Luchtbrug tussen Amerika en Israël UW eiders Thailand kouden lijn gevlucht Disconto verhoogd •aëlische orbraak Syrië Overleg over bouw van grote jachthaven in zee voor Scheveningen In deze krant 'Meer weggeven en soberder leven' Zes gewonden bij botsing Nieuwveen Haagse raad achter plan Scheveningen 'Feest' al zeventig jaar voorbij krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Courant DINSDAG 16 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 167 hristelijk dagblad voor leiden en omgeving straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich isghebleven mijn hart in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ladio Bangkok: dramatische foto, gemaakt voor regeringsgebouw in Bangkok, op ogenblik dat een demonstrerende dent door een kogel uit het geweer een niet zichtbare militair werd aakt. Op de achtergrond houdt een (schutter de jongeman onder schot zijn mitrailleur. BANGKOK (Reuter, AP, UPI) Ra- dio Thailand heeft bekendgemaakt dat drie militaire leiders het land hebben verlaten blijkbaar om zich aan de woe de van het volk te onttrekken. De drie leiders, de zaterdag als pre mier afgetreden veldmaarschalk Tha- nom Kittikachorn, vice-premier veld maarschalk Praphas Arusathian en ko lonel Narong Kittikachorn, plaatsver vangend hoofd van de nationale veie- ligheidsdienst, vormden het doelwit van de felle studentenprotesten. Dui zenden demonstranten hadden hun openbare terechtstelling geëist, omdat zij zich schuldig gemaakt zouden heb ben aan corruptie. Officieel is ver klaard, dat de drie zijn vertrokken 'om er toe bij te dragen dat de rust in Bangkok terugkeert. De nieuwe Thaise premier, Sanya Thammasak, heeft opgeroepen tot be ëindiging van het bloedvergieten, na dat groepen oproerige studenten gis teren opnieuw politieposten aanvielen en talrijke regeringsbureaus plunder den en in brand staken. De premier ontving vertegenwoordigers van de studenten. Dezen hebben daarna een massabetoging toegesproken op het Plein van de democratie. Zij hebben de boodschap van de premier herhaald. Intussen kwamen voortdurend troepen- versterkingen in Bangkok aan. Anderen Leiders van het nieuw opgerichte ge nootschap van studenten, boeddhisti sche monniken en andere burgers heb ben de menigte gezegd dat de ongere geldheden van gisteren het werk wa ren van andere groeperingen. Sommige betogers waren in het bezit van auto matische geweren, die zij kennelijk hadden buitgemaakt op militairen tij dens de onlusten van zondag. De demonstranten vertrouwen het be richt van Radio Thailand niet, als zou den de drie militaire leiders het land hebben verlaten. Sommige studenten leiders zeiden in toespraken, dat de rust pas zal terugkeren, als vaststaat dat de militairen de macht uit handen hebben gegeven. Zie verder pagina 9 VIV (Reuter, UPI, AP, AFP) 1 heeft gisteren gemeld dat zijn achten in de centrale sector Syrische front zijn doorgebro- ij sloegen daar gepantserde eenheden terug en bezetten sities. Volgens een bekendma- Tel Aviv zijn tientallen Iraak- s vernietigd en zijn de restan- de Iraakse eenheden op de •hl. eerder Israëlisch communiqué izegd, dat de luchtmacht van i beide fronten oppermachtig zijn legers gistermorgen een he doorbraakpoging aan het t hebben afgeslagen. De groot- Egyptische aanval had vol- aël ten doel één van de drie in naar de Sinaï in handen te lische luchtmacht drong giste- in Egypte door om aanvallen op drie vliegvelden, waarvan achtig kilometer ten noorden De Israëlische marine viel rgen vroeg een Egyptische lo-basis te Ras Gharib, aan de i Suez aan en meldde de ng van talloze commandobo- ts werden, volgens Tel Aviv, ipslagplaatsen in brand ge- maakte melding van een suc- :ommando-acties van zijn elite- j achter de vijandelijke linies Sinaifront, die leidden tot 'echten van man tegen man.' itische commando's die per s werden aangevoerd, wer- |ens