ïgypte verloor olgens Israël uim 220 tanks Amerikaans congres zal Gerald Ford accepteren Israëlische premier Golda Meir: de prijs voor agressie is land ietoevoer rd minder Saoedi-Arabië en Jordanië werpen zich ook in strijd I r- v as Mirages Amin meldt zich als vrijwilliger aangenen in i gemarteld Andere regering in Thailand na bloedige rellen 'Luchtmacht van Israël vernietigd' t (UW/KWARTET MAANDAG 15 OKTOBER 1973 BUITENLAND T5/K7 TEL AVIV (UPI) 'De prijs voor agressie is land'. Deze harde consta- tering tekende de standpuntbepaling van de Israëlische premier mevrouw Golda Meir, zaterdagavond op een persconferentie in Tel Aviv. Na de oorlogen van 1948 en 1967 had Israël ook geweigerd achter de oorspronkelijke grenzen terug te keren, want 'deze gren zen zijn met bloed uitgewist.Nu wilden die grenzen wéér met bloed uitwissen, dus ik weet niet wat er hierna gaat gebeuren', aldus mevrouw Meir. )p de vraag of zij over een bestand met Egypte zou willen praten ook al stond die nog in de Sinaï, antwoordde zij: 'Wanneer wie ook een bestand zal voorstellen, wan neer wie dan ook van onze buren, of liefst is; beide, bereid zijn om te spreken over een fg staakt het vuren, dan zal Israël niet achter blijven. In een paar minuten zullen we aan de conferentietafel zitten en onze besluiten doen weten. Maar daarover valt nu niet veel te zeggen want we hebben geen aanwijzingen onze buren bereid zijn tot een staakt het vuren'. Deze opmerking leidde gisteren al tot speculaties, dat Israël mogelijk een over het Suezkanaal vooruitgeschoven bestands- grens zou aanvaarden, maar al spoedig kwam een regeringswoordvoerder verdui delijken dat mevrouw Meir niet gedoeld had op rechtstreekse wapenstilstands onderhandelingen met de Arabische lan den maar op de conferentietafel van Israëls eigen kabinetsberaad. Bittere klachten uitte mevrouw Meir je gens de Sowjet Unie die in de afgelopen dagen volgens haar inlichtingen 120 oor logsvliegtuigen naar Israëls buurlanden had gezonden. De premier wilde niet Israëls bedoelingen in het noordelijke offensief tegen Damascus onthullen en voorspelde dat de gevechten in het Zuiden 'waarchijn- lijk een paar dagen zullen voortduren'. Voorts zei zij: 'Niets kan de Arabische landen ervan weerhouden het lot van hun volken in handen te nemen. De regeringen van die landen moeten naar de onderhan delingstafel gaan. De Arabische presiden ten moeten de moed hebben. Waarom hebben zij wèl de moed om hun mannen de oorlog in te sturen?' Nieuwe grenzen Wat betreft de bezette gebieden zei me vrouw Meir: 'Je kunt niet een oorlog beginnen met tienduizenden militairen en duizenden tanks en vliegtuigen en doden en vernietigen om vervolgens te zeggen: het lukt deze keer niet, we beginnen volgende keer opnieuw, maar geef ons asjeblieft grenzen die voor ons gemakkelij ker te overschrijden zijn. Zo goed zijn we niet'. Zij zei zich geen historisch voor beeld te kunnen herinneren 'van een over winnend land dat tegen de verliezer zei: vooruit, neem alles maar weer terug, we doen alsof er niets gebeurd is'. Zij herin nerde eraan dat ook kanselier Brandt van de Duitse Bondsrepubliek de na de Twee de Wereldoorlog ontstane nieuwe grenzen van Polen erkende. Duitsland had twee keer aangevallen en daarvoor moest een prijs worden betaald. Als Israël wint zal de prijs voor de Arabieren ook moeten zijn: nieuwe, grenzen'. Officiële Israëlische publicaties onderstre pen dat met uitzondering van, het oude Je ruzalem geen van de gebieden die Israël in 1967 bezette geannexeerd is. ,Maar volgens waarnemers zou er nu beter 'nog geen' kunnen staan. Onverzettelijk Volstrekt onverzettelijk is de houding van Egyptische