Congres over barbaarse toestand Zuid-Vietnam dichtbij pmmentaar Regiem heeft 200.000 politieke gevangenen 'ii'A ibassade (1) ^tbassade (2) ocenten het weer Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Overleg Veiligheidsraad Midden-Oosten muurvast Hulp voor Soedan Bijna 40 ontslagen méér bij Hazewind weerrapporten 'leg godt', een crisisprodukt wenskaart mishandeling [W/KWARTET DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 BINNENLAND TS/K7 o dc. dj< «eer een regering ergens een am- '1^ je vestigt of handhaaft, doet zc daar zo goed mogelijk de be- /an het eigen land en de eigen rs te behartigen. Deze belangen l/.'.n ook liggen in staten waar een d heerst, dat fundamentele men- "bten aan zijn laars lapt. Dit ,-J wordt gewoonlijk, ook door landse regeringen, niet be- wd als een motief om de diplo- ke vertegenwoordiging in zulke op te heffen. Zo zijn de Idadige gebeurtenissen die de [van 1965 in Indonesië volgden, ptreden van de Sowjet-Unie te- 'sjechoslowakijc en de behande- an politieke gevangenen in Zuid- am voor Nederland geen reden st om de betrekkingen met ach- volgens Djakarta. Moskou en i te verbreken. zou alle aanleiding hebben als de aanwezigheid van een landse ambassade in enig deel wereld kon worden opgevat als ken van instemming met het be- |f wanbeleid dat in de omgeving :o'n ambassade wordt gevoerd. echter een opvatting die een •landse regering, als ze haar be- het buitenland een beetje re- wil behartigen, zich moeilijk ei- maken, omdat ze zich dan tea e halve wereld en dat is nog bescheiden raming zou in isoleren. <il het Chili Comité Nederland één land een uitzondering ge zien. Dit comité is er veront- igd over, dat Nederland de jun- Santiago stilzwijgend erkent of erkennen. Hoe begrijpelijk deze twaardiging ook mag zijn het i s een stelletje barbaren, aar in Chili aan de macht is tevens misplaatst, omdat het co- uitgaat van een verkeerde beoor- van de betekenis van een am- Er zou voor zijn standpunt !e zeggen zijn, als er enige kans estond, dat de Chileense junta blijvertje is en spoedig door een regering wordt vervangen, zou een Nederlandse erkenning ipp rs kunnen bijdragen, zij het in goi beperkte mate. tot een bestendi van dit schrikbewind. Deze mo- heid lijkt echter te gering dan an de regering mag worden ge- haar beleid erop te baseren. irlijk betekent dit alles niet. dat regering zich zou moeten gedra- /sof er in Chili niets ten kwade p» underd. Gelukkig; doet ze dat Éyiiet. Terecht heeft ze met woord 0Eka.d uiting gegeven aan haar af- jegens het optreden van de jun- o.a. door de hulpverlening aan 1 op te schorten. it reactiepatroon past ook de be- jeid om onze ambassade open te ik voor vervolgde Chilenen. Mi- Van der Stoel heeft gezegd, dat in] ambassadeur opdracht heeft gc- in dit opzicht een positief en beleid te voeren. k|s prachtig, maar het baat weinig, ie opdracht niet royaal wordt uit- "jj :rd. Bevindingen van Nederlan- die kortgeleden uit Chili zijn te- ofekeerd, hebben op z'n minst twij- wekt aan de gastvrijheid van on- mbassade. Wat b.v. Joh an van Eipen eergisteravond in 'Achter het vertelde, duidde er niet op, i8 Chilenen die in doodsnood een plicht zoeken in het gebouw van diplomatieke vertegenwoordiging, zo worden ontvangen als minis- 'an der Stoel het graag zou zien. ambassade zou, wat dit betreft, nstig afsteken bij die van Scandi- sche landen. Houden die mis- :n minder rekening met het Zuid- ikaanse asylrecht, dat blijkbaar d aan vluchtelingen die op Zuid- ikaanse ambassades zitten, vertrek het buitenland toestaat? Daar ,u 'en ze dan gelijk in, want ook een issadegebouw dat hij voorlopig verlaten kan, is voor menige op- gdc Chileen ongetwijfeld veiliger het grondgebied waarover de jun- :er en meester