Rijnwater dreigt vuiler te worden Lpothekers moeten in jekomst 'historie' an de patiënt weten Leden Chili-comité bezetten ambassade ïaffa onflict ennendal igelaaid Innen zuiveringslasten groeit deurwaarders in Gelderland boven hoofd nwil om maatregelen te nemen stallatiebedrijf tslaat 35 mensen In september meer gespaard behalve bij postspaarbank Filatelie op school leren Aktie leidt tot schorsing O sp&igt er fris tót! wel iets beter dan de rest dat weten jullie best! Energiecrisis Schuld oorlog bij Israël, zegt comité Zorg over ontslag van medewerker Wereldomroep Meer ruimte voor vrouw in r.k. kerk Aantal leden van Benedictijner orde neemt snel toe UW/KWiA'RTET 'DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 BUSKENIjAIND T9/ORL13 m een onzer verslaggevers (STERDAM De Rijn is ontoelaatbaar smerig en het dreigt nog steeds jer te worden. Al het internationale overleg heeft nog steeds niet geleid tot feetieve maatregelen om de vervuiling een halt toe te roepen, laat staan •ug te dringen. Er bestaat geen algemene rechtsregeling ter bescherming n de kwaliteit van het water. treurige gevolgen van dat juridi- tekort zijn dagelijks te meten en en. En te proeven voor de twin- miljocn mensen die voor hun watervoorziening op 'Europa's ;e open riool' zijn aangewezen, het beeld dat naar voren komt de nota die de Internationale groep, bundeling van milieugroe- uit Zwitserland, Frankrijk, West- sland en Nederland, gisteren pu- erde. het internationale overleg, dat snde maand in Bonn op minis- liveau wordt hervat, niet op korte lijn komt tot het instellen van streng controle-apparaait op vuiiiBo- ;n, zal NederHand zelf stappen en ondernemen, meent de Rijn- P- meest benadeelde partij zou de inlandse regering een klacht kun- indienen bij het internationaal jhtshof, bijvoorbeeld tegen de se zoutlozingen. Bij niet naleving een gunstige uitspraak van het zou Nederland rechtmatig repre- ■maatregelen mogen toepassen. Onze positie aan'het eind van het ri ool betekent ook dat we aan het be gin van een belangrijke scheepvaart route zitten, merkt de Rijngroep op, dus we hebben echt wed mogelijkhe den om lastig te worden. Kern De kern van de moeilijkheden met de steeds vuiler wordende Rijn is het feit, dat het lozen van afval altijd is beschouwd als een rechtmatige vorm van gebruik van het water, gelijk waardig aan bijvoorbeeld de visserij of het winnen van drinkwater, aldus de nota. De enige reden om de vuillo- zing in te perken is dan het optreden van aantoonbare schade aan andere gebruiksvormen. Dergelijke afwegingsprocessen hebben tot nog toe alleen maar van kwaad tot erger geleid, en daarom pleit de Rijn- groep voor een radicaal andere bena dering. 'Afvalilozingen deugen niet, moreel noch maatschappelijk. Het zijn onrechtmatige handelingen die ande ren, de gemeenschap, onrecht doen en die strafbaar dienen te zijn. De sane- een onzer verslaggeefsters 1NINGEN De apotheker zal er in de toekomst beter op moe- toezien dat het afgegeven geneesmiddel past in het beeld van de andeling door de dokter(s)Langzamerhand begint het besef door ringen dat overdosering, en onverenigbaarheden te vaak optre- met voor de patiënt soms hoogst onaangename gevolgen. iei dr. J. H. M. Winters, voorzit- van de Koninklijke maatschappij aevordering van de pharmacie UP) gistermorgen op de algeme- '?rgadering in Groningen, rns hem moet het nog in de ja- zeventig mogelijk zijn om via een llatie in de apothèek die aange- n is op een computercentrum, de druk op een aantal knoppen lezen wat en hoeveel een bepaal- atiënt in een voorliggende perio- 1 toegediend heeft gekregen. De een verslaggever ÏECHT De staf van de kzinnigeninrichting Dennen- in Den Dolder heeft zijn ver wen opgezegd in het interim uur van de Willem Arntsz- ïting. Dit bestuur treedt on- voorzitterschap van dr. G. M. eldkamp op sinds het vorige uur van de stichting naar aan- van een conflict rond Den- dal vorig jaar is afgetreden. staf verwijt het interim-bestuur liteloosheid inzake de bouwplan- van