je Jong past levensstijl aan 'Tamme' remise in vijfde partij Spaarrente tot Vi® CP RECHT0 Betaald voetbal: plannen genoeg (2) Wijn eerzucht heeft mij er bovenop geholpen leskens in iropees team Fadrhonc 'Laatste test voor selectie' Te veel Nederlanders bij Eintracht Tom Okker ronde verder IOC-bestuur uitgebreid Stewart wil stoppen Jy/KWAlRiTET DINSDAG 9 OKTOBER 1973 SPORT T3/K1" j>nze speciale verslaggever T Het was aan het slot van het afgelopen voetbalseizoen toen heo de Jongs teleurstelling over een 'verloren' voetbaljaar het voornemen groeide om zich te revancheren. Toen gebeurde het jat Feyenoords zelfbewuste middenvelder zijn fouten, nalatig- d en tekortkomingen nog eens op rij zette en uit de mengeling pgevens een plan voor zijn voetbaltoekomst opbouwde. Een actie i Theo de Jongs directe omgeving met verbazing werd gevolgd, ïmers kende men de laconiek ogende Rotterdammer niet. Theo ing evenwel handelde bewust. Was gefixeerd door de idee om het Nederlands elftal München te halen en om met Feyenoord kampioen te worden. En daarom transformeerde de in versuk- g geraakte De Jong, die na de interland tegen Spanje zijn plaats Oranje-selectie verspeelde voortdurend aan scherpe kritiek rhevig was, zeer nadrukkelijk. vreemd aan die ontwikkeling literaard ook de komst van trai- ioerver naar Feyenoord. Een die Theo de Jong zich herinner de periode dat hij bij het.Nij- t NEC voetbalde. Een man met ingen die niet altijd identiek an die van Theo de Jong. Een iok die daarom nog wel eens tot iristgesprek met De Jong komt, waarover de Feyenoorder wel 'Het fijne van Wiel Coerver is ij niet rancuneus is. Hij is er op uit om je terug te pakken hem eens een keer de waarheid Hij is bovendien een vakman, toral heeft mij de prikkels gege- zó ambitieus aan dit seizoen jinnen.' gmaals: het vuur in de voetbal- heo de Jong was aan het slot meest recent afgesloten editie iet competitiegeburen gedoofd, de Jong had, zo erkent hij nu, verspeeld wat hij kon verspelen iliseerde zich als geen ander dat nieuw moest beginnen. De Jong zat in de put toen. Het was lappe bende bij Feyenoord. De id was zoek. Er ontstond veel !r rond de contractbesprekingen, Si had niet zoveel trek meer en alleen nog maar met Van Hane- n Israel. Dat irriteerde me. Het CH (Reuter) Naast Johan [f en Ruud Krol zal een derde Ne- nder acteren in het Europese elf- t ter gelegenheid van de eerste dvoetbaldag (31 oktober) een pijfl zal spelen tegen een team pdlAmerika. Neeskens is gisteren 'de selectie toegevoegd samen met foegoslaaf Krivo Kuca. Zij vervan- tie geblesseerde speler Breitner ^Duitsland) en Pirri (Spanje).- (ADVERTENTIE) wilde ik ook nog gen, dat mevrouw rtjes uit het be ur treedt, vanwege i meningsverschil mevrouw De Wit en 'der wil ik nog mede- en dat in onze jaar- kse klimplanten- leiwedstrijd de klim- van mevrouw De Boer bijzettafeltje laakt heeft, it mij nog te rappor- 'en dat er nog ichts 11,88 in kas en tot slot herhaal i'n wekelijkse ver- >k: dames, gebruik overschrijving van contributie toch ital ons prachtige ijferige bankreke- gnummer. U doet er k goed werk mee or de banken. 'Hs waar. 'uidelijke vermelding van ïaam èn bankrekeningnummer toren en bij overschrijvingen 'Omi vertraging in het lirale verkeer. ezameniijke banken. iTSEn Hasse Boerjes en Ove blijven prof. Zij hebben een con- Wekend bij de WISO. 