Uw gulden is nu nog meer waard, bewijst B&C. Uit de weekbladen Al ruim 113.000 handtekeninge tegen film over leven van Jezu Hotel bij Grebbeberg gaat dicht Hitier en Wiegel Congres over ontwikkeling van publiek Marinearts was week zonder toestemming weg Veel krijgsgeweld Syrische ambassadeur Heuvels van Golan Lijken Polarisatie Paupers Dode en drie gewonden bij gecompliceerde botsing TROUW/KWARTET DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 T14 Haagse Post Alle polarisatie ten spijt, moet het slechts aan het toeval worden toege schreven dat de naam van Hans Wie gel prijkt op een omslag van de Haagse Post dat, uitgevoerd in functi onele bruine tinten, wordt gedomi neerd door Adolf Hitler. Wel wordt, in het artikel waarnaar op het omslag wordt verwezen, ook de politieke lei der van de VVD een 'volksmenner* genoemd, om precies te zijn: een 'volksmenner in een grijs vest. In een uitstekend gedocumenteerde be schouwing signaleert Kees Tamboer een steeds inniger geworden band tussen de partij van Wiegel en het dagblad De Telegraaf. De WD, con stateert hij, mag rustig de 'Teiegraaf- partij' worden genoemd. Het is oppas sen geblazen met dlie partij en vooral met de leider ervan: Kees Tamboer somt aan het slot van zijn stuk een aantal redenen op waarom 'de stand werker van de middle-class' wel eens bressen zou kunnen gaan slaan dn 'de traditionele arbeid ersaanhang van Den Uyl'. Van de inmiddels ontslapen leider Adolf Hitler worden in de Haagse Post onder de titel 'Hitler kon fiet sen' enige bijzonderheden uit het par ticuliere leven verhaald, aan de hand van de historicus en oud-Wehrmacht- officier dr. Werner Maser. De zogehe ten Hitler-Wedle begint nu ook Neder land te overspoelen, dijken of geen Van een verslaggever RHENEN Hotel 'De Grebbe' in Rhonen gaat op 1 november dicht, omdat de eigenaar, de Rhenense advo caat mr. J. Deen, een pachitverhogiimg gaat toepassen van tienduizend gulden per jaar. Hotelier P. van Londen, wiens familie deze zaak ai 35 jaar drijft, heeft gezegd dat hij deze lastenverzwaring niet lean dragen in deze voor de horeca-sector toch ai niet rooskleurige tijd. Een poging om de huurverho ging ongedaan te maken leed bij de Wagen'ingse kantonrechter schip breuk. De hotelier zal nu op 1 november het pand moeten verlaten. Hij wacht op toewijzing van een woning door het gemeentebestuur van Rhenen. Het oorsprnkelijke hotel aan de voet van de Grebbeborg, dat dateerde uit 1396, werd in mei 1940 met de grond gelijk gemaakt en om verkeerstechni sche redenen niet herbouwd. Het ho tel werd voortgezet in oen nabijgele gen villa, eveneens eigendom van de toenmalige N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van De Grebbeberg. Deze maatschappij verkocht de berg aan de 'Stichting Het Utrechts Landschap', die op haar beurt het hotel, de enige opstal naast de boswachterswning op de 'Koningstafel', doorverkocht aan de Rhenense advcaat. 'De Grebbe' was al pleisterplaats voor diligences en postkoetsen, die reden tussen Utrecht en Arnhem en daar van paarden wisselden. De inboedel van bet hotel wordt in november in het 'Kurhaus' geveild, tegelijk met de inventaris van dit Scheveningse hotel. Van een onzer verslaggevers APELDOORN 'Vandaag moeten wij strijden voor oude bomen en jonge mensen'. Met deze woorden van John Osberne besloot burgemeester mr F. T. Dijckmeester van Apeldoorn gistermiddag zijn toespraak, waarmee hij een internationaal, driedaags con gres opende, dat gewijd is aan de sociaal-culturele ontwikkeling op ge meentelijk niveau. Het congres wordt gehouden namens de Raad van Euro pa. Veertien Europese steden uit bij na even zovele landen zijn vertegen woordigd. Voor Nederland neemt Apeldoorn er aan deel. In 1971 besloot de Raad van Europa tot een experimenteel onderzoek met betrekking tot de sociaal-culturele ontwikkeling in een aantal steden. De resultaten