Chileense kerken denken verschillend over junta Surinamezondag niet officieel maar erg in trek fliwhsl if Vandaag Duizenden jongeren hij Ben Hoekendijk Bisschoppen keuren houding kardinaal af Trouw Kwartet Nieuwe secretaris Leger des Heils Man uit baggermolen gered Beroepingswerk Nieuwe boekt s- TROUW/KWARTET MAANDAG 15 OKTOBER 1973 KERK/BINNENLAND T2'! door Aldert Schipper UTRECHT Het is zeker dat de Nederlandse ambassadeur in de Chileense hoofdstad Santiago niet- Chileense vluchtelingen voor de junta de deur heeft gewezen. Mevrouw A. E. A. Went-Van der vring, de secretaresse van de stichting oecumenische hulp te Utrecht, die samen met de Zwit ser Theo Tschuy in opdracht van de wereldraad van kerken de af gelopen veertien dagen in Chili op onderzoek is geweest, getuigt dat de ambassadeur vier perso nen in nood, twee Brazilianen en twee Uruguyanen geweigerd heeft te helpen. Mevrouw Went heeft ambassadeur Goedhart hierop aangesproken. Hij heeft geantwoord dat zijn volmacht niet toeliet niet-Nederlanders te hel pen. Hij ontbeerde, zoals hij zelf te gen mevrouw Went zei, het asielrecht. Mevrouw Went: 'Ik neem aan dat hij te goeder trouw was. maar aan de an dere kant geloof ik dat hij zijn in structies niet goed gelezen of begre pen heeft of niet goed heeft willen begrijpen. Maar ik neem nog maar even aan dat hij te goeder trouw was. totdat het tegendeel zou blijken. Maar ik heb hem gezegd dat hij Den Haag dan maar eens moest bellen. En toen zei hij dat hij op instructies wachtte'. Mevrouw Went heeft voor de wereld raad feitenmateriaal verzameld, op grond waarvan de kerken hulp kun nen bieden aan diegenen die dat no dig hebben in Chili. Mevrouw Went: 'Dat zijn in de eerste plaats bijna vijf tienduizend mensen, die tijdens het bewind-Allende naar Chili zijn ge vlucht, omdat dit land een vrijplaats was voor allen in Zuid-Amerika die democratische, socialistische of andere 'linkse' overtuigingen hadden.' De op dracht van mevrouw Went was verder om te zien hoe het met de kerken in Chili ging. Het derde punt was het lot na te gaan van de Chileense aan- n hangers van Allende. Zustertje Met de kerken gaat het niet zo best. Zij zijn verdeeld in hun reactie op de machtsovername. 'Ik ben bang dit de verhouding binnen de kerken zelfs fifty-fifty is. Het kan wel zijn dat on der de protestanten de bangen, con servatieven en voorzichtigen de meer derheid vormen. Het kerklidmaat schap weerhoudt sommigen er niet van om een verrader te worden'. Met name het bezoek aan kardinaal Da Silva van Santiago was teleurstel lend. 'U moet zich voorstellen, dat nog steeds 's nachts doden vallen. In het stadion van Santiago klinken nog steeds schoten. In de zuidelijke pro vincies is het het ergste. In de rivier de Mapucho liggen 's ochtends de lij ken. Nonnen pikken de doden op van de straat en uit de rivier. Ik sprak met kardinaal Da Silva over de ont reddering en het moorden. Hij rea geerde uiterst omzichtig. Hij zei: 'Ja, ik krijg allerlei berichten, maar ach, het komt allemaal langzamerhand op zijn pootjes terecht Ik kreeg bijvoor beeld van een lieve zuster uit het zuiden een briefje. Ze bezweert mij dat ik iets moet doen omdat zij gezien heeft dat mensen overhoop geschoten worden en in de rivier worden ge gooid. Nou, u begrijpt dat is een lief zustertje', aldus de kardinaal. De bisschoppen van Chili, vooral de jongere, keuren deze houding van de kardinaal af. Onder hen is een hele boel gaande. Zij wonen tussen de mensen en zien wat er in hun diocees gebeurt: dat er mensen doodgeschoten worden of gevangen genomen. Zij hebben veel meer het gevoel: 'Als wij hier niet voor inspringen, wie dan wel'. De bisschoppen zeiden tegen me vrouw Went dat hun enige hoop In dit opzicht de wereldraad van kerken is. Die heeft een commissie voor de rechten van de mens en contact met de Verenigde Naties. Mevrouw Went: lingen er zijn en of zij aanspraak ma ken op vertrek uit het land. De ker ken hebben bureaus opgezet om de vluchtelingen in te schrijven'. Registratie Mevrouw drs. A. E. A. Went, de secretaris van de stichting oecu menische hulp te Utrecht. 