Enorme tankslag in Sinaï gaat strijd beslissen In deze krant OPEN HAARDEN SCHOUWEN BOEKEE Overspannen vrouw doodt haar moeder e Due Tho u niets )elen voor obelprijs eprijs voor de ■bruiker |B cent hoger op de bres voor een sterke christelijke pers Israël meldt successen Praten over school niet zó leuk krant Axel bereidt zich voor op een mogelijke oorlog Man gepakt die op politie zou hebben gevuurd Minister kan nu ingrijpen in plannen gemeente Zaanstads jongste kiezer Zware jongens 'struikelen' over kinderen Deze 'tamelijk grote Israëlische een heid' streeft er onder meer naar de honderdduizend man sterke Egypti sche troepenmacht op de oostelijke kanaaloever te isoleren, aldus de woordvoerder. Volgens Egypte is de in Egypte opererende Israëlische een heid grotendeels vernietigd en wordt jacht gemaakt op de restanten. Syrië Op het Syrische front bleef het giste ren tameiijk rustig. In Tel Aviv werd bekendgemaakt, dat de Israëlische troepen aan het noordelijke front geen pogingen hebben gedaan om vor- Zie verder pag 7, Ge kolom (ADVERTENTIE) Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 - 118440 Donderdagavond verkoop. Folder gratis op aanvraag. ZANDVOORT De politie van Zand- voort heeft gisteravond de 61-jarige C. M. H.-V. aangehouden, die ervan wordt verdacht in overspannen situatie haar 96-jarige moeder C. M. V.-H. te hebben gedood. Toen de echtgenoot van de verdachte gistermiddag thuis kwam trof hij zijn schoonmoeder le venloos aan. Aanvankelijk was zijn vrouw spoorloos. Gisteravond om acht uur kon ze worden aangehouden. Binnenland „met een rublo-kantine kom je niet op de koffie" Een RUBLO-kantine munt uit door een prettige sfeer,' ruimte en efficiency. RUBLO specialiseert zich in de volledige inrichting van de meest uiteenlopende bedrijfs ruimten waaronder ook moderne kantines. Kant-en-klaar, dus van eerste advies tot en met volledige installatie en afbouw. Als ook li met uw kantine niet op de koffie wilt komen, belt u dan nil even voor nadere informatie en dokumentatie. rublo bv varsseveld tel. 08352-8888* de lundia-groep: rublo, lundia .nordia RITA 'Ik ben blij, dat u thuis komt. We moeten nodig opruimen.' Nieuwe Leidlse Courant „Stantvastich isghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 169 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur IJS, NEW YORK, OSLO (Reuter, UPI, AFP) Een Nóordvietna- i functionaris in Parijs heeft laard dat het hem 'zeer zou ver- n, als zijn landgenoot Le Due Tho n met de Amerikaan Henry Ris er dë Nobelprijs voor de vrede dit jaar zou aanvaarden'. Le Due heeft zich zelf nog niet over de uitgelaten. d-Vietnam heeft volgens de zegs- nooit erkend dat de vredesrege- waarover Le Due Tho en Kissin- hebben onderhandeld, een poli- compromis was. Het heeft steeds weten, de regeling te beschou- als een 'grote overwinning' voor >i, omdat Amerika er door ge- ïgen werd, zijn troepen uit Viet- terug te trekken, bij komt nog de oorlog in het en-Oosten, aldus nog steeds de nan, die meent dat Le Due Tho en de massale Amerikaanse oor- teun aan Israël, nooit samen met nger zou willen verschijnen om rijs in ontvangst te nemen. De dvietnamese functionaris, die het ws uit Oslo aanvankelijk 'gewei had genoemd, wijzigde in een rek met journalisten zijn houding el en zei, dat zijn landgenoot de vast niet zal aanvaarden. INGER toékennen van de prijs aan Kis- r heeft heel wat kritiek uitge- Zelfs de New York Times sprak en 'oorlogsprijs'. In Zweden dacht aanvankelijk aan een 'misplaatste I De Noorse bladen menen dat de jenning in Noorwegen zelf scherpe lik zal ontmoeten, tor William Fulbright, voorzitter |de commissie voor buitenlandse i van de Amerikaanse Senaat, zei lasd te zijn toen hij hoorde, dat nger de Nobelprijs voor de vrede t: 'Ik dacht al verder dan de g in Vietnam en overwoog, hij in dit geval de oorlog in het en-Oosten hebben opgelost'. een onzer verslaggevers )EN AMSTERDAM De eenzij- afgekortdigde prijsverhogingen ruwe olie door de zes olielanden de Perzische Golf betekent, dat ijs voor de consument per liter Ideld twee tot drie cent zal stij- gaat hier om een gemiddelde over stookolie, benzine, petro- etc. n nogal wat misverstand bestaan f de 66 pet. stijging van de zg. d price' en de 17 pet. verhoging I e marktprijs. De posted price is papieren prijs, die hooit in de el wordt gebruikt, maar waarop tingen en royalties van de olie- n gebaseerd zijn. Met deze pos- irice hebben de oliemaatschappij maken als zij zelf in de Golfsta- olie winnen met een concessie de overheid. ezegd acht al verder dan de oorlog etnam en overwoog: hij moet t geval de oorlog in het Mid- )osten hebben opgelost'. Senator William Fulbright over de toekenning van de Nobel prijs voor de vrede aan zijn landgenoot Henry Kissinger. arde wind isselend bewolkt met enkele ien waarvan sommige met ha- 1. Matige tot krachtige, aan de st hard en nu en dan storm- Htige wind uit west tot noord- st. Maximumtemperaturen istreeks 8 graden. 