Jij toelating studenten s 't omgekeerde wereld Problemen verwacht bij ederatie vakcentrales 1 Prisma The Shrew: bittere ironie vanaf het begin zilver-mode de betere jonge jenever ids witboek toont aan wat er allemaal fout zit: sntemode in herfstig Parijs Australiër White krijgt Nobelprijs letterkunde NVV acht houding KVP en AR vreemd nappt* Cox's. Die smaakt. Heetgebakerde masseur bezorgde burgemeester n flinke aframmeling PW/KWAiRfTET VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 BINNENLAND/KUNST TPNOUS9/K15 onze onderwij sredactie DEN De overheid verkondigt op onderwijsgebied theorieën die ze in de praktijk niet kan nnakm. Zo wordt er al jaren door elkaar opvolgende regeringen gesteld dat iedereen die capa- ten heeft (hoger) onderwijs moet kunnen volgen, en dat kinderen uit sociaal-zwakke milieus r kansen op (hoger) onderwijs moeten krijgen dan tot nu toe het geval was. Maar in de praktijk len doordat het geld ontbreekt, deze opvattingen voortdurend afgezwakt. Studentenstops zijn een ion verschijnsel geworden en de universiteiten moeten maar zien hoe ze de problemen oplossen. ADVERTENTIE In een witboek to ela ting? beid weten schappelijk onderwijs' heeft de Leidse universiteit uiteengezet dat deze gang van zaken niet klopt. De verantwoor delijkheden moeten komen te liggen waar ze horen: bij de universiteiten, als het om de inrichting van het on derwijs gaat en bij de overheid als het om wel of niet onbeperkt toelaten van studenten gaat'. Het Leidse Witboek is een discussie nota, vervaardigd (op verzoek van de universiteitsraad en het college van bestuur) mot het oog op de discussies over de ver lens in g van de 'numerus fixus-wet' tot 1977. Alle universiteiten en hogescholen zal gevraagd worden deel te nemen aan deze discussie (het Witboek komt volgende week in een vergadering van de Academische Raad aan de orde) zodat tegen de tijd dat het parlement over verlenging van de wet moet praten (volgend Voorjaar) het standpunt van de universiteiten bekend is. In het Witboek staat dat de manier waarop de toelating van studenten nu geregeld wordt, precies de omgekeer de wereld is. De huidige wet schuift de verantwoordelijkheid op de univer siteiten af, door de minister te laten beslissen hoeveel studenten er toege laten moeten worden (op grond van onzekere gegevens van de universitei ten) en vervolgens de universiteiten de moeilijkheden te laten oplossen. Daarbij komt nog dat voor studierich tingen met een numerus fixus de situ atie nooit meer zal verbeteren. Omdat het aantal studenten daar vast staat is er gjeen reden om de wetenschappelij ke staf uit te breiden; omdat dlie staf i onze sociaal-economische redactie N HAlAG De vorming van een 'zware' federatie van de vakcentrales NYV, NKV en CNV (bij aar 1,3 miljoen leden) dreigt op grote moeilijkheden te stuiten. Deze conclusie althans verbindt i in kringen van de vakbeweging aan liet gisteren gepubliceerde rapport Bosboom en Hegener. arin worden met betrekking tot de federatie de volgende aanbevelingen gedaan: larijs heeft de ontwerper Jean Rychter zijn collectie voor voorjaar en zomer 1974 alweer geloond. De mannequins, dit moesten doen, liepen huiverig door een zeer herfstig Parijs, waar het, net zoals hier, flink regende. Op de van links naar rechts: een lange rok met een wikkelblouse, daarnaast een gestreepte strandjurk, daarnaast een cpak van katoen met een lang vest erover, daarnaast een driekwart broek met een mouwloos hesje en rechts nog katoenen strandpak. federatie, uit te voeren in drie fa- van in totaal vijf tot acht jaar, t uiteindelijk ondergebracht wor- in één gebouw. De stad Utrecht net name het CNV-gebouw lijken voor de meest geschikte plaats, de eerste fase al worden alle ta- verbonden aan de nationale Idpuntbepaling van de vakbewe- in hun geheel in de federatie in- racht. Voor de centrales blijft op gebied als enige taak over, het in- snteel bepalen van een eigen idpunt bij principiële aangelegen- ,en. federatie zal de vorm van een ver eng aan moeten nemén met een elijks bestuur en een federatie- In de federatie wordt op basis ledentallen gestemd. Dit meerder- sbeginsel