Is 't moet ppenlijke strijd, zegt ppit (NKV) Inas-meisjes: geen 'go werksters' zijn Fluoridering nu weer een politieke zaak Boersma: vooral topinkomens openbaar Indruk kamercommissie: Nederlandse regering achter standpunt Israël MIJN TEKKEL wil herder mmm wam PORION Beneluxraad moet Ter naai en bespreken 'Toezicht nodig op doorgeven lagere prijs van medicijnen' Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Hoge Raad vuurde giftig pijltje naar regering en parlement af Onprettige 'klus' voor gerechtshof Kunstgebit?! DU'W/KWARTET DINSDAG 9 OKTOBER 1973 flieuwe voorzitter: krachten bundelen a8nVan onze sociaal-economische redactie cui caliIlRECHT 'Het NlKV is bereid lol constructief overleg, maar Dn' i voorwaarde dat bij de tegenstanders met name de werkgevers -voldoende erkenning aanwezig is van de noodzaak van maat- ste happelijke veranderingen en een ontvankelijkheid voor de recht- lardigheid van de door de vakbeweging gestelde algemene doel- uu oden. Zo niet, dan zal de katholieke vakcentrale niet terugdein- beÈii voor een openlijke strijd.' Deze uitspraak deed de nieuwe voor- tter van het NKV, de heer W. J. L. Spit, gisteren op de verbonds- srgadering in Utrecht, nadat hij met algemene stemmen tot voor- jy tter van deze vakcentrale was gekozen. t ni le' i„ c BINNENLAND T3/K5 nieuwe NKV-voorzitter maakte on- lellijk van de gelegenheid gebruik namens het NVV en het CNV '"Jjn sympathie en solidariteit jegens 2| raël te betuigen. 'Wij hopen', zei en j, 'dat er spoedig een basis voor vre- kan worden gevonden', zijn maidenspeech tekende de heer it verzet aan tegen de verschillende rmen van geestelijke uitbuiting en gen op louter commerciële motieven ibaseerde exploitatie van menselijke ®jrmogenS. 'Deze geestelijke uitbui- en vervreemding krijgen vorm ;r andere in de werkomstandighe- de stijl van leiding geven, het ïtbreken van een individueel klach- n. nrecht, de kwetsbaarheid bij be drijfssluitingen, fusies en reorganisa- ,n. es, doch bovenal in het richten van - ilijke activiteiten op doeleinden, en aarop men geen of nauwelijks in- kan uitoefenen', aldus de NKV- erloorzitter. A^erkgevera ij verweet de werkgevers over het Igemeen niet uit te blinken in een 'trote gevoeligheid voor maatschappe lijke ontwikkelingen. 'Op nieuwe in lichten, eranderende normen en ^'waarden en gewijzigde actie-eisen en actie-vormen reageren zij vaak kramp- achüg en defensief. Op nieuwe tech nische en economische mogelijkheden kreten zij soms snel en heel knap in ie.: spelen. Voor commerciële kansen ■jjebben zij een 'vingertoppengevoel', laar met de klompen voelen zij soms et aan wat in de maatschappij zich jldn nieuwe verschijnselen voor doet'. In dit verband verwees de heer »n pit naar werkgeversvoorzitter mr. P. man Boven, die het in een vergadering man de SER deed voorkomen niet te eten dat er in onze samenleving 'de monstratieve consumptie' plaatsvindt. B' lij verbaast zich erover dat het kabi- et in de jongste troonrede de konin- in heeft uitgenodigd om iets te zeg en over zo'n 'detail' als een recht- aardige inkomensverdeling. Als de nderncmers zich voorstellen op die ïanier door te gaan, moeten reële be- ingentegenstellirigen wat hun oplos ing betreft wel uitmonden in een penlijke strijd, met alle risico's die laaraan vastzitten voor de handhaving an de sociale rust en de functione- van de maatschappelijke organen instituten. Wij deinzen daarvoor Is het moet niet terug. Wij wensen leen concessies te doen, die een aan lag zouden inhouden op onze uit- angspunten', aldus de heer Spit. )e nieuwe NKV voorzitter besteedde eel aandacht aan de plaats van de akbeweging in het maatschappelijk eranderingsproces. Hij meent dat zij en dynamische factor in een dynami- iche maatschappij moet zijn, zonder oploper te zijn in avant-gardistische lamenlevingsexperimenten. 