oskou voert hulp Arabieren op AGNEW STAPT OP Kabinet wil betere verdeling van macht Richard Nixondiep In deze krant persoonlijk verlies OPEN HAARDEN SCHOUWEN BOEKEE TWEETAL PREDIKANTEN Staking bij kartonfabriek opgeheven Regering zet relaties met Chili voort krant op de bres voor een sterke christelijke pers Veroordeling wegens belastingontduiking WASHINGTON, BALTIMORE (IJPI, Reuter, AP) - Vice-president Spiro T. Agnew van de Verenigde Staten is gistermiddag afgetreden. gevangen genomen Israëlische militairen van de 190ste pantserbrigade tijdens de strijd in mobiliseert, Irakese luchtmacht in actie »HINGTON, MOSKOU, TEL AVIV, BEIROET, AMMAN (Reuter, UPI, AFP, AP, DPA) De iet-Unie heeft haar vvapenleveranties aan Egypte eii Syrië uitgebreid, o.a. door middel van een itbrug. Dit is gisteren door Amerikaanse functionarissen bekendgemaakt. Hierdoor dreigt de Is- isch-Arabische oorlog zijn tot dusver locale karakter te verliezen en vooral de Amerikaans-Russi- ontspanning te vertroebelen. woordvoerder van het Ameri- se ministerie van buitenlandse za- ei: 'Als dit een massieve lucht- blijkt te zijn, dan zou dat een gezichtspunt in de toestand op- in.' In Moskou weigerde men nentaar op de Amerikaanse be- ldiging. In Washington namen al- etrokkenen een volstrekt stilzwij- in acht over de vraag, of de VS aanzienlijke Israëlische verliezen aok opvullen en in het bijzonder itoms naar Israël sturen, zoals 27 n van het Congres dinsdagavond len geëist. rnemers zijn van mening dat Is- een wanhopige poging doet de we militaire voorraden af te snij- Zij gaven aan dat de Israëlische luchtmacht om die reden voortdurend bombardementen op Egyptische en Syrische vliegvelden uitvoërt. Emigranten gezegd •ral christenen zouden moeten en dat al het onheil in de we- niet alleen verklaard kan den uit het privé-bezit van de duktiemiddelen. Prof. dr. Albeda. Eerder had het doorgaans zeer goed ingelichte Libanese dagblad Al Nahar bericht dat de Sowjet-Unie Egypte en Syrië van nieuwe wapens voorziet en hun beloofd heeft 'met alle mogelijke middelen bij te staan bij de bevrij ding van hun bezette gebieden'. Bo vendien zou Moskou zijn Arabische bondgenoten beloofd hebben de Jood se emigrantenstroom naar Israël af te kappen. Moskou zal dit binnenkort openlijk bekendmaken, aldus Al Na- har. Een Russische reactie was hiero ver niet te krijgen, Maar tot dusver verlaten ongeveer 100 Joden per dag de Sowjet-Unie. SAM-raketten In hoeverre de Sowjet-Unie bij deze oorlog betrokken is, is voor iedereen volkomen onduidelijk. Edouard Saab. de correspondent van Le Monde in Beiroet, heeft in NRC/Handelsblad geschreven dat de Sowjet-adviseurs een militaire tactiek voor de Syriërs hadden ontworpen, waarbij de SAM- luchtafweerraketten en vooral de SAM-6-raketten een overheersende rol spelen. Israëls opperbevel heeft intus sen al toegegeven dat de aanzienlijke vliegtuigverliezen voor het allergroot ste deel aan deze SAM-raketten te wij ten zijn. Volgens Saab zijn de Russi sche diplomaten in Beiroet trots op het werk van de Sowjet-generaals en - adviseurs, die de militaire plannen hebben opgesteld, en in Moskou vast besloten om Syrië verder te helpen bij zijn verdediging. Aan de andere kant verschilt de be richtgeving in Moskou aanzienlijk van die tijdens de juni-oorlog van 1967. Zo bracht de Prawda gisteren het oor logsnieuws op de voorlaatste pagina en begon het TV-journaal met de oogst in de Oekraine en dinsdag en Zie verder pagina 9 Opklaringen Iwaar bewolkt met enige tijd cgen, maar van het noorden uit ok enkele opklaringen. Meest natige wind, draaiend naar noor- elijke richtingen. Temperatu- en tussen 8 en 12 graden. I0RGEN EN OVERMORGEN: onnige perioden met hier en laar een bui. Vrij koud met kans ip nachtvorst. Horgcn zon op: 06.59 onder: 17.53 maan op: 07.32 onder: 