Brede Vietnam Beweging vraagt gemeente adhesie Bijbel keihard over het leven hier en nu Agenda voor Leiden !ondagsschool 'niël 75 jaar eiden mag i,6 miljoen ;aan besteden Kruispunten dit jaar en volgend jaar verbeterd Academische examens Mej. Bikker, pastoraal medewerkster in Leiderdorp: Nieuwe Leldte Courant Werf nee! Wli eeu abonee PPR waardeert wethouder Haasnoot wel Vrijwilligers gevraagd Blikopener met moeilijkheden ROW/IK'WIAjRTTET DONIDFRFHG 11 OKjTOBEIR 1973 STAD EN REGIO L3 Don Luce spreekt in Leiden pan een onzer verslaggevers jEIDEN 1 De Brede Vietnam Beweging Leiden, waarin een aantal politieke partijen, vakbonden en organisaties zich hebben verenigd, dringt er in een brief aan het college van B. en W. op aan lat de gemeenteraad acties, die het lot van politieke gevangenen in Znid-Vietnam kunnen verbeteren, noreel zal steunen. li Iet college van B. en W. heeft eerder i e kennen gegeven geen financiële isteun aan Vietnam te kunnen verle- H ien, een visie, die door de meeste ij'aadsleden wordt gedeeld (dn de ge- neenteraadsvergadering van 22 okto- ier komt d.t ter sprake). De Brede ,EIDEN Deze maand is het 75 aar geleden, dat de Zondagsschool li 'niël werd opgericht. Dit feit zal op 5 lescheide wijze, met de kinderen die i je Zondagsschool bezoeken worden i ;evierd. a De jubilerende Zondagsschool mag 1 ich, gezien de moeilijke omstadighe- b rlen die deze tijd met zich meebrengt, toch verheugen in een behoorlijk aan- lal kinderen, die de Zondagsschool be oeken. 15 leidsters, leiders en assis tenten zijn elke zondag in de weer om de kinderen op eigentijdse, plezie rige wijze het Evangelie te brengen. De toekomst van Pniël kan optimis- isch worden tegemoetgezien, zeker nu het kinderaantal toeneemt. Dat ;eeft de medewerkers moed, deze taak e blijven vervullen. LEIDEN Zo mogelijk nog dit jaar zal een aanvang worden gemaakt met uitvoering van de werkzaamheden, die als het gevolg van het extra'tje van j.6 miljoen ter bestrijding van de werkloosheid, dat aan de Leidse regio s toegekend, eerder ter hand geno- nen kunnen worden. Het gaat om de rolgende projecten: bestrating van ho ren aande Willem de Zwijgerlaan en aanplantingen; aanleg van sportveldeh n het Morskwartier; bouw van een tleedgebouw aan de Montgomery- traat; riolering aan de Toussaintkade; bouw van een kleedgebouw aan de Boshuizerkade; aanleg van een recrea- lestrook bij het sportveldencomplex aan de Noordwijkerweg in Rijnsburg en het herbestraten van verschillende stadsdelen in Leiden. WEUW-VENNEP Een kruidenier aan de Venneperweg trof in zijn siga rettenautomaat acht schijfjes lood aan èr grootte van een gulden. Hiermee :onden sigaretten uit de automaat worden gehaald. De politie stelt een nderzoek in. Vietnam Beweging zegt daarvoor be grip te hebben, maar, schrijft men, 'er zijn andere vormen van steun denkbaar,di e belangrijk kunnen bij dragen tot het slagen van een huilp- verleningsactic vanuit Leiden. We denken hierbij aan een zo unaniem mogelijke adhesiebetuiging met de ac tie door de gemeenteraad, het opwek ken van de bevolking tot steun aan de actie, het verlenen van administra tieve en andere faciliteiten door ge meentelijke instanties en dergelijke'. Collecte De Brede Vietnam Beweging Leiden onderzoekt op dit ogenblik de moge lijkheid om een bepaald project in Noord-Vietnam of in de gebieden die onder het bestuur staan van de Voor lopige Revolutionaire Regering van Zuiid-Vietnam te ondersteunen. Het