'Conflic- en en strijd kunnen de oplossing van iepaalde problemen dichterbij bren- en, maar er zijn grenzen', meent de teer Spit. 'Je moet niet proberen het mverzoenlijke te verzoenen'. In het licht van de omvangrijke taken die de vakbeweging wacht, sprak de NKV-voorzitter zich uit voor een ver dere bundeling van krachten van de vakcentrales. Hij hoopte dat het mo gelijk zal zijn om vanaf 1 april van bet volgend jaar samen met NVV en CNV in een federatie op te trekken. De taken die ons voor ogen staan', al dus de heer Spit, 'vereisen zoveel aan inspanning en kennis, mankracht en middelen' dat geen enkele van de Hui dige vakcentrales op eigen kracht tot een optimale vervulling van die taken in staat is'. Samenwerking noemde hij niet alleen een kwestie van zakelijke doelmatigheid, maar ook van een ze delijke plicht. Juist een verdergaande samenwerking zal het NKV volgens iem in staat stellen 'trouw te blijven aan de eigen beginselen'. BRUSSEL (ANP) De 'top' van het Beneluxparlement' meent dat de swestie van het al dan niet vestigen van een raffinaderij in Ternaaien door de raadgevende interparlementai re Beneluxraad van advies moet wor den voorzien Over de vestiging van milieuhinderen- de industrieën in grensgebieden moet 'n het algemeen in de Beneluxraad gesproken worden, aldus het perma nent werk- en organisatiecomité (het bureau, de Iractieloiders en de voor zitters van de commissies) dat giste ren in Brussel vergaderde. Deze 'top' van het 'Beneluxparlement' heeft de Wens uitgesproken dat Ternaaien in alle objectiviteit en in ware Benelux- geest door de regeringen bekeken wordt. Voor de inkomens- en vermogensver houdingen noemde de heer Spit ten slotte drie normen. In de eerste plaats moet die verdeling rechtvaardig zijn. In de tweede plaats moet de ver deling van de welvaart langs democra tische weg worden bepaald en ten derde moeten de uitkomsten van het verdelingsproces openbaar en contro leerbaar zijn. Inkomens Er is volgens hem geen deugdelijk ar gument te vinden waarom iedereen wel op de hoogte mag zijn met het in komen van een metselaar en niet met dat van de president-directeur van de AMRO-bank of van de Nederlandse Staatsmijnen, In het loonoverleg dient daarom naar zijn mening volledige in formatie ter beschikking te staan over de totale loonsom, de verdeling daar van en de samenstelling van de ar beidsvoorwaarden. Per bedrijf zal een complete salarislijst moeten worden gepubliceerd. Op haar beurt zal de overheid bekend moeten maken wat functionarissen in staatsbedrijven ver dienen. Zij zal er ook voor moeten zorgen dat de belastingdienst een functie teen behoeve van de publieke informatie gaat vervullen,' aldus de nieuwe NKV-voorzitter. Staatssecretaris Mertens (rechts,), oud-voorzitter van het NKV, drukt zijn opvolger, de heer Spit (tweede van links) de hand. Geheel links CNV-voorzitter J. Lanser, rechts van de heer Spit NVV-voor- zitter W. Kok. Gereedschapskist van re sering aanvullen' UTRECHT Minister Boersma mensgegevens. 