van het onderzoek zullen in 1975 op tafel komen. Wat thans in Apeldoorn gebeurt, is het opmaken van een tussentijdse balans. Doel van dit alles: niet alleen in de veertien deelnemende gemeenten, maar in ge heel Europa een beter sociaal-cultu reel beleid. Burgemeester Dijckmees ter van Apeldoorn noemde het werk 'bijna onbegrensd'. Met enige reserve citeerde hij de uitspraak, dat niet meer dan drie procent van de bevol king de vrije tijd gebruikt voor ver dere actieve ontwikkeling. De rest zou schommelen tussen zalig niets doen, verstrooiing, sport en bijverdienste. Van een verslaggever DEN HAAG De dertigjarige mari ne-arts S. P. houdt de straf van twee weken militaire detentie, hem opge legd omdat hij in maart zonder toe stemming een week een burgerpraktijk in Tilburg had vervuld. Het hoog militair gerechtshof bevestigde de door de krijgsraad opgelegde straf. P. werkte als keuringsarts bij het marine-opleidingskamp in Hilversum. Hij vond dat zeer eenzijdig werk en had de week vervanging in een huis artsenpraktijk in Tilburg als een be langrijke kans gezien om wat algeme ne medische ervaring op te doen. Zijn commandant stond hem echter niet toe voor dit doel een week verlof op te nemen. dijken. Voer voor historici leverde ook Ischa Meijer, die zich in het strijdgewoel in het Midden-Oosten be gaf en daar enkele 'zeer persoonlijke impressies' op schrift stelde. In Tel Aviv tekende hij op: 'Mijn vrienden zijn niet thuis en ik neem een hotel. 'Journalist?', vraagt de man achter de balie. 'Dan moet je in Beiroet zijn hier is de oorlog al zowat afgelopen.' Ik geef mijn naam op; dian zegt hij: 'O. een jóódse reporter nee, dan moet je hier zijn.' Ik weet me geen raad met mijn houding.' Elseviers Magazine Namens Elseviers Magazine verblijft onder anderen verslaggever G. Philip Mok in het Midden-Oosten, waar hij bewijst dat behalve de oorlog ook het fenomeen oorlogscorrespondent nog niet tot het verleden behoort Ook in de andere verslagen die Elsevier aan 'de vierde oorlog' wijdt, dendert het van het krijgsgeweld; het is de vraag in hoeverre een opinieblad daarmee gediend is. De opinie is overigens niet helemaafi zoek: hoofdredacteur D. M. van Rosmalen ventileert ver van het front, zijn mening dat West-Euro pa Israël op lafhartige wijze in de kou laat staan, terwijl het toch 'de vroegere slachtoffers van het Duitse Hitler-regime (zijn) die zich nu met de rug tegen de muur verdedigen.' Datzelfde Hitler-regime komt ter spra ke in een artikel van Wim Zaal, die op de Buchmesse in Frankfurt 'Adolf Hitler en andere spoken' ontwaarde, maar ook voorspelt: 'Op de volgende Buchmesse zal van de Hitlerwelüe haast geen spoor meer over zijn.' Naast de constatering dat Cornells Verolme (wie was dat ook alweer?) gelijk krijgt en een pleidooi voor diens rehabilitatie, is Elsevier gevuld met interviews, waarin uiteenlopende grootheden als Georges Simenon, Jac kie Stewart en Gina Loülobriigida (als fotografe, 'échter de camera', dus) aan het woord komen. Hoe je ook over de strijd in het Midden-Oosten mag denken, heit is natuurlijk wel leerzaam ook het oor te luisteren te leggen bij de partij 'die nog altijd de minst gekende' is, De Groene Amsterdammer zoals De Groene Amsterdammer schrijft. Paul Brill, redacteur van det blad, deed het: hij sprak in Brussel met de Syrische ambassadeur in de Benelux, Abid Daoudy, die er ten overvloede nog maar eens de aandacht bij bepaalt dat het wellicht wat te simplistisch is te stellen dat Israël met de rug tegen de muur staat. De heer Daoudy denkt daar in elk geval anders over: 'We staan niet tegenover een kleine, onbeduidende staat. Israël vs duidelijk een imperialistische mo gendheid in dit died van de wereld, een staat die de Arabische bevolking onderdrukt en verdrijft, een staat.die de hele omliggende Arabische wereld, die zich verder probeert te ontwikke len. bedreigt en