In Israël nu 2000 toeristen uit Nederland ISRAËL IS STERKER UW 'Syriërs weggeslagen uit Golan-hoogte' Israël en Arabische landen beschuldigen elkaar van agressie In deze krant 'Zoon van vader Abraham' Breda overleden Bewolkt Verzet blijft tegen boringen in duinen Twee gastarbeiders op schip verbrand Brits vliegtuig door Jemen onderschept Schipper slaat overboord en zwemt drie uur rond Aan beide zijden worden grote verliezen gemeld Chileense communist ontkomt vervolgers krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 DINSDAG 9 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 161 Meer keus jn "passende -omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Voor zover bekend maken ze "t goed Van een onzer verslaggevers APELDOORN In Israël bevinden zich op het ogenblik onge veer 2000 Nederlandse toeristen. Hoewel ze in een gespannen sfeer leven, maken ze het goed, voor zover uit moeizaam bin nenkomende telefonische berichten kan worden opgemaakt. Een gezelschap Nederlanders met als reisleider de christelijke gere formeerde predikant ds. J. H. Velema uit Apeldoorn verblijft aan de Zee van Tiberias, ongeveer twintig kilometer van de Sy rische grens. De groep mag haar hotel niet verlaten, omdat op veertig kilometer afstand, in de heuvels van Golan, gevochten wordt. iREDA In het diaconessenzieken- mis in Breda is op veertigjarige leef tijd overleden Bram Stukje, lid van de Goede Zonen', de formatie die sinds Irie jaar met Vader Abraham optreedt tl de Vader Abraham-show. Enkele weken geleden trok Bram Stukje zich lit de formatie terug. Zogezegd Je moet niet proberen het onver zoenlijke te verzoenen. W. J. L. Spit, de nieuwe voor zitter van het Ned. Katholiek Vakverbond. Vandaag is een van de reizen van de Nederlandse Christelijke Reis- vereniging naar Israël afgelopen. Of het gezelschap kan terugkeren, was gisteren nog niet met zeker heid te zeggen. Het bureau van de NCRV deelde ons mede, dat de stemming door de omstandigheden wel gedrukt is, maar dat er overi gens geen moeilijkheden zijn. Ge hoopt wordt dat het gezelschap een El-Al-toestel kan krijgen, de enige luchtvaartmaatschappij die vliegt, volgens het hoofdkantoor van de Israëlische Luchtvaartmaatschappij in Amsterdam. Ook voor maandag had de NCRV weer een Israël-reis op het pro gramma staan. Deze reis gaat in elk geval niét door. Voor 5 novem ber staat nog een reis voor veertig personen op liet programma. Wat verder in november zouden er zelfs vierhonderd Nederlanders te gelijk met de NCRV naar Israël gaan. Of deze reizen kunnen door gaan, daarover kan in dit stadium nog niet beslist worden. De reis, waarvan ds Velema leider is (zijn vrouw neemt er ook aan deel), is verzorgd door Amicitia ?.V. te zwijndrecht, die vakantie reizen in interkerkelijk verband organiseert. Het gezelschap vertrok vorige week dinsdag; de reis duurt tot 15 oktober. Enkele dagen later is een tweede, soortgelijke reis be gonnen, met als leider een even eens christelijke-gereformeerde predikant, namelijk ds P. den But ter uit Bunschoten. Dit gezelschap 'houdt zich waarschijnlijk in Jeru zalem op. Pogingen om met de Tiberiasgruep telefonisch contact te krijgen, luk ten eerst na 24 uur. De reissche ma's zijn uiteraard volkomen in de war gelopen. Het hangt van de om standigheden af wat er nog van de reisplannen terechtkomt. Wellicht wordt, indien de mogelijkheid daartoe bestaat, de terugreis eer der aanvaard. Met een gedwongen, langduriger verblijf dan de bedoe ling was, moet eveneens rekening gehouden worden. Trouw/Kwartet-reis Over het al dan niet dóórgaan van de Trouw-Kwartet-Israëlreis van 22 oktober tot 1 november is op dit ogenblik nog geen zinnig woord te zeggen. Het Bureau Internationale Excursies te Bergen (NH), dat de reis organiseert, deelde ons mee: 'We houden het er nu nog op dat de reis wél doorgang vindt. We gaan gewoon door met de voorbe reidingen'. Naar schatting bevinden zich ook enige