcet geboekt van ruim 181 min dollar vergeleken met dezelfde perio de van 1972 (bijna 155 min dollar). In de eerste negen maanden van 1973 bedroeg de omzet bijna 541 min dol lar, 14 pet meer dan in de overeen komstige periode van 1972 toen de omzet ruim 474 min dollar beliep, zo heeft de maatschappij meegedeeld. Het resultaat bedroeg in het derde kwartaal ruim 7,9 min dollar (89 dol larcent per aandeel) tegen ruim 5.9 min dollar(67 dollarcent per aan deel) in het derde kwartaal van 1972. In de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg het resultaat bijna 23,2 min dollar (2,60 dollar per aandeel) tegen bijna 19 min dollar (2,13 dollar per aandeel), in de overeenkomstige periode van 1972. Na correctie voor bijzondere baten en lasten bedroeg de netto-winst over de eerste negen maanden van dit jaar 2,70 dollar per aandeel tegen 1,89 dol lar per aandeel in hetzelfde tijdvak van 1972. Vermogensdaling bij 'Van de 7' AMSTERDAM Mede als gevolg van de verdere opwaardering van de gul den is het vermogen van het Beleg gingsfonds van de 7 in het derde kwartaal van 1973 gedaald van ƒ56,4 min tot 56,1 min. De basiswaarde per participatie daalde met ca. 3,5 pet. van ƒ9,63 tot ƒ9,29. Ondanks het on gunstige beursklimaat vond de plaat sing van participaties verder voort gang. Geplaatst werden per saldo 193.050 nieuwe participaties, zodat het totaal eind september uitkwam op 6.047.774. Amro-bank komt met Medi-plan AMSTERDAM Speciaal voor de medische beroepsbeoefenaars .heeft de Amro Bank een nieuwe vorm van dienstverlening in het leven geroepen onder de naam Mediplan. Mediplan heeft ten doel o.m. (aspi rant), artsen, specialisten, tandartsen, dierenartsen, apothekers en fysiothe rapeuten voor te lichten en te advise ren op financieel gebied. In het bij zonder richt Mediplan zich. aldus de bank, op de objectieve vergelijking van verschillende financieringsvormen en de verstrekking van financierin gen. Voorts kaïi Mediplan adviezen geven betreffende vermogensvorming, verzekeringen en rechtsvormen en kunnen budget-analyses worden ver vaardigd. Suret (NSU) in Nederlands-Zwitsers joint-venture DEN HAAG De Scheepvaart Unie Reis- en Toerismegroep (Suret), on derdeel van de Nederlandsche .Scheep vaart Unie en de in Zwitserland ge vestigde Walter Siegmann Holding hebben samen de International UTO Hotels AG te Zurich opgericht, waar in beide bedrijven voor 50 pet. actief deelnemen. Doel van de nieuwe onderneming is de ontwikkeling van appartementenhotels in toeristisch be langrijke gebieden, de verkoop van de appartementen aan derden alsmede de hieraan verbonden hotelexploitatie. Amsterdam Assets AMSTERDAM De directie van Am sterdam Assets Amas (meerderheids belang van de Britse Ralli Internatio nal) handhaaft haar verwachting dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, een slotdividend van 40 cent per aandeel van 10 kan worden uit gekeerd over 1973. Deze verwachting is gebaseerd op de resultaten tot dus ver in het tweede halfjaar 1973 die zich redelijk ontwikkelen, zo is op de buitengewone vergadering medege deeld. Indien het bod op de Belgische maatschappij Synkin SAM doorgaat, zal dit een aanzienlijke versterking betekenen voor Amsterdam Assets in de Beneluxlanden. modewinkels, voor de produktie van vervangende vezels, enz. Maar wat nu in hoeveelheid gerekend het effect was, viel lastig te becijferen. De grote moeilijkheid en daar heeft Leontief een oplossing voor ge vonden. is dat er in het econo misch leven honderden factoren mee spelen, die vaak weer onderling op el kaar invloed uitoefenen. Nec»m als voorbeeld de ondergang van de steen- kooldelving in Nederland. De input- output analyse stelt ons in staat te berekenen, wat de gevolgen zijn voor de wérkgelegenheid in