ouwbedrijf acht plan mijters niet haalbaar 'Slippers': simpel vermaak op een hele liter FRIESGHE VLAG GOUDBAND Karl Marx in een musical Langer talmen met de open school niet verantwoord november Ajfelachtig of sterk opvoeren vernieuwbouw slaagt personeel tegen rd zonder inspraak KOFFIEMELK 'Vacaturebank' in Brabant 618e Staatsloterij Sanatorium in Davos: maar 26 patiënten T,('/KWARTET DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 BINNEMAND K15 )nze sociaal-economische redactie 3CHT Minister Grutters (Volkshuisvesting) krijgt er een zware dobber aan de vernieuwbouw voeren van een niveau van nog geen 10.000 woningen dit jaar tot een niveau van ruim 30.000 ;jj ïgen in 1976. Het bouwbedrijf heeft er althans een zwaar hoofd in dat dit zal lukken. rï' k gisteren op een symposium 'e. stek 2000' van het Algemeen Bouwbedrijf, de overkoepe- üal ganisatie van ondernemersver- n in het bouwbedrijf. Tijdens iepeiling sprak 57 pet. van de n de algemene vergadering en woordigers van bij het bou- rokken organisaties als zijn uit dat de vernieuwbouw in 1 di «t op grote schaal van kol al kunnen komen. 36 pet wat dat dit wel mogelijk zou erk zijn; 7 pet had geen mening, ver ten zijn het gebrek aan vol- vo akbekwaam personeel (68 pet een handicap) en de geringe heden van industrialisatie (67 openbaar vervoer. De heer Prins waarschuwde de regering de auto niet al te zwaar te belasten. Ongeveer 10 pet van de belasting-opbrengsten wor den opgebracht door het wegvervoer. Beperking van het wegvervoer met een kwart zou een gat in de begroting met zich meebrengen van 1.5 miljard gulden. Het openbaar vervoer vergt daarentegen een subsidie van nu al een kwart miljard. Opvoering daarvan zou vele honderden miljoenen aan investeringen vergen. Daarom ook daar een vèrgroting van het tekort, aldus de heer Prins. akelijk iepeiling bracht ook aan het 79 pet van de congresgangers k plannen van de regering is, ^ile huurwaarde van de eigen verdubbelen. Tot groot ver- an de zaal bleek uit de ga nnf ook dat precies 79 pet een ining heeft. openingstoespraak maakte ir. Prins zich zorgen over de iling van de bouw in de utili- op het gebied van water- en wegenbouw. De positie van de utiliteits- mgt volgens ir. Prins samen verslechtering van het onder- dimaat als gevolg waarvan er 'bedrijfsgebouwen worden ge- In dit verband verwierp hij len van de regering de indus- ring in het westen van het Ie remmen. Hij vond het een erkwaardige situatie dat de aan de ene kant belastingfa- verleent voor het doen van Singen en diezelfde regering ;ngen in het westen weer gaat accent glopende bouwactiviteiten in ibouw zijn het gevolg van de rschuiving die de regering ïgebracht ten gunste van het vervoer. Er worden minder ebouwd, maar daartegenover plannen klaar voor het lal: 1. bloembed, 4. maat, 9. 10. omslag, 11. meisjes- I. rugtas, 14. schaapkameel, iknoot, 16. plaaggeest, 17. die- 19 vijzel, 22. priem, 24. i. deel van de hals, 27. aan- 30. sportterm, 32. vaarwel, bak, 35. selderij, 37. de oud- aanvv. vornaamw. 40. water- 41. plaats in Gelderland, 42. noors hout, 43- streek op de n N.Br. en Limburg. 1. bepaalde hoeveelheid, 2. og, 3. sterk smakend, 4. waterstand, 6. verhelderen, in Utre9ht, 8. voorlichting, vijs, 13. bedrag, 14. bretonse voorworp om een zeis aan te I. wanneer, 20. kraakbeen vis, »k, 23. tas, 26. decigram, 28. Gelderland, 29. soort, 31. ank, 34 boerderij, 36. medi- plaats op Ameland, 38. lied, noot (afk.). ING VAN GISTEREN: ramee, 4. stelt, 8. s, 10. do, 15. arena, 17. notitie, 19. net, en, 23 adres, 24 set, 26. Pee, 29. aroma, 30. nors, 31. ig. 37. de, 38. regel, 39. snaar, roman 2 as, 3. en, 5. To, 6. ren, 9 el, 11. pet, 12. vandaal, ine, 14. ets, 16. reder, 18. ara, 24. sater, 25. tol, 27. ester, 32. es. 34 ge, 35. re, 36. - De