regeringskringen, die onder meer wordt weerspiegeld in het weekblad Akhbar El Yom door Ihsan Abdel Koed- does een ingewijde van president Sadat. Hij schrijft: 'Wij zullen niet hebben over wonnen zolang Israël niet volledig versla gen is. We zullen de oorlog niet tot het slagveld beperken maar haar uitbreiden. Ook Cairo kan erin betrokken worden zoals Damascus erin betrokken is. Er is geen twijfel aan dat het legercommando hiermee rekent, maar iedere gewone bur ger moet ermee rekenen. De vraag is: to ivé,>ór not to be'. Een ander invloedrijk Egyptisch redacteur Heikal, deed opnieuw een beroep op de Arabische olielanden om onverwijld een olieboycot, tegen de Verenigde Staten In te stellen. Nog wacht volgens hem de Ameri kaanse wapenhulp aan Israël op de goed keuring van Nixon. Maar Nixon is in een zwakke positie. De vice-president die hij benoemd heeft moeten worden goedge keurd door het Congres en dat staat voor ho ïclerd procent achter Israël'. mars naar Damascus gestuit 10/iTEL AVIV/BEIROET (Reuter, AFP, UPI, OPA, AP) ravond is de Israëlische opmars naar Damascus gestuit op lie- rüillerdevuur. De Associated Press-correspondent Mulligan, die miars meemaakt heeft bericht dat de voorste kolonnes zich op eer 40 kilometer van de Syrische hoofdstad bevinden. Sinai is een zwaar Egyptisch ief, dat zondagmorgen om vijf igon, volgens Israël eveneens in strijd blijven steken. In de communiqué's maakte de Egyp- legerleiding nog melding van §n onzer redacteuren ERDAM De toevoer van olie t Midden-Oosten is het afgelo- eekeinde minder geworden. schatting worden via de termi- Syrië en Libanon één miljoen (vaten van 160 liter) per dag t r verscheept. Dit is volgens Lden in Beiroet het gevolg van r lëlische bombardementen op de ie olieopslagplaatsen bij Banias rtus aan de Middellandse Zee. Uïljjk wordt via Syrië en Libanon r. pijpleidingen uit resp., Irak edi-Arabië eindigen 1,7 mil- arrels per dag verscheept. is voornamelijk bestemd voor Spanje en Oostenrijk. De eerste anden hebben inmiddels een verbod afgekondigd voor olie iprodukten, terwijl in Oosten- benzine gisteren op de bon is Er mag niet meer dan twintig :r keer werden getankt. regering heeft gistera- n oop van het kabinetsberaad Syrische frOIlt ivgnillg "CCll gisicid- bezorgdheid dat de olievoor- ii in gevaar zou kunnen ko- igegrond genoemd'. Minister- Den Uyl sprak vrijdagavond vorderingen, maar in latere bekend makingen werd die zinsnede weggela ten en werd volstaan met het melden van hevige strijd. De Israëlische mili taire woordvoerder, generaal Chaim Herzog, zei dat het offensief was op- gevanigenen. Het eerste doel van het Egyptische leger in de Sinai is volgens het blad AI Ahram niet om op te rukken en land te heroveren, maar om zo groot mogelijke verliezen aan Israël toe te brengen. De aanval van zondag zou aan dat doel wel hebben voldaan, want volgens het nieuwsagentschap van het Midden-Oosten in Cairo waren daarbij 150 Israëlische tanks uitgeschakeld. Isaël deed echter gisteravond welen dat een Egyptisch offensief langs de gehele lengte van het Suezkanaal tot stand was gebracht en dat 220 Egypti sche tanks uitgeschakeld waren en zeker duizend infanteristen gedood. Daarmee zou Egypte de zwaarste slag sinds het begin van de oorlog hebben gekregen. Volgens generaal Herzog vechten de Egyptenaren geheel volgens het Russi sche boekje maar dat heeft zondag alleen maar zware verliezen opgele verd. De commandant van het Zuide lijk front, Samuel Gonen, lichtte dit nader toe: 'Die strategie vraagt om hele golven van infanteristen achter de tanks aan, dus u begrijpt welke verliezen zij leden'. Volgens de Egyptenaren hebben zij bij dit offensief ook 24 