is. zijn terugkeer van -0011 reis door •Afrika heeft de rector magnifi- van de Vrije Universiteit, prof. I. A. Diepenhorst, opnieuw ge- voor handhaving van de dialoog Zuid-Afrika een zaak die nog- het geding is bij de hele strijd om het verdrag van de VU met niversiteit van Potchefstroom. en interview met het weekblad Ad 'as van de VU verklaarde hij ten- e nog wij nemen aan dat men (fl opmerking goed heeft weergege- in Amsterdam meer dan 25 pro van de bevolking bijvoorbeeld uit namers zou bestaan zouden we rellen krijgen. Een dergelijke situ- is er nu voortdurend in dc Zuid- Ie kaanse steden. a hoogleraar gaat hierbij niet in op Taag wie die moeilijkheden maakt, j el door wiens houding die rellen laan. Wie zich daar van reken- ip geeft, zou moeten zeggen: grootste probleem voor de bevol- van Zuid-Afrika komt hieruit dat bijna 17 procent er van uit 'ken bestaat.' DEN HAAG In Zuid-Vietnam woeden onder soms barbaarse om standigheden 200.000 politieke gevangenen vastgehouden. De voor het merendeel onschuldige mensen zitten opgesloten in tij-- gerkooien, worden gemarteld in kampen en verblijven zonder medische hulp ziek en geschon den door oorlogsverwondingen in gevangenissen en isoleercellen, Er zijn kinderen van elf jaar bij, zwangere vrouwen, moeders met baby's en bejaarden. Het dreigen 'vergeten mensen' te wor den. De publieke opinie is gerustge steld met berichten 'dat de oorlog voorbij is' en 'dat de Amerikanen uit Zuid-Vietnam zijn vertrokken'. Maar het gaat niet goed in Zuid-Vietnam. Om dS5r de aandacht op te vestigen wordt aanstaande vrijdagavond en za terdag in het RAI-congrescentrum in Amsterdam een voor ieder toeganke lijk internationaal congres gehouden. Het is opgezet door de Brede Viet- nambeweging Nederland en Amnesty International, die het congres als aan zet zien tot meer publiciteit over de mensonwaardige omstandigheden in Zuid-Vietnam en tot actie. Actie die vooral van de Nederlandse regering wordt verwacht. Het is de organisato ren een doorn in het oog dat de rege ring in Den Haag - nog niet - de con sequentie heeft getrekken uit de wel geuite conclusie 'dat er ernstige be zorgdheid bestaat over het Zuid-Viet- namese regiem'. Zweden weigert al ja renlang de geloofsbrieven te aanvaar den van een vertegenwoordiger van de Zuid-Vietnamese regering. De Ne derlandse regering heeft de geloofs brieven van een ambassadeur van de regering-Thieu wél aanvaard. Amnesty International en de Brede Vietnambe- weging vinden dat Nederland op z'n minst uit zou moeten gaan van het gegeven dat er meer dan één politieke macht js in Zuid-Vietnam. Dat zou moeten gebeuren door erkenning van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam in Parijs. Actie wordt door de organisatoren van het congres ook zelf ondernomen. Al geruime tijd is een brieven-actie aan de gang, waarbij stelselmatig pre sident Thieu, zijn ministers, gevange nisdirecteuren en verantwoordelijke Amerikaanse regeringsfunctionarissen worden bestookt met opmerkingen over de erbarmelijke situatie in Zuid- Vietnam. Bovendien worden op dit ogen blik pogingen ondernomen een Neder landse. vooral rooms-katholieké missie naar Zuid-Vietnam te sturen om druk uit te oefenen op de rooms-katholieke Thieu. Zo'n. onderzoekscommissie zou uitgebreid kunnen worden met leden van het hervormd breed moderamen, dat onlangs in een brief aan de am bassadeur van Zuid-Vietnam 'z'n die pe bezorgdheid uitte over de 'aantal len en de voortdurende slechte behan deling van de politieke gevangenen in Zuid-Vietnam'. In de brief, die op 13 september jongstleden werd verzonden, verwijst het breed moderamen 'naar de wel haast dagelijkse berichten over nieu we schendingen van de rechten van de mens door de huidige regering van Zuid-Vietnam'. 