Uit de maandbladen Zaanstad: grootste winst PvdA en VVD, D'66 loopt klap op Centrifugeer kreukvrij met de nieuwe Ruton wasautomaat Pop OP tte door Willem-Jan Martin Autoprijzen British Leyland 4 procent lager Ontslag top Hardmetaal Drie jaar voor valse dollars B!ad met een zanik-functie lllsilislll Nieuwe boeken De routine van Eric Clapton TROUW/KWARTET VRIJDAG 19 OiKiTOBER 1973 Van een onzer verslaggevers ZAANDAM WD en PvdA zijn (zoals in een deel van onze vorige oplage gemeld) bij de woensdag gehouden verkiezingen voor de nieuwe gemeente Zaanstad de grote winnaars geworden, de christe lijke partijen handhaafden zich en D'66 kreeg de klappen: doordat haar aanhang tot een kwart werd gereduceerd krijgt de partij zelfs geen zetel meer in de nieuwe raad. Van de winnaars liet de WD de hoogste score noteren (een stijging van 3.3 procent); de PvdA boekte een winst van 2.6 procent. Hoewel Kamer fractieleiders Hans Wiegel en Ed van Thijn in een eerste commentaar zeer GOUDA De Nederlandse vestiging van het Engelse autoconcern British Leyland heeft de meeste prijzen met vier procent verlaagd. Een maand ge leden werden deze auto's in verband met de revaluatie toen alle auto's twee procent in prijs omlaag moesten 2,3 procent goedkoper. De nieuwste prijsverlaging is 'onze aanval op de Nederlandse automarkt, aldus de di- rekteur van de importmaatschappij, drs. J. P. J. De Kleermaeker. De ver laging geldt voor elf van elke twaalf geleverde wagens. Door de prijsverlaging is de Mini 850 nu 340 gulden goedkoper dan vóór 18 september 1973. met een prijs van 6.150,-. De Mini 1000 kost nu ƒ6.550,- en ae Mini Clubman 6.795,-. De Austin 1300 GT en de Morris Ma rina 1800 Coupé kwamen door elk een prijsverlaging van rond vier procent onder de 10.000,-. De Triumph Stag werd zelfs twintig procent goedkoper en kost nu ƒ23.500.-. (alle prijzen incl. BTW). Ook de onderdelen voor de Engelse auto's zijn in prijs ver laagd, sommige zelfs met 10 pet. De direkteur van British Leyland Ne derland noemde Nederland 'de meest prijsbewuste markt in Europa'. Van daar de prijsverlaging, zo deelde hij gisteren de dealers van de merken Austin, Mini, Marina en Triumph mee. Maar bovendien heeft het Engelse au toconcern Nederland een zodanige ze kerstelling voor de levering gegeven, dat de klanten niet meer te lang op hun bestelde wagens behoeven te wachten. Do Britse auto's zullen voor taan niet alleen uit Engeland en van de Belgische assemblagefabriek te Se- neffe komen maar ook uit de Spaan se British Leyland-fabriek te Pamplo na. Dit geldt met name voor de mini's. tevreden zeiden te zijn over deze re sultaten, waarschuwden ze wel, dat de Zaanstadverkiezingen geen zuivere af spiegeling geven van het Nederlandse kiezerskorps. 'Dat betekent', aldus Wiegel, 'dat wij er bij de gemeente raadsverkiezingen in november extra hard tegenaan zullen gaan. KVP-fractieléider Andriessen vond, dat de uitslag de opiniepeilingen van de laatste tijd heeft gelogenstraft. De indruk werd daarbij gewekt, dat de KVP zou verliezen. Het tegendeel bleek waar: de partij won zelfs een half procent. Ook Marcus Bakker (CPN) toonde zich met een stemmenwinst van 1.2 procent eveneens tevreden. Hij maak te uit de resultaten op, dat de samen werking tussen CPN en PvdA kenne lijk goed gevallen is. Bepaald pessi mistisch was D'6ë-fractieleider Ter louw: 'Ik had weliswaar geen grote verwacthingen, maar dat er zo sterk zou worden gepolariseerd is toch wel een verrassing'. Hieronder een volledig overzicht van de uitslagen: Opkomst 69,2 (87.1) PvdA 33,1 (30,5) GPV 0.9 U) CPN 18,7 (17,5) KVP 8.8 8,3) Aniti-woiiingnood 0.1 PSP 3,8 2,5) Prot.