Slangexperiment begin van monetaire unie Uitvoer naar VS steeg krachtig Om te voorkomen dat de hifi-kwaliteit van uw stereo recoider-deck op den duur terugloopt,brengt Aristona de hifi-vaste opnamekop èn de hifi-vaste weergavekop. 1 Aristona, gemaakt om lang plezier van te hebben. Geen maximum op snelwegen Ziekenhuizen gaan meer samenwerken Kruisinga dreigt met interpellatie over middenstand Nederlandse ondernemers gaan ontwikkelingslanden helpen Verongelukt Koekoek werd gepasseerd bij onderscheidinger Open hartoperati laten voorlopig op zich wachten .ARISTONFt TROUW/ÏÏCWiAiRiTEr VRIJDAG 19 OKiTOBER 1973 T8/D Dr. Zijlstra bij jubileum van Rabo-bank EINDHOVEN 'De meest concrete belichaming van het streven naar een economische en mone taire unie vormt ongetwijfeld het zogenoemde 'slangexperiment', waarbij een maximale marge is af gesproken rond de spilkoers van 2,25 pet. tussen elke twee gemeenschapsvaluta's, terwijl deze limites gehandhaafd moeten worden door interventies in gemeenschapsvaluta's. Van een verslaggever DEN HAAG Op de autosnelwegen in ons land zal voorshands geen maxi mumsnelheid worden ingevoerd. Wel zal een minimumsnelheid van 70 km per uur, zowel voor vrachtauto's als personenauto's worden vastgesteld. Voor specifieke wegsituaties zijn afwijkingen op deze regel mogelijk. De regering hoopt deze maatregelen voor het vakantieseizoen van 1974 in te Dit heeft ministe Westerterp gister middag op een persbijeenkomst mee gedeeld. Verder zei de minister, dat hij hoopt nog dit jaar het wetsontwerp voor de periodieke keuring van auto's in te dienen, zodat medio 1975 de wettelijke verplichting daartoe ingevoerd kan worden. Verder zal binnenkort een wetsont werp worden ingediend, dat het weg slepen van auto's zal regelen. Daarbij gaat het om wagens die de verkeers veiligheid belemmeren. In de tweede helft van 1974 zal, vol gens de minister de verplichting tot het dragen van een bromfietshelm en het gebruiken van autogordels gereali seerd worden. In diezelfde periode hoopt de regering te kunnen begin nen aan de ongevallenregistratie. Begin 1974 zal de verkeerswetgeving worden aangepast wat betreft het ge bruik van alcohol. Dit hEeft dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank donderdag ge zegd in een toespraak ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rabo bank. 'Het vroege voorjaar van 1973 bleek de tunnel waarin de slang kronkelde een te wrak bouwsel. De slang be weegt zich nu in de ruimte. Daarme de heeft de EEG op een zeer pragma tische wijze een aanvang gemaakt met de opbouw van de economische en monetaire unie. Voortgang op deze weg betekent voor alle dingen het in ieder geval in leven houden van dd slang. Het laat zich aanzien dat deze zeer praktische en concrete doelstel ling ons. veel meer dan algemene the oretische overwegingen, duidelijk zal maken wat wij stap voor stap nader hebben te doen en te laten', aldus dr. Zijlstra. De heer Zijlstra zei van mening te zijn dat 'de slang ons heeft geleerd dat men toch zeer interessante •Experi menten kan beginnen en aanvankelijk kan volhouden, terwijl er op het ter rein van het economische en financië le beleid nog zeer veel te harmonise ren valt. Ik ben van oordeel dat een zorgvuldige bezinning op wat van pe riode tot periode nodig is om de be doelde monetaire en valutaire samen werking in stand te houden, een veel betere weg is om tot het gewenste einddoel te komen dan allerlei ambi tieuze operaties.' Politieke beslissing Volgens dr. Zijlstra zullen stellig op bcpailde momenten ingrijpende poli tieke beslissingen moeten worden ge nomen. 'Dikwijls zal een geduldige, pragmatische benadering, voortbou wend op wat men heeft, een goede weg blijken te zijn. Het in leven hou den van de slang zal stap voor stap nopen tot verdergaande coördinatie en harmonisatie.' Sprekend over noodzakelijke coördina tie van het geldmarktbeleid wees dr. Zijlstra op de recente verhoging van Dr. J. Zijlstra het Nederlandse disconto met 0,5 pet en de verlaging van de extra commis sie van 3 tot 2,5 pet. 