r. CRUIJFF HEEFT TWIJFELS )ranje nog niet zorgenvrij WISO haalt slag binnen Flamingo's wint van BS Leiden 8e aafsloterij ibliek laat het in nat oefenduel tegen Polen (1-1) weer afweten iese winst nland SPORT T11/K15 Van onze sportredactie DEN HAAG De nieuwe prof- schaatsorganisatie WISO heeft gisteren een laatste aanval van 'concurrent' WCS (World Cham pionship Skating) afgeslagen. WISO-initiatiefnemer Jan Klok is er in een gesprek met de Ameri kaanse WCT-woordvoerder John Tylor in geslaagd hem ervan te overtuigen, dat hij juridisch geen rechten kan doen gelden op de erfenis van de vorig seizoen zo geruchtmakende International Speed Skating League (ISSL). Vier of vijf grote sponsors moeten de WISO de financiële basis geven, die nodig is om dit schaatsseizoen van start te gaan. Jan Klok rekent daarbij op een werkkapitaal van 2 k 3 ton. Als de WISO rondkomt met vier sponsors zullen de rijders in vier groepen worden verdeeld. Elke groep maakt dan (lijfelijke), reclame voor een sponsor. Het hele WISO-avontuur dreigde gis teren alsnog op een mislukking uit te draaien door de komst van de Ameri kaan John Tylor, die de failliete ISSL overgenomen heeft. Tylor bestreed aanvankelijk de nietig-verklaring van de ISSL-contracten, zoals die door ISSL-boss Neeley de afgelopen zomer was afgekondigd. Tylor meende dat de rijders, die wel al hun salaris door de ISSL op hun bankrekening gestort hebben gekre gen, verplicht zijn om hun driejarig contract bij zijn organisatie uit te die nen. En in dit geval ging het vooral om de grote troef Ard Schenk, die in financieel opzicht niets tekort is geko men aan de ISSL. Jan Klok: 'Ik heb hierover met Tylor uitvoerig van ge dachten gewisseld. Hij is er nu wel van overtuigd dat Neeley alle rijders van hun verplichtingen jegens de ISSL heeft ontheven. Daarbij zijn geen uitzonderingen gemaakt'. Klok heeft Tylor daarop aangeboden om tegen een percentage van de baten wedstrijden van de WISO in Amerika te oiganiseren. 'Hij heeft dat min of meer geaccepteerd. Maar dat voorstel moet nog helemaal worden uitge werkt'. De WISO beschikt nu over 15 schaat sers, één minder dan het aantal dat als een voorlopig ideaal wordt gezien. Die laatste plaats was open gelaten voor de Noor Dag Fornaess, die op het laatste moment liet weten, van zijn plannen voor een comeback in de schaatsarena af te zien. De WISO is nu naarstig op zoek naar een achtste all-rounder. 'Maar", stelt Jan Klok, 'die plaatsvervanger mag niet veel kosten. Dat zou onverantwoord zijn voor een jonge organisatie als de on ze. Wij zullen de komende tijd zeer voorzichtig en zuinig met het geld moeten omspringen', programmeerd die meetellen voor da Grand Prix. De eerste wedstrijd wordt omstreeks half december in Den Haag gehouden. Daarmee wordt er op 5 en 6 januari in Helsinki gereden, op 11 De WISO heeft vijf wedstrijden ge en 12 januari in het Zweedse Rattvik en tussen 15 januari en 9 februari in Oslo, waar de WISO gebruik hoopt te maken van de beroemde Bislet-baan. Volgens Jan Klok staat het bestuur van Bislet niet onwelwillend tegeno ver het WISO-voornemen om in die schaatstempel een grote wedstrijd te organiseren. De reeks wedstrijden wordt afgesloten met het wereldkam pioenschap, dat rond half februari in Den Haag wordt gehouden. De nieuwe profschaatsorganisatie heeft een vertegenwoordiger aange steld voor heel Scandinavië. Harry Bernander uit Hamresand de toekom stige schoonvader van Cees Verkerk. In Zweden zullen de organisatorische zaken behandeld worden door de va der van Hasse Börjes. In Helsinki is een