staat Israël mogen wij het joodse tolk nu niet aandoen' olies Artsen achter nieuwe volksverzekering Als een senoritas met zoveel ambachtsliefde wordt vervaardigd, dan verdient die senoritas de naam Chérie van La Paz: ongematteerd en zeer geliefd, 27ct. 'Vorm vinden voor betere informatie en inspraak van ziekenhuis-patiënt' Universiteit moet altijd klaar staan ■of. dr. H. Berkhof voor KRO-radio rk hervat Pekela Boerderijen uitgebrand Vragen M.-Oosten via de televisie Onbekende schoot Open discussie in Oosterbeek op Haagse agenten Bouw fabriek (200 man) van de baan Mits niet gebruikt om inkomen te beperken •-jdijkval langs sterschelde Twee doden en zes gewonden bij ongeluk Staphorst neemt wraak op raadslid T UW/KWARTET MAANDAG 15 OKTOBER 1973 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE l een onzer verslaggevers VERSUiM/AMSTERDAM De opheffing van de staat Israël is iets, wat wij liet joodse volk e omstandigheden van nu absoluut niet mogen aandoen.' Aldus, prof. dr. H. Berkhof, de per 1 iri benoemde voorzitter van de Nederlandse Raad van Kerken, zondagmiddag voor de KRO- ft naar aanleiding van de oproep, die hij afgelopen donderdag met zes andere vooraanstaande onnden had gedaan op de leden van zijn kerk om Israël financieel te steunen. Berkhof beaamde de vraag of [jsefte daarmee minstens indirect ihele krijgsbedrijf in Israël te n. 'Als je een onderliggende dan loop je inderdaad het de oorlog te-verlengen', aldus Berkhof. Volgens hem loop je in egenovergestelde geval het ge en verwerpelijke vrede te bren- Je moet niet altijd om vrede ,Je moet net zo hard vragen om recht, altijd weer om levensruimte voor de onderdrukte', aldus de hoogleraar. Bij een vredesregeling het Midden- Oosten zal Israël, volgens prof. Berk hof evenwel 'diepgrijpende concessies' moeten doen inzake het vraagstuk van de Palestijnen. Naar zijn mening zul len juist degenen, die nu Israël finan cieel steunen, straks des te meer recht hebben om van Israël rechtvaar dige vredesafspraken te eisen.' Zondag is in zeer veel kerken in ons land gebeden voor de vrede in het Midden-Oosten. In een gebedsoproep zegt een aantal kerken, waaronder de hervormde, geschokt te zijn door het feit, dat de Arabische landen de bezette gebieden zijn binnengevallen op Grote Verzoendag. In de Koopmansbeurs in Amsterdam werd zaterdag een demonstratieve bij eenkomst gehouden om solidariteit te betogen met het joodse volk. Aan deze bijeenkomst, die georgani seerd was door het pas enkele dagen geleden opgerichte actiecomité Israël, namen ongeveer vijfduizend mensen deel. De twaalf sprekers, allen verte genwoordigers van verschillende rich tingen in ons land, benadrukten alle maal de noodzaak van het voortbe staan van de staat Israël. Er waren politici, zoals de heren Dankert, Kui per, Drees jr. Keja mejuffrouw Goudsmit en freule Wttewaall van Stoetwegen en verder rabbijn Soeten- dorp, ds. S. Gerssen, sekretaris van de hervormde raad voor Israël, de aktrice Caro van Eyk, die een deel van de onafhankelijkheidsverklaring voorlas, de schrijver Simon Carmiggelt, burge meester Samkalden van Amsterdam en de ambassadeur van Israël, Chanan Bar On. Deze laatste voerde in zijn dank woord aan, dat Israël in vrede wil le ven, opdat nergens meer kan worden- gesproken van een joods vraagstuk. Voorzitter S. Cohen van de Zionisten bond deelde op de bijeenkomst mee, dat het actiecomité in enkele dagen al twee miljoen gulden heeft ingezameld voor hulp aan Israël. Ander geluid er Samkalden, freule Wttewaall van Stoetwegen eiï de Israëlische g deur (van links naar rechts) tijdens de bijeenkomst in de Koopmans- 1.00 N£ i onzer, verslaggevers te (GEN De 120 werknemers m t strokartonfabriek Pekela BV, spfochtend om zes uur weer aan "fk gegaan. Eind vorige week de vakbonden de directie van schriftelijk ultimatum ge- aarin de voorwaarden voor de .omvatting werden genoemd: er 1 januari van het komende uur per week gewerkt wor- zaterdags zal niet gewerkt matum van de bonden had de e instemming van de werkne- n Pekela. Het loopt woensdag dan nog geen akkoord over zaterdag bereikt, dan