Israël stoot door achter Frankrijk Egyptische Suez-linies UW 'alestijnen dreigen gijzelaars te doden D '66 Rotterdam wil zich opheffen Tragisch einde van kaping in Kerkelijke inzameling voor joden en Arabieren !n deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SL00S Eigenaars weede huis evoordeeld' Verwachting eindexamens volgend jaar moeilijker Nobelprijzen voor Amerikaan en Australiër Koninklijke gift voor hulp Midden-Oosten Slanklijnmet recepten Saoedi-Arabië beperkt produktie olie met 10 pet. krant bon m op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING penstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 170 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Voor Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Amerikaanse bank in Beiroet bezet EIROET (UPI, Reuter, AP, AFP) De vier of vijf gewapende ilestijnen, die sinds gisterochtend enkele tientallen gijzelaars vast- juden in een filiaal van de Bank of America in Beiroet, hebben hun timatum tot vanochtend vroeg verlengd. Zij dreigen het gebouw, aarin de bank is gevestigd, op te blazen als hun eisen niet worden igewilligd. hebben tien miljoen dollar geëist 'or de strijd van de Arabieren tegen raël. Voorts verlangen zij de vrijla- ig van twaalf kameraden (eveneens zijn van de Socialistische revoluti- aire beweging in Libanon), die ver- rdeeld zijn wegens het beroven van nken. Zij zouden ook de vrijlating n alle Palestijnen eisen, die in het nd worden vastgehouden. Tenslotte Hen zij de belofte, dat de veilig- idspolitie niet op hen zal schieten, zij proberen, per vliegtuig Liba- n te verlaten. de aanvankelijk 52 gegijzelde nkbedienden zijn er in de loop van dag 17 bevrijd door toedoen van politie. Palestijnen zijn gewapend met ndgranaten en machinepistolen. Bij n inval hebben zij een handgranaat ar de in meerderheid vrouwelijke nkbedienden gegooid. Er zouden ze- n gewonden zijn gevallen. De poli- heeft familieleden van de overval- •s naar de bank gebracht in een po ng, hen tot overgave te bewegen. Zij iigerden echter en stelden een ultimatum, dat vanochtend oeg zou aflopen. t onderzoek van militaire zijde ar de ontploffingen in de Baai van Georges, bij Beiroet, die gisteren VP. ARP en CHU: Regen en hagel Wisselend bewolkt met enkele regen -of hagenbuien. Matige tot krachtige, aan de kust nog enige lijd harde wind uit noordwest tot west. Maximum temperatu ren omstreeks 8 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe regen en minder koud. Morgen, zon op: 07.13 onder: 17.36 maan op: 00.16 onder: 15.04 ibliotheekdas de onderzeese kabel tussen Libanon en Europa vernielden, heeft nog niets opgeleverd. Het uitvallen van de ka bel heeft het telefoon- en telexverkeer met landen ten westen van Libanon gelegen belangrijk verstoord. Radio-te lefoonverbindingen naar Rome en el ders zijn intact gebleven. Dat het hier sabotage betreft gepleegd door Israëli's kon nog niet worden be vestigd. Israël heeft gezegd niets met de zaak te maken te hebben. Beiroet is sinds het begin van de oor log het land geweest, dat via de kabel ongecensureerde berichten over de Arabische oorlogshandelingen kon doorgeven en ook veel nieuws dat niet gunstig was voor Israël. IN HAAG De KVP, ARP en HU vinden, dat uit een oogpunt van ehtvaardige verdeling er geen enke leden bestaat om de bezitters van tweede woning fiscaal te ontzien, gebeurt echter wel, nu de rege ls voorstelt de fiscale huurwaarde n huizen tot 30.000 gulden niet te 'hogen. ze opmerking maken de confessio- e partijen in de Tweede Kamer in voorlopig verslag over de belas- gvoorstellen van. het kabinet. Zij jven bij hun bezwaar, dat het voor- il van de verhoging van de fiscale urwaarde in veel breder verband iet worden bekeken. Zoals bekend eft de Tweede Kamer een motie n de ARP aangenomen, waarin de gering wordt gevraagd met nieuwe orstellen te komen, In deze voor dien zou, zo blijkt uit de inbreng n de confessionele partijen, de ta- I, op grond waarvan de huurwaarde n worden bepaald, minder grillig oeten zijn. Er komen nu te grote rongen in voor. m algemene klacht van alle partijen dat de toelichting van minister iiisenberg op de belastingvoorstellen beperkt is. Dat geldt vooral voor verhoging van de bejastingvrije iet. De verhoging van de benzine-ac- is vinden deze partijen aan de ho- kant. PvdA vindt het belastingplan van regering met het oog op de infla- ibestrijding