'De regering streeft meent dat er in ons land overdreven naar een grotere openbaarheid van de geheimzinnig wordt gedaan over inko- inkomens, zodat er een beter inzicht Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering vindt dat de strijdende par tijen in het Midden-Oosten tot een staakt-het-vuren moeten komen op basis van de bestandslijnen, zoals die golden voordat de oorlog uit brak. Dit blijkt uit een regeringsverklaring en de toelichting die minister Van der Stoel daarop gisteren heeft gegeven tegenover de Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken, die in spoed zitting bijeen was. Hoewel minister Van der Stoel dat niet zo duidelijk heeft willen zeggen, was de indruk van de Kamercommis sie dat de Nederlandse regering zich momenteel achter het Israëlische standpunt heeft geschaard. De Israë li's hebben duidelijk gemaakt dat zij niet met vechten zullen ophouden voordat Egypte en Syrië weer uit de Sinai-woestijn en de hoogte van Golan zijn verdreven. 'Het is ongewenst dat Egypte en Syrië voordelen zullen trekken uit een aanvalsdaad. Dat zou gebeuren als er op dit moment een staakt-het-vuren zou worden bereikt. Het teruggaan naar de oude bestands- (ADV-ERTENT1S) Dat kan, al duurt het vele generaties, n'eneer A. H. te Z. Maar zijn we niet allemaal klein begonnen? Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraao dat dan bij de dieren speciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens!^; uitstekende Witte Mo len VLEESDINERjulienne", een nieuwe komplete puur-natuur maal^d. Met 2 x zoveel vleesbrokken als andere diners. Krachtig gei^g om je al herder te voélen! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. lijnen moet ook gebeuren als Israël deze lijnen zou overschrijden in het verdere verloop van de oorlog', zei minister Van der Stoel. De regering zal over haar standpunt in New York overleg plegen met de EEG-partners via de vaste vertegen woordigers bij de Verenigde Naties, en met de leden van de Veiligheids raad van de VN. Minister Van der Stoel zei dat de Veiligheidsraad het aangewezen orgaan van de VN is om de oorlog in het Midden-Oosten te be spreken. 'De Algemene Vergadering is een te groot lichaam om tot werkelijk doelmatige beslissingen te komen, daar spelen de emoties een veel grote re rol'. Nederland zal zich overigens niet te gen een debat in de Algemene Verga dering over de toestand in het Mitiden- Oosten verzetten. Minister Van der Stoel toonde zich vooralsnog weinig optimistisch over de kans dat de Vei ligheidsraad tot werkelijke beslissin gen komt. Hulp De minister heeft de Kamercommissie tenslotte gezegd dat de regering posi tief staat tegenover humanitaire hulp in de vorm van bijvoorbeeld voedsel en medicamenten voor beide partijen, als daar noodsituaties onder de bur gerbevolking ontstaan, maar dat hier over momenteel nog niets concreets te zeggen valt. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken zei gisteren dat de meerderheid van de commissie en ook een overgrote meer derheid in de Tweede Kamer het standpunt van de regering deelt. Al leen PSP en CPN waren het niet eens met het regeringsstandpunt. De visie van deze fracties ging meer in de richting dat een staakt-het-vuren niet bij voorkeur op basis van de oude be standslijnen bereikt zou behoeven te worden Zwartboek noemt misstanden en stelt eisen kan ontstaan in de inkomensverde ling. Met name met betrekking tot de topinkomens zal er meer inzicht moe ten komen', aldus minister Boersma in een rede over de inkomenspolitiek tot de verbondsraad van het NKV in Utrecht. Drs. Boersma gaf toe dat de inko mensverhoudingen in ons land scheef zijn. 