Uit de maandbladen Confectie van Jacques Esterel fe|,ffi330d8|^ dagpece Recepten wedstrij *8 Literatuur van slaven uw probleem ook het onze kopt en Moeder Ina s uit Franeker Lia Dorana als boerin Zanger van 'Zuster Ursula' over: de Bijlmermeer, macro biotisch eten, onkosten, cabaret en slechte tijden: TROCiW/KWARTET MAANDAG 15 OKTOBER 1973 BINNENLAND tl Het september-nummer van het lite raire maandblad 'Tirade' is gewijd aan de jonge Surinaamse literatuur. Zo wordt dat tenminste aangegeven op de omslag van het blad en die aan duiding klopt aardig, maar toch niet helemaal. Jan Voorhoeve namelijk, die zich bezig houdt met het weten schappelijk taalonderzoek in Suriname Schreef voor dit nummer een belang wekkende beschouwing over de mon deling overgeleverde literatuur van "de slaven een literatuur die al meer dan honderd jaar oud moet zijn. Wat heet dan jong. Voorhoeve's verhaal is opmerkelijk omdat het aan de hand van de verha len van de slaven zelf een ander beeld van de slavernij schetst dan het traditionele. In deze verhalen is de slavenbevolking geen willops slachtof fer meer. De slaven stellen zich te weer. complotteren, vluchten en ge bruiken magische middelen ter be zwering. Die verhalen tasten het beeld van de slavernij aan, zoals dat bij ons ge vormd is door de morele verontwaar diging van de voorvechters van de af schaffing van de slavernij, maar het is tegelijk duidelijk dat de inhoudelij ke waarheid van die verhalen in de loop van de tijden steeds meer tot een mythe werd omgevormd. Voor de slaven zullen deze verhalen dezelfde psychologisch-morele waarde hebben gehad als bijvoorbeeld voor de Neder landers in de tweede wereldoorlog Je moppen en anecdotes over Hitier, Goering en Goebbels. Zij zijn illustra tief om d geschiedenis juist te ver staan (De Jong nam er dan ook terecht een aantal op in zijn geschie denis van de tweede wereldoorlog), maar zij vormen geen historische bron en daarom praat Voorhoeve er in zijn opstel wel wat erg opgewekt over. Het nummer bevat verder een inlei ding tot de na-oorlogse (inderdaad: de jonge) Surinaamse literatuur door Hugo Pos, die als gast-redacteur voor dit speciale nummer optrad. Hij be gint zijn verhaal met J. A. G. Hoen ders een man die in het maand blad 'Foetoeboi' (dat tussen 1946 en 1956 verscheen) het opnam voor het neger-engels, het Sranan Tongo. Hoen ders ventileerde in zijn blad beslist geen revolutionaire ideeën ('een man die het 'ik zag twee beren broodjes smeren' in het neger-engels omzet is geen Che Guevara'), maar zijn in vloed is zeer groot geweest o.a. op mr. Eddy Bruma, die nu de linker vleugel in de Surinaamse politiek ver tegen woord igt. Met de positie van dat Sranan Tongo is het eigenaardig gesteld. De grootste van alle Surinaamse schrijvers van dit ogenblik, Dobru, gebruikt voor zijn verhalen bewust het Nederlands (zij het een Surinaams-Nederlands) omdat hem gebleken is dat proza in het Sra nan Tongo de gemiddelde lezer maar heel moeilijk bereikt. Immers men spreekt de taal wel, maar men heeft haar nooit leren lezen en schrijven. Echter: voor poëzie geldt die handicap niet. In het Surinaams geschreven ge dichten blijken wèl aan te slaan. Ook Rodney Russel heeft moeilijkhe den met het Surinaams. 