'Er was bepaald een kreet bij de jon gere bisschoppen van: Help ons, laat ons niet alleen worstelen, want onze eigen hiërarchie laat ons in de steek'. De kerk lijdt volgens de jonge bis schoppen onder de zogenaamde 'onpo litieke' houding van de kardinaal. Commissie Een van de resultaten van de bespre kingen die mevrouw Went in Chili voerde is mogelijk de vorming van een Chileense commissie voor de rechten van de mens, die misschien af hankelijk zal zijn van de Verenigde Naties. 'Dat zou natuurlijk het mooi ste zijn, anders zou de commissie een relatie kunnen hebben met de wereld raad van kerken'. Als deze commis sie tot stand komt, zal zij onder voor zitterschap staan van de lutherse bis schop in Santiago, Helmut Frentz. 'Frentz is een van de leiders van het kerkelijke programma in Chili om buitenlandse vluchtelingen te registe ren. Dat is nodig geworden, omdat niemand precies weet hoeveel vluchte- De eerste dag dat de kerken de regi stratie van vluchtelingen waren be gonnen, kwamen er al honderden be pakt en bezakt aan bij de kerkelijke kantoren. 'Dat was voor mij een te ken', zegt mevrouw Went, 'dat zij al weken hadden gezworven van het ene naar het andere onderduikadres. Deze mensen zijn met hulp van de verte genwoordiger van de hoge commissa ris voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties terecht gekomen in het jezuïetenklooster. Later kwam nog een nonnenklooster ter beschikking. In deze vrijplaatsen waren deze men sen in beperkte mate veilig voor de junta'. Drie maanden Mevrouw Went: 'Er is maar drie maanden tijd voor de vluchtelingen om weg te komen. Na half december wil de junta niemand meer laten ver trekken. Maar waar moeten die men sen heen? Ze zijn meestal gevlucht voor het regiem in hun eigen land. En de andere Latijns am erikaanse rege ringen zitten ook niet om hen te springen. Sommigen geven op naar een land in Europa te willen, Zwitser land of Frankrijk. Mevrouw Went: 'We weten nog steeds niet hoeveel mensen in de Europese landen opge nomen kunnen worden. Men zegt: Ja, maar je hoort geen aantallen, ook niet van Nederland. Ons land heeft toegang beloofd voor 'bijzondere ge vallen', mensen die door hun politie ke keuze of door andere oorzaken in direct gevaar zijn. Als Chili hen laat gaan. dan kunnen we volgende week de eersten hier hebben.' De wereld raad is alvast begonnen met het bou wen van opvangcentra in Peru en Ar gentinië. Df redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname In deze rubriek toeerzonden me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) pu- bllkatle wordt mei de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 839, Amsterdam. Kinderdoop 'Tegenstanders kinderdoop mogen ambtsdragen zijn (Tr/Kw van 7 sep tember). (Een herv. geref. commissie biedt beide synodes'een 'Concept pas toraal advies inzake de heilige doop' aan)'. Toen ik dit las en ik ben tweemaal betrokken geweest bij het indienen van een gravamen (bezwaar schrift, red)ten aanzien van de kin derdoop dacht ik 'machtig!' Maar bij verder lezen was de desillusie des te groter. 