VS GEREMD IN HULP r I s Israël 656 man verloren Eredivisie-voetbal weer goed op schot t-e UW Grootmachten ijveren voor wapenstilstand Vrees voor verlies Arabische vrienden In deze krant v. d. Velde LM weerlegt intijgingen m Palestijnen tén dag vechten ;ost 25 miljoen Katten in gevaar Frankrijk verlegen met neergeschoten Mirages Priesters uitgewezen geef ze de maar! Winkel moet sluiten na tien inbraken in twee jaar tijd krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidlse Courant christelijk dagblad voor leiden en omgeving ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 MAANDAG 15 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 166 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN. Zoeterwoudsewcg 23. tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylcn van NIJeveltstr. 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur een onzer verslaggevers [IPHOL Sinds het uitbre- van de oorlog in het Midden ten heeft de KLM geen vluch- meer uitgevoerd op Cairo, Tel Damascus en Amman, met jndering van één vlucht op Aviv, vorige week woensdag. vlucht had tot doel vakan- angers op te halen. Op de ïvlucht was geen vracht aan 'd en was minder dan eender- pkfran het aantal plaatsen voor rii- agiers bezet. is het commentaar op de aantij- van een woordvoerder van het ''.u mbineerde opperbevel van de Pa- Ult'jnse commando-organisaties in oet in een interview met »'s Brandpunt, dat zaterdagavond uitgezonden dat de KLM jilligers en ammunitie naar Israël i'liegen. Het is juist dat de KLM dvertenties in Libanese kranten meegedeeld dat, zolang de oor- uurt, niet wordt gevlogen op Tel Cairo, Amman en Damascus, om duidelijk te maken', aldus de 'dat we geen partij hebben jen'. Bureau voor de Boycot van Israël Ie gisteren mee dat luchtvaart schappijen uit de hele wereld en toegezegd, niet meer op Israël illen vliegen. Hierbij zou ook de behoren. Het bureau zal toezien e naleving van de beloften. Een dvoerder van de KLM zei ons 'vraagd, als commentaar op dit ht, niets anders te kunnen zeg- dan dat de KLM sedert vorig einde al niet meer op Israël Hij kon verder geen commen- leveren. laai onderhoudt de KLM weke- vier lijndiensten op Tel Aviv. In stelling tot wat de PTT zaterdag ïdmaakte, kan geen luchtpost naar Israël worden verzonden, tpost bestemd voor Syrië kan wel en aanvaard, omdat nog steeds leiroet wordt gevlogen en deze vandaar via andere maatschappij- ar Damascus wordt vervoerd. Vol- een woordvoerder van de PTT ndt de PTT geen luchtpost uit riand naar het Midden-Oosten ndere, buitenlandse luchtvaart- chappijen. L AVIV (UPI) Israël eft sinds zaterdag 6 oktober geveer 5 miljard uitgegeven de strijd tegen de Arabische den. Een dag vechten kost miljoen gulden zei minister i financiën Pinhas Sapir dit ekeinde. Er is Inmiddels voor jeveer 500 miljoen gulden aan terieel verloren gegaan. Sa- deelde mee dat de defensie- ;roting vanwege de oorlog is ■hoogd van 5 miljard gulden 25 a 30 miljard. «zegd ewolking het algemeen veel bewolking t plaatselijk wat regen. Zwak- tot matige wind in hoofdzaak sen noord en oost, later wei- wind. Maximum temperatu- rond 13 graden. RGEN EN OVERMORGEN: koud met enkele buien. rgen zon op: 07.06 ouder: 17.44 maan op: 20.23 onder: 12.38 Koning FcisaI WASHINGTON, MOSKOU, BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, AFP,-DPA, AP) Ter wijl Amerikaanse regerings functionarissen in liet weekeinde een rookgordijn legden over het gedeeltelijk aanvullen van vlieg tuigen en tanks voor de zwaar aangeslagen Israëlische strijd krachten en de Sowjet-luchtbrug met minstens duizend ton aan SAM-raketten, vliegtuigen en an dere oorlogsbenodigdheden vol gens berichten uit Cyprus onver stoord verder ging, werd in Washington meegedeeld dat de VS en de