Dennendal en heeft bezwaren i de procedure, die voor de be ning van twee nieuwe bestuursle- wordt gevolgd. Buiten de mede- ers van Dennendal om, zou het wr al in gesprek, zijn met de be nende instanties (gemeente en incie) over de kandidaten voor üeuwe bestuur. intcrimtestuur ontkent dit laat- Volgens bestuurslid J. A. Middel- verkeert de benoeming van de we bestuursleden nog in het Merende en informatieve stadium, gesprek met gemeente en provin- itaat wel op korte termijn op het ramma, maar heeft nog niet ts gehad. voegt eraan toe, dat over de kan ten ruimschoots overleg is ge ld met de werkgroep, die als een loper van de ondernemingsraad lt beschouwd. Daarbij zou een tief advies met zekere nuancerin- uit de bus zijn gekomen, taf van Denneindal heeft bemiidde- gevraagd aap de Willem Arntsz- waarir. behalve alle hoofdafde- 'n van de stichting ook externe ies als prcvincie, gemeente, ou- en ziekenfondsen zijn vertegen- 1RDEN Bij Oskamp Licht- en inrichtingen BV te Naarden, zal 1 personeel worden ingekrompen 120 man tot 85 man. eZstien per- elsleden zullen via natuurlijke af- iing vertrekken cn er zullen ne tten ontslagen vallen. De betrokke- zijn al op de hoogte gesteld en de vakbonden zijn ingelicht, r verschillende faktoren in de fgievoorziening en vooral ook door bouwtemporisering, is er bij Os- 'P minder werk, waardoor de be tte aan deze inkrimping is ont- noodzaak daartoe wordt klemmender doordat, volgens dr. Winters, de tijd voorbij is dat de patiënt een huisarts raadpleegde, en dat deze precies op de hoogte was van wat andere dokters hun patiënten voorgeschreven hadden of wat de patiënt op eigen initiatief had geslikt. Kritiek had hij op eigen leden, apo thekers, die wanneer er een preparaat wordt voorgeschreven waarvan de be reiding wat bewerkelijk is, 'de euvele moed hebben om te vragen of er niet wat anders kan worden afgegeven, terwijl er een duidelijk en echt niet gecompliceerd bereidingsvoorschrift in de boekenkast staat. Deze instelling die hem bedenkelijk en bedroevend voorkomt doet bij hem de vraag rij zen 'of zij die zo handelen wel recht hebben op een stuk honorarium als zij niet bereid zijn hun kennis in praktijk te brengen'. STICKERS Dr. Winters vraagt aan de minister de Invoering van de waarschuwingsstic kers op geneesmiddelen die de rij vaardigheid kunnen beïnvloeden pas een definitief karakter te geven als eerst een onderzoek is ingesteld naar de invloed die van de stickers uit gaat op de verkeersveiligheid. Binnen enkele dagen krijgen de apothekers een folder 'geneesmiddelen en rijvaar digheid' die de lezer duidelijk maakt waarom op bepaalde geneesmiddelen een waarschuwing wordt aangebracht. Speciaal voor de voorlichting van bui tenlandse arbeiders wordt gewerkt aan een apothekerstolk in acht talen, aldus dr. Winters. AMSTERDAM In september heb ben de grote spaarinstellingen in ons land in het algemeen hogere over schotten geboekt dan in september 1972. Een uitzondering vormde de Rijks Postspaarbank, waar het over schot een halvering te zien gaf. Het overschot bij de RPS bedroeg 30 min tegen 65 min vorig jaar sep tember. Ingelegd werd 200 min 216 min) en opgenomen 170 min 151 min). Het inleggerstegoed be droeg eind september 7849 min te gen 7211 min een jaar geleden. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag werd in september 113,6 min ingelegd en 108,2 min terugbetaald zodat het spaarderstegoed toenam met 5,4 min. Vorig jaar bedroeg het overschot 2,8 min. Het totale obligo bedroeg eind vorig jaar 1282,2 min. De Spaarbank te Rotterdam ontving aan inleg 100,4 min en moest 94,3 te rugbetalen, zodat september een over schot opleverde van 6,1 min (vorig jaar 5 min). Het aan de bank toe vertrouwde tegoed is hierdoor geste gen tot 1221 min. De Bondsspaar bank voor Midden- en Oost-Nederland boekte aan inleg 107,9 min, betaalde 98,4 min terug en boekte derhalve een overschot van 9,5 min (v.j. 2,2 min). Het totale tegoed is bij deze spaarbank opgelopen tot 710,8 min. Bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam gaf september een spaaro verschot te zien van 13 min (v.j. 7 min). Ingelegd werd 133,7 min en terugbetaald 120,7 min. Totaal staat bij deze bank 1562,8 min aan spaargelden uit. ring van de Rijn dient dan ook vanuit dit standpunt te worden aangepakt.' Geld Invoering van dit principe zou vol gens de groep een aanpassingsperiode van drie tot vijf jaar vergen. 