Medlisch Comité Nederland-Vietnam organiseert in ieder geval van 19 tot en met 24 november een collecte in Leiden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de bouw en de inrich ting van een ziekenhuis in de gebie den van de Voorlopige Revolutionaire Regering. De BVB organiseert vrijdagmiddag een bijeenkomst, waarop de Ameri kaanse journalist Don Luce zal spre ken. Hij heeft twaalf jaar in Vietnam gewoond en mag expert worden ge noemd in de problematiek van dat land. Hij was ook de man die het be staan van de beruchte tijgerkooien, waarin president Thieu zijn politieke tegenstanders (in meerder mate ook ni et-communisten) opsluit. Hij gaat daarbij nogal willekeurig te werk: ook kinderen kunnen het slachtoffer zijn. Vietnam is naar schatting het land van 200.000 politieke gevangenen, het verdrag van 27 januari van dit jaar ten spijt. De plaats van de bijeen komst, die om 2 uur begint, is zaal 8 van het Academiegebouw aan het Ra penburg. Ook niet-studenten zijn daar bij welkom. Kinderen in een kooi: afschrikwekkend gevolg van.een intolerant regime. Congres Dezelfde Don Luce is een van de sprekers op eer. congres, dat vrijdaga vond van half zeven tot elf uur en za terdag van tien tot zes uur in het RAI-congresccntrum in Amsterdam wordt gehouden. De organisatie hier van is in handen van de Brede Viet nam Beweging en Amnesty Internati onal. Andere sprekers zijn onder meer Sean McBride, voorzitter van Amnesty International en Hans Göran Franck, secretaris van de commissie van onderzoek naar de Amerikaanse oorlogsdaden ir. Indo-China. Er zal tijdens het congres een simultaanver- taldng in het Nederlands, Engels en Frans worden gegeven. Belangstellen den in Leiden kunnen kaarten bestel len op het adres Nóordeinde 5. DONDERDAG 11 OKTOBER Zaal Bevrijdingskerk. S uur: afd. Zuid-West Christenvrouwepbond, ds. D. J. Hagen uit Melbourne over 'Gebed on'der de pet'. Stadhuis, 6 tot 8 uur: spreekuur soc. raads vrouw. VRIJDAG 12 OKTOBER Rapenburg 24. 22 uur: Jazz Zolder Hot Hou se, The Allan Lorillard Set. Zaal Bevrijdingskerk. 7 tot 9.30 uur: ruilclub Boshuis voor verzamelaars. Vestestraat 40.8.30 Imperium met 'Bloed om bloed' ZATERDAG 13 OKTOBER Volkenkunde, Steenstraat la, 2.30 uur: Kin derfilm 'Het verlaten jacht'. Vestestraat 40, S.30 u.: Imperium met 'Bloed om bloed'. Apotheken regio Lelden; De avond, nacht en zondagdiensl van de apotheken in de regio Lelden wordt waargenomen van vrijdag 5 tot 12 oktober door apotheek Reljsi, Steenstraat 35, Leiden, en de apotheek te Voorschoten, Tevens op zaterdag tot 6 uur nam. de Oegst- geester Apotheek, Wtlhelminapark 8. FILMS IN LEIDEN TOT 18 OKTOBER Camera: Geprolongeerd 'El Cid' 14 jaar. Ie dere avond 20 uur vr en do 14. KindermaU- nee za, ma, di en wo middag 14.30 uur zo 14 en 16.15 uur "Het Teken van Zorro'. Nachtvoorstelling: vr en za 23.30 uur 'La chen In d'o nacht', 18 j. OEGSTGEEST Vreugde gisteren op het Rijnlands Lyceum: het nieuwe gebouw van deze school aan de Apollolaan werd officieel geopend. Een periode van steeds nijpender wordende ruimtenood is daarmee afgesloten. Het gebouw (zie foto) heeft eeu multi-functioneel karakter: behalve als schoolgebouw kan het als gemeenschapscentrum dienen. Lido: Geprolongeerd James Bond, On her Majesty's secret service' (eng,) 14 J. Studio: 'Angela' (Ned.) 18 j. Trianon: 'The Family' 18 j. (eng.) Luxor: 'The Bridge over the river Kwal' 14 j. 14 en 20 uur. Rex: 'Meet Ginger' 18 j. normale tijden. DIENSTVERLENING A RC HIT EKTEN-Informatiecentrum Rijnland Donderdagavond 19.30-21 30 uur zitting in Lelds Volkshuis Apothekersdijk 33, tel. af spraak noodzakelijk, tel 01710-26385 op alle werkdagen tussen 2 en 5 uur, Juridisch adviesbureau Leiden, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 10 tot 13 uur, bovendien donderdagavond van 19-21 uur. In Noord in het gebouw De Zeven sprong aan de Beatricstraat op vrijdag van 19 tot 21 uur. Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Leiden: Kantoor Haarlemmerstraat 73-b, Lei den, tel. 30360. Openingstijden dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van 9.30 tot 12 uur: woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en donderdagavond van 19 tot 21 Stlhtlng Gezinsverzorging Lelden: Gezinsver zorging. hulp aan bejaarden en chronisch zieken. Spreekuur ma t.m. vrijdag 9 tot 10 uur. Lange Mare 45. tel. 49441. Dienstencentrum: Noordeindsplein 2b. tel. 40483. algemene informatie dagelijks van 9-10 Actie Moeders voor Moeders: Opgave zr. E. Janssen-Niemeyer. Hofdljck 32 Oegstgeesl. lel. 01710-53652. HAZERSWOUDE/KOUDEKERK Minister T. Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft Koudekerks Eer- ste-Kamerlid Eibert Meester (PvdA) meegedeeld dat Rijkswaterstaat nog dit jaar op het kruispunt Rijndijk- Frederik van Eedenplein een voorsor- teerstrook zal maken voor het snelver keer uit de richting Alphen dat de wijk Rhynenburch wil inslaan. Ook zal er dit jaar nog een tijdelijke ver keerslichteninstallatie worden ge plaatst. De minister stelt in het vooruitzicht dat de definitieve verbeteringen van de kruispunten Rijndijk-Bruggestraat. Rijndijk-Frederik van Eedenplein en Rijndijk-Gemeneweg eind oktober 1974 kunnen zijn voltooid. LEIDEN, 9 oktober Geslaagd: Kand. ex. W 3 W. en N. de heren F. C. Kok, Den Haag, G. Vink Leiden, P. W. A. v d Ede Leiden, H B Ho- genhout Leiden. J B. den Hertog Zoeterwoude, kand. ex. N 1 de heer A. P. M. van Slingerland Leiden, kand. ex. B 1 W. en N. mevr. C L Keizer-Plate Utrecht, kand ex. B 4 W. en N mej J. Jansen Verplanke Leiden, de heer P. J. Mantel Den Haag, kand. ex. F 1 W. e N. mevr. S. J Sie Tjoeng Bilthoven, doet. ex scheikunde mej. A. S. Rutgers Den Haag de heer F P. A. Zweegers c.l. Leiden, doet. ex. geologie de heer T. J Galon Leiderdorp, doet. ex. biologie de heren N. M. Gerrits Leiden, E. M. Kugrer Leiden, doet. ex. farmacie de heer T. H. M. B. P ten Horn Den Haag LEIDEN Geboren: Dian z v H de Wolde en G van Zuijlen, Anna E d v G van der Zwam en E Spaargaren. Kim S S d v E Rad- ha Kiliun en C Zoomers. Richard z vK Zulj- derduiin en M Marie, Johannes G z v G Hendrikse en J de Wit, Eveline I d v W Al- bers en G Rietberg, Albrecht z vA van Eg- mond en J Spaanderman, Patrick J z v H van der Does en M Neuhoff. Richard A z v H van der Plas en A van Muijen, Martinus W L z v L van Ineen en A Noordermeer. Overleden: J E MHijman 1973 dochter, A M van Went 1879 geh gew met C Temmerman. Gehuwd: P Pouw en M Don. D Schoonwater en J Brinks, P Reijngoud en H van der Krogt. (ADVERTENTIE) door S. J. de Groot LEIDERDORP 'Ik kan mij goed voorstellen, dal deze tijd men !n verontrusting bezorgd. Er verandert in hun ogen ook zoveel. Dat tan iemand een onbehaaglijk gewei geven. We zijn nu eenmaal ge echt aan onze zekerheden. Maar ik vinid ook dat het bijbels verant woord is je telkens opnieuw te oriënteren en niet krampachtig vast houden aan allerlei volksvoorstellingen van het geloof