wordt ook gehanteerd de samenstelling van het bestuur: in NVV-leden, vijf NKV-leden en CNV-leden. wacht wordt dat het NVV en het met deze aanbevelingen eens nen zijn en ze zelfs als een voor- rde beschouwen voor de tot stand ing van een federatie. Bij het v ligt de zaak echter veel moeilij- een federatie van de bouwbonden ot nu toe mislukt, omdat de hout- wuwbond van het CNV een fede- e afwijst ondergebracht in één ge- w en met één apparaat. De alge- je christelijke bond van vervoers- eneel zal morgen, naar wordt vacht, een zelfde standpunt inne- n- Huisvesting in én gebouw zou veel het gevaar met zich meebren- van identiteitsverlies. izwaren PJfde bezwaren zullen, naar wordt """acht, spelen bij de vorming van federatie van de centrales. Hier "t dan nog bij dat het organisatie-: bureau Bosboom en Hegener de fede ratie een groot aantal taken en be voegdheden toekent, zodat er voor de centrales niet zo gek veel meer over schiet. Bij de besluitvorming zal bo vendien het meerderheidsbeginsel worden gehanteerd. In CNV-kring is men beducht dat de eigen organisatie Conflict daardoor teveel onder de voet dreigt te worden gelopen. De aanbeveling van het rapport dat de federatie in het CNV-gebouw ondergebracht zou moeten worden, lijkt voor hen de pil nauwelijks te vergulden. ADVERTENTIE PRISMA v echt zilveren dameshorloge met zilveren band 23Jy" Zilveren horloges verkrijgbaar v.a. 159,- Inmiddels dreigt de federatievorming bij de vervoersbonden van NW, NKV en CNV uit te monden in een scherp conflict. Eerder deze week deden de vervoersorganisaties van het NVV en NKV een dringend beroep op hun CNV-zusterorganisatie, de ACBV, morgen voor een federatie te kiezen met een centrale huisvesting en een gemeenschappelijk appar'aat. Zij ver weten het ACBV hoofdbestuur dub belzinnigheid omdat het wel de aan beveling deed tot de federatie toe te treden maar tegelijkertijd de gemeen schappelijke huisvesting afwees. De voorzitter van de ACBV, de heer J. J. Dassel, noemde gisteren deze houding van NVV en NKV 'volstrekt' beneden de maat. Hij wees erop dat het ACBV bestuur de kwestie eerlijk en open heeft voorbereid. Het is daarom niet juist en volstrekt ontoelaatbaar als deze bonden een wig trachten te drij ven tussen ons bestuur cn de algeme ne vergadering, aldus de heer Dassel. Hij zei ook dat het standpunt van het bestuur er op is gebaseerd de eenheid in eigen kring te bewaren. 'Een te zware federatie zou tot een scheuring van onze organisatie leiden en als ik moet kiezen tussen een conflict met NKV en NW en een conflict binnen mijn eigen gelederen, dan kies ik voor het eerste', aldus de heer Dassel. Hij vond de reactie van de NVV en NKV bonden overigens volstrekt on begrijpelijk, vooral omdat de ver standhouding de laatste tijd erg goed was. steeds op dezelfde sterkte blijft, kun nen er niet meer studenten toegelaten worden. Dat is een vicieuze cirkel waarin sommige studierichtingen ronddraaien. De enige manier om eruit te komen is, dat bij begrotingsgesprekken bin dende afspraken gemaakt worden over de verdere ontwikkeling van zo'n stu die richting en dan ook te zorgen voor de daaruit voortvloeiende consequen ties. Alleen door extra-aandacht en mogelijkheden voor te volle studie richtingen om alsnog de onderwijsca- pacitiet uit te breiden, kan voorko men worden dat zo'n studierichting vastloopt en geen kans meer ziet uit de problemen te raken. Omdraaien Het Witboek heeft bezwaar tegen de manier waarop nu wordt vastgesteld hoeveel studenten er toegelaten wor den. Nu is het zo dat de minister vaststelt hoeveel studenten er maxi maal bij de universiteiten bij bepaal de studierichtingen geplaatst moeten worden. Het Witboek pleit ervoor de ze procedure om te draaien en vast te laten stellen hoeveel studenten er mi nimaal moeten komen. Elke universi teit kan dan zelf zien of ze extra-stu denten kan opnemen, en als dat kan, hoeveel. Da universiteiten kunnen zelf bepalen of ze hun onderwijs zo inrichten dat er veel extra palatsen ko men (bijvoorbeeld door meer hoorcol leges) of juist weinig (meer werk groepen), hoe de verhouding tussen onderwijs en onderzoek