Israëlische straaljagers neergeschoten. De 220 tanks die de Israëli's zondag zeggen te hebben vernietigd maken meer dan een tiende deel uit van de totale Egyptische tankmacht. Egyptische soldaten planten hun vlag op een van de veroverde ver sterkingen in de Israëlische Bar Lev-linie langs het Suezkanaal. re|n van gelijke strekking. In alle nden is een noodvoorraad olie ig voor 65 dagen, els meldt het Amerikaanse ift Oil and Gas Journal dat er Verenigde Staten niet genoeg ijfjschikbaar is om een het weg- van de olietoevoer uit het Oosten ongedaan te maken, voering van de eigen produktie [ens het gezaghebbende tijd- de enige mogelijkheid om te- te voorkomen. Naar schatting de VS zelf binnen negentig ge 403.000 barrels per dag extra ren en binnen 180 dagen barrels. Op het ogenlik wor- m één miljoen barrels per dag Midden-Oosten ingevoerd, on- acht procent van het totale k. Aan het Syrische front schieten de Israëli's volgens begeleidende corres pondenten niet hard meer op. De reeds geciteerde AP-correspondent Mulligan schrijft: 'De Israëli's hebben niet veel succes bij het pogen om de verdragende Syrische kanonnen van Russische makelij uit te schakelen. De beschieting komt van drie kanten, recht vooruit en in beide flanken'. Het viel de correspondenten op dat er geen straaljagers meer in de lucht waren. Over de afstand die de Israëli's naar Damascus nog moeten overbrug gen worden zeer tegenstrijdige uit spraken gedaan. Minister Mosje Dajan van Israël deed reeds dc uitspraak dat de Syrische strijdmacht 'zijn wonden zit te likken' en dat nu de volle aandacht van Israël op de Egyptenaren kan worden ge richt. Maar kort daarna kwamen er berichten over zeer zware tegenstand van Syrische troepen in het plaatsje Sasa dat op 35 kilometer van Damas cus ligt. Eerder was gesproken van 30 en van 25 kilometer. Berichten over Israëlische artilleriebe schietingen van Damascus werden ontkend in het Syrische dagblad Al Thawra. Het blad schreef zondagmid dag, dat er 'niet een enkele artillerie granaat is afgevuurd op de buitenwij ken van Damascus of zelfs maar op het buitenste deel van het Damascus- district, dat zich uitstrekt tot op 16 kilometer ten zuiden van dc hoofd stad'. Inwoners van de stad hebben dit telefonisch bevestigd. Er kwam geen Syrische reactie op Israëli sche berichten van zaterdag, dat weer Irakese tankbrigades van in totaal 80 tanks in Syrië zouden zijn vernietigd. Berichten uit Tel Aviv spreken voorts van een commando-aanval op 100 kilo meter ten noordoosten van Damascus, waar een brug werd opgeblazen en een konvooi Irakese troepen werd aangevallen. 'Kerkhof' De Syrische minister van voorlich ting, Saddikni verklaarde gisteren in Damascus, dat deze 'oudste stad van de geschiedenis Dajan en de zijnen niet met open armen zal ontvangen, maar een Israëlisch kerkhof zal wor den'. Militaire deskundigen in Beiroet menen, dat Israël twee formidabele hindernissen zal moeten nemen als het doel Damascus is: de zwaar ver sterkte leger-garnizoensteden Katana en Kissoe op 20 kilometer ten zuid westen van de 'hoofdstad. Daar staat nog steeds het grootste deel van de Syrische tankstrijdkrachten. De basis Katana wordt bovendien omringd door luchtdoelraketten. Over eventuele krijgsverrichtingen van de Jordaniërs is nog niets bericht. Dc grensstrook langs de Jordaan is nog altijd rustig. BEIROET/AMMAN (UPI, REU TER) In de lange, bijna mono toon wordende reeks toezeggin gen van steun in de strijd tegen Israël van Arabische en Afrikaan se landen aan Egypte en Syrië, kwam gisteravond als climax het bericht dat Saoedi-Arabië troepen naar het noordelijk (Golan)front had gestuurd. Volgens een SaoedlLsch communiqué had konfnig FelsaI zijn leger de op dracht gegeven 'Syrië te steunen in de strijd ter verdediging van de eer en de waardigheid, het bezette gebied te heroveren en de heWige plaatsen van de Islam te bevrijden'. Hiermee is Saóed.