'AL Naar voorbeeld van AZ'67 ijracles naar een BV-vorm toe. De ««gevers staan positief tegenover «naring van voorzitter Kist waarin RMult beken'd werd gemaakt. b Het bestuur van het district Holland is afgetreden omdat het ibe*tuur van de NBB zich niet ge- heeft aan het besluit van het dis- '«'uur ten aanzien van een schor- plezier was verdwenen. Totdat er rond Feyenoord veel veranderde. Toen besefte ik dat wanneer ik ooit een wereldkampioenschap voetbal mee wilde maken ik nu mijn kans moest grijpen. Ik beschouw dat toernooi in München als een absoluut hoogtepunt. Daarom heb ik voordat de training bij Feyenoord hervat werd voor me zelf getraind.' In zijn eentje vaak werkte Theo de Jong aan z'n conditie. Om te voorko men dat hij, zoals in het verleden vaak gebeurde, voortijdig met spier- blessures uitgeschakeld werd. Theo de Jong had pech. Zijn lies bleek niet bestand tegen de intensieve trainings- arbeid. Theo de Jong: 'Ik had erg veel pijn, maar ik heb er niets van gezegd omdat ik per sé in Oranje wilde. Mijn spel leed er evenwel onder en de pijn werd erger. Op een bepaald moment kon ik er niet meer onderuit en moest ik het wel zeggen. Ik heb daar door drie wedstrijden voor Feyenoord gemist en ontbrak uiteraard ook in de nationale selectie voor de Wedstrijden tegen IJsland en Noorwegen. Het was een forse streep door mijn rekening.' VERANDERING Het verschil tussen de Theo-van-vroe- ger en die van-nu is dat de 'nieuwe' Theo de Jong zich niet meer laat ont moedigen. Zelfs niet toen hij als voor stopper in Feyenoords hoofdmacht te rugkeerde. Die 'switch' immers redu ceerde zijn Oranje-kansen. De Jong: 'Ik speel nu eenmaal liever op het middenveld, omdat je daar meer voet baller kunt zijn. Ik houd niet zó van dat mannetje volgen, zoals je dat als voorstopper moet doen. Ik houd van aanvallen. Maar ik was niet minder ambitieus. Ik moest toch toegeven dat Jantje Boskamp voortreffelijk draaide op het middenveld. Ik moest ook er kennen dat ik in de eerste plaats voor Feyenoord voetbalde en dat ik me daarom ondergeschikt moet maken aan de Feyenoord-belangen. Wat me overigens geen moeite kost. Ik ben mentaal gegroeid, dat merkte ik aan mezelf. Ik reageerde veel eerlijker op dit soort zaken. Het was reëel dat ik aanvankelijk niet voor het Nederlands elftal in aanmerking kwam, omdat ik slecht speelde. Het zou onrechtvaardig tegenover mijn werkgever geweest zijn als ik met minder inzet als voor- stopper had gespeeld.' Uit die reacties maakte Theo de Jong zijn mentale hardheid op. Zijn pro gressie als voetballer. Hij werd door de frequente positiewisselingen die Wiel Coerver, zijn trainer, hem op droeg niet verontrust of onzeker. Hij gelooft weer in zichzelf en ziet in zijn selectie voor de interland tegen Polen een erkenning van de glanzende vorm waarin hij momenteel steekt. De Jong: 'Het is vooral mijn eerzucht ge weest, die me er bovenop heeft gehol pen. Ik weet nu dat ik dót oók in Oranje moet waarmaken. Op een mid denveld, dat naar mijn idee niet ster ker kan. Met Neeskens en Van Hane- gem naast me, staan toch de sterkste spelers voor die linie opgesteld.' Theo de Jong houdt een klein probleem, dat wel. Hij onderschrijft de wispeltu righeid van Feyenoord, hij onderkent ook de sterke schommelingen, die dat in de individuele prestatiecurves heeft aangebracht en zegt daarom: 'Ik hoop dat ik een constant niveau kan bereiken. Niet meer die hoogtepunten afgewisseld met dieptepunten. Een goede lijn. Bij Feyenoord is dat nog een probleem. De individuele kwali teiten zijn er wel, we praten er intern ook over, maar we komen er niet uit. Het Is een raadsel voor de meesten van ons.' AGRESSIEVER Wat Theo de Jong zelf betreft, hij weet dat hij als voetballer is veran derd. Dank zij Feyenoord, zo stelt hij zelf vast. 