Israël kan geen extra hulp van VS verwachten Kabinet zal concessies moeten doen UW BOOT w R mui PPR en D'66 in de rode cijfers itbreiding aasvlakte m de baan In deze krant Christelijk dagblad voor leiden en omgeving Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS pklaringen Geruchten over wapenleveranties ontkend mphouders willen uur in staking Niko Tinbergen deelt Nobelprijs met anderen Kerken vragen gebed voor Midden-Oosten TWEETAL PREDIKANTEN The Rolling Stones in Nederland! krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidlse Courant «straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 164 Stille Rijn 11, Leiden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf OS.30 uur jeuiv zeestrand een onzer verslaggevers HAAG De regering is niet plan de Maasvlakte nog verder te breiden om zeehavens aan te en. Aanvankelijk was dat wèl de ieling, maar het ministerie van eer en waterstaat heeft kortgele- besloten deze uitbreidingsplannen ie kast te zetten'. Dit heeft gede erde mr. H. B. Engelsman giste- meegedeeld in de provinciale sta- van Zuid-Holland, deed dit in antwoord op vragen statenlid Borgman (PvdA) die e weten wat er gaat gebeuren met 5 miljoen kubieke meter zand, die ;omt bij het uitgraven van havens e enorme zandvlakte die ten zui- van de monding van de Nieuwe erweg is aangelegd. Engelsman maakte bekend dat de ring van plan is een voor de kust het eiland Oostvoorne gelegen plaat (de 'hinderplaat') met de ivlakte te verbinden. Langs de jde van de 'hinderplaat' en de zo genoemde verbinding zal dan duinenrij worden aangelegd, na een nieuw recreatief zeestrand intstaan. Men schat dat daarvoor veer twaalf miljoen kubieke me- and nodig is. en dit gebied en de kust van voorne zal dan een binnenwater taan, dat door het storten van 49 ten- kubieke meter zand een wad- chtig uiterlijk zal krijgen. Dit tergebied' wordt dan geheel tot ïrbeschermingsgebied uitgerop- lotte zal het Oostvoornemeer, een inmeer dat tussen Oostvoorne en vlakte ligt en via een dam van lierboven geschetste binnenwater scheiden, met 22 miljoen kubieke r zand ondieper worden gemaakt, na het bestemd zal worden voor sportrecreatie. '"""I BODEGRAVEN 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 iEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE jezegd erpleegkundige moet zich er- lewust worden dat hij in hou- gedrag en kleding een be- ijke bijdrage levert aan de zing van de patiënt. Dr. M. C. de Haan, directeur- geneesheer Eindhovens Diaco- nessenhuis. klaringen, maar voornamelijk de kustgebieden ook enkele ien. Zwakke tot matige wind sen noord en oost. Maximum nperaturen ongeveer 10 gra- DRGEN EN OVERMORGEN: koud, later meer bewolking 6t kans op regen. irgen zon op: 07.01 onder:, 17.51 maan' op: 08.54 onder: 17.59 ernationale len-ruilbeurs HAAG Het is zo goed als ze- JaA o woensdag 20 november iag waarop het wetsvoorstel tot ging van de benzine-accijns in Tweede Kamer in behandeling bijna alle Nederlandse pony*- srs tenminste een uur it: ^taking li gaan. ADVERTENTIE iGELS-PIAIMO'S 3rote keuze bij Israëlische artilleristen vuren ergens np de Golan-vlakte hun veldgeschut af. STOCKHOLM (Reuter, UPI) De Nobelprijs voor geneeskunde 1973 is toegekend aan drie biologen, de Oos tenrijkers Karl von Frisch en Konrad Lorenz en de uit Nederland afkomsti ge Brit Niko Tinbergen (een jongere broer van de Nederlandse econoom prof. Jan Tinbergen, die twee jaar ge leden een Nobelprijs voor economie kreeg). Volgens het Karolinska Institutet in Stockholm, dat de prijs toekent, zijn de drie geleerden 'de meest eminente grondleggers van een nieuwe weten schap, het vergelijkend gedragsonder zoek.' Hun eerste ontdekkingen wer den gedaan aan insecten, vissen en vogels. Maar het is gebleken dat de grondbeginselen ook van toepassing zijn op zoogdieren, daarbij inbegrepen de mens', aldus de verklaring uit Stockholm. Prof. Tinbergen (66), die aan de uni versiteit van Oxford diergedrag do ceert. noemde de toekenning van de Nobelprijs 'een grote aanmoediging'. Dr. Lorenz, 69, wordt wel de 'vader van de ethologie' (de biologische ge dragswetenschap) genoemd. Hij is di recteur van het Max Planck Instituut voor gedragsfysiologie in Seewiesen (West-Duitsland). Prof. von Frisch, 86, was zijn leermeester. Zie verder pagina 13. zitten gegarandeerd vol steen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De grotere pro testante kerken roepen op tot gebed voor het Midden-Oosten. In een brief aan predikanten en kerkeraden roepen de bond van vrije evangelische gemeenten, de evangelisch lutherse kerk, de gereformeerde kerken en de hervormde kerk predikanten en kerkeraden op tot een voorbede dat beide partijen 'de