ien Amerikaan leerde ietnamees en raakte |iet de mensen bevriend shoestring lliBlIlSllI Uit de maandbladen verwen ze met +sla Emancipatie en 'nieuwe impotentie' Sociologie Het ik en de afweer mechanismen Wie is van hout... Ikbeno.k.- Jij bento.k. Moeten wij haten? In het land der blinden Amboboeken Nieuwe boeken %lW/KW..VRlTElT ZATERDAG 13 OKTOBER 1973 BUüTTENiLiAlMD /BINNENLAND T19/K19 jn Luce, een van de deelnemers aan het congres in de RAI m pr Aldert Schipper TERDAM 'In 1958 ging ik als een patriottische pas afgestudeerde landbouwkundige naar Viet- om de Vietnamezen te helpen bij de verbouw van zoete aardappelen. Nu sta ik op het punt om naar evrijde gebieden in Zuid-Vietnam te vertrekken.' Aan het woord is Don Luce (39), een Amerikaan iet overkwam dat hij Vietnamees leerde en Vietnamese vrienden kreeg. Luce is degene, die als vertegen- diger van de wereldraad van kor. n 1970 de beruchte tijgerkooien iid-Vietnams grootste gevangenis et eiland Con Son ontdekte. In werd hij 'om bijzondere redenen' and uitgezet. udeerde landbouwkunde. Ik wist, van planten en dieren. Maar ik ;een belangstelling voor politiek, hij een van de belangrijkste cri- van de voortgezette financiële steun van de Verenigde Staten aan de regering van de Zuidvietnamese presi dent Thieu. Hij is hier om tijdens het congres in de RAI in Amsterdam, dat gisteren begon en vandaag voortduurt de bie- de Vietnambeweging informatie te ge ven over de politieke gevangenen in Zuid-Vietnam. In de Verenigde Staten heeft hij sa men met Vietnamese vrienden het 'In- dochinese mobiele vormingsproject' (ADVERTENTIE) IS! 35, Want Shoestring is wel even wat anders dan aardappelen. Shoestring is 't kleine zusje van de gewone friet en is snel te bereiden: in de frituur of zónder vet in de oven. Bovendien kunt u Shoestring kombineren met tal van groenten - denk daaraan als u straks boodschappen gaat doenO ja, wist u dat Shoestring ook een verrukkelijke borrel-snek is? «-02503-7241 tfllc behoudt zich het recht voor haar in deze rubriek toegezonden me en verkort weer te geven. BIJ pu- pordt met de naam van de inzender Brieven kunnen worden ge- het secretariaat hoofdredactie wartel, postbus S59. Amsterdam. Rioolbelasting lMllddierendag tra reden om goed te zijn voor en is m.i., dat de dieren niet en zijn bij de zondeval. Geluk- ft Jezus Christus door zijn lij sterven op Golgotha onze zon iet gedaan. Dit woijdt nog be door zijn opstanding. De hiervan is weer dë liefde tot de naaste. Hiervan zingen wij [gezang 177 (nieuw liedboek fct er een tweede Adam kwam, |s Christus, ntwrc N. Lammens legeerte der idee (2 en slot) ptie, broeder Van Popta, roept het beeld op van Jona, zoals pt het gelijk aap zijn zijde, zat [ten op de ondergang van de [arover'hij het wee had gepro- de benen behaaglijk uitge- een vuurzee kan een machti- iievüik bieden de rug gesteund 'kerkelijke trouw' van 1944. zich met anderen, onder wie toendertijd hebben vrijge- Jin de beruchte synodale be- En e synodale broeders de niet. Waren wij daarmee zul- itige lieden, en zij zulke on- itumperds, over heel de linie? opgezet om de Amerikanen te helpen achter de getallen en de statistieken mensen, hun lijden en hun problemen te onderscheiden. Het project wordt gesteund door de grote Amerikaanse •kerken. 