'Deze maatrege len, hoewel in Eerste instantie geno men op grond van binnenlandse facto ren, moeten mede gezien worden te gen de achtergrond van het gebeuren op de valutamarkten', aldus dr. Zijl stra. TIEL De twee Tielse ziekenhuizen St. Andreas en Bethesda en de twee Culemborgse ziekenhuizen St. Barbara en Beatrix gaan nauwer samenwer ken. Men wil dit bereiken door het oprichten van een nieuwe stichting waarvan de streefdatum wordt gesteld op 1 april 1974. Men is van mening dat het zelfstandig voortbestaan van de vier afzonderlijke ziekenhuizen in de regio niet verantwoord is. DEN HAAG Dr. R. J. H. Kruisin ga. de fractieleider van de CHU is ontstemd over de uitlating van pre mier Den Uyl, dat hij de motie-Krui- singa over de middenstand en de landbouw zal 'voegen bij de overbodi ge stukken.' In het CH weekblad 'De Nederlander' van deze week schrijft dr. Kruisinga deze uitlating van de minister-presi dent zeer te betreuren en hij kondigt aan over de uitvoering van de motie 'wanneer en waar dat wenselijk mocht blijken' een interpellatie aan te vra gen. Bij zo'n uitspraak van Den Uyl, zo schrijft dr. Kruisinga nog, mag men zich afvragen of de premier nog steeds niet van de ernst van de mid denstands- en landbouwproblematiek is doordrongen. De fractieleidEr van de CHU betreurt het verder, dat de ARP en VKP niet voor zijn motie over het milieubeleid hebben gestemd. Uitdrukkelijk stelt dr. Kruisinga, dat de CHU tot de op positiepartijen behoort. In een terugblik op de algemene en financiële beschouwingen schrijft mr. Aantjes, de fractieleider van de ARP in 'Nederlandse Gedachten', dat het kabinet op tal van punten heeft ge probeerd met het parlement in over eenstemming te komen in plaats van zijn wil op te leggen. Premier Den Uyl heeft zelfs gesproken over het co alitiekarakter van het kabinet. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Tot nu is dit jaar de uitvoer naar de Verenigde Staten krachtig gestegen. En dat ondanks de dagende koers van de dollar, die een rem op de export zou moeten betekenen. De uitvoerstijging bedroeg volgens het CBS niet minder dan 41 pet. (De verkoop van een zeeschip ter waarde van ƒ150 miljoen maakt hier 18 pet van uit). Alle sectoren van de Neder landse industrie droegen aan de stij ging van de uitvoer bij. behalve de metaal. Er is sprake van een reëlé groei omdat de stijging van de waarde groter is dan die van het volume. De heer P. Feith, voorzitter van de Ne derlandse Kamer van Koophandel in Amerika, deelde dit gisteren mee tij dens de ledenvergadering in Eindho ven. Hij vroeg zich echter af of deze verheugende ontwikkeling nog lang kan duren. De Amerikaanse conjune- tuurgroei blijkt over het hoogtepunt heen te zijn en al is er dan volgens hem geen recessie te verwachten, de economische bedrijvigheid zal waar schijnlijk minder sterk blijven toene men. Dit betekent, dat de sterke im pulsen die ook de import gunstig beïnvloeden, zijn verdwenen. Onder deze omstandigheden zal voorts het effect van de sterk verlaagde dollar- Buitenlandse Zaken wil aan plan meewerken Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het ministerie van buitenlandse zaken heeft mede werking toegezegd aan het plan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen Nederlandse managers beschikbaar te stellen voor hulp in de ontwikkelingslanden. Tot nu toe hebben zich hiervoor der tig ondernemers aangemeld, van wie begin volgend jaar de eerste tien zijl- len vertrekken, waarschijnlijk naar Indonesië, Tanzania en Kenya. Zij zul len gedurende drie tot zes maanden in moeilijkheden verkerende bedrij ven op managementsniveau gaan advi seren. Op het ministerie van buitenlandse zaken is inmiddels een concept-pro jectvoorstel uitgewerkt, dat voorziet in de opbouw binnen drie jaar van een organisatie, die het initiatief ver der op gang moet brengen. Volgens het NCW is nog niet bekend bij welke bedrijven in de derde we reld de ondernemers zullen worden ingezet Er zijn aanmeldingen uit vrijwel alle branches. Het wachten is nog op reacties van de ontwikkelings landen. Het werkgeversinitiatief is genomen naar voorbeeld van Amerikaanse on dernemersbonden, die jaarlijks zo'n 500 managers als adviseurs naar de ontwikkelingslanden sturen. koers niet kunnen uitblijven. Het valt niet weg te cijferen, dat de Neder landse exporteur nu ongeveer veertig procent meer in dollars'voor zijn pro- dukten moet vragen om hetzelfde bedrag in guldens te ontvangen als voor de devaluatie van augustus 1971. TOTALE UITVOER De totale uitvoer van Nederland is in augustus van dit jaar gestegen met 14 pet., vergeleken met dezelfde maand in het vorige jaar. Daarmee bleef de export achter bij de import, die 22 pet. toenam. Bij deze cijfers is de aan- en verkoop van vliegtuigen en schepen buiten beschouwing gelaten, omdat deze sterk schommelt. Telt men deze transacties wel mee dan was de invoer 21 procent en de uitvoer 13 pet groter dan in augustus van het vorige jaar. (In dit alles is de handel met België/ Luxemburg niet meegere kend). De invoer beliep in augustus ƒ4.616 miljoen (vorige maand ƒ4.718 miljoen) en de