'Niet lo zen is in wezen een kwestie van geld.' Dat het tegengaan van vervuiling tot nu toe zo moeizaam gaat, wijt de in ternationale Rijngroep aan de onwil om effectieve maatregelen te nemen die tegen de vermeende belangen van vooral de industriële vervuilers in gaan. 'De industrie wordt binnen het beleid nog altijd beschouwd als de kurk waar onze economie op drijft, waaraan dus zo min mogelijk belem meringen mogen worden in de weg gelegd.' Verder is het 'altijd gemakkelijker ge weest, de andere gebruikers van het (Rijn) water voor de gevolgen van de vervuiling op te laten draaien, 'in plaats van de vervuiler. De feitelijke gegevens over de vervui ling van de Rijn in de nota, zijn niet nieuw. Het is een sobere en overzich telijke hergroepering van het bekende door de Rijngroep geduldig verza meld uit meer dan honderd versprei de publicaties. Van een verslaggever GOUDA Op de middelbare technische school in Gouda zal met ingang van het volgend cursusjaar de filatelie in het pakket van keuzevakken opge nomen worden. Het betreft hier een proef en als die slaagt cal bij andere middelbare' scho len en cok bij het basisonder- vijs in Gouda de 'postzegelkun- le' als 'hobbyvak' ingevoerd vorden. Dit heeft de heer M. C. Avé, hoofd van de afdeling onder wijs, recreatie en sport van de gemeente Gouda, verteld op een bijeenkomst ter gelegenheid van de filatelistische tentoon stelling 'Goudapost 73', die van 19 tot en met 21 oktober in de Goudse sporthal 'De Springers gehouden zal worden. Het pronkstuk van die tentoonstel ling zal zijn een brief die een houthandelaar uit Harlingen in 1858 voor vijftig cent stuurde naar een zakenrelatie in de Russische stad Nava en waarvan de waarde nu op 75.000 gulden geschat wordt. Fosfaat Uit het zo-ontstane overzicht blijken soms verrassende samenhangen. Het fosfaat in het Rijnwater is voor 45 procent afkomstig uit wasmiddelen. Dat er zoveel fosfaat in wasmiddelen zit. komt onder andere omdat het (Rijn)water zo hard is. En het Rijn water is 70 hard omdat de industrie er grote hoeveelheden kalkzouten in loost. Zo roept de ene verontreiniging de andere op. De nota is voor de Internationale Rijngroep uitgegeven door de Vereni ging Milieudefensie, die het secretari aat van de groep voert, 15,- giro 102000, VMD, Amsterdam). Onrust op werf Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 23-jarige ijzer werker Paul Donkers is geschorst als lid van de bed rijf sled'engroep van het NVV. Ook is hij voorgedragen om als lid van de Industriebond-NVV geroy eerd te worden. Op de scheepswerf Wilton-Fve.noord in Schiedam, waar Donkers nam een paar weken geleden rust veroorzaakt. Ruim vierhonderd leden van bet NVV. die bij Wilton werken, hebben hun bandtekening <">- zpt onder een verzoek' aan het NVV de schorsing ongedaan te maken. Donkers nam een oaar ween geleden het initiatief een handtekeningenactie te voeren te^en hot. bev'uit van de di rectie van Wilton-Fvenoord de koffie pauze af te schaffen. Ru>m zevenhon derd mensen steunde® de act'e. D;t encres droeg er zeker toe bii. dat Donkers twee w^ken geleden in de berlTijfs'eöengrcep van het NVV (een belangengroepering, die onder andere contact houdt met de ondernemings raad) werd gekozen. Van te voren had Donkers toegezegd in alle openheid te zullen werken. In de bedrijfsleden- groep leverde hij scherpe kritiek op de veiligheidsvoorzieningen bij Wil- ton-Fyenoord. Deze kritiek verscheen enkele dagen .later in de Rode Tribu ne, het blad van de Kommuniistische Eenheidsbeweging Nederland, (KEN), een marxistisch-lenindstische organisa- tie. Volgens voorzitter Brons van de be- drijfslèdengroep heeft Donkers de ge gevens aan de Rode Tribune doorge geven, Dat is ook de reden, dat Don kers geschorst is als lid van de be drijf sledengroep. De heer Brons wenst verder geen commentaar te geven. 