'In dat milieu van goede voetballers was het spelen voor mij niet eens zo moeilijk. Het was een grote overgang natuurlijk van NEC naar Feyenoord. Je wordt in die situ atie het eerst geconfronteerd met je tekortkomingen. Ik signaleerde een lauwheid bij mezelf die me vaak duur kwam te staan. Ik heb me er daarom zelf van overtuigd, dat ik agressiever moest gaan voetballen en ik dacht nu dat gelukt was. Ik hoefde bij Feyen- oord niet te domineren, zoals ik dat bij NEC gewend was. Het kostte me echt geen moeite om me op te offeren aan het team. Ik geloof dat ik geen jongen ben die veel op de voorgrond hoeft te treden. Ik zoek het plezier in mijn werk en bovendien wil ik iets bereiken. Vandaar mijn uitdrukkelij ke wens om met Oranje naar München te gaan. Daar wil ik veel voor doen.' En daar heeft Theo de Jong al veel voor gedaan zelfs. Hij is van mening dat een Oranje- en Feyenoord-belang best parallel kunnen gaan, met die re strictie dat de voetballer zelf die mo tivatie duidelijk op moet brengen. De Jong: 'Je moet je levensstijl aanpas sen. Dat heb ik zeker gedaan. Ik neem tussen de trainingen door veel meer rust dan vroeger. Ik kan ook ge makkelijker meer afstand van de voet ballerij nemen dan vroeger. Het is ja ren geleden dat ik wel eens een hen geltje uitgooide, sinds kort trek ik er weer middagen voor uit om heerlijk te gaan vissen. Het is zo'n rustgeven de bezigheid die je ver van de besog nes van de voetballerij kan brengen en dat is ook belangrijk. Ik heb een periode gehad, dat ik buiten de trai ningen en wedstrijden om nog met voetbal bezig was. Dan piekerde ik, Theo de Jong, die hier tijdens een wedstrijd tegen AZ'67 geblesseerd van het veld wordt gedragen. maakte problemen en dat kwam mijn spel niet ten goede. Ik heb het nu nog wel dat ik uren na de wedstrijd nog steeds aan die wedstrijd denk. Na Ajax bijvoorbeeld, omdat we toen goed gespeeld hadden en onverdiend verloren. Vroeger zeurde die herinne ringen dagenlang door. Nu niet meer. En toch is voetbal mijn leven, vooral dit jaar in de aanloop op München. Er zou een wereld voor me instorten als België ons de weg naar de eind ronden zou blokkeren. Zover mogen we het absoluut niet laten komen.' POUL ANNEMA ZEIST Voor de bondscoaches van het Nederlands elf tail dr. Fadrhonc en Cor van der Hart is de interland tegen Polen wiet zonder waarde. Bij de samen stelling van' do ploeg voor de wedstrijd van morgen hebben zij zich vooral laten leiden dooi de gedachte om voor iedere post in de ploeg een dubbele bezetting te krijgen. Dr. Fadr honc: 'Het is niet zo dat ik Aad Mansveld nu opstel als libero,, omdat Epd Drost buiten de ploeg moet blijven. Epi heeft in Noorwegen sterk gespeeld en daarom handhaaf ik mijn ver trouwen in hem volledig, alleen hebben we aan één laatste man niet voldoende. We moeten bij de UEFA een selectie van 22 spelers opgeven voor de wed strijd tegen België en die 22 wil ik zo snel mogelijk na deze ont moeting doorgeven. Daarom is ook een Van Ie.rssel bij de se lectie.' Om die reden is het ook dat Fadrhonc overweegt om zijn Poolse collega Gorski, die gister avond laat met zijn ploeg in Nederland arriveerde, te verzoe ken om eventueel meer dan twee wissels in de ploeg aan te brengen. Fadrhonc: 'Maar het is niet zo dat ik van tevoren zeg dat ik alle zestien spelers in het veld zal brengen. Er staat voor beide ploegen niets op het spel. Het is vcor de Polen zowel als voor ons een laatste test voor de beslissende kwalificatiewed strijd. Maar dat neemt niet weg dat ik er een echte wedstrijd van wil maken. De belangen van het publiek zullen niet ge schaad worden.' Na de wedstrijd tegen Polen zal Dr. Fadrhonc de trainingen voor de 22 geselecteerden zo mogelijk intensiveren. Fadr honc: 'Als dat tenminste finan cieel haalbaar is. Dan zal ik in overleg treden met de clubtrai ners