Christendom niet voor een ideologie inruilen 'De grote versierder' een dolle komedie Kerken zijn nodig bij herwaardering van onze cultuur KUYgP Vandaag Waarschuwing van prof. Albeda: Trouw Kwartet Kunstenaars bezetten kantine ministerie Kerkelijk liedboek op carillon Protestantse school in Madrid erkend Beroepingswei Nieuwe boekei T.ROUW/KWARTET DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 KERK/KUNST Van een onzer verslaggevers ZWOLLE In haar bijdrage aan de zorg voor mensen en structuren op deze wereld, want zo mag je dlakonaat toch omschrijven, komt de kerk onherroepelijk terecht bij wat genoemd wordt de solidariteit met de verdrukte mens. En evenzeer bij het moeten beoordelen van structuren. Maar wat is daar de inhoudelijke nadere uitwerking van? derdrukkers en onvolmaakte, onrecht vaardige verhoudingen zichtbaar wor den. Met andere woorden, er is on weerlegbaar een roeping tot maat schappelijk diakonaat, dat zich richt op maatschappelijke structuren. Marxistisch Deze kernvraag behandelde prof. dr. W. Albeda gisteren in Zwolle op de centrale diakonale conferentie van de gereformeerde kerken. Prof Albeda die hoogleraar in Rotterdam is en on der meer voorzitter van de commissie ontwikkelingssamenwerking in deze kerken, probeerde de gote problemen die hier liggen wat naderbij te bren gen door het stellen van een vraag. Deze: moet de kerk een ideologisch neutrale rol spelen en onpartijdig wij zen enerzijds op de bezwaren van het kapitalisme, anderzijds op de onmoge lijkheden van het marxisme? Sprekend over de verleidingen waar mee de kerk te maken krijgt in haar pogen ernst te maken met diakonale roeping, wees prof. Albeda een 'wat sleutelen aan symptomen', kenmer kend in de vorige eeuw, af. De moei lijke weg moet worden ingeslagen waarop achter de symptomen de lijdende en de verdrukte mens on- Hoe moeilijk het volgen van die roe ping is leert de ontwikkeling. Werden structuren in het verleden wat de hoogleraar noemde gesacraliseerd, nu lijkt het er vaak op dat opkomen voor armen en verdrukten noodzake lijkerwijs zou moeten leiden tot een algemene veroordeling van bestaande verhoudingen op grond van een mar xistische analyse. Prof. Albeda vond het ontmoedigend te moeten constate ren hoe onkritisch ook kerkelijke mensen en organen deze analyse overnemen, in de mening dat zij daar bij niet de marxistische filosofie zou- De redacii* behoudt ilch het recht ioor ha»r ter opname in deie rubriek toe(teronden me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- blikatl# wordt met do naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge- xtuurd aan het secretariaat hoofdredactie Tronw/Kwarlet. postbus JS9, Amsterdam. Angola-koffie Mijn bezaar tegen het Angola-comité en zijn aanhangers is, dat die mensen hun opvattingen als een absolute waarheid aan iedereen opdringen, zelfs door intimidatie. Ik stel het van de directie van A. H. dan ook erg op prijs dat zij zich niet heeft laten inti mideren. Het gaat hier m.i. wel dege lijk om iets belangrijks: vrijheid voor een ieder om te handelen naar eigen opvattingen. Het is onaanvaardbaar dat een of ander links aktiecomité gaat uitmaken wat er al dan niet ver kocht kan worden. Hopelijk zullen de afnemers van A. H. zo wijs zijn zich aan geen mens te storen en te kopen wat zij zelf goed vinden. Ook nog dit: kunnen die ontelbare aktiecomité's er niet eens mee ophouden om voor elk van hun eindeloze demonstraties en protestvergaderingen steeds weer op nieuw de hele stad vol te plakken met hun lelijke reclamebiljetten. Zo zouden zij tenminste nog iets positiefs doen: meewerken aan het tegengaan van de milieuvervuiling in eigen stad. Amsterdam W. H. Baelde