strijd om de vrede mogen winnen'. Mogelijk zullen ook andere ker ken in ons land aan de oproep meedoen, want hij is ter kennis gebracht van alle leden van de raad van kerken. De kerken wijzen op het onher stelbaar leed dat wordt veroor zaakt door het militair geweld. De emoties van vervreemding en haat worden opgedreven. De kerken zeggen te zijn geschokt dat de Arabische landen de be zette gebieden zijn binnen ge vallen op de sabbat, toen Israël juist grote verzoendag vierde. De Tweede Kamer zag er voorlopig van af nu al uitspraken te doen over de verhoging van de vermogensbelas ting en de heffing van statiegeld op auto's. Deze kwesties komen aan de orde bij het dekkingsplan. Zou de Ka mer de regering dwingen ook op deze punten concessies te doen (en daar ziet het wel naar uit), dan dreigt er een gat te ontstaan in het dekkings plan van om en nabij tweehonderd- miljoen gulden. (ADVERTENTIE) Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken zou graag zo snel mogelijk in kontakt willen komen met een PSfjfê die bereid zijn als staflid mee te werken in een haardvuur vakantieweek voor lichamelijk gehandicapten op het F. D. Roosevelthuis te Doorn. Het gaat hierbij om de weken: 20-27 okt. en 10-17 nov. Nadere informaties worden gaarne gegeven door de heer J. van Luit van het A.D.B., Koningslaan 7, Utrecht. Telefoon 030-514341. WASHINGTON, LONDEN, MOSKOU, BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, AFP, DPA, AP) Ter wijl Israël op het Syrische front gisteren een be slissende doorbraak heeft geforceerd, werd door militaire functionarissen in Washington meege deeld dat grootscheepse leveranties van wapens en vliegtuigen aan Israël waarschijnlijk pas na afloop van de oorlog kunnen plaatsvinden. Dan zullen de VS een nieuwe taxatie opstellen van de-Israëlische militaire behoeften, in het licht van de Arabische militaire macht. Huurwaardeen beleid ten aanzien van middenstand opnieuw bezien Van onze parlementsredactie DE-N HAAG Het kabinet-Den Lyl heeft de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer betrekkelijk on geschonden doorstaan. Wel zal het concessies moeten doen op het voorstel de huurwaarde van de eigen woningen te verdubbelen, op zijn beleid inzake liet midden- en kleinbedrijf en de landbouw en zal liet grotere voortvarendheid moeten betrachten met het indie nen van wetten op het gebied van de geluidshinder en de bodem verontreiniging. Wèl worden kleinere uitrustingsstuk ken verder naar Israël verscheept. Eerder had een woordvoerder van het Amerikaanse leger in West-Duitsland geweigerd in te gaan op een radio bericht in de VS, dat 48 Phantom- straaljagers door het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek voor ver scheping naar Israël klaargemaakt worden, ter vervanging van de onge veer zestig neergeschoten Israëlische vliegtuigen. In Amerika wordt veel ophef gemaakt van de Russische wapenzendingen, die met enorme transporttoestellen van het type Antonow direct overgevlogen worden. In Moskou wil men deze berichten bevestigen noch ontkennen, maar legt men de nadruk op Amerikaanse persberichten dat de VS ook al bezig zijn met wapenzendingen naar Israël. Arabische ambassadeurs in Moskou bedankten de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko voor de 'allesomvattende steun en bijstand' Eerder had Washington ieder com mentaar geweigerd op een Ameri kaans krantebericht dat 'n Israëlische Boeing-707 op een luchtmachtbasis in Virginia met raketten cn bommen volgeladen was. President Nixon komt onder steeds grotere druk te staan van kringen uit het congres om de reeds vroeger aan Israël beloofde vliegtuigen in versneld tempo af te le veren, sinds bekend is geworden dat de Israëlische luchtmacht zo zwaar werd geteisterd door de verplaatsbare SAM-6-raketten die tegen vliegtuigen op lage hoogte opereren en waartegen Israël geen effectieve elektronische afweer heeft. Zowel op het Egyptische als op het Syrische front, ter zee en in de lucht ging de strijd onverminderd voort. Volgens Egyptische en Syrische opga ven zouden tot dusver in totaal 403 Israëlische vliegtuigen zijn neergescho ten, terwijl Israël vólgens westerse schattingen zaterdag nog over 488 toestellen beschikte. Wat betreft de oorlog in de Sinaï, be richt Egypte dat Israël opnieuw een tankslag heeft verloren en dat de Is raëlische luchtmacht zonder veel suc ces probeert aan te vallen. Volgens Is raël daarentegen zijn de 'gevechten sporadisch en is er sprake van 'een kat-en-muis-spelletje'. Het zeer gezaghebbende internationale instituut voor strategische studies voorspelt een 'ernstige, kostbare oor log' aan het Suezfront, die hoe de Israëli's ook strijden voor Israël zeer nadelig