'Ik was dus in 1958 in Vietnam aange komen om les te geven aan een land bouwschool en in verschillende dor pen. Ik dacht oprecht dat ik daarmee de Vietnamezen kon redden uit han den van het communisme. In Amerika was er in die tijd een enorme anti communistische rage', zegt Don Luce. En hij vervolgt: 'Het ging goed met de verbetering van de verbouw van zoete aardappels. Maar langzamerand begonnen de Amerikanen met hun ontbladeringsacties. De aardappelvel den werden veranderd in Woestijnen. Ik was in dienst van de internationale vrijwillige hulpdienst en ik deed miin werk met steun van de Amerikaanse overheidshulporganisatie voor Indo- China AID. Ik vroeg me af. wat ik ei genlijk aan het doen was' Con Son Don Luce zegt: 'Het begon me od te vallen, dat er nu en; dan. leerlingen verdwenen. Die wareii door de rege- rtngspolitie gearresteerd en in de ge vangenis gezet. Ik bezocht hen daar en 't lukte me om er 'n aantal uit te krij gen. Op een dag kwamen er Jwee leer lingen van mij terug uit de'gevangenis van Con Son, het gevreesde eiland. Zij vertelden dat zij daar gezéten had den in cellen van zwaar ijzer met zijn drieën in een ruimte van anderhalf bij drie meter. Eerst kon ik het niet geloven, maar zij maakten een kaart van het gevangeniscomplex. Samen met twee Amerikaanse con gresleden ben ik naar Con Son toe ge gaan. We vroegen of we kamp vier mochten zien. Ze brachten ons naar kamp nummer een. Toen vroegen, we weer om kamp vier. Toen lieten ze ons kamp vijf zien. Maar met.de kaart wisten we kamp vier te vinden. We waren met de directeur van de gevan genis. Hij riep in het Engels dat we kamp vier niet mochten binnen gaan. We klopten toch aan de deur. En de bewaker verstond het Engels van de directeur niet. Hij deed de deur open (ADVERTENTIE) In 1970 bezocht Don Luce (links) samen met twee Amerikaanse congresleden de tijgerkooien van Con Son. I en wij gingen naar binnen. Wat we daar zagen wa.,5 verschrikkelijk. Meer dan 480 kooien in de mannenafdeling. In elke kooi zat en twee of drie gevan genen met vastgeklemde benen. Dat snijdt de bloedsomloop af. Na een paar maanden lieb je benen als ka chelhoutjes. Me t alleen nog maar wat gelei-achtig vle es en huid. Na een half jaar is je onderlichaam verlamd'. Don Luxe verte.it dat de gevangenen hem smeekten oi n water en om eten. 'We spraken met; veel gevangenen in die korte tijd dat we bij de tijgerkooi en waren. Wat ojis opviel was de gro te liefde waarmeo de gevangenen met elkaar omgingen. Eerst begonnen ze frans te spreken^ Daarna sprak ik Vietnamees met h<j-n. Iedereen vertel de wat met hem was gebeurd. Het wa ren allemaal politieke gevangenen. Mensen die een n eutralistisch stand punt innamen. Of mensen die toeval lig een lid van hirt bevrijdir.gsfront hadden gehuisvest'. 'Van de vrouwen teren ongeveer de helft verlamd. Er was een blinde vrouw, ze was blind teeworden doordal de bewakers caustiscW soda van boven in de tijgerkooi in Itëar ogen hadden gegooid. Een andenp vrouw yertelde dat de bewakers van boven op haar urineerden als zij •'Iveigerde de vlag van het regime-Thiefii te groeten. Ik zag daar een meisje bran onze; school, die in een vredesdemonstratie had meegelopen', aldus Don Luce. Hij vertelt zijn reliias misschien al voor de duizendste maal. Maar op nieuw raakt hij er '\ïan onder de in druk. 'Ze gebruiken ^isdadigers om de politieke gevangenen te bewaken in de tijgerkooien', zegjk Don Lucc. Het bericht van de tijgerkooien ging in 1970-'71 de hele vfereld door. Er kwam een protestbeweging op gang. Had dat enig effect? 'De regering in Saigon beloofde dat zij zou stoppen met de kooien. Maar twee maanden daarna gaf zij aan politieke gevange nen de opdracht nieuwe tijgerkooien te bouwen als een zelf-hulpproject. Ze moesten hun eigen kooien bouwen. Toen heeft Saigon de Amerikanen ge vraagd de kooien te leveren'. Don Lu ce toont een fotocopie van een defen sie contract voor 400.000 dollar. Voor dat bedrag moest de marine 384 cel len bouwen, net als de oorspronkelij ke tijgerkooien, maar een paar centi meter kleiner. Schoenpoetsers In de tijd dat hij voor de wereldraad in Zuid-Vietnam was, schreef'hij veel rapporten over de toestand daar. Hij begon steeds duidelijker in te zien wat de oorlog Vietnam aandeed. 