sraël verjaagt Jyriërs uit Golan Sombere toon in Israëlische pers >piro Agnew werd uit Washington weggewerkt Oorlog Egyptische soldaten trots op prestaties Generaal Shazli: bekwaam en zeer gezien bij troepen Diplomatieke banden met Israël verbroken Den Uyl bezorgd over Midden-Oosten Kissinger kan niet naar Londen Anonieme oorlogsgift Libië waarschuwt ons land tegen werven vrijwilligers Kritiek op steun aan bevrijdingsbewegingen ÈKKWABrrET DO\I)KK,l>\G II OKToBbR 1973 BUITENLAND T7/K9 ypte versterkt linie langs Suez-kanaal j AVIV/CAIRO/DAMASCUS (UPI, AP, Reuter) Israël heeft de Syri- troepen weer verjaagd uit de hoogvlakte van Golan. Aan het front in de was gisteren overdag weinig beweging, maar Israël maakte gister- id bekend, dat een Israëlische pantserkolonnè door de Egyptische linies gebroken en contact had kunnen maken met een legereenheid, die sinds irdag was afgesneden. Egypte voert nog steeds versterkingen aan over Suezkanaal. -^rovering van de hoogvlakte van in het noorden werd gistera- ■bekend gemaakt door de Israëli- lpremier Golda Meïr in een tele- foespraak. Ze zei, dat de Israëli- groepen de Syriërs nu verder te- rijven in hun eigen land. De pre- ■volg van pagina 1 dag met het bezoek van de Ja- premier Tanaka in Moskou, sraël door de fenomenale bewa- g van de Arabische legers duide- angeslagen is, blijkt uit alle rap- n. Israël heeft geen elektroni- middelen om de SAM-raketten te aliseren, terwijl ook de voortref- anti-tankwapens van de Egyp- en en Syriërs een enorm pro- vormen' Aangezien de Arabische racht vele malen die van de Is- overtreft en de Israëlische macht daarom als een vliegende erie gebruikt wordt, zijn de raketten voor Israël een dodelijk i, vooral nu ze ook al in de Si- de opgerukte Egyptische strijd- iten beschermen. s problemen werden gisteren bo en nog eens extra vergroot door eelneming van ongeveer 17.000 Iraakse troepen en honderd se tanks. Irak deelde bovendien dat het zijn volledige luchtmacht strijd had gebracht. Die lucht- omvat 220 gevechtsvliegtuigen, inder 85 MIG-21-straaljagers en i Toepoloew-16-bommenwerpers. Jordanië dreigde gisteren aan de g mee te doen. Alle reservisten en onder de wapenen geroepen le hulpbronnen voor 'de oorlogs- nning' gemobiliseerd. Dit alles rege de huidige omstandigheden', werd aangekondigd, passagiersdiensten werden giste- ranuit Marokko gestaakt, volgens lemers om de Marokkaanse toe- in nieuwe troepen naar het Syri- pont te laten vervoeren. leraals ernstig de' situatie beschouwd in Israëlische militaire kringen, ■S wel het feit dat zes hoge re- generaals weer in actieWe dienst in opgeroepen, onder wie de mi- van handel en economie, Harm ev, die tijdens dt' 'slijtage- van 1969-'70 stafchef was. Hij peciale functies' vervullen voor uidige stafchef Elazar. De vroe- commandant van de luchtmacht, ■aal Morde'chai Hod kreeg een ale functie in de luchtmacht. En ■aal-majoor Ysehajahoe Gavish, n 1967 de Egyptenaren uit de verjoeg, werd opnieuw tot com- iant van dd zuidelijke Sinaï be id. Eerder werd aangekondigd dat inerale staf zich 'aan het beraden ver de nieuw te volgen strategie 3 oorlog. mier sprak ook van een belangrijke verandering aan het front bij het Su ezkanaal. 'Onze troepen zijn vlakbij het kanaal en zetten de vijand onder druk', zei Golda Meir. Zij benadrukte nogmaals, dat deze oorlog langer zal duren dan die van 1967. 