'In deze berichten is sprake van naar schatting 100.000 tot zelfs ruim 200.000 politieke gevange nen, massa-arrestaties, hechtenis zon der rechtelijk onderzoek, folteringen en geheime executies. Deze berichten zijn zo talrijk dat wij nauwelijks kun nen twijfelen aan de juistheid van de aantijgingen. In ons bezit bevinden zich lange lijsten van namen van mensen die gearresteerd zijn wegens geen andere reden dan dat zij een an dere politieke overtuiging aannemen en dikwijls slechts een pleidooi voe ren voor een politiek alternatief voor Het Zuidvietnamese regiem heeft in Amerika 400 nieuwe tijgerkooicn besteld voor het opbergen van zijn politieke gevangenen. de twee tegengestelde politieke fron ten, die reeds zo lange tijd Zuid-Viet nam in de greep van een verlammen de burgeroorlog hebben gehouden' zo schrijft het breed moderamen van de hervormde kerk aan de Zuid-Vietna mese ambassadeur. Tegelijkertijd zond het breed modera men een brief aan de Amerikaanse- ambassadeur waarin werd geprotes teerd tegen 'de voortgezette politiek der Verenigde Staten die in Zuid- Vietnam toelaat, zo niet bevordert, een programma van intimidatie dat geen onzer zou willen toelaten in het eigen land'. Het breed moderamen haalt een groot aantal getuigenissen aan van mensen die de situatie in Zuid-Vietnam in ogenschouw namen. Zij zijn tot de conclusie gekomen 'dat het huidige regiem in Saigon alleen kan bestaan dankzij de hulp die uit de VS wordt aangeboden. Dankzij het twijfelachtige Phoenix-programma (de door de CIA georganiseerde campagne om de zogenaamde Vietcong-infra- structuur, de politieke leiding van het Nationaal Bevrijdingsfront, te liqui de ren-red.) waarvoor 732 miljoen dol lar is uitgetrokken om op een onzeg baar brute wijze de oppositie tegen president, Thieu tegen te gaan. Dank zij het openlijk contact tussen de ma rine-strijdkrachten van de VS en de Amerikaanse firma Raymond Co om een verder aantal van 400 tijger- kooien te bouwen ondanks het pro test dat nationaal en internationaal gericht wordt tegen deze onmenselijke iscleringsmethode, spreken een pijn lijke klare taal', schrijft het breed moderamen de Amerikaanse ambassa deur. Er zijn de laatste tijd uit heel de we- ADVERTENTIE) Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 ƒ1.000,- 4.367,20 2 jaar 7 «/o 5.000,- 714,70 4'/a jaar 7% °/o 1.000,- 3.573,49 414 jaar 7% 5.000,- 621,49 6 jaar 8 14 ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 814 °/o 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK reld acties tegen de dictatuur van Thieu ondernomen. De paus in Rome heeft een aantal malen een oproep aan Thieu gedaan de situatie in Zuid- Vietnam te verbeteren. Er zijn wit boeken gepubliceerd met aanklachten. Niettemin duurt het schrijnende on recht tegen 200.000 onschuldige men sen in Zuid-Vietnam voort. Twee Amerikaanse artsen die onlangs na twee jaar in Zuid-Vietnam te hebben gewerkt, terugkeerden, publiceerden een alarmerend rapport. De artsen, David en Jane Barton, meldden mar telingen op grote schaal. Mensen, wier enige 'overtreding' was dat ze 'op het verkeerde moment op de ver keerde plaats waren', worden gemar teld met electrische schokken, ze wor den gedwongen vergiftigd water te drinken, sommigen zijn al langer dan een jaar met (in Amerika gemaakte) handboeien aan een ziekenhuis bed gekluisterd, ze lijden aan tbc. Medi sche hulp krijgen ze niet. Toen de twee artsen aanboden mensen te hel pen werd dat door Zuid-Vietnamese en Amerikaanse autoriteiten gewei gerd. Er kan pas echt vrede en her stel in Zuid-Vietnam komen, als eerst de gevangenen worden vrijgelaten, zo zeggen de twee Amerikaanse artsen. Daarover komen vrijdag en zaterdag op het congres in Amsterdam een aantal deskundigen en getuigen spre ken. De organisatoren hebben de steun van een groot aantal kerkelijke en maatschappelijke organisaties. SCHIPHOL Het overleg in de Vei ligheidsraad over de oorlog in het Midden-Oosten is volstrekt vastgelo pen. Dit heeft staatssecretaris Kooy- mans (buitenlandse zaken) gisteren op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit New York, waar hij de Nederland se delegatie bij de algemene vergade ring van de Verenigde Naties heeft geleid. Ook in de Veiligheidsraad is de militaire situatie van dit moment onduidelijk. 