of allerlei wat daarmee te haken heeft. Het is toch al vaak gebleken dat als je [erkelijk de Bijbel als toetssteen gebruikt, vele menselijke opvattin gen niet meer houdbaar zijn.' Mej. Pieternella Bikker (25 jaar), die haar werk als pastoraal medewerkster n de Geref. Kerk van Leiderdorp is begonnen, vertoonde in het gesprek dat ik met haar ha'd, een openheid naar beide kanten. Zij probeert men sen die het met de veranderingen in kerk en theologie moeilijk hebben, te begrijpen, maar dat verhindert haar niet, zelf te speuren naar de bedoe ling, de zin en het perspectief ervan. 'Immers, het gaat om de zeggings kracht van de Bijbel en het Evangelie nu, voor de mens van deze tijd'. In gerold Mej. Bikker, wier opdracht in Leider dorp ondér meer de catechese aan jongere kinderen, kringwerk en eens in de maand het voorgaan in een kerkdienst bevat, had aanvankelijk an dere studie aspiraties dan de theolo gie. 'Ik ben er echt in gerold. Toen ik het gymnasium er op had zitten, was ik er heilig van overtuigd, dat thelogie mijn studierichting niet zou worden. 'Ik ben toen biologie gaan studeren, blaar op den duur bevredigde dat mij jniet meer zo. Ik vond het te abstract. Ik had het gevoel, dat maar een klein deel van mijn persoonlijkheid bij die' studie betrokken was. Of anders ge zegd; ik kon me er niet in uitleven. Het waren enkele vrienden die mijn belangstelling voor de theologische studie wekten. Ik ben het dus echt om de studie gaan doen. Daarbij komt dan nog dat het gezin waarin ik ben opgegroeid, kerkelijk meelevend is, zodat ik er niet vreemd tegenover nfli "H*" ocniwwoiM voor élk protestants Christelijk gsxin In Lékten sn omgsving stond. Toen ik met de studie begon had ik geen concreet doel voor ogen. Dat kon ook niet, want de vrouw op de preekstoel was in onze kerken nog niet bekend. Maar ik zou, dacht ik, heus wel een baantje kunnen vinden bij het onderwijs bijvoorbeeld, of bij een inrichting, of misschien wel bij de krant. Spijt van deze keuze heb ik niet ge had. Vooral de colleges pastoraat zijn erg boeiend. Je hoort er wat de mensen bezig houdt. En dat komt he lemaal met mijn belangstelling over een. Terwijl ik studeerde heb ik in Amsterdam vanuit een stichting voor maatschappelijk werk een paar jaar bejaardenwerk gedaan. Dat was een mooie gelegenheid, om niet in de the orie op te gaan'. Omstreeks kerst hoopt mej. Bikker, die afkomstig is uit Alphen aan den Rijn, haar studie te voltooien met het kandidaatsexamen. Dan volgt in maart volgend jaar nog het kerkelijke exa men. Ofschoon haar nog niet hele-, maal duidelijk is wat zij in de toe komst gaat doen, wil zij toch de offi ciële status van predikant hebben. De combinatie werk studie ligt haar goed, al betekent dat wel dat zij nu extra op haar hoede moet zijn om niet van het studieschema af te wijken. 'Zet u die maanden van m'n examens er maar bij in uw verhaal; dat is mis schien een aansporing dat ik me er aan houd'. re contacten kan hebben. Het is een prettige ervaring te weten tot wie je praat'. Een vraag aan mej. Bikker Kan het feit dat u een jonge vrouw bent in de relatie met de gemeente een belem mering zijn? 