en proberen de spelers in groepjes naar Zeist te krijgen. Lukt dat niet dan zal ik bij de cluibtrainers proberen voor de internationals speciale program ma's samen te stellen.' Sijbrands nog onbedreigd DEN HAAG (AP) De vijfde partij om het wereldkampioenschap dammen tussen Sijbrands en Andreiko is na een vrij oninteressant duel na 24 zetten op voorstel van de uitdager in 12 om 12 positie remise gegeven. Hierdoor werd de stand 64 in het voordeel van Sijbrands. Bepaald niet tevreden waren de vele toeschouwers over deze tamme partij. Zij hadden afgelopen zaterdag veel meer opwin ding beleefd. Sijbrands opende evenals in de eerste partij met 33-29, maar week na 19-23 35-30 14-19 af om te vervolgen met 30-24. Deze ruilmanoeuvre liet aan beide partijen vele mogelijkheden tot een positionele opbouw over. Hoewel wit met zijn stuk op veld 29 zich wat meer had uitgesproken. Te verwach ten viel dat Andreiko dit stuk als aan knopingspunt zou gaan gebruiken. Na dat er nog enkele ruilen hadden plaats gevonden en de stand geen in teressante aspecten bood, ruilde An dreiko met zijn zeventiende zet ook het stuk op veld 29 nog weg en kwam er op het bord een positie van de klassieke spelkarakteristiek, die aan Sijbrands gelegenheid gaf de zwarte lange vleugel aan te vallen via veld 29. Maar voordat tot deze actie kon worden overgegaan werd remise be sloten en konden de vele toeschou wers na twee uur en 40 minuten huis waarts keren. Wit: Ton Sijbrands: Zwart: Andreiko. 1. 33-29 19-23, 2. 35-30 14-19, 3. 30-24 (In de eerste partij vervolgde wit met 40-35. Na deze ruilmanoeuvre hebben beiden vele mo. ENSCHEDE (ANP) Eintracht Nordhorn, spelend in de hoogste klasse van de Westduitse amateurliga, is dit weekeinde zijn in zeven wed strijden veroverde puntentotaal van acht in een klap kwijtgeraakt. De voetbalbond van Nedersaksen, waar Eintracht sinds het vorige weekeinde een goede middenmoter was. ontnam de ploeg, die op een handvol kilome ters van de Nederlandse grens speelt, zijn punten omdat de ploeg geregeld vier buitenlanders liet meespelen, ter wijl het maximale aantal op twee ge steld is. BARCELONA (Reuter) Tom Okker is gisteren begonnen aan het Count Godo tennistoernooi van Barcelona, waarin punten zijn te verdienen voor de Grand Prix. Okker, die als vierde is geplaatst, zegevierde met 8-6, 6-1 over de Tsjech Jiri Hrebec. Ook de als tweede geplaatste Spanjaard Manuel Santana kwam in actie. Hij versloeg zijn landgenoot Alberto Martorell met 6-3, 6-1. gelijkheden tot positie-opbouw), 19x30. 4. 34X14 23x34. 5. 40x29 10x19. 6. 38-33 17-22, 7. 32-28 5-10, 8. 28x17 11x22, 9. 37-32 6-11, 10. 41-37 11.17, 11. 46-41 15-20. 12. 42-38 10- 15. 13. 47-42 17-21, 14. 31-27 22x31, 15. 37x17 12x21. 16. 41-37 8-12, 17. 33-28 20-24 (Zwart wil een klassieke formatie), 18. 29x20 15x24, 19. 39-33 18.23, 20. 37-31 2-8, 21. 44-39 21-26, 22. 49-44 26x37, 23. 42x31 4-10, 24. 39-34. Remise op voorste) van wit. De positie waarin tot remise besloten werd was: Wit: 12 stukken op 28 31 32 33 34 36 38 43 44 45 48 en 50. Zwart: 12 stukken op: 1 3 7 8 9 10 12 13 16 19 23 en 24. VARNA (ANP) Tijdens het Olym pische congres te Varna is het aantal leden van het IOC op 78 gebracht. De nieuw benoemde leden zijn Roy Anthony Bridge (52) uit Jamaica en voorzitter van het Jamaicaanse Olym pische comité, Manuel Gonzales Guer- ra (55) uit Cuba en eveneens voorzit ter van het nationale Olympische co mité in zijn land en bovendien oud voorzitter van de Internationale Honkbal Federatie, generaal Asjwini Koemar (52) uit India en voorzitter van de hockeybond van India en Keba m'Baye (49) uit Senegal, vice-voorait- ter van het Olympische