Sowjet-Unic over een paar dagen de strijdende par tijen een staakt-het-vuren zullen trachten op te leggen, dat.uitgaat van de dan bestaande militaire situatie. Dit zou betekenen dat als er geen wezenlijke veranderingen plaatsvinden aan de fronten, Egypte de oostelijke Meer nieuws over de strijd in het Midden-Oosten op pagiira 7.» Tv-toespraak van de Israëli sche premier Meir Egypte zou 220 tanks heb ben verloren Olietoevoer werd minder Ook Saoedi-Arabië en Jor danië in de strijd oever van het Suezkanaal vast in handen houdt en dat Israël de be standslijn met Syrië heeft opgescho ven. Maar in kringen van de VN overheers te gisteravond dé vrees dat er voorlo pig geen sprake zal zijn van een staken van de vijandelijkheden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger zou volgens de Washington Post zijn Is raëlische collega Abba Eban zaterdag hebben meegedeeld dat de VS hun bestaande militaire overeenkomsten met- Israël zullen blijven nakomen. Syrië zou iets minder dan 700 tanks hebben verloren, de helft van het oorspronkelijke aantal en Egypte tussen de 250 en 300 tanks uit een rotaal van tweeduizend. Binnen de Amerikaanse regering heerst grote verdeeldheid over de grootte van de te verstrekken wapenleverar.ties aan Israël en de spoed, waarmee die gedaan zullen worden. De Amerikaanse regering be vindt zich namelijk in een steeds moeilijker positie, nu haar beste Ara bische bondgenoot koning Feisal van Saoedie-Avabië sinds gisteren ook Saoedische troepen in de strijd heeft geworpen aan het Syrische front, nadat Jordanië zaterdag al on geveer 3000 man troepen naar dat ftont heeft gestuurd. Bovendien neemt het aantal beschuldigingen van Arabische zijde over actieve Ameri kaanse deelname aan de kant van Israël toe. Protest De vlag met de Davidsster wappert van een rupsvoertuig van het Israëlische leger in een kolonne op weg naar Damascus. maar hem tegelijkertijd hebben ge waarschuwd dat de oorlog zich niet onbeperkt kan blijven voortslepen. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zeiden zaterdag dat de VS een deel van de door Israël verloren vliegtui gen zullen vervangen (ongeveer veer tig). maar tegelijkertijd werd door andere Amerikaanse woordvoerders meegedeeld dat overwogen werd 46 Phantoms van de Amerikaanse lucht macht in Europa naar Israël te stu ren, als de Russen zouden doorgaan met het sturen van zware wapens naar de Arabische landen. In kringen van het Pentagon werden .de Israëli sche vliegtuig-verliezen na zeven da gen oorlog op minstens- honderd ge steld, dat wil zeggen meer dan een kwart van de taktische luchtmacht en het aantal uitgeschakelde Israëlische tanks op 650, meer dan eenderde van de oorspronkelijke 1700 tanks. In Washington wordt geloofd dat als de oorlog op de huidige schaal verder gaat en de strijdende partijen geen aanvulling krijgen, Egypte, Syrië en Israël binnen twee weken hun militai re voorraden uitgeput zullen hebben. Syrië zo umeer dan 90 van zijn 250 vliegtuigen hebben verloren en Egyp te (dat luchtgevechten vermeed van- wegje het succes van de SAM-raketten) 80 van zijn ongeveer 500 vliegtuigen. Zn zouden Amerikaanse Vietnam-vete ran en volgens Syrië in Phantoms en Shyhawks van de Amerikaanse lucht macht hoven Syriseh gebied bombar dementen hebben uitgevoerd en zou zélfs één Phantom met Amerikaanse kentekenen zijn neergeschoten. Egyp te protesteerde zaterdag tegen het vliegen van twee Amerikaanse verken ningsvliegtuigen van het type SR-71 boven Cairo op een hoogte van 25 km. Daarentegen nam het Spaanse dagblad Ya he teerder gegeven bericht terug, dat 150 Vietnnam-veteranen en -piloten via Madrid naar Israël waren vertrokken. Het Libanese dagblad Al Anwar meldde uit diplomatieke bronnen te hebben vernomen dat koning Feisal