'Dat valt geweldig mee. Ik heb drie maanden in een ziekenhuis in Utrecht gewerkt en heb daar goed gemerkt dat de mensen je volkomen accepteren. In de practijk van de pastorale zorg val len de problemen, zo die er theore tisch waren, helemaal weg. En dat is ook de ervaring in een kerkdienst. In het begint zie je mensen nog wel eens wat gniffelen, maar na een paar mi nuten wordt de sfeer toch helemaal ontspannen. Er zijn natuurlijk die teksten van Paulus over de vrouw in de gemeen te. Die staan er gewoon en wij moe ten ze niet op slinkse wijze gaan weg werken. Maar ik geef er, als ernaar gevraagd wordt, wel mijn uitleg aan. Alles wat Paulus zegt is' gericht op het stichten van de gemeente. Die stichting mag niet worden verstoord. Het kan zijn dat in die tijd de in breng van de vrouw niet tot stichting van de gemeente leidde. Misschien kwebbelden ze wel te veel. Ik heb werkelijk niet h et gevoel dat het voorgaan van een vrouw in de ge meente in deze tijd ontstichtend werkt. Trouwens, in Leiderdorp zijn daarover gelukkig geen moeilijkhe den. Mevrouw Geense werd toch door ieder geaccepteerd'. Uitgangspunten leef. Waarmee ik weer niet wil zeg gen dat er buiten de kerk geen ge loofsbeleving zou zijn. V ragen zijn ook een stukje beleving. Mensen met vragen en twijfels kunnen wel dege lijk ook met God en het Evangelie be zig zijn. Keihard U meent dus niet dat de kerkdienst alleen een vertikaal gebeuren zou zijn. Mej. Bikker; 'O nee. De Bijbel zegt keiharde dingen over het leven hier en nu. Als ik er goed over nadenk, kan ik lijden aan de discrepantie tus sen de rijkdom in onze westerse sa menleving en de armoede in grote de len van de wereld. En als ik zie hoe ik er op mijn tweekamerflat zij zit, vraag ik me wel af of dat tegenover dit vraagstuk wel verantwoord is'. Onze opmerking dat zij de inrichting van haar flatje toch heel eenvoudig heeft gehouden, kon haar nauwelijks van die zelfbeschuldigende gedachte afbrengen. 'Dat mag dan zo zijn, maar het is toch allemaal zo duur....' "En over de maatschappelijke en poli tieke toerusting van de gemeente: 'Met politiek op de preekstoel moet je natuurlijk erg uitkijken. De voorgan ger mag zich niet lot een kleine paus gaan opwerken. Maar de gemeente moet wel weten dat ook christenen vaak tekortschieten in hun betrokken heid met de samenlevingsvragen. Het mag heus wel tot de gemeente door dringen dat in deze tijd van ons wordt gevraagd, in een' zekere sober heid te leven'. Reagerend op een vraag naar de betekenis van de kerkdienst, Vertrouwen koos mej. Bikker, die elke indruk dat zij over alles en nog wat veel zou we ten strikt vermijdt, opvallend voor zichtig haar woorden. Zit de kerk met haar catechese niet in het slop? Doorgeven Catechese en kringwerk dus, maar ook preken. 'Eens in de maand moet ik een dienst leiden. Ik preek graag. Doe het al een poosje. De voorberei ding van een kerkdienst is voor mij een heel fijne bezigheid. Dat komt na tuurlijk ook omdat ik graag studeer. Als je bij de voorbereiding van de preek of de liturgie dingen vindt waardoor je zelf verrast bent, is het leuk om ze de mensen voor wie je dat doet, door te geven. In een kerkdienst zit naar mijn gevoel dan ook een dui delijke wisselwerking. Ik preek voor mensen, met wie ik in de week ande- 'Ik voel me wel gelukkig in de kerk dienst. Aan de andere kant kan ik het aanvoelen dat mensen kritisch staan tegenover de kerkelijke vormen. Dat mensen zich niet herkennen in de motieven en de inhoud van de preek. Ik hoop altijd maar, dat de kerkdienst mij telkens opnieuw enthousiast maakt voor de zaak van God in deze wereld. En dat ik ook vanuit het Evangelie, liturgie en de preek con crete aanwijzingen krijg voor de con sequenties van de evangelische bood schap in de praktijk van alledag. Als