eXlravoort!eIïg meubelen JeeI ernstige incidenten ussen twee oorlogen Adverteren doet verkopen wie nu geen meubelen koopt heeft geen meubelen nodig Zweden ontwikkelt sneltrein van 220 kilometer per uur GEMEENTE KATWIJK OPTICIEN en LEERLING-OPTICIEN ROOSEN OPTIEK ADMINISTRATIEF ASSISTENTE EET NU Meldingscommissies bij ziekenhuizen bepleit voor fouten 'évluchte Hongaar jsttrekker voor S'70 Enschede Vrouw die haar man liet doden krijgt twee jaar benemende spanning in Midden-Oosten B.V. De Vereenigde v. d. Kragi Poelier JI, OBW/K'WiAiRTET DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 BINNENLAND LU Onttrekking van de Schippers- steeg aan het openbaar vervoer Burgemeester en wethouders van Katwijk brengen ter vol doening aan het bepaalde in artikel 12, 2e lid, der Wegen- wet, ter openbare kennis, dat op do gemeentesecretarie (ka- *7 12) met Ingang van 15 ok- staten van Zuid-Holland bij bo. sluit van 4 soptember 1973, O.S. nr, 248, goedgekeurde raadsbe sluit van 29 maart 1973, met de daarbij behorende tekening, hou dende de onttrekking van do Schtpperssteeg aan het openbaar verkeer over een lengte van circa 43 meter. Tegen de beslissing van gedepu teerde staten staat gedurende 30 dagen na deze bekendmaking beroep open op de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland te 's-Gravenhage. Katwijk, 11 oktober 1973 Burgemeester en wethouders van Katwijk, de secretaris, G. Feenstra de burgemeester. C. van der Plas. lo.b. Wij vragen voor spoedige indiensttreding KORT GALGEWATER 1 - LEIDEN - TEL. 20375 Ze zeggen: We zijn gewoon beter Hoekbankstel GINN Wengé wand MILAAN Eethoek EIBERGEN [SCHEDE DS'70, afdeling En- lede, heeft als eerste politieke par- ïn Nederland de namen bekend ge lakt van haar kandidaten voor de meenteraadsverkiezingen in 1974. s lijsttrekker staat vermeld G. D. emeth (32). De heer Nemeth is een 1956 genaturaliseerde Hongaar, die s 16-jarige scholier tijdens de Hon- arse opstand in 1956 is gevlucht, a aanvankelijk als mijnwerker te ibben gewerkt, ging hij naar de TS in Den Haag. Nu is hij bedrijfs- ider bij een biscoopconcern en ge- ouwd met een Nederlandse studente de filosofie. emeth, die aanvankelijk de PvdA eunde, vindt het Nederlands politiek imaat voortreffelijk en besteedt al jn vrije tijd aan de vooral gemeente- jke politieke problemen. Van een verslaggever DEN HAAG Bij de ziekenhuizen zouden meldingscommissies moeten worden ingesteld om ten opzichte van patiënten gemaakte fouten te onder zoeken. Zo'n commissie zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van medische en verpleegkundige staf plus een jurist. De commissie zou ge vallen moeten sorteren die aan de of ficier van justitie of de inspectie volksgezondheid moeten worden door gegeven, of die tot schadevergoeding aanleiding kunnen geven. Dit voorstel deed de Nijmeegse jurist prof. mr. J. M. M. Maeijer dinsdag bij de jubileumbijeenkomst van het honderdjarige Westeinde-ziekenhuis in Den Haag. 'Natuurlijk kan nie mand de patiënt het recht ontnemen, zich rechtstreeks te wenden tot het openbaar ministerie, het tuchtcollege of de civiele rechter', zei pref. Maeij er. Maar hij dacht dat een evenwichti ge beoordeling van klachten door een meldingscommissie gunstig zou kun nen werken. Hij waarschuwde dat de 'huiver voor de mogelijkheid, door de strafrechter te worden veroordeeld, en de hiermee in verband staande terughoudendheid om beroepsfouten te melden,' er niet toe mag leiden dat de benadeelde pa tiënt geen kans krijgt, zijn recht op schadevergoeding te verwezenlijken. Prof. Maeijer gaat samen met zijn Nijmeegse collega dr. J. C. M. Schuyt onderzoek verrichten naar mogelijke nieuwe juridische structuren voor zie kenhuizen. Hij denkt onder andere aan verantwoordingsplicht van het be stuur tegenover een soort regionale raad voor de volksgezondheid. Van onze correspondent ARNHEM De 32-jarige Deventer leerling-ziekenverzorgster Joke van D. is gisteren door het Arnhemse ge rechtshof tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Joke stookte haar vriend net zo lang op tot deze haar echtgenoot, de varkenshandelaar Theo Poppe, met een speciaal daarvoor ge kochte auto doodreed. Het hof vond dat zij medeplichtig was aan de moord. De veroordeling valt lager uit dan die van de rechtbank in Zutphen, waar ze vijf jaar kreeg. De procureur generaal bij het hof had vier jaar geëist. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Zweedse Spoorwegen (SJ) en de Zweedse onderneming ASEA zullen gezamenlijk proeven gaan nemen met een trein met een snelheid tot 220 kilo meter per uur. Om de uitwerking van de verhoogde middelpunt vliedende kracht op de passagiers in bochten te compenseren, wordt de proeftrein voorzien van een bochtenhellingssysteem, waardoor de rijtuigbak in de bochten naar binnen overhelt. Door de hogere toelaatbare bochtensnelheid wordt hiermee ook zonder vervanging van de rails een hogere gemiddelde snelheid bereikt De foto toont de omgebouwde trein van het type X5 voor de snel heidsproeven. De tekening laat de toekomstige Zweedse trein voor snelheden tot 220 kilometer per uur zien. Deze hoekkombinatie bestaat uit een royale driezits-bank, een tweezits-bank PLUS een heerlijk zittende fauteuil. Het geheel is voorzien van losse zitkussens en is gestoffeerd met zeer mooie brede corduroy; voorzien van mooie chroom champion poten. De LESKI-prijs van deze komplete kombinatie is, zolang voorradig, slechts een besparing van maar liefst 200,nQr Bijpassende salontafel, chroom met rookglas, slechts 129,- Bijpassende hoektafel, chroom met rookglas, slechts 139,- Al onze meubelen worden franco thuis bezorgd en worden verkocht onder volledige garantie en nazorg. Reservering voor latere levering is mogelijk. Deze prachtige wengé eethoek bestaat uit een royale tafel met wit formica bovenblad en 4 heerlijk zittende stoelen, welke bekleed zijn 'met afwasbare meubelstof. De LESKI-prijs voor deze charmante eethoek is, zolang voorradig, slechts een besparing van liefst 150,495 Een zeer fraai wandmeubel van 250 cm breed. Voorzien van een groot TV-vak. een royale verlichte bar, gezellige verlichte vitrinekast met 2 glasdeuren, waar onder 2 laden. De LESKI-prijs van dit zeer charmante meubel is slechts "TQC (een besparing van liefst 200,J J J Haarlemmerstraat 150-154 - Leiden Den Haag/Rotterdam/Voorschoten Koopavond: elke donderdag tot 9 uur genwoordigers van het Palestijns ver zet, o.a. in Rome, Parijs en Nicosia. Op 21 februari 1973 schoot de Israëli sche luchtmacht een Libisch passa giersvliegtuig neer dat boven de Si- nai-woestijn vloog. Daarbij vonden 106 inzittenden de dood. Op 10 april van dit jaar werd bij een Israëlische commando-actie drie Palestijnse ver zetsleiders in Beiroet vermoord. Op 10 augustus jl werd een Libanees vliegtuig door Israël onderschept, waarin naar men meende de Pales tijnse verzetsleider George Habasj zat Hij had echter een ander vliegtuig ge nomen. Het jongste incident dat veel stof deed opwaaien, was de gijzeling op 28 september van o.m. drie Russische jo den op doorreis naar Israël in Oosten rijk. Zij werden na 16 uur vrijgelaten na een aanbod van bondskanselier Kreisky het opvangcentrum Schönau voor Russisch-Joodse immigranten te sluiten. Bemiddeling Bij het toenemen van de spanning in de afgelopen jaren was er geen enke le beweging merkbaar op het politieke front, waar beide partijen vasthielden aan de ingenomen posities. Bemiddelingspogingen van VN-gezant Gunnar Jarring vermochten niet de politieke impasse te doorbreken en onderhandelingen op gang te brengen. Een plan van de voormalige Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken William Rogers om tot een inte rim-regeling te geraken door openstel ling van het Suezkanaal en geleidelij ke terugtrekking van Israël uit de be zette gebieden, leverde