'Wij vechten niet alleen tegen de Arabieren maar ook tegen de Sowjet-Unie, die de Ara bieren steunt door op dit moment nog steeds wapens te leveren aan Egypte en vooral aan Syrië', zo be schuldigde zij. Eerder op de dag al had een hoge of ficier, die aan het noordelijk front vecht, gezegd, dat de bestandslijn daar was overschreden. Israëlische corres pondenten zeiden, dat het leger veel Syrische tanks onbeschadigd kon over nemen, omdat de bemanningen er vandoor waren gegaan. Van Syrische kant kwam er gisteren geen reactie op het bericht, dat de bestandslijnen bij de Golanhoogte door de Israëli's waren overschreden. Iraakse troepen Wel werd gemeld, dat Iraakse troepen oprukten naar het sfagveld. In persbe richten was sprake van honderd zware tanks en tussen de 16.000 en 18.000 manschappen. - Onderweg waren de Iraakse tanks aangevallen door straal jagers van Israël. Irak meldde, dat één vijandelijk toestel was neerge haald. Tot gisteravond hadden de iraakse grondtroepen nog niet deelge nomen aan de strijd. De luchtmacht van Irak zou tientallen aanvallen heb ben uitgevoerd. Hoewel Egypte en Syrië beweren, dat zij de a'fgelopen dagen honderden Is raëlische vliegtuigen hebben neerge schoten, was Israëls luchtmacht giste ren zeer actief. Er werden aanvallen uitgevoerd op verscheidene doelen in beide landen. In Egypte werden een radarstation aan de Middellandse Zee en luchtmachtbases bij Khoesna en Aboe Hammad bestookt. In Syrië wer den olieraffinaderijen, een krachtcen trale, het hoofdkwartier van de mari ne in Minat al-Bayde en het vliegveld van Damascus onder vuur genomen. Syrië zegt, dat bij de luchtaanval op olievoorraden in de stad Homs, 135 kilometer ten noorden van Damascus, veel arbeiders om het leven zijn geko men. Bij het Israëlisch bombardement van dinsdag op Damascus zijn volgens een gisteren uitgegeven verklaring 200 burgers gedood of gewond ge raakt. Ontkend is, dat de luchtaanval het leven gekost zou hebben aan der tig leden van de Russische ambassade. Syrië beweert gisteren 29 Israëlische jagers te hebben neergehaald. Daar mee zou Israël in totaal 133 toestellen aan Syrië hebben verloren. Egypte zegt 103 jagers onschadelijk gemaakt te hebben. Volgens Amerikaanse spe cialisten verloor Israël er ruim vijf tig- Syrië verklaarde in een legercommu niqué, dat gisteravond w.erd uitgege ven, dat de hevige strijd op de hoog vlakte van Golan voortduurde, daar mee de Israëlische melding over de herovering van dit gebied negerend. Syrië zei zware verliezen te hebben toegebracht aan Israël. Waarnemers meldden, dat de Israëlische opmars aan het noordelijk front wordt be moeilijkt door zeer zwaar Syrisch ar tillerie-vuur. Na de verschuivingen van gisteren in de Sinai, die Israël het verlies van de Bar Lev-linie brachten, leek het giste ren betrekkelijk rustig langs het Suez kanaal. Israël zegt dat Egypte een strook van vijf kilometer langs het kanaal in bezit heeft. Een Duitse cor respondent, die gisteren een bezoek bracht aan dit front aan Egyptische zijde, meldde dat Egypte nog steeds, vrijwel ongehinderd versterkingen kan aanvoeren over de vele ponton bruggen, die het over het kanaal heeft geslagen. Egypte zegt, dat zijn tanks nog steeds vorderingen maken in de Sinaï. De Is raëlische commandant aan het noorde lijk front, generaal-majoor Gonen, zei dat zijn troepen de hevigste en lang durigste oorlog in de geschiedenis van Israël uitvechten. Hij zei dat Israël ge confronteerd wordt met een Egyptisch leger, dat is uitgerust met de modern ste wapens. Maar volgens hem is het directe gevaar voor een doorbraak ge weken. 'Dat neemt niet weg, dat de vijandelijke aanvallen massaal en krachtig zijn. Hun taktiek is die van landen, die weinig geven om mensen levens,' aldus de generaal. Optimisme Ook legerwoordvoerder Haim Herzog meende dat Israël de gevaarlijkste fase in de oorlog heeft overleefd. In een ra diocommentaar zei hij, dat Egypte en Syrië een unieke gelegenheid voorbij hebben laten gaan. Zij hebben toege staan, dat Israel het initiatief kon overnemen. 