Kansen op vrede in het Midden-Oosten zijn nihil SHERRY 095 Halitran helpt UW Nobelvredesprijs voor Kissinger en Le Due Tho m Oorlog in beslissende fase !n deze krant WASAUTOMATEN 499- )lo Casals ziek uder ScidaL en Meir spreken krijgshaftige taal vo Ornella Pedro Ornella Prijs ruwe olie 17 pet. hoger Brandkastkraker kon krant niet missen, geen dag Extra kosten van overplaatsing 80.000 per man blijf fit, de hele winter door... HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! WOENSDAG 17 OKTOBER 1973 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken [CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur SLO (Reuter, AP, UPI) De Amerikaanse minister van litenlandse zaken, Henry Kissinger en het lid van het Noord- etnamese Politburo Le Due Tho, zijn gisteren onderscheiden et de Nobelprijs voor de vrede 1973 voor hun inspanningen e hebben geleid tot het officiële einde van de Vietnamese rlog. MÏ !t Nobelcomité verklaarde in zijn mtwoording dat Kissinger en Due Tho een einde hadden taakt aan de 'gruwelijkste oor- uit de geschiedenis', en wel op wijze die geheel strookt met Alfred Nobel voor ogen stond n hij de prijs instelde: dat con- opgelost moeten worden onderhandelingen en niet Dr oorlog.' dnger en Le Due Tho die van beiden genoemd waren kandidaten voor de Vredesprijs hebben over een wapenstilstand Vietnam onderhandeld op een ks bijeenkomsten in Parijs ih 2. krrassing Jerr üftici en Nobelprijs-experts zei- ^dat de bekendmaking"ue 'iroot- I verrassing uit de geschiedenis I de prijs was. Aan de Nobel- (s voor de vrede van dit jaar is recordbedrag, namelijk 520.000 nlfedse kronen, verbonden. (singer en Le Due Tho waren dergedragen door professor Jon Iness, hoogleraar in de geschie- is aan de universiteit van Oslo [directeur van het Noorse insti- voor buitenlandse politiek. 62-jarige Le Due Tho is door 34I Amerikaanse diplomaat W. rell Harriman een 'fascineren- |man' genoemd. Harriman was fd van de Amerikaanse delega tie die in 1968 in Parijs met Noord-Vietnam begon te onderhan delen. Zestiende Kissinger is 50 jaar en sinds 22 september van dit jaar Amerika's minister van buitenlandse zaken. Hij was de eerste van Duitser tot Amerikaan 'genaturaliseerde staats burger van de VS die het tot minister van buitenlandse zaken bracht. Hij is de zestiende Ameri kaan die de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen. Onder zijn voorgangers zijn Martin Luther King (1964), generaal George Marshall, van het naar hem ge noemde wederopbouwplan voor Europa na de Tweede Wereldoor log (1953) en de presidenten W'oodïow "Wils'un (1919) en Theo dore Roosevelt (1906). Le Due Tho is de eerste Aziaat en tweede niet-westelijke persoonlijk heid die de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen. De ander was de Zuidafrikaanse leider Al- bert Luthuli (I960). Kissinger en Le Due Tho worden op 10 december verwacht in de universiteit van Oslo, om hun prij zengeld, oorkonde en gouden leg penning in ontvangst te nemen. Op die dag herdenkt men het over lijden van Alfred Nobel, de (Zweedse) uitvinder van het dyna miet. (AN (AP). De vermaarde cellist Pablo Casals, die lijdt hartkwaal, is gisteren in toestand in een ziekenhuis len. Casals is 96 jaar. eken geleden werd hij, tijdens zoek aan een vriend, door een val getroffen. ta in Chili ontwikkelt zich fascistisch bewind dat te jken is met het regiem van 1 en Mussolini. Minister M. van der Stoel van buitenlandse zaken. :egd nog zwaar bewolkt, met sclijk regen en hier en daar Opklaringen, afgewisseld enkele buien. Meest matige le kust af en toe krachtige tussen noord en noord-oost, in het zuid-oosten tijdelijk veranderlijk. Minimaal om- is 6 graden, maximaal cir- ika graden. ;rJj SEN EN OVERMORGEN: en koud met plaatselijk vorst. Binnenland Cliilenen in ambassade 5 Het boycot-model 7 Oud landgoed naar Natuurmonumenten 11 Het spookt nog 11 Doorvoerland voor drugs 13 Buitenland Tragedie nog groter 9 Schönau en de Oostenrijkers 9 Kerk Verontrusten: bïjlf protesteren 2 Sport Engeland naar dieptepunt? 