Angola-koffie (2) Vijftien topfiguren uit het kerkelijk leven roepen op Albert Heijn te mij den, zolang dit bedrijf koffie aan koopt in Angola. Hebben zij weieens bedacht onder welke erbarmelijke om standigheden de meeste mensen leven in de olie-producerende landen in het Midden Oosten? Koop geen benzine meer voor uw auto en ga voortaan lo pen! Zijn zij zich bewust onder welke omstandigheden de arbeiders en ar beidsters leven en werken in de Oost- Aziatische landen (uitgezonderd Ja pan), die onze markt overspoelen met goedkope produkten, die wij allen ko pen en gebruiken? Ik zou nog veel meer kunnen noemen. Laat het ne men van maatregelen aan de regering over en bemoei u liever met zaken, waarvoor u aangesteld of geroepen bent! Er zijn thans jeugdgroepen aan het werk met een handtekeningen-ak- tie tegen de vertoning van de nog te vervaardigen film over het liefdeleven De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pert Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 7360 768). Gem.giro X500. Enqueteren Allende (7) vatieve traditie? Naast het gevaar, dat de kerk zich vereenzelvigt met de machthebbers dreigt nu ook levens groot het gevaar, dat het geloof ver vangen wordt door een christelijke ideologie, waarbij het koninkrijk de christelijke beschaving wordt en het evangelie een aantal sociale beginse len. Politiek van Jezus. Wat zouden de kerkelijke leiders met hun kundigheid en de achter hen staande organisaties deze jongeren tot machtige steun kunnen zijn in het voeren van en het leidling geven aan deze aktie. Waar blijft u, kerkelijke leiding van Nederland? Vlaardingen L. Bergsma Angola-koffie (3) Albert Heijn besluit Angola koffie te verkopen. Wij schrijven A. H. een briefkaart waarop we protesteren. A. H. stuurt ons een stencil waarin ze haar argumenten aangeeft: de klant kiest welke produkten hij wil kopen. Wij schrijven A. H. een brief en vra gen haar, haar verantwoordelijkheid nogmaals te willen bezien. Precies hetzelfde stencil wordt ons toegezon den. Conclusie: A. H. zal wel een dik ke stapel stencils klaar hebben liggen. Wel jammer dat A. H. die brieven blijkbaar niet leest, ja wel jammer voor de Angolezen. Den Haag M. Westervaader Vliegtuigkaping Wel mogen wij heel dankbaar zijn, dat ook deze poging tot kaping van een KLM-toestel (Tr/Kw van 3 okto ber) weer is mislukt. Majoor Gerritse wilde niet meedelen, hoe de kaper on schadelijk is gemaakt. Kapers zouden er hun voordeel mee kunnen doen. Iets, wat verslaggevers met hun zg. harde vragen niet schijnen te besef fen. Voor het NOS-journaal weigerde de majoor ook, heel standvastig, heel fijntjes glimlachend. Hulde aan ma joor en captain en blijf zwijgen! Boskoop P. v. d. Paauw Kabinet-Den Uyl valt goed bij de meerderheid van de bevolking (Tr/Kw van 4 oktober). Het valt mij op dat nergens over het aantal onder vraagden wordt gesproken. Verder geen enkele kritische opmerking uwerzijds naar aanleiding van dit door de rood-roomse universiteit Nij megen geproduceerde stuk. Amsterdam D. M. Pieksma Prof. Strijd (5) Niet alleen in deze kolommen, ook bij de vrijzinnigen in Deventer, waar prof. Strijd zijn inleiding hield, wa ren mensen die het niet met hem eens waren. Onder andere werd de spreker verwezen naar de 'vrede Gods die alle verstand te boven gaat'. En op deze plaats werd hij gewezen op de Heidelbergse Cathechismus. Zo houden vrijzinnigen en orthodoxen mooi de boot af. Want het gaat er nu juist om dat we eindelijk niet langer vragen: hoe is de leer? Maar: wat komt eruit? Christenen zullen einde lijk eens moeten merken wat ze heb ben aan de inspiratie van de profeten en Jezus Christus, om prof. Strijd nog eens te citeren. En dan is de