en de rechtvaardige las- nverdeling voortreffelijk. De VVD arentegen zegt, dat de voorstellen evenwichtig, onrechtvaardig en on- nstig voor de inflatiebestrijding n. Het voorstel tot verhoging van huurwaarde vindt de VVD een be is van het droevig beleid van dit binet. Het getuigt van politiek msme, meent de VVD. Van onze onderwijsredactie LEIDEN Het heeft er alle schijn van dat de eindexamens bij het voortgezet onderwijs volgend jaar moeilijker worden. Er wordt meer inzicht van de leerlingen gevraagd en de na druk komt steeds minder op kennis te liggen. Dit zei de Leidse hoogleraar E. H. Maas bij de introductie van een 'Wit boek toelatingsbeleid weten schappelijk onderwijs' Prof. Maas had sterk de indruk dat de eindexamens volgend jaar zwaarder zullen worden. Een leraar scheikunde bij het voortgezet onderwijs had hem gezegd dat als de plannen voor het eindexamen in de natuur wetenschappelijke vakken door gaan, van zijn 33 leerlingen slechts vijf een voldoende zou den halen. De scheikunde leraar had ook gezegd dat hij als le raar ook niet voldoende was voorbereid op zo'n ander exa men, waarbij inzicht belangrij ker dan kennis werd geacht. Of deze zwaardere eindexamens samenhangen met een bewuste selectie voor de universiteiten, wist prof. Maas niet, al ver moedde hij dat er meer onder wijskundige achtergronden zijn voor deze andere en moeilijker opzet van de eindexamens. (Voor de inhoud van het 'Wit boek toelatingsbeleid weten schappelijk onderwijs zie pagina 15) JÜÊm Patrick White (li- Prof. Wassily Le- tcratuur) ontief (economie) STOCKHOLM De Nobelprijs voor letterkunde is gisteren toegekend aan de Australische schrijver Patrick Whi te. De 60-jarige White is de eerste Australiër die de prijs ontvangt. De Nobelprijs voor economie is verleend aan prof. Wassily Leontief (67), een uit Rusland afkomstige Amerikaan. Leontief is hoogleraar aan de Harvard- Universiteit en tevens directeur van het Harvard-project voor economisch onderzoek, een instituut, dat door hem zelf is opgericht. De Amerikaanse econoom heeft zijn prijs gekregen voor zijn uitvinding van de input-outputtechniek. Zie ook pag. 15 en 23 DEN HAAG Koningin en prins hebben het Nederlandse rode kruis een gift gestuurd voor hulp in het Midden-Oosten. Dit heeft de rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De viermansfrac tie van D'66 in de Rotterdamse ge meenteraad wil, geschrokken van de slechte verkiezingsresultaten van D'66 in Zaanstad, afzien van deelne ming aan de raadsverkiezingen in 1974. De vier raadsleden, Hans Mentink, Wil Schuiten, Elizabeth Schmitz en Leo Herwig hebben een voorstel in deze richting opgesteld voor de alge mene vergadering van de afdeling Rotterdam a.s. dinsdagavond. D'66 in Rotterdam wil hiermee voorko men net zo'n debacle te moeten meemaken als de afdeling in Zaan stad (waar men van een percentage van 5,1 naar 1,3 zakte). Fractieleider Hans Mentink: 'Onze partij is indertijd juist opgericht om de partijpolitiek in Nederland te sa neren. Wij waren en zijn nog steeds erge tegenstanders van al die splin terpartijen. Daarom vind ik het in- Ilans Mentink: debacle voorkomen consequent, nu we zelf een splinter partij dreigen te worden, tcch te willen blijven voortbestaan. Wij hebben van het begin af altijd een sterk element van tijdelijkheid ge had. Nu D'66 een soort SGP lijkt te worden moeten we de consequenties trekken uit onze principes. Ik vind het persoonlijk een heel verdrietige zaak, maar het is nu een maal zo, dat de kiezers duidelijk ge maakt hebben, dat ze niet meer zo veel zien in D'66. We zouden ons moeten beraden of D'66 niet zou moeten voortbestaan als een bewe ging, in plaats van als een partij. Een beweging, die hard zou werken aan het tot stand komen van een progressieve partij.' Niet herkiesbaar Mocht de vergadering dinsdagavond het voorstel van haar raadsfractie afstemmen, dan is de kans zeer groot dat de huidige raadsleden zich niet meer herkiesbaar zullen stellen. De afdeling Rotterdam van D'66 telt ongeveer 200 leden. Dr. J. ten Brink, voorzitter van het hoofdbestuur van D'66 schrok giste ravond nogal van het plan van de Rotterdammers. Hij wist er niets van. Er was vooraf geen overleg ge pleegd met het hoofdbestuur. Commentaar van de heer Ten Brink 'Ik vind het jammer en beslist niet verstandig om zo snel en zo defini tief te reageren op een plaatselijke verkiezingsuitslag, die