'De indruk bestaat, dat beide partijen het moeilijk hebben, maar dat de Is raëli's toch wel terrein teruggewon nen hebben. Zo lang er geen duidelijk beeld van de strijd is zullen de grote mogendheden geen staatot-het-iuiren eisen', aldus de Nederlandse bewinds man, die in New York de indruk had gekregen dat de aanval op Israël voor de Israëli's, maar ook voor de Ameri kanen volkomen onverwacht was ge komen DEN HAAG Nederland zal uit ont wikkelingsgelden 3,05 miljoen gulden bijdragen aan de bouw van een brug over de Nijl in het zuiden van Soe dan, bij Juba, aldus heeft het ministe rie voor ontwikkelingssamenwerking meegedeeld. De bouw geschiedt onder auspiciën van het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties, dat hulp verleent aan het half miljoen vluchtelingen dat na de op stand in Zuid Soedan, die midden vo rig jaar werd beëindigd, naar zijn woonplaatsen terugkeerde WINTERSWIJK Bij de textielfa briek 'De Hazewind' zullen niet 120 personeelsleden worden ontslagen, zo als aanvankelijk de bedoeling was, maar 156. Met de vakbonden is in tussen een afvloeiingsregeling overeen gekomen. Kouder Van onze weerkundige medewerker De lange (koufront)staart van een stormdepressie van 980 millibar bij het Ladagomeer heeft ons geruime tijd geplaagd. De van het noorden uit al-s een witj onder de warme, vochtige lucht dringende koude lucht, gaf aan leiding tot de regen. Deze viel tot woensdagavond in ons land hoofdza kelijk aan de noordzijde van het front, in dit geval ten noorden van de grote rivieren. Boven zuid-Ierland en zuidioest-Eng eland vertoonde het frontgebied in een vore van lage druk, een noordelijke uitstulping (golf), die een vlot transport van het front in zuidelijke richting tegenging. Het iverd daardoor met die regen een slepende affaire. Hier een overzicht van de neerslagaf- tappingen van woensdag overdag: De meeste regen viel ook in Engeland aan de noordkant van het koufront: Rotterdam 1 mm, Amsterdam 5, Bir mingham en Hannover 6, Blackpool 9, Hamburg 10, Den Helder 11, Manches ter 12, Leeuwarden 13, Valley (de zuidoostkust van de Ierse zee) 16 mm. Het eiland Man kreeg het meeste wa ter, namelijk 33 mm in 24 uur tijd. Inmiddels schuift het hele frontensy steem langzaam in oostzuidoostelijke richting weg onder pressie van een huge-drukyebied van 1037 millibar van oost-Groenland tot noord-IJsland. Daardoor is er in de tioeede helft van de week kouder weer te verwachten met noordelijke winden en hier en daar enkele regen- of hagelbuien, maar gelukkig ook zonnige perioden. Hagelbuien kwamen woensdag over dag vooral voor op de route Schoi- land-Denemarken. De middagtempera- turen zullen wat lager worden: 10 tot 12 graden, in Denemarken 6 lot 9 gra den, in noord-Schotland circa 5 gra den. De kans op nachtvorst xoordt la ter in de week groter. Gisteravond om zeven uur ivas het in Groningen met 7 graden al een stuk kouder dan in Vlissingen en Rotterdam, 14 graden, en op het lichtschip Noordhinder. ten westen van Zeeland, 16 graden Celsi- tthbsü sneeuw opklaringen bewolking Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux- Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mlinchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Las