00.000 AKKEN WEER IE KOFFER WlNTERVAKANTIE: li oor d- Irahant Friesland Noord- Holland Orente Overijssel DROOMREIZEN NAAR VERRE LANDEN COMPLEETVERZORGDE VLIEGREIZEN NAAR: Utrecht Gelderland Limburg Wadden Zeeland n, T 'KW \TiTET VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 TOERISME T17/K19 Friesland mag dian de naam hebben wat noordelijk, koud en tochtig te zijn, degenen, die de provincie van water, bos en weide kennen, weten anders. Friesland heeft véle toeristische attracties en die wil de WV ook in het nasei zoen graag etaleren. Voor hen die op ontdekkings tocht willen, is een vijfdaagse zwerftocht per auto georgani seerd. De prijzen ervan varië ren van 185 tot 250 per persoon, waarvoor men dan vier hotelbonnen (dliner, over nachting en ontbijt), vijf lunchbonnen een volledige routebeschrijving en het 'pas poort voor Friesland'(met een waarde van 30 aan gra tis entrees, drankjes en reduk- ties) krijgt. De routes (er zijn er twee) voeren langs de be- 1 a ngr i jkste bezienswaardighe den van de provincie (o.m. de mumraiekelder in Wieuwerd, het rijtuigmuseum d'rj. Leek, het museum in Hiindeloopen, het scheepvaartmuseum in Sneek en de klokkestoel in Henirik: 't is maar een zeer bescheiden greep!). Reserve ren kan men bij de ANWB- kantoren en de VVV-Friesland in Leeuwarden (05100-32224). Voor de waters pollers wordt een klipper-zeiweekend gebo den voor 75 gulden (van vrij dagavond tot zondagmiddag). De tochten beginnen in Ak- krum en laten de meest schil derachtige stukjes waterrijk Friesland zien. Men overnacht in 2- of 4-persoons hutten, krijgt een volledige verzorging (o.m. een kaasfondue-maaltijd Een van de belangrijkste trek- kèrs: het 5000 ha. grote Noordhollands duinreservaat, dat zich uitstrekt van Wijk aan Zee tot voorbij Bergen (met een kleine onderbreking bij de Egmonden) en per spoor bereikbaar is via Bever wijk, Castricum, Heiloo en Alk maar (bussen zorgen voor transport verder). Ook in dit gebied biedt de hotellerie dit najaar weer speciale arrange menten. Maar één voorbeeld daarvan: twee dagen Bergen voor zowel wandelaars, fiet sers en ruiters. De eerste cate gorie betaalt voor half pensi on 47.50 per persoon (inclu sief toegangsbewijs voor het duinreservaat), de tweede 50 (inclusief een fiets voor twee dagen) en de derde 85 (inclusief twee ritten van 214 uur door de Schoorlse bossen (inlichtingen VVV Bergen. Tel. 02208-3100). Wie een indruk wil krijgen van de Zaanstreek zoals die vroeger was (en een beetje nog is), mag niet vergeten een bezoek te brengen aan de Zaanse Schans aan de Kalver- ringdijk in Zaandam, een meer dan landelijk bekend openluchtreservaat voor Zaan se houtbouw-huizen en mo lens. Enkele andere tips voor tochten: het Stedelijk Museum Alkmaar aan de Doelenstraat (veel herinneringen aan het beleg van 1573), het Zuider zee-museum in Enkhuizen en het Westfries museum in Hoorn (historisch), het Zeea- quarium in Bergen aan Zee en het Helders museum in Den Helder, (gedetailleerde infor matie geeft de Federatie van Noordhollandse VVV-s in Alk maar (Tel. 02200-19841). En dan is er natuurlijk nog het natuurreservaat de Kenne- merduinen met als speciale at tractie het bezoekerscentrum 'Van Vloedlijn tot binnen- duin', waar in een aantal dio rama's een goed beeld wordt gegeven van wat leeft en groeit in de zee, op het strand en de duinen (ingang tegeno ver de watertoren aan de Zee weg in Overveen). Tenslótte: de Amsterdamse waterleidingduinen bij Voge lenzang. waar men behalve wandelen ook (maar alleen 's zondags) het biologisch cen trum De Duyvetil kan bezoe ken. De natuurbeschermings- commissie