praktijk inderdaad de grote test. Daarbij hoeven theologi sche verschillen niet weggedrukt te worden. Ze zullen echter moeten wor den ontdekt uit een wisselwerking van actie en reflexi. En stellig zullen we dan ontdekken dat de verschillen anders liggen dan we gedacht hadden: zie het begin van dit stukje. Groningen E. B. Veldkamp Prof. dr. W. Albeda den behoeven te aanvaarden. Men komt echter, zei hij, steeds uit op de marxistische therapie, die naar zijn mening nog nooit ergens in de wereld iets goeds heeft gebracht. Vooral christenen zouden moeten inzien dat al het onheil in de wereld toch niet al leen verklaard kan worden uit het privé-bezit van de produktiemiddelen. In dit verband signaleerde prof. Albe da een zijns inziens naief engagement voor links en vervolgens de neiging die als een exclusieve uit'ing van het christelijk geloof te zien. De politiek zou dan de enige mogelijke belichaming van Gods wil zijn. Ande re sociale acties: voor onderwijs, soci ale zorg en cultuur, worden op de tweede plaats gezet. Is dat wellicht een reactie op een a-politieke, conser- c=p De chaos in Chili, heer Ego uit Ber- kel en Rodenrijs, is niet veroorzaakt door het marxistisch experiment van wijlen Allende. Deze chaos is veroor zaakt door de rechtse groeperingen in Chili met behulp van het Amerikaan se kapitaal. Allende wilde de levens voorwaarden verbeteren voor de aller armsten! Noodgedwongen moest hij daarvoor aankloppen bij de bezittende klasse. Deze verdedigde het luxueuze leven dat zij altijd had geleid ten na dele en ten koste van die allerarm sten. Allende had moeten luisteren naar hen die hem aanraadden een volksleger te vormen; dan was niet gebeurd wat nu gebeurd is. Weest u maar blij, heer Ego. dat u woont in een land waar het parlement (zoals 11 zegt in Tr/Kw van 27-9-73) geen knip voor de neus waard is. Bij die hand langers van het Amerikaanse kapitaal, die in Chili nu de macht hebben, had u dat nooit kunnen zeggen, want zij hebben er al honderden vermoord. Amsterdam W. J. de Vries door H. Steggerda ROTTERDAM Dinsdagavond bracht John Lantings 'Theater van de lach' zijn tweede produk- tie in première nl. 'De grote ver sierder' van Philip King en Falk land L. Cary. Een dolle klucht met Joop Doderer als centrale figuur. Hij is de chef van de afdeling 'or ders' in een Amsterdamse koek- fabriek. Zijn onmiddellijke medewerkers zijn de zedige mejuffrouw Timmer en de dromerige, slome meneer Bloem waar de chef, meneer Hartman permanent ergenis aan beleeft. Door een gekke situatie wordt Bloem echter verdacht van een verkrachting, wat zelfs tot politiebezoek aan het kantoor leidt. Begrijpelijk, dat het hele bedrijf er de mond vol over heeft... wie had ge dacht.... Maar de reactie is al even gek. De vrouwtjes zien hem plotseling als de man die zijn driften durft te volgen in tegenstelling tot de stijve en hypocriete kantoormannen. Hij wordt gewoonweg tot held gebombar deerd. Zelfs van de afgemeten juf frouw Timmer, en Hartman verliest duidelijk terrein totdat... uitkomt dat Uitstel première toneelgroep Baal AMSTERDAM De Toneelgroep Baal, een van de vier nieuwe toneel groepen in Amsterdam, heeft haar eerste voorstelling van het toneelstuk 'Baal' van Bertold Brecht moeten ver schuiven van 12 oktober naar 2 no vember. De gemeente Amsterdam, die financiële hulp had toegezegd bij de noodzakeljke verbouwing van de Shaffy-concertzaal waar het stuk ge speeld moet worden, bleek deze subsi die niet tijdig te kunen verstrekken. Er is nu besloten enkele noodvoorzie ningen in de zaal te treffen. Met dc feitelijke verbouwing van de zaal hoopt Shaffy-theater volgend jaar ja nuari te kunnen beginnen. Veelzeggend applaus op Grieks