honderden Nederlandse jon geren in Israël. Zij nemen deel aan gecombineerde reizen, die uit twee delen bestaan. Een gedeelte van de reis is van toeristische aard en een gedeelte van de tijd is uit getrokken om te werken in een kibboets. Enkele kibboetsim zijn beschoten. Zondag hebben vele jonge mensen in de kibboetsim in schuilkelders gezeten. Volgens tele fonisch ontvangen berichten kon den ze echter gisteren weer aan het werk gaan. Gemeld werd giste ren dat 150 jonge Nederlanders die via het Rotterdamse reisbureau Kibboets Tours sinds 5 september in Israël zijn, het goed maken Het Bureau Internationale Excur sies heeft gisteravond laten weten dat in alle kiboetsim, waar groepen van dit instituut momenteel werk zaam zijn, de situatie rustig is en er geen reden is voor ongerustheid. Het betreft de kiboetsim Hefi Pah, Shuval, Sede Nehemia, Hagoshrim, Matzuba en Yad Mordechai. Veel bewolking, aan de kust tot krachtig toenemende zuidweste lijke wind. Maximum temperatu ren rond 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij koud met af en toe buien. Morgen zon op: 06.56 onder: 17.58 maan op: 16.51 onder: 04.55 Actiecomité roept op tot vervuiling u boycot onze hele actie BERGEN Het gemeentebestuur van Bergen (NH) heeft de minister van ruimtelijke ordening en van eco nomische zaken laten weten dat het zich blijvend zal verzetten tegen bo ringen in het duingebied. Bij het vaststellen van het bestemmingsplan voor het Bergense duingebied zal ook geen rekening worden gehouden met boorlocaties. RIDDERKERK Op het terrein van Boele's Scheepswerven zijn gisteren twee mannen omgekomen bij een fel le brand op het motorschip Sept Hes dat wordt verbouwd tot bevoorra dingsschip. De mannen waren aan het werk in de pompkamer van het schip toen de brand uitbrak. De brandweer had het vuur snel onder controle maar de twee mannen waren niet meer te redden. De slachtoffers zijn de 28-jarige Gonzales Vasques Alfonso en de 34-jarige Fernadez Vasques Ma nuel, (neven van elkaar), die als gast arbeiders in ons land werkten. ADEN (AP, Reuter) Twee straal jagers van Zuid-Jemen hebben gister morgen een Brits passagiersvliegtuig gedwongen een landing te maken in Aden. Na enkele uren kreeg het toe stel, een Jumbo van British Aairways, toestemming om de reis voort te zet ten. Het vliegtuig zou zijn onder schept, omdat het zich niet had ge houden aan de voor het luchtruim al daar geldende regels. Het toestel, dat op weg was van Londen naar Johan nesburg volgde een andere route in verband met de vijandelijkheden in het Midden-Oosten. De 229 passagiers hebben in Aden het vliegtuig niet verlaten. LELYSTAD De 35-jarige sphipper J. A. Broeden uit Made heeft gisteren urenlang in het IJsselmeer rondge zwommen nadat hij overboord gesla gen was van zijn 602 ton metende bietenschip 'Sjaan Marie'. Pas na drie uur wist hij door dichte nevel de dijk van Zuid-Flevoland te bereiken; de zoekaktie van rijkspolitie met een boot en een vliegtuig kon toen gestaakt worden. TEL AVIV, BEIROET, CAIRO, DAMASCUS (Reu ter, UPI, AFP, AP, DPA) Hoewel Israël, Egypte en Syrië gisteravond nog om strijd verklaarden dat de oorlog in hun eigen voordeel verliep en de vijand enorme verliezen had geleden aan mensen en materieel, leek het erop dat de Israëlische troe pen toch duidelijk aan het winnen waren. Eén van de bruggen, die het Egyptische leger over het Suez-kanaal heeft geslagen. Ebon: bezette gebieden redden ons NEW YORK (UPI, Reuter) In de algemene vergadering van de Verenigde Naties hebben Israël en de Arabische landen maan" dag elkaar ervan beschuldigd een nieuwe oorlog in het Midden-Oos ten te zijn begonnen. De Syrische onderminister van bui tenlandse zaken Ismaïl verklaarde, dat Israël zaterdag 'over de gehele linie tot de aanval was overgegaan.' Hij sprak van een 'massale, laffe aanval', die duidelijk een onderdeel vormt van een 'vooropgezet plan'. De Egyptische minister van buiten landse zaken