Israël vernietigd, maar plgens Egypte 'met enige ver- fvolg zie pag. 9, kolom 7 s er een formeel bestand araan de Arabieren zich den, zou er een informeel kunnen zijn waaraan zij houden. Mosje Da jan, minister van defensie van Israël. Washington: Sowjet-steun bedreigt machtsevenwicht WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) 'De Verenigde Staten zijn begonnen Israël van wapens te voorzien om te voorkomen, dat het militaire eyemviclit als gevolg van de Russische wapenleveranties aan Egypte en Syrië wordt verstoord,' zo meldde gisteravond de woordvoerder van liet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, McCloskey. Hij zei, dat inmiddels al militair ver- vangingsmaterieel voor Israël in het Midden-Oosten is gearriveerd. Men maakt hieruit op, dat de VS de lucht brug al hadden ingesteld, kort nadat de regering in Washington ervan over tuigd was geraakt, dat de Russen niet alleen hun leveranties aan de Arabi sche landen voortzetten, maar deze zelfs hadden uitgebreid. Amerikaanse functionarissen gaven te kennen, dat de Amerikaanse luchtbrug al onge veer dertig uur voor 'de officiële be kendmaking (gisteren in de voora vond) in bedrijf was. Sinds vorige week woensdag, aldus McCloskey, hebben de Russen in 280 vluchten ongeveer vierduizend ton materiaal naar Syrië en Egypte ge stuurd. Hij zei ook, dat minister Kis singer het afgelopen weekeinde over leg heeft gepleegd met de Russische ambassadeur in Washington, Debrynin. De woordvoerder wilde niet ingaan op vragen over de aard van het militaire materieel, dat Amerika nu aan Israël levert. Waarnemers geloven, dat daar onder meer gevechtsvliegtuigen bij zijn, ge zien de zware tol, die de Israëlische luchtmacht heeft betaald aan de tref zekere SAM-raketten van de Arabie ren, die door de Sowjet-Unie zijn geleverd. Gevraagd of dè VS de wapenhulp zullen terugschroeven, als de Russen dit ook doen, antwoordde McCloskey, dat Washington zich door de gebeur tenissen zal laten leiden. Hij zei voorts, dat Amerika van Arabische zijde geen officieel dreigement heeft ontvangen, dat de olieleveranties zul len worden stopgezet, als de wapen hulp aan Israël zou worden opge voerd. De Amerikaanse luchtbrug loopt, vol gens Portugese zegslieden via de Amerikaanse basis Lajes op het eiland Terceira dat deel uitmaakt van de Azoren. Elke vijftien minuten landt en vertrekt hier een Amerikaans vliegtuig, aldus zegslieden. Dat zijn niet alleen transportvliegtuigen, zoals de enorme Galaxies, maar ook machi nes van het type Boeing 707, C-130, C- 141 en eveneens Phantom-jachtbom- menwerpers. Volgens een ander be richt uit goede bron zouden er op de EINDHOVEN 'Ieder die met recht vermoedt nu meer te verdienen dan hij in een strikt rechtvaardige samenle ving zou verdienen, behoort wat meer weg te geven en sober te gaan leven.' Dat zei prof. P. Roscam-Abbing, hoog leraar te Groningen, gisteravond tij dens een bijeenkomst in Eindhoven waar hij sprak over de ethiek van het geld verdienen. Prof. Roscam-Abbing pleitte voor de verkleining van de in- komstenverschillen en zei van mening te zijn dat daar nu al aan gewerkt kan worden. Maar die verandering moet geleidelijk aan plaatsvinden. In het be gin van zijn inleiding zei hij onder meer ervan overtuigd te zijn dat bij de bepaling van het inkomen de factor macht een belangrijke rol speelt: 'We worden bij de inkomensverdeling ook geconfronteerd met de wet van de jungle en de macht van de sterksten'. De Sowjet-Unie heeft gisteren ver klaard 'vastbesloten te zijn de Arabie ren op alle mogelijke manieren te hel pen de door Israël bezette gebieden le bevrijden'. Deze verklaring van het Kremlin kwam in de vorm van een. communiqué, dat zondagavond na af loop van een geheim onderhoud tussen Breznjew en de Algerijnse president Boumediennc, werd opgesteld en gis teravond door het persbureau TASS werd gepubliceerd. Azoren minstens tien Amerikaanse tankervliegtuigen zijn aangekomen, die dienen om Phantoms in de lucht van brandstof te voorzien. President Nixon heeft gisteren in Washington gezegd: 'Elk land in het Midden-Oosten heeft het recht zijn onafhankelijkheid en veiligheid te handhaven'. De president sprak tij dens een ceremonie voor Vietnamve- teranen. 