filmfestival THESSALONIKI In de Griekse stad Thessaloniki is een filmfestival aan de gang dat in hoofdzaak opmer kelijk is door de confrontatie van ver schillende ideologieën die in de uit zendingen van vele landen tot uiting komt. Het Griekse publiek dat deze filmvertoningen bijwoont, is over het algemeen gul met applaus, dat ook tijdens de vertoning vaak in de zaal opklinkt. Dat geldt dan zowel de wij ze van verfilming, als situaties of uit spraken waarmee men het eens is. Op vallend is, dat dat nogal vaak gebeurt bij films uit socialistische landen, de talrijke in en om de festivalgebouwen aanwezige politiemannen hebben daar tot nu toe niet op gereageerd. Dan toch maar geen oordeel over de structuren? En of. En evenzeer de so lidariteit met de verdrukte mens. Maar nooit de partijdigheid waardoor ook de mens In de onderdrukker, in al zijn eigen geestelijke verwarring en geestelijke nood, over het hoofd wordt gezien, betoogde de hoogleraar. Christenen klagen vaak, zo vervolgde hij, dat het zo moeilijk is met de berg rede in dc hand politiek te bedrij ven. Maar de kerk mag niet en hoeft niet politiek te bedrijven. Juist daar om kan ze getuigen en kritiseren naar het oordeel van het evangelie, volgens de geest van de bergrede. In de middaguren werd verder over het probleem doorgepraat met een fo rum, waarin behalve de inleider on der meer de directeur van het alge meen diaconaal bureau dr. J. van Klinken en de synodepraeses dr. A. Kruyswijk zitting hadden. Tevoren was er een diakonale markt geweest, waar de conferentiegangers gelegen heid hadden om van gedachten te wis selen over plaatselijke diakonale za ken en ADB-projecten. Voor het laatst stond de conferentie onder leiding van de heer J. de Boer uit Den Haag, die zovele jaren in. de voorste gelederen van het gerefor meerde diakonaat actief is geweest, tot in de synode toe. Meegedeeld werd dat het colledige referaat, van prof. Albeda als brochure is versche nen. Deze kan bij het ADB, Konings laan 7. Utrecht voor een gulden, (in clusief toezending voor ƒ1,60) besteld worden. Van een onze verslaggevers AJRlNÏÏEM Mevrouw E. G. Aiking-van Wageningen, de opricht ster van het centrum voor milieuzorg, venvacht dat de kerken geen vooraanstaande rol in de zorg voor ons milieu zullen gaan spelen. Ze zei dit gisteren tijdens de milieudag leve de aarde, die haar cen trum in samenwerking met de Nederlandse raad van Kerken in Arnhem organiseerde. Ds. J. B. van Veen, de secretaris van de hervormde raad voor kerk en sa menleving, die de dag opende, karak teriseerde het milieuprobleem als een cultuurprobleem, niet als een tech nisch oplosbaar probleem. Dat doet de Club van Rome zijns inziens te veel. 'Als we het er over eens zijn dat het een cultuurprobleem is, dan vraag je vanzelf naar de rol van de kerk daar in. Want is die niet mede verantwoor delijk voor onze huidige situatie? Heeft de kerk niet bijgedragen de mens te maken tot exploiteur van de schepping, in plaats van haar beheer- centraal geplaatst? vroeg ds. Van Veen. Ontreddering Zijn vraag werd beantwoord door me vrouw Aiking, door de Nijmeegse psycholoog dr. J. Weima en door prof. dr. ir. E. Schuurman, weten schappelijk medewerker van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Mevrouw Aiking constateerde dat nergens in de wereld de ontreddering groter is dan in het westen, dat onder de invloed heeft gestaan en nog steeds staat van de christelijke kerk. Prof. Schuurman ontleedde de geeste lijke achtergrond van het milieupro bleem. 'Tegenover de vroegere orga- nistische natuuropvatting hebben de natuurwetenschappen de mechanisti sche natuuropvatting geplaatst. Daar door is een breuk tussen mens en na tuur ontstaan', zei prof. Schuurman. 