-chr. groep 8.2 9,0) D'66 1.3 5,1) Geref. kiezers 1.4 DS'70 2,2 4.1) VVD 14,8 (11,5) PPR 6.7 7,2) Overige partijen 3.1) ('Overigen' bestonden in '72 uit: SGP ü.b'.'ó, L»MP 0,5, NMP 0.4, BP 0,8, RKPN 0,6, Lijst-Stam 0,2. Geen van deze nam woensdag deel). De nieuwe gemeente Zaanstad wordt op 1 januari a.s. gevormd. Opgeheven worden de gemeenten Zaandam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Assendelft en Westzaan. De thans gekozen gemeenteraad zal eerst in de zomer van 1978 aftreden. Van een verslaggever ARNHEM De twee directeuren van de Nederlandse Hardmetaalfabrieken NV in Arnhem, de heren J. van de Velde en J. Stufkens. zullen maandag hun functie neerleggen. Dit gebeurt op initiatief van de bewindvoerders van het bedrijf. De rechtbank in Arnhem verleende eind vorige maand surséance van be taling aan de onderneming tot 1 no vember 1974, nadat de fabriek eerder dit jaar in financiële moeilijkheden was geraakt. Er zal voorlopig geen nieuwe directie worden aangesteld, zo is in overleg met de raad van commissarissen be sloten. De bewindvoerders, die intus sen de mogelijkheid tot overname van het bedrijf door derden onderzoeken, zullen samen met het stafpersoneel de zaken tijdelijk waarnemen. De directie heeft volgens hen in het verleden ernstige beleidsfouten ge maakt, waardoor het bedrijf, dat onge veer 145 mensen in dienst heeft, in moeilijkheden kwam. DEN HAAG De rechtbank heeft de 42-jarige Willem B. uit Amsterdam en de 55-jarige Jan van der P. uit Rotter dam hoofdfiguren in een valse muntersaffaire waarbij voor anderhalf miljoen dollar aan Amerikaanse bank biljetten waren nagemaakt elk drie jaar gevangenisstraf opgelegd met af trek van voorarrest. De rechtbank acht bewezen dat zij in een daartoe ingericht drukkerijtje in Oegstgeest de dollars hadden gemaakt om ze in omloop te brengen. Van der P. had dat ook bekend. Volgens hem zouden de vier leden van het verval- singsgiide er ruim een ton aan heb ben overgehouden. De politie deed op 12 april een inval iin de drukkerij en kon de dollars meenemen voordat er iets van was uitgegen. B. heeft altijd gezegd dat het hem er ailecn om ging een perfec te imitatie van dollarbiljetten te ma ken en dat er nog geen plan was ze ook in circulatie te brengen. De offi cier van justitie had tegen B. en Van der P. drie jaar en vier maanden geë ist. De rechtbank veroordeelde de 35-jari- ge slager Marcel E. uit Kloosterzande tot een jaar en negen maanden met aftrek wegens medeplichtigheid aan het vervaardigen van de dollarbiljet ten. Hij had twintig mille in de on derneming gestoken voor aanschaf van machines. De 36-jarige Jan S. in wiens huis in Oeegstgeest de drukke rij was ondergebracht, maar die, zeker in de begintijd, niet had geweten dat het om het namaken van voor uitgifte bestemde dollars ging, werd veroor deeld tot niegen maanden met aftrek. In Opzij zegt Margreet A. Kolkman aan het slot van een interview met Mary Zeldenrust-Noordanus dat dit blad een door haar zeer gewaardeerde •zanik-functie' heeft. Maar gek genoeg zanikt Zeldenrust in dat gesprek heel wat minder dan Kolkman waarschijn lijk lief is. In het onderhoud over (allicht) de maatschappelijke achter stelling van de vrouw laat de direc teur van het door haar opgerichte Instituut vor psychologisch markton derzoek bij herhaling weten dat het niet zozeer vrouwen als wel mensen zijn die gediscrimineerd worden. 