geregeld zal worden etc. De ondarwijsvragen wor dend door dit 'minima'-systeem weer gelegd bij de universiteiten, en de vraag naar het toelatingsbeleid bij re gering en parlement. Het is te gek om los te lopen, vindt Leiden, dat er zo zonder enig beleid numeris fixis worden vastgesteld. Het Witboek vindt het onjuist om mensen voor te spiegelen dat ze alle maal naar da universiteit mogen, ter wijl daar geen plaats is. De universi teit is te vergelijken met een hotel waarnaar in onbeperkte mate reizen worden geboekt zonder plaatsreserve ring, terwijl voor dit hotel een perso neels- en bouwstop gelden. Op korte termijn zullen toelatingsbe perkingen wel noodzakelijk blijven, zegt het Witboek, maar dan moet er wel wat veranderen aan de procedure om numeris fixis in te stellen (de mi nima-regeling), er moet duidelijk ver band gelegd werden tussen toelating en middelentoewijzing en er moet iets gedaan worden aan de vreemde situa tie dat het hoger beroepsonderwijs wèl studentenstops kan instellen en het wetenschappelijk onderwijs niet. Op langere termijn moe de regering binnen twee jaar een schets maken van de omvang en de te verwachten kosten van het hoger onderwijs. Ver volgens moet de regering vaststellen of zij voor die kosten en andere con sequenties wil opdraaien. Een keuze voor een overheidsstandpunt over de ze kwestie heeft alles te maken met een keuze welke prioriteiten je als overheid stelt en of die prioriteiten de offers rechtvaardigen die daarmee gemoeid zijn. Zoals het nu gaat, kan het niet langer. Handhaving van een beleid waarbij in woord en geschrift uitbreiding van de onderwijsvoorzie ningen bepleit wordt, terwijl de prak tijk toont dat juist het omgekeerde steeds vaker voorkomt, is uit den bo- (ADVERTENTIE) STOCKHOLM De Nobelprijs 1973 voor letterkunde is donderdag toege kend aan de Australische auteur Pa trick White. De Zweedse academie die de prijs aan White toekende, roemde hem wegens 'het epische en psycholo gische karakter van zijn vertelkunst, die een nieuw werelddeel in de litera tuur heeft geïntroduceerd'. White, die 60 jaar is, werd in Enge land geboren toen zijn ouders daar waren voor een Europees verblijf van twee jaar. Zijn nieuwste roman 'The eye of the storm' werd dit jaar gepu bliceerd. Tot zijn best bekende andere werken behoren 'Happy valley' en 'The tree of man'. White is de eerste Australiër en sinds tien jaar ook de eerste schrijver in het Engelse taalgebied die een Nobel prijs ontvangt. De argumentatie voor de toekenning bevat nog de volgende zinsnede: 'White's literaire produktie vertoont de tekortkomingen die beho ren bij een grootse en gedurfde ma nier van schrijven die de conventione le beperkingen overschrijdt. Hij heeft Australië voor het eerst een eigen stem gegeven die in de gehele wereld gehoord wordt'. Ook zegt het juryrap port dat White's oeuvre vaak een ge vecht met de taal laat zien om er tot aan de grens van het onbereikbare al les aan beeldende kracht uit te halen. White kreeg zijn schoolopleiding in Cheltenham (Engeland) en studeerde aan het King's College, Cambridge. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij bij de inlichtingendienst van de Royal Airforce in het Midden-Oosten en Griekenland. Na de oorlog vestigde hij zich in Australië. In het voorjaar 1974 verschijnt bij de uitgeverij De Arbeiderspers in Am sterdam het eerste boek in Nederland se vertaling van White: 'De Vivisec- tor'. De vertaling is van Koos Schuur, die zelf enige jaren in Australië heeft gewoond. De Arbeiderspers heeft ook de vertaalrechten van andere boeken van White verworven. Tot nu toe is er nog geen werk van deze Australi sche Nobel-prijswinnaar in het Neder lands verschenen. Sterk stijgende kosten bij Van Abbe-museum EINDHOVEN De Combinatie Christelijke Partijen-fractie in de Eindhovense gemeenteraad heeft bere kend, dat als de huidige ontwikkekling blijft doorgaan, het Stedelijk Van Ab- bemuseum dit jaar ruim één miljoen gulden meer gaat kosten dan oor spronkelijk is beraamd. Over 1974 zou de overschrijding van de raming zelfs 1 miljoen driehonderdduizend gulden gaan bedragen. De CCP-fractie komt