'Mensen vluchtten van het platteland naar de steden. Daar was geen werk. De vrou wen kregen soms een baantje in een restaurant. De meisjes verdienden wat in een bordeel. De jongens van een jaar of zeven, acht werden schoen poetser'. Met de schoenpoetsers kreeg Dor Lu ce een speciale verhouding. 'Officieel was het verboden voor kinderen om dit soort werk te doen. Ze werden door de politie opgepakt en opgeslo ten. tenzij ze de politieman een steek penning konden geven van zo'n 50 pi asters (een gulden). Soms hadden de jongetjes niet zoveel geld bij zich. Dan gingen ze achter de tralies'. Don Luce haalde ze uit de gevangenis door nu eens een biertje te gaan drinken met de gevangenisdirecteur of ook door hem wat geld toe te stoppen. Een slof sigaretten werkte soms ook wel, vertelt Luce. 'Ik bracht de jon gens dan weer terug naar hun gezin. Moeilijk was het niet. De directeur was heel aardig voor me. Wel merkte ik dat mijn werk het leger irriteerde. Soms werd ik gevolgd. Maar zc durf den mij er niet uit te gooien. Ik was in dienst van de wereldraad van ker ken. Als ze mij er uit gezet hadden, dan zou dat teveel reactie hebben ver oorzaakt'. Volgens de wapenstilstandsovereen komst mogen er in Vietnam geen po litieke gevangenen meer zijn. Don Lu ce: 'Ze arresteren iemand gewoon als hij politiek niet meer betrouwbaar is. Een vriend van mij schreef een arti kel, waarin hij pleitte voor oen coali tie-regering. De politie pakte hem. Maar hij werd officieel beschuldigd van moord'. Nog steeds zitten in Zu:d-Vietnam honderden mensen in tijgerkooien ge vangen. Mensen die een middenweg proberen te vinden tussen Thieu en de communisten. Na een tijdje wor den ze als mismaakte wrakken vrijgge- laten om de Vietnamese maatschappij te waarschuwen. Om de oppositie te gen Thieu bang te maken. Don Luce: 'Maar de mensen worden tr niet bang door. Ze worden nog kwader. Dan zijn er weer nieuwe kooien nodig. Er ont staat een vicieuze cirkel. In 1963 wa ren er 16.000 politiemannen. Nu zijn er meer dan 120.000. Zolang de VS Thieu blijven steunen, zal dit door gaan'. Luce heeft zelf twee vrienden verlo ren, die in de gevangenis zijn doodge marteld. Verscheidene van zijn vrien den zitten nog. Hij is bang dat hun hetzelfde lot wacht. 'Ik wil alles doen om te voorkomen dat dat gebeurt', zegt Don Luce, een Amerikaan die toevallig Vietnamees leerde en vrien den kreeg onder de Vietnamezen. Hun leed en het onze over de scheu ring hebben wij op die laatste, geza menlijke vergadering van de vereni ging uitgeklaagd in Psalm 80, dat de voorzitter, prof. Vollenhoven, ons toen op de lippen legde. Nog altijd gaat het mij door de ziel. Kan het ook zijn, dat die 'ontrouwe' broeders toen al een muf luchtje aan ons be speurden van de ontbinding die in 1967 consequent naar buiten trad? Kerkelijke trouw die altijd naar het zelfde jaartal 1944 terug nioet grijpen om zichzelf te bevestigen, meent dat zij de tijd stil kan zetten, en daarmee de machtsoefening van Christus en Zijn geest. Echt dat Judaïsme van Jo na, dat zich naast God waant. Kampen D. J. Buwalda (Discussie gesloten) In Gasselte protesteert men, omdat men daar nu 21 gulden voor rioolwa terzuiveringsinstallaties moet betalen, en eveneens rioolbelasting dus een dubbele aanslag. Waar, moeten wij in Nunspeet dan ons beklag indienen, als Avij voor zuiveringsinstallaties 49 gulden en voor rioolbelasting al 34,75 betalen? Dan is het in Gasselte al aardig verdund! Nunspeet mevr. M. Groeneveld VVD In Tr/Kw van 5 oktober meent de schrijver van Vandaag dat Wiegel geen verontwaardiging mag laten gel den over het slot van de troonrede ('niemand trapt daarin'). Dat is ken nelijk alleen voorbehouden aan de aan hangers van christelijke partijen. On gewild geeft de Vandaag-auteur een staaltje christelijke arrogantie weg. Kennelijk verslijt hij de meer dan één miljoen VVD-kiezers voor heide nen. Verder schrijft hij