Zuid-Holland toont hier regelmatig wisselende zgn. natuurprojecten, die steeds betrekking hebben op bepaalde facetten van flora en fauna in de duinen (ingang Vogelenzangseweg bij Oase). Wat dacht u dan? -Als een natuurschoon rijk Drente in de zomermaanden al als een van de rustigste provincies geldt, heeft u in het najaar helemédl het rijk alleen. Toch wordt ook in die tijd de toe rist. die even op adem wil komen, niet vergeten. Uit springer in de offertes vormen de verschillende huifkar-arran gementen: voor een weekend of een hele week. Voorwaarde is dan echter wel, dat voor minimaal vier personen tege lijk wordt geboekt. De huifkar kan worden ge huurd in Orvelte en Zorg- vlied, waar ook wordt over nacht: in een boerderij, een hotel of een paardensportcen trum. De prijzen variëren voor een weekend van 45 tot 88 gulden per persoon en voor een week van 98 tot 235 gul den. Bij de laagste prijzen is vol pension niet, bij de hoog ste wél inbegrepen. Bij aankomst wordt iedere trekker uitgebreid verteld hoe hij met de paarden moet om gaan, zodat niemand daarover hoeft in te zitten. Tevens wordt een informatiepakket met aantrekkelijke routes uit gereikt. Een warme plaid voor onderweg moet zelf worden meegenomen, evenals (in en kele gevallen) linnengoed (in lichtingen Drentse WV in Assen; tel. 05920-14324). Bij diezelfde WV krijgt men informatie over speciale na- jaarsarrangementen in hotels of bungalows. De prijzen daar van liggen rond de 100 gulden voor .een gezin van twee vol wassenen en twee kinderen (meestal één diner, één over nachting en één ontbijt). Voor 65-plussers biedt een hotel in Westerbork een nóg lagere of ferte (180 gulden per week, inclusief vol pension). Echt iets voor gezinnen met kinderen is het arrangement dat in het recreatiecentrum in Heino wordt geboden: 39 per persoon voor een week en, waarvoor men vol pensi on heeft en de beschikking over 24 pony's, een overdekt zwembad, een roeivijver, ter wijl er tevens gelegenheid is voor het aanleggen van een kampvuur. Willen de ouders er eens alleen op uit: leiders en leidsters vangen de kinde ren op. Eveneens voor kinderen (maar ouderen kunnen ook meedoen) zijn de hobby-week- endkampen in Raalte, waar op de zaterdagtochtenden les wordt gegeven dn emailleren, kleiwerken, poppen maken, schilderen en tekenen, wand kleden maken en timmeren. Eventueel kan men een cursus van zes weekenden boeken (prijs ƒ.69,50 per persoon vol pension). Inlichtingen: WV Overijsselse heuvelrug in Raalte (05720-2343). ADVERTENTIE INDONESIË - SINGAPORE - BANGKOK 18 OF 19 DAGEN PER KLM/SAS Vertrekdata: 15 december en maandelijks in 1974 2.995,- p.p. (voor 1973) Voor volledige programma's: I.T.C., Gebouw 106, Schiphol-Oost, telefoon 020 - 45 40 51 en alle ANWB kantoren. Eveneens verkrijgbaar zeer voordelige wintersportreizen voor automobilisten naar Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Catalo gus verkrijgbaar bij de grote Shell-stations. Ook voor de Kerst periode nog reserveringen mogelijk. Spanje v.a. ƒ169,- Canarlsche efl. v.a. ƒ431,- Algerije v.a. ƒ219,- Turkije v.a. 382,- Tuneslë v.a. 213,- U.S.S.R. v.a. 421,- Volledige programma's zijn verkrijgbaar bij: I.T.C., Gebouw 106, Schiphol-Oost, Afd. Vliegreizen, telefoon 020-45 40 51. IN VOORBEREIDING: Droomreizen naar Verre Landen 1974 o.a. Indonesië - Cruise Prinsendam - Bangkok (v.a. ong. 800,- retour) - Mexico - USA etc. Reisgids vanaf midden november verkrijgbaar bij ANWB kantoren en K> M fgsamr I.T.C. m B V wmr Zeevissen: Zeeland biedt er royaal de mogelijkheid voor. Gelderland, vanouds dé vakan tieprovincie