zullen acties worden gevoerd. Het zal dan zijn, dat de vakbon- li achter deze acties zullen De actie.van de vorige week wilde staking. !ls gaan de bonden ervan uit, ontslag van de heer S. Hoit- een steen des aanstoots voor oneel, in feite ongeldig is. De van de heer Hotzing heeft d dat zijn patiënt overspan- 'akbonden en de werknemers averige sterke twijfel of de het ultimatum zal aanvaar- geschil over de vrije zater- tft zaterdag ook tot gevolg it niet werd gewerkt bij 'Free lij de Britannia en De Kroon lechts een deel van het perso- Van een verslaggever PETTEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is de boerderij van de heer H. Jimmink aan de Pettemerweg in Petten grotendeels door brand ver woest. De brand brak door nog onbekende oorzaak uit in het achterste deel van de boerderij. Het gezin Jimmink en 14 logerende jongens en meisjes van een vereniging voor natuurvrienden wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. De brandweer van het Reac tor Centrum Nederland in Petten slaagde erin het woonhuis te behou den. De schade wordt geschat op 300.000 gulden. In Beemster is zaterdagmiddag de boerderij van de heer N. J. Vriend afgebrand. Het vuur is door hooibroei ontstaan. De schade wordt geschat op twee-en-een halve ton. De Rode Tribune Vriendenkring - Amsterdam en de Kommunistiese Stu- dentenbond hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij oproepen tot steun aan de, wat zij noemen' recht vaardige strijd van de Arabische vol keren tegen Zionisme en imperialis me.' Verder protesteren deze twee groeperingen tegen het optreden van de Amsterdamse politie tegen de de monstranten buiten de Koopmans beurs. Van een verslaggever AMSTERDAM Televisiekijkers zul len vanavond telefonisch vragen kun nen stellen over de toestand in het Midden Oosten. Dat kan gebeuren gedurende een uitzending van Televi- zier (AVRO). In de studio te Hilver sum zullen aanwezig zijn de Israëli sche ambassadeur, de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, de voorzitter van het NVV, een deskun dige op het gebied van militaire stra tegie, en de commentatoren Hilter- mann en Peereboom. Verder zitten in de studio te Tel Aviv de woordvoerder \ran het Israëlische leger, generaal Herzog en de verslag gever Will Simon. Ook vanuit Beiroet en New York kunnen eventuele vra gen worden beantwoord. Van Arabi sche zijde zal waarschijnlijk vanuit Bonn of Londen worden gereageerd op vragen van kijkers. Om tien voor half negen worden de telefoonnum mers bekend gemaakt. Deze nummers blijven tot het einde van de uitzen ding beschikbaar. De eigenlijke uit zending begint om vijf over tien op Nederland 1. Ggarros Autenticos. CHÉRIE DEN HAAG Een onbekend geble ven persoon heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de Haagse bin nenstad twee schoten gelost in de richting van erfkele Haagse agenten. Beidekogels sloegen in het asfalt van de weg en misten de agenten op enkele meters. Een zoekactie naar de dader had gisteravond nog niets opge leverd. Omstreeks half vier werd de politie gealarmeerd dat er in een café aan de Veenweg iemand zou zijn bestolen. Toen drie wagens van de surveillance dienst arriveerden, bleek het café ge sloten te zijn. Toen de agenten wilden vertrekken, werden vlak na elkaar de tAvee schoten afgevuurd. MAASTRICHT De Duitse gipspla- tenfabrik Rigips heeft het besluit om in het Limburgse Wessem samen met DSM een fabriek te bouwen met werk voor 200 man opgeschort in verband met de ernstige moeilijkheden op de Duitse bouwmarkt. Mochten deze moeilijkheden van structurele aard blijken, dan zal de fabriek in Wessem zeker niet gebouwd worden. Een woordvoerder van DSM deelde gisteravond mee dat de raad van be stuur van Rigips zich ernstige zorgen maakt over de situatie cp de Duitse bouwmarkt, en het niet verantwoord te vinden een nieuwe fabriek te bou wen die voor de afzet van haar pro- dukten in belangrijke mate op Duits land is aangewezen. Eerder zou de fabriek gebouwd wor den in Born in Limburg. Rigips en DSM ondervonden daarbij echter zo veel tegenwerking op grond van mi lieuhygiënische