uitvoer ƒ4.257 miljoen (ƒ4.326 miljoen). In augustus 1972 waren invoer en uitvoer resp. ƒ3.811 miljoen en 3.762 miljoen. Het uitvoer- saldo bedroeg sedert het begin van het jaar ƒ441 miljoen, hetgeen een geflatteerd cijfer is, daar hierop nog niet de correctie is toegepast, wegens de bijzondere vertraging in de inzen ding van gegevens, die betrekking hebben op 1972 en die in 1973 pas konden worden verwerkt. Na correctie op basis van een zo goed mogelijke raming komt men tot een invoersaldo van globaal 800.min. Het invoersal do in januari-augustus 1972 bedroeg 274 min, alles zonder de handel met België/Luxemburg. BOEDAPEST (SID) De Westduitse rallyrijder Herbert Schlösser is tij dens de voorlaatste etappe van de 'tour d'Europe 'verongelukt Volgens de wedstrijdleiding in Hannover raak te de wagen van Schlösser op een weg in Hongarije, nabij de Tsjechoslo- waakse grens, van de weg. Bijrijder Heinrich Prontnicki zou ongedeerd zijn. H DEN HAAG Het illegaal van caravans dcor het Tweed* lid H. Koekoek (Boerenpartij) terrein is niet de reden dat hij ni géén koninklijke ondersd heeft gekregen, toen hij tien j; merlid was. Dit antwoordt re De Gaay Fortman op vragen v Kamerlid Imkamp (D'66). De m gj zegt dat het gebruik is dat led Eerste en Tweede Kamer na jaar lidmaatschap in aanmerki |e men voor hel ridderschap in d üt van de Nederlandse Leeuw en i ec tien jaar. In uitzonderingsgeval! ch beurt dit echter wel na tien<Vre Even goed is het voorgekom sinds 1970 drie keer dat Kfs den na twaalf jaar niet zijn scheiden met de Nederlandse mi aldus de minister. Dit alles gefhii op grond van richtlijnen van coratiebesluit. Waarom de een wel na tien jioo: andere na twaalf jaar en de vo ei helemaal geen onderscheiding is niet bekend. Het toekennen v derscheidingen is een geheimejitg en een eventuele weigering nooit bekend gemaakt. UTRECHT In het academis kenhuis te Utrecht zullen vol geen open hartoperaties worde richt. Het ministerie heeft wel de bereidheid getoond geld baar te stellen (voor apparatu verbouwing), maar het blijk moeilijk te zijn snel deskundig neel te vinden dat de kliniek mannen. Dit is gistermiddag I geworden op een vergadering faculteitsraad van de medische teit in Utrecht. Beslag vakbondsgeli LONDEN (DPA) De Britse tie heeft via het Hof voor de triële betrekkingen beslag gele een vermogensbedrag van 1 pond (610.000 gulden) van de voor de metaalarbeiders. Over d nitievö hoogte van de boete mo worden beslist. De 1,25 miljoen tellende Metaalbond was veroo wegens minachting van de omdat zij geweigerd had geh« geven aan een gerechtelijk bef staking bij een bedrijf in V/ (Zuid-Engeland) op te geven. di< da HiFi wil zeggen dat de specificatie van de apparatuur voldoet aan de HiFi-norm DIN 45.500. Dit is bepalend voor een jarenlange natuurgetrouwe weergave. Het Aristona recorder-deck 9199 voldoet ruim aan deze HiFi-norm. En hoe ruimer geluids apparatuur aan de gestelde norm voldoet, des te beter de kwaliteit van het geluid. Om deze optimale HiFi-geluidskwaliteit jaar in jaar uit te handhaven, heeft Aristona in dit recorder-deck behalve bedrukte bedrading en HiFi-transistors twee geheel nieuw ontwikkelde HiFi-vaste koppen voor opname èn weergave toegepast. Hierdoor loopt de HiFi-kwaliteit ook op lange duur niet terug. De aandrijving van de spoelen wordt bij de 9199 verzorgd door drie motoren. Eén voor het opspoelen, één voor het terugspoelen en één elektronisch geregelde gelijkstroommotor voor aandrijving van de toonas. Door deze laatste wordt de bandsnelheid tijdens opnemen en afspelen jaar in jaar uit exact gelijk géhouden. Zweven is ook op langere duur onmogelijk geworden. Door de monitorschakeling is het mogelijk door middel van een aparte afluisterkop een opname tijdens het opnemen te kontroleren. Door toepassing van grote schuifregelaars zijn de instellingen van de niveaus voor opname en weergave duidelijk af te lezen. Verlichte toetsen markeren de bediening van het loopwerk. De mogelijkheden die de 9199 in 3 snelheden biedt zijn echo, mono, stereo en multiplay. Standaard bijgeleverd wordt een LP18 band 540 meter en 18 cm spoel, een mikrofoon met houde* en een stereo diode-kabel. Eveneens verkrijgbaar losse accessoires, zoals: elektronische afstandsbediening, HiFi-hoofdtelefoons en diastuur-apparatyur voor een synchrone dia-show. Aristona geluidsapparatuur wordt omringd met de zorg van Nederlands grootste service-organisatie. Vraag uw handelaar de Aristona kollektiebrochure '74 of vraag 'm aan bij Radoma B.V., Postbus 4002, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12