comité gevormd. LEIDEN BS Leiden heeft het niet waar kunnen maken. In een sensatio neel gevecht met landskampioen Fla mingo's leed de ploeg van Rob de Wit een kleine nederlaag. Zaterdag jongst leden werd tegen het sterke Punch in Delft nog een fraaie overwinning ge boekt, maar gisteravond in de Leidse 5 Mei-Hal bleek de landskampioen dan toch te sterk: 78—80. Bij de rust had Leiden nog een voorsprong (4843), maar een blessure van uitblinker Butch Webster was er de directe oorzaak van dat de soorsprong snel slonk en na 9 minuten kwam Flamingo's weer aan de leiding: 60—61. Daarna ontspon zich een zeer levendige strijd waarbij beide partijen om beur ten voorkwamen. Het werd nog wel gelijk, maar door veel persoonlijke fou ten aan Leidse zijde kon Flamingo's de punten toch mee naar Haarlem ne men. Eerder deze week werd in Rotterdam de wedstrijd RZEBBC gespeeld. De Rotterdammers wonnen na een rust stand van 4236 uiteindelijk met 103 70. Jack Dinkins werd topscorer bij dp Rotterdammers met 29 punten. Sporttoto Voor sporttoto elf van hoi afgelopen week einde heeft zich één deelnemer met alle dertien Juist voorspelde uitslagen gemeld. Hij ontvangt bruto ruim 119.000 gulden. De cijfers zijn: deelnemers: 498.578; bruto In leg: 1.129.180: prljzenbedrag: 477.643,14. Beschikbaar voor de le. 2e. 3e prijs en de premie elk 119.410.79. le prijs: 1 winnaar, die bruto 119,410,79 ontvangt; 2e prijs: 36 winnaars, die elk bruto 3.316,90 ontvangen; 3e prijs: 407 winnaars, die per kolom 293,30 ontvangen. Mooie dingen in het leven voor slechts 22 cent: Bedachtzaam trekken aan je Aranda terwijl Maigret de misdaad ontrafelt. De senoritas Aranda vanVelasques. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE oktober 1973 ste trekking in van 10,zijn gevallen 50,zijn gevallen 50,zijn gevallen 100,zijn gevallen 100,zijn gevallen 200,zijn gevallen 400,zijn gevallen 000,zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: 7 83 64 543 676 042 776 1082 )rijs van '00,is gevallen op het 000,is gevallen u-x is gevallen ia yevaiieii op net nummer: is gevallen op het nummer: 100,is gevallen op het nummer: 100,is gevallen op het nummer: '00.is gevallen op het nummer: 024008 079935 044589 097594 067064* Ilijs van 100,is gevallen op het nummer: 100,is gevallen op het nummer: ïxtra prijs van 50.000,is gevallen serie L op het nummer: in troostprijs van 1.000,op nummer: !'k van de andere series 'extra prijs van 50.000,is gevallen F serie X op het nummer: Nn troostprijs van 1.000,— op nummer: f'k van de andere series pNTIE: op een met een gemerkt nummer is tevens een jde lagere prijzen gevallen jonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd 060066 084106 084227* 084227* 027481 027481 Barcelona-speler mist wedstrijdritme Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Om meer dan één reden was de vriendschappe lijke wedstrijd die Nederland tegen Polen speelde, nuttig. Want was het niet juist de teleur stelling over dat optreden, die een kolom van waardevolle ge gevens afwierp? Voor Johan Cruijff, Oranje's briljante aan voerder, in ieder geval wel. Cruijff was de beste Nederlander in het eerste wedstrijdgedeelte; de aangever van tal van bruik bare passes, fabrikant ook 'van een lading dwarrelende schoten die doelman Tomaszewski zo in verlegenheid brachten. Maar ondanks dat was Johan Cruyff ontevreden. Mopperde hij. Ook omdat een in Barcelona opgelopen griepje in Nederland kwaadaardiger uitviel dan hij had gehoopt. Cruijff: 'Ik kon in de rust niet meer. Ik heb mijn schoenen daarom toen al uitgetrokken, maar