'Maar', zei hij, 'het ontbreekt de overheid aan het benodigde instru mentarium. Een aanvulling van de ge reedschapskist is dringend noodzake lijk'. Volgens de minister zullen alle inkomensgroepen bij het overleg over een meer planmatige inkomensverde ling moeten worden betrokken. Hij kondigde aan dat de regering op korte termijn de Sociaal Economische Raad een advies zal vragen over de representativiteit van de verschillen de groeperingen bij het overleg tus sen regering en bedrijfsleven. Als tus senoplossing zal er een voorlopig in formatie- en gesprekscentrum worden ingesteld om het overleg met de ver tegenwoordigers van de vrije beroe pen te vergemakkelijken. Wenselijk ïcemde hij het ontwerpen van een tariefstelsel voor alle vrije beroepen, met name voor de medici, en het uitwerken van een functie waarderingssysteem, eveneens voor al le beroepen. Sprekend over die weerstanden tegen het huidigs kabinet 'ik bedoel ook de reactionaire pers die mij als zet baas van de vakbeweging afschildert' zei de minister dat hij 'vurig hoopt dat het kabinet Den Uyl vier jaar de tijd zal krijgen om te werken aan de structurele problemen van de samenleving*. 'Het zal in niet geringe mate afhangen van de houding van de vakbeweging of dit kabinet de kans krijgt het beleid ten aanzien van de spreiding van inkomen, macht en ken nis, de inflatiebestrijding en de werk loosheidsbestrijding waar te maken', aldus drs. Boersma DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie meent, dat er een vorm van controle moet komen om te kunnen achterhalen of apothekers partijen geneesmiddelen inkopen tegen lagere dan de gangbare prijzen zonder het prijsvoordeel door te berekenen aan de ziekenfondsen. De voorzitter van de KNMP, dr. J. H. M. Winters, zei gisteren op een pers conferentie in Den Haag, dat de apo thekers als medewerkers van de zie kenfondsen goed gehonoreerd worden en dat dit hun de verplichting oplegt, eraan mee te werken dat de kosten van de geneesmiddelenvoorziening zo laag mogelijk blijven. Van onze onderwijsredactie LEIDEN 'Wij zijn geen slaven, dus de oude Inas begraven' is één van de strijdkreten uit het Zwart boek Inas, uitgegeven door het 'Nationaal Inas Comité in Leiden en gistermiddag aangeboden aan minister Van Kemenade. Het Zwartboek werd samengesteld uit de ervaringen die 'Inassers' (meisjes die een tweejarige middelbare huis- houdopleiding volgen om inrichtings assistente te worden) in hun oplei ding opdoen. Vooral de stages in zie kenhuizen, bejaardentehuizen en ge zinnen zijn onderwerp van kritiek. Die stages vormen een belangrijk on derdeel van de opleiding, maar de 'Inassers' vragen zich in hun Zwart boek af die stages wel aan hun doel beantwoorden. Dat doel wordt officieel omschreven als 'het ervaring opdoen in situaties die de school niet kan bieden'; Inassers moeten leren 'goed te functioneren ten aanzien van de in termenselijke verhoudingen' en die nen in hun stage allerlei karweitjes op te knappen die ze later, als inrich tingsassistente, ook te doen krijgen. Tijdens de stage worden Inassers be geleid, ze kunnen met stagebegeleid sters praten over hun ervaringen en eventuele moeilijkheden. Schriftelijk wordt er over die stages ook het een en ander gerapporteerd: de stagiaires maken een verslag van hun werk zaamheden en hun tijdelijke werkge vers vullen een beoordelingsstaat in, die ook door de stagiaire getekend moet worden. Dit klinkt allemaal niet onredelijk en als het in de praktijk ook allemaal volgens het boekje verliep zouden de Inassers niet met een Zwartboek zijn gekomen. Maar het Zwartboek stelt vast dat de praktijk er een beetje anders uitziet. Door middel van allerlei opmerkingen uit de praktijk van stagiaires (die overigens voor deze gelegenheid een andere naam gekregen