'De mens heeft de natuur verzakelijkt en hij grijpt zo maar in in natuurlij ke processen. Dat komt omdat hij de natuur is gaan beschouwen als een dood ding, als een uurwerk'. Dit leidt er volgens hem toe dat de mens plukt van de natuur wat hij kan en haar verder gebruikt als een vergaarbak van afval en gifstoffen. Dr. J. Weima liet duidelijk blijken dat hij de kerk grotendeels verant woordelijk houdt voor de milieucrisis. Religiositeit, die hij opvat als een be- Perspectief vaststaat dat hij het niet geweest is. Voorbij rijn de gelukkige dagen van Bloem. Nu betekent dit verhaaltje op zichzelf niets, en het leidt als vanzelf tot vele zouteloze grappen en slapstick-kolder, maar duidelijk is Doderer hier in zijn element, hij trekkebekt, struikelt, valt om met stoelen enz. Grappig is wel in deze komedie dat de acteur zich recht streeks tot het publiek wendt en het in de komedie betrekt, zo in de sfeer van 'ouwe jongens onder elkaar', la ten we er wat gezelligs van maken. En terecht, want daar passen alleen de grappen van 'lach of ik schiet' in. Maar het leert gelijk hoe moeilijk het is om echte goeie humor te brengen, en hoe zwaar de taak is, die dit thea ter zich stelt. Want zeker kan niet al les geslaagd genoemd worden. Joop Doderer speelt de kleinere goden fi naal van de planken en zij figureren eigenlijk als 'aangevers'. Het perma nente gebrul van Joop geeft de aan dachtige toeschouwer het gevoel dat hij de leemten overschreeuwen moet en ook zijn bewegen in het publiek overbrugt de dode punten. Toch willen we 'n uitzondering maken voor John Lanting, die met veel beheerster spel zijn metamorfose van slome duikelaar naar held, zeer knap geeft. Dit geldt ook voor Tineke van Leer als juf frouw Timmer, die eveneens onder de invloed van Bloem een aantrekkelijke verjonging ondergaat. De jongere spe lers waren klaarblijkelijk onder de in vloed van Doderer's luide dialogen, al even - overtrokken - stormachtig. Welaan, het ging maar om het ple zier, pretentieloos amusement en dat geeft deze dolle komedie. Het leverde een dankbaar publiek op en veel bloe men. RIJSWIJK Twintig leden van de beroepsvereniging voor beeldende kunstenaars (BBK) hebben gisteren enige tijd de kantine van het depar tement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in Rijswijk be zet gehouden. De bezetters waren afkomstig uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Drs. Th. van Velzen, hoofd van de directie kunsten van het ministerie, heeft toegezegd morgen een delegatie van de BBK te willen ontvangen. Na de toezegging hebben de bezetters het gebouw verlaten. Het protest van de bezetters was gericht tegen het be leid van de stipendiumcommissie. HILVERSUM De Hilversumse stadsbeiaardier P. Bakker gaat tijdens zijn wekelijkse beiaardbespelingen (zaterdag van 12 tot 1 uur) op het ca rillon van het Hilversumse raadhuis ook liederen uit het liedboek voor de kerken ten gehore brengen, om deze liederen meer bekendheid te geven. (ADVERTENTIE) IN FLES OF STENEN KRUIK EXPORT i JONGE JENEVER met CERTIFICAAT leving van de samenhang van alle dingen, is door het kapitalisme ver drongen. Het kapitalisme heeft ook perioden gekend van de kapitaalopeenhoping ten koste van de arbeiders. Dat was kennelijk noodzakelijk. Mogelijk is de verdringing van de religiositeit ook zo'n noodzakelijk verschijnsel. De ker ken waren, net als bij de opeenhoping van kapitaal, ook bij het verdringen van de religiositeit een bondgenoot van het kapitalisme. Ds. Weima be schouwt deze verdringing van de reli giositeit als iets dat voorbij gaat, om dat religie geen projectie is maar de hoogste kenvorm, die, aldus dr. Wei ma, bij uitstek zonder projectie is. 