Palmas New York geheel bew. regenbui geheel bew. regen licht bew. regen geheel bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. regen onbew. geheel bew. zwaar bew. onbew. sneeuw onbew. half bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. licht bew. half bew. half bew. onbew. onbew. geheel bew. onbew. zwaar bew. licht bew. licht bew. max. neer- temp. slag 14 5 16 15 11 15 15 13 15 14 9 20 23 12 21 14 15 4 18 11 19 16 13 24 16 22 3 16 24 24 4 18 22 25 2 2 9 0 1 4 0.1 0 0 0 0 0.5 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 5 0 0 0 4 10 max te mp. to min. temp. windrichting HOOG WATER: 12 oktober Vlissingen: 1.45-K1.51: Jlaringvlletslulzen: 3.1S-15.37: Rotterdam4.31-1(1.31: Sclieveningen2.49- 15.07: IJniuiden: 3.22-15.40: Den Helder 7.5-1- 20.00: Harllngon: 9.57-22.19; Delfzijl: 11.47. onderredactie van loessmil Het Deense Legoland heeft veel weg van Madurodam. Behalve het meisje op de voorgrond is alles en iedereen er van legobouwsteen opgetrokken, waarvoor zo'n negen miljoen steentjes gebruikt zijn. Legoland is na Kopenhagen de meest bezochte 'stad' van Denemarken: 800.000 toeristen komen er wel per seizoen. (Zie ook: 'leg godt, een crisisprodukt'.) Weinigen buiten Denemarken zou den ooit van het Deense dorpje Billund met z'n hooguit tweeëneen- halfduizend inwoners hebben ge hoord, als daar niet de fabriek stond, toaar dagelijks vijf miljoen lego-bouwsteentjes uit de machines rollen. Billund ligt in een van oor sprong arme streek, een veenge bied dat te vergelijken is met onze Reel. Nu is het een welvarend dorp, door de creatie van het mini atuurstadje Legoland een toeristi sche trekpleister van de eerste or de en zelfs met een eigen vlieg veld, niet van legostenen, maar he lemaal echt. Er vertrekken en lan- uerz niet alleen vliegtuigen van de fabriek, maar ook allerhande toe stellen van normale Europese lijn en charterdiensten Lego, ht speelgoed dat naar schat ting van het bedrijf zelf in handen komt van dertig miljoen kinderen (en hun vader) in alle delen van de wereld, is geboren in de crisis jaren. De gemiddeld veertig gulden die vaders en moeders in ons land jaarlijks uitgeven om de lego-dozen van hun kinderen aan te vullen, betekende in de dertiger jaren een kapitaaltje, waar een heel gezin wekenlang van moest proberen rond te komen. Die magere jaren gingen ook aan de timmerman Krik Christiansen niet voorbij. Omdat hij toch werk loos geworden was, begon hij in het schuurtje achter zijn huis in Billund speelgoed te maken van restjes hout. In 1934 werd de veer tienjarige zoon Godtfred (nu direc teur) van school gehaald om vader te helpen, want het speelgoed moest op de fiets bij boeren in de buurt aan de man tcorden ge bracht. Die boeren ruilden de hou ten kruisjes, boompjes en beestjes welisioaar niet voor gouden eieren, maar wel bracht het luiisvlijt-be- drijfje op die manier voldoende voedsel op om van te leven. Vader en zoon Christiansen had den hun produkten toen al 'lego' gedoopt, een afkorting van het Deense leg godt speel goed en later kwamen ze er achter dat lego ook nog een vorm is van het Latijnse werkwoord dat samenvoe gen betekent. Maar op het moment van die ontdekking was er nog geen sprake van steentjes en ande re elementen samenvoegen, want nog steeds werden er afzonderlijke huisjes, boopmjes en beestjes ge maakt. Het zou 1954 worden, voor het eerste echte bouwsteentje op papier werd geboren. Kort na de oorlog stapten ze in Billund over op het voor die tijd modernste materiaal: plastic. De eerste machine van heel Denemar ken die plastic kon venverken, ar riveerde in het dorpje. En de zoon begon te piekeren over een soort speelgoed, waaraan jongens en meisjes plezier konden beleven en