'Kabinet komt volgend jaar in grote(re) financiële narigheid' Mammoet-werf 'passeert' de drie bonden Den Uyl Eis tien jaar tegen schietende rovers PTT krijgt nieuwe hoofddirectie Tijd naar Spectrum Hoofdredacteur De f'^DAGWERs"111^ MAGERE VARKENSLAPPEN i /É7« 1 500 gram jfc® BERLINER FRANSE GULDEN DELICIOUS 2kil0 HOLLANDS WITLOF Bundeling acties voor Hulp Vietnam Urk helpt Israël Prof. J. Tinbergen benoemd te Leiden Athenaeumboekhandel wellicht naar Kluwer Landbouwschap wil weer over revaluatie nraten Deining bij Rijn-Schelde-Verolme concern PHILI C0RDA van den burg ;OUW/K.WARTET DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 BINNENLAND T3/K5 Financiële experts KV P en ARP ipaarschuiven fan onze parlementsredaetie fpEN HAAG Het kabinet-Den Uyl dreigt volgend jaar in financiële loeilijkheden te komen bij de vaststelling van de dan aan de orde zijnde be- roting. De financiële experts van twee regeringsfracties drs. Peijnenburg (KVP) en dr. Vermaat (ARP) hebben minister Duisenberg (financiën) gis- sren voor deze mogelijke ontwikkeling gewaarschuwd. verwachte financiële moeilijkhe- sri houden verband met het naar de lening van deze Kamerleden te hoge Uitgavenniveau van de thans ingedien- begroting, nl. een stijging van 11.5 icent, anderhalf procent meer clan tien procent die de EEG in een ihtlijn maximaal heeft genoemd. De- uitgavenstijging is mogelijk ge laakt door een. verzwaring van de be- itingdruk van 0.6 procent, opvoering van andere inkomstenbronnen, zoals een verhoging van de aardgastarieven e.d. van in totaal 0.3 procent en een vergroting van het begrotingstekort met ruim 500 miljoen gulden. Bij gratie van Vooral bij dit laatste punt plaatsten de heren Peijnenburg en Vermaat kri tische kanttekeningen. Een groep des- H Vervolg van pagina 1 etekent in het bestuurlijke vlak ook ien decentralisatie en beleidsuitvoe- ing. Daarom wordt geen sterk cen- alistisch overheidsgezag nagestreefd. )ank het begin van zijn antwoord dank- de premier voor de steun van de ■ogres.sieve partijen aan het kabinet. :n bijzonder woord van dank had ij voor de steun van fractieleider indriessen van de KVP en fractielei- :r Aantjes van de ARP. Het politiek •fichtenveld vraagt in het bijzonder ïel van de fracties van de KVP en RP. Het is immers voor het eerst nds vijftig jaar dat de confessionele artijen zich in een minderheid be nden, terwijl zij aan een kabinet eelnemen, zei premier Den Uyl. luders remier Den Uyl liet geen misver- tand bestaan over het omstreden Woordje 'men' in de begroting van on derwijs. Tot die 'men' moeten worden gerekend zij die direct bij het onder- hijs zijn betrokken. Dat zijn de ou ders, de leerlingen en de schoolbestu ren. Het gaat beslist niet om een in- ioctrinatie of het doorvoeren van een staatsideologie, verzekerde premier Den Uyl. Wel is het zo, dat de men sen zich bewust moeten worden van eze maatschappij in het belang van Ie democratie. >ver de begroting van CRM zei de remier, dat op dit moment nog geen prake kan zijn van een integrale wet ering voor het welzijnsbeleid (kader- ret), waarom met name dr. Kruisinga CHU) en Andriessen (KVP) hadden evraagd. )e premier liet gisteravond weten, lat er in de huurnota die begin vol lend jaar verschijnt, een doorstro- ningsheffing zal worden aangekon- ligd voor diegenen die een te klein leel van hun salaris voor de huur fan hun huis neertellen. De premier freest dat de bcuw van woningwet woningen met name in de grote ste den, nog wel eens in de knoei kan ko nen door de grote kostenstijging bij de tot standkoming van de infrastruc tuur. Premier Den Uyl ontkende dat de in komenspositie van de ondernemers in iet midden- en kleinbedrijf en de land- louw door deze begroting zouden wor- len aangetast. Hij wees erop, dat de nkomenspositie van het midden- en fleinbedrijf al tijdens het vorige