'De huidige uitingen van subcultuur zijn bijna alle religieus getint. En het zijn protestbewegingen, niet alleen te gen de maatschappij, maar ook tegen de kerken, die nog steeds er niet in geslaagd zijn, de nieuwe religiositeit op te vangen'. De laatste spreker van het milieucon gres was de Utrechtse hoogleraar in de ethiek prof. dr. J. de Graaf. Hij zei te hopen dat de mensen tot actie ko men niet uit angst voor hun onder gang. Wanneer op het gebied van de milieuzorg, net als op dat van de oor log een ethiek van de overleving komt, dan leidt dit, zo vreest prof. De Graaf tot overleving van de sterkste. Het zou dan zover komen dat de schaars geworden hulpbronnen be heerst gaan worden door een kleine groep supermensen. Prof. De Graaf riep op tot een andere reactie op de milieuproblematiek: 'Niet elkaar het dreigend onheil voorhouden, maar el kaar wijzen op de aantrekkelijkheid van de menselijke geluksvervulling. Niet in een surrogaatwereld. In het nieuwe Jeruzalem zit heel wat meer natuur dan in onze betonnen con- sumptiepalcizcn', besloot prof. De Graaf. WAAROP DE MENSEN AANZlAn Bonhoeffer heeft eens gezegd:T moeten leren de mensen minderr te zien op wat zij doen en Iatentn< op wat zij lijden. Het heeft geen[ om alleen maar op te merken dal le gelijk heeft. Hij heeft ook gelijk e kregen. Er is een grote aandacht tsl komen voor het lijden dat op mti iei drukt. De lijdende mens staat ia aa aandacht al zal het niemand moe ne vallen om onmiddellijk te komen iei dragen met lijdenden die verj worden. Ook dat is waar. Bij alle dacht vergeten wij toch ook en ii L goed dat anderen daar weer op le Toch wil ik hiermee niet de kan van zelfingenomenheid. Wij hel daarnaast ook veel aandacht voorlf doen en laten van de mensen. Vo a: als dat doen en laten in onze ogen 'n recht meebrengt, onderdrukkini ei uitbuiting. Dan gaan we de strai le en terecht. En nu ligt hier iets e' we samen eens over moeten na )e ken. Is er evenwicht tussen die t ic Draven we niet aan één van b le kanten door? Of moet er arbeiditoi deling zijn? Dit laatste laat zich lal ken. Laat iemand die daarvoor fee ioi heeft zich bezighouden met niei schappijkritiek. Hij zal vooral le|on op datgene wat mensen doen en 1 i; en op wat ze eigenlijk zouden mo doen en laten. En laat dan een i is letten op het lijden en dat verzad w Nu ik dit zo neerschrijf is het dt |e lijk dag dit niet helemaal bevre e Wordt nr één dan niet een gewei kritikaster, altijd bezig met misi" den? Wegduwende de lijdende i want hij moet weer naar een pro J bijeenkomst? En die ander, goed, doet wat sympathieker aan, maar^i hij vergeten dat het ook gaat om oorzaak van veel lijden? Wij mo elkaar daarin vinden. Het zal niet doende zijn om alleen het lijden o H vangen, ook de oorzaken van het den, voorzover wij dat elkaar ia| doen, moeten aangepakt, En all 5 maar bezig zijn met wat fout is in ze wereld, dat zou een mens wel e hard en verbitterd kunnen maken, hij zich daarnaast niet buigt over lijdende en direkt ervaart hoe het is dat mensen mensen nodig 1 ben. De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute or Public Health Hygiene, te Londen DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER Nieuwe titel voor film over Jezus KOPENHAGEN (KNA) Ke- gisseur Jens Joergen Thorsen heeft de titel van de film over Jezus, die hij wil maken, veran derd. Hij zal niet meer 'het sexuele leven van Jezus Chris tus' heten, maar 'de vele gezich ten van Jezus Christus'. Het Deense filminstituut heeft Thorsen twee maanden de tijd gegeven, om te zoeken naar een land, waar hij zijn opnamen kan maken. Verschillende lan den hebben geweigerd, de Deen se filmploeg