-Arabië het rijfde Arabische land dat militair aan de oorlog deei'neemt. nadat achtereenvol gens Egypte. Syrië, Irak en Jordanië de strijd met Israël aanbonden. De strijdkrachten van Saoedi-Arabië bestaan mar schatting uit 42.000 man. Sinds de juni-oorlog van 1967 -bevin den zich ongeveer drieduizend Saoe- dische soldaten in Jordanië. Saoedi-, Arabië heeft verklaard al zijn krach ten en hulpbronnen in de oorlog te zullen gcbru.kcn. Jordanië, dat zaterdag bekendmaakte aan de oorlog deel te nemen, wachtte g staren gespannen op n euws over zijn sol daten aan het Syrische front. Koning Hoesse'n inspecteerde. :n de nacht van zaterdag op zondag de elite troepen, d e ze nden worden ingezet. Er was geen officiële bekendmaking om hoeveel troepen het gaat- Sommi ge bronnen spreken van slechts drie duizend man: de veertigste gepantser de brigade, Het zou slechts om een '.symbo-. sch - gebaar' gaan,- waardoor koning- Hoessein in ieder geval 'de druk van de Arabische wereld om aan de strijd te gaan deelnemen, heeft verminderd. Het afgelopen weekeinde wees niets er inderdaad op, dat Jorda nië een derde front wilde o-penen. Koning Hoessein zou allerminst van plan zijn Israël rechtstreeks bij de Jordaan aan te vallen en daarmee zijn land rechtstreeks bij de oorlog te betrekken. Overigens menen sommige waarnemers, dat in geval van ernstige Jordaanse ver Liezen aan het noorde lijk front de druk binnen het leger om alile krachten tegen Israël in te zetten, te sterk /al worden. Jordaans leger Het Jordaanse leger bestaat u t 70.000 man, en 420 tanks D? Jordaans-Israë- r.schc grens, d c het lager moet bewa ken. is 600 kilometer lang. Volgens het Instituut vcir Strategische Stu dies is de Jordaanse luchtmacht klein: slechts 52 gevechtsvliegtuigen. Ondanks allo toezeggingen van steun aan Egypte en Syrië hebben de Arabi sche landen na ruim een week vech ten slechts vft nig effectieve hulp ge boden. Alleen Irak en Marokko ne men met respectievelijk 16.000 man schappen (100 tanks) en ongeveer 4.000 manschappen aan de strijd aan het noordelijk front deel. Algerije zou vliegtuigen naar Egypte hebben ge stuurd. Tunesië heeft aangekondigd een contingent troepen te zullen stu ren. Maar van deelneming van beide landen is nog niets gebleken. Tunesië heeft wel de diplomatieke betrekkin gen met Jordanië hersteld, omdat ko ning Hoess.ein nu aan de oorlog mee doet. Volgens de kranten in Koeweit zou dit land enkele gepantserde eenheden naar het Syrische front sturen. De radio van Koeweit deelde mee, dat morgen ministers van alle olie-produ cerende Arabische landen in Koeweit bijeenkomen om de rol van de olie als wapen in de oorlog te bespreken. Ook de mogelijkheid van financiële hulp aan Egypte en Syrië, om de oorlog te kunnen voortzette) 1 wor den besproken. Op de conferentie zijn elf Arabische olie-landen vertegenwoordigd, die te zamen zestig procent van de totale olieproduktie in de wereld verzorgen. Deze landen zijn: Koeweit, Saoedi- Arabië, Libië, Irak, Syrië, Algerije. Egypte, Katar, Bahrein, Dubai en Aboe Dhabi. De regering van Kameroen heeft zich zaterdag aangesloten bij de Afrikaanse landen, die de afgelopen weken de diplomatieke betrekkingen mei Israël hebben verbroken. Libië heeft de twee Palestijnse guerrillastrijders vrijgelaten, die op 28 september in Oostenrijk joodse emigranten uit Rus land gijzelden/ opdat ze 'aan de strijd kunnen deelnemen'. KAMPALA President Amin van Oeganda, die het