op allerlei gebied overheerst. Daarom gaat het hier in wezen om een strijd tussen de Derde Wereld en het imperialisme.' Wie over de volledige tekst van het ge sprek met de ambassadeur wil be schikken, kan nu ook weer terecht bij Albert Heijn, zoals in de 'bon' van De Groene voldaan wordt geconstateerd. Voldaan toont zich ook de schrijver van het commentaartje over de ge slaagde AH-boycatactie; de overwin ning op het winkelbedrijf (dat de vingers niiet meer aan Angola-koffle zal branden) wordt omschreven als 'een ovemvinndnig van die consument op het principe te roven waar het heit voordeligste roven is.' Vergeleken niet de andere weekbla- Hervormd Nederland den, heeft Hervormd Nederland maar weinig kolommen ingeruimd voor de strijd in het Middiern-Oosten. Maria de Groot mijmert beduusd over 'de pijn tn de heuvels van Golan'haar over peinzing getuigt meer van dichterlijke aanleg dan van werkelijkheidszin. Te genover de geringe aandacht voor het krijgsgewoel staan uitvoerige verhan delingen over agressie, en dat komt nu goed uit, al wordt nergens een verband met de strijd in Israël ge legd Prof. dr. P. Smits komt in een algemene beschouwing tot de slotsom: 'De huidige wijdverbreide consumptie mentaliteit is een van de belangrijk ste voedingsliaarden van veel verziek te agressie.' Over zo'n mentaliteit, maar dan in het huwelijk, maakt ook de arts C. van der Plas-Karenhof zich zorgen. Ook seksuele problemen, zegt zij, hebben vaak met agressie van doen. Over agressie in het spel wordt de studente Ineke Hegener aan het woord geiaten. Ze doet ondier meer deze uitspraak: 'Aan een hoop dongen waar vroeger niet of nauwelijks op werd gelet, wordt nu diepgaand aan dacht besteed; of het nu de geaiirs-, werk- of schoolsituatie, betreft. Uitein delijk moest er ook een nieuw ondecr- zoekveld voor al de studenten pedago gie, agogie en psychologie gecreëerd worden.' Vrij Nederland 'En plotseling komen we voorbij een aantal uitgebrande tanks. Hulpeloze gevaarten, in het zand en de rotsach tige bodem': ook Vrij Nederland, ver tegenwoordigd door J. van Tijn, laat zich het ooggetuigenverslag in het Midden-Oosten niet ontgaan. Het re laas wordt gepresenteerd onder het trefwoord 'Lijken'. Op het verslag uit Israël volgt het verslag uit Frankfurt; er zit lijn in de weekbladen van deze week. M. van Amerongen, ooggetuige in Duitsland, kon ook niet om de Führer heen, al zal hij dat ook niet betreurd hebben. 'Adolf Hitler gaat ter Messe', staat boven zijn verslag, waarin ook wordt verwijld bij het wegebben van de sexgolf. Hans Smits, dichter bij huis gebleven, vraagt zich af of de regering het gebruik van hasjiesj en marihuana gaat legaliseren. Zegsman Joop Voogd, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, is hoopvol gestemd, ondanks (naar een omschrijving in een van de koppen boven het artikel) 'het fascis toïde proza van het Europees parle ment'. Accent De oorlog in Israël schept in Neder land aardige mogelijkheden tot polari satie en Accent (dat altijd de indruk wekte polarisatie een vies woord te vinden) buit die mogelijkheden gretig uit. In een commentaar wordt een redacteur van De Nieuwe Linie ver ketterd, omdat de man zich gestoten had aan een opmerking dat de Israë li's 'intelligenter en bezielder' zijn dan hun tegenstanders, en in een bijdrage over de strijd in het Midden- Oosten stelt A. Heertje onomwonden vast: 'In het aangezicht van de dood verliezen de nuances hun betekenis. Scherper nog dan in 1967 breekt het besef door dat een neutrale opstelling overeenkomt met een tegen Israël gerichte attitude'. Naast het stuk van Heertje is een brief van het Tweede Kamerlid Erik Jürgens afgedrukt, geschreven naar aanleiding van de beschuldiging van Heertje dat onder andere Jürgens 'ge juicht moet hebben bij de gedachte aan vernietiging van Israël door de Arabieren'. Jürgens wijst er terecht op dat