Nederlandse Centrale I :er Personeel heeft een actie- ma in de maak, dat zal wor- evoerd wanneer een Centraal tot stand zal komen, waarbij jr personeel geen inspraak had. mnen niet gedogen niet te oegelaten bij beraadslagingen uitgangspunten voor en be- •bij van ons een inkomensof- 1 gevergd', aldus de NCHP in ef aan de werkgevers. Van links naar rechts Willeke Alberti, Jeroen Krabbé, Mary Dresselhuys en Guus Hermus in 'Slippers'. door Ber Huising DEN HAAG In de Haagse schouwburg zagen wij, tot genoegen, weer eens een vlot en grappig gespeelde voorstelling van Slippers. Een jaar of zes geleden heeft Centrum liet vele malen gebracht, nu is het in een 'vrije produktie' met een voor driekwart zelfde be zetting. Een jongeman denkt dat hij deou ders van zijn meisje voor zich heeft, maar zij was het vriendinnetje van de oudere man, die in de jongere weer de minnaar van zijn vrouw ziet. Zo iets kan alleen drie bedrijven lang tot misverstanden leiden als de ene helft van het stel hardnekkig blijft liegen, tegen beter weten in, en de andere helft argeloos dom genoeg is om nog steeds meer geen erg te hebben. Alan A.vckbourn, de schrijver, heeft dat vakkundig uitgemolken tot aan het bittere, gelukkige, einde, met een dankbaar gebruik van een typisch Britse conversatie-vorm, waarin nooit iets volledig gezegd wordt en blijk baar zelden goed wordt geluisterd. Het leuke voor het publiek is dan dat het lekker allemaal doorheeft, wat ze op het toneel maar niet willen snap pen. Het is een simpel vermaak, dat alleen plezierig kan blijven als het goed wordt gebracht. En dat wordt het. Mary Dresselhuys, die ook voor een nieuwe vertaling zorgde met in ervaring opgedane aanvullingen en bekortingen, dacht ik speelt de gehuwde lady, dié maar beleefd en aanminnig blijft ofschoon ze nagenoeg niets van de toestand begrijpt, zoals gewoonlijk waarschijn lijk. Zij doet dat verrukkelijk komisch met al haar, bekende, toontjes en gebaartjes. De rol zou alleen voor haar geschreven kunnen zijn. Guus Hermus, die deze keer ook knap regis seerde, doet de getrouwde man met zijn moeilijkheden en nauwelijks be heerste driften, met veel humor, en alle persoonlijke toevoegingen die de man interessanter maken dan hij in werkelijkheid is. Jeroen Krabbé is weer de innemende, wel ontzettend naieve jongeman. De rol van het meisje wordt nu gespeeld door Wille ke Alberti, heel aardig, maar wel nog als Willeke Alberti. Ze liegt lief en niet overtuigend. Bij de goede verzor ging van deze produktie hoorde een mooi traditioneel decor van Hep van Delft: een flatje en een zonnig tuin terras. Van onze correspondent TILBURG De regionale raad voor de arbeidsmarkt in Noord-Brabant gaat volgend jaar beginnen met een 'vacaturebank'. Iedere maand wordt een beroep op het bedrijfsleven ge daan om meer opgaven te krijgen van bestaande vacatures. De bedoeling is optimale tewerkstelling van werkzoe kenden. (ADVERTENTIE) xAMSTERDAM Toen RocheUe Owens nog tot de opkomende, niet tot de gearriveerde schrijfsters behoorde, werd haar stuk 'Futz' als een van de eerste buitenlandse produkties in het Mickery te Loe- nersloot gepresenteerd. Dat is de voornaamste reden, die Ritsaert ten Cate in zijn 'notities bij een programmering' aanvoert voor het opnemen van haar 'The Karl Marx Play', een 'naar Broadway tenderende off-Broadway produktie' (oftewel een stuk voor een groter publiek) in het Mickery programma. 