comité van Senegal en president van het hoogge rechtshof in zijn land. In plaats van het aftredende lid van het dagelijks bestuur Sir Ade Ademo- la (Nigeria) werd benoemd de Tune sische minister van opvoeding en cul tuur, Mohammed Mzali, die sinds 1975 lid was van het IOC. GENEVE (Reuer) Wereldkampi oen Jackie Stewart is van plan zich uit de autoraccsport terug te trekken. De Schot zal het komend weekeinde in Londen een definitieve beslissing nemen. Stewart is erg onder de in druk van de dood van de Franse cou reur Francois Cevert, die zaterdag tij dens de training voor de Watkins Glen Grand Prix in Amerika verongelukte. 'Dit is voor mij zo'n grote stap dat ik niet overijld wil handelen. Daarom wil ik de zaak eens goed overdenken, voordat ik het weekeinde mijn defini tieve beslissing kenbaar maak.' (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2°/o voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK door Hans Schmit De zo vriendelijk door buitenstaan ders aangedragen suggesties die zouden moeten leiden tot wat veel al wordt aangeduid met 'de ge zondmaking van het betaalde voet bal' mogen dan voor de voetballei ders van nauwelijks enige waarde zijn, ze duiden in ieder geval op een actieve betrokkenheid van de voetballiefhebbers. En dat is niet niks, want wanneer ergens een be drijf dreigt te sluiten, valt een dergelijke stroom van nota's, rap porten en suggesties van buiten staanders niet te venvachten. Het belangrijkste thema in al dat vrije-tijd-denkwerk is de competi tie. Een recente suggestie is af komstig van de Federatie Suppor ters Verenigingen uit Rotterdam. De federatie meent dat de tweede helft van de competitie in de ere divisie aanzienlijk minder interes sant begint en wil de mogelijkheid inbouwen via een tussenronde na de eerste helft extra punten te ver overen. Clubs uit de sub-top kun nen dan (misschien) wat punten inlopen, clubs in de degradatie-zo ne kunnen hun positie verbeteren. Het gevolg: meer spanning, en dat, zo menen de georganiseerde sup porters, komt de competitie alleen maar ten goede. Die extra ronde bestaat er uit dat de eerste acht, de onderste aclrt en twee clubs uit het midden tegen elkaar spelen. Dus nummer 1 tegen nummer 5, nummer 2 tegen nummer 6 enzo voort. Wint de laagst geklasseerde, dan krijgt die club drie punten, de hoogst geklasseerde krijgt bij winst slechts één punt. Ook bij een gelijkspel is er een verschil lende waardering in punten. Het bezwaar tegen dit en andere plan nen over de competitie vat mr. Jacsues Hogewoning, voorzitter sectie betaald voetbal, samen met: 'Er wordt te veel van veronderstel lingen uitgegaan. Je weet nooit hoe een competitie zich ontwik kelt, een uitslag is nooit te voor spellen. Kijk maar eens naar FC Amsterdam, dat had toch ook nie mand verwacht?' Voetbalbedrijf Minder in aantal, maar daarom niet minder interessant, zijn de suggesties die de positie van ht't betaald voetbal als bedrijfstak be treffen. Met name drs. Da Silva. een organisatie-adviseur, heeft in een aantal artikelen een verhelde rend licht over het betaald voetbal laten schijnen. Meer dan twee jaar terug zette hij in Trouw (17-7- 1971) zijn gedachten over de club als onderneming, over de marktpo sitie en de merkwaardige concur rentiepositie tussen de clubs uit een. In 'Kontesk', een vakblad voor communicatiedeskundigen, stt'lde hij vorige maand in het ar tikel 'Als Ajax maar geen kampi oen wordt' dat het uitschakelen van de concurrentie, het zelf zo sterk mogelijk worden, wel opgaat voor het bedrijfsleven maar niet geldt voor het betaald voetbal. Hij schrijft: 'Het sportbedrijf heeft een concurrentieband: men is gebaat