tot de conclusie aan de hand van het feit dat over de jaren 1970, 71 en 72 de werkelijke kosten al meer dan één miljoen gulden hoger waren dan de ramingen. In dit verband vraagt de CCP-fractie zich af, in hoeverre de ra ming voor het komende jaar nog re- eel geacht mag worden. crp door Ber Huising DEN HAiAiG In liet Haagse Hot gaf liet Londense Open Space Theatre woensdagavond de allereerste voorstelling van The Shrew, een bewerking, zeg maar uittreksel, van Shakespeares Taming of the Shrew. Greta Vermeulen toont nieuwe fluit De Nederlandse fluitiste Greta Ver meulen met de door haar ontworpen 'Vermeulen fluit'. Het instrument (waarvan het mondstuk links afzon derlijk is afgebeeld) heeft een schuif- mechanisme dat een doorlopend toon- bereik mogelijk maakt. Greta Vermeu len begon al in 1965 aan de ontwikke ling van deze fluit, met de bedoeling een geheel nieuw instrument voor vertolking van hedendaagse muziek te construeren. Zij heeft het al voor een publick van muziekstudenten gede monstreerd. Woensdag 23 oktober Iaat zij voor iedereen die er belang in stelt de mogelijkheden ervan horen iu het Instituut voor Muziekwetenschap, Drift 21 in Utrecht, om 20.00 uur. ADVERTENTIE Charles Marowitz, leider en regisseur, heeft het kluchtige spektakel waarin de feeks Kate in de onbehouwen Pe- truchio eindelijk een man vindt die haar aankan, zodat zij, mede door de liefde, 'getemd' wordt, van veel ont daan om een heel anders bekeken kern over te houden. Kate wordt niet meer lustig getemd maar tragisch to taal onderworpen en wreed tot slavin gemaakt. Eerlijkheidshalve deed Ma rowitz er enige scènes tussendoor met een hedendaags stel, waarin zij de liefde gebruikt om de jongeman, met jaloerse en andere verwijten, geheel naar haar hand te zetten en hem, als haar prooi in een huwelijk op te slui ten. Dat is dus duidelijk, en Shakes peare is altijd weer zo veelzijdig dat je met hem alle kanten op kunt. Ook deze. The Open Space Theatre experimen teert. al jaren, en deze voorstelling van nog geen anderhalf uur, zonder pauze, heeft vermoedelijk de eind- vorm nog niet bereikt. Boeiend is het geval wel. Doordat Marowitz een bes te regisseur is die, met een paar een voudige decors in de open ruimte en, toch nog traditionele, 'shakespeare'- kostuums de korte scènes sterk op bouwt, zodat hij recht op zijn doel af gaat met een bittere soort ironie van het begin af aan. Shakespeares overge bleven teksten komen er duidelijk ge sproken uit met alle bedoelde intona ties. Thelma Holt, medeoprichtster van de groep, is in deze opvatting een indrukwekkende Kate, kattig en fel, maar al wel als een kat in nood, die voelt dat de ondergang zal komen. Aan het.slot is zij, om elke twijfel te voorkomen, een geketende, totaal on derworpen. in lompen gehulde, uiterst trieste slavin, die haar heer en mees ter automatisch prijst na de 'hersen spoeling'. Nicholas Simmonds blijft daarentegen de Petruchio die Shakes peare bedoelde, grillig en ruw. en grappig ook nog, maar niet wreed en overheersend genoeg. Jack Niles speelt de vader van Kate voortreffe lijk. Kay Barlow, die even haar zuster is, wordt heel goed als het mooie, lief doende, egoïstische vrouwtje van nu. met Jeremy Nicholas als een behoor lijke tegenspeler. The Shrew blijft in Hot tot en met zaterdag, is zondag te zien in Rotter dams Lantaren en komt maandag en dinsdag (22/23 okt.) in Amsterdams Universiteitstheater. Veel geld voor 17 Picasso's NEW YORK Zeventien schilderij en van Picasso brachten ruim twee- en-een-half miljoen dollar op bij een veiling die in New York door Sotheby Parke Bernet werd gehouden. Een van de Picasso's, 'Jongen met boeket' uit 1905, werd door een anoniem ge bleven Zwitserse handelaar gekocht voor 720.000 dollar. Alle Picasso's wa ren afkomstig uit de wereldberoemde collectie van mrs. Bernice Mc Ilhenny Wintersteen uit Philadelphia. Organist W. H. Zwart naar VS en Canada AMSTERDAM Nederlandse orga nisten worden graag gehoord in de Verenigde Staten en Canada. Behalve Simon C. Jansen is op het ogenblik ook Willem Hendrik Zwart (van de Bovenkerk te Kampen) op toernee in de VS. Hij nam bovendien zijn 