kabi- let erop achteruit is gegaan. De oor aken hiervan zijn structureel. Het grootwinkelbedrijf drukt de kleintjes eruit. Hiertegen wil het kabinet juist optreden. De opmars van het grootwin kelbedrijf zou moeten worden afge- terad. Minister Duisenberg (financiën) zal vandaag nader ingaan op dc nade len die de landbouwers van de reva- uatie zonder ondervinden. Opmerkelijk is ook dat premier Den Jyl in zijn antwoord veel terugnam tan de indruk die over een bepaalde 'assage in de troonrede is gewekt. Vamelijk dat de loonsverhoging ten- ninste voor de helft in centen en irocenten gerealiseerd zou moeten torden. Het blijkt nu dat het kabinet liermee de zogenaamde initiële loons- 'erhoging bedoelt, dat is het eerste stukje loonsverhoging waarboven clan nog later komt een prijscompensatie nn andere loonsverhogingen. kundigen heeft er nl. op gewezen dat deze opvoering van het begrotingste kort alleen maar aanvaardbaar is wap- neer de inflatiebestrijding volgend jaar inderdaad sucpes zal hebben. De fractie van de ARP vraagt zich af, of het daarom niet voorbarig is deze ruimte in 1974 reeds geheel te gebrui ken voor de financiering van de over heidsuitgaven. 'Het zou verstandiger zijn geweest zo'n 200 miljoen gulden te bestemmen voor de ontlasting van het dekkingsplan', aldus dr. Vermaat. Drs. Peijnenburg wees erop dat de op voering van de uitgaven voor een groot deel worden gefinancierd met maatregelen die volgend jaar niet her haald kunnen worden. De bijstelling van het begrotingstekort is eenmalig, de verhoging van de aardgastarieven laat zich niet jaarlijks herhalen en op 1975 ligt bovendien nog de claim van 125 miljoen ongedekt EEG-tekort. Al les bij elkaar zal het kabinet zijn be grotingsbesprekingen in moeten gaan met ruim 650 miljoen minder aan mo gelijkheden voor uitgavenverbetering clan zij dit jaar heeft gehad, aldus de heer Peijnenburg. Toch zijn er nu reeds indicaties voor beleidsonderde len waarvoor een meer dan evenredi ge groei mag worden verwacht. Hij noemde de opvoering van ontwikke lingshulp, de uitgaven op onderwijs gebied en de 'aanzuigende werking van de bijstelling van de bijstands norm'. 'De vraag rijst of het kabinet het zichzelf niet gemakkelijker zou hebben gemaakt door de uitgavenstij ging voor de komende jaren wat even wichtiger te doseren. Ik ga er althans vanuit, dat het kabinet zichzelf een langer leven heeft toegedacht dan het komende jaar', aldus de financieel ex pert van de KVP-fractie. Prins Constantijn vandaag 4 jaar Een door prins Claus gemaakte foto van prins Constantijn die vandaag vier jaar wordt. DEN HAAG Aan de directieraad van de PTT zal per 1 december de hoofddirectie technische zaken wor den toegevoegd. Tot hoofddirecteur is benoemd ir. D. van den Berg (54), thans plaatsvervangend hoofddirecteur telegrafie en telefonie. Het aantal hoofddirecties bij de PTT wordt hierdoor echter niet uitgebreid, aangezien de toegevoegde hoofddirec tie de plaats inneemt van de hoofddi rectie algemene zaken en radio, waar van de hoofddirecteur ir. D. A. Al berts, op 1 december met pensioen gaat. De taak van de nieuwe hoofddirectie is op een langere termijn gerichte studie en voorverkenning van nieuwe technieken en de toepasbaarheid daar van binnen het PTT-bedrijf. Relativering' De financieel expert van de PvdA- fractie dr. Dolman relativeerde deze somberheid enigszins met een aantal opmerkingen dat bij een toeneming van de inflatie de overheidsuitgaven niet per sé in het gedrang behoeven te komen, vooral sinds de laatste ja ren niet de lonen maar de winsten de voornaamste inflatiemotor blijken te zijn. Bovendien zijn overschrijdingen van de begrotingsruimte de laatste ja ren verre overtroffen door meevallen de belastingontvangsten, aldus de heer Dolman. Overigens kondigde hij aan dat de PvdA-fractie bij de behan deling van de