in een boodschap aan de VS gedreigd had de diplomatieke betrekkingen met Washington op te zeggen, de handelsbetrekkingen te verbreken en de oliestroom naar de VS te onder breken. Feisal zou Nixom tevens heb ben verzocht de nieuw benoemde Amerikaanse ambassadeur Atkins voorlopig niet naar Djeddah te sturen, ren. TEL AVIV (UPI) Het Israëlisch opperbevel heeft bekend gemaakt dat 656 Israëlische militairen zijn gedood gedurende de eerste acht dagen van de oorlog tegen Egypte cn Syrië. Tot gisteravond werd algemeen aange nomen, dat Israël veel meer mensen had verloren. Als het cijfer juist is betekent het, dat deze acht oorlogsda gen Israël minder slachtoffers hebben gekost dan de zo succesvolle zesdaagse ooriog van 1967. Er vielen toen 777 Israëlische soldaten en 26 burgers. Het aantal gewonden onder soldaten en burgers bedroeg toen 3006. In de onafhankelijkheidsoorlog van 1948 verloor Israël 4500 soldaten en 1700 burgers. Tot de gesneuvelde Israëli's behoort generaal-majoor Abraham Mendler, opperbevelhebber van de pantser strijdkrachten in de Sinaï. Tot nu toe telde het Israëlische leger 2000 gewonden in deze oorlog. Van twintig soldaten is zeker dat ze krijgs gevangen zijn gemaakt. Israël zelf zou ruim 400 Arabieren, onder wie 58 of ficieren, gevangen hebben genomen. Van een verslaggever ZUTPHEN De politie van Zutphen heeft de bewoners van enkele wijken aangeraden hun dieren zoveel moge lijk in huis te houden. De stad wordt de laatste dagen geplaagd door een kattenmepper, die reeds meermalen heeft toegeslagen. Een aantal katten stierf na met thallium te zijn vergif tigd. Binnenland Artsen achter nieuwe volksverzekering Inspraak ziekenhuis Buitenland Ndxon kiest Ford universiteiten zouden alle len en alle weekends open en zijn om mensen te laten ren die daar overdag geen toe hebben. Oud-minister Veringa Een van de vele doelpunten die dit weekeinde werden gemaakt: Willy van der Kuylen scoort voor PSV in de strijd tegen Go Ahead. Hij is nu topscorer in de eredivisie met tien doelpunten. AMSTERDAM De betaalde voetbal lers in de eredivisie zijn tot nu toe aanzienlijk beter op schot dan in de vergelijkbare periode van het vorig seizoen. Tijdens de eerste negen wed strijddagen van deze competitie wer den in totaal 262 doelpunten gemaakt, een gemiddelde van 3,23 doelpunt per duel. Vorig jaar scoorde de eredivisie in negen wedstrijddagen 221 treffers. Dat is gemiddeld 2.07 doelpunt per ontmoeting. Dit seizoen worden in de wekelijkse negen wedstrijden bijna vijf doelpunten meer dan in de voor gaande competitie gemaakt. PSV levert een belangrijke bijdrage aan de gunstiger ontwikkeling van het aanvalsspel De Einahovense for matie heeft in de afgelopen negen wedstrijden al 32 keer de vijandelijke defensie doeltreffend gepasseerd. Op merkelijk is overigens, dat PSV, in uitwedstrijden slechts drie keer doel trof. De overige 29 goals werden de (vijf) thuiswedstrijden gemaakt. PSV zorgde zaterdagavond voor een voor de club 'historische' uitslag door Go Ahead uit Deventer met maar liefst 10-0 te verslaan. Bij rust stond het al 6-0 in het voordeel van de Eindhove- naren. Willy van. der Kuylen nam vier doelpunten voor zijn rekening. Het betaalde voetbal maakte gisteren gemiddeld meer dan vier doelpunten per wedstrijd. Feyenoord (in de derby tegen Sparta), AZ (tegen De Graaf schap) en NEC (eerste thuisoverwin ning, tegen Roda JC) zorgden alle voor 4-0 resultaten. Ook bij FC Utrecht-Ajax (2-3) werd gretig ge scoord. De Amsterdammers wonnen het duel in het stadion Galgenwaard tenslotte via een door Johnny Rep benutte strafschop. Zie voor uitvoerige reportages de sportpagina's. PARIJS, TEL AVIV, LONDEN. BRUSSEL. ATHENE (Reuter. AP, UPI, AFP, DPA) De Fran se regering heeft Libië gister avond om uitleg