afgelopen weekeinde voor besprekingen over de strijd tegen Israël in Irak en Saoedi-Arabië was. heeft zichzelf als vrijwilliger opgege ven. Het Oegandese leger zal akius Amin met duizenden mannen aan de oorlog deelnemen. De Oegandezen zullen de 'Organisatie van de Afri kaanse Eenheids Bevrijdingsstrijd macht' vormen. Amin heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd Israël van atoomwapens te hebben voorzien vanaf de Zesde Vloot. In een telegram aan de secreta ris-generaal van de Arabische Liga voorspelde de Oegandese president dat Israël binnen enkele weken zal ip- eenstorten en dat de overwinning voor 'de Arabieren in'zicht is. Amin zou volgens de Oegandese radio Moshe Dayan hebben opgeroepen zijn troepen terug te trekken, op straffe van algehele vernietiging' van Israël. 1GO (UPI) In Chi'l'i wor- J< angenen gemarteld, zo hebben b «-aanstaande advocaten bekend t Leopoldo Torres Bourseault. nris-generaal van de intematio- R'cging voor katholieke advoca at: 1de met twee Franse advocaten ig« ierzoeli in. 'Wij hebben geval- nen alie soorten mishandeling zo vatte hij het resultaat i Speurwerk samen. 'In sommi- llen hebben we de slachtoffers proken en in andere gevallen wij inlichtingen van absoluut 'elijke mensen, waaronder di- ietn en gee&teliiken'.Bour seault. p n en geestelijken'. Bourseault 0I panjaard, zei, dat rH inlanders mishandeld n Chili. Volgens de militairen ook Vl, zonder vorm van proces. In li iele lezing heet het dan dat ze ood bij een vluchtpoging. Hij iet onderzoek uit met Michel iecretaris-generaal van de In- lale Federatie voor de rech- de mens, en .Joe Nordmann #-generaal van het internatio- ooad van democratische juris- Nixon kiest vrijwel onbekende als vice-president WASHINGTON (UPI, Reuter) Gerald Rudolph Ford, Nixons kandidaat voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten, lijkt geen grote weerstand te ontmoeten bij liet congres, dat zijn benoeming moet goedkeuren. voor- wor- hem men- er IJsland in Londen 'VlK Premier Olafur Jo- 'n is gisteren naar Londen voor besprekingen over een van het visserijgesciril tus- |nd en Engeland. Johannesson m deze maand door premier 'aar Londen uitgenodigd, na- land akkoord was gegaan met eis alle Britse oorlogssche- hei: visserij gebied terug te De 60-jarige Ford, die vrijdagavond door president Nixon als opvolger van de wegens corruptie afgetreden Spiro Ag'new werd genoemd, kan zich ver heugen in een vrij grote populariteit zowel bij republikeinen als democra ten. Waarnemers in Washington zijn het er over eens, dat Nixon met de nominatie van Ford een nieuw con flict met het congres heeft willen voorkomen. 'Nixon heeft de gemakke lijkste weg gekozen om het probleem rondom de vice-president op te los sen,' zo luidde het commentaar van New York Times. Dit blad acht Ford overigens niet bijster geschikt voor dit ambt. 'Hij is een doorsnee vader lander met een smalle visie en een lange, maar beperkte ervaring," zo meent New York Times. Gerald Ford is voorzitter van de repu blikeinse fractie in het Huis van Af gevaardigden. Daarin vertegenwoordigt hij de staat Michigan al 25 jaar. Sinds 1965 leidt hij de republikeinse afge vaardigden. In al die tijd heeft hij zel den opzien gebaard. Buiten de politieke kringen rondom het congres is hij dan ook vrijwel onbekend in de Verenigde Staten. In 1960 werd hij even genoemd als de mogelijke kandidaat voor het vice- presidentschap van Richard Nixon, die toen als republikeins kandidaat deelnam aan de presidentsverkiezin- gen. De afgelopen jaren heeft Gerald Ford zich doen kennen als een trouw aanhanger van Nixon. Zowel het bin nenlands als het buitenlands beleid van de president heeft hij door dik en dun verdedigd. Nixon maakte de naam van zijn kan didaat bekend op een met veel ver toon opgeluisterde bijeenkomst, waar voor de hoogste rechters, regeringsle den, buitenlandse diplomaten en hoge regeringsfunctionarissen waren uitge nodigd. 