15 Economie Vraag naar champagne 19 Nieuwe boeken2 Men schrijft ons2 Radio en tv6 Strips, feuilleton6 Recept c Commentaar7 Dichtbij en verder7 Weer7 Wetenschap techniek11 Uw probleemu Autobiografie14 Beurs Famllieberichteuis TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP, AFP) De leiders van Egypte en Israël namen gisteren op niet veelbelovende wijze liet woord vrede ip de mond, terwijl de strijd zich op de elfde oorlogs dag verder uitbreidde met onder meer: een Israëlische uitval over bet Suezkanaal Sadats dreigement Israël te bestoken met middenafstandsra- ketten van het type Zafir lievige tankslagen en luchtgevechten aan beide fronten een voortgaande bevoorrading door Washington en Moskou van de oorlogvoerende partijen; en bet sturen van tweeduizend Amerikaanse mariners ter ver sterking van de Zesde Vloot in de Middellandse Zee. President Sa dat zei gisteren in een rede tot het Egyptische parlement, dat Egypte zijn middenafstandsraket- ten van het type Zafir die Tel Aviv kunnen bereiken gereed heeft (ADVERTENTIE) week bijl medium dry fles ADVERTENTIE TROUW/KWARTET Israël vliegreis (22 oktober tot 1 november 1973) UITGESTELD tot maart 1974. Deelnemers ontvangen nader bericht. (ADVERTENTIE) CHERNY-piano's WAARDÖfe300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano's WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar"garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Alleen bij J.v.URK b.v. ANNO 1898 Westersingel 42-44, ROTTERDAM, telefoon (010) - 36 35 00 Vrijdagavond geopend van 7 - 9 uur. 'Oblc.impbrteur van Estonia. Stèinway, Irmbach, Bechner, Rich.Weber. om op zijn eeirste sein te worden gelanceerd. Hij zei echter geen licht vaardig gebruik van de Zafir te zullen maken. Sadat, die gekleed was in militair uniform, verklaarde dat Egypte niet de aanvaller is en slechts streeft naar bevrijding van eigen ge bied. Hij verklaarde, dat hij overwo gen had een persoonlijke boodschap te zenden aan Nixon, maar dat hij dit had nagelaten uit vrees voor misver standen. Daarom zei hij zijn rede te gebruiken om een boodschap van vijf punten aan de Amerikaanse president over te brengen. De vijf punten dui den: Egypte is bereid een bestand te aanvaarden cp basis van de terugtrek king van de Israëlische strijdkrachten uit alle gebieden, die sinds 1967 wor den bezet. Egypte is bereid na de Israëlische terugtrekking een internationale con ferentie van de Verenigde Naties bij te wonen en zal proberen de Arabi sche leiders en. de leiders van het Palestijnse ynjfc ervan te overtuigen conferentie te aanvaar den cwiei'de een rechtvaardige vrede in dit gebt-'ïl tot stand te brengen. Egypte kvvani nu af bereid met de opruimingswerkzaamheden in het Su ezkanaal te beginnen. Sadat: 'Ik heb de Suezkanaal-autoriteit opdracht ge geven zich met ingang van morgen voor te bereiden op deze taak'. Egypte is niet bereid vage beloften te aanvaarden of een bepaald uitstel, gegeven. Sadat: 'Wij zullen niet op- neuw een impasse toestaan'. 'Wij zullen blijven strijden voor de bevrijding van ons land en voor het vinden van een weg, die leidt tot het herstel van de legitieme rechten van het Palestijnse volk', zo zei Sadat. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben gisteren in een eerste reactie waaraan velerlei uitleg kan worden Voor vervolg zie pag. 9, kolom 5 KOEWEIT De zes grootste oliepro ducerende landen in het gebied van de Perzische Golf hebben vannacht on verwacht besloten de prijs van de ruwe olie over de hele linie te ver hogen met zeventien procent tot 3.65 dollar per barrel. Deze prijs is nu gelijk aan die van de olie, afkomstig uit Noord-Afrika en Venezuela, als de verschillen in de kosten van transport worden meegerekend. Door dit besluit zijn alle geldende overeenkomsten betreffende de prijs van ruwe olie ongedaan gemaakt. De ministers van de zes landen namen hun beslissing vanwege, wat genoemd werd 'de onverzoenlijke houding van de oliemaatschappijen tijdens de on derhandelingen over de prijs van de olie'. Dit overleg werd vorige week vrijdag verdaagd voor twee weken om de maatschappijen de gelegenheid te geven voor intern beraad. DEN HAAG De 32-jarige IJmuidenaar V. heeft tegenover de Haagse politie bekend in verschillende delen van het land brandkasten te hebben gekraakt met als totale buit ongeveer acht ton. V. had daarbij een eigen werkwijze ont wikkeld. Hij nam de brandkasten mee naar huis. Las hij later in krantenbe richten over zijn kraken dat er niets in de brandkast zat, dan gooide hij deze in de omgeving van Velsen in het water. Indien hij uit de berichten kon op maken dat er wel iets in de brandkast moest zitten, ging hij de metalen kolossen met zijn snijbrander te lijf. Ook deze brandkasten werden later in het water gegooid. Duikploegen van de marine hebben intussen al enkele in het water geworpen brandkasten aan de oppervlakte kunnen brengen. Van een verslaggever MAASTRICHT Het over plaatsen van twee rijksdiensten naar Limburg heeft 80.000 gul den per ambtenaar aan extra kosten gevraagd. Dat heeft minister Brouwer gis teren gezegd bij de officiële opening van het hoofdkantoor van de algemene inspectiedienst van het ministerie van land bouw en visserij in Eygelsho- ven. De minister zei dan ook dat de kosten bij dit soort ope raties goed in het oog gehouden moeten worden. Een andere rijksdienst van het ministerie van landbouw en visserij (het bureau voedselimport) is thans in Hoensbroek gevestigd. Voor deze beide diensten zijn de ex tra kosten geraamd cp acht mil joen gulden. Dat komt neer op 80.000 gulden per ambtenaar. Vooral de uitkeringen van wachtgeld en de extra communi catiekosten tellen volgens de minister fors mee. Buitenlandse journalisten mochten gisteren even buiten Damascus, 27 met touwen geboeide Israëlische krijgsgevangenen bekijken. BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP, AFP) Aan de fronten in Syrië en in de Sinai woedden gisteren grootscheepse tankslagen. Volgens militaire deskundigen duidt de hevigheid van de strijd er op, dat de oorlog nu in een beslissende fase is gekomen. Volgens Israëlische mededelingen trachtten de' Egyptenaren gisteren met hulp van grote tankeenheden vanaf hun linies op de oostelijke oever van het Suezkanaal tussen Is- maila en de Rittereren door te breken naar de Mitla-pas, vanwaar een op mars naar Israël mogelijk zou worden. Egypte meldde, dat de strijd hevig was en dat de Israëli's zware verliezen worden toegebracht. Maar van Israëli sche zijde werd gemeld, dat de klap ook nu weer kon wordien opgevangen, mede dankzij'de acties van de Israëli sche luchtmacht Volens Tel Aviv le den de Egyptenaren, die bij twee eer dere pogingen al 220 tanks en meer dan duizend soldaten hadden verloren, weer zware verliezen. Daarna begon Israël gistermiddag een massale tegenaanval. In een gister avond uitgegeven communiqué van het Egyptische opperbevel werd gezegd, dat de Egyptische strijdkrachten thans aan het Suezkanaal slag leveren om een Israëlische poging tot het ver nietigen van één van hun brugge- hoofden bij het Suezkanaal een halt toe te roepen. 