hebben) (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Houtrot Kerstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-püpem Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN. PLAMUREN EN HER STELLEN met: PQRION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. q 1/2 kg ƒ4,95 1 kg 8,75 2 kg ƒ15,60 5 kg 30,50 Van onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg AMSTERDAM Met liet arrest waarin de Hoge Raad de drinkwaterfluoridering onwettig verklaarde, heeft ons hoogste rechtscollege een giftig pijltje naar regering en parlement afgeschoten: in het arrest werd een wettelijke basis voor de fluoride- ring geëist. De minister van volksgezondheid heeft spoedig nadat de Hoge Raad de ze uitspraak deed meegedeeld dat zij een wetsontwerp zal indienen ter legalisering van de fluoridering; de politieke besluitvorming wordt nu dus erg interessant. staat. Dit oordeel is onjuist. Daarom: 6. De eisende partij hoefde geen genoegen te ne men met de levering van ge fluorideerd drinkwater via het bestaande leidingnet. Welke praktische beslissing er in deze concrete zaak genomen moet worden, is een onpretti- ge klus voor het hof in Am sterdam; dit moet ófwel de ui terste consequentie uit het ar rest trekken en de fluoride ring stop laten zetten, ofwel een praktische tussenoplossing geven, die hoe dan ook ille gaal is. Dat, voorzover mij be kend, op één bedrijf na, alle drinkwaterbedrijven gewoon doorgegaan zijn met de fluori dering zonder dus de uit spraak van het hof af te wach ten. geeft bepaald te denken. Overheidsinstanties zijn toch wel de eersten om zich zorgen te maken over de wettigheid van hun handelen, wanneer de hoogste rechter de onwettig heid ervan heeft uitgesproken. Dc beslissing van de Hoge Raad gaat veel verder dan de inzet is in een parallelle pro- Intussen is het belangwekkend kennis te nemen van drie 'ju ridische' commentaren (alle drie in positieve zin) op het arrest. In 'De Nederlandse Jurisprudentie' is het arrest in zijn geheel afgedrukt, met een noot van prof. A. R. Bloembergen. In het juridisch studentenblad Ars Aequi staat het grotendeels met een geza menlijke noot van prof. F. H. van der Burg en C. J. M. Cartignu. In het Nederlands Juristenblad tenslotte belicht prof. J. G. Steenbeek een aan tal aspecten van de fuoride- ring. De bac.Lissing van de Hoge Raad wordt door Bloembergen ongeveer als volgt samengevat: 1. De taak die een waterlei dingbedrijf in de waterleiding wet is opgelegd om deugdelijk drinkwater te leveren, is al leen opgelegd in het belang van een go-xle drinkwatervoor ziening. 2 Het drinkwaterbedrijf een (semi)overheidsdienst neemt een monopoliepositie in; drinkwater is een eerste levensbehoefte; verbruikers zijn praktisch aangewezen op het leidingnet en daarom praktisch gedwongen de toege voegde stoffen tot zich te ne men, ondanks eventueel over wegende bezwaren hiertegen. 3. Op grond hiervan bestaat er geen vrijheid om aan het drinkwater stoffen toe te voe gen, die een doel dienen dat bulten de drinkwatervoorzie ning ligt, tenzij een wet die vrijheid verschaft. 