'Dit is de tijd voor een nieuw begin in Amerika,' meende de presi dent. Hij riep het Amerikaanse volk en het congres op de ruzies uit het verleden terzijde te schuiven. De democraten, de politieke tegen standers van Nixon, zijn er mee inge nomen, dat de president geen republi keins kopstuk heeft voorgedragen voor het vice-presidentschap. Voor een politiek zwaar gewicht zou de functie van vice-president een prachti ge uitgangsstelling zijn bij de presi dentsverkiezingen in 1976. Ford heeft direct laten weten dat hij nief van plan is zich in 1976 kandidaat te stellen. De republikeinen, die wel die ambitie hebben kunnen ook tevreden zijn. Zij hebben nu aalemaal een 'eerlijke kans' om over enkele jaren te proberen kandidaat van de republi keinse partij bij de présidentsverkie zingen te worden. Zou Nixon met een man als John Connally of Nelson Rockefeller zijn gekomen, dan zou hij ongetwijfeld meer moeite hebben gehad om zijn benoeming door het congres te krij gen zo wordt algemeen aangenomen in Washington. Carl Albert, de voor zitter van het huis van afgevaardigden, sprak nu van 'een prachtige nomina tie'. De democratische senator Ed mund Muskie zei van Ford: 'Om zijn karakter en integriteit is hij een keu ze, die ik zonder voorbehoud- kan steunen.' Voetballer Gerald Rudolph Ford is geboren in 'Omaha in de staat Nebraska in 1913, President Nixon stelde vrijdagavond zijn nieuwe vice-president Ge rald Ford (Techts) aan de pers voor. waar zijn vader een verffabriek had. Als jongetje verhuisde hij met zijn moeder naar Grand Rapids (Michi gan). Daar verwief hij grote faam als voetballer. In 1941 studeerde hii af in de rechten aan Yale-universiteit. Hij werkte kort' tijd bij een advocaten kantoor en nam daarna dienst bij de marine. Bijna vier jaar bleef hij on der de wapenen. In 1948 werd hij voor het eerst gekozen als lid van het Huis van Afgevaardigden. Ford, geen familie van autofabrikanten, is ge trouwd en heeft vier kinderen. Op de bijeenkomst, waar Nixon de nominatie van Ford bekend maakte, sprak dc president met geen woord over de uitspraak van het Federaal Hof van Appel, die even daarvoor bekend \?as geworden en waarmee Nixon in het ongelijk was gesteld. Het hof bevestigde de uitspraak van districtsrechter John Sirica, die Nixon had gelast hem de geluidsbanden te overhandigen van gesprekken op het Witte Huis betreffende de Watergate- affaire. Daartegen ging Nixon in be roep, zonder succes naar nu is geble ken. Hij heeft nog enkele dagen gele genheid om opnieuw in beroep te gaan en -het Hooggerechtshof om een uitspraak te vragen. BANGKOK (UPI, Reuter) Bloedige gevechten tussen het le ger en studenten in Bangkok heb ben het afgelopen weekeinde tot een regeringswisseling geleid in Thailand. Koning Phoemibol van Thailand maak te gisteren in een rede voor de televi sie bekend, dat hij de rector van de universiteit van Bangkok, Sanya Thammasak had benoemd tot premier in de hoop dat daarmee een eind zou komen aan de onlusten, die zaterdag en zondag Bangkok teisterden. Om diezelfde reden had eerder op de dag de vorige premier Thanom Kittika- chron zijn aftreden bekend gemaakt. De rellen van dit weekeinde, die aan tientallen mensen het leven hebben gekost, volgden op een week van acties tegen de zittende regering. I-Iet studentenverzet laaide enkele dagen geleden hoog op toen dertien studen ten gearresteerd werden op beschuldi ging van