'Je moet die ambtsdragers aanvaarden'. Geweldig! Zij accepteren geen kinderdoop, doch willen wel de jonge kinderen tot Jezus brengen (in de gemeente). 'Verhindert ze niet', zegt Hij. Maar dét verhindert men wel, want de commissie is 'tegen ver vangende normen, zoals opdragen van kinderen'. Het moet toch duidelijk zijn, dat voor hen, die babyhespren- ging niet als doop erkennen, een later volgende doop door onderdompeling niet de betekenis van herdoop heeft. En 'herdoop is voor de kerken onaan vaardbaar'. Wat blijft er nu over van dat aanvaarden? Immers niets! Het is zonder meer vasthouden aan het ei gen standpunt, dat niet z'n grond in Gods Woord vindt, doch uitsluitend in de traditie. De 'kinderdoop' is een zeer hardnekkige dwaling, waarvan geldt: 'Gij verwaarloost het gebod Gods en houdt u aan de overlevering der mensen'. (Markus 7 vers 8) Zo lang men blijft spreken van 'kinder'- doop en daarin steekt een levens groot vooroordeel blijft men blind voor de ware bijbelse doop. De com missie vraagt van de tegenstanders door spreken en handelen het beleid van de kerk niet te doorkruisen, ter- wille van de eenheid (dit is echter niet de eenheid die God bedoelt). Men bedoelt: 'Mond dicht! Houd die overtuiging maar stil voor uzelf!' Is dat eerlijk en oprecht? Het is discri minatie en angst voor de waarheid! Ik geloof, dat predikanten in deze een grote verantwoordelijkheid hebben en speciaal zij. die door dit advies be wust meehelpen het kerkvolk zand in de ogen te strooien en het doen voor komen alsof er alleen tegenstanders van de kinderdoop zijn als gevolg van een onzorgvuldige (kinder)doopprak- tijk. Als die weer wat wordt opge poetst zal het beter gaan: terwijl deze interpretatie niets met de kern van het bezwaar te maken heeft. Den Haag F. M. Verbeek Bruno Kreisky (2) Met veel van wat collega H. de Nie schrijft (Tr/Kw van 6 oktober) kan ik instemm,en. Maar wanneer hij spreekt over 'cynisch breken van de ongevraagd gegeven ve'-zekering geen vierkante centime.er in 1967 veroverd Arabisch grondgebied te zullen an nexeren' dan zeg ik: U bent (blijkens het woordje 'cynisch') wel 'de Pales- tijnen een Palestijn', maar nog niet toe aan 'de joden een jood' terwijl zulks in de bijbel ons wordt voorge houden. Ook praat u te gemakkelijk en m.i. niet eerlijk over dat 'annexe ren'. Via het sluiten van vrede tussen Israël en zijn tegenstanders zal moe ten blijken of er van 'annexatie' sprake zal zijn. Ik zou willen vragen eerlijk te zijn en niet zo snel met loze kreten te opereren. De joden een jood de Arabieren een Arabier. Op deze basis zou een gedachtenwisseling mo gelijk zijn. Voorburg A. Hoekert em. pred. Verontrust (6) De heer Honing vreest, dat er een nieuwe scheiding komt in de geref. kerken. Ik ben ook bang dat het die kant op gaat. Gelukkig is het zover nog niet Dat er iets fout gaat is een duidelijk. Maar juist als er iets ver keerd gaat, is het zaak naar de oor zaak te zoeken. Dan is het toch wel overduidelijk, dat het 'gewone ker- lid' nieft de oorzaak is van de span ningen die zijn ontstaan, maar bepaal de theologen. Zij zijn met hun moder ne opvattingen de bijbelse waarheden gaan aantasten. Dat maakt het juist voor vele eenvoudige kerkleden moei lijk. Immershet profetische woord dat zeer vast is, blijkt nu niet meer zo vast te zijn. Verschillende menin gen zullen er altijd wel blijven, maar wanneer de fundamentele waarheden worden aangetast, dan dreigt een kerk weg te zinken in drijfzand. We mogen hopen en bidden dat er geen nieuwe scheiding zal ontstaan, daar hebben we de kerk te 'lief voor, maar. dit moet met nadruk gesteld worden, een eenheid mag nooit ten koste gaan van de waarheid. Leerdam J. Steketee Betaalpas Zouden de ontwerpers van damesman tels en mantelpakken nu niet eens op de gedachte komen een binnenzakje te maken, zodat wij betaalpas- en che ques afzonderlijk kunnen opbergen? Dames moeten alles meestal in één tas vervoeren. Herenjassen hebben toch ook (een) binnenzak (ken)? Zutphen J. Hasper-Offringa Da Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.2. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.gtro X 500. EO Nu de EO zich ook op binnenlands politiek terrein gaat wagen (hoofdar tikel Tr/Kw van 4 oktober over 'rode school')mogen ze wel zorgen dat hun ledenadministratie feilloos is bij gewei kt. Als ze al te lastig worden voor de regering, kunnen we binnen kort stellig weer een onderzoek naar ledental en/of volledigheid van pro gramma's tegemoet zien. Sliedrecht J. H. Bade Smeerboel Stom verbaasd ben ik, dat men in Ne derland durft te protesteren tegen de bouw van een olieraffinaderij in Bel gië, terwijl hier in ons land die stink zwammen welig tieren. Eerst moet die smeerboel hier opgeruimd wor den, dan heeft men recht van spre ken. Met weemoed denk ik terug aan het prachtige natuurgebied 'De Beer', op Rozenburg, uniek in de wereld, waar nu permanent een vuile waas, hangt en geen vogeltje meer fluit. Den Haag J. A. van Haarlem Israël Wederom worden de joden bedreigd, duizenden zijn tussen 19401945 als beesten afgeslacht, eindelijk hebben die mensen het beloofde land. en wat doen wij christenen nu voor die nood lijdende mensen, nu jodenhaters de joden wederom de schuld in de schoe nen schuiven van wat er nu gebeurt. Waar blijven nu de protestgroepen te gen het afschuwelijk onrecht. Onze regering, moet nü zeker voorgaan. En wij Nederlanders, die de jodenver volging, ten voeten uit meegemaakt hebben en dikwijls die mensen in hun grote nood bijgestaan hebben met gevaar voor eigen leven, wij moeten tonen, dat het het jodenvolk niet we derom gebeurt en dus met al onze be schikbare middelen achter hen staan. Maartensdijk G. J. Kolenbrander Film over Jezus (7) Kom, heren predikanten, die zich zo druk maakten over Angola en andere Afrikaanse toestanden. Kom nu me' uw protesten tegen de film over Je zus' liefdeleven. U wilt to-h dat a'le mensen Hem leren kennen, maar dan toch niet op deze manier. Kom. chris telijk volk van Nederland, laat uw protest horen. Het gaat om uw en mijn Verlosser en Zaligmaker. Wij mogen niet lauw zijn, we moeten warm lopen voor Hem. Eens moeten we kiezen, doe het nu. Bergschenhoek C. Vis-Blonk Kabinet Den Uyl Het kabinet waar we mee zitten is niet uitsluitend het resultaat van de gehouden verkiezingen. Het is voor een belangrijk gedeelte mede het pe- volg van die AR en KVP-kamerleden, die tijdens de regeerperiode van het kabinet-Biesheuvel zo nodig uiting moesten geven aan hun sympathie-ge- voelens en hun voorliefde voor sa menwerking met de PvdA. De leiding van de AR-Partij heeft zich hier ach ter geschaard en door toetreding van prof. De Gaay Fortman en dr. Veer man tot het kabinet aan haar huiding gestalte gegeven. Het overlopen van de heer Boersma behoeft geen nadere aanduiding. Misschien dat er in de toekomst weer duidelijker lijnen wor den getrokken, maar verkiezingen van daag zouden voor de ARP zonder meer een ramp betekenen. Den Haag L. Runia DRIEBERGEN Voor de Su rinamezondag op 11 november blijkt, ook zonder officiële ker kelijke aanbeveling, een grote belangstelling te bestaan. Slechts enkele dagen na de aankondiging, dat men infor matiemateriaal kan