voor de zomer, timmert de laatste jaren ook in het naseizoen, meer en meer aan de weg. Een topper blijkt nog steeds de weekendpas Zuid-Veluwe (voor vier gul den te koop bij de Gelderse WV in Arnhem: 085-452921). Met deze pas, die voor twee personen geldig is, kan men in de streek tussen Dieren en Rhenen rond Arnhem tot 1 april in een 11-tal hotels van verschillende klasse gedurende de weekends of gedeelten daarvan, logeren voor half geld. Voorts geeft de pas recht op reducties op entree's van bijv. Ouwehands Dierenpark, Burgers dieren- en safaripark en de Arnhemse schouwburg. Voor het reserveren ihoet rechtstreeks contact met de hotels worden opgenomen. Wil men er een fiets bij, dan kan dat ook; vraag alleen om een fiets-hotelarrangement en de hotelier weet waarover u praat. Want ook voor de ver huur daarvan 4 per dag en 20 per week) heeft de streek zich aaneengesloten en het voor Nederland unieke 'rent-a-bike'-systeem geïntrodu ceerd, waaraan twintig ver huurders (met duizend nieu we fietsen) deelnemen. Dit systeem houdt in, dat men bijvoorbeeld in Arnhem op de fiets kan stappen en deze in Ede bij een andere verhuur der kan achterlaten. De Gelderse. VW, heeft méér van die attracties. Een vier daags 'te voet met rugzak-ar rangement' bijvoorbeeld: in vier dagen over de 'Vale Ou we' in de voetsporen van Otto II (een 70 km., lange route van Arnhem naar Harderwijk met overnachtingen in van te voren gereserveerde hotels: 113 vol pension). Of woud lopen door de Zuidveluwse bossen (waardoor een docu- mentatiepakketje met zes rou tebeschrijvingen wordt ver strekt, kosten: een riks). Voor fotograferende liefheb bers van molens en kastelen heeft de VW eveneens zo'n documentatiemapje samenge steld met zes routes 4.50), terwijl kunstminnende bezit ters van een weekendpas op 3 november, 26 januari, 23 fe bruari en 23 maart te gast kunnen bij Pierre Janssen in het Arnhemse gemeentemu seum, waar hij lezingen houdt en de bezoekers zelf rondleidt (drie kwartjes). Weer of geen weer. Volgens CBS-statistieken trekken tenminste 600.000 Nederlanders zich daar niets van aan. Met het bruin van de zomer nog op de huid gaan zij dit najaar en komende winter op stap. Ruim 400.000 naar het buitenland en 200.000 binnen de grenzen en tweederde van hen pakt de koffers zelfs voor de tweede maal dit jaar. Het 'waar naar toe?' hoeft voor hen geen vraag te zijn. Zéker niet voor de wintersporters, over wie de reisbureaus zich dit seizoen met tientallen nieuwe snecuwbestemmingen ontfermen. Maar ook niet (meer) voor hen, die er individueel in eigen land op uit willen. Waar het najaarstocrisme elk jaar in omvang toeneemt, heeft de hotellerie zich daar langzamerhand bij aangepast met speciale in verhouding tot zoinertarievcn voordelige, najaarsarrangemen- ten. Een deel ervan (zo'n zestig) is door hel Nationaal Bureau voor Toerisme bijeen gebracht in de zojuist uitgekomen 'Tripper- tjes'-brochure. Nog meer worden er ge boden door de VVV's. Toeristisch redacteur DICK RINGLEVER verzamelde uit deze veelheid de meest in het oog springende en geeft op de TROUW/ KWARTET-vakantie- pagina's van zaterdag tips voor de winter sporter en voor hen, die het najaar ont vluchten met een zon- retourtje of een over- winteringsreis. Andere tips: van het vliegveld Midden- Zeeland bij Arnemuiden op Zuid-Beveland worden rond vluchten gemaakt 23 per kwartier). In de weekends kan men er ook met een zweefvliegtuig de lucht in 13 per kwar tier), evenals trouwens op het vliegveld Haamstede 20 per kwartier). In vrijwel alle delen van de provincie heeft de ANWB fietsroutes uitgezet (bij alle WV-kantoren verkrijgbaar). In een groot aantal plaat sen worden sportvisserssche pen verhuurd (rond de tien gulden per persoon per dag, huurt men de hele boot. dan kost dat 150 tot 250 gulden per dag. Wat de musea en andere bezienswaardigheden betreft: schrijf even naar de provincia le VVV in Middelburg (wel antwoordpostzegel bijsluiten), die alles uitgebreid op papier heeft staan. Ook Utrecht probeert de na jaarstoerist op het fietszadel te krijgen. De Zeister VW, die de 'trappertjes' introdu ceerde doet dat zelfs zeer radi cal. Wie boekt voor zo'n ar rangement en vrijdagmiddag in Zeist aankomt is. verplicht zijn autosleuteltjes af te geven .en op de fiets te stappen. Pas de zondagmiddag daarna krijgt hij ze terug. Het arrangement, dat 95 kost, omvat twee overnachtin gen. half pension (geen lunch), een fiets (uiteraard), een gezondheidstourpakket met wandel- en fietskaarten en kastelenroutes plus een rondleiding door het Zeister Slot. Dat alles, zegt de folder, om de mensen er nu eens echt twee dagen lang uit te laten zijn en frisse lucht te laten happen in de bossen van de Utrechtse Heuvelrug. gulden dineert). to in Uren zwerven door de Peel zonder iemand tegen te komen. w fel- van "de meest imposante tuurgebieden van Noord- iabant is in deze tijd de» el: 100.000 ha. hei, veen, -I men en zandruggen op de ens van Brabant en Lim- rg. Wie eens een dag rustig Ï1 wandelen kan niet beter •echt dan in liet grote Peel- servaat ten zuidoosten van iten, waar knuppelbrugge- es de verbindingen over de nnen vormen, de natuur ig volledig ongerept is en 25en urenlang kan lopen zon- r iemand tegen te komen ezoek vooral ook de ten- Mistelling over de geschiede- s van de Peel in de boerde- bij de ingang van het re- vaat). "Ier musea gesproken: anders m aar even indrukwekkend is it nationale oorlogs- en ver- tsmuseum in Overloon, een ntal kilometers ten noorden 10 n Venraij. Van 27 septem- sr tot 16 oktober 1944 werd I ier de grootste tankslag van t westelijk oorlogstoneel 11 tgevochten. Ter herinnering u eraan vindt men in het park lerlei oorlogstuig opgesteld, 'a rwijl i,n het gebouw duizen- n foto's en documentaitiema- riaal liggen tentoongesteld. rere trekkers voor een dag- lit: het Autotron in Dru il (met 300 old-timers) en et Philips-Evoluon bij Eind- ren. 'ouwens, wie zomaar wat wil iden, wandelen of fietsen, wit in Noord-Brabant ook lyaal aan zijn trekken. De Drunense duinen, de vennen bij Oisterwijk zijn maar een paar streken, die door VW's worden aanbevolen. En wat de accommodatie be treft: de provinciale VW in Breda (01600-32150) heeft een folder, met gegevens over 15 bungalowparken (prijzen van 60 tot 165 gulden per week die ook in deze tijd geopend zijn. Tussen Mook en Eysden telt Limburg zo'n honderd burch ten en kastelen (wie wist dat eigenlijk?) en die willen ze daar nu ook graag aan de toerist laten zien. De pro vinciale VW doet dat met het organiseren van speciale kastelen-weekend en Het arrangement begint op za-' terdagmorgen met een bezoek aan het witte stadje Thorm, het vroegere miniatuurvor- stendom, waar een abdis de scepter zwaaide (vergeet niet een bezoek aan de Stiftskerk). Rond het middaguur gebruikt u de lunch in uw hotel (óf een hotel in Heerlen, óf het kasteel Wittem in de Geulval lei) om daarna de kastelenrou te te gaan rijden (een route beschrijving wordt uitgereikt). De rit eindigt in kasteel Cor- tenbach in Voerendaal, waar wordt gedineerd. Voor zondag staat een bezoek aan kasteel Hoensbroek, de grootste burcht tussen Rijn en Maas op het programma. Wie erg mati- neus is, kan 's ochtends