'De vijand heeft tegen het middaguur een grote gepantserde strijdmacht geconcentreerd en vervol gens een hevige tegenaanval onderno men, waarbij hij trachtte door één van onze bruggehoofen te breken', aldus het Egyptische communiqué. VERBITTERD 'Er woedt een verbitterde veldslag, waarbij onze strijdkrachten, die ge bruik maken van gepantserde eenhe den, infanterie en gemechaniseerde troepeneenheden met steun uit de lucht pogen de vijandelijke doorbraak een halt toe te roepen en te vernieti gen. De vijand heeft zware verliezen geleden en de strijd duurt nog voort', aldus het communiqué. Deze Israëlische poging om in het centrum van het Suezfront door te breken naar het Suezkanaal werd door Tel Aviv bevestigd. Een Israëli sche woordvoerder zei later, dat de Israëlische troepen in de Sinai het initiatief hebben. Alle journalisten aan het Suezfront kregen gisteren van de Israëlische autoriteiten opdracht terug te keren. Volgens Israël zijn gisteren bij het Suezkanaal twaalf Egyptische Migs neergehaald. De Syrïërs begonnen gistermorgen, evenals de Egyptenaren, een tankaan- val op de oprukkende Israëlische een heden aan het noordelijke front. Vol gens Syrische zegslieden was de strijd hevig, volgens Israëlische woordvoer ders werd de tankaanval afgeslagen. De Syriërs zouden honderd tanks en tien vliegtuigen hebben verloren. De Israëlische aanvalsmacht manoeu vreerde gistermiddag rond het in puin geschoten dorp Saassa op 34 km te zuiden van Damascus en binnen het bereik van daar gestationeerde Syrische artillerie. Buiten het dorp, enkele km over de oude bestanslijn van 1967 sloegen hui lende granaten van de lange afstands artillerie van Israël en Syrië aan de respectievelijke frontlinies in. Temid den van dit helse lawaai zei een Israëlische officier: 'We proberen vast te stellen of een deel van de vijande lijke tankmacht bestaat uit Jordaanse Centurions.' Saassa het strategische bolwerk van de Arabieren op de weg naar Damascus is nog niet bezweken voor het langzaam vorderende Israëli sche offensief. Maar de opgetogen in het Hebreeuws naar elkaar roepende Israëlische tankbemanniingen lijken het dorp geleidelijk in een dodelijke wurg greep te nemen. Ëen Israëlische officier die op een heuvel tien kilometer ten noorden van Quneitra het nu door Israëli's bezette bolkwerk in de Golanheuvels stond te kijken naar het inslaan van de fosforgranaten, wilde niet in gaan op de vraag of de eeuwenoude Syrische hoofdstad het uiteindelijke doel is van het Israëlische offensief. 'Wij zijn geïnteresseerd in de vernie tiging van het vijandelijke materieel en van zijn strijdkachten' was alles wat hij wide zeggen. SCHADE De hernieuwde Israëlische aanval len op industrie-gebieden en olie-in stallaties aan de Syrische kust van de Middellandse Zee hebben volgens oog getuigen de olievoorraden van het land aanzienlijke schade toegebracht. De reusachtige rookwolken van de grote olietanks in de omgeving van de haven van Tartus zijn tot ver in Voor vervolg zie pag. 9, kolom 1 ADVERTENTIE met natuurlijke vitaminen A+D noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmop met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Lcidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1