afzonderlijke begro tingshoofdstukken 'pietepeuterig zal priegelen' om de ruimte wat te ver groten. Zo vroeg hij zich af of alle in vesteringen voor civiele verdediging doorgang moeten vinden. Ook lijkt hem een verdere verlaging bij defen sie mogelijk van ongeveer 40 miljoen gulden. Textie'diefstal opgelost WINTERSWIJK De politie in Win terswijk heeft de spectaculaire textiel- diefstal bij weverij 'De Tuunte', waar enkele weken geleden voor meer dan 100.000 gulden aan kleding werd ge stolen, opgelost. De 29-jarige L. A. C. uit Almelo en de 23-jarige II. S. uit Vroomshoop zijn aangehouden en heb ben bekend. Een deel van de buit is achterhaald, aldus heeft de politie gis teravond bekend gemaakt. Minister-president Den Uyl heeft een onderonsje met mr. M. Van dei- Stoel (buitenlandse zaken), gedurende de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer. AMSTERDAM Met als verzwarende omstandigheid, dat zij voor het plegen van de overval speciaal naar Nederland waren gekomen, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank giste ren tien jaar geëist tegen elk van de drie Franse gangsters, die op 9 mei de Amrobank aan het Valeriuspléin in de hoofdstad beroof den van 75.000 gulden en daarna een schietpartij bij het Hilton hotel veroorzaakten. Berge. President mr. M. Knap voegde er aan toe: 'We horen hier zo vaak, dat de politie ruw optreedt. Het is goed om uit het buitenland eens wat anders te horen.' Blijkbaar overtuigd van een succesvol le afloop hadden ze enkele duizenden guldens in de actie geïnvesteerd. Ze beschikten over dure pistolen een ge huurde auto en tenslotte hadden ze naast honderden guldens borgsom eerst in Amstelveen 1875 gulden voor een maand huur van een flat betaald en daarna voor een huis aan de Min- vervalaan nog eens 650 gulden. De rechtbank doet op 24 oktober uit spraak Het drietal (de 30-jarige Giuseppe P, de 34-jarige Adrien A, en de 36-jarige Pierre F. allen Fransen), dat op aan wijzing van bankemployé's meteen door twee surveillancewagens van de politie werd achtervolgd, had dubbele pech. Eerst botste hun gestolen Fiat op de Apollolaan tegen een bestelwagen en vervolgens liepen zij bij hun vlucht naar de hal van het Hilton-hotel uit gerekend tegen veiligheidsagenten van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, die zich geen moment bedach ten en prompt het vuur openden. Daar bij werden een van de drie Fransen en een veiligheidsagent gewond. Met een mededader werd de gewonde Fransman bij de zijuitgang gearres teerd door de politie, die het hotel in een oogwenk had omsingeld. De derde Fransman liep even later in de val: in een scheerstoel van de kapsalon van het hotel, waar hij zich met grote zelfbeheersing als gewone hotelgast had gemeld. 'Lankmoedig' Uit het verhoor ter zitting bleek, dat de drie verdachten maanden tevoren besloten hadden hun slag in Amster dam te slaan. Ze hadden namelijk ge hoord, dat de Amsterdamse politie ui terst lankmoedig zou zijn en weinig efficiënt georganiseerd. 'Dan zijn ze toch van een koude ker mis thuisgekomen', constateerde de officier van justitie, mr. L. van den Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Drs. A. J. Cuppen, een van de twee hoofdredacteuren van De Tijd, is met ingang van 1 januari benoemd tot hoofdredacteur van de uitgeverij Spectrum-Amsterdam, even als het dagblad een dochteronderne ming van de VNU. De heer Cuppen, die 19 jaar bij De Tijd heeft gewerkt, waarvan ruim tien in de hoofdredactie, zal als medewer ker aan de redactie verbonden blijven. Over zijn opvolging is nog niets be kendgemaakt ADVERTENTIE cUw(^Aller~alleTcBe§te kguze j 150 119 gram 500 1 39 1 gram M GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. H Van een verslaggever NIJMEGEN De katholieke univer siteit te Nijmegen gaat optreden als coördinator bij universitaire acties