'De zaak wordt op het bondskantoor on derzocht. Verder zal het bondsbestuur beslissen of hij uit de Industriebond wordt gezet.' Een vertegenwoordiger van het KEN, de heer B. Fransen, zegt dat Donkers de gegevens niet aan de Tribune heeft doorgegeven. 'Donkers heeft ge zegd in alle openheid te zullen wer ken. Hij heeft de kritiek die hij gele verd heeft, aan zijn collega's doorge geven. Zodoende is het bij ons terecht gekomen. Donkers zegt overigens symathieën voor het KEN te hebben. Maar dat is geen reden, zegt hij, mij uit het NW te zetten. 'Het NVV wil toch openstaan voor iedereen.' Het NVV heeft onlangs de passage dat communisten geen lid van deze vakbond kunnen worden, geschrapt. Wel kunnen leden die een anti-demo cratische houding aannemen, voor schorsing in aanmerking' komen. Misrerstaiul over erkenning Van onze Haagse redactie DEN HAAG Drie leden van het Chili-comité hebben gisterochtend voor korte tijd de Chileense ambassa de bezet. De Chileense ambassadeur G. Lagos, die op dat moment op de ambassade aanwezig was, riep de hulp van de politie in om de bezetters te verwijderen. Deze bezetters gingen na een kwartier vrijwillig met dc politie mee en wer den kort daarop zonder dat proces verbaal was opgemaakt vrijgelaten, omdat de ambassade geen officiële aangifte had gedaan. Tijdens hun be zetting deelden zij een verklaring uit. Hierin werd onder meer geschreven dat de Chileense ambassade in Den Haag zich al voor de staatsgreep nega tief had opgesteld door de nieuws voorziening over Allcnde's regexings- daden te boycotten en zich vervolgens tot een spreekbuis van de militaire junta heeft gemaakt. Het Chili-comité wilde niet deze bezetting de ambassa de voor korte tijd 'tot vertegenwoor diging van het Chileense volk maken'. Erkenning Het Chili-comité hield ook op het Binnenhof in Den Haag een korte de monstratie (zie foto). Het comité toonde zich verontwaardigd over de berichten clat Nederland het nieuwe Chileense regiem al stilzwijgend er kend zou hebben. Minister Van der Stoel heeft gisteren gezegd dat dit een misverstand is. Premier Den Uyl zal hier in de Tweede Kamer nog na der op ingaan. Zoals wij gisteren reeds berichtten, wordt de feitelijke erkenning van de junta wel binnenkort verwacht, wan neer de Nederlandse ambassade in Chili voor het eerst officieel contact opneemt met de junta om over de hulp aan vluchtelingen te praten. Het Chili-comité vindt dat Nederland te weinig do^t om de tienduizenden die in Chili in levensgevaar verkeren te helpen. Het conxté dringt aan op een duidelijke verklaring van Neder land dat het de junta niet erkent en wil stopzetting van alle ontwikkelings hulp aan Chili. Minister Van der Stoel heeft gisteren laten weten dat de Nederlanders die uit Chili zijn teruggekeerd uiterst dankbaar zijn voor de hulp van de Nederlandse ambassade. Er zijn vol gens buitenlandse zaken geen buiten landers in de Nederlandse ambassade opgenomen. Berichten dat de toegang van buitenlanders tot de ambassade is geweigerd worden onderzocht. Minis ter Van der Stoel sprak tenslotte dc beschuldiging van het Chili-comité te gen dat Nederland geen hulp wilde geven aan 115 vluchtelingen uit Chili die op het vliegveld van Buenos Aires staan. Zij willen niet naar Nederland, maar geven de voorkeur aan Argenti nië, Cuba en Algerije. GS sturen noodkreet aan minister Van een onzer verslaggevers ARNHEM De gerechtsdeurwaarders in Gelderland kunnen wat de inning van zuiveringslasten betreft, hun omvangrijke taak niet aan. Deze noodkreet hebben GS van Gelderland in een brief doen uitgaan aan de minister van verkeer en waterstaat. ADVERTENTIE in nieuwe, kloeke hele literfles of handig, koelmeeneem-blik of beker of tetrapakNfy Het Gelderse college dringt er bij de bewindsman op aan te bevorderen, dat de zuiveringsschappen e.d. meer mogelijkheden krijgen om betaling van deze lasten af te dwingen door verruiming van de bevoegdheden. Gelderland telt drie zuiveringsschap pen, respectievelijk voor de Veluwe, de Achterhoek en de Betuwe. Door aktiegroepen is veel verzet gepleegd tegen het opleggen van zuiveringsl as ten aan particulieren. Voor de zuive- ringsschapsbesturen en personeel bete kent dit eer. zware belasting, onder meer omdat er een uitgebreide corres pondentie met de bezwaarden moet worden gevoerd. 