'Wij werken nu niet meer onder de druk van de tijd, maar kun nen nu ons eigen tijdschema aanhou den', aldus Herzog. Hij wees er op dat het soms taktiek van Israël kan zijn om de vijand het eerst iets te laten ondernemen. Mis schien is het Israëlische publiek door de vroegere bliksemsnelle overwinnin gen wat verwend en begrijpt het de nieuwe situatie niet zo goed, opperde Herzog. Libanon Israël heeft Libanon gisteren opnieuw gewaarschuwd dat het niet zal toe staan, dat Palestijnen Libanees grond gebied gebruiken voor acties tegen Is raël. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben Palestijnen veertig tot vijftig zware raketten afgevuurd op dorpen in het noorden van Israël. JERUZALEM Opnieuw hebben twee Afrikaanse staten de diplomatieke be trekkingen met Israël verbroken. Het zijn Rwanda en Dahomey. fc. -f*. - Een Egyptische pontonbrug over het Suezkanaal met op de ach tergrond de duinen van de Bar Lev-linie. CAIRO (AP) Gewonde Egyptische soldaten, die van het front in de Sinaï zijn terug gekeerd hebben verteld, dat zij het kanaal in eerste instantie op rubberbootjes zijn overge stoken om de peilers te plaat sen voor de pontonbruggen. Soldaat Ahmed Ashur, die werd geïnterviewd in een militair zie kenhuis in Cairo vertelde: 'We hebben lang van tevoren voor deze missie geoefend. Ieder van ons wist precies wat hem te doen stond. Onze bootjes staken het ka naal over met krachtige steun van onze artillerie en onze luchtmacht'. 'Het kostte ons slechts een paar minuten om de oostelijke oever te bereiken. We plaatsten in allerijl de brugpeilers en hesen de Egypti sche vlag. Daarna bonden wij de strijd aan met de Israëlische troe pen, die volledig verrast werden', zo vertelde Ashur. Terwijl de Israëli's volgens plan door de voorhoede werden bezig gehouden, was de genie bezig met het aanleggen van de pontonbrug gen, die nodig waren voor de over steek naar de Sinai. Ashur ver klaarde dat hij enkele 'onbeduiden de' verwondingen aan een hand en beide benen had opgelopen. GROOTS OGENBLIK Een andere soldaat met verwondin gen aan zijn gezicht verklaarde dat het hijsen van de Egyptische vlag het teken was voor zijn kameraden aan de andere kant dat het karwei was geklaard. 'Het was een groots ogenblik in mijn leven om te zien hoe de Egyptische vlag zich in de Sinai ontvouwde', zo verklaarde de ze soldaat. Een derde gewonde Egyptenaar, Mohammed Hassan, zei: 'We heb ben lang horen spreken over de onoverwinnelijke Israëlische sol daat. Maar wat we de afgelopen drie dagen te zien hebben gekre gen waren geen soldaten, maar vluchtende muizen'. Intussen spreken de Egyptische le- gercommuniqué's nog steeds over de ene overwinning na de andere. BEIROET (AP) Generaal-majoor Saadeddin Shazli, de staf-chef, die de Egyptische doorstoot over het Suezkanaal in de Sinaï-woestijn heeft helpen voorbereiden, is volgens Arabische officieren, die hem goed kennen, een eerste klasse agressieve bevelhebber. De 49-jarige generaal was de bevel hebber van de speciale elitetroepen langs het kanaal, totdat president Anwar Sadat hem medio 1971 na een zuivering van de militaire top tot stafchef benoemde. Hij is zeer popu lair en wordt door de soldaten als een gelijke beschouwd, zei iemand, die hem goed kent. Zij bewonderen zijn bekwaamheid, zijn voortreffelijke op voeding, hardheid en doeltreffend heid. Kort voor het uitbreken van de Ara- bisch-Israëlische oorlog van 1967 het derde conflict van dien aard, waaraan hij deelnam vertelde Shaz li tegen journalisten, dat hij te Fort Benning in Amerika infanterietaktiek had gestudeerd. Tegen het einde van de jaren vijftig heeft hij ook een cur sus in Rusland gevolgd. Aangenomen wordt, dat Shazli een matigende invloed heeft uitgeoefend op de Egyptische strategische raad. Hij moet Sadat gezegd hebben, dat de troepen nog niét in staat waren tegen Israël in actie te komen, maar dat hij zich bewust was dat zij hoe langer hoe onrustiger werden. 