'Als instru ment om mij uit te drukken is het voor mij ontoereikend, tenzij ik zelf allerlei nieuwe woorden ga maken, maar dan is er van de taal geen spra ke meer, alleen maar van geheimtaal. Het Surinaams is mij niet eigen op de wijze waarin het Nederlands mij ei gen is, en dat is gewoon een feit waar mijns inziens al dan niet aanwezige nationalistische gevoelens verder niets mee te maken hebben'. /De Gids' komt in het zesde nummer 'van de 136e jaargang een nadere datering ontbreekt.nog even terug op de opschudding die het vorige Gids-nummer, met documenten over de Oosteuropese oppositie, hier en daar had veroorzaakt. In een door Godfried van Benthem van den Bergh ondertekende kanttekening wordt Gids-redacteur Constandse schoon ge wassen van de blaam die hem was toegedicht, omdat hij met zijn 'veto' een aantal hem niet welgevallige be schouwingen zou hebben getroffen (o.a. van Nico Scheepmaker). Van den Bergh neemt de verantwoordelijkheid voor het weglaten van deze beschou wingen op zich, met verwijzing naar allerlei technische en praktische moei lijkheden. Wèl wordt duidelijk dat Constandse met zijn 'enerzijds-ander- zijds beschouwing' over de Oosteuro pese oppositie binnen de Gids-redactie alleen staat. Hij heeft gebruik ge maakt van het recht van elke Gids-re dacteur: in de Gids te kunnen schrij ven wat hij wil. De rest van de redac tie had geen behoefte aan een 'tegen wicht'. m i Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Enige tijd geleden promoveer de iemand aan een der theologische hoge scholen op een onderwerp over de strijd om de vrije wil tussen Cal- vijn en iemand anders. Onze vraag: WIE WAS dat en waar is het proef schrift uitgegeven? Antwoord: Op 17 april van promoveerde dr. Melles, emein dikant te Veenendaal, bij p P man uit Kampen met als or |P; van zijn dissertatie: De strij(!e vrije wil tussen Pighius en ln De uitgeverij is Kok te Kamp' Vraag: Welk bedrag is nog vir. van successierechten bij 1< aan een kerkgenootschap of gelijks? Antwoord: Tot 10.000 guldi" vrijstelling. Daarboven gel vrijstelling niet en is er tien s. successierecht. De notaris is wezene u verder in te lichten £aimÊöe& Kwaliteits- HANDSCHOENEN •n -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorHANDEN. Een lezeres, ergens in land verbouwt op haar of in de tuin paprika doet ze al vijf jaar en begin waren de huis] niet zo dol op deze zelfg groente. Maar dat is nu want deze lezeres heeft i ma soep-recept uitgevom paprika's en tomaten, cept drukken we hieroi alleen de inzendster in is helaas vergeten haar n adres op haar brief te Als ze ons nog even V wil, via een briefkaart, krijgt ze de wekelijki voor het-beste recept: hf Margriet kookboek, stuurd. 5 grote tomaten 2 rode paprika's 1 uit bosje selderij 3 blaadjes laurier zout 100 gram bloem 100 gram boter 1 liter water bouillonblokjes Haal de schil van de door ze even in heet i doen en dan te pellen, fijn, alsmede de paprik! de ui in stukjes snijden alles samen met de blaadjes met een beetj1 opzetten en ongeveer uur zachtjes laten koke de massa. Maak een lit< Ion van water met Smelt de boter, doe bloem bij en roer er ve de bouillon door. Dan ten-paprika-massa er di ren en op smaak afmal zout, peper en een room. Heeft u een recept ze! vonden? Stuur het Trouw/Kwartet, redact Maandag, postbus 859, dam. In de linkerbovenl cept (P.S.: waarom wo zo weinig nieuwe visi ingestuurd?) «■■■■■■■■■■■■■■■I I Hier is dan het all nieuws van het smai front: moeder Ina uit Fi Een struise 42-jarige huj" moeder van drie zoons dochter die het lied mannen' op de hitpar hoog schiet. Moeder In n in dit lied melding van o voering van kindere n vreemde mannen. 