bij sterke konkurrentie, maar niet tè sterke. Men is gebaat bij zwakke konkurrentie, maar niet tè zwakke Wie hierover diep nadenkt, en zich dus realiseert, dat 'het pro- dukt van het voetbalbedrijf ge maakt èn verkocht wordt samen met de konkurrentie' (een hoogst merkwaardige konstatering!), kan een punt berdiken waarop men zich zou kunnen afvragen of een topklub niet een holding zou moe ten vormen, waartoe meerdere re gionale klubs behoren. Vervolgens zorgen dat ook déze zo sterk zijn, dat er veel meer interessante en goede wedstrijden in de eigen win kel (s) worden gespeeld dan tot nu toe: als FC Den Bosch zwak is, kost dat Ajax geld.Middels pre miesystemen zou men dan toch zorgdragen dat iédere klub wil winnen, ook van de tot dezelfde onderneming behorende.' Coöperatie De gedachte dat de clubs eikaars concurrent zijn en toch een band hebbdn, ligt ook ten grondslag aan de activiteiten van de heer Groene- veld, voorzitter van dc al sinds 1959 bestaande 'Coöperatieve vere niging voor beroepsvoetbal Neder land'. Hoewel zijn uitwerking, in de richting van een coöperatie, he melsbreed verschilt van die in de Herman Choufoer luchtkastelen richting van een holding. Een club heeft volgens de heer Groeneveld niets te bieden; heeft zonder het gezamenlijk (corapetitie)-optreden geen bestaansrecht. De vereniging wil alle inkomsten in de kas van de coöperatie storten, waaruit dan alle uitgaven kunnen worden ge daan: dit alles onder het motto: eendracht maakt macht. Daarnaast wil de heer Groeneveld een Euro pese competitie voor de vijf sterk ste clubs invoeren, de subsidies af schaffen en vervangen door hogere uitkeringen uit de toto en de lotto ('Subsidies scheppen een oneerlij ke concurrentie') en een internati onale loon- en premieregeling voor de spelers, managers, trainers enz. Zo'n coöperatie heeft in zijn ogen grote voordelen. Bijvoorbeeld door de aandacht die aan de sociale as pecten kan worden besteed. De heer Groeneveld: 'Er is een ten dens dat de. profvoetballer de hele dag met alleen voetbal bezig is, maar hij zou zich daar, zoals bij voorbeeld in Hongarije gebeurt, enkele uren van moeten losrukken. Een prof zou halve dagen moeten werken of halve dagen een oplei ding volgen, hetgeen dan op kos ten van de coöperatie zou kunnen.' Veel weerklank heeft de coöpera tie-gedachte in de voetbalwereld niet gevonden. Herman Choufoer, voorzitter van de organisatie van clubs (FBO) en van FC Den Haag, spreekt in dit verband van lucht kastelen: 'De uitwerking ligt te ver weg. Het heeft weinig zin om als je geboren wordt al vast te stellen dat je miljonair wilt worden. We kunnen beter eerst aan de zelfstan digheid werken, je moet iets stap voor stap bereiken.' Holding Omdat de voetbalwereld zich niet overhaast in revolutionaire plan nen zal storten, kunnen de plan nen van de coöperatie best nog wel eens een tijdje in die al eerder gememoreerde la van het KNVB- bureau blijven liggen. Anders staat het met de gedachten van drs. Da Silva. De manier waarop hij tot die holding-maatschappij (wat hem overigens niet zo aanlokt) is gt'ko- men, komt voort uit een markt-ge- richt denken, hetgeen in al z'n simpelheid verrassend veel verdui delijkt. Een club is een bedrijf, een wedstrijd het produkt (altijd van twee bedrijven). Wie een pro dukt verkoopt, vraagt zich af wel ke eisen de mensen aan dat pro dukt stellen. Hij heeft zich daarom afgevraagd wat een klant, een toe schouwer, van het voetbalprodukt verlangt. Het resultaat: een zeven tal eisen De klant wil zijn club zien win nen, zweert bij 'zijn merk'; hij wil ook een wedstrijd zien zo dat er dus altijd iets onvoorspel baars moet blijven