ivaarop ze hun fantasie zouden kunnen botvieren. Bovendien zou het nog geschikt moeten zijn voor kleintjes en groteren. En dat is er nu al zeventien jaar. Meer dan honderd landen kopen het speelgoed dat in het Deense dorp geproduceerd wordt: 97 pro cent van alles wat uit de speel goedmachines komt, is dan ook voor de export bestemd. Aan het principe van de eerste lego-baby is in al die jaren niets veranderd, maar loei krijgt de baby er elk jaar wat nieuwe 'lichaamsdelen' bij. Werelddierendag is vandaag alweer een week oud, maar dat betekent nog niet dat iedereen zo'n dag met een maar weer vergeet. De kinde ren van de vijfde klas van de Am sterdamse Philippusschool hebben er blijkbaar met z'n allen diep over nagedacht, zijn tot de slotsom gekomen dat er nog veel meer ge daan moet worden tegen mishande ling van dieren en hebben daar dit over op papier gezet: 'Ik geef nu een mishandeling wat ik mee heb gemaakt. Dat een me neer een hond in de vuilniskraak- automaat heeft gestopt. En dat vind ik nou mishandeling. Ik trek dus de conclusie dat er geen die ren meer worden mishandeld'. Dat is uit de brief van Glen. Zijn klas genoot Bram heeft een ander voor beeld: 'Een meisje kreeg een hond, Pinto. Ze besloot hem kunstjes te leren. Zij sloeg hem net zo lang tot de hond deed wat ze zei'. En Huig: 'b.v. een man had 72 honden en heeft ze allemaal mishandeld. Hij heeft een hond in een vuilnis auto gegooid. Dit geldt voor alle dieren ook voor katten. Ik hoop dat dit gauw afgelopen is'. Joost heeft ook zo z'n eigen ideeën: 'Ik zou de dieren kunstjes leren en nc/oit slaan anders worden ze vals, en als je ze op je neus slaat dan kunnen ze niet goed ruiken. Ik hoop dat volgend jaar dierenmis handeling is afgelopen'. Erwin heeft aan de duiven gedacht: 'De mensen op de dam vinden het erg dat de duiven om de daken druk ken. Daarom gooien de mensen vergif in de dakgoten omdat ze dat niet willen hebben'. En Wietse be trekt er 'honden, poezen en rtog veel meer dieren bij'. Hans hoopt 'dat als u dit in uw krant zet dat de mensen wat meer nadenken bij wat ze doen' en Albert 'zou graag willen dat u zorgt dat er geen die ren meer mishandeld worden'. Konden we dat maar. De leeuw en het lam die tezamen weiden, naar Jesaja 65 vers 25 (waar de wolf en het lam weiden en de leeuw stro eet gelijk liet rund) vrij geïnterpreteerd door de Britse schilder Andrew Murray. Hij deed liet voor het kinderfonds Unicef, dat zijn werk op 'wens kaart-formaat' (een andere afme ting dan hierboven) afdrukte, in een doosje van tien stuks stopte en het geheel nu voor zes gulden ver koopt ten bate van kinderen in tientallen ontwikkelingslanden. Er zijn twintig van die series en ver der minikaarten, extra grote en op- zetaartcn, die respectievelijk 7.50, 12,- en 10 per doosje kosten. Een geschenkdoos met twintig kaarten en dertig mini- kaartjes samen 22.50) is er ook en bovendien zijn er doosjes te krijgen met tien verschillende kaarten 6,-), allemaal gemaakt door kunstenaars van nu of met afbeeldingen van volkskunst van vroeger. In dc weekagenda 1974 10,-) staan 53 reprodukties van o.a. Mondriaan, Vasarcly, Ivlee en andere kunstenaars van overal ter wereld. Bijna tien procent van alle Unlccf- hulp aan kinderen komt uit de op brengst van deze wenskaarten. Wie wil meehelpen door kaarten te ko pen kan bij Unicef (postgiro 7515, Den Haag) terecht, dat op aan vraag (postbus 1857, Den Haag) best nog een brochure wil sturen ook om dc keus makkelijker te ma ken. 523 PI B tspumcl* 'Een rake klap, Simpkins. Weet Je zeker, dat het de goede man was?' ODESSA, BELGRADO BOEKAREST BARCELONA, tSTANBOEl ALGIERS Tm ANP/KNMI 10-10-73 13 uur van het noorden uit opklaringen* *5»==.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7