'Ik dat ik nu eindelijk de krijg, die ik verdien', struise weduwe uit F Vijf jaar geleden was het scherm te zien tijdjsi imitatiewedstrijd waai Tante Leen zó prima dat deze Amsterdamse zei: als je me maar niet concurreren! 'Ik heb in ven wel veel ellende maakt, maar gelukkig nooit één van mijn eige 4( ren ontvoerd'. De eerste aflevering v rin in Frankrijk' hebbel het scherm gehad. Ba spraken over: een vert, Bartje. Lia Dorana, de tjj Frankrijk deert het niet moe ben ik wel', zegt lijkt erop of ik al di«a; twintig jaar uit het bfcr moeten afwerken, zó t ben ik bezig geweest n is rol'. En verder: 'Het toi heerijke rol. Dat komt:!d nogal ambachtelijk ingt ie in de serie heb ik men uitleven: zelf kaasmak', kalf halen, melken en zaken'. H ROB DE NIJS IS WEER EENS TERUG Hij staat wat verloren tussen de verschrikkelijk hipgeklede popjongens. Zelf heeft hij nu niet direct en kostuum van Hollenkamp aan, maar toch Na de groep Heart wordt de band met zijn nieuwe lied gestart Rob de Nijs weer terug in het popwezen. In drie weken tijd gingen er vijftienduizend exemplaren van 'Zuster Ur sula' over de toonbank. Dat betekent dat je als artiest in programma's als 'Toppop' en 'Popzien' moet staan. Rob de Nijs draagt het manmoedig, ook al staat er dan al een drie in zijn leeftijd. We zijn in de Amsterdamse stu dio Bellevue, waar de opnamen worden gemaakt van 'Popzien'. Rob de Nijs stapt er rond in zijn gecultiveerde spijkerbroek met een glimmend zijden jack waarop een aardbeienmotief. Zijn haar zit in een keurige coupe, hij heeft schone nagels, alleen een weinig baardgroei, zoals iedere ochtend wanneer hij uit bed stapt. Deze ochtend was er geen tijd om zich te scheren. De muziek is te horen en Rob swingt een weinig op de muziek van Boudewijn de Groot Uit zijn mond komt zachtjes de tekst van Lennard Nijgh. Na één keer repeteren wordt er met de floormanager overlegd hoe Rob het beste de tijd kan doorbrengen wanneer op de plaat de muzikanten een solo spelen en hij weinig te doen heeft. Afgesproken wcrdt dat Rob dan in de handen zal klap pen en op de grond zal stam pen. Einde repetitie. 'Om vier uur is er nog een ge nerale. Dat had ik niet gedacht. Nu kan ik niet naar huis om boodschappen te doen voor EU.v. Dat verwacht ze, want ze heeft geen vervoer en moet he lemaal naar het dorp'. We lo pen naar de kleedkamers die onder de grond liggen. Daar kan worden gepraat. En terwijl toch de basgeluiden van de Ge orge Baker Selection tot ons doordringen zegt Rob: 'Ik ben deze hele 'sien' een beetje ont groeid. Ineens zit ik er weer middenin, door zo'n hit als Zus ter Ursula. Het begon een paar maanden geleden al met Jan Klaassen. Toen dacht ik: zou leuk zijn als dat een hit werd. Ja, dat is altijd fijn. Totaal zijn er daar vijftienduizend van ver kocht En van 'Zuster Ursula' in drie weken al dat aantal!' Hij vertelt dat hij door de mu sical 'Salvation' met Lennard Nijgh in contact kwam. Toen werden de plannen geboren cm een langspeelplaat te maken. Maar bij Phonogram zeiden ze eerst: nou, laat die De Nijs maar eens bewijzen dat er nog steeds publiek voor hem is. Zo doende zijn er eerst twee sing les op de markt gegooid met dit verrassend resultaat. Die lang speelplaat komt een dezer da gen daarom ook uit. Verder is Rob aan zijn derde seizoen be gonnen in het cabaret Tingel Tangel van Sieto en Marijke Hoving. Dertig jaar is hij nu. Met een tiemer-carrieère achter