bestellen bij de landelijke jeugdraad te Driebergen zijn er reeds dui zenden aanvragen binnen. In het kader van de Suriname-ak- tie '73, georganiseerd door zeven organisaties onder het motto 'Suri name vrij nu', hebben de hervorm de en de katholieke jeugdraad 11 november tot Suriname-zondag uit geroepen. De pastores van alle ker ken worden uitgenodigd, aandacht te besteden aan Suriname, zowel in gewone kerkdiensten als in spe ciaal op jeugd en jongeren gerich te vormen van eredienst. Beide jeugdraden hebben een speciale krant 'Tip 'uitgebracht met infor matie, bijbelse notites over armoe de en rijkdom en liturgiemodellen. Om in de kerken de verhouding tussen Nederland en Suriname be ter aan de orde te kunnen stellen, wordt zaterdag 27 oktober in Drie bergen een 'Werkplaats Suriname' georganiseerd. Binnenkort ver schijnt een brochure over de rol van de kerken in de Surinaamse samenleving en over de verhou ding tussen Nederlandse en Suri naamse kerken. Adhesie Op Suriname-zondag wordt alle plaatselijke kerken gevraagd de af hankelijkheidsrelatie van Suriname uitvoerig te belichten, met name de rol die de kerken daarin heb ben gespeeld of nog spelen, en ad hesie te betuigen aan een aantal eisen welke op landelijk vlak aan de kerken zullen worden voorge legd. Tot nu toe hebben de kerken zich niet officieel achter deze aktie wil len stellen. In de hervormde kerk heeft de zaak Suriname geleid tct felle en emotionele discussies. De hervormde jeugdraad hoopt, dat het hervormde moderamen alsnog de Suriname-zondag zal aanbeve len. Op het verzoek aan de r.k. kerkprovincie om de pastores van de parochies te stimuleren aan dacht aan de aktie te besteden, om de bisschoppen tot een standpunt uit te nodigen en een speciale col lecte te houden, reageerde het se- kretariaat van de kerkprovincie af wijzend. Dr. Kruisinga CHU-fractieleider dr. Kruisir.ga tij dens de eerste dag van de algemene beschouwingen: 'Ook heb ik grote be zwaren tegen het milieubeleid van dit kabinet...!'. De heer Wiegel is kam pioen volksverlakker, maar de heer Kruisinga dreigt een goede tweede te worden. Jarenlang is de heer Kruisin ga verantwoordelijk geweest voor het milieubeleid. De gevolgen kennen wij. En juist hij komt met kritien op het milieubeleid van het huidigs kabinet. Het progressieve kabinet Den Uyl wordt met onwaarheden bestookt. Wie het beleid van het kabinet Den Uyl (gelukkig met o.a. KVP en ARP) be kijkt weet dat er mensén aan het werk zijn met een sociaal gevoel voor de gehele bevolking. Jammer dat de CHU onder leiding van de heer Krui singa aan de (verkeerde) kant staat. Amsterdam R. E. F. van Galen Lost Haarlemmermeer In de gemeenteraadsvergadering van Haarlemmermeer van 4 oktober jl. kwam als agendapunt 18 'voorste) in zake verdere woningbouw in de wijk Zwanen burg-West II' aan de orde. Rapporten die aan de raad gericht wa ren, had men blijkbaar terzijde ge schoven. waardoor grote verwarring ontstond. Men wilde hoe dan ook in de vrije sector bouwen, waarbij ik niet aan de indruk kon ontkomen, dat reeds toezeggingen waren gedaan. Be kend werd dat de bouwprijs ongeveer 200.000 gulden zou bedragen. Ziedaar hoe de gemeente Haarlemmermeer het woningprobleem voor het dui zendtal dat slachtoffer is van de wo ningnood. denkt op te lossen. Een bij zonderheid was bovendien dat de heer Lanser CPN die zich in bewo gen termen opwierp voor de kleine man. een geweldig pleidooi hield om tot de bouw in de vrije sector over te gaan, ondanks het feit dat zijn 'kleine man' hieraan nooit zal toekomen Zwanenburg f). de Groot Rommelboete Fijn, die aktie