Zuid-Limburg en welke schade de middenstand daar precies zou lijden, als de koop kracht zou dalen door onvoldoende vervangende werkgelegenheid. De sluiting van de mijnen heeft ook weer gevolgen Voor toeleveringsbedrij ven, die daardoor misschien ook weer minder mensen in dienst nemen en minder aan nieuwbouw van hun fa brieken doen, zodat via via ook de bouw nadeel ondervindt. Als gevolg daarvan kan zelfs de werkgelegenheid in de bouw weer afnemen. Ook de in de bouw ontslagen werknemers kopen weer minder in de winkels, zodat de middenstand in dat geval schade lijdt via drie tussenschakels. In theorie valt dat volgens de input-output analyse allemaal te berekenen, Uit slachtbedrijf groeide groot pharma-concern OSS Ruim een halve eeuw geleden zocht de heer Saai van Zwanenberg, toen directeur van de gelijknamige vleesfabriekeh,, een aanwending voor de dierlijke organen die in de slachterijen le Ocs beschikbaar kwamen en niet geschikt waren voor menselijke consumptie. Uit zijn toenadering tot diverse wetenschapsmensen resulteerde deze maand vijftig jaar geleden, de oprichting van 'Or ganon, Naamloze Vennootschap tot Bereiding van Orgaan Preparaten op Wetenschappelijke Grondslag.' In die halve eeuw is Organon van een klein bedrijf niet als eerste produkt een insuline-preparaat-uitge- groeid tot een farmaceutisch con cern, dat thans deel uitmaakt van de farmacie-divisie van Akzo. De divi sie-omzet vetegenwoordigt, volgens Organon-topman J. Veldman, onge veer 1 pet van de totale wereld markt in farmaceutische produkten, zonder de Verenigde Staten. 'Dat lijkt op het eerste gezicht misschien weinig', aldus de heer Veldman, 'maar ik herinner er dan wel aan dat de farmaceutische deelmarkt die onze produkten bestrijken maar 10 pet. van het totaal uitmaakt. Met 1 pet. behoren wij dan tot de leidende bedrijven. Dit kan ik het beste illus treren door te zeggen, dat het groot ste bedrijf in deze sector het slechts brengt tot ongeveer 4 pet'. Bij haar verdere groei denkt 'Orga non momenteel o.a. aan overname van een Amerikaans farmaceutisch concern, met een jaaromzet van 180 miljoen dollar (ongeveer 450 mil joen). Door de aankoop, die deels gefinancierd wordt met Akzona-aan- delen (cle Amerikaanse dochter van Akzo), gaat Organon in de Verenig de Staten ruim 1 pet van de totale farmaceutische markt innemen. De jaaromzet van Akzo-pharma wordt vrijwel verdubbeld van ongeveer 450 miljoen nu tot ca 950 mil joen na afronding van de eventuele aankoop. Het aantal werknemers bij Organon bedraagt thans 6750, waar van 4100 in het buitenland en 2650 in Oss. Winstcijfers worden niet be kend gemaakt omdat de groep deel uitmaakt van het Akzo-concern. De heer Veldman wil echter desge vraagd wel kwijt dat de rentabiliteit van Organon ligt .boven het gemid delde van de groep, waartoe het be drijf behoort. Het prijsniveau van de produkten is de afgelopen jaren achtergebleven bij de inflatie, wat volgens de Organon-topman te dan ken is aan produktiviteitsvergroting en betere efficiency. Research Een belangrijk deel van de kosten van een farmaceutisch bedrijf vloeit voort uit de research. Desgevraagd becijfert de heer Veldman dat deze thans op 12 pet. van de totaal-omzet van Organon beslag legt. Ruim de helft hiervan bestaat uit personeels kosten. Organon is één van de onge veer honderd farmaceutische bedrij ven in de wereld, die zelf aan re search doen en de eigen grondstoffen fabriceren, Tienduizenden farmaceu tische industrieën verwerken alleen grondstoffen. De 'meest recente resultaten van de Organon-research vallen buiten de farmacie, want zij werden ontwik keld door Organon Technika. Het zijn een 'wegwerpkunstnier', die pa tiënten bijvoorbeeld kunnen meene men als zij op vakantie gaan en een