het goed is, helpt de kerkdienst je, de uitgangpunten van je leven te her vinden. Ik heb die dienst nodig voor mijn heroriëntatie. Ja, ik kan toch wel zeggen dat ik er zelf iets aan be- 'Dat de oproep van de kerk om het catechetisch onderricht te volgen te genwoordig minder weerklank vindt dan vroeger, zegt nog niets ten nadele van de mogelijkheden die er voor de catechese zijn. De catechese zie ik zelf als een uitdaging voor de kerk. Ener zijds moet je inhaken op de situatie van de deelnemers zeis, anderzijds moet je proberen te laten zien wat het Evangelie en allerlei bijbelse no ties juist in die situatie kunnen bete kenen. Dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan. Catechisatie is niet het aangeven en uitleggen van een lesje zonder meer. Er moet een persoonlijk contact wor den opgebouwd. Een wederzijds ver trouwen. In die sfeer maakt de bood schap van de Bijbel nieuwsgierig. Het Mej. Bikker: in sfeer van vertrouwen wordt nieuwsgierigheid gewekt. kind wil er wel wat van weten. Vaak hebben ze het thuis zus of zo ge hoord. En nu wordt van hem of haar die de catechisatie geeft, verwaoht dat hij of zij het ook eens uitlegt. Er is veel meer een gesprekssfeer geko men'. Als ik mej. Bikker, op de valreep, want ze moest om 5.10 uur een cate chisatie leiden, vraag wat zij onmidde- lijk, zonder naar een uitgebelanceerde formulering te zoeken, zegt als ik het woord 'oecomene' laat vallen, ant woordt zij; 'Met de ontwikkeling in Leiderdorp zoals ik die nu gezien heb, ben ik erg blij'. Men schrijft ons: Het lijkt de PPR afdeling Katwijk noodzakelijk te reageren op het op za terdag 6 oktober j.l. in uw blad ge schreven artikel getiteld: 'Alleen is maar alleen, ook in de politiek', om dat daar volgens ons enkele onjuisthe den in voorkomen. Ten eerste kunnen wij het niet eens zijn met het citaat 'De PPR' is in Katwijk de afgelopen winter ontstaan, geïnspireerd door de glorie die Bas de Gaaij bij de verkie zingen vergaard had'. Of genoemde heer Bas de Gaaij glorie heeft ver gaard laten wij voor rekening van de schrijver. F/c'n persoon, met of zonder glorie heeft ons in geen geval geïn spireerd tot het oprichten van een plaatselijk aktiecentrum. Dat deden wel het partijprogramma en de men taliteit van de mensen, die er gemeen schappelijk met enthousiasme mee aan h'c't werk zijn. De tweede onjuist heid betreuren wij nog meer. Deze betreft de passage over de persoon van wethouder Haasnoot, en daar het hier gaat over een met name genoemd persoon, verzoeken wij dan ook dit te rectificeren. Jammer dat de heer Niekjan van Kesterdn j.l. vrijdag niet op onze PPR vergadering aanwezig was. Steeds maken zij melding van tijd, plaats en agenda van de te hou den vergadering en tevens van het feit, dat al onze vergaderingen open baar zijn, maar tot nu toe mochten we geen journalist van uw dagblad begroeten. Was de heer Van Resteren er vrijdag wel geweest dan zou zaterdag in zijn artikel wellicht zijn vermeld dat do 'PPR Katwijk inderdaad aanvankelijk aarzelend heeft gestaan tegenover het eventuele ambiëren van een wethou derszetel, maar dat de leden van de PPR unani'c'm waren in hun waarde ring voor het vele werk dat de heer Haasnoot in zijn loopbaan als wethou der voor onze Katwijkse gemeenschap heeft verricht Het PPR aktiecen trum Katwijk. Al enkele jaren geeft de werkgroep buitenlandse arbeiders lessen aan gast arbeiders om Nederlands te leren. De cursus is zaterdagmiddag 2-4 uur