'Nu het hier gaat om de uitvoering van een in de wet vastgelegde rege ling, dringen wij,' aldus schrijven GS van Gelderland, 'er bij u op aan te bevorderen dat ook van regerings zijde het publiek op de wettigheid van de lastenheffing door de zuive ringsschappen wordt gewezen. Wij den ken hierbij met name aan regelmatige voorlichting via de televisie'. Volgens hot provinciaal bestuur zal het nodig zijn een vrij groot aantal executies op grond van niet-betaling van lasten uit te voeren. Dit zal in de praktijk moeilijkheden geven, omdat de gerechtsdeurwaarders in Gelder land deze omvangrijke taak niet zul len aankunnen. De zuiveringsschappen, die naar hun rechtsvorm waterschappen zijn, heb ben niet de bevoegdheid om zelf tot aanstelling van volledig bevoegde deurwaarders over te gaan. De door hen op grond van de wet aan te wij zen personen hebben slechts een be perkte bevoegdheid. Om uit deze im passe te komen, vragen GS de minis ter op korte termijn te bevorderen dat die bevoegdheden worden ver ruimd, waarbij verwezen wordt naar de tekst van art. 156 van de Provin ciewet. 'Deze noodkreet bewijst dat we succes hebben met onze actie', aldus het commentaar K. van Zomeren uit Nij megen, voorzitter van het Milieu Ak- tiecentrum Nederland (MAN), dat op scherpe wijze aktie heeft gevoerd te gen de heffing van de zuiveringslas ten. 'Hoewel na het dreigen met de deurwaarder vele aanvankelijke weige raars toch betaald hebben, is het aan tal dat volhardt met de hand op de portemonnee te houden nog altijd zeer groot'. In Nijmegen bijvoorbeeld zouden het er nog zeker 8000 zijn. MAN heeft er bij de regering op aan gedrongen juist te voorkomen dat er deurwaarders worden ingeschakeld. Ook is een gesprek aangevraagd. Tot nu toe heeft Den Haag daarop nog niet gereageerd. Volgens MAN wordt de milieuveront reiniging verkeerd aangepakt. Wel grijpt men de particulier vanwege zijn feoaliën (één van de leuzen is: 'Geen belasting op ontlasting'). Maar intussen kunnen de grote vervuilers, de industrieën, die chemisch afval, zware metalen enz. lozen, rustig door gaan. 'Ik vind die brief aan de minis tère en goed teken', zegt MAN-voorzit- ter Van Zomeren. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Prof. Pen: De (te) hoge prijs van onze verspilling. De bio-industrie: Dieren de dupe van kille cijfers. Jesus Christ Superstar als film. Dr. Weber: Bijbelstudie is de tectivewerk. De Protestanten in Chili. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,per half jaar; ƒ38,per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Wat ook de aanleiding tot de huidige gevech ten in het Midden-Oosten is ge weest, het is duidelijk dat de fun damentele verantwoordelijkheid ervoor bij de machthebbers van Israël ligt', zo heeft gisteren het Nederlands Palestina Komitee in een verklaring laten weten. 'Dat betekent niet dat wij ons achter de betreffende Arabische regiems zul len stellen indien de huidige militaire acties niet zouden zijn opgezet om ge stalte te geven aan de rechtmatige as piraties, maar een prestige-object zou den vormen als inleiding op een soort 'Kissinger-plan', waarbij niet de belan gen van de Palestijnse en Arabische volken vooropstaan, maar die van het westers oliekapitaal en de Arabische bourgoisie', zo voegt het Palestina Ko mitee er aan toe. Het comité weet dat 'sinds 1967 deze regiems immers een politiek hebben gevoerd van conces sies aan de reactionaire krachten in hun eigen landen en aan het (met na me Amerikaanse) imperialisme