'Als wp ooit nou maar eens een keer ophielden met het praten over man nen en vrouwen!' roept ze op een gegeven ogenblik uit, en aan het begin van het gesprek zegt ze: 'De onvrijheid van mannen is erg groot en vrouwen vergeten te vaak dat zij grote uitbuiters zijn. Een huishouden kan wel hard werken betekenen maar het betekent ook veel vrijheid.. En dan nog de ongelijkheid tussen ver schillende groepen in onze samenle ving. Wij zitten hier nu op dit platje in de zon. Welvarend. Makkelijk pra ten. Nee, laten we het over mensen hebben!' Gezanikt wordt er wel volop in het gesprek met een andere mevrouw, cle Amsterdamse zenuwarts Bertha van Dantzig-van Amstel, zij het op hoog niveau, compleet met de Freudiaanse zienswijze op de vrouwenproblematiek en interpsychiatrische offers die ge bracht worden. Niet om door te ko men. En het is een beetje gek dat de anonieme interviewer de zenuwsarts nu eens met 'je' en dan weer met 'u' aanspreekt. Voor het overige: het ra- dikale Opzij richt zich wel tot een heel elitair lezerskringetje, althans, met dit september/oktobernummer. Douwe Trant.de eerzame burgerman die de lezers van Vrij Nederland wekelijks een blik in zijn dagboek gunt. heeft Ouders van Nu geïnspi reerd tot een verhaal over 'zindelijk heidstraining'. Wat Douwe Trant deed, was helemaal verkeerd, zo leert dat verhaal: 'Een tegenspartelend kind met krachtige hand op de pot vasthouden is wel zo ongeveer het laatste dat je moet proberen om hem zindelijk te krijgen'. Hanneke van der Burg geeft de ouders van nu - het advies hun kinderen niet van hun angst te beroven: 'Kinderangsten zijn even echt als de onze en evengoed een hindernis, waar ook het kind niet omheen kan. De beste hulp, die wij het angstige kind kunnen geven is onze aanwezigheid, onze persoon, die bereid is tot luisteren, zonder hem zijn angst af te willen nemen'. In een redactioneel stukj# worden de vaders van nu vermanend toegesproken: de vaders die zich niet voor de artikelen in het blad interesseren, worden ver dacht van ongeïnteresseerdheid in veel kanten van het ouderschap. Oude letterkasten Steeds meer mensen ontdekken dat oude letterkasten, bij zetters in on bruik geraakt, alleraardigste wandver sieringen kunnen vormen. Aan de nieuwe rage wordt aandacht besteed in Eigen huis Interieur dat op een andere plaats ook laat weten waar je 'hebbedingetjes' ter vulling van die kasten kunt krijgen: in het palingwin keltje van Ans Burger op de Lekdijk in Bergambacht Dat winkeltje is on dergebracht in een heel bijzonder huis, waarvan bewoners Ans en Teun Burger de strikte scheiding met de tuin hebben verbroken. In een reporta ge ('Huis met binmen-buiten principe') wordt het allemaal uit de doeken gedaan. Ook in de buitenwijken van Emmen en Hoogeveen zijn bijzondere huizen te vinden, zoals blijkt verslag over het stedebouwkun woord dat daar gevonden is it vraag