Mohammed el-Zayyat, zei dat zijn land bij wijze van zelfverde diging was overgegaan tot actie 'in antwoord op een overrompelingsaan- val' van Israël. De algemene vergadering van de VN onderbrak gisteren haar debat om de strijdende partijen gelegenheid te ge ven verklaringen af te leggen. De Egyptische minister zei, dat zijn rege ring op dit moment geen algemeen debat over de toestand in het Midden- Oosten wenste. Zij wil de kwestie mo gelijk wel op een later tijdstip in de huidige zitting van de algemene as semblee ter sprake brengen. Dwaas Israëls minister van buitenlandse za ken Abba Eban noemde het te dwaas om te geloven, dat Israël de oorlóg zou zijn begonnen op grote verzoen dag. Zelfs de meest vooruitgeschoven posten zijn op die dag minimaal be mand. zo betoogde Eban. Hij legde er de nadruk op dat de ge beurtenissen sinds zaterdag hebben aangetoond, dat Israël gelijk heeft ge had grote gebieden bezet te houden na de oorlog van 1967. 'Als Israël de dwaasheid had begaan zich terug te trekken op de vroegere besfcandslinies dan zouden de aanvallen van zaterdag zoveel verwoestingen hebben aange richt aan de centra, die voor ons van levensbelang zijn, dat Israël en zijn hele bevolking nu misschien in een vreselijk bloedbad zouden zijn wegge vaagd', aldus Abba Eban. Dr. Eban vertelde, dat zijn land 'tra gische verliezen aan mensenlevens' heeft geleden. Maar, zo voegde hij (ADVERTENTIE) Het konflikt in het Midden-Oosten P. J. A. Idenburg en P. J. Geelkerken Dit boek moet U nu lezen. Gaat vrij diep in op de complexe situatie, maar het leest vlot weg (Hervormd Nederland 9-6-1973) Een ANTHOS-BOEK ƒ8,90 Verkrijgbaar in de boekhandel. daaraan toe, Egypte en Syrië hebben als gevolg van de cynische agressie van hun leiders nog grotere verliezen geleden. Volgens hem drijven de Is raëlische troepen de vijand met suc ces terug. De minister zei, dat hij zaterdag zes uur voor de Egyptische en Syrische aanvallen een telegram uit Israël had ontvangen waarin gezegd werd, dat er een aanval van de Arabieren op komst was. Israël had via derden Egypte en Syrië laten weten, dat het niet zou overgaan tot een preventieve aanval. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad begon gisteravond om elf uur, Nederlandse tijd, aan zijn zitting naar aanleiding van de oorlog in het Midden-Oosten. De vergadering is bijeengekomen op initiatief van de Verenigde Staten. Aanvankelijk zou de vergadering twee en een half uur eer der beginnen. SANTIAGO (Reuter) De Chileense marxistische vakbondsleider Luis Fi- gueroa is uitgeweken naar de Zweed se ambassade in Santiago, zo heeft een woordvoerder van die ambassade gisteren verteld- Figueroa behoorde na de militaire staatsgreep tot de tien meest gezochte personen in Chili. Zweden heeft hem politiek asiel toegezegd, maar het is niet zeker of hij toestemming zal krij gen Chili te verlaten. Een Israëlische krijgsgevangene, die gisteren voor de Egyptische televisie werd getoond. Uit rapporten van inlichtingendien sten leidden militaire deskundigen in Londen af dat de Israëli's nu de vol ledige overmacht in de lucht hebben, hoewel zij zowel aan het Egyptische als aan het Syrische front zware ver liezen hebben geleden. De deskundi gen toonden zich verbijsterd over de door de Egyptenaren gevolgde tak- tiek om een grote tankmacht over het Suezkanaal te zetten, zonder voor vol doende luchtmachtsteun te zorgen. ricfornrhtend deelde Senator Henry Jackson in Washington al mee dat de verlipzen aan vliegtuigen, die Egynte on Syria »mdden ge'pdon. 'nnaccota- bp.l' 7Ün. 'Het zou "olslagpn krankzin nig zijn. a's ze nog lange tiid zo door gaan'. Jackson, die zeer goede betrek kingen heeft met de Amerikaanse in lichtingendienst CIA, weigerde zijn bronnen te noemen. Gisterochtend op de derde dag van de oorlog ging een versterkte en opnieuw gegroepeerde Israëlische troepenmacht in de tegenaanval. Aan het eind van de dag zei stafchef David Elazar op een persconferentie dat de Syriërs nu praktisch geheel uit de Golan-hoogte waren verdreven en de Egyptenaren op drie bruggehoofden aan het Suezkanaal waren omsingeld. 