'Middenstand n boeren te rwaar belast' ROOK WORST |09 Israël moet linie aan het Suezkanaal opgeven UW Israël gelooft niet meer in een snelle zege Zware verliezen aan mensen en materiaal In deze krant WASAUTOMATEN Iritiek in Tweede Kamer deze Wek bij Regen Beperkte vluchten Nederland-Israël Rus wijst medeleven af Palestijnen zouden Israëlisch dorp hebben veroverd Geen tennis krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 1 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur linister-president Den Uyl op eg naar de Tweede Kamer. (ADVERTENTIE) vacuum verpakt 225 gram ogezcgd et gevaar bestaat dat de midden- hooi de sociale tegenstellingen 1 aanscherpen in plaats van af bakken. Prof. clr. H. G. Wolff. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of een bui, nu en dan opklaringen. Matige tot krachtige, westelijke tot noordwestelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 14 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: eerst enkele buien, later meer zon. Hier en daar nachtvorst. Morgen zon op: 06.57 onder: 17.55 maan op: 17.09 onder: 06.12 1warsbakkers man O p andere toer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en de landbouw in verhouding tot an dere groepen te zware lasten op gelegd. De Tweede Kamer heeft deze kritiek gisteren naar voren gebracht tijdens de eerste ronde van de algemene beschouwingen over de troonrede en miljoenen nota. De in het algemeen positief begroete begroting ontmoette ook op andere punten kritiek: Een meerderheid van de kamer pleitte voor intrekking van het voor stel de huurwaarde van de eigen wo ning te verdubbelen. Een meerderheid in de Kamer noemde de hoogte van de uitgaven be denkelijk en riskant, hoewel er uit eindelijk dit jaar nog aarzelend mee akkoord wordt gegaan. De Kamer bleek ook ernstige be denkingen te hebben tegen de zinsne de in de troonrede dat loonsverhogin gen tenminste voor de helft in centen en voor de helft in procenten moeten worden verwezenlijkt. De Kamer betoonde zich ongerust over de toeneming van geweld en cri minaliteit. Aangedrongen werd op een reorganisatie van het politie-apparaat en maatregelen die het gevoel van on veiligheid in de maatschappij moeten doen afnemen. Over de positie van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en de landbouw lieten de oppositiepartijen VVD en CHU zich het scherpst uit. De fractievoorzitter van de VVD, de heer Wiegel zei dat de regering met het niet laten doorgaan van de infla tiecorrectie, de verhoging van de ver mogensbelasting, de verdubbèling van de huurwaarde en 'slechts negentig miljoen voor de pensioenvoorziening' partij heeft gekozen 'tegen de zelf standigen en tegen de middengroepen. Veel te veel laat de regering haar oren hangen naar de vakbeweging', al dus Hans Wiegel. De fractievoorzitter van de CHU, dr. Kruisinga verweet de regering een po litiek te voeren die de middenstand en de landbouw 'rechtstreeks in hun inkomenspositie aantast.' 'Het beeld van midden- en kleinbedrijf is dat van stijgende lasten en lagere inko mens'. Ilij diende een motie over de kwestie in. Daarin wordt geconstateerd dat landbouw en middenstand onevenre dig zwaar worden getroffen wordt de regering uitgenodigd 'in haar inko mensbeleid aan landbouw en midden stand ten opzichte van de andere be volkingsgroepen een gelijkwaardige behandeling te geven'. Ook regeringspartijen Ook de regeringspartijen bleken kri tiek te hebben op dit beleidsonder deel. De fractievoorzitter van de KVP, mr. Andriesscn sprak van een 'voort gaande inkomensdaling in sectoren van het midden- en kleinbedrijf'. Hij pleitte voor bijzondere regerlingen om aan de problemen van deze groe pen tegemoet te komen. 