apparaat, dat op een televisiescherm een hart in twee dimensies laat zien. Uit de farmaceutische laborato ria kwam onlangs een 'nieuw' anti depressie-middel. Een en ander wijst er wel op, dat Organon thans geheel los kan wor-, den gezien van de in Oss gevestigde slachterijen. Het aanvankelijke speurwerk met dierlijke organen als uitgangspunt leidde tot andere on derzoekterreinen, die economisch be tere mogelijkheden boden. Het pro- duktenpallet van de uit eigen onder zoek ontstane preparaten bestaat vooral uit 'hormonen' (stoffen die door bepaalde delen van het lichaam worden geproduceerd, via de bloed banen andere delen van het lichaam bereiken en andere organen beïn vloeden). 'Het spel met deze steroid structuren heeft geleid tot belangrij ke ontwikkelingen, zoals Lyndiol, de bekende anti-conceptiepil', aldus de heer Veldman, Thans wordt in de Organon-laboratoria o.a. gewerkt aan een 'abortus-pil', die het vermogen heeft de zwangerschap af te breken. Het onderzoek van geneesmiddelen tegen tropische ziekten is enkele ja ren geleden vrijwel stopgezet, o.a. omdat de 'trefkans een werkend middel te vinden ongelooflijk klein Belang Volgens de heer Veldman is de far maceutische industrie van essentieel belang voor de (medische) wereld. Volgens hem heeft in ons land mo menteel meer dan 80 pet. van de omzet aan geneesmiddelen betrek king op middelen, die korter dan 15 jaar op de markt zijn. Geneesmidde len-die hun oorsprong vinden in. de research van de farmaceutische in dustrie. Waar het speurwerk niet wordt overgelaten aan het particu lier initiatief, zoals in de Sowjet- Unie, blijkt naar de mening van de heer Veldman de ontwikkeling ver lichter te blijven bij die in het wes- t'bn. 'Een <iruk op het prijsniveau van geneesmiddelen (die van ver schillende zijden wordt bepleit; red). Zal de kosten van gezondheids zorg nauwelijks beïnvloeden -maar riskeert wel de industriede moge lijkheid te onthèmen haar schep pingskracht om te zetten in nieuwe geneesmiddelen', aldus de heer Veldman. Koersen in Montreal 16/10 17/10 18/10 to vis 41% 2.50 2.50 >«mi Iar Chem 2474 25% 25% fuskv 24% 25% lat. Glas 9% 10 10 tass Herutisnn 25% 25% 25H Ja! Resources 5.S1L 5.SOL 5.75L Ihell Canada 19% 1874 19% WASHINGTON (Reuter) —De Ame rikaanse minister van financiën George Shultz heeft in het Congres de verras sende mededeling gedaan, dat de VS in het huidige belastingjaar voor het eerst sinds 1969 een evenwicht op hun begroting zullen hebben. Oorzaak hiervan is, dat de inkomsten meeval len. (ADVERTENTIE) EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand ftussen haakjes de officiële slotkoers van gistermiddag). Akzo (69.00). Hoogovens (67.50). Kon. Olie 95.30 gb-96.70 gl (96.40). Philips 40.00- 40.20 gl (40.00). Unilever 125.40-125.00 (125.20). KLM (87.50). NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren S 4074-4174 (40;i- 41%); Unilever $51-% (5074-51): Philips S 16-'i (16-%) en KLM S 34% (35%). Op gave duPont-Wulston. DOW JONES INDEX Indual. Sporen 11(11. IIM. Mud* 16 okt. 967.41 183.46 101.04 73.20 636.7 17 okt. 962.52 184.00 100.52 73.16 636.0 18 okt 959.74 183.88 99.63 73.06 645.7 Aand. OM. lol. a. U 16 okt. 18.780 20.020 2.193 543 947 17 okt. 18.600 17.250 1.807 624 834 18 okt 19.210 16.450 1.781 620 790 NEW YORK ACF Industrie Xlreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanainld Am Elecir Power Am Metal Climai Am Motors Am Smelt C Kef 44 7774 :>.v 80% 35% 3575 2974 30% 26% 26% 27i', 27 46% 46 S% 874 2374 24% Bruikbaarheid Leontief heeft de methode in de jaren dertig ontworpen. Als voorbeeld van de bruikbaarheid van het systeem zegt de Zweedse academie van weten schappen (die de Nobelprijzen toe kent) dat het doelmatig is gebleken bij de analyse van plotselinge, ingrij pende veranderingen zoals een mili taire mobilisatie. 