toen bleek dat ook Piet Keizer ver vangen werd door Rensenbrink. Daarom ben ik eerst gebleven, cmdat je natuurlijk niet twee mensen in één linie kunt vervangen. Ik kwam adem tekort, dat was het'. Niet alléén dat, overigens. Johan Cruijff was niet gekomen om de laatste test van Oranje voor België af te werken, hij wilde ook zien hoever hij zelf was. In hoeverre hij zijn vorm in de trainingsstages had kunnen handhaven. Cruijff: 'Ik heb immers in de afgelopen weken tegen Cercle Brugge en tegen Kickers Offenbach gespeeld. In de eerste ontmoeting ver liep alles schitterend, in de tweede ging het al 25 procent minder en ik vond dat mijn spel vanavond tegen de Polen opnieuw stukken minder was dan bij de voorgaande gelegenheden. Daarom zie ik het ook niet zo zitten voor de komende weken. Barcelona heeft twee oefenwedstrij den gearrangeerd. Zij spelen tegen Arsenal en tegen een tweede divisie club uit Spanje. Nietszeggend derhal ve. Dan speel ik op 31 oktober met een Europees elftal tegen een Zuida merikaans team. Dat is beslist onvol doende om mijn wedstrijd-niveau weer op te vijzelen. Ik zie het althans niet zitten. Ik maak me vooral ten aanzien van de wedstrijd tegen de Belgen zorgen. Daarom zal ik onmid dellijk vragen, of ik dispensatie kan krijgen voor Barcelona. Het is niet mijn bedoeling om de KNVB onder druk te zetten. Ik wil het eerlijk spelen. Ik zal ze zeggen, waar ik bang voor ben. Bang om tegen België te fa len. Ik hoop dat de officials daar be grip voor hebben. Het is me tegenge vallen, die afgelopen periode. Met lou ter trainen verkommer je. Ik heb het gemerkt. Men moet niet denken dat dit een dreigement is. Tegen België speel ik so wie so. De vraag is alleen heeft men wat aan een speler die aan zichzelf twijfelt en die nu al weet dat hij op 18 november teveel tekort komt, om een goede prestatie te leveren'. Johan Cruijff verdrong met zijn pro blematiek het rumoer rond Nederlands matte prestatie. Cruijff: 'Ik pieker nu vooral over mezelf. Ik vond alleen dat Polen wel sterk speelde, maar te na drukkelijk terugvoetbalde. Wanneer ze de volgende week zo tegen Enge land spelen, hebben ze geen schijn van kans'. De nieuwste 'affaire-Cruijff' vergroot alleen nog maar de problemen voor bondscoach Frantisek Fadrhonc. De uiterst vriendschappelijke wedstrijd te gen Pelen (Rob Rensenbrink: 'Ik dacht dat bij de spelers in het alge meen de animo niet zo groot was') heeft alleen maar opnieuw op oude feilen gewezen. Fadrhonc: 'De eerste veertig minuten was 't goed voetbal: de rest gold als een slechte training. Door al die wisselingen en het weg vallen van Hulshoff en Van Hanegem uit de basisopstelling is het onmoge lijk een juist beeld van de mogelijk heden in deze wedstrijd te schetsen. Ik weet in ieder geval zeer duidelijk, waar ik voor de wedstrijd tegen België aan toe ben. Ik ken de zwakke pun ten.' Die zwakke punten zijn even oud als de periode, waarin Fadrhonc aan het stuur van het Nederlands elftal staat. Aad Mansveld is als ausputzer op nieuw geen overtuigende greep geble ken en René van de Kerkhof bleek op de rechter flank van de aanval een povere schakel. Fadrhonc zelf noemde 'twee en een half' zwakke punt. Zon der namen te noemen. Die halve heet te voor Fadrhonc ongetwijfeld Dick Schneider, die als voorstopper, vervan ger van Barry Hulshoff, geen seconde kon imponeren. Fadrhonc: 'In zijn totaliteit is deze wedstrijd niet nuttig geweest. Daar voor ontbraken teveel spelers, die normaal wel in het elftal moeten staan. Het is niet juist een elftal te beoordelen, waarvan vijftig