zich. Met de wetenschap dat je omhoog gegooid kunt worden en dat men vervolgens niet meer naar je omkijkt zodat je je te pletter valt. Leuk leventje, lekker idee, aardig publiek. Rob de Nijs: 'Dat gebeurt me nu niet meer. Ik rust op meer dere pijlers. Het is niet alleen meer die hitparade. Die is er nu weer bijgekomen en dat vind ik leuk. Maar ik heb intus sen zoveel geleerd en gedaan: cabaret, musical, televisiewerk in Oebele en De Weg Naar Ha- melen. Nee, zo'n doodklap maak ik niet meer'. fie van Rob de Nijs uit. Twee jaar nadat hij ontdekt was tij dens een talentenjacht waarvan de finale in het Concertgebouw te Amsterdam werd gehouden: 'Naam Rob de Nijs, geboren 26 december 1942 te Amsterdam, zakenadres Phonogram Singel 170 Amsterdam, beroep vader rij-instructeur, stemtype bari ton, opleiding HBS academie voor kleinkunst, zangstudie, haar donkerblond, kleur ogen blauw, hobby's pianospelen, mu ziekgeschiedenis, filmen, schil deren, ballet, paarden, muzikale favoriet in Nederland Rita Reys, buitenland Ray Charles en Caterina Valente. Naam be geleidingsgroep The Lords. N.B.: de naam The Lords is af komstig van de familienaam Heeren. Dan volgen de titels van een stelletje platen: Linda, Jenny, Voor Sonja doe ik alles, Trees, Ritme van de regen, Oh had ik een hamer, Loop naar de maan, Iets voor mij en meer van der gelijk fraais. Lege huls Biografie In mei 1964 gaf platenmaat schappij Phonogram een biogra- Rob over die tijd: 'Toen was ik een lege huls. Nou ja, dat kan toch ook niet anders? Ik heb de laatste tien jaar wel het één en ander meegemaakt, onder meer dat wegslikken van die bittere pil van het er ineens niet meer zijn. Dan leer je je vrienden kennen hoor, laat ik je dat ver tellen'. Even dat verleden snel op een rij: Rob de Nijs en The Lcrds. Rob de Nijs en The Lords uit elkaar. Jumping Jewels met De Nijs, ruzie met Trea Dobbs, even later weer opgelost. Tele visieshows, naar Knokke ('63), Johnny Lion en Rob de Nijs bij Boltini ('verschrikkelijk hard gewerkt en verschrikkelijk veel gelachen'), in 1964: Rob de Nijs gaat trouwen met Carla Lipp. Berichtje in 1968: Rob de Nijs gaat trouwen met Elly Hesse- ling. Dót huwelijk gaat door en bestaat nog steeds. Maar intussen is de zoon van de rijschoolhouder allang niet meer op de hitparade te vinden. Hij verhuist met zijn kersverse echtgenote naar Bergen op Zoom. Daar heeft Elly's vader een bar-discotheek. Rob gaat daarin zingen, zo tot het och tendgloren, slaapt dan een uur tje en spoedt zich vervolgens naar Hilversum om te negen uur een radio-opname te ma ken. want alles is meegenomen in die tijd. Een onbekend verhaal uit die tijd: Rcb de Nijs zakte volledig in elkaar, raakte in de vernie ling en vrouwtje Elly werd lichtelijk hysterisch. Rob viel door een raam, rende bloedend en bloot door de straat. De huis arts van Elly gaf haar een fik se klap in het gelaat en toen was het over. Elly over die tijd: 'Dat had nog nooit iemand ge daan: me een flinke klap ge ven'. De Bijlmer Het echtpaar De Nijs ziet het in het geheel niet meer zitten en het vertrekt naar Amster dam. Naar een flat in de Bijl mermeer. Rob gaat opnieuw be ginnen in de musical van De Nieuwe Komedie. Elly komt in eeh bar te werken. Een verslag- Het is al een tijdje bekend dat de qrote couturiers van Frankrijk maar iceinig verdienen aan de echte haute cou ture. Inteqendeel: er wordt soms verlies qeleden op de grote creaties. Vandaar dat de