naar 'eenvoudig wonen rta armslag1. Wie al blij zou zijn i el bijzondere deur, wordt lezing cl artikel 'Spel met deuren in ou aanbevolen. Centraal wonen Moeten gezonde gezinnen ooi Q zonde gezinswoningen huizen? is zond gezin wordt die vraag g< orde gesteld door de sociolooi ij D. Saai, in een overigens nog ei slachtig artikel. Schrijvend ovi el traal wonen', naar aanleiding rapport dat daarover in 1971 schenen, zegt hij het niet ongé te vinden om met samenlev banden te experimenteren, ter 1 aan het slot van zijn stuk p!i steun 'aan de realisatie van Wonen als specifieke woon- en meenschap'. In een redaction! C mentaar wordt minister Ire: rink op de vingers getikt or paar uitlatingen in een intervi de Haagsche Courant. Niet rechte wordt het haar onde kwalijk genomen dat zij opmer )0 ken geen taboes. Ook op het y van de seks niet' 1 en daaraan zend') toevoegde: 'Als ik nu rl lesbisch hoef te zijn'. Geloven in deze tijd door (wijlen) ds. S. Greving, ds. A. Nagedkerke, ds. J. Niemandsverdriet en drr. B. van Oeveren. Uitg. Buijten en Schilpper- heijn, Amsterdam 111, pag. prijs 5,90. Dit boekje van de Groningse gereformeerde predikanten is bedoeld voor catechesatie en club. Kinderen en hun boeken, en oriënta tie voor onderwijzenden op het ge bied van de jeugdlectuur, onder re dactie van A. J. Moerkercken van der Meulen en J. W. Fossen. Uitg. Wol- ters/Noordhoff, Groningen. 194 blz. - 13.50. 's Maandags ging de Rabbi weg, door Harry Kemelman. Van dezelfde schrij ver scheen eerder: De Rabbiomnibus waarin zijn opgenomen: Die vrijdag sliep de rabbi lang; Zaterdag kreeg de rabbi honger en Zondag bleef de Rabbi thuis. Uitg. Westfriesland. Hoorn. 220 blz. ƒ14.90. En t'z ijn niet allen kokskoken met Ronnie Postdammer. Uitg. Don ker, Rotterdam. 109 blz. - ƒ9.50. Adolf Hitler door H. B. Gisevius. Uitg. Fontein, De Bilt Herdruk in de Fontein-Folio reeks. 566 blz - ƒ12.50, Geillustreerd met 74 foto's. Hou mammie In toom, roman van T. Vos-Dahmen von Buchholz. Uitg. Westfriesland, Hoorn 156 blz- ƒ7.90. Bouwmeesters van morgen, door J. J. Bel jon; Wetenschappelijke Uitgeverij, Amsterdam; paperback, 224 blz. 17.50. Derde druk van een uit 1964 daterend werk, waarin Beljon, die in en na de tweede wereldoorlog tot de eerste beoefenaren van de abstracte plastiek in Nederland behoorde en die sinds de jaren zestig 'de plastische kunsten op landschappelijke schaal beoefent', velerlei plannen en sugges ties aangaande de beeldende kunsten en de architectuur van de nabije toekomst belicht. Het rijk geïllus treerde werkje ademt de hoop, dat de stad van de toekomst er in 1980 anders zal uitzien dan tegenwoordig, nu 'de weröld zó godvergeten lelijk is geworden, dat wij cr de zonnebriellen en oogkleppen maar bij hebben opge zet'. Bij uitgeverij Qucrido te Amsterdam zijn weer een aantal Salamanderpoc kets verschenen. Fabian, Erich Kastner (22 blz. - ƒ3,95) 5de druk; Kroeglopen, S. Carmiggelt 15e druk (139 blz - 3,95); Vergeelde portret ten (uit eer Indisch familie-album) door E. Breton de Nijs, (6e druk (192 blz 3,95) Kalme gruwel, door S. Ellin met een voorwoord van ellery Queen, vijfde druk (191 blz - 3,95); Bruiloft in Europa, door M. Philips, 10e druk (221 blz - ƒ3,95). Handboek voor economisch huishou den, door A. Schortinghuis-Sprangers uitg. Paris/Manteau, Amsterdam, 272 blz. 24.50. Als de zon ondergaat, /oman Pinkhoff. Uitg. Callenbach, 183 blz. 10.90 Het kosten vraagstuk van de heidszorg, verslagen van voord j, en discussies Studiedagen r 1973 georganiseerd door de 5 Studiecentrum voor ziekenhu schappen. De artikelen zijn ven door prof. dr. J. E. Ellen) g. M. V. van Aardenne en dr. man, drs. D. J. Wagner en A. H. Wiebenga. 