in Rotterdam om boe tes uit te delen aan diegenen, die al hun rommel op straat gooien. Dat moesten ze overal doen! U meest eens zien wat er op straat ligt als er bij ons markt geweest is, terwijl er pa pierbakken staan. Ongelooflijk wat er allemaal in de bloemperken vast blijft zitten, vooral met veel wind. Toen er nog niet over milieuvervuiling gespro ken werd. leerden we onze kinderen al om alle snoep- en andere papiertjes in de vuilnisbak en/of prullenbak te gooien. In de vakantie zag ik moeders de ijspapiertjes achter zich gooien, en zo ook hun kinderen. Waarom moet dat, dat doen we toch in ons huis ook niet? Rozenburg mevr. R. de Zoete-Baljeu Werkende vrouw (5) De situatie, de mevrouw Erné van der Veer zo triest vindt voor de weduwe, die na haar 50ste weer aan het werk gaat, is nog véél triester voor vrou wen die hun ouders hebben verzorgd. Zij toch moeten zich dan na hun dood, in het arbeidsproces begeven, maar: zonder een inkomen als wedu- wenpensioen. Bovendien is het de vraag of dat zorgen-voor-de-ouders haar zoveel geluk gaf. als een vrouw die een gelukkig huwelijk had. Amsterdam mej. M. van Saano Terraria Mijn hartelijke dank. dat u de terrari umliefhebberij hebt uitgekozen om er een stukje over te schrijven, naar aanleiding van werelddierendag. Eén ding heb ik echter gemist, dat met name voor beginnende liefhebbers zo belangrijk is: de vermelding van dc Nederlandse vereniging voor herpeto- logie (dat is de wetenschap die zkh bezighoudt met amfibieën er. reptie len) en terrariumkunde 'Lacerta' (se cretaris O. H. Blaauw, Biltstraat 146, Utrecht). Amsterdam A. Kodde WIE ZAL VOOR MIJ STAAN? De ondoorzichtige situatie duurt voort. De broers komen terug bij zef. Er vindt zoiets als een recb ting plaats. Er wordt gevraagd i het motief om de beker te stelen, nieuw wordt eraan herinnerd dat de beker voorspellingshandelii 'n werden gepleegd. De vrome J deed dus aan mantiek. Juda ne het woord. Hij is in verlegenheid: moeten ze zeggen? God is in het Er is een schuld die aan het komt en nu moeten ze maar si; <i worden voor Jozef. Een betekenis situatie. De rollen zijn omgeke Die eens, verraden en verkocht, de put werd gehaald om als koopi i naar Egypte gebracht te worden hier als rechter. Juda komt die bij Jozef. We krijgen het hele ver te van hem te horen, van zijn oudefa der die twee zonen van Rachel waarvan er één 'dood' is en de a is nu de lieveling van vader l Wat moeten zij zeggen als hij mee terugkeert? Dat kan niet. vader zal sterven. En dan komt hoge woord eruit. Juda heeft ziel borg voor Benjamin gesteld. We ben niet op Benjamin gelet. Hij i er bij geweest zijn en in de span gezeten hebben: wat gaat er mi I gebeuren? Zo uit het stille lan< vader Jakob, hier in deze drukk kenwereld. Wat gebeuert er? 1 v daar staat z'n grote broer voor Ik ben borg, zegt hij, neem mij n nl Een unieke toestand. Zoals die ll( en daar in oorlogssituaties soms dl gekomen is. Ontroerend ook. maakt veel goed, als zulke dingen minste goed te maken zijn. Dat w borg is soms een rol gaan spele het spreken van de kerk over Cfd tus. Hij is onze borg. Hij staat ons. Letterlijk en figuurlijk, eigt in alle opzichten. Hij heeft iets ons gedaan en ons iets voorgedaa Hij doet iets voor ons uit. Dat het leven zinvol. Dat is wat dan de harde wereld: Wie de sche beker heeft moet in 't ge Hier is vrijheid. Om die woorden het telkens weer: slavernij en heid. Hier gaat er één vrij uit. voor een ander. Zo vrij dat hj kan doen. (Genesis 44, 14-34) AMSTERDAM De internat» leider van het leger des heils, raai Erik Wickberg, heeft kolon A. Verwaal