zal zijn. Zelfs als de Is raëli's daar winnen, zou het wel eens een Pyrrhus-overwinning (dat is een overwinning die de overwinnaar rampzalig uitput, red.) kunnen zijn, aldus het IISS. Over de inzet van de Irakese troepen en de Irakese luchtmacht werd door geen van beide zijden iets gezegd. Soedan en Marokko verhoogden hun troepen-inzet, Jordanië deed niets. Het Internationale Rode Kruis heeft de strijdende partijen nogeens drin gend opgeroepen de nieuwe oorlogsre- gels in acht te nemen, omdat het 'a- larmerende berichten' heeft ontvan gen over het lot van de burgerbevol king in de oorlogsgebieden. Bestands waarnemers van de VN in Syrië heb ben verklaard dat Israël bij de strijd napalm heeft gebruikt. Volgens Palestijnse kringen in Bei roet wachten meer dan 26.000 guerril lastrijders tegen Israël van wie 5.000 binnen Israël en hebben zij in feite een vierde front geopend. De Israëli's hebben toegeven dat guerrillastrijders hier en daar verspreid aanvallen heb ben ondernomen met raketten en mortieren. Maar deze acties werden in een legercommuniqué als 'onbelang rijk' afgedaan en door waarnemers 'bescheiden', genoemd. President Bourguiba van Tunesië heeft een beroep op koning Hoessein gedaan aan de oorlog deel te nemen. Daarmee zou de Jordaanse koning 'de kans van zijn leven' hebben zijn oude geschillen met de Arabische wereld np te lossen. Minister Abba Eban van Israël heeft een verklaring van zijn Egyptische collega Zayyat 'schokkend' genoemd dat de gevangen genomen Israëlische piloten 'oorlogmisdadigers' zijn. De confessionele fracties zijn het gis teren na moeizaam overleg eens ge worden over een gezamenlijke indie ning van moties. Eerder deze week veroorzaakte de CHU bij zijn confessi- onel partners nogal wat wrevel door direct al een motie in te dienen waar in werd geconstateerd dat het prijs- en inkomensbeleid belangrijke secto- Zie verder pagina 5 (ADVERTENTIE) Vandaag: STONES-DAG op VERONICA. Zaterdag en zondag: Stones-concerten in Rotterdam. Nu in de winkelspectaculaire aan bieding The Rolling Stones hit-LP met o.a. Route 66, Tell me, Can I get a witness Decca 6835103 8,90 Veronica's single hittip Sympathy for the devil/ Prodigal Son £3 QECCR 'f, C-ED Étéitk SEï HZJ dr ij.' j fc Cd )|i'j b&'SM wf Van een verslaggever AMSTERDAM D'66 (naar eigen lezing 'politiek springlevend') noemt zichzelf 'financieel op sterven na dood.' De Politieke Partij Radikalen laat een niet veel rooskleuriger ge luid horen: zij noemt zichzelf 'een partij zonder centen'. De positie van D'66 wordt op de hierboven weergegeven wijze om schreven in een oproep aan alle le den van de partij om geld bijeen te brengen. De typering van de PRR staat in een PPR-acticlcrant. In de krant van de PRR staat dat er over 1972 een tekort is. In die laatste uitgave staat dat er over 1972 een tekort is van ruim dertig mille en dat er op het partij bureau een administratieve chaos heerst. Over 1973 wordt weer een te kort van 30.000 verwacht. Het par tijbestuur wil door een serie korte acties de partij er boven op helpen. Op Sinterklaasdag wil men een ton bijeenhebben en op het november- congres komen voorstellen tot con tributieverhoging. In de oproep aan de leden van D'66 vragen partijvoorzitter Ten Brink en de fractievoorzitters in de Tweede en Eerste kamer (drs. J. Terlouw en mevrouw P. Wassen-Van Schaveren) tenminste negentig mille bijeen te brengen, een bedrag dat nodig is om 'te overleven, dat wil zeggen: niet failliet te gaan'. De partij 'wankelt op de rand van dc afgrond.' Een fi nanciële commissie van D'66, die een onderzoek ingesteld beeft naar de 'deplorabele toestand', noemt de situatie 'hoogst kritiek' cn vindt de contributie-ontvangsten 'ten enen male' ontoereikend om dc schulden last (ongeveer 190.000) te delgen. Overigens hebben niet alleen de progressieve partijen financiële pro blemen. Ook dc ARP heeft een fi nanciële actie op touw gezet (in ver band met het komende 75-jarig be staan), die nodig was om liet werk te kunnen voortzetten. Tot nog toe kwam er al 127.500 gulden bijeen, 'een reusachtige reactie', die alle verwachtingen overtreft, aldus ARP- sccretaris D. Corporaal. Binnenland Autoverzekering duurder 5 Verpleegkunde 7 Bevolking groeit tot 2040 13 Buitenland Witte Huis en Agnews val 9 Strijd om Israël 9 en 11 Kerk Gesprek met Daila Lama 2 Bioloog cn theoloog 2 Sport Dam-tweekamp zonder vuurwerk 15 Economie Eigen huis als wapen tegen inflatie 21 Nieuwe boeken 2 Puzzel 2 Radio cn iv 6 Recept 6 Strips, feuilleton K Commentaar 7 noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet Hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; G kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1