4. De waterleidingwet (afkom stig van parlement en rege ring) geeft deze vrijheid niet. 5. Het waterleidingbesluit (af komstig van het vroegere mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid) gaat ervan uit dat deze vrijheid wèl be- cedure voor de Raad van State. De Raad van State had een vergunning tot fluoridering vernietigd. Hij eiste dat bij verlening van een vergunning de voorwaarde gesteld werd dat er voor mensen die over wegende bezwaren hadden te gen drinkwaterfluoridering een 'praktische mogelijkheid moest bestaan om ongefluori- deerd drinkwater te verkrij gen. De staatssecretaris was echter stout en repte .in een nieuwe beschikking alleen maar over een 'mogelijkheid'. Tegen dit essentiële verschil tussen mogelijkheid en prakti sche mogelijkheid richtten zich tegenstanders van drink waterfluoridering, in een nieuwe, ruim twee jaar gele den aangespannen procedure voor de Raad van State. Nu de zaak weer in de poli tiek beland is kan men zich afvragen wat bijvoorbeeld de rol is van medische en tand heelkundige deskundigen en in het algemeen die van wetenschappelijk onderzoek in de politiek? Van den Burg vermeldt dat uit buitenlands onderzoek is gebleken dat, naarmate de strijd rond de fluoridering langer duurt, de kans steeds groter wordt dat de minderheid die ertegen is, een meerderheid wordt. Dat zou ook best hier kunnen op gaan. Tot nu toe is het slechts sporadisch voorgekomen dat de tegenstanders het op plaat selijk niveau gewonnen heb ben van de voorstanders. Als echter fluoridering te boek staat als een controversieel onderwerp neemt bij de poli tieke leiders wellicht de twij fel tegenover tandheelkundige adviezen toe: je kunt het maar nooit weten. Problemen, ook politieke, lossen zichzelf soms op door er niets aan te doen. Europees verdrag De Hoge Raad heeft zich door fluoridering onwettig volgens ons nationale recht te verkla ren, niet meer hoeven buigen over argumenten ontleend aan het internationale recht, na melijk het Europees verdrag tot bescherming van de rech ten van de mens. Door grond rechten te garanderen, richt het verdrag zich tegen dwang maatregelen. Fluoridering is zo'n dwangmaatregel: drinkwa ter is een eerste levensbehoef te en de distributie ervan is gemonopoliseerd. (Overigens is de juridische becommenta riëring van het arrest waar schrijver dezes zijn samenvat ting uit puf ook gemonopoli seerd: de drie periodieken ver schijnen onder de hoed van Kluwer). Artikel acht van het Europees verdrag houdt onder andere het volgende in: ieder heeft recht op eerbiediging van zijn privéleven. Geen inmenging van enig openbaar gezag is hier toegestaan, tenzij bij de wet voorzien én in een demo cratische samenleving nodag voor onder meer de bescher ming van de gezondheid. Tegenstanders van fluoride ring vinden deze een onaan vaardbare aantasting van de persoonlijke integriteit. Zij hebben "een sterk punt: wie fluoride wil gebruiken, wan neer het water niet gefluori deerd is, kan makkelijker flu-, oride krijgen dan degene die geen fluoride wil gebruiken aan ongefluorideerd drinkwa ter kan komen, wanneer het drinkwater wèl gefluorideerd Een tweede, fundamenteler vraag is: hoever mag het pa ternalisme van de overheid gaan; wat vriendelijker: mag de gezondheidszorg van de overheid zóver gaan dat de ei gen verantwoordelijkheid van de burgers wordt uitgescha keld? Ook dit is politiek, al dus in grote lijnen Steenbeek. De materie van de fluoride- ring ts echter geen primair ju ridische aangelegenheid: vóór- en tegenstanders ervan wacht nog een intensief 'gelobby' bij de politieke partijen. 'Leg neer dir dweil, pak op de strijdbijl schetst het Zwa rtboek de werkelijke inhoud van veel stages. Hard werken is regel, maar ihet is vaak eentonig 1 werk, afwassen Ten opruimen bijvoor beeld en niets'anders, allerlei Huis- houdelijk werk £<Joen zonder dat 'me vrouw' helpt of tzelfs aanwezig, alleen koffie zetten en \stoffen. 