'Ik geloof, dat het hem en de minister van oorlog generaal Achmed Ismail steeds duide lijker werd, dat er in het licht van de voortdurende politieke impasse geen andere keuze was gedaan dan vech ten', zei een Arabische officier. 'En zij hebben de Israëli's duidelijk ver rast', voegde hij hieraan toe. In een rede, die hij dinsdagayond voor radio-Cairo uitsprak, gaf Shazli duidelijk te verstaan trots te zijn op zijn troepen, die dwars door de be roemde Israëlische Bar Lev defensie gordel op de oostelijke oever van het Suezkanaal stootten. Shazli zei, dat door de Egyptische aanval een einde was gekomen aan het sprookje van Israel's superioriteit en dat de oostelijke oever van het ka naal en Sinai een enorm kerkhof voor de vijand waren geworden. ZELFVERTROUWEN Hij merkte op, dat dit eerste succes de soldaten zelfvertrouwen had gege ven en vertrouwen in de leiders, die deze operatie hadden voorbereid. 'Op de een of andere dag', zei hij, 'zal de wereld waardering tonen voor de grootsheid van deze krachtsinspan ning'. Shazli studeerde in 1939 af aan de Egyptische militaire academie en negen jaar later vocht hij mee in de eerste Arabisch-Israëlische oorlog. In 1953 werd hij een parachutist en drie jaar later werd hij commandant van een parachutisteneenheid. Shazli was corpscommandant tijdens de Suez-oorlog van 1956 en diende la ter twee jaar als Egyptische militaire attaché te Londen. In 1965 keerde hij tijdens de oorlog in Jemen terug in actieve dienst. Tijdens dit conflict was hij commandant van een speciale eenheid, die in de bergen van Jemen tegen de royalistische guerrilla's vocht. Oorlog kostte al miljard dollar GAIHO/TEL AVIV (UPI, Reuter) Terwijl de Egyptische dag bladen de trots van de Egyptenaren strelen met foto's van Israëli sche krijgsgevangenen, probeert de pers in Israël haar publiek voor te bereiden op een langdurige oorlog. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft aan het begin van zijn antwoord op de algemene politieke en financië le beschouwingen van de Tweede Ka mer gisteravond zijn grote bezorgd heid over de ontwikkelingen in het Midden Oosten uitgesproken. 'De laatste berichten laten geen ruim te meer voor hoop op een spoedig einde van de gevechtshandelingen. Dit geweld lost echter niets op. De rege ring zal zich met haar beperkte ver mogen blijven inzetten voor een op lossing van de problemen in het Mid den Oosten op basis van de betreffen de VN-resolutie', aldus de premier die de Tweede Kamer dankte voor de steun die vrijwel algemeen voor het regeringsbeleid op dit punt was uitge sproken. WASHINGTON (AP) De Ameri- kaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, heeft verklaard dat hij door de toestand in het Midden- Oosten wellicht gedwongen zal worden zijn reis naar Londen uit te stellen. Hij zou op 13 oktober zijn vertrokken. De minister zei echter, dat hij een reis naar de Volksrepubliek China, die op 20 oktober begint, beslist niet zal uit stellen. TEL AVIV (AFP) In een bank in Tel Aviv kwam gisterochtend een Ame rikaanse toerist binnen. Hij vroeg om een onderhoud met de directeur en overhandigde deze een cheque van 300.000 dollar, 'als steun aan de Israë lische oorlogsinspanning'. Daarop ver dween de toerist, zonder zijn identi teit bekend te maken. In de straten van Cairo gingen de kranten met de foto's van de versla gen Israëli's van hand tot hand. Sol daten werden aangehouden en gefeli citeerd met de successen van het le ger in de oorlog tot nu toe. Met de nederlaag van 1967 nog in herinne ring is het voor de Egyptenaren een opwindende ervaring om nu foto's te zien van rijen ontwapende Israëli's met de handen boven hun hoofd. De Egyptische televisie toonde dinsdag avond een groep van twintig Israëli sche krijgsgevangenen. 