aangesteld tot chef-« taris van het Nederlandse territo Hij volgt kolonel L. Nijman op met pensioen gaat. Kolonel Verwaal werd in 1938 of van het leger de sheils. Hij werl korpsafdelingen, was de natj jeugdleider van het leger des h< Nederland en voorts enkele hoofd van de kweekschool. De 1 tien jaar was hij financieel secr van het leger in Nederland. Als chef-secretaris zal kolonel waal tweede in bevel zijn over hJ hele werk van het leger des hel Nederland. Nederlandse kikvorsmannen hebben zondagmorgen vroeg een van de zes ingesloten bemanningsleden van de vorige week donderdag voor de Fran se kust, in de buurt van Calais, gekapseisde baggermolen 'Cap de la Hague' gered. Het was de ongeveer 25-jarlge Fransman Glrard Lionel, die alleen in de pompenkamer was. HIJ had zich sinds donderdag In leven kunnen houden door half in het wa ter op een trap te blijven staan. Hij had een vreselijke strijd tegen de slaap achter de rug: zijn grootste angst was slapend van de trap in het water te vallen. Het bergingsvaartuig 'Bever' van Smit Tak uit Rotterdam was donderdagmid dag te hulp geschoten. Verschillende pogingen om Lionel te redden die klopsignalen gaf slaagden niet, tot dat de Koninklijke Marine met een deskundige en springstoffen bij sprong. Er bestaat weinig hoop dat de vijf andere bemanningsleden nog ie- 3 end in de baggermolen zullen wor den aangetroffen. Op de foto: kikvors mannen aan het werk. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Met gebogen hoof den stonden duizenden jongeren zwijgend in de Julianahal van Utrechts Jaarbeurs, toen de (ge schorste) NOS-nieuwslezer Bob Meijer bad voor zijn volk, Israël. Het was een van de weinige kor te momenten dat het vrijwel stil was op de door Ben Hoekendijk georganiseerde One Way Day, die zaterdag zo'n tienduizend voor namelijk jonge bezoekers trok. De dag was de afsluiting van Hoeken- dijks aktie tegen occultisme, die hij de afgelopen maanden heeft gevoerd. Herhaaldelijk wekten hij en andere sprekers de jongelui op, zich niet met helderziendheid en dat soort zaken bezig te houden en amuletten e.d. af te leggen. In de voor nazorg gereser veerde ruimte werden de gehele dag door pastorale gesprekken gevoerd en gebeden met jongelui. Na Ben Hoe- kendijks preek in de slotmeeting kwa men 's avonds enkele honderden jon gelui naar voren 'om hun leven aan Jezus te geven.' Herhaaldelijk werd uitgeroepen dat Jezus de jeugd wil mobiliseren voor een geestelijke revolutie in Neder land. En die is hard nodig, vertelde 's morgens jeugdleider Nico van Bil- jouw uit Abbenes, want Nederland dreigt 'het centrum van het rijk der duisternis te worden.' Maar daar staat tegenover en dat werd ook door heel wat sprekers verteld een gees telijke opleving in allerlei kerken. Trouwens, het feit dat zoveel duizen den jongeren naar de Jezus-manifesta- tie waren gekomen was volgens da organisatoren al een teken van opwek king. Het begin De eerste One Way Day, vorig jaar, werd door minder dan de helft van het aanjal van afgelopen zaterdag be zocht. 'Dit is het begin van een grote opwekking die God gaat geven', oor deelde Van Biljouw. Bob Meijer praatte 's middags met Ben en Wies Hoekendijk in een zg. 