even de grens over naar Luik, waar op de Quai de la Batte elke week een vlooienmarkt wordt gehouden. Voor twee personen kost zo'n weekend 152 (in clusief logies, lunch, diner en kaartjes voor verscheidene musea). Rust en ruige natuur zijn de pijlers, waarop Ameland zijn najaarswerving laat steunen. Maar om die te vinden, zal vooral de randstedeling een lange reis moeten -maken: de enige verbinding is die met de boot uit het Friese. Holwerd 3.75 per persoon retour en f 19, retour voor een midden klasse-auto). Ook op dit Wad den-eiland gelden voor het na seizoen weer speciale logies prijzen (een zespersoons bun galow huurt men er voor ge middeld 25 gulden per dag), terwijl tevens kant-en-klare ar- rangementen worden geboden: 3,-, 5- en 8-daagse in hotel, pension of appartement (vanaf 43 voor logies met ontbijt), Tip van de VVV: 'Stap op Ameland eens uit die auto, ga wandelen of maak een fiets tocht door de duinen. Juist in deze tijd leent het eiland zich daar uitstekend voor'. Datzelfde adviseert de Texelse VW, die onder het motto: 'Texel, het vier-seizoen en-ei- land' graag wijst op het In deze tijd maagdelijke 25 km. lange strand én het 500 ha. grote dennenbos, (ook hier speciale prijzen in hotel, pen sion en appartement). Voor deel van dit eiland is wel, dat het vanuit de Randstad ge makkelijker te bereiken is: met de boot uit Den Helder in 20 minuten 2.50 per pert soon retour en 11.50 voor de auto plus een rijksdaalder aan toeristenbelasting) in Sloten) en mag zelf actief meewerken bij het zeilen. Daarnaast zijn er (voor hen, die het wat rustiger aan wil len doen) verscheidene goed kope hotel-arrangementen (maar één voorbeeld: de Wa- t er herberg De Oude Schouw in Akkrum biedt gratis logies als men voor tenminste 15 Wie eens een weekje wil uit waaien op het Zeeuwse land kan dat vrij voordelig. Vrijwel alle bungalowbedrijven (en dat zijn er vele tientallen) hebben hun tarieven voor dit naseizoen drastisch verlaagd wat inhoudt, dat vor een zes persoons huisje nergens meer dan 120 tot 175 gulden per week hoeft te worden betaald/ De Zeeuwse VVV in Middel burg (01180-8051) heeft die aanbiedingen in een boekje verzameld, zodat royaal geko zen kan worden. Wie snel is, kan zo'n verblijf in Zeeland nog combineren met een bezoek aan de Delta Expo in Stellendam op de kop van Goeree (tot 30 oktober open), in een notedop ziet men er de hele Deltawerken, terwijl met films en diaverto ningen ook iets over de ach tergronden wordt verteld van Nederlands grootste waterwer ken. Trouwens, ook in het gure najaar kan een tocht langs die Deltawerken een be levenis zijn. Aanbevolen route vanuit Rotterdam: via Helle- voetsluis naar de Haringvliet- dam (stop even bij het één kilometer lange spuisluizen- complex: bet grootste ter we reld!), via Ouddorp naar de laatst gereedgekomen Brou- wersdam, juisl voor Haamste de linksaf richting Wester- schouwen, waar men uitzicht heeft op de werken aan de Oosterscheldedam. Stap hier even uit de auto en bezoek het domaniale bos- en duinge bied bij Burgh-Haamstede, een der mooiste Reeuwse natuur gebieden met veel wandel-, fiets- en ruiterpaden. Een kleiner, maar niet minder on bedorven natuurgebied (De Schelphoek) vindt men even verderop bij Serooskerke (VVV-ers spreken over een waar vogelparadijs). Verder gaat de route dan via Zierik- zee (al zijn de musea nu ge sloten, een wandeling door de stad geeft ook nog een uitste kend beeld van de historie), de Grevelingendam, Oude-Ton- j ge en Haringvlietbrug terug. Nog ongerepte natuur in de Kennemerduinen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19