192 blz. Uitg De Tijdstroom, Lochem. Door een pony gedragen, do( M. van Donselaar-Boer, a. d. nagel en a. g. a. Stouten. Id over gehandicapte kinderen rijden. Uitg. De Tijdstroom U 74 blz. 9.-. Bij het Koninklijk Instituut Tropen te Amsterdam is deel in de serie landendocumenta schenen: Bolivia. Dit deeltje 1 pagina's. Prijs voor een enk mer 6,-, voor een dubbeli f 7.50, Voor ons ligt een zeer bescheiden sta peltje popmuziek. Afdoende in elkaar gezet over het algemeen, maar verder niks om je nu erg over op te winden, al zal dat natuurlijk miiet opgaan voor de doorgewinterde liefhebbers van de diverse artiesten, die in de hieronder te volgen aflevering van de rubriek Pop Op De Plaat ('bij dag en nacht voor u paraat') de revue zullen passe ren. De spits wordt afgebeten door de wat labiele gitaaxprins ERIC CLAPTON, die zo weet een persbericht op 13 januari '73 door Pete Townsend van The Who overgehaald kon wor den om voor het eerst sinds tijden weer eens voor publiek te spelen (hetzelfde bericht begroot die periode van non-activiteit op twee jaar, maar dat is onzin: nog in augustus '71 be hoorde Clapton tot de prominenten die de 'benefiet' voor Bangladesj ver zorgden). Townshend trommelde ook de rest van de kanonnen bij elkaar voor wat de historie in zou gaan als het RAI- BOW CONCERT (RSO Records Stereo 2394 116): Steve Winwood. Ronnie Wood, Jim Capaldi en Rick Grech, en schakelde verder zichzelf ook meteen maar in als begeleider. Het resultaat is een alleszins genietbare live-lp, goed opgenomen (wat kan er trou wens mis gaan met Glyn Johns achter de knoppen?) en met een vrij aan trekkelijk repertoire (prijsnummers als Presence Of The Lord, Rol It Over en Jimi Hendrix' Little Wing). Maar veel meer valt er niet over te zeggen, althans geen zinnen van een zelfde juichende strekking als 'de tic kets voor het concert waren binnen één uur uitverkocht aan 6600 uitver korenen, de rest van de wereld komt echter ook ruimschoots aan zijn trek ken- met de fantastische Idve-ona- me'..etc. (het persbericht). Eric Clapton brengt het tot weiniig grootse daden, de zang is als vanouds uiterst onzeker en bibberig, terwijl zijn gi- taarsoli op zijn minst nogal mat ge noemd kunnen worden. Vuurwerk is het zeer beslist niet, maar het blijft alles natuurlijk wel acceptabel, want daarvoor heeft Eric Clapton —inspi ratie of geen inspiratie nog altijd routine genoeg in de trommel. Country Gazette Op een ander muzikaal gebied (het koel-helder-water-genre) geldt voor het welbekende kwartet COUNTRY GAZETTE (elpee: Don't Give Up Your Day Job United Artists 5C 062-94746) ongeveer hetzelfde. De he ren zitten lang genoeg in de muziek om er, elk op zijn eigen snaarinstru ment, wat van te kunnen; Xyron Ber ime bracht het zelfs diverse malen tot een zogenaamdde National Fiddle Championship Deze tweede elpee is dan ook weer foutloos, country-routi ne van begin tot eind. Niet veel meer. Maar eigenlijk