'We zullen ze de botten breken', zei hij en kondigde aan dat de Israëli sche troepen de bestandslijnen van vorige week zullen overschrijden als het erom gaat de Syrische en Egypti sche gevechtskracht voor een langere periode uit te schakelen. Eerder had het dagblad Ha'arets al bericht dat de regering de militairen toestemming heeft gegeven de bestandslijnen van vorige week te overschrijden. Dat de Golan-hoogte door Israël prak tisch geheel is heroverd blijkt wel uit de toestemming, die gisteren werd ge geven aan daar woonachtige en eer der geëvacueerde wouwen en kinde ren om naar hun woonplaatsen terug te keren. Volgens Israëlische meldin gen zouden zo'n 400 Syrische tanks iets minder dan de helft van de Syri sche tanks uitgeschakeld zijn, even als het gehele luchtafweerstelsel tot aan Damascus. Syrische meldingen over oprukkende Syrische troepen en de omsingeling van de stad Kuneitra Klinken dan ook wat onwaarschijnlijk. Aan het Suezkanaal wordt vandaag pas de grote tankslag verwacht. Egypte heeft de Israëlische berichten ontkend dat de 12 pontonbruggen over het Suezkanaal alle verwoest zijn en de Egyptenaren aan de oostelijke oever in de val zitten met ongeveer 400 tanks. 'Onze troepen hebben de Is raëli s tot de terugtocht gedwongen en ben zware verliezen toegebracht.' zo werd gezegd. De Israëlische luchtaan vallen zouden zijn afgeslagen, ten koste van grote Israëlische verliezen; Boven dien zou de stad Oost-Kantara, de sa tellietstad van Kantara, door de Egyp tenaren op de Israëli's zijn heroverd en tot tijdelijke hoofdstad van bevrijd Sinai uitgeroepen. De stad zou na he vige straatgevechten van man-tot-man zijn ingenomen, waarbij 30 Israëlische soldaten werden gevangen genomen. Israël noemde dit bericht 'ridicuul'. Gisteravond maakte Egypte bekend dat Israël de havenstad Port Said had ge bombardeerd, waarbij burgers om het leven waren gekomen. 'De vijand zal de consequenties voor deze operatie moeten dragen,' werd gezegd. Tevens werd meegedeeld dat Egyptische com mando's op bevel van president Sadat de installaties van de door Israël ge- exploiteerde olievelden aan de Golf van Suez in brand hebben geschoten. Volgens Egypte en Syrië zijn er nu 159 Israëlische vliegtuigen neergescho ten. meer dan eenderde van de Israë lische luchtmacht. Egypte heeft toege geven 31 vliegtuigen te hebben ver loren. Israël zegt dat er meer dan hon derd Egyptische en Syrische vliegtui gen vernietigd werden. Geen van de partijen geeft een overzicht van de eigen verliezen, die naar men aan neemt zeer groot zijn. Jordanië, dat nog steeds buiten de strijd blijft, heeft het neerschieten van twee Israëlische vliegtuigen be kend gemaakt, die over Jordaans ge bied vlogen. President Sadat heeft tenslotte tegen over de ambassadeurs van Engeland. Frankrijk en Rusland verklaard dat Egypte geen staakt-het-vuren zal ac cepteren. als het niet de garantie krijgt dat de in 1967 door Israël bezette ge bieden ontruimd zullen worden. Binnenland Nieuwe NKV-voorzitter5 Partijkanonnen in Zaanstad 7 Kamerdebat begint11 Buitenland Buitenlandse reacties 9 VN-hülp in .gevaar 9 Kerk Orgelsupporters 2 Sport Theo de Jong revancheert zich13 Economie Amrobank verwacht geen energietekort 15 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons2 Puzzel s Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Beurs 8 Kameragcnda 11 Familieberichten 14 en overtuiging een krant die gezien is en gezien RITA 'De politie heeft me opgeschre ven omdat ik op het trottoir fietste. Betaalt u de bon of moet ik gaan zitten?' noteer als nieuwe abonnee naar inhoud mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Naam: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant* antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1