dat mevrouw Van Somerens opmerkingen over weer een schoolstrijd alleen maar ge maakt zijn met het oog op 'mogelijke stemmenwinst in confessionele hoek'. Dat hoeft mevrouw van Someren hele maal niet te doen, dacht ik, want die winst zit er al lang in en is ook verle den jaar al tot uitdrukking gekomen. Bovendien kan mevrouw Van Some ren het voorlopig wel aan die onbe taalbare Willem Aantjes overlaten. Hoe dan ook, noch mijn Tr/Kw, noch Vandaag zou ik graag willen missen. Lisse J. A. Blom De uitgave van bladen als het radi- kaal-feministische Opzij kan bedenke lijke consequenties hebben, zoals in het aanzienlijk minder radikale blad Avenue valt te lezen. In het artikel 'De impotente man' wordt onder meer gewezen op de barok verwoorde stel ling van de Amerikaan George L. Ginsberg dat de emancipatie van de vrouw geleid heeft tot wat hij 'de nieuwe impotentie' noemt. De geë mancipeerde vrouw, meent Ginsberg, is ook in bed eisen gaan stellen aan de man, die faalt, uit angst om te falen. De vrouw zou daarmee wraak nemen 'voor eeuwen van vernedering'. Deze opvatting van Ginsberg wordt heftig bestreden, zoals Avenue ook meldt, door de gezaghebbende seksuoloog Al- bert Ellis, die van mening is dat we hier met 'flauwekul' te makën heb ben: 'Impotentie ïs impotentie. Er is geen nieuwe impotentie. Dat lijkt maar zo. Gezichtsbedrog. Wat vroeger verborgen was, komt nu aan het dag licht'. De situatie is trouwens al ern stig genoeg: volgens de Amerikaanse psychiater David Reuben is waar schijnlijk vijftig procent of meer van de mannen chronisch impotent. In het artikel in Avenue wordt uitvoerig ingegaan op de oorzaken en soorten van wat de Belgische seksuoloog Joe van Ussel smakelijk 'geringe appetijt' noemt. Over de genezing van impoten tie valt weinig te zeggen: iedere pa tiënt moet die, zo leert Avenue, 'in zichzelf zoeken'. Heel andere kost biedt Guus Dijkhui zen, die met drie uit de Tweede Ka mer verdwenen volksvertegenwoordi gers sprak. Geïnterviewd werden H. Kikkert (CHU), J. J. Koningh (DS'70) en A. W. te Pas (Nederlahdse Middenstandspartij). Vooral de ge- dachtenwisseling met Te Pas leverde tragikomische stof op. In een be toog over de 'politieke instelling' die iedereen zou hebben, laat het, overi gens ongelovige, ex-Kamerlid uitko men hoe hij het gebed ziet. Als amb tenaar bij de GGD in Atmsterdam had Te Pas een gereformeifirde chef die niet maar iedereen in 'bet ziekenhuis liet opnemen. Op een dag kwam er een man van wie niet blekend was of hij de ziekenhuiskosten ''wel zou kun nen betalen. 'Mijn chef óverlegde met de administrateur en lóen moest-ie nog even bij die man zijn om iets te vragen en juist op dat ogenblik was die man aan 't biddenJS Toen mijn chef die man zag bidólen, zei mijn chef: we moeten het maar doen. Dat kwam natuurlijk omdat-dte zelf gere formeerd was. Van die man hebben we geen cent gehad. Als <iie vent niet op dat moment had gej>eden, had mijn chef de zaak lang nu\t zo gemak kelijk opgevat'. Mensen van nu moeten zic^i wat min der door hun bazen op deJ kop laten zitten dan hun voorvaderen eeuwen lang hebben gedaan. In het voor hen bestemde blad, Mensen van nu, ver telt drs. N. H. M. Dekker Iten hoe ze hun bazen eens flink def waarheid kunnen zeggen. Mensen vitn nu, be toogt Dekker, 'moeten eens door de tirannie van het gezag he en breken, waaraan ze zichzelf hebben .onderwor pen'. Een van zijn adviezen luidt: ■Drink desnoods een borrel vooraf, maar als de baas u voor do. zoveelste keer van uw werw af haall; zeg dan noeg van om meneer Van .Dalen te maar eens iets als: 'Piet, ik Tieb er ge zeggen. Als ik je tutoyeer komt het bovendien wat makkelijkeruit de mond wat ik je zeggen wil.] Kijk, ik barst van het werk en ietffere keer laat je me maar naar je lpe rennen voor de problemen die jou .dwars zit ten. Ik heb vandaag en de r>sst van de week echt geen tijd meer. Kóm maan dag maar weer eens terug. Dag Piet'. En zo dat er al niet toe le)i-dt dat uw baas zegt: 'Verdraaid, er zit tVx:h meer pit in die vent dan ik da<ht', dan lucht het u in ieder geval bar op'. De vrouwenarts dr. J. J. Bei zet uit een hoe de dokter te werk, gaat als hij erachter wil komen of een echt paar kinderloos zal blijven <»n wat er aan kinderloosheid te doen is. Henja Schneider sprak met een kinderloos echtpaar, dat niet al te zeer lijdt onder het gemis aan nakoimelingen. 