procent van de spelers eigenlijk niet in de ba sisopstelling hoort. Het was mijn be doeling om hooguit in de rust één speler te vervangen (Keizer door Ren senbrink, - red), maar ik werd ge dwongen nog meer wisselingen toe te passen.' Van Beveren, overigens voortreffelijk, na rust door Schrijvers vervangen, werd geblesseerd aan het bovenbeen. Cruijff werd door een griep gekweld en Neeskens moest tegen het einde van het duel ondervinden, dat hij nog niet optimaal van een angina genezen is. De wat triest gestemde Aad Mansveld vond dat er te weinig reden was om zijn optreden in Oranje met een hoog cijfer te waarderen. 'Het was een rot wedstrijd voor me. Ik ben dan ook helemaal niet tevreden over mijn spel. Maar de schuld ligt niet hele maal bij mij alleen. Er werd in de defensie soms bijzonder slecht overge nomen. Ik begrijp ook niet, waarom Deyna geen speciale bewaking kreeg. Iedereen weet toch dat-hij levensge vaarlijk is'. In mineurstemming was ook Henk Wery, die kort na rust mocht invallen voor Johan Cruijff. Wery zocht met een zijn vertrouwde stek op rechts op, waar ook René van de Kerkhof opereerde. 'Ga jij maar af en toe het centrum in, heb ik tegen Van de Kerkhof gezegd. Voor de rest wil ik er weinig over zeggen. Op rechts krijg je bijna geen bal. Als je eens een keer iets te doen krijgt, dart mag je dan ook gewoon blij zijn'. POUL ANNEMA I/KWARTET DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 or<j|ze speciale verslaggever n orDAM Het zou niet onverstandig zijn, als de verantwoor- leiders in overleg met de spelers alsnog zouden besluiten, op '°d irmijn een oefenduel voor het Nederlands elftal in te lassen. lim een maand voor de allesbeslissende kwalificatiewedstrijd htt elgië is de formatie nog verre van een eenheid en zijn de ende problemen, vooral wat de verdediging betreft, nog lang jelost. Nederland heeft nog ruim een maand om orde op za- stellen. In ieder geval heeft de vriendschappelijke interland olen, gisteravond in het stille Feyenoord-stadion, weinig po- duidelijk kunnen maken. Nederland verloor weliswaar op liet (1-1, doelpunten van Theo de Jong en Deyna), maar het ia rust povere duel bleek slechts een monster zonder waarde. insen met ruimtevrees moet noord-stadion gisteravond een zijn geweest. Niet meer jduizend toeschouwers zaten ir rond de immense piste ver en triester bewijs dat het Ne- elftal bij het grote voetbal- ïog steeds als een stiefkind was nauwelijks voorradig, weken is de formatie van de isende wedstrijd voor de ie voor het wereldtoernooi verwijderd. Maar de on- jke serie onverkwikkelijke rond het Nederlands elftal inelijk alle goodwill bij de ■ggevaagd. Ook dat moet de ich te denken geven, aanlei- ;n tot maatregelen, eer op dit moment lijkt even intern orde op zaken wordt Iet Nederlands elftal heeft ds uiet de indruk kunnen at het als een geladen en gemotiveerde eenheid aan de iorbereidingen voor het duel Belgen begint. Het vriend- ke partijtje tegen Polen was de laatste mogelijkheid om happelijk op internationaal acteren. Ondanks de einde- gesprekken, suggesties, be- (UPI, Reuter) Albanië eren in een wedstrijd voor van de voorronden voor het npioenschap met 10 gewon- inland. Voor de bezetting van ite plaats in deze groep was van geen belang. Daarvoor een nog de DDR en Roeme- merking. ion dankzij een doelpunt van de 26ste minuut. Hij scoorde rafschop, nadat de Albanese Braho in het strafschopge- Mekkonen onderuit was ge- chnisch was Finland mis- s beter, maar de voorhoede :n volstrekt gebrek aan sa- en daar kon een goed func- middenveld niets aan ver- Ubanië kreeg zijn beste kan- eerste twintig minuten toen iet moeilijk had tegen hun allen. 