voor medische hulp aan Vietnam. Woensdag hebben de 'Werkgroep Vietnam' van de katholieke universi teit en het stedelijk comité 'Nijmegen helpt Vietnam' een begin gemaakt met een drie maanden durende finan ciële actie voor een oorkliniek (kos ten een ton) onderdeel van een te bouwen ziekenhuis in Vietnam ten zuiden van de zeventiende breedte graad. Hel ziekenhuis, project van de univer siteiten en hogescholen in Nederland, wordt uitgevoerd onder supervisie van het 'Medisch Conuté Nederland- Vietnam'. Het ziekenhuis met 230 bed den is een ontwerp van de Delftse hoogleraar-architect C. Weeber en zal in totaal 2,5 m ljoen kosten. Voor de oorkliniek, dringend nodig omdat veel kinderen in Vietnam ge- hoorstoornissen hebben opgelopen tij dens de bombardementen, hoopt men van de Nijmeegse burgerij 30.000 en uit universitaire kring 70.000 te verwerven. Dc landelijke actie voor het Vietnamese ziekenhuis moet nog goeddeels van de grond komen. De universiteit van Groningen gaat acties voeren voor een tandheelkundige kli niek, de Vrije Universiteit in Amster dam voor een revalidatiecentrum. URK Onder het motto Urk-Israël zal morgen en overmorgen op Urk een inzamelingsactie worden gehou den ten behoeve van Israël. Alle plaatselijke predikanten, doktoren en het college van B. en W. steunen de inzameling. Advertenties, een geluidswagen en het luiden van de kerkklokken zullen de actie onder de aandacht van de bevol king brengen. De opbrengst is be stemd voor medische hulp. AMSTERDAM De ruim 25 jaar' be staande 'Collecte Israëlactie' begint vandaag een landelijke geldinzameling voor Israël. Onder het motto 'Als uw gedachten in Israël zijn, zorg dan dat uw geld er ook komt', heeft de actie groep aan de Johannes Vermeerstraat 22 in Amsterdam haar postgiroreke ning no. 23434 opengesteld voor giften. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr. J. Tinber gen is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de sociale en de juri dische faculteiten van de rijksuniver siteit in Leiden. Zijn leeropdracht omvat de bovennationale beleidsvor ming ten aanzien van de sociaal-eco nomische ontwikkeling en het milieu beheer. Prof. Tinbergen was gewoon hoogle raar aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, waar hij op eigen verzoek vertrekt. Hij geeft op 8 november zijn afscheidscollege tijdens de bijeen komst waarop de Erasmusuniversiteit officieel wordt geopend. De Rotter damse universiteit is een samenvoe ging van de voormalige Nederlandse economische hogeschool en de Medi sche faculteit Rotterdam. Van een onzer verslaggevers DEVENTER —De twee Athenaeum- boekhandels, in Amsterdam en in Maastricht, zullen mogelijk worden overgenomen door het Uitgeverscon cern Kluwer in Deventer. De twee boekhandels zijn eigendom van de in Amsterdam gevestigde uitgeverij Po lak en Van Gennep. Volgens drs. J. B. W. Polak, directeur van Polak en Van Gennep, is de kans dat de Athenaeumboekhandels worden overgenomen 'heel klein', maar van de zijde van Kluwer wordt het niet uitgesloten geacht dat het zover zal komen. Naar de heer Polak meedeelt, zal er op den duur wel worden sa mengewerkt met Kluwer. Uitgeversmaatschappij Kluwer streeft ernaar haar greep op de boekenmarkt te vergroten door vooraanstaande boekhandels in de grote steden op te nemen in haar vorig jaar gevormde Groep boekhandels. In 1972 zijn onder meer de Westerboekhandel in Rotter dam. boekhandel Broese in Utrecht en de boekhandels van Dekker Van de Vegt in Nijmegen en Utrecht tot het KÏuwerconeern toegetreden. Vol gens mr. H. H. van Andel. directeur van de Groep boekhandels van Klu wer, onderhandelt Polak en Van Gen nep niet om bedrijfseconomische rede nen met Kluwer. Als het tot overne ming komt. zal waarschijnlijk ook het Athenaeum-nieuwsccnlrum in Amster dam in handen van Kluwer komen. Het nieuwscentrum is bedrijfsecono misch van de boekhandel gescheiden. DEN HAAG Het landbouwschap heeft gisteren in een telegram aan premier Den Uyl en de Staten-Gene- raal gevraagd om een nieuw onder houd met een delegatie uit het kabi net over de gevolgen van de revalua tie voor bepaalde sectoren van de tuin- en landbouw. Het landbouw schap heeft over deze gevolgen nieu we berekeningen gemaakt en deze aan regering t'n Staten-Generaal toege stuurd. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De drie vakbonden zijn razend over het feit dat de directie van het Rijn-Schelde-Verplme-concern buiten hen om een zogenaamde strategie-nota lieeft-gemaakt. Uit die nota moet een plan voor herstructurering komen. Een reor ganisatie is destijds (zoals bekend) aanbevolen door de commissie Winsemius. De honden zijn bovendien verontwaardigd, omdat men tot gisteren toe nog geen kennis heeft kunnen nemen van het gewraakte stuk. Een verbolgen P. van der Hei den van de Industriebond CNV zei gistermorgen: De RS V-d'i recti e heeft het over een discussiestuk maar wij als vakbeweging mogen kennelijk niet meepraten. Eerst nadat enkele leden van de centrale ondernemingsraad aan de bel hebben getrokken is ons toe gezegd (gistermorgen), dat >ok wij een exemplaar zullen srijgen. Wij distanciëren ons dan ook van die nota en hou den vast aan de visie van de commissie Winsemius. Die houdt in dat bij een reorgani satie b'nnen het RSV-coneern geen ontslagen mogen vallen. Zoals de zaak nu gegaan is, krijgen wij de indruk ook eens te mogen meepraten over de manier waarop gereorgani seerd moet worden, aldus de heer Van der Heiden. Hoewel de plannen die in het strategie-rapport staan, voor dc bonden nog geheime taal is, haakt de heer Van der Hei den wèl in op een specifiek onderdeel van deze nota. Er zou een concentratie doorge voerd moeten worden van de machinebouw bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschap pij. Hierdoor komt de machi nefabriek van Wilton-Feijen- oord in de lucht te hangen, aldus de heer Van der Heiden. Hij herinnert aan een gesrek van 19 setember waarin de directie van Wilton bezwoer dat de geruchten over eventu ele sluiting ongegrond waren. Bij de machinefabriek van Wilton werken zo'n 300 man. In de nota wordt ook gespro ken over concentratie van de reparatie-afdelingen bij Wil- Lon-Feijenoord. Hierdoor ko nen typische reparatiewerven van Piet Smit en de werf Waalhaven in gevaar. Onrust Als gevolg van het openbaar maken van de RSV-plannen is er bij de betrokken werven grote onrust ontstaan. Een woordvoerder van RSV deelde desgevraagd mee dat de ken nelijke paniek niet gerecht vaardigd is, omdat er slechts sprake is van een discussie stuk. Er zijn nog geen beslis singen genomen. De zegsman hulde zich overigens in stil zwijgen over de door de vak bonden geuite klacht, dat zij niet betrokken zijn bij het overleg en nog niet op de hoogte zijn van de inhoud van het rapport. De commissie Winsemius stip pelde destijds uit dat de inter ne reorganisatie tot doel zou moeten hebben een concentra tie van specifieke werkzaamhe den. Zo zouden er bij de werf van VeroLme op Rozenburg uitsluitend nog mammoettan kers gebouwd moeten worden en zou dc bouw van middel grote schepen overgelaten moeten worden aan bv. Wil- .on-Feljenoord, evenals de scheepsreparatie. Bij de RDM zou dan o.a. de machinebouw geconcentreerd kunnen wor den. Winsemius kwam tot zijn vi sie onder meer ais gevolg van de vele onproduktieve uren binnen de verschillende on derdelen van de concerns. Dit feit was er mede de oorzaak van dat een fusie tussen Rijn- Schelde en Verolme onvermij delijk was. Morgen is er een gesprek tus sen vakbonden en centrale on dernemingsraad. ADVERTENTIE piano- eri orgelhandel arnhemsestraat, 8 amersfoort telefoon 03490-13877

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5