17.31 'Men heeft mij geadviseerd dat een volledige verdediging tegen de aan klacht die waarschijnlijk tegen mij zou worden ingediend, verscheidene jaren zou kunnen vergen. Ik ben bang dat intensieve belangstelling van de nieuwsmedia voor deze zaak, de open bare belangstelling van belangrijke nationale problemen zcu afleiden tot schade van dit land', verklaarde Agnew gistermiddag in een stampvol le rechtszaal in Baltimore. Agnew had dinsdagavond al zijn be sluit aan president Nixon meegedeeld. Zijn advocaten waren met het minis terie van justitie overeengekomen, dat hij na zijn aftreden geen verweer zou voeren tegen een, betrekkelijk onbe langrijke strafklacht. Agnew zou dan verder niet worden vervolgd voor misdaden die hij 'voor vandaag' zou hebben gepleegd, ook al zou zijn naam naar voren komen tijdens cor ruptieprocessen tegen andere functio narissen van de staat Maryland. V Dienovereenkomstig veroordeelde clis- trictsrechter Hoffman Agnew gister middag tot tienduizend dollar boete wegens ontduiking van de federale in komstenbelasting in het jaar 1967. Hem werd verder een 'proeftijd zon der ondertoezichtstelling' van drie jaar opgelegd. Dramatisch Het eerste teken van een dramatische ontwikkeling was de onverwachte aan komst van minister van justitie Ri chardson in de rechtszaal. Even later arriveerde Agnew zelf. Rechter Hoff man noemde zijn vonnis een 'tragi sche gebeurtenis in de geschiedenis.' President Nixon sprak later van een 'diep persoonlijk verlies'. Hij zal di rect beginnen, met politieke leiders te overleggen over de opvolging van Ag new. Volgens het 25ste amendement op de grondwet moet hij een opvolger voordragen, die dan door de Senaat ertthet Huis van Afgevaardigden moet worden goedgekeurd. Agnew maakte in een afzonderlijke brief zijn ontslag bekend aan senator Mike Mansfield, de voorzitter van de democratische) meerderheidsfractie in de Senaat. Het voorzitterschap van de Senaat is de enige grondwettelijke taak van de Amerikaanse vice-presi dent. Senator Mansfield verklaarde te genover verslaggevers dat Agnew vol gens hem 'een tragische fout maakte. Ik geloof dat hij in de ring had moe ten blijven.' Geen doofpot iby-auto Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond in zijn antwoord aan de Kamer ontkend, dat liet kabinet er op uit is de machtsposi ties te vervangen door staatsmonopolies. Het gaat het kabinet om een betere verdeling van de machten. Dat betekent in het bestuur lijke vlak ook een decentralisatie en beleidsuitvoering. Daarom wordt geen sterk centralistisch overheidsgezag nagestreefd. Over het omstreden overlegorgaan, de SER, zei de premier dat het gaat om een conceptie die dateert van vóór de oorlog. In de vijfentwintig jaar na de oorlog zijn veel veranderingen opge treden. Gelukkig heeft de SER zelf het initiatief genomen zijn positie ter discussie te stellen. Drs. Den Uyl begreep niet de scepsis van KVP-fractieleidcr Andriessen over het conflict. 'Conflict om het conflict moet worden afgewezen. Het is echter een eis van democratie, dat de tegen stellingen zichtbaar worden gemaakt. Het conflict moet daarom niet tot ie dere prijs worden afgewezen. Maar ui teindelijk gaat het om de overwinning van het conflict', zei premier Den Uyl. Dank In het begin van zijn antwoord dank te de premier voor de steun van de progressieve partijen aan het kabinet. Een bijzonder woord van dank had hij voor de steun van fractieleider Andriessen van de KVP en fractielei der Aantjes van de ARP. Het politiek krachtenveld vraagt in het bijzonder Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142-118440 Donderdagavond verkoop Ruime parkeergelegenheid voor de showroom ADVERTENTIE ïoog verbruik, mevrouw. Zie verder pagina 5 Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken zou graag zo snel mogelijk in