'The Karl Mey Play' kun je een spel met muziek noemen, zoals de schrijf ster doet, of gewoon een musical noemen. In die musical wordt Karl Marx ons gepresenteerd als een soort Tefje de Melkboer (uiterlijk frappant gelijkend op Albert Einstein) die, geteisterd door armoede, steenpuisten en schrijf remmingen, er maar niet toe kan komen om met 'Das Kapital' te beginnen. Hij ligt in de clinch met de God van zijn grootvader, de rabbijn, en met zijn verlangen om rustig op de revolutie te gaan liggen wachten (zitten kan hij niet goed vanwege de steenpuisten). Zijn vrouw en kinde ren (die hem voortdurend 'pappa' noemen), zijn vriend Friedrich En gels (die er ook wel eens genoeg van krijgt om altijd maar weer voor brood op de plank te zorgen) en een neger, Leadbelly, sporen hem aan. Is die virie le Leadbelly Marxs alter ego, zijn muze of de 1 oordvoerder van komende ge slachten? Of alle drie tegelijk? Dat wordt niet recht duidelijk, het is een veelvormige, om niet te zeggen ver warrende, figuur. Hij ontsteekt ten slotte het vuur, waarop het door Marx eindelijk gelegde ei zal wordeu gebak ken. Het zal waarschijnlijk wel de bedoe ling van de schrijfster zijn geweest, om door het contrast tussen de genia liteit van Marx's gedachten en de trivialiteit van zijn dagelijks leven een soort shock-effect te bereiken. Dat is haar dan niet gelukt. Als het formuleren van de zin 'Proletariërs aller landen verenigt u', om maar een voorbeeld te noemen, door de hele entourage met gejuich wordt begroet, krijgt men het gevoel dat een niet bijster snugger kind er voor het eerst in is geslaagd de tafel van twee op te zeggen. Met andere woorden: Marx als mens komt er wel grappig uit. Marx als denker is nergens. De muziek, geschreven door Galt Mac- Dermot, de componist van 'Hair', kreeg zeer terecht een paar maal een open doekje. Er zitten onder de- lied jes enkele potentiële meezingertjes. De spelers en muzikanten van 'The American Place Theatre' (met Harold Gould, Norman Matlock, en Phyllis Newman in de hoofdrollen), deden het over het algemeen goed. De regie was van Mel Shapiro. W. Wielek-Berg 17 oktober 1973 Derde trekking eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: 754' eindigende op: 929 eindigende op: 314' eindigende op: 1618 Prijzen van 25,zijn gevallen op nummers f 50,zijn gevallen op nummers 50,zijn gevallen op nummers 50,zijn gevallen op nummers 50,zijn gevallen op nummers 100,zijn gevallen op nummers f 200,zijn gevallen op nummers 400,zijn gevallen op nummers f 1.000,zijn gevallen op nummers 2.000,zijn gevallen op nummers Een prijs van 5.000,is gevallèn op het nummer: 065193 5.000,— is gevallen op het nummer: 089156 5.000,is gevallen op het nummer: 048251 5.000,is gevallen op het nummer: 096595 5.000— is gevallen op het nummer: 077279 De prijs van 10.000,is gevallen op het nummer: 046880* 25.000,is gevallen op het nummer: 078819 50.000,— is gevallen op het nummer: 018534* 100.000,is gevallen op het nummer: 027292 Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie R op het nummer: 044754* En een troostprijs van 4.000,op nummer 044754* van elk van de andere series Een extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie B op het nummer: 037291 En een troostprijs van 5.000,— op nummer 037291 van elk van de andere series ATTENTIE: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen Van onze onderwijsredactie DEN HAAG 'Langer talmen met een open school via radio, te levisie en mondelinge en schriftelijke lessen is niet verantwoord. De regering zal daarom met spoed een commissie benoemen die de oprichting van zo'n open school op korte termijn moet voorberei den.' voigendelotenve!!Thpr Dit zei minister Van Kemenade (on derwijs) gisteren op het congres over schriftelijk onderwijs, dat door de vijftigjarige Leidse Onderwijs Instel lingen in Den Haag was georgani seerd. De minister verzekerde de LOI dat bij het opzetten van zo'n open school zo ruim mogelijk gebruik ge maakt zal worden van de ervaringen van het reeds bestaande schriftelijk onderwijs. Toen later op de dag aan congres voorzitter dr. G. H. Veringa (die genoemd wordt als mogelijke voorzit ter van de te benoemen commissie) gevraagd werd hoe dat dan moest, /ei hij dat dat nu juist een van de dingen was die de commissie nog moest uitzoeken. 