evenmin resul taat op. Israël wenst rechtstreekse onderhan delingen om tot vredesovereenkom sten te komen. Egypte wil voorrang verleend zien aan de terugtrekking van Israël uit alle bezette gebieden, zoals vervat was in de resolutie die de veiligheidsraad op 22 november 1967 aanvaardde. Israël is bereid tot terug trekking uit de bezette gebieden, maar niet uit alle. Het houdt vast aan verdedigbare grenzen en strategische posities, zoals Sjarm el Sjeik in het Zuiden van de Sinai bij de ingang van de Golf van Akaba. In een verkiezingsrede op 3 oktober verklaarde minister van defensie, Da- jan, nog, dat Israël van plan is de grenzen van Jeruzalem te verschuiven tot Bethlehem in het zuiden en Jeri cho in het oosten. 'Dat is ons pro gramma voor de komende vier jaar". Zo noemen wij de funktie die aanstonds vrij komt voor iemand rond twintig met liefst mavo-opleiding. Die funktie biedt afwisselend werk binnen een kleine jonge ploeg en dat werk heeft betrekking op alle facetten van de administratie in een boeiend bedrijf als de houthandel. Wie daar iets voor voelt kan volstaan met een briefje aan: en foto uit 1970: als represaillemaatregel voor de moord op een Israëlische bewaker (door Arabische ierrillastrijderspleegde het Israëlische leger een overval op het Libanese dorp Qala, waarbij twee urgers en tien soldaten van Libanon krijgsgevangen werden gemaakt. Ml tt Heden v°l°P Braadkippen Braadstukken Grill haantjes T» Kipschndtzels I Kip rollade I V Kippelevertjes V Tamme konijn Q Het jacht seizoen is geopend! Verse wilde konijnen, prima kwaliteit. Wilde eenden (jong). Div. kruiden en sau zen. Oude Rijn 11 Tel. 32510 Fil. Aaltje Noordewier- laan 542-W. Leiden - Tel. 61240. verplaatste zich naar doelen over de wereld verspreid. Arabische verzets strijders, die de belangstelling voor hun zaak levend wilden houden, voer den acties uit tegen belangen van Is raël en diens bondgenoten. Tot de spectaculairste aanslagen behoorde die van de Zwarte Septemberbeweging van september vorig jaar op het Israë lische Dorp in München, waarbij elf doden vlieicn. Vliegveld Bij een aanval in opdracht van Pales- tijnen op het vliegveld van Tel Aviv op 30 mei 1972 kwamen 26 mensen om en werden 80 gewond. Bij een overval op de Saoedi-Arabische ambas sade op 1 maart 1973 werden twee Amerikaanse diplomaten en een Belg vermoord. Do Arabieren van hun kant stelden de Israëlische geheime dienst aansprakelijk voor moorden op verte- JRO/TEL AVIV (UPI) In tussen de zesdaagse van juni 1967 en de oor- het ogenblik in het gaande is, is het malen tot een treffen geko- tussen Israëlische en Ara strijdkrachten. Aan schiet- over het gesloten Suez- en luchtgevechten maak- een voorlopig bestand van 1970 voor slechts korte een einde. en Israëlische acties in bases van Palestijn- lommando's wisselden elkaar af. van de jongste ernstigste inciden- deed zich voor op 12 september toen Israël meldde 13 Syrische et |g-21-straaljagers boven de Middel- neergeschoten. Daaraan waren schietpartijen vooraf gegaan. Eind 1969, voerde Israël lucht aanvallen uit op militaire doelen in Egypte, waar bij het diep doordrong op Egyptisch gebied. Op 2 april 1970 werd er zeven uur slag geleverd tus sen Israëlische en Syrische tanks, ar tillerie en vliegtuigen in het gebied van de hoogte van Golan. Op 15 okto ber 1972 vielen Israëlische vliegtuigen doelen in Libanon en Syrië aan. Op 27 december 1972 waren militaire ba ses in Syrië hot doelwit en enkele da gen daarop waren beide landen gewik keld in een luchtgevecht. In februari 1973 deden Israëlische troepen een aanval diep inwaarts het Libanese ge bied waarbij Israëlische commando's twee Palestijnse vluchtelingenkampen aanvielen. In de afgelopen jaren wijzigde zich echter het patroon van de strijd. Men beperkte zich niet alleen tot de ge bruikelijke fronten, maar de strijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11