'Dit zijn nu de soldaten, die vijand onoverwinnelijk noemt', voegde een commentator er aan toe. Later op de avond zond de televisie een interview uit met de Israëlische kolonel Assaf Yakori. Hij vertelde, dat zijn pantstfrbrigade er niet in ge slaagd was de Egyptische tanks te stuiten. De Egyptische strijdmacht noemde hij 'duidelijk superieur'. ILLUSIES Een aantal kranten in Israël waar schuwde gisteren wat omzichtig tegen de hoop op snelle en gemakkelijke overwinningen. Daarbij maakt men zich de meeste zorgen over de strijd met de Egyptenaren in dd Sinaï. Het onafhankelijke blad Haërets schreef: 'De Egyptenaren zijn erin geslaagd or Jelte Rep stier Spiro Agnew is geveld. Dodelijk bloedend heeft hij nu moeten opgeven, wat hij nooit had en opgeven: het vice-presidentschap van de Verenigde Staten. De beschuldigingen van corruptie oplichting tegen hem, die hij eens Verdomde leugens' had genoemd, zal hij niet langer bestrijden, zoiets Amerika jarenlang zou kunnen bezighouden. gedwongen aftreden van Agnew een vreemde bijsmaak achter, it Agnew, de schetterende spreek- van de zwijgende meerderheid, ft zich in de 'afgelopen weken gedaan als het onschuldige slacht- r van Kremlin-achtige pogingen i politiek te vermoorden. De stel- il dat iemand onschuldig is totdat tegendeel is bewezen, gold kenne- niet voor hem. Voordat er één be- 1 tegen hem op tafel was gelegd, 'dat er één officiële beschuldiging n hem was geuit, was Agnew Is kapot gemaakt. Zijn kansen op glansrol in 1976 waren volgens zelf gereduceerd tot 'nul komma kwade genius in Washington t op sluwe wijze ervoor gezorgd Agnew zo snel mogelijk vertrok, 1 voordat een rechtbank de kans !S. de beschuldigingen tegen Ag- te toetsen. Een van Agnews wste aanhangers, zijn oud-pers- rdvoerder Victor Gold, zegt dat de •president onderworpen werd aan 'Chinese watermarteling', drup water die tenslotte met de dreu- de slag van een moker op het 'd van de gemartelde vallen. In Seval kwamen de druppels uit op- e'ijk aangebrachte 'nieuwslekken.' kwade genius zorgde ervoor dat .Amerikaanse publiek bijna gelijk- met Agnew ervan op de hoogte d gesteld, dat er een onderzoek ingesteld naar de beweringen de vice-president zich schuldig zou hebben gemaakt aan corruptie, af persing en het ontduiken van belas tingen. Dat zou gebeurd zijn in de ja ren '62-'66, toen Agnew bestuurder was van het district Baltimore en in de jaren '66-'68, toen hij gouverneur van de staat Maryland was. Agnew be weert dat de Wall Street Journal een afschrift kreeg van de brief over het onderzoek, zelfs voordat het orgineel bij hem werd bezorgd. De krant ont kent. Na de onthulling in de Wall Street Journal gaf Agnew een verklaring uit, waarin hij bevestigde, dat er een on derzoek tegen hem werd ingesteld, en waarin hij geen ander commentaar wilde geven dan dat hij onschuldig is, dat hij vertrouwen had in de Ameri kaanse rechtspraak en dat zijn on schuld bevestigd zal worden. Maar reeds toen concludeerden commenta toren en partijgenoten, dat Agnews politieke carrière ernstig was geschaad aangezien het Amerikaanse publiek een onberispelijke levenswandel eist van zijn hoogste functionarissen. Op dat moment wist het publiek alleen maar, dat federale rechercheurs in Maryland