bezwaren, dat naar een andere plaats werd uitgekeken. De vertraging die hierdoor ontstond, heeft het concern al veel geld gekost. Rigips wil geen enkel risico meer nemen en eerst het resultaat van een diepgaand onderzoek afwachten, alvo rens een definitief besluit te nemen. Van een onzer verslaggevers OOSTERBEK In een open discussie tussen medisch direkteu- ren van ziekenhuizen enerzijds en oud-patiënten anderzijds (een tot nog toe unieke ontmoeting) werd in Oosterbeek eenstemmig geconcludeerd dat een vorm moet worden gevonden voor betere informatie en tevens inspraak van de patiënt in het ziekenhuis. Op deze 25ste najaarsconferentie van de 'geneeskundige vereniging tot be vordering van het ziekenhuiswezen', met als gespreksthema 'Samen Gene zen', bleek na twee discussierondes wel daU medici en verpleegkundigen voldoende inzicht hebben in het ver vreemdingsproces', dat de meeste zie kenhuispatiënten ondergaan. Het vin den van een oplossing om de vaak autoritaire structuren in ziekenhuizen te doorbreken, bleek echter moeilijker dan het aanwijzen van de symptomen. Na de morgenvergadering zei ge spreksleider dr. Reth Cassee, socio loog, dat patiënten zowel als artsen tijdens de gesprekken hadden gecon cludeerd dat er een structuurwijziging en mentalitetswijziging nodig zijn om beter contact te krijgen met de 'achte loze patiënt die staat tegenover de onpersoonlijke organisatie.' Ook was gebleken dat verpleegkundigen en an dere medewerkers in de ziekenhuizen te weinig scholing hebben om de zo gewenste menselijke aanpak tegenover de patiënt te bevorderen. 'Onvoldoende training in sociale vaar digheden', zo oordeelde een gespreks groep. In de middaguren kregen de deelne mers aan de conferentie de opdracht te zoeken raar organisatievormen waarbij de patiënt door middel van meer informatie bij zijn behandeling zal worden betrokken. In de hierop (ADVERTENTIE) CHEVRON Olieprodukten volgende discussies was het nogal een heet hangijzer wie de verantwoorde lijkheid in het ziekenhuis voor de informatie van de patiënt zou moeten dragen. Voorgesteld werd dat er in de ziekenhuizen naast de zogenaamde leefbaarheidsorganisatie (verpleegkun digen met huishoudelijke dienst) en genezingsorganisatie (artsen) een zo genaamde 'informatie-organisatie' zou moeten komen. Gepleit werd ook voor een ombudsman voor patiënten. Teams zonder patiënt Daarna werd geopperd dat er teams van verschillende vakmensen zowel verpleegkundigen, artsen als maat schappelijke werkers zouden moe ten worden gevormd die voor elke patiënt een behandelingsschema moe ten opstellen, waarbij de patiënt ook over zijn situatie zou moeten worden voorgelicht. Gespreksleider Cassee merkte hierbij op dat het hem be vreemdde dat geen enkele gespreks groep had voorgesteld ook de patiënt in een dergelijk team op te nemen. Een deelneemster aan de discussie zei tenslotte dat het heilzamer voor de ziekenhuisstaven zou kunnen zijn zich te oefenen in zelfkritiek in plaats van te praten over 'herstructurering' en 'Systeemanalyse'. Dr. Cassee zei in zijn samenvatting dat het mogelijk was gebleken dat mensen vanuit verschillende achter gronden en beroepen vruchtbaar dis cussiëren en nadenken over wat kan worden gedaan om patiënten in zieken huizen en poliklinieken beter te bege leiden. Een nieuw geluid was volgens hem in deze conferentie dat aandacht moet worden geschonken aan wat de patiënt van zijn behandeling, verzorging en methode ter genezing vindt. INS Aan de oever van de ïhelde tussen Breskens en 7. lat heeft zich zondagmorgen l6:val voorgedaan over een af- er, an ruim honderd meter. De rajs in beheer en onderhoud bij 4. fl&r Hoofdplaat en nu bij het os,pp Het Vrije van Sluis. De mogelijk een half miljoen Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Als de komende volksverzekering tegen ziektekosten een middel wordt om tot een betere structuur van de gezondheidszorg te komen, zult u, staatssecretaris Hendriks, de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst aan uw zijde vinden. Maar als het gaat om een handige methode, de medische inkomens te