'Anders zou er geen commissie nodig zijn'. Wanneer er een open school op het niveau van meao-havo komt, zullen we moeten vermijden dat er weer talloze instel lingen naast elkaar heen werken. Maar hoe je gebruik kunt maken van de inbreng van deels commerciële, deels niet commerciële particuliere instellingen wordt nog een moeilijke puzzel, aldus dr. Veringa. Grote rol De Amerikaan dr. E. D. Homer Kempfer sprak de verwachting uit dal de rol van het schriftelijk onderwijs nog steeds belangrijker zal worden. Door daarnaast gebruik te maken van nieuwe technieken (radio, televisie, ingeblikte videoprogramma's, enz.) kan het effect van dit niet-schoolse onderwijs nog groter zijn. 'De onge veer tienduizend verschillende schrif telijke opleidingen in Amerika kun nen aan bijna elke vraag voldoen. De techniek maakt het mogelijk dit on derwijs steeds beter af te stemmen ~p de individuele behoeften. Een student kan dankzij kabeltelevisie dat pro gramma-onderdeel bestellen dat hij op dat moment nodig heeft. En via de telefoon kan hij zijn leermeesters raadplegen, die dan via een computer in een oogwenk alle informatie over de student të voorschijn kunnen to veren'. De heer Kempfer bracht de populari teit van het schriftelijk onderwijs ook in verband met de geringere belang stelling voor het universitaire onder wijs. De toeloop tot de universiteit neemt snel af en heel wat colleges zullen moeten sluiten. Een van de oorzaken daarvan is, dat studeren steeds duurder wordt en het nut er van steeds kleiner. Als je een goede baan wilt hebben, kun je veel beter een gerichte opleiding voor een be paalde functie Volgen. Als je later weer van functie moet veranderen, kun je je via mondeling-schriftelijk- visueel onderwijs weer op een andere functie voorbereiden. Een van de deelnemers aan het con gres stelde daarop de vraag of net onderwijs zo niet versmald werd tot een 'functie-opleiding' ten dienste van het bedrijfsleven. Hij vreesde dat de werknemer hierdoor nog weerlozer zou worden in de arbeidsmarkt. Prof. dr. D. Hawkridge van de Open Universiteit in Engeland waarschuw de ervoor het belang van de televisie niet te overschatten. Ook aan de Open Universiteit (ten onrechte wel de te levisie-universiteit genoemd) blijft de gedrukte tekst het voornaamste mid del van kennisoverdracht. Hij vertelde ook dat uit onderzoek was gebleken dat de deelname van vrouwen en arbeiders relatief onder de maat bleef. Belangrijk vond hij wel dat van de huidige studentenbevolking twee derde afkomstig is uit de lagere mi lieus. Hun vader was arbeider, maar zelf zijn ze inmiddels al hoger geste gen en proberen zij via de open universiteit nog verder te komen. Van een verslaggever UTRECHT Het aantal patiënten in het astmacentrum 'Eugenia' in Davos is gedaald tot 26. Het bestuur was vorig jaar van plan het centrum te sluiten, maar in februari 1973 viel het besluit dat 'Eugenia' open zal blijven. Wel werd het personeelsbestand inge krompen, terwijl ook een patiënten- stop is afgekondigd om het interimbe- stuur de gelegenheid te geven op een nieuwe basis door te gaan als de leden van de vereniging die het cen trum exploiteert daarvoor het licht op groen zetten. Het blad van het Nederlands Astma fonds stelt, dat het nog aanwezige personeel het door de onderbezetting niet gemakkelijk heeft. Een kliniek als 'Eugenia' functioneert volgens het NAF het best als er tenminste veertig liefst zesitig patiënten zijn. Er zijn wel nieuwe aanmeldingen binnengeko men, maar de verwijzende longartsen hebben te horen gekregen dat alleen bij hoge uitzondering nieuwe bedden kunnen worden bezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15