'Het leuke is dat er een hele sleep kinderen zijn die hier graag; komen. Ook logeren en zo. En ni'ist alleen kleine kinderen, maar vooral oudere kinderen, of. zeg maar liever jonge volwassenen, zijn hier veel over de vloer'. Te omvangrijke lezers en leze ressen van Mensen van nu kunnen voortaan terecht bij Gratia van der Oye, die de Club voor slankblijvers heeft opgericht en gastvrijheid zal ge nieten in de kolommen van het blad. Encounter beweging Mc gen clubs voor slankblijvers alsr welvaartsverschijnselen worden be schouwd, ook de zogenaamde encoun- tergroepen, waaraan Sekstant een kri tische beschouwing wijdt danken hun ontstaan en bloei aan de vrede die na de strijd om het bestaan is gesloten. De schrijvers van het artikel wijzen daar ook zelf op: 'Het staat buiten kijf dat de hele encounterbeweging niet zo'n vlucht zou hebben genomen wanneer onze welvaart niet groot ge noeg was om meer aandacht te kun nen besteden óan onze psychologische behoeften. De Amerikaanse psycho loog Carl Rogers zegt hierover dat de belangstelling voor encountergroepen en dergelijke bij arme mensen lang niet zo groot is als zij in die lagen van de bevolking, waarin men zich niet meer zo druk behoeft te maken over de eerste levensbehoeften'. En- coutergroepen, die zich met sensiti- vitytraining bezighouden, roepen nog al wat bezwaren op. De auteurs on derscheiden politiek-gerichte kritiek (merkwaardig genoeg in Nederland van links en in de Verenigde Staten van ultra-rechts) en, van psychologen, kritiek op de doelstellingen, werkwij ze en zin van groepstrainingen. Hoe wel ook de schrijvers van het artikel in Sekstant wel bezwaren hebben, vin den ze dat encountergroepen van be lang zijn voor de emancipatie van mens en gemeenschap en dat daarom ook de NVSH er niet aan voorbij mag gaan. In een nieuwe rubriek, die in de vorm van een interview wat dieper zal ingaan op bepaalde ingezonden brieven, spreekt een vrouw wier hu welijk strandde, toen ze hoorde dat haar man een vriendin had, en die nu zelf met een getrouwde man bevriend is. Het was verliefdheid op het eerste gezicht, vertelt ze onder meer; elders in Sekstant betoogt Anja Meulenbelt dat niemand toevallig verliefd wordt. Twee vertegenwoordigsters van de vrouwenbeweging schrijven 't belang rijk te vinden dat die beweging zich met de prostitutie gaat bemoeien. De eerste zin van hun artikel luidt: 'Het is voor ons haast onvoorstelbaar dat het aan het eind van de negentiende eeuw onfatsoenlijk was om na een uur of twee 's middags in de Kalver- straat in Amsterdam te lopen, als je een nette vrouw was tenminste'. Bij zo'n zin rijst de vraag of het dan wel fatsoenlijk was als je geen nette vrouw was. PETER L BERGER EN BRIGITTE BERGER een biografische opzet Heel nieuwe inleiding voor iedereen die belang stelt in sociologie. Opge zet vanuit het gezichtspunt van de lezer, die zichzelf en de samenleving beter wil begrijpen. 336 pagina's - f22,50 ANNA FREUD Eindelijk een Nederlandse uitgave van dit klassieke boek, onmisbaar voor iedereen die inzicht zoekt in leven en handelen van de mens. 150 pagina's - 14,50 JAN FOUDRAINE Éénmalige goedkope, onverkorte her druk van dit opzienbarende boek - uit gebreid met naam- en zaakregisters. 