reguleren, dan zijn wij tegen. Dat doet men niet via de zegondlieidszorg maar via een inkomensbeleid.' Zo sprak dr. A. E. Leuftink, voorzitter van de Maatschap pij, zijn hoogste gast zaterdag toe op het jaarlijkse congres van de KNMG in Utrecht. De artsenorganisatie is 'diepgaand overtuigd' van de noodzaak tot medewerking en overleg met de overheid om tot een zo hoog mogelijke kwaliteit van de dienstverlening te geraken. Voorwaarde daarbij blijft de vrijheid van beroepsuitoefe ning, die overigens volgens dr. Leuftink 'geenszins is gebon den aan het vrije ondernemer schap van de medicus.' - Onderdeel van die voorwaarde is de vrijheid van behande ling, 'natuurlijk binnen de grenzen van de redelijkheid, zoals nu reeds geschiedt.' On verbiddelijk nadert het ogen blik, aldus de voorzitter van de KNMG in zijn jaarrede, waarop die redelijkheid vorm moet krijgen in het stellen van prioriteiten. Daarbij zal aan de Maatschappij 'een zeer zware stem moeten worden toegekend.' Eerder had dr. Leuftink opge merkt dat het groeiende onbe hagen over de gezondheidszorg een internationaal verschijnsel is, dat optreedt onafhankelijk van het toegepaste systeem. De grondoorzaak van dat on- bohagen is dat de patiënt niet nndt wat hij zoekt. Technisch niet: 'Tegenover spectaculaire maar uiterst kostbare succes sen van medische techniek waarmee wij enkelingen kun nen. dienen, staat ons falen om miljoenen reuma-leiders zelfs maar een draaglijk be staan te verschaffen.' En men selijk niet: 'Hier en daar in de gezondheidszorg dreigt de hulpzoekende mens in nood tot een werk-object te worden. Het zijn de tekorten in zorg meer dan de tekorten in vaar digheid en kennis die tot ui ting komen in de jegens de gezondheidszorg gerichte ver wijten.' Het wetenschappelijke gedeel te van het congres hield zich bezig met 'Manipulatie van ge drag'. Prof. ar. D. de Wied deelde mee dat chemische beïnvloeding van het aan- en afleren van bepaalde gedrags patronen goed mogelijk is. Over de invloed van de hier bij gebruikte hormonen op menselijk gedrag zijn er nog geen behoorlijke gegevens. Dat ligt anders met chirurgi sche ingrepen in de hersenen. In Nederland zijn al vier psychiatrische patiënten met 'ongeneeslijke' dwanghandelin gen en angstverschijnselen op die manier geholpen, bleek uit de bijdrage van prof. dr. W. Storm van Leeuwen. De nood zaak voor zo'n ingreep wordt getoetst door een breed sa mengestelde commissie: de re sultaten ervan zijn zeer be moedigend. Prof. dr. J. P. Baerends gaf een overzicht van de manier waarop 'aangeboren' gedrags patronen bij dieren door be paalde prikkels u t hun omge ving opgeroepen en beïnvloed worden en in ongunstige omstandigheden misvormd. Er is geen reden, te veronderstel len dat dat bij mensen princi'-" pieel anders zou zijn, maar dat onderzoek is nog maar een jaar of vijf voorzichtig op gang gekomen. Dat onderzoek noemde prof. Baerends bijzon der belangrijk: de biologie kan de mens leren aan welke door hemzelf geschapen om standigheden hij zich nog wel kan aanpassen, en aan welke niet. Prof. dr. L. W. Nauta vroeg zich tenslotte als filosoof af, of manipuleren van mensen wel mag. Dat bleek een zinlo ze vraag, omdat manipulatie niet te vermijden valt. Hij pleitte daarom voor 'positieve manipulatie', die er op gericht is. de vrijheid van de gemani puleerde te vergroten. Prof. Nauta eindigde met een ge dachte over de betrekkelijk heid van dit alles: 'Wij hande len, zonder voldoende gege vens om de gevolgen daarvan te overzien. Ik ook niet. Dank u wel.' Voor herkansing Van onze onderwijsredactie LUNTEREN Alle universitei ten zouden alle avonden en alle weekends open moeten zijn om mensen te laten studeren die daar overdag geen kans toe heb ben. Dat zei dr. G. H. Veringa, oud-minister van onderwijs en voorzitter van Teleac, zaterdag in Lunteren op het reünistencongres van de SSR. De heer Veringa signaleerde dat com merciële instellingen als de Kring van Utrechtse Repetitoren (KUR) op dit moment voorzien in de beoefte aan universitair onderwijs voor degenen die vroeger hun kans gemist hebben. Velen hebben kritiek op de KUR, aldus Veringa, vooral omdat deze in stelling alleen maar zou opleiden voor minimale exameneisen en daarbij de algemene, academische vorming zou verwaarlozen. Hele programma? 