1RGEN EN OVERMORGEN: lemend buiig en in de nacht iiperaturen om het vriespunt. »rgen zon op: 07.11 onder: 17.38 maan op: onder: 14.40 tten in gevaar geen snoepjes aannemen heren Invia, Irenehal 6010, Utrecht. TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) Aan het Suezfront woedde gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag een grootscheepse tankslag, waarvan de uitslag waarschijnlijk van doorslaggevend belang zal zijn voor de afloop van de oorlog. Israël meldde gisteravond in deze sec tor duidelijk het initiatief te hebben gencmen, nadat minstens honderd Egyptische tanks werden vernietigd. De Israëlische militaire woordvoerder, generaal Chaim Herzog, omschreef de botsing langs het honderdzestig km lange Suezfront gisteravond als 'do grootste tankslag uit onze militaire geschiedenis.' Een andere Israëlische woordvoerder zei, dat 'sommige Egyp tische formaties bij het Suezkanaal niet langer in staat zijn op ordelijke wijze oorlog te voeren.' 'Het is een harde, bittere strijd, waarbij de vij and al zijn wapens op de oostelijke oever in de strijd werpt.Maar ik geloof, dat Wij gaan winnen.'- De Israëlische generaal Nariks liet weten, dat de gevechten bij het Suez kanaal zich thans niet meer bewegen van west naar oost, maar van noord naar zuid. Hij zei, dat de gevechten van gisteren waren begonnen met 'een bepaalde troepenbeweging' van Israëlische zijde. De Egyptenaren ant woordden met twee tegenstoten. 'Maar hun verliezen slaan de onze met stuk ken', zei Nariks, die verder geen de tails wilde verstrekken. Zoals bekend heeft Israël de jcurnalisten de toe gang tot het zuidelijke front verboden. Egypte Egypte deelde aanvankelijk niets mee over de hevige strijd bij het Suezka naal, maar gaf gisteravond eindelijk éen communique uit, waarin werd verklaard, dat gedurende de hele dag zware tankslagen hadden plaatsgevon den in de Sinai, waarbij de Israëli's zware verliezen hebben geleden. Vol gens Cairo werden 21 Israëlische KOEWEIT (AP, Reuter) De olie ministers van elf Arabische landen hebben gisteravond besloten de olie- produktie met ingang van deze maand met vijf procent te verminderen en met een verdere vijf procent iedere komende maand, totdat Israël zich uit de bezette gebieden heeft teruggetrok ken en de rechten van het Palestijnse volk zijn hersteld Een en ander werd bekendgemaakt 11a hun overleg in Koeweit. Omdat de beperking de pro- duktie betreft en niet de export zal het effect op de bevoorrading van de wereld pas over enige weken merk baar worden. Westerse waarnemers wezen in een eerste reactie op het gematigde karakter van deze langver wachte Arabische actie. De VS ziju voor zes procent afhankelijk van de olie uit het Midden-Oosten, maar Eu ropa en Japan veel meer. vliegtuigen en talloze tanks vernie tigd. Israël had melding gemaakt van het neerschieten van vijf Egyptische Migs en van acties van Israëlische toestellen tegen militaire installaties op de westelijke kanaaloever en in de omgeving van Port Said. De Israëlische gevechtseenheid, die zich op de westelijke oever bezig houdt met commando-aanvallen op ar tillerie-batterijen en lanceerinstalla- ties voor luchtdoelraketten 'gaat door met zijn operaties', zo meldde gister avond een Israëlische militaire woord voerder. 'De eenheid heeft contact gemaakt met Egyptische commando troepen uit de achterhoede. Zij heeft getracht deze te vernietigen en is daarin geslaagd', zei hij. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen D pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden Deze kinderen hebben de herfstvakantie gebruikt 0111 eens op de publieke tribune te 'klimmen' tijdens het debat over de wijziging van de ondenvijswet. Voor een van de kinderen was de lol al spoedig slaap- venvekkend. Zie ook pagina 13. In de Sinaï-woestijn: een Israëlische tank. gezien door de vernielde voorruit van een ander voertuig. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. I Kritisch, kort en bondig! 0 O II noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Iedere student kan slagen 5 Breiende jongens straks lieel gewoon13 Bouwbedrijf: plan Gruijters niet haalbaar 15 Buitenland Martelingen in Chili massaal 7 SAM-raket dé verrassing 7 Kerk 'Hoge' hervormden 2 Protest legen Jezusfilm 10 Sport Engeland van de voetbaltroon gestoten 13 Nieuwe boeken i Men schrijft ons 2 en 14 Van een onzer verslaggeefsters AXEL Met de neus op de feiten gedrukt door het conflict in het Midden-Oosten, is de Zeeuwse gemeente Axel druk begonnen zich voor te bereiden op een eventuele oorlog. Het gemeentebestuur is er toe over gegaan een zogenaamde noodbestuurspost in te richten en 11a te gaan of alle noodrantsoenen (benzine, huisbrandolie, drinkwater etc.) aanwezig zijn. Verder zijn er opnieuw voedselrantsoenen voor de bestuurders aan gelegd en is bekeken of alle ambtenaren wel weten wat zij in tijden van nood moeten doen. Volgens gemeentesecretaris P. G. van den Bosse is er geen sprake van een paniektoestand in de gemeente, maar wel van een 'opnieuw dc puntjes op dc i zetten, nu men geconfronteerd wordt met een oorlog'. 'Als er een aantal jaren vrede is geweest, nemen heel wat gemeenten het niet zo nauw meer met de voorschriften, die er voor tijden van oorlog bestaan. De Nederlandse gemeenten hebben klaarblijkelijk altijd een internationaal conflict nodig om weer eens orde op zaken te stellen. Dat wij hier in Zeeland misschien een beetje voorop lopen inet het nemen -van dit soort maatregelen, is waarschijnlijk verklaarbaar doordat er hier op veel gemeentehuizen nog mensen zitten, die in deze provincie eerdere rampen meegemaakt hebben, in de Tweede Wereldoorlog en met de over stroming iri 1953.' Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De politie heeft gister avond de vermoedelijke dader gegre pen, die eer, nacht tevoren (in de nacht van d'nsdag op woensdag) op twee Haagse politie-agenten heeft ge schoten. Het is de 23-jarige J. B. D. uit Den I-Iaag, die gisteren op de Prinsengracht werd gegrepen. Hoewel er sterke aanwijzingen tegen de man bestaan, blijft hij tot nu toe zwijgen. Een speurhond van de politie heeft de route nagegaan, die de man door Den Haag gelopen heeft. Halverwege deze route werd een flobert-geweer gevonden. D. is in verzekerde bewa ring gesteld. In de nar-At van dinsdag op woensdag werd voor de tweede keer'op enkele Haagse politiemannen geschoten. Eer der was dit ook al gebeurd op zondag. Van onze ÏJarlementsredactie DEN HAAG De minister voor de ruimtelijke ordening krijgt een directe aanwijzingsbevoegdheid voor gemeen telijke bestemmingsplannen. Minister Gruijters (ruimtelijke ordening) heeft gisteravond meegedegld, dat het zijn bedoeling is artikel 38 van de Wet op de ruimtelijke ordening in deze zin aan te vullen. (ADVERTENTIE) Bij de verkiezingen die gisteren in de nieuwe Zaanstad gehouden werden, ontbrak de jeugd niet: de tweejarige Remco Barendse bleek een échte op roep gekregen te hebben en verscheen écht in het stemlokaal. Zaanstads jong ste kiezer kwam echter onder geleide (van zijn moeder) en ook het depone ren van het biljet in de bus gebeurde 'onder leiding'. Want een kiezer van twee jaar oud kan volgens de wet niet bestaan, zelfs niet als hij écht opgeroe pen is Van een verslaggever RIJSWIJK Twee jongens en een meisje, die een opstel moesten maken over hout en daarom een kijkje gin gen nemen in een oude houtzagerij aan het Jaagpad in Rijswijk, ontdek ten daar een grote hoeveelheid gesto len goederen. Toen de kinderen wat rondscharrelden in de houtzagerij vonden zij een serie nieuwe tv-toestel- len en platenspelers. Zij vertelden de politie over hun vondst. Haagse en Rijswijkse politiemannen hebben enkele dagen bij de houtzage rij gepost. Gistermiddag kwam een bestel-autootje met drie mannen, die de buit wilden ophalen. Toen zij aan het inladen waren, werden ze gegre pen. 1-Iet waren de 25-jarige koopman K. W. J. B., de 27-jarige koopman H. C. J. N. uit Den Haag en de 33-jarige barkeeper J. S. uit Rijswijk. Kort daarna kwam de vermoedelijke heler van de gestolen goederen ook aanrij den. Hij werd eveneens ingerekend. Het was de 27-jarige sexshophouder E. T. uit Rijswijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1