417 pagina's - 12,50 THOMAS A. HARRIS In drie maanden drie drukken van het boek waarvan Foudraine zegt: 'Ik zou het zonder twijfel aan mensen in grote verwardheid - en aan alle personen in hun omgeving - in handen willen geven.' 295 pagina's - 14,50 MARGARETE MITSCHERLICH Een onderzoek naar de motleven voor haat. Geeft de haat bevrijding van angst- en schuldgevoelens? 'Het con flict tussen In- en uitwendige realiteit,' luidt de ondertitel. 250 pagina'3 - 17,50 EVELIEN PAULL Het veel besproken boek van de Jonge vrouw, die tegen haar wil vijf Jaar In psychiatrische inrichtingen door bracht en in opstand kwam tegen wat haar werd aangedaan. 224 pagina's - 14,50 In de boekhandel Wecrkerk. Opstellen aangeboden aan prof. Dr. Garml Stuiveling ter ge legenheid van zijn afscheid als hoog leraar aan de Universiteit van Am sterdam. Van Gorcum Comp. BV., Assen 1973. 286 blz. 35,- (ingebon den). Het is gebruikelijk dat een scheidend hoogleraar als bewijs van dank een opstellenverzameling wordt aangebo den door (oud)medewerkers en vrien den. Ook Garmt Stuiveling, die vanaf 1951 hoogleraar taalbeheersing en vanaf 1956 bovendien hoogleraar Ne derlandse letterkunde was, krijgt zijn weerwerk in de vorm van deze opstel bundel. Naast een aantal artikelen waarin wordt ingegaan op Stuivelings betekenis voor de studie der Neder landse letterkunde, zijn ijveren voor goede culturele betrekkingen tussen Noord, en Zuid, en zijn ontzagwek kende vloed publikaties (een enorme bibliografie), treft men in 'Weerwerk' een kleine twintig opstellen aan over allerhande onderwerpen, van allerhan de kwaliteit. Ik noem er enkele, die niet alleen kwalitatief goed zijn, maar ook heel interessante kwesties aan de orde stellen. Herman Pleij maakt aan 'n onbekend historielied over 't beleg van Poederoijen in 1507 weer eens duidelijk hoeveel kennis noodzakelijk is om tekst uit het verleden zó te be grijpen als hij toenmaals begrepen moet zijn. Hans van den Bergh pleit voor bestudering van niet alleen structuurelementen van een drama tekst, maar ook van de relatie tekst werkelijkheid en tekst-publiek. Het gedegen artikel van E. K. Grootes over Vondels beroemde 'Aenleidinge ter Nederduitsche dichtkunste' (1650) zal menigeen interesseren, omdat daarin door middel van preciese tekst analyse en tekstvergelijking een hecht verband wordt gelegd (hechter nog dan men dacht) tussen Vondels ideeën en die van Horatius. Leo Ross interpreteert een passus uit de Max Havelaar, K.G. Lenstra het gedicht 'De verjaardag' van Staring. Uitste kend leesbaar en buitengewoon ver helderend voor de renaissancistische denkwereld is het opstel van F. Veen- stra over 'Harmonieënleer in de Re naissance'. Ook Enno Endt's interpre tatie van Gorters welbekende vers 'In de zwarte nacht is een mensch aange treden' verdient vermelding. Endt re lateert dit gedicht dubbel subtiel aan gebeurtenissen in Gorters werkelijk heid en weet bovendien allerlei inte ressante opmerkingen over Gorters poëzie en poëziebeschouwing in te vlechten. Naast deze met name genoemde op stellen bevat 'Weerwerk' interpreta ties van Couperus, Van Ostaijen, Nij- hoff en Mathijs de Castelein. Het 'Schaeckberd' van de laatste - ook al zo'n classic op de middelbare school, net als Vondels 'Aenleidinghe' - krijgt een nieuwe interpretatie van Huib den Doel. Hij is niet de enige schaker in deze bundel ook B. Luger doet er aan. Hij schrijft over de schaakkwali- teilen van... Multatuli. T. v. D. (ADVERTENTIE) CqlSTEREW WAAR 'T VOETBALLEN GEWEEST. IK PEWK, IK GA EEN BEETOE VRO&5 PUS OM VSE OOR STAP IK IN PE AUTO MET BEN IK BUMA BU •HET STAPI ON, STAAT JAAR-HEEN' ZE<=iT ME- JK ZE$ AGENT WARDAKR '15 HET STAP/ON..!' Niks mee te ^lAKEN'. ZEcqT 'lE NIEUWE REVU, ALST08UEFT. EEN ARTIKEL OUER PE VERKBER5- \OAAOS Bü EEN VoET- BALWEP- STKUP

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19