ds het niet helemaal eerlijk, dat Country Gazette te verwij ten. Het genre leent zich tenslotte tot niet veel meer verrassing dan het af wisselen van de diverse sold: blue- Country Gazette: Alan Munde, Henny Wertz, Roger Bush en Byron Berline. grass, de country-variant die de firma Gazette het drukst beoefent, is veel een uiterst voorspelbare aangelegen heid, die voornamelijk diende (en zo hier en daar waarschijnlijk nog steeds) als ritme-verschaffer voor het dansje op da deel, na afloop van het hooien of iets van dien aard. Binnen het vrij nauwe muzikale ka der zijn de orkestleden (de vioolspe lende oom, zusje dat zo aardig met de mandolien overweg kon) weliswaar door het om beurten soleren meer in de richting van een luisterfunktie gaan werken, maar veel kanten kon den ze niet uit (behalve het snelheids element, vanwaar die jaarlijkse viool- kampioenschappen en de prijzen van Byron Berlime), zodat het om ge woon zo eens naar te luisteren toch al vrij snel vervelende muziek is gebleven. Misschien is dat het tragi sche van zo'n groep als Country Ga- zette, hoewel: de aarzelende pogingen in de richting van een wat gevarieer der aanpak (Teach Your Children, Winterwood, Honky Cat) lijken enig perspectief te bieden. Verder met PHILIP GOODHAND- TA1T en zijn gelijknamige vierde el pee (DJM Records DJLPS 432). Een elpee als ook zijn vorige: zeer fraai verzorgde muziek, af en toe iets te overdreven georkestreerd misschien, met als uitzonderingen op Goodhands doorgaans nogal melancholieke wat triestige toon dit keer een paar niet zo bijzondere rock-and-rollpogingen (Five Flights Walk Up, Teenage Can teen) plus een vrolijke portie reggae (Emile). Een enkele keer daagt zeer flauw een herinnering aan Randy Newman, maar Goodhand echt met laatstgenoemde vergelijken zou te veel eer zijn. Daarvoor beantwoordt hij trouwens ook te zeer aan het ka rakteristiek van deze aflevering: af doende. maar verder niks om je erg over op te winden. En dan hebben we het bijna alweer gehad. Natuurlijk, BIO (Chess Re cords CH 50043) door Chuck BERRY is best een gezellige elpee (Hello Litt le Girl Goodbye is ouderwets, Wood pecker een geinige instrumentaal), maar laat toch vooral een tamelijk vermoeide indruk achter. En BB KING laat ik voor wat betreft een deskundige beoordeling van zijn elpee To Know You Is To Love You graag aan de kenners van zijn genre. Zo verfomfaaid ziet een no-iron overhemd eruit als 't uit een gewone centrifuge komt. Dus ben je wel gedwon gen het kletsnat op te hangen. Dat is knap lastig. Daarom brengt Ruton nu de Centriluxe wasautomaat met 'n kontinu regelbare centrifugesnel heid. Het toerental van de nieuw ontworpen permanent-magnetische motor is regelbaar van 120 tot 700 p/min. Hierdoor is het mogelijk iedere textielsoort met de juiste snelheid te centrifugeren: wol, nylon, katoen, zijde, iedere tex tielsoort zijn eigen centrifugesnel heid. Bovendien is de Ruton Centriluxe een raswasser. Met 18 thermisch ge stuurde basisprogramma's, sop- verdunning na de hoofdwas, vijf spoelgangen, twee waterniveaus, drie trommelritmen, drie inspoelbakjes. Vraag uw handelaar de nieuwe Ruton brochure met de komplete kollektie 1973/74 of vraag deze dokumentatie aan bij Radoma B.V. Postbus 4002, Amst 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10