'Wie mij kent, weet dat ik niet zal pleiten voor commercieel opgezet on derwijs. En ik zou ook niet willen dat het onderwijs verschraalde tot diplo ma's halen. Maar toch vraag ik me af of je mensen die overdag een baan hebben en in hun werk al een heel stuk vorming gehad hebben gelijk moet stellen met een achttienjarige die zo van school komt. Moet deze avondstudenten nog het hele program ma afwerken dat voor een jongere student ncdig is?' Dr. Veringa deelde het inzicht van minister Van Kemenade dat een 'open school' thans voorrang verdient boven een 'open universiteit'. Met open school is dan bedoeld een onder wijssysteem op het niveau van mavo- meao via radio, televisie, schriftelijke lessen en mondelinge instructie en begeleiding in plaatselijke centra. De televisie zou daarbij vooral de taak hebben om drempelvrees weg te ne men. De plaatselijke onderwijscentra zouden ook ten dienste kunnen staan van het vormingswerk voor werkende jongeren. Zelfkritiek In de discussie op de SSR-conferentie ging de anti-revolutionaire fractielei der mr. W. Aantjes in op de rol van de confessionelen bij de onderwijsver nieuwing. 'De confessionelen werden groet door de schoolstrijd. Onze taak is nog steeds over het erfgoed van de schoolstrijd te waken. Maar we kun nen daar niet op teren, aldus Aantjes. We moeten overdenken wat nu nodig is. Het zou wel eens kunnen zijn dat we in het verleden te eenzijdig over het onderwijs gedacht hebben, te ma terialistisch en te intellectualistisch. Van een verslaggever STAPHORST Bij een kettingbot sing op de rijksweg tussen Staphorst en Meppel zijn vrijdagavond twee per sonen om het leven gekomen, zes mensen werden gewond. De slachtoffers, de 45-jarigeJ. van Veen uit Meppel en zijn kostganger H. Klooster, zaten in een auto, die door nog onbekende oorzaak achterop een vrachtwagen botste. De echtgeno te van de heer Van Veen, die achter in zat met drie kinderen, werd zeer zwaar gewond. De kinderen werden licht gewond. Twee inzittenden van een auto, die weer achterop de gebots te auto's reed, werden eveneens licht gewond. In het verkeer van het afgelopen weekeinde kwamen verder zeker der tien mensen om het leven. Het waren de 21-jarige G. J. van der Hulst uit Wijhe, de 19-jarige H. J. van Kollen burg uit Oirschot, de 65-jarige me vrouw M. Vonk-Reynen, uit Oss, de 45-jarige J. Aberson uit Veenendaal. de 28-jarige J. Wagensveid uit Zeve naar, de 18-jarige Johanna C. Ritsema uit Den Haag, de 23-jarige G. Pol uit Diepenveen, de 56-jarige A. J. van de Kruijs uit Someren, de 31-jarige F. T. P. Coenders uit Driel, de 15-jarige S. van Halen uit Rolde en de 21-jarige G. Jansen uit Twisk, de 33-jarige A. M. Wevers uit Hoensbroek en de 33- jarige W. C. Rommers uit Sliedrecht. Van onze correspondent STAPHORST In Staphorst heeft zich in de nacht van vrijdag op zater dag een volksgericht voorgedaan. Mik punt was het socialistische raadslid Russcher, die in de raad vaak een mening verkondigt die lijnrecht in druist tegen het standpunt van de meeste Staphorsters. Zaterdag kwam de heer Russcher tot de. ontdekking dat er drie grote boerenwagens kris kras in zijn tuin waren gezet en dat een deel van het gazon en de tuin door deze nachtelijke actie, (het werk van enige kwajongens) was vernield. Personeel van gemeentewerken heeft de obstakels in de loop van de dag verwijderd. De heer Russcher, die op democratische wijze tot raadslid is gekozen, noemt het een misselijke streek. Hij was van plan zijn raadsze- tel volgend jaar ter beschikking te stellen, maar is nu op zijn besluit teruggekomen. Hij wil zich niet laten intimideren. Rectificatie Dr. S. Bosgra, voorzitter van het An- gola-comité, deelt ons mee dat het comité, nu Albert Heijn geen Angola- koffie meer verkoopt, de acties tegen Albert Heijn heeft gestaakt, dit in tegenstelling tot wat in onze krant van zaterdag stond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5