4; 5 4 0 1 8 13—2 iland won gisteravond in voor 55.000 toeschouwers met Oostenrijk. Het was een ippelijke wedstrijd, waarin evenals twee weken geleden 'eland (50) volstrekt kans foor Duitsland scoorden Gerd Iste en 50ste min), Wolfgang I) en Envin Kremers (78). loftes, vergaderingen, vooral: lijmpar- tijen, mag achter de begeleiding van de ploeg nog steeds een levensgroot vraagteken worden geplaatst. Nog steeds ontbreekt iedere duidelijk heid. Oranje is een tombola. Wie het juiste nummer trekt, mag zich voor de selectie melden. De Feyenoorders Wim van Hanegem en Henk Wery bij voorbeeld waren aanvankelijk niet voor de wedstrijd tegen Polen uitge nodigd. Na druk van buitenaf werden zij op het laatste ogenblik toch uit genodigd. Maar Van Hanegem die zelfs in de basisopstelling voorkwam, speelde gisteravond toch niet. De Kromme zou zoveel last hebben van een gisteren door een tandarts uitge voerde ingreep, dat hij vervangen werd door Arie Haan. Vormde kiespijn ook dit keer een dekmantel voor gro tere problemen? Rond het Nederlands elftal kun je alles verwachten en is argwaan op z'n plaats. Nederland is nog niet gereed voor het gevecht tegen België. Ondanks de sprekende resulta ten, ook op technisch gebied nog niet. Door het wegvallen van Barry Huls hoff bleek in de eerste helft al het centrum van de verdediging tegen de Polen niet optimaal te functioneren. De samenwerking tussen Aad Mans veld en Dich Schneider klikte niet en daarnaast verzuimde de middelste linie onvoldoende de opponent af te stoppen. Hoe anders is het te verklaren, dat de uitstekende Deyna van Legia Warschau uit vrije positie tot vier keer toe on gestoord voor een schot richting doel man Van Beveren kon uithalen? Niemand reageerde. Niemand ook nam een opkomende tegenstander 'over'. Geen wonder dat Deyna zich al vroeg in de wedstrijd als de uitblinker in de Poolse ploeg kon manifesteren. Dat de slordigheden in de Nederlandse defen sie niet onmiddellijk werden afgestraft, dankte Oranje aan de geringe stoot kracht die de Polen in de aanval kon den opbrengen en enkele voortreffe lijke reacties van doelman Jan van Beveren. Toch prevaleerde het negati visme in het elftal niet. De overigens sterke Polen bleken zo vriendelijk Ne derland bij vlagen opmerkelijk veel ruimte te verschaffen. En zonder scherpe mandekking is de formatie op het middenveld en in de aanval op zijn best. Daarom ook waren er sporadisch acties van grote klasse. Het openingsdoelpunt, na ruim een half uur, was zonder meer een juweel. Neeskens sprintte met de bal aan de voet alleen op de linkervleugel goed door en zond zijn oud-clubgenoot Jo han Cruijff knap in de diepte. Deze zag via een oogstrelende pass Theo de Jong in alle vrijheid opkomen en bediende hem op maat. De Jong nam de krom me bal ineens op de schoen en passeer de doelman Tomaszewski met een on houdbaar schot: 10. Die treffer bleek een absoluut hoogte punt in de vlakke eerste periode. En het was tekenend voor het weinig over tuigende optreden van de Nederlandse Met een hard en zuiver schot brengt Theo de Jong Nederland op 1-0. Rechts kijkt Piet Keizer toe, links de Pool Deyna die evep later de ge lijkmaker scoorde. verdediging dat Deyna in de laatste minuut voor rust nog de gelijkmaker kon scoren. Deyna ondervond nauwe lijks tegenstand toen hij plotseling de bal in vrije positie op de rand van het strafschopgebied ontving. Handig om speelde hij de enige speler die wenste in te grijpen. Wim Suurbier