in de Barberaschool, Levendaal 54. De inhoud van de lessen is afgestemd op de situatie van de buitenlandse arbei der. en de daarmee samenhangende problemen. Door Nederlands te leren kan de gastarbeid'Cr zich verdedigen, opkomen voor zijn rechten, als hij on juist behandeld wordt. De lesgever probeert tot e en gesprek te ko men met zijn leerling, en helpt hem met allerlei probleempjes (formulie ren enz). Om de opzet van onze cur sus te realiseren willen we in kleine groepen lesgeven, wat nu helaas on mogelijk is door te weinig vrijwilli gers. Wij vragen daarom mensen die ons will't'n helpen. Als u belangstel ling hebt: inlichtingen zaterdagmid dag aan de school of bij Janny de Loog, tel 26983, Witte Singel 55, Lei den. Werkgroep Buitenlandse Arbeiders, Leiden. Enige werk- en actiegroepen hebben vorige week aan een veelheid van or ganen een open brief gestuurd, waarin zij hun verontwaardiging uitten over een programmaonderdeel uit de introductietijd van Minerva. De afge lopen kennismakingstijd had niet als enige doel kennismaking met Miner va, maar ook werden programma's ge organiseerd over Leiden, de Universi teit, de man-vrouw relatie en vele an dere onderwerpen. Zo ook het pro gramma 'Blikopener', dat beoogde de adspirantleden te confronteren met tal van buiten Minerva bestaande bewegingen in de Maatschappij, zoals die o.a. tot uiting komen in de werk zaamheden van het werk, en actie groepen waarvan we de medewerking gevraagd hebben. Organisatorisch was dit programma onderdeel als volgt opgezet. Zoals ge bruikelijk hebben d't' aankomende le den kennis gemaakt met de organise rende commissie. Tijdens deze bijeen komsten is hen gevraagd een voor keur op te geven uit de uitgebreide lijst van werk, en actiegroepen, zoals deze vorig jaar in Acta et Agenda is gepubliceerd en ook in het Vademe cum te vinden is. Daarna zijn we be gonnen om van die groepen, waarvoor belangstelling bestond, iemand te vra gen in een gespreksgrocpje informatie te verschaffen over de actie en werk groep en eventueel te discussiëren over de' ideologie achter de actvitei- ten. Een avond dus met een informa tief karakter voor mensen, die veelal net van de middelbare school komen. Gebleken was, dat sommigen van deze aankomende leden niet in staat waren geweest een bewuste keuze te' maken. Dit leek ons eens te meer reden hen te helpen, op de een of andere wijze hun 'blik te openen', maar dit had het gevolg dat niet iedereen naar ec'n eigen voorkeur kon worden ingedeeld. Bij het verzoek om medewerking aan de actie en werkgroepen is inderdaad een voorstelling van zaken gegeven, waaruit men zou hebben kunnen af- Mden, dat Minerva er voor garant stond, dat de adspirantleden al be langstelling zouden hebben voor de werkzaamheden van de betreffende werk- of actiegroep. oZals bij alle an dere programmapunten, werd ook bij het programma 'blikopener' door de aankomende leden een adres in hun programmaboekje genoteerd, maar he laas was door de' organisatoren ver zuimd het gespreksonderwerp bekend te maken. Weliswaar was de opzet van de avond van tevoren uitgelegd, maar het onbekend zijnvraet het ge spreksonderwerp is zeker een oorzaak van de moeilijkheden geweest. Wij betreuren zeer, dat door ons, in ons streven naar gezichtsveldverruiming bij dc adspirantleden, gemaakte fou ten geleid hebben tot deze onplezieri ge gang van zaken. Jan Michiel Otto, Roland van Roosmalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3