de beschuldigingen ernstig genoeg vonden om ze verder te onder zoeken. Diepste geheim Dergelijke onderzoekingen behoren in het diepste geheim plaats te vinden, want het ministerie van justitie zou het bewijsmateriaal mogelijk onvol doende kunnen vinden om een forme le beschuldiging te rechtvaardigen. Er worden dan geen verdere stappen on dernomen en het leven gaat rustig verder. Politieke carrières worden niet aangetast en Agnews kansen op de Republikeinse presidentskandidatuur van '76 zouden even gced zijn als voorheen. Het is daarom duidelijk dat degene, dat het nieuws over het poli- tie-onderzoek tegen Agnew voortijdig doorspeelde aan de pers, kwaadwillige bedoelingen had en de vice-president politieke schade wilde toebrengen. Maar ook in de dagen van het onder zoek zorgde Agnews politieke moorde naar ervoor dat er niet veel geheim bleef en dat de zaak voortdurend op de voorpagina's van de kranten kwam te staan. De Washington Post vernam van 'ingelichte bronnen', dat verschei dene aannemers uit Maryland hadden verteld dat ze Agnew geld hadden ge geven in ruil voor bouwopdrachten. De Washington Star-News hoorde een zelfde verhaal uit 'geloofwaardige brcnnen.' De New York Times putte uit 'bronnen in de nabijheid van het onderzoek.' Een razende Agnew trok zijn 'verder-geen-commentaar* voorne men in, noemde de persverslagen 'ver domde leugens' en eiste dat de nieuwslekken gedicht zouden worden. Het hielp niet. De Amerikaanse lezers konden de ontwikkelingen in het on derzoek bijna op de voet volgen, dankzij de 'nieuwslekken'. Ze verna men dat Henry Petersen, de ondermi nister van justitie, belast met het on derzoek, had gezegd: 'We hebben de bewijzen.' Ze vernamen dat een fabri kant Agnew in totaal 15.000 dollar had gegeven. Dat een bankier zijn drankvoorraad regelmatig aanvulde. Dat één van de directeuren van een levensmiddelenconcern hem herhaal delijk giften en goederen schonk. En dat de vice-president een korting had gekregen op de huur van een hotel suite, die hij tijdens de eerste vier- jaar in Washington bewoond had. Korte tijd later lieten de 'nieuwslek ken' onthullingen van een ander ka rakter door. Ze werden nu directer ge richt op Agnew. De Washington Post vernam van een 'oudere Republikein se persoonlijkheid', dat Agnew zeer waarschijnlijk en zeer spoedig zal af treden. Grote krantekoppen, terwijl jornalisten gisten wie de bron van de Post kon zijn. Senator Goldwater mis schien? Maar de grijze senator ont kende ten stelligste: 'Je kunt het niet geloven, maar sneller dan mijn mede werkers ontkenningen kunnen ver spreiden, strooit iemand op het Witte Huis het gerucht rond dat ik de bron ben.' De New York Times kwam de volgen de dat met het verhaal dat een ano nieme hoge functionaris op het Witte Huis zegt, dat 'het het beste voor vi ce-president Agnew zal zijn af te tre den en de president toe te staan een nieuwe vice-president te kiezen.' In middels werd vernomen dat het mi nisterie van justitie met Agnews ad vocaten onderhandelen over vrijwillig aftreden van de vice-president. Het Witte Huis deed echter niets om de speculaties tegen te gaan, integendeel het moedigt ze stilzwijgend aan. Men wil alleen Nixons woorden herhalen, dat hij vertrouwen heeft 'in de inte griteit van de vice-president tijdens de periode die hij als vice-president diende en waarin ik hem ken'. Na drukkelijk werden buiten beschou- Vorige week nog hield Agnew in Illinois een rede waarin hij van leer trok tegen de beschuldigingen van corruptie. wing gelaten de periode van voor 1969, waarin juist de corruptie zou hebben plaats gevonden. Ongekende druk werd uitgeoefend op Agnew. 