toe te laten. De filmplannen van Thorsen met steun van dc Deense overheid hebben in de hele wereld geleid tot protesten, niet alleen van christenen, maar ook van mo hammedanen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bekende protes tantse onderwijsinstituut El Porvenir (de toekomst) te Madrid heeft wettelij ke erkenning gekregen, zowel ten op zichte van het lager als van het voort gezet onderwijs, zo meldt de Spaanse evangelische zending. Het instituut werd in 1897 door ds. Friedrlch Fliedner gesticht. Na zijn dood zetten zijn zoons het werk voort. Een tijdlang was ook de theologische school van de Spaanse evangelische kerk in het gebouw bevestigd. Van overheidswege werd aan de erkenning de voorwaarde verbonden, dat het col lege als 'godsdienstige vereniging' zou worden ingeschreven. In totaal zijn er thans 250 leerlingen, die onderwijs ontvangen van 22 leraren en lerares sen. Sinds 1970 is ds. Humberto Capo belast met de leiding. NED HERV KERK Beroepen te Opheusden: T. de Jon] e Nieuw Lekkerland; te De Lier (tot J. v. d. Schee te Zierikzee. Aangenomen het beroep der gen. A tot pred. voor buiteng. werkz. (liJt machtpredikant): A. de Keizer tefii. deren; het beroep der gen. synlL pred. voor buiteng. werkz. (gtt( verz. krijgsmacht): C. Baas te Hl Ambacht. Bedankt: voor Amerongen: J. C. P te Zwolle; voor Hardinxveld: G. V< dijk te Oldebroek. GEREF KERKEN 1 Beroepen te Enschede/Haaksberg H. Favier te Zierikzee. Aangenomen: naar Enschede als kenhuispredikant: mej. J. Nussel te Enschede. GEREF KERKEN (VRIJG Beroepen te Assen: H. J. Nijenh.ua Groningen-Oost; te Groningen-Noè 'voor de missionaire arbeid op tV Irian): H. G. Gunnink, kand. te G ningen. Bedankt: voor Hattem: M. J. C. Blok Voorburg, GEREF GEMEENTEN Beroepen te Arnhem: J. van Haait te Amersfoort; te Rijssen: Chr. v, Poel te Yerseke; te Poortvliet: Bregman te Rijssen. Bedankt: voor Borsele: N. W. Schi der te Goes; voor Hoogvliet en SL tharines (Canada): J. van Haaren Amersfoort. DOOPSGEZ GEMEENTEN Beroepen te Meppel/Steenwijk Zwartsluis: J. Rowaan te Franek predikant van de ^treekgemeei n Friesland West. Uitgeverij Skarabee in Laren (N.K stopt weer een aantal geliefde stif verhalen in paperbacks. Zes avontuf van Marten Toonders Kappie zijn V deeld over twee boeken, elk van i veer 180 pagina's (prijs per 7,90). We kregen het tweede toegestuurd en daarin zijn te vindi 'De luchtdruktemmer', 'Het bollejoj en 'De bronzen buizerd'. Ketelbini van Wim Moerdijk is eveneens I twee paperbacks terug te vinden. I het ons toegestuurde deel zijn ven nigd: 'Ketelbinkie en de grote autorj ce' en 'Ketelbinkie en de diepzeeai vers' (omgang ongeveer 170 pagina] prijs ƒ7,90). Tenslotte kwamen meer dan ongewone avonturen vf Piloot Storm van Henk Sprenger tl recht in twee boeken. Ook hiervl ligt deel twee voor ons met daarii 'De strijd om de zwarte burcht' 1 'De Kruistocht van de Onyx (omval ongeveer 190 pagina's, prijs ƒ7,90! De liefhebbers kunnen voorlopig tl! recht. Alec Schouten, die twee jaar geleda de jeugdboekenprijs kreeg voor 'D mare van de witte toren', heeft eE jeugdboek geschreven met Naarden beleg en ontzet in 1673 als onderwen 'De stcderedders', en het werd ee. aantrekkelijk en spannend verhaal dl met zekere tred het welgebaande p van het genre gaat. Graag aanbevoli aan ook niet-Naardense jeugd. Uit Unieboek, Bussum (135 pag., pri 9.90.(. Stemmen uit Genève bundel 25. Ui De Gereformeerde Bibliotheek te G<J driaan (Z.H.), prijs ƒ3,60. In dl bundel van de bekende reeks (wel preken, artikelen, brieven enz. van hannes Calvijn bevat) zeven prek van de geneefse hervormer over t sten uit het boek Job.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2