samenzwering tegen de rege ring. Zaterdagavond liepen meer dan 200 000 mensen door de straten van Bangkok om te demonstreren voor vrijlating van de dertien. De regering had voor die tijd al belcofd. dat de dertien gevangen gezette studenten onvoorwaardelijk zouden worden vrij gelaten. als de demonstratie niet zou doorgaan. Tevens beloofde de regering binnen twaalf dagen met een nieuwe grondwet te zullen komen. Maar het verzet was niet te stuiten. Zondagmor gen gingen opnieuw grote groepen de straal op. Studenten bezetten het ge bouw van het ministerie van voorlich ting. Daarop gingen politie en leger, gesteund door tanks, naar het gebouw en de universiteit. Dc soldaten open den het vuur op de demonstranten. Dat leidde tot een uitbarsting van. geweld, in het hele centrum van de stad. Over het juiste aantal slachtof fers lopen de schattingen uiteen, maar vast staat dat er vele tientallen doden en honderden gewonden zijn gevallen. Tenminste vier grote gebou wen stonden in brand. Vervolg van pagina 1 Ondanks een wapen-embargo van de Britse regering, dat met name Israël treft, worden momenteel Britse tanks naar Arabische landen verscheept, zo hebben Britsé schecpvaartbronnen onthuld. Zo werden zaterdag lichte Scorpión-tanks aan boord gebracht van een schip in de Londense haven, met bestemming Koeweit of Duba;. Koeweit heeft troepen naar het Sinai- front gestuurd. Het embargo treft met name tank munitie van de door Engeland aan Israël geleverde Centurion-tanks. De ze rank-munitie was reeds voor net uitbreken van de oorlog door Israël besteld. Sinds 1970 is de Britse rege ring van politieke koers veranderd en heeft zij toenadering gezocht tot de Arabische lauden, zulks in verband met de olie en de grote Arabische markten. Het Griekse blad Athens News heett gemeld dat de Britse regering een Amerikaans verzoek heeft geweigerd om faciliteiten in Griekenland te ge bruiken voor de militaire bevoorra ding van Israël. Premier Markezin is zou dit afgelopen donderdag aan am bassadeur Tasca hebben gezegd. Volgons het Belgische 'actiecomité le gen de wapentransporten' zouden mu nitie-schepen, varend onder Liberiaan se vlag. in de haven van Zeebrugge verwacht worden om daar voor Israël munitie in te laden, die afkomstig zou zijn uit NAVO-voorraden. De schepen, die Zeebrugge aandoen, zouden v>e- waakt worden door 'privé-kikvorsman- nen' en Israëlische militairen. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft echter gezegd dat alle wapenleveranties aan landen in het Midden-Oosten, die bij het conflict betrokken zijn. zijn stopgezet. CAIRO (UPI) Volgens de Arabi sche opgaven is de luchtmacht van Israël nu volledig vernietigd. De Ara bieren beweren zelfs dat ze totnutoe al meer Israëlische gevechtsvliegtui gen hebben neergeschoten dan Israël voor het uitbreken van de oorlog had. Egypte komt na gisteren op een totaal van 189. Syrië op 311. Jordanië zegt twee Israëlische toestellen te hebben vernietigd en Irak en Libanon scho ten er elk één neer. Dat is in totaal 504 toestellen. Isral ging de oorlog in met 488 gevechtsvliegtuigen. Volgens Amerikaanse bronnen zijn daarvan totnutoe een kleine honderd vernie tigd. Diezelfde bronnen zeggen dat Syrië ongeveer evenveel vliegtuigen verloor op een totaal van 250. Egypte, dat naar schatting 500 gevechtstoc- stellen heeft, zou er al tachtig kwijt zijn. NEW YORK (UPI) De Israëlische minister van financiën Pinhas Sapir is zaterdagavond in New York aangeko men. Hij zal in de VS proberen finan ciële hulp te krijgen van particulieren. Het is niet de bedoeling dat de mi nister leden van de Amerikaanse re gering ontmoet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7