'Een nachtmerrie', noemde de vice-president hetzelf. Toen president Bhoetto van Pakistan op het Witte Huis kwam dineren, werden de Ag news snel weggeloodst uit het zicht van pers en tv, in plaats van hun ge bruikelijke opwachting te maken bij. de Nixons. 'In de afgelopen maanden heb ik in een hel geleefd', verklaarde Agnew. Tegen een vriend zei hij dat zijn gezin onder geweldige druk staat en dat hij het gevoel heeft met een peloton tegen een divisie te vechten. Partijgenoten vertrouwde hij toe, dat hij zijn politieke ambities en zijn hoop op de presidentskandidatuur heeft opgegeven. De Chinese water marteling uit de nieuwslekken heeft resultaat gehad: Agnew is politiek dood. Volgende artikel: Wie profiteert van Agnews val? het kanaal over te steken met grote hoeveelheden mensen en materieel. Wij zullen die niet gemakkelijk of spoedig kunnen wegwerken.' Een an dere krant vroeg om 'realisme in plaats van illusies.' Radio Tel Aviv meldde gisteren, dat Syrische gevangen genomen soldaten melding hadden gemaakt van gevech ten tussen Syrische officieren en min deren. Israëlische soldaten zouden verscheidene onbeschadigde Syrische tanks hebben aangetroffen, die kenne lijk door hun bemanning waren verla ten. Legerwoordvoerder Haim Herzog zei voor de radio, dat het Syrische op perbevel 'blijkbaar steeds zenuwachti ger aan het worden is.' Volgens hem begon de Israëlische druk aan het noordelijk front nu resultaten op te leveren, maar hij voorzag nog geen beslissende breuk in de Syrische li nies. Bij het Suezkanaal was volgens hem de zaak vast komen te zitten. LENING De oorlog die zaterdag ontbrandde, heeft Israël tot gisteren ongeveer 950 miljoen dollar gdkost, zo cijferde de minister van financiën na vier dagen van oorlog. De minister zei, dat het verlies aan militair materieel daarbij was inbegrepen. De Israëlische rege ring hechtte gisteren haar goedkeu ring aan een staatslening van 238 mil joen dollar ter verdere financiering van de militaire uitgaven. Hoewel hij niet behoorde tot de groep oud-generaals, die gisterdn door Israël weer onder de wapenen zijn geroepen, maakte generaal-majoor b.d. Yisraël Barnea, voormalig militair attaché in Moskou zich gisteren toch verdienste lijk. In Tel Aviv werd hij achter het stuur van een vuilniswagen gesigna leerd. Hij is één van de vele honder den oudere Israëli's, die zich vrijwil lig hebben gemeld om de plaatsdn in te nemen van de jongeren, die dienst moeten doen aan het front. TUNIS (UPI) Libië heeft Neder land, België en Engeland gewaar schuwd tegen het toelaten van zionis tische organisaties voor het oproepen van vrijwilligers voor Israël in hun landen. Abdelati Laabidi, de minister van bui tenlandse zaken van Libic, heeft de Nederlandse, Belgische en Britse am bassadeurs laten weten dat welke mo gelijkheden In die zin dan ook, zullen worden beschouwd als een agressieve daad tegen zijn land en zal leiden tot een doeltreffende reactie van Libië. DEN HAAG Mr. H. van Riel, lid van de Eerste Kamer voor de WD, meent dat de plannen van minister Pronk ontwikkelingssamenwerking) om steun te geven aan bevrijdingsbe wegingen ongunstig zijn voor de sa menhang binnen de NAVO. Deze steun, en ook een eventuele erken ning van Guinee-Bissau wekken bij een deel van het Nederlandse volk de suggestie op dat de NAVO niet ern stig behoeft te worden genomen. De heer Van Riel zei dit gisteren op een studiebijeenkomst in Den Haag. Een ander bezwaar is naar zijn mening ge legen in het feit dat zow(«l de Portu gese koloniën als de republiek Zuid- Afrika qua maritieme strategie 'on misbare schakels' zijn bij een eventu eel conflict in de Indische Oceaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9