ontwerpers zich vrijwel al lemaal op de confectie hebben gestort. Hier twee foto's van de nieuwste modellen van Jacques Esterel. Een che- misiervest voor vrouwen in gemengd Indisch schapenleer in koraalrood. Het getailleerde jasje is voorzien van zak ken en omslagmanchetten. Een lang vest voor meneer: met chemisierkraag. Er zitten vier zakken'in, dus geen geklaag meer over broeken waar geen opbergmogelijkheden inzit ten. De twee kinderen hebben (links) een ensemble in be drukte, wasbare jersey. Het rechtermeisje heeft een over- gooier aan van dralene in de kleuren blue roy en mais. ner een geweldige fan van me. En och, ik sta er toch voor me zelf? Ik ben vrij zeker van me zelf geworden, maar af en toe denk ik nog weieens: wat doe ik hier tussen al die popjon gens?' Maar er moet brood op de plank liggen. Niet meer het mo dieuze macro-biotisohe gedoe van de tijd uit de Bijlmermeer, maar degelijke kost en dat moet worden betaald. Dat doet Rob denken aan het feit dat hij naar huis zou ko men om boodschappen te doen. Hij haalt het niet, want om vier uur is de generale repetitie en om half acht is de definitie ve opname. 'Wist ik niks van. Ik heb nog niet eens een con tract voor deze tevee'. Hij gaat bellen en komt na vijf minuten terug. Bestudeert zich aandach tig in de spiegel en vraagt zich af hoe hij van zijn stoppelbaard kan worden verlost. Wij bieden aan onze Philishave van thuis te halen, hetgeen geschiedt. Kalmer aan Rob, na het scheren: 'Ik moet weer wat kalmer aan gaan doen. We zijn niet met vakantie geweest. Die verhuizing was ook zo duur. Zodoende. Maar ik draai nu een beetje door. Hoe het mét m'n huwelijk gaat? Ge weldig! Nee, Elly is niet ja loers, ze vindt het alleen verve lend dat ze me zo weinig 's a- vonds thuis heeft. Kinderen willen we nog niet. We hebben een hele grote hond en verder hebben we erg veel aandacht van elkaar nodig. Daarin zou nu een kind niet passen. Via de luidspreker komt het bericht dat de generale repetitie begint. Rob kijkt nog even kritisch in de spiegel en loopt naar boven. Daar blijkt dat hij zijn prachti ge aardbeienjack niet aan mag: het glimt teveel, zegt de regis seur. Rcb: 'De onkosten van een ar tiest zijn enorm hoog. Neem ie mand uit Duitsland. Die heeft dezelfde onkosten als hier, maar krijgt veel meer betaald. En ik kan toch niet twee keer hetzelf de jack tijdens een teeveetje aanhebben?' Ach, de lieve rest van Nederland plus zuster Ur sula zouden het hem best heb ben vergeven. Rob de Nijs gever tekent in die tijd uit de mond van Rob op: 'Ik ben nu wel gelukkig, hier in de Bijl mer. Begrijp jij waar die men sen over zeuren? Is dit soms geen prachtige flat? Met m'n tweedehands Simcaatje zit ik overal vlakbij: Amsterdam, Hil versum'. Rob de Nijs, nu, drie jaar later: 'We werden gek in die Bijlmer meer. Het is toch zo'n totaal mislukt plan. Mijn vrouw Elly werd er compleet ziek: flatneu rose. We wonen nu in Hoog land, dat is een dorp bij Amers foort. Heerlijk: een drive-in-wo- ning. Open keuken, grote kamel en een lekker stuk tuin. Heb ben we van de zcmer zalig in gezeten'. Behalve het werken bij Sieto Hoving sjokt Rob nu alles af. 'Ik ben slechtere tijden gewend, daarom neem ik nu al les aan. Nee, geen optredens meer in de provincie. Maar wel televisiedingen, zoals dit'. Voel je je niet ellendig om bij Vader Abraham in Toppop te staan? Rob: 'Toevallig is Pierre Kart-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6