een politiek die tot geen enkel resultaat heeft geleid en op groot verzet van de bevolking is gestuit. Het is daarom geenszins zeker dat het huidige mili taire optreden van de Arabische re giems een breuk met deze politiek be tekent'. Het is duidelijk dat de Palestijnse verzetsbeweging aan de strijd meedoet met het doel 'zijn zionistische onder-, drukker een zo groot mogelijke slag toe te brengen', aldus het comité. Uitvloeisel Het 'Palestina Komitee' meent dat 'de huidige vijandelijkheden niet op zich zelf staan', maar een uitvloeisel zijn van een veel fundamenteler conflict, namelijk 'tussen enerzijds het poli tiek zionisme dat zich ten doel stelt in Palestina een exclusief joodse staat te vestigen en anderzijds de oorspronke lijke bevolking van Palestina die zijn verdrijving niet wenst te aanvaarden, weigert te boeten voor het Europese anti-semitisme en strijd voert voor zijn recht op leven en zelfbeschikking in eigen land'. Daarbij vindt, volgens de verklaring, 'het Palestijnse volk niet alleen de zionistische macht te gen zich maar ook diens permanente bondgenoot: het imperialisme, dat eerst via Engeland in de jaren dertig het Palestijnse verzet heeft gebroken en/ zo de grondslag legde voor de eer ste verdrijving van de Palestijnen en later via de VS heeft geholpen de ver overingen te consolideren', zo zegt het comité. Voor het Palestina Komitee is het duidelijk dat de doeleinden zijn 'door middel van het bruggehoofd Israël de Arabische wereld te verdelen en de controle over de strategische oliebron hen te bewaren. Dat alles heeft geleid tot de huidige uitbarsting. Het Pale stina Komitee zegt te zijn tégen de on derdrukking door zionisme, imperia lisme en Arabische reactie en vóór de vestiging van een democratisch Pale stina waar joden en Arabieren als ge lijke burgers kunnen samenleven. HILVERSUM De buitenlandse pro- grammamedewerkers van Radio Ne derland Wereldomroep voelen zich op nieuw bedreigt nu één van hen, de Australiër Neville Gray, van de direc tie per brief de mededeling heeft ont vangen, dat hij na vandaag 11 okto ber, niet meer hoeft terug te komen. Gray had een driejarig contract, dat op 12 oktober afloopt, maar directie en vakbonden zijn destijds overeenge komen geen ontslagen als gevolg van het niet vernieuwen van contracten te effectueren, totdat er een overeen komst zal zijn bereikt tussen beide partijen. ROME (CIC) De mogelijkheid dat vrouwen tot verdere kerkelijke ambten worden toegelaten en dat zij in een kerkelijke inzegening officiële opdracht daartoe krijgen, is door kar dinaal Seper in een interview met ra dio Vaticana in het vooruitzicht ge steld. Kardinaal Seper is prefect van de congregatie voor de geloofsleer, het vroegere H. officie. Hij wees er op, dat het zeker in Zuid- Amerika voor de hand ligt, dat daar de vrouwen een belangrijke taak in de pastoraal uitoefenen. Daarbij gaat het echter niet om iets volkomen nieuws, omdat reeds in de middeleeu wen de abdissen een vorm van kerke lijke jurisdictie hebben uitgeoefend, aldus kardinaal Seper- ROME (CIC) Het aantal leden van de orde der benedictijnen is de laat ste jaren opvallend snel toegenomen. Op een internationale bijeenkomst van deze orde werd deze ontwikkeling vooral toegeschreven aan het feit, dat de kloosters de jeugd gelegenheid ge ven tot Godsontmoeting en transcen dentale ervaring. De orde telt thans 1100 mannelijke en 2100 vrouwelijke Werk in Nes Ammim gaat normaal door Van een onzer verslaggevers UTRECHT Van de zijde van de Nederlandse Stichting Nes Ammim vernemen wij, dat de bewoners van deze protestantse internationale kib boets op de hoogvlakte van Zebulon, op 25 kilometer afstand van Haifa in goede welstand verkeren. Er verblij ven momenteel ruim zeventig Neder landers en enkele buitenlanders op de nederzetting. Gisteren zijn zeven Ne derlandse jongeren per vliegtuig naar Israël vertrokken om in Nes Ammim, waar de arbeid normaal doorgaat, te gaan werkpn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13