'De methode is ook toegepast bij het bestuderen van de manier waarop kost- en prijsverande- ringen zich voortplanten door verschil lende sectoren van een economisch stelsel. Zeer aktueel is een voorspelling met behulp van de input-outputmethode van de stijgende' olieprijs en een eventuele stagnatie in de aanvoer van olie. Onmisbaar is de methode bij het opstellen van vijfjarenplannen in cen traal geleide economieën, zoals in de Sowjet-Unie. De input-output-theorie is voor de eerste maal in de VS gebruikt na de tweede wereldoorlog, om de uitwer king van de ontwapening op de econo mie te bestuderen en het afdanken van oorlogsmaterieel. Dezelfde proce dure werd na de Koreaanse Oorlog ge bruikt. Leontief werd in 1906 geboren. Sinds 1946 is hij hoogleraar aan de Harvard- Universiteit. De Nobelprijs voor eco nomie wordt pas sinds 1969 uitge reikt. De eersten waren de Nederlan der dr. J. Tinbergen en de Amerikaan Samuelson. Elke moderne kantoorboekhandel ontrolt het complete Atlanta-programma voor UI Am Tel Te) 49 49 Atripe* 5% 5% Anaconda 26% 2674 Arme» Sleel 2374 23% Atlanl Richfield 109% 11074 Hendia 37'/»- 37 Belhl Steel 317:, 33 Boeing 1974 1874 Burlington lr.d 3274 3274 Cari Hacaftc Ry 17% 1774 Celunese 37% 37 Chase Manhattan 58 Si 58% Chessle Svstem 49 4974 Chrysler 23% 23% ("nies Service 5474 557-4 Colgate Haltnollve 33% 33% Colt Industries 18 1774 3D 2974 Cons Edison 22% 2274 Cool Can 28% 28% Colli Oil 38% 417# t uriiss Wright 1974 1974 Curttss Wright A 26% 24 Dart Ind 2474 23 Deere and Co 6474 64% Dow Chemical (11% 64% Uu Hunt (El) 197% 196% Eastmat. Kodak 130% 130% First Nat City 4974 4994 Admiral Corp 1274 1274 All. nghetiv How S 20 20 Ak/otia 2774 28 Am Standard '1574 1574 A lusted Ind 4474 44% Bait Ohio 43 Itaviik Cig>rs 1274, Can Breweries 4 74 414 Cello lö^ 16% 174 174 C h e Select Kd 10 26 10.20 .1." r-fi (las 26'-i 26 Cunt lelepfnifie 2374 23% Fluor Corp 5474 5614 Gen Electric Gi-ri Foods Gen Motors Gen Pub! Utll Gull Tel Tel Getty Oil Gtlelle Cimbel Brothers Goodyear 1 and B Gulf OU Illinois Central Ind. Itisllcn Int Buslri Mach Intern Harvester Int Nick of Car. Int Haper Int Tel Tel 27% 28 65% 66 27% 2774 6474 64% 20% 20% 29% 2974 143% 145 59 5774 23% 2374 27 2774 2274 2274 23 10% 1014 283% 287% 34% 33% 37% 37% 32 5174 36 H 3594 May Dep Slore* McDonnell PoiiKla •Mobil Oil Corp Nahisco Nat Cash Register Nat Distillers Nat Cypsum Nat Stee) Nat Lead Ind 15% 1574 1374 13% 37% 37% 01 111 1674 1794 Hac Gas and El 26% 26 Henn Central 214 3 Hepslco 86 86% Fhelps Dodge 491, 43 Hhiltp Morris 1147» 11474 Philips Heir 6274 6514 Procter Gamhl 102 101 HCA 26% 26% Republic Sleel 28 2774 KeyiiuldN Ind 4774 47% Royal Dutch Hetr 4174 41 Santa Ft Ind 2594 25% Sears Roebuck 9674 9574 Shell Oil 6174 6274 Southern 17 17 Southern Pacific 3274 3374 Railway 3774 37 Sperry Hand 52% 5274 Stand Oil CaUf 65% 6674 Stand Oil Indiana 89% 9274 Exxon Corp 90% 88% Sludehaker Worth 43 4274 Sun Oil 5874 5874 Texas Gulf 3074 30% lexax Ins. 13074 126'. Transamerlca 1274 12 Unilever 50% 5174 Union Carbide 41% 4374 Urn Royal 11% 1174 United Aircraft 3374 3474 United Branda 97# US Sleel 367a 3674 Wesl Union Tel 1674 18 WesllMKhouse El 33 32 Woolworth 23 2274 Gen Clgar Int Har.k for Mee Int KIav Krag Int Haper IS 4) Interspar Kansas Cltv Ind KI.M Madison Fund 99 b 8974 49% 21.20 2 22 '.4 35% 64% 12% 21% 16'.4 Nat Can 1174 1174 NY Cmitr A North West K 64% 6374 N Am Philips Co 2574 2574 Occidental Heir 1174 117'. Pacific LUht 217a 2174 Public Steel 1814 18% Standard Brands 4874 4874 Tandy 2874 2974 Union Electr 16 36% United Corps 874 87. Untied Gas 1674 1674 western Bancorp 3074 2974

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23