180 le den tellende koor mee, waarmee hij in twee weken tijd tien concerten zal geven. W. H. Zwart geeft daarnaast nog een vijftal orgelconcerten in di verse steden. Nationale Ballet naar Spanje AMSTERDAM Het Nationale Bal- let vertrekt 22 oktober naar Spanje voor een aantal voorstellingen in Ma drid. Daar treedt het van 23 t.m. 28 oktober op in het kader van het Tweede internationale Balletfestival. Een aantal voorstellingen zal worden begeleid door het Symfonie Orkest van Madrid olv André Presser. Er worden twee verschillende program ma's uitgevoerd, grotendeels bestaan de uit stukken uit het lopende reper toire. Een gedeelte van de nieuwe, door Zarko Prebil ingestudeerde pro duktie van Het Zwanenmeer gaat in Madrid in voorpremière. De officiële première gaat op 19 december in Scheveningen. The Family blijft in Brakke Grond AMSTERDAM De directie van de toneelgroep The Family heeft beslo ten de serie 'The Family' nog niet uit het speelplan te verwijderen. In over leg met de schrijver John Spurling en de regisseur Max Stafford is daarom besloten de première van 'Golden Lamps in a green night' uit te stellen tot later in het seizoen, of zelfs tot het volgend seizoen. De toneelgroep speelt nu vanaf maandag 12 november door met The Family in de Brakke Grond te Amsterdam. Van een verslaggever UTRECHT Het NW vindt het merkwaardig dat woordvoerders van de KVP en de ARP zich in de Twee de Kamer bij de discussie over het wetsontwerp selectieve investeringsre geling hebben verzet tegen een ver gunningenstelsel omdat dit de eigen verantwoordelijkheid van de onderne mers zou aantasten en omdat het in strijd zou zijn met de christelijke be ginselen. 'Het ontbreken van deugdelijke maat staven voor het gebruik van het woord christelijk springt hier duide lijk in het oog', aldus 'De Vakbewe ging', het officiële blad van het NW, dat er in dit verband de aandacht op vestigt dat de GPV-fractie zich wel voor het vergunningenstelsel heeft uitgesproken. De passage in de troonrede waarin staatdat de regering de invoering van deze wet ziet als ^en begin van de toetsing van de investeringen op hun betekenis voor de maatschappij', heeft volgens de vakbeweging 'koudwater- angst' opgeroepen. ADVERTENTIE Van een verslaggever UITRECHT Het feit diat hij naar de smaak van een mede automobilist te langzaam reed kwam Bodegravens eerste bur ger mr. J. J. Croles (64) te staan op een enorme aframmeling met een ketting. De burgemeester werden de tanden uit de mond geslagen en bovendien hield hij aan de 'afstraffing' een lichte kaakfrachiur over. De heetgebakerde automobilist de 37-jarige massaur .H. E. J. van D. uit Zeist, hield van zijin bijzonder hardhandige manoeuvre vier maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf over, bepaalde de Utrechtse politierechter mr. K. S. Bieger. Of ficier van justitie mr. G. W. von Meyenfeklt had de hoogste vrij heidsstraf geëist diie voor een poli tierechter mogelijk is: zes maan den. Mr. Bieger, die het de masseur bij zonder kwalijk nam dat hij niet op de zitting was verschenen, betreur de dat de wet de rechter niet de mogelijkheid heeft gegeven om bij dit soort agressie-delicten de rijbe voegdheid in te trekken. Een der gelijk sschandailiig en agressief weg gedrag is niet te tolereren. Men zou dit soort mensen moeten kun nen verbreden nog achter het stuur te kruipen, meende hij. De burgemeester, die sinds de af rammeling einder doktersbehande ling staat, zei dat hij pp de bewuste dag (26 augustus) in Amersfoort inderdaad wat langzaam reed om dat hij in het avondlijk duister de weg was kwijt geraakt. Op een ge geven moment werd hij gesneden door Van D. en tot stoppen ge dwongen. De masseur kwam, zwaaiend met een ketting, udt zijn auto, liep op de burgermeester af en rukte het portier van de auto open. Er ontstond een woordenwis seling. 'Weet u wel wie u voor u heeft', vroeg de burgemeester op een gegeven ogenblik. Van D. gaf op die vraag echter geen antwoord en sloeg er op los. Hij bekende la ter dat hij wél had geslagen maar hij ontkende dat hij de ketting had gebruikt

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15