'Het beleid van Amerika', aldus Nixon, 'is gericht op het berei ken .van vrede..Wij wensen, dat de oorlog in het Midden-Oosten wordt beëindigd en wel op een grondslag, die een blijvende vrede garandeert. Het Amerikaanse beleid in deze is gelijk aan dat tijdens de Libanese crisis in 1958 en de Jordaanse in 1970', zei Nixon. Olie Uit een gisteren in Washington gepu bliceerd officieel rapport blijkt, dat de VS het zonder Arabische olie zou- De Israëlische premier, mevrouw Meir, in gesprek met een van de soldaten die in de oorlog met de Arabische landen gewond raakten. Zij bezocht gisteren het Tel Hashomer ziekenhuis in Tel Aviv. den kunnen stellen, als de aanvoer uit het Midden-Oosten wordt afgesne den. Amerika importeert dagelijks on geveer 1.1 miljoen vaten ruwe olie rechtstreeks uit de Arabische landen, wat ongeveer zes procent van het totale Amerikaanse verbruik is. Volgens de voorzitter van de presi dentiële commissie voor het oliebe- leid, William Simon, zou Amerika, als het ernst zou worden, het dagelijkse verbruik van zeventien miljoen vaten kunnen besnoeien met drie miljoen vaten. Het rapport is vrijgegeven om Den Haag onderhandelt met Britten Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Het ge meentebestuur van Den Haag is in onderhandeling met het Engelse bouwbedrijf Boatex Ltd. uit Brighton over de aan leg van een grote jachthaven voor de Scheveningse kust in de Noordzee. De jachthaven zal plaatsbieden aan duizend tot vijftienhonderd schepen. De haven wordt onderdeel van een complex, waarin zich hotels, apar- tementen. restaurants, bars, zwem baden, tennisbanen, parkeergarages en allerlei soorten amusement be vinden. Het is de opzet dat het geheel van hotels en restaurants en dergelijke kan bestaan van de bezoekers van de haven, zonder afhankelijk te zijn van andere Scheveningse toeristen. De onderhandelingen tussen Den Haag en Boatex dateren al van juni dit jaar. De oriënterende be sprekingen zijn reeds afgesloten. Boatex is een Engels bouwbedrijf, dat in Brighton aan de Britse zuidkust reeds een jachthaven van dergelijke omvang in uitvoering heeft en in Londen een haven heeft gebouwd. Gisteren kwam ook de mededeling dat Boatex in Den Helder voor ongeveer acht miljoen pond een 'marina' zal bouwen een complex van vierhonderd huizen, flats winkels, restaurants, een mo tel. een Engelse pub, een scheeps werf met achthonderd aanlegplaat sen. een jachtclub en een grote overdekte recreatieruimte. Bij dit project zijn diverse Engelse onder nemingen betrokken, zoals Overton and Partners uit Brighton en de architecten Waldford and Partners uit Londen. Boatex voert inmiddels onderhan delingen met het Nederlandse wa terbouwbedrijf Bos en Kalis uit Amsterdam over de verschaffing van werkkrachten voor het bagger en graafwerk in Den Helder. Het is niet uitgesloten dat Bos en Ka lis ook in het Scheveningse project een aandeel krijgt. het publiek te tonen, dat Amerika niet in hoge mate afhankelijk is van de olie-import uit de Arabische we reld. Dat Saoedi-Arabië aan de strijd in het Midden-Oosten is gaan deelnemen, be tekent volgens waarnemers niet, dat koning Feisal op het punt staat de oliekraan dicht te draaien. Saoedi- Arabië is de grootste Arabische oliele verancier van Amerika. Zo wijst men er in Washington op, dat Feisal slechts duizend man naar het Syrische front heeft gestuurd. Verder zou Fei sal volgens de Amerikaanse ambassa- Zie verder pag. 9, kolom 1 Wet voorbereid: Aanmelden grote huurverhogingen wordt verplicht DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam bereidt; een wetsontwerp voor waarbij een meldingsplicht voor huur verhogingen wordt ingevoerd voor particuliere huurwoningen in het ge liberaliseerde gebied. Het is niet de bedoeling dat alle huurverhogingen zullen moeten wor den gemeld, maar alleen die welke een bepaald percentage te boven gaan. In de huidige situatie wordt gedacht aan verplichte meldingen bij waarge nomen huurverhogingen van méér dan zeven procent, omdat de regering van plan is in 1974 de huurverhogin gen voor woningen van gemeenten en woningcoöperaties niet groter te laten zijn dan in totaal zeven procent. Met de invoering van de meldings plicht wil de regering de nodige informatie verkrijgen om te kunnen beoordelen of de huurprijsontwikke ling in een bepaalde gemeente uit de hand loopt. Mocht dit het geval zijn, dan kan overwogen worden de huur verhoging voer een gemeente aan een maximum te binden. NIEUWVEEN Op de provinciale weg, bij de kruising Achterweg, ver leende gistermiddag een automobilist uit Vinkeveen geen voorrang aan een personenauto, die werd bestuurd door een inwoner uit Uithoorn. De beide auto's botsten en ketsten gezamenlijk af op een aan de overzijde van het kruispunt naderende auto. De inzit tenden van de auto van de Vinkevener, vier jongelui, raakten allen min of meer ernstig gewond, evenals de be stuurders van de twee auto's. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het disconto is met een half procent verhoogd. De Neder- landsche Bank maakte dit gisteravond bekend. Het meest van belang is de verhoging van het promessendisconto tot 8 procent. Reden voor de maatregel zijn de hoge tarieven op de geldmarkt, aldus een verklaring van De Neder- landsche Bank. Zie verder de fin.-economische pagina. DEN HAAG De gemeenteraad van Den Haag is gisteravond laat akkoord gegaan met het voorstel van b en w tot herontwikkeling van Scheveningen. Er zal in totaal een bouwvolume van 760.000 kubieke meter worden gereali seerd. Alleen zes van de acht aanwezige VVD'ers verzetten zich tegen het voor stel. Zij vreesden dat er in Scheve ningen te hoog gebouwd gaat worden. Ook vonden zij de garanties van b. en w. niet betrouwbaar genoeg. Een amendement van de VVD om het bouwvolume te beperken tot 560.000 kubieke meter werd verworpen met de stemmen van zeven VVD'ers vóór. Ook ging de raad met vrijwel alge mene stemmen akkoord met de instel ling van een vaste raadscommissie die de inspraak betreffende de heront wikkeling van Scheveningen gaat rege len. Voor deze herontwikkeling is een con sortium in oprichting dat voor vijftig procent in handen is van de project ontwikkelingsmaatschappij Bredero en voor vijftig procent in handen van banken, horecabedrijven en andere beleggers. Het project zal in fasen worden uitgevoerd. Eerst krijgt de Pier een opknapbeurt, dan zal de nieuwbouw verrijzen op de plaats van het nog af te breken Grand Hotel en gelijktijdig zal het Kurhaus worden gerestaureerd. Binnenland Nederland stuurt Vietnam ziekenhuis 5 Buitenland IsraëlKremlin9 Kerk Betaald Antwoord 2 Sport Kovacs: de Franse Michels... 11 Economie Autoverkoop gedaald12 Men schrijft ons j Kerkbladen 2 Strips, feuilleton s Recept, puzzel 6 Weer 7 Familieberichten 8 Van een verslaggever RHEDEN Een jaar lang hebben inwoners van het Gelderse kerkdorp Laag- Soeren (gem. Rlieden) voor niets gewerkt aan de voorbereiding van liet eeuw feest van de plaatselijke Jan Ligthart-school. De school bestaat al 170 jaar, maar dat was niet bekend. Een ijverige gemeente-ambtenaar, die met het oog op de komende feestelijkheden ging snuffelen, deed de onverwachte ontdekking. Het gemeentebestuur heeft nu ook de toezegging van financiële steun terug genomen. noteer als nieuwe abonnee Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats.- Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1