'geheimzinnige stoel' over o.a. de oor log in het Midden-Oosten. Meijer zei dat Mohammedanen en Joden samen terug zullen keren in 'de tent van Abraham'. Maar, voegde hij er aan toe, 'dat kan alleen door het bloed van Jezus Christus'. De Hoekendijks interviewden ook majoor Bosshardt van het Leger des Heils en de tegen abortus aktie voerende pater Koop - man. s' Middags sprak Johan Frinsel, voor zitter van de broederschap van pink stergemeenten in Nederland en direc teur van de jeugdhotels en opvang centra voor verslaafden aan drugs exploiterende vereniging Tot Heil des Volks in Amsterdam. Er is een ge weldige oogst binnen te halen, zei hij. Als Daniël Evangelist Kees Goedhart attendeerde er op dat deze generatie óók geïndoc trineerd wordt door allerlei schadelij ke ideologieën. Hij vroeg zijn gehoor te doen als Daniël aan het hof van Nebukadnezar en niet te buigen voor geestelijke en morele terreur. Daarover sprak Ben Hoekendijk ook in de slotmeeting, waarin de Ameri kaanse gospelgroep The Children of the Day muziek van hoog niveau ten gehore bracht. Velen van jullie zitten in de zuigkracht van het kwaad, riep Hoekendijk uit. Hij merkte verder op dat niet de jeugd, maar een vorige generatie de mogelijkheden voor mo reel verval heeft geschapen. 'Hou in je eigen leven de bijbel als richtsnoer en leef rein', zei hij. 'Jezus wil je helpen een bouwer te zijn. Kies niet voor allerlei filosofieën, maar voor Hem.' In de gebedszaal meldden zich in totaal ongeveer 450 bezoekers om te bidden en te praten over geestelijke problemen. Er waren zo'n tachtig pas torale medewerkers voor beschikbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zuidlaren: ds. B. E. Span, legerpredikant te Zeven (W-Duits- land). dj al: Geschiedenis der 'Koninklijke' rij prof. dr. C. Gerretson - deel 4, c druk. Uitg. Bosch Keuning, B|d. 523 pagina's, gebonden ƒ27,50 delen compleet ƒ120,-). Over prof. dr. C. Gerretson (de fl ricus, de indoloog, de politicus, te nazaat van het Réveil, de letl dige en vooral de dichter G Gossaert) moet nog eens een i boek geschreven worden. Ik zie» boek nog niet meteen komen, II dat mag ni'c't verhinderen het va gen naar een dergelijk werk hiek-x te spreken. Ik zie dat boek nog niet zo sne men, omdat Gerretson een bijz' gecompliceerde figuur was, die lijk in de lengte, de breedte e diepte te peilen is en die alleen iti eon hem passend ki oer kan r ('en gezet do r iemand o'c meei, één faculteit bo/.-t ten waa die niet alleen een dapper histo maar ook een groot kunstenaar zijn' om Gerretsons eigen karak tiek van de door hem gewenst! graaf van stadhouder-koning VI III aan te halen. De aanleiding voor deze wat pei lijke aanhef is de verschijning het vierde deel van 'De Geschie der Koninklijke' (voor wie het'1 duidelijk is: met de 'Koninl a: werd vooral in het voor-ooi ",v spreekgebruik aangeduid de Ki J lijke Petroleum Maatschappij d ter in de Koninklijke/Shell is gaan). De eerste drie delen waren vo oorlog verschenen en behelsdea,k' verhaal tot ongeveer het begin v eerste wereldoorlog. Zij zijn mee één keer herdrukt vorig jaai door Bosch Keuning in E' Deel 4 en 5 (dat nu verschijnt i zelfde band als de herdruk; eve bij Bosch Keuning) is nieuw bevat het door de schrijver nagi tl materiaal - geredigeerd en tot eenheid gebracht door dr. G. PJf ger. De titel van dit geweldige boel EK 'De geschiedenis der Koninklijl ene in zoverre misleidend en onjuis m die titel de inhoud maar amper nes Gerretson doet veel meer dan d ker schiedenis van een bedrijf optek va: In feite gebruikt hij in dit i g deel de geschiedenis van het b st om daar om heen een compleelc haal van de eerste wereldoorlog ijf ven van uit de wat vt'rrassend iev zichtshoek van de bovensta tel ijke en del en nijverheid van de mu lee tionals, zoals die bedrijven opfcncl ogenblik in een actueel politie) irp gon worden aangeduid. an Deze uitgave is. gezien de hi n<|, boekenprijzen goedkoop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2