'Noem je dat ervaring opdoen 3', vraagt een Inasser zich af. De begeleiding dqor de speciale bege leidsters van school is vaak ook bene den peil: er is geen gelegenheid om echt te praten over de klachten die de Inassers hebben, etc wordt vaak alleen gezegd dat de Inassers er netjes uit moeten zien. Eenl dreiging is vooral het beoordelingsboeikje: als je niet doet wat de 'werkhever' wil, krijg je een slechte aantekening en daarom houd je je mond raiaar. Dan is er de kwestie van het zakreld: Inassers krij gen vijftig gulden eta dat zou niet erg zijn als je als leurling beschouwd werd, maar het i3 wyi l weinig als je in feite hele dagen werkt. leur 3 Wji'l werl 'Afhankelijk' 1 >n zicip Inassers voelen zic$ 'vaak goedkope werksters, zonder vrie| de inrichting, het ziekenhuis of h<k .gezin niet kan draaien, maar dat is&Üan toch tegen de bedoeling van deu stages. Inassers op stage zijn afhankel ijk, concludeert het Zwartboek en daar moet verande ring in komen. Er zifn meer punten die aan de orde kom I n: het feit bij voorbeeld dat een In^s-opleiding for meel geldt als een vooropleiding voor een verpleegstersopleid ing. Ook hier van komt in de praktijk niet veel te recht: er wordt vaak een Mavo- of zelfs Havo-diploma gevraagd. Trou wens: in veel gevallen» wordt er tij dens de Inasopleiding nauwelijks ge praat over wat de opleiding inhoudt en wat,je er later mde kunt doen. Een ander onzeker pun ti voor de Inas- sers is de toekomst vankde Inasoplei- ding. Er gaan geruchten! dat de oplei ding gaat verdwijnen, nda.tr zekerheid hierover hebben de Ina:\secs niet. Nie mand die het ze vertelt.N AI met al blijken er grojte nadelen'JJ aan een Inasopleiding te Êkle sn #iuk kleven. Niet dat de opleiding geen lfi-uke kanten heeft, maar, zegt het Zwartboek die hoeven niet veranderd te jworden.' Vandaar het eisenlijstje ain het slot: de Inasopleiding moet afiiders inge richt worden, zodat Inasselrs iets kun- nen doen met hun diploma; ook de inhoud van de opleiding nioet anders, meer gericht zijn op de maatschappij en niet alleen een beroep sopleiding. 1 Stagiaires moeten beschermd worden, bijvoorbeeld door een goe»le taakom schrijving. De inhoud van' de stages, moet duidelijk tot uitdrula-Jng bren gen dat een stagiaire in »de eerste plaats leerling is. dus iets n»et leren. Stageboekjes (de eindbeoordeling) moeten afgeschaft worden. Ei^ moeten meer en betere begeleidsters,'voor de stagiaires komen. Er moeU bekeken worden of de gezinsstage Iniet een achterhaalde zaak is. Tijdensflde stages moet er gelegenheid blijxjen naar school te gaan: dus bijvoorbeeld vier dagen stage en één dag school om over de wederzijdse ervaringun buiten school te praten. i Het Zwartboek schrijft ten^'otte dat er liever vandaag dan morhen actie 1 gevoerd moet worden om ietV te ver-"!' anderen aan de (foute) toestland van vandaag. Het Nationaal Inasf Comité in Leiden heeft daartoe eerii eerste aanzet gegeven. Of, om liiet het Zwartboek te spreken: 'Leg n<eer die dweil, pak op de strijdbijl', *ye laten ons liet beroven en behancl&len als sloven' en als algemene a^ctlieleus: 'Kom op meiden, actie vanuitLLeiden, voor betere tijden'. (ADVERTENTIE) i Met Dentofix zit het stevioor Dentofix vormt een zacht, bescheyfr*nd laagje en houdt het kunstgebit veel Vap'er en veiliger op zijn plaats. Het zit prelyg) en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemak kali jk als met een natuurlijk gebit. DentofixtMr- mindert de voortdurende angst voor flos- raken en verschuiven van het gebit en komt verwonding van het gehemelte. Don- tolix houdt ook ae adem fris. Geen on ocin- oename smaak, of hinderlijk gevoel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5