je in het aangezicht van de dood nog maar niet alles kunt schrij ven. De 80-jarige Abel J. Herzberg, oud- voorzitter van de Zionistenbond, zegt in een gesprek met Emmy Huf dat de Palestijnse vluchtelingenkampen 'een propagandamiddel zijn voor de Ara bieren' en dat haat van Joden tegen Arabieren nooit bestaan heeft en na deze oorlog ook niet zal bestaan. De Nieuwe Linie In De Nieuwe Linie zijn de proble men in het Midden-Oosten onderge bracht op de binnenpagina's. Voorpa ginanieuws vormen in dit blad de bijstand-trekkers, die als 'paupers' le ven. Met name voor de aanhangers van Hans Wiegel moet dat inderdaad nieuws zijn. In de 'column' is deze week gastvrij heid verleend aan KVP-voorzitter Dick de Zeeuw, die meent dat de bewustwording van de kiezers de ge neratiekloof versmalt. De Zeeuw figu reert op dezelfde pagina als Tros- quizmaster Bert de Vries, die in een onbenullig interview met Susanne Piët, de lezers van De Nieuwe Linie mag meedelen dat hij onlangs links is geworden. Zo staat het er. Gerard van den Boom en vindt poli tiek Den Haag 'een soort Peyton Pla ce'; hij vond het driedaagse begro tingsdebat 'helemaal niet saai'. Dat is in zo'n links weekblad dan tenminste weer eens een positief geluid. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Niet minder dan ruim 113.000 handtekeningen zijn er al binnengekomen bij het delijk aktiecomité in Schiedam, dat tracht de nog niet gemaakte Deense film over het liefdeleven Jezus van Jens Jorrgen Thorsen uit de Nederlandse bioscopen te houden. Aktieleider P. J. Stam uiit Vlaardiin- gen zegt dat hij niet alleen handteke ningen uit ons land ontving, maar ook uit Duitsland, Zwitserland, België en zelfs Canada. Aan minister Van Doorn van CRM vraagt het comité dat het de schrifte lijke verzekering krijgt, wanneer deze film in roulatie wordt gebracht de bewindsman als minister van CRM de vertoning daarvan in Nederland zal verbieden. In het schrijven aan de minister wordt vorder gewezen op de bedoelin gen van de filmmaker, diie er niet alleen een obscene, maar ook porno grafische en sadistische film van wil maken. 'Wc zijn hierdoor pijnlijk ge troffen. Voor ons is Jezus niet zomaar iemand, een of andere interessante figuur over wiens leven we een finan cieel aantrekkelijke film kunnen ma ken. Miljoenen mensen is Jezus meer waard dan hun man of vrouw, dan hun ouders of kinderen', aldus het aktiecomité in een schrijven aan de minister. Van Doorn heeft geantwoord dat de zaak zijn aandacht heeft, maar dat Getlliö'enis een eventueel verbod een zaak van zijn collega van justitie is. Van een verslaggever EMMELOORD Bij een gecompli ceerde botsing liin Emmeloord is de 66-jarige landbouwer J. K. Schutte uit Emmaloord zo ernstig gewond, dat hij is overleden. In hot schemerdonker reed hij met ,zijn auto een twaalfjari ge jongen op de fiets aan. Zijn auto kwam daarbij dwars op de weg te staan en werd in de flank aangereden door een met grote snelheid rijdende personenauto, bestuurd door de 32- jarige L.W. uit Maassluis. Van de vijf inzittenden van deze auto zijn drie personen min of meer ernstig gewond. Het aktiecomité zegt verder c meer geschreven te hebben aai synode van de Heiworm de kerk. daag gaat een brief uit naar fractievoorzitters in de Tweede mer. Het uitbrengen van de film in Fi rijk is inmiddels door de Fi regering verboden. Volgens het i té zouden al elf landen de verte van de film_ verboden hebben, van de leiders van de aktie J. vaj Waal in Schiedam zei ons: 'Er is nogal eens verweten, dat we om veel met het verticaiisme bezighoi en te weinig akties voeren, die o; horizontale vlak liggen. Natuii zijn ook deze akties erg belang Maar we konden hier niet oml We vinden ook het woord aktie i| J verband geen goed woord. Eerde, we het als het afleggen van getuigenis', aldus de heer V; Waal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10