inderdaad wel erg teleurstellend was. Ik kan me deze reactie overigens wel voorstel len. Het is duidelijk dat wij een enorme klap hebben gehad in de verkiezingen van Zaanstad. Ik vind echter dat er eerst een intern be raad binnen de partij moet worden gehouden over onze positie en ons voortbestaan. Dat beraad zou op het congres van 24 november kunnen plaatsvinden. Hoewel wij als hoofd bestuur uiteraard geen enkele macht hebben over de plaatselijke afdelin gen, ben ik wel van plan aan de Rotterdammers te vragen de zaak nog eens goed te overdenken'. Zeer zware tankslagen in Sinai-woestijn Kaapster Danielle Gravenne, die aan schotwonden is overleden. TEL AVIV. CAIRO, WASH INGTON (AP. Reuter, UPI. AFP) Israël heeft bekendge maakt dat een bruggehoofd is geslagen naar de westelijke oe ver van liet Suezkanaal. De Is raëlische gevechtstroep, die liet kanaal eerder had overgestoken is nu versterkt met tanks en ar tillerie en bestookt doelen ach ter de Egyptische, linies in de Sinai Volgens Cairo hebben de Israëli's slechts geprobeerd het Suezkanaal ter hoogte van de Bittermeren over te steken. Zij waren door Egyptische troepen omsingeld en zouden voor de keuze staan zich over te geven of te worden vernietigd. In het Sinai-gebied zijn gisteren opnieuw zware tanksla gen geleverd. Uit Washington is ver nomen dat Noordkoreaanse piloten in Egyptische vliegtuigen aan de strijd deelnemen. De Russische premier Kosygin voert in Cairo besprekingen met president Sadat over een staakt- het-vuren. Genraal-majoor Uzis Narkis, comman dant van de Israëlische strijdkrachten in de noordelijke sector van het Suez- front, heeft gisteren bekèndgemaakt, dat via het bruggehoofd naar de westelijke oever van het Suezkanaal eenheden worden versterkt die acties ondernemen op Egyptische raketin stallaties, commandoposten en artille riestellingen. Tanks en stukken ge schut waren aanvankelijk in het don ker en later ook overdag met vlotten over het kanaal gezet, aldus de gene raal. De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan heeft verklaard, dat Is raël nu het initiatief in de Suezactie in handen heeft en dat binnen een paar dagen het kritieke gevecht om de controle over het Suezkanaal zal beginnen. Volgens het Israëlische opperbevel is door het bruggehoofd nu een wig ge slagen in de Egyptische frontlijn en waren ongeveer 110 Egyptische tank- aanvallen afgeslagen. Volgens een hoge Israëlische officier was het giste ren de 'belangrijkste dag in de oorlog' tot nog toe. In een Egyptisch legercommuniqué werd gisteren gezegd dat de strijd aan het Sinai-front zich in het gebied van de Bittermeren heeft geconcentreerd. De Israëlische eenheden in het gebied werden gewaarschuwd zich over te ge ven omdat zij anders volledig zouden worden vernietigd. In het communi qué werd tevens gezegd dat in de Si nai weer 12 Israëlische vliegtuigen waren neergehaald en dat een Israë lisch schip tot zinken was gebracht dat burgerdoelen in Port Said had aangevallen. Andere schepen waren, aldus Cairo, op de vlucht gedreven. In de Sinai-woestijn zijn gisteren voor de derde achtereenvolgende dag zware gevechten tussen tanks geleverd. Zo wel Israël als Egypte hebben ver klaard vele tanks van de tegenstanders te hebben vernietigd. In het semi-offi- ciële Egyptische dagblad Al Achram werd de tankslag van gisteren de zwaarste uit de gehele oorlog ge noemd. Volgens AI Achram was de Si nai-woestijn in 'n ware hel veranderd. Volgens Amerikaanse militaire atta- ché's en diplomaten in Israël en Voor vervolg zie pagina 9, kolom 5. AMSTERDAM De Nederlandse Vegetariërsbond heeft een 'slanklijn' geopend. Op het telefoonnummer 020 - 76 33 77 is elke dag een ander recept te horen, van een soep, hapje of maaltijd die weinig calorieën bevat. De bond hoopt op deze v.ijze 'een bescheiden bijdrage' te kunnen leveren in de strijd tegen hart- en vaatziekten. Het betreft voorlopig 42 recepten die zijn opgesteld met medewerking van een arts en een diëtiste. De slanklijn is een initiatief van de voorzitter van de bond, dr. A. Pais, tevens lid van de Amsterdamse gemeenteraad voor de VVD. De Israëlische stafchef David Elazar (boven) was in de Sinaï en zei dat de strijd daar voor Israël beloften in houdt voor een keerpunt. De Egyptische minister van defensie, generaal Achmed Ismail, groet Egyptische parle mentsleden tijdens een buitengewone zitting in Cairo (links). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De diakonalc organen van de Nederlandse kerken gaan geld inzamelen voor joden en Arabieren. De kerken hebben gemerkt dat velen vooral betrokken zijn met het lot van Israël. Deze betrokkenheid gaat soms zo ver, dat men de hulpverlening alleen gericht zou willen zien op Israël en desnoods zou willen uitbreiden tot militaire hulp. De kerken willen echter ook de Arabieren helpen. Van het geld dat binnen komt wordt de helft direct ter beschikking gesteld van de Collectieve Israël- actie. Voor de hulp aan de Arabische kant gaan de kerken uit van de adviezen van de Wereldraad van Kerken, die al jarenlang hulp verleent in het Midden- Oosten. Ter introductie van de kerkelijke hulpactie verschijnen morgen in de meeste Nederlandse kranten advertenties. De hulporganisaties van de Nederlandse kerken die hieraan deelnemen zijn: het algemeen diakonaal bureau (gereformeerd) in Utrecht, de katholieke stich ting Mensen in nood in Den Bosch, de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, de sectie Internationale hulpverlening van de Nederlandse hervormde kerk en de Wilde ganzen. CAIRO (Reuter) Saoedi-Arabië be perkt zijn olieproduktie vanaf van daag met tien procent, zo is meege deeld in een uitzending van Radio Ri- aad die in Cairo is opgevangen. Vol gens het persbureau voor het Midden- Oosten in Cairo duurt de productiebe perking tot november. Daarna wordt iedere maand vijf procent minder ge produceerd in overeenstemming met het besluit dat de Arabische olielan den woensdag in Koeweit hebben ge nomen. Volgens het radiobericht probeert de regering van Saoedi-Arabië van de Verenigde Staten gedaan te krijgen dat ze hun houding in het conflict tussen Israël en de Arabische landen wijzigen en een eind maken aan de wapenleveranties aan Israël. oleer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats; Betaalt per: naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: maand; De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen plefine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden PARIJS (AFP. Reuter. AP. DPA, UPI) De 35-jarige Danielle Graven- ne-Batisse, de vrouw van een zeer be kende figuur in de wereld van de pu blic relations in Parijs, is gisteren op het vliegveld van Marseille neerge schoten, nadat zij vergeefs had gepro beerd een Boeing 727 van Air France te kapen, dat op weg was van Parijs naar Nice. De kaapster zou met een '22 kaliber geweer het vuur hebben geopend, toen de politie haar poogde te ontwa penen. Zij viel zwaar gewond aan hoofd en borst neer, nadat de politie het vuur had beantwoord, en werd in allerijl naar een ziekenhuis overge bracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Nadat het vliegtuig in Marseille was geland had de vrouw toegestaan dat de 110 passagiers en de meeste be manningsleden de Boeing zouden ver laten. Zij hield alleen de piloot en de chef-steward onder schot en liet we ten dat het toesta niet mocht bijtan ken. De vrouw beweerde lid te zijn van een solidariteitsbeweging voor de Frans-Israëlisch-Arabische verzoening. In een briefje had zij geëist dat het autoverkeer in heel Frankrijk 24 uur zou worden stopgezet. De 59-jarige Georges Gravenne is de eigenaar van een gerenommeerd pu blic relations bureau aan, de Champs Elysee. Hij was eerder gehuwd met de vermaarde actrice Francoise Ar- noul. Later verklaarde de politie dat de vrouw niet zelf als eerste had gescho ten. Het wapen waarmee zij dreigde, was een pistool met een lange loop en geen geweer, zoals aanvankelijk was gemeld. De lezing als zou de duidelijk verwar de en gestoorde vrouw niet als eerste hebben geschoten werd bevestigd door de chef-steward Lapoussiere. Binnenland Geen autoloze' zondag 5 Toch in reclameraad 5 Wie uit wil in eigen land voor een weekend of een korte va kantie (en dat zijn 200.000 Ne derlanders) kan ook in deze tijd alle kanten uit. Uit de vele mo gelijkheden vandaag een greep op de speciale vakantiepagina's 18, 19 en 20. Buitenland Kosygin in Cairo Onderduiken in Chili Kerk Machtig woud van handen... Sport Ajax koopt spits Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio cn tv Strips, feuilleton Recept puzzel Commentaar Weer Dichtbij en verder 17 RITA Ik ga wel even tegen de buur man zeggen, dat u geen tijd hebt om golf te spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1