kontakt willen komen met een die bereid zijn als staflid mee te werken in een haardvuurvakantieweek voor lichamelijk gehan dicapten op het F. D. Roosevelthuis te Doorn. Het gaat hierbij om de weken: 20-27 okt. en 10- 17 nov. Nadere informaties worden gaarne gegeven door de heer J. van Luit van het A.D.B., Vormings laan 7, Utrecht. Tel. 030-514341. De overeenkomst tussen Agnew en het ministerie van justitie betekent niet dat de corruptie-zaak tegen de voormalige vice-president nu geheel de doofpot in gaat. Het departement zal bij de rechtbank een overzicht de poneren van het tegen Agnew verza melde bewijsmateriaal. En Agnew zal zich daartegen kunnen verdedigen. Het materiaal zal alleen geen deel meer uitmaken van een strafproces. Minister Richardson verklaarde tegen over de rechter, te hopen dat een 'rechtvaardige en eerbare' overeen komst was bereikt, die door het Ame rikaanse publiek ook als zodanig zou worden opgevat. Na de rechtzitting verdween de heer Agnew met onbekende bestemming. Zie voor een eerste achtergrondar tikel over Agnew buitcniaudpagina. (ADVERTENTIE) Spiro T. Agnew deelde na afloop van de rechtszitting in Baltimore aan wachtende journalisten zijn aftreden als vice-president mee. OUDE PEKELA —De staking bij de kartonfabriek 'Ceres' in Oude Pekela is gisteravond om 10 uur beëindigd: de directie is ermee akkoord gegaan, dat zarerdags niet wordt gewerkt. Eventu ele verdere problemen, die er nog zijn, zullen door directie en industrie bonden worden besproken. Bij de fabriek 'Pekela', waar eveneens sinds vorige week wordt gestaakt, staan werknemers en directie nog lijnrecht tegenover elkaar en is het werk nog niet hervat. RITA Neem me niet kwalijk, maar je leek op een bloembed Binnenland Financiële narigheid voor kabinet 5 Ambassade bezet 13 Buitenland Jsraël dringt Syrië binnen 9 Egyptenaren trots 9 Kerk Christendom en ideologie 2 Sport Nederland en Polen gelijk in matig duel 15 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft de Nederlandse ambassadeur in Chili gis teren gemachtigd de nieuwe machthebbers in Chili officieel te doen weten, dat Nederland bereid is van nu af aan betrekkingen met Chili te onderhouden. Premier Den Uyl vindt, dat erken ning in volkenrechtelijke zin in dit geval niet aan de orde is, omdat al leen nieuwe staten en geen nieuwe regeringen worden erkend. 'Uit de voortzetting van de betrekkin gen mag geen enkel waarde-oordeel ten aanzien van het nieuwe bewind in Chili worden afgeleid', aldus de pre mier. De ambassadeur heeft gisteren tevens de opdracht gekregen, de ern stige bezorgdheid van de Nederlandse regering over de vervolging van poli tieke tegenstanders te uiten. Eerder heeft de ambassadeur al de bezorgdheid van de Nederlandse rege ring overgebracht over het lot van de secretaris-generaal van de Chileense communistische partij, Luis de Cor- valan. Doorslaggevend voor het besluit de betrekkingen te continueren, is de hu manitaire hulp die zodoende aan Nederlandse en buitenlandse vervolg den in Chili kan worden geboden. Tot nu toe is dit via informele contacten met de junta wel gelukt, ihaar er moet nu ernstig rekening mee worden gehouden dat deze activiteiten van de ambassade niet meer de facto steun van de Chileense autoriteiten zullen blijven behouden. Daarom moest nu worden gekozen tussen een duidelijk signaal dat Nederland de betrekkin gen wil voortzetten of verbreken en de ambassadeur en zijn staf terugroe pen naar Nederland. Opgemerkt wordt dat alle Westeuro- pese landen behalve Italië ook al tot voortzetting van de betrekkingen met Chili hebben besloten. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Nieuwe leidse Courant „Stantvastich is ghebleven miSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 163 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1