gevraagd over het door Israël gemelde gebruik van Franse Mirage-vliegtuigen door de Egyptische luchtmacht in de Sinaï, nadat Israël eerder op de dag een officieel protest bij Parijs had ingediend tegen 'de deelneming van Mirages aan het offensief van de Egyptische lucht macht tegen Israëlische doelen'. In Tel Aviv werd gisteren meegedeeld dat Israël twee Mirages boven de Sinai had neergeschoten. Volgens een mili taire woordvoerder maakten zij waar schijnlijk deel uit van een aantal vliegtuigen dat eerder dit jaar door Libië aan Egypte was overgedragen. Op 26 april maakte minister Eban bekend, dat Israël onweerlegbare be wijzen in handen had dat Libië 18 Mirages aan Egypte had overgedragen. Frankrijk verkocht in 1969 110 Mira ges aan Libië, op voorwaarde dat deze alleen voor de verdediging zouden worden ingezet en niet tegen Israël. Volgens een Frans radiostation zijn hiervan reeds 88 geleverd. De door Israël gekochte en reeds betaalde 50 Mirages werden in 1967 door een Frans wapenembargo getroffen en de verkoop ervan werd door Parijs gean nuleerd. Israëlische regeringsfunctionarissen zeiden gisteren dat de inzet van de Mirages aan het Sinai-front on danks de herhaalde toezeggingen van Parijs nogmaals aantoont hoe wei nig betekenis toegekend moet worden aan internationale garanties, op een ogenblik dat Israël door iedereen gead viseerd werd om op dergelijke garan ties te vertrouwen. Eerder had het Franse weekblad Nou- vel Observateur bericht dat de leve ring van onderdelen voor de Libische Mirages door Parijs momenteel opzet telijk vertraagd wordt om te verhin deren dat ze in de oorlog ingezet worden. Voor vervolg zie pagina 7, kolom 7 SANTIAGO Twee uit Nederland af komstige priesters zijn uit Chili uitge wezen. In hun huizen zouden wapens propagandamateriaal en onderdelen voor een veldhospitaal zijn gevonden. Gisteren werd in Santiago bekend ge maakt dat de paters Hendrik Dielis en Gilbert de Jong zijn. (ADVERTENTIE) bij Lundia moet u er wei voor betalen, maar u krijgt er dan ook méér ruimte voor, soms zelfs 50% meer. 't Is bijna niet te geloven en gewoon in dezelfde rulmtel Barst u soms... aan alle kanten uit uw magazijn of archief, Lundia kan u inderdaad tot 50% méér ruimte leveren Informeer bij Lundia, want 't is echt zi lundia b« varsseveld tel. 08352-8888* de lundia-groep: lundia, nordia, rublo Kerk Chileense kerken verdeeld 2 Jongeren bij Ben Hoekendijk 2 Kunst Koning Lear te melodramatisch 4 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken2 Puzzel 4 Radio en tv i4 Strips, feuilleton 4 Dag maandag 6 Maandbladen 6 Probleem fi Weer 8 Familieberichten lfi Van een verslaggever RIJEN Voor de tiende keer in twee jaar tijd is gistermorgen ingebroken in de winkel van een installatiebureau, de GEKA in Rijen. De firma, die door de verzekeringsmaatschappijen al geruime tijd niet meer wordt opgenomen, is hierdoor zo erg gedupeerd, dat men erover denkt de winkel maar te sluiten. Ook al is het hele terrein rondom de winkel voorzien van hoge hekken en een alarmsysteem, toch heeft men kans gezien door een kapotgeslagen ruit naar binnen te komen en een flink aantal t.v.-toestellen en radio's mee te nemen. Het alarmsysteem werkte volgens de verwachtingen, maar de diefstal werd in zo'n korte tijd uitgevoerd, dat zowel de poiltie als de eigenaar van de zaak te laat aanwezig waren. Het kentekennummer van de auto, waarmee de inbrekers vertrokken, kon worden genoteerd, maar het bleek een gestolen wagen uit Goirle te zijn. RITA 'De pruimen van de kruidenier zijn lekkerder dan die van de supermarkt.' noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Betaalt per: maand; k' De nieuwe abonnee ontvangt gratis de krant 14 dagen Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1