'Het kan een Zie verder pagina 11 Binnenland Strokartonstakiug F> Hoge bloeddruk .3 Kamei1 over 'de bede"II Stukje schoolstrijd II Buitenland Russen willen oorlog indammen 9 Lokte Israël Egypte, in de val? 9 Kerk Bijbels in China2 Sport Polen voor laatste test in Rotterdam 13 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Kerk In de wereld 2 Radio en tv 6 Recept 6 Strips, feuilleton 6 Dichtbij en verder 7 Weer 7 TEL AVIV (Reuter, UPI, AFP, AP) Het aanvankelijke zelfvertrouwen van de Israëli's dat ook deze oorlog met de Arabieren snel en overtuigend gewonnen zou worden, is gisteren sterk verminderd. Hoewel het opper bevel van het leger de eigen verliezen aan mensenlevens zoals ook in de voorafgaande oorlogen pas na af loop van de strijd bekend zal maken, is nu al algemeen bekend dat deze verliezen zeer hoog zijn. Na de uiterst optimistische persconfe rentie, die de staf-chef van het Israëli sche leger, luitenant-generaal Elazar, maandagavond gaf, heeft de woord voerder van het ministerie van defen sie Haini Herzog gisteren het Israëli sche publiek gewaarschuwd dat men bepaald niet de aanvalskracht van de Arabieren moet onderschatten. Her zog, die vroeger de militaire inlichtin gendienst heeft geleid en in tijden van oorlog voor de radio commenta ren geeft, zei nu: 'Wij hebben thans niet te maken met een vijand die op de loop is of met een vijand die ge makkelijk verslagen kan worden.' Herzog verklaarde in tegenstelling tot eerdere berichten van militaire zijde dat de Arabische legers nu op zeer ordelijke wijze vechten en dat er niets is, dat op verwarring in de Arabische gelederen wijst. Herzog sprak bovendien de eerdere Is raëlische mededelingen ook van hemzelf tegen, dat Israël al aan een groot tegenoffensief toe is, ook al heeft het het initiatief volgens zijn zeggen in handen genomen. 'We heb ben te doen met een tegenstander, die weliswaar zeer zware verliezen heeft geleden, maar die in het geval van Svrië nog een behoorlijk deel van zijn leger achter de rug heeft, terwijl wat Egypte betreft het grootste ge deelte van het Egyptische leger nog niet in de strijd is geworpen.' In een later commentaar zei Herzog dat Israël nu een uitputtingsslag voert, omdat men daaraan de voor keur geeft boven het inzetten van een zware tankmacht tegen een numeriek veel sterkere tegenstander (Egypte). 'Ons militaire doel is niet alleen naar de bestandslijnen terug te keren, maar ook te verzekeren dat we niet eenzelfde probleem opnieuw zullen aantreffen.' In dezelfde termen sprak later de mi litaire woordvoerder generaal-majoor Aharon Yariv zich uit toen hij zei: 'Laten we de gedachte van een bedrei ging van het bestaan van de staat Is raël uit ons hoofd zetten, want dat ge vaar is er niet. Maar laten we ook geen grootse visioenen van elegante en snelle overwinningen hebben.' De minister van financiën Pinhas Sa- pir kondigde het plan aan om een le ning van 100 miljoen Israëlische pon den (65 miljoen gulden) uit te schrij ven ten behoeve van de kosten van de oorlogvoering. Hij heeft ook contact opgenomen met Joodse gemeenschap pen in de VS, Engeland, Europa, Zuid-Afrika, Australië en Canada ter- wille van geldwervingsacties, want de kosten van de strijd zullen naar hij verwacht in de miljarden Israëlische ponden lopen. TEL AVIV, CAIRO, WASHINGTON, BEIROET, DAMASCUS (Reuter, UPI, AFP, DPA, AP) De geordende strijd van de Arabische strijdkrachten is één van de grootste verrassingen in de oorlog tussen Israël enerzijds en Egypte en Syrië ander zijds. De vierde dag van de oorlog bracht dan ook bepaald niet die ommekeer, die eerder door de Israëli's voorspeld was. Integendeel, er komen steeds' me^r berichten over zeer zware verliezen aan Israëlische kant. Israëlische soldaten voeren een gevangen genomen Syrische parachutist voor ondervraging weg. Van een verslaggever SCHIPHOL Het luchtverkeer tus sen Nederland en Israël is gisteren in zeer beperkte mate op gang gekomen. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al voerde gisteren een retour vlucht Tel Aviv-Zürich'Amsterdam uit. Door een fout in de coördinatie'gin gen alle passagiers in Zlirich van boord en arriveerde de Boeing 707 leeg in Amsterdam. Voor de retour vlucht vanuit Amsterdam verleende El Al voorang aan de in Nederland verblijvende Israëliërs, die dienst moesten nemen en aan een groep Is raëlische verpleegsters. Ook een grote groep Israëlische vakantiegangers keerde met deze machine naar huis terug. Voor de vlucht bestonden lange wachtlijsten. De KLM heeft toestemming gekregen vandaag een retourvlucht Amsterdam- Tel Aviv uit te voeren. De DC-10, die lrervoor zal worden ingezet, zal om 10.30 uur van Schiphol vertrekken. De maelvne wordt om 20.30 uur op Schiphol terugverwacht. Voor morgen hoeft de KLM opnieuw een vergun ning voor een retourvlucht aange vraagd. NEW YORK (AP, UPI) De Sowjet- gedelegeerde bij de VN, Jacob Malik, is gisteren weggelopen uit de Veilig heidsraad, toen de Israëlische gede legeerde zijn condoleances aanbood voor de dertig Russische diplomaten, die gisteren bij het Israëlische bom bardement op Damascus in de getrof fen Sowjet-ambassade om het leven kwamen. 'De Sowjet-Unie is niet bereid de excuses aan te horen van de verte genwoordiger van moordenaars en in ternationale gangsters,' aldus Malik onder luid applaus van de Arabische vertegenwoordigers. DAMASCUS (Reuter) Palestijnse kringen in Damascus hebben gister avond meegedeeld dat de Israëlische plaats Metullah in het noorden bij Li banon door Palestijnse guerrillastrij ders is veroverd. TEHERAN (Reuter) De Davis-be- kerwedstrïjd tussen de tennisploegen van Iran en Israël, die gisteren in Te heran had moeten beginnen, is uitge steld in verband met de oorlogssitua tie in het Midden-Oosten. Men ver- Generaal Aharon Yariv, speciaal advi seur van de Israëlische stafchef en voormalig chef van de militaire in lichtingendienst gaf dan ook een veel soberder beeld over de Israëlische krijgsverrichtingen. Hij zei dat er aan beide fronten 'een zekere stabiliteit' was bereikt. Het lijkt er veel op dat het Israëlische tegen-offensief ge strand is op de hardnekkige en goed gecoördineerde tegenstand van de Arabieren. Yariv gaf nu ook voor de eerste maal toe dat de befaamde Bar Lev-linie aan het Suezkanaal voor het grootste ge deelte door de Israëli's is opgegeven en hij voorspelde: 'Dit wordt geen korte oorlog'. Yariy gaf zelfs toe dat de Syriërs aan de noordelijke front niet gebroken zijn of op de vlucht ge jaagd, zoals eerder meegedeeld was. De oorlog escaleerde gisteren scherp met een Israëlische luchtaanval op de Syrische hoofdstad Damascus. Israël maakte later bekend dat dit een ver gelding was voor het bombarderen door Syrië van Israëlische nederzettin gen met behulp van nieuwe raketten van Sowjet-makelij, de zgn. kikvorsen, die een halve ton explosieven 70 km door de lucht slingeren. Later ontken de generaal Ykariv echter dat het bom bardement een politieke bedoeling had. Ook in of buiten Cairo werd door Is raëlische vliegtuigen gebombardeerd, maar er is niets verder over bekend, De Egyptische minister van buiten landse zaken bevestigde gisteren ech ter in de Veiligheidsraad dit bombar dement en zei dat als gevolgd ervan 'vier oorlogsmisdadigers in onze han den zijn gevallen'. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie werd gisteren en gezien noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een kranl die yezie mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Naam: Adres-, Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en i 'Ik mag niet in de tuin fietsen, ik mag niet op de weg. Waar moet ik dan rijden?' Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 i gezegd dat Israël nu al zwaardere ver liezen heeft geleden dan tijdens de hele zesdaagse oorlog van 1967. Vol gens deze militaire zegslieden hadden de Israëli's tot gisteren 50 vliegtuigen en 90 tanks verloren. Vrijwel alle neergeschoten vliegtuigen zouden zijn geraakt door de Russische raketsyste men. die de vooruitgeschoven bases van Egypte en Syrië beschermen. Politieke waarnemers geloven niet dat het Pentagon deze hoge verliescijfers bekend heeft gemaakt als politieke voorbereiding voor nieuwe wapenle veranties aan Israël, omdat de VS volgens de bestaande akkoorden de vliegtuigen vervangen, die Israël ver liest. De Amerikaanse zegslieden schatten de Egyptische verliezen op 40 vliegtuigen, 20 helikopters en CO tanks en de Syrische verliezen op 40 vliegtuigen en meer dan 200 tanks. Uit de mededelingen van generaal Ya riv blijkt dat de Israëlische lucht- machtverliezen vooral door de Russi sche raketafweer veroorzaakt zijn. Hij zei dat de Syrische en Egyptische strijdkrachten steun krijgen van 'bui tenlandse elementen'. Deze steun zou bestaan uit 'advies, toezicht en toele vering van materieel'. Yariv en an dere Israëlische officieren weten het verlies van de hoogst comfortabele Bar Lev-lijn aan de enorme over macht aan vuurkracht, manschappen en fnaterieel van de Egyptenaren, maar niet. aan het verrassingselement van de aanval. Volgens Yariv bevin den de Israëlische troepen zich nu op drie tot vijf km afstand van het Suez kanaal, terwijl de Egyptenaren op één punt op tien km van het kanaal staan. De Egyptenaren en Syriërs hadden volgens hem al meer dan 150 vliegtui gen verloren. Over eigen vliegtuig- verliezen weigerde hij cijfers te geven. Volgens Egypte heeft de tankslag. die gisteren in de Sinai woedde Israël zware verliezen opgeleverd. Aan Israë- lïsché kant zouden 102 tanks zijn ver nietigd en een aantal zijn veroverd. Een hele gepantserde brigade van de Israëli's zou volkomen uitgeschakeld zijn, terwijl de commandant ervan door de Egyptenaren gevangen werd genomen. Egypte zegt 50 kilometer van het Suezkanaal af te staan. Israël van zijn kant zegt dat 't aantal ver nietigde Arabische tanks 'in de hon derden' loopt. Het Syrische opperbevel gaf weinig bijzonderheden over de strijd van gis teren. Alleen werden de Israëlische verklaringen ontkend dat de Syrische tanks uit de GolRn-hoogvlakte waren verdréven. 'Wij behalen de ene over winning na de andere', werd meege deeld. De Israëli's, die de hele dag zware luchtaanvallen uitvoerden op Egypte en Syrië, hebben in Libanon ook een radar-installatie bij Beiroet gebombar deerd. Israël liet weten dat zich aan de Libanese grens een klein derde front had gevormd: Palestijnse guer rilla-strijders bestookten vanuit Liba non Israëlische nederzettingen. Een ongenoemd aantal doden viel in lsral.sche dorpen en steden, door de 'kikvors-raketten', die uit Syrië wer den afgeschoten en die het represail- Zie verder pagina 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1