en kon daarna van korte afstand ongehinderd inschieten. Duidelijker had Deyna de kwetsbaarheid van die achterste linie niet kunnen aantoneu. Met die attente reactie bewees het Poolse elftal dat het niet ten onrechte een redelijk rooskleurige uitgangs stelling voor het bereiken van de eind ronde van het wereldkampioenschap heeft veroverd. Het elftal bleek een goed uitgebalanceerde eenheid, die het gebrek aan individuele kwaliteiten tegen de Nederlanders goed compen seerde door zich nadrukkelijk als team te manifesteren. Het elftal speelde voorzichtig, schuwde het directe duel en wenste bij vlagen duidelijk te expe rimenteren voor het volgende week woensdag op Wembley af te werken beslissende duel tegen Engeland. Het accent bleef voortdurend op de oefening liggen. Bondscoach Gorski verving in de rust dan ook doelman Tomaszewski door Kalinowski en in de verdediging maakte Musial ruimte voor Gut. Ook Frantisek Fadrhonc verving de doelman en een veldspeler. Piet Schrijvers kreeg een nieuwe kans als sluitpost van het elftal en Rob Rensen brink maakte, ten koste van Piet Keizer, na ruim twee jaar zijn rentree in Oranje. Henk Wery mocht kort na de hervat ting opdraven voor Johan Cruijff. Een merkwaardige wissel met ongetwijfeld de Spaanse belangen van Cruijff als achtergrond. De aanvoerder speelde in de eerste helft een goede wedstrijd, waarmee hij zijn verantwoordelijkheid volledig nakwam, maar moet kennelijk (al dan niet vrijwillig) het risico voor een blessure te groot hebben geacht. Desondanks waren de drie vervangin gen geen schokkende correcties. Want verwacht mag worden dat het drietal wisselspelers straks tegen België weer op de reservebank mag plaatsnemen. Het wegvallen van het duo Cruijff- Keizer, tenslotte nog altijd het sterkste part in het Nederlands elftal, had dan ook duidelijk consequenties voor het aanvalsspel van Oranje. De interland tegen Polen is nooit als serieuze graadmeter voor de komende strijd met de Belgen gebruikt. Daarvoor kende het elftal teveel mutaties. NederlandPolen loste daarom ook niets op. Het onderstreepte alleen maar de problemen die Fadrhonc van meet af aan heeft gekend. Luttele we ken voor 'D-day' is nog steeds geen volwaardige schakel voor de rechter flank van de aanval gevonden. René van de Kerkhof blijft daarvoor te wis selvallig. Toonde zich ook gisteravond te solistisch. Pijnlijk is het echter dat Aad Mansveld tegenover de gretige Poolse aanval op nieuw wankelde en dat Fadrhonc daar om toch weer op de organisatorisch sterkere Twente-speler Epi Drost zal terugvallen. Het duo Mansveld-Schnei- der greep meer mis dan een centrale verdediging zich straks tegen de Belgen kan veroorloven. Het was aan enkele prachtige reddingen van Piet Schrij vers te danken, dat Nederland niet met een nederlaag tegen Polen werd geconfronteerd en dat het in de tweede helft, toen ook nog Kees van Ierssel als vervanger van Neeskens zijn oran je-debuut maakte, de onbevredigende 11-stand kon vasthouden. Ncdcrland-Polcn 1-1 (1-1) 32. De Jong 1-0, 45' Deyna l-l. Scheidsrechter: Schiller (Oost). Toeschouwers: 20.000. Nederland: Van Beveren (Schrijvers): Suur bier, Mansveld. Schneider, Krol: Neeskens (Van Iersel), De Jong, Haan: René van de Kerkhof, Cruijff (Wery), Keizer (Renen- brink). Polen: Tomazewskl (Kalinowski): Szyma- nowski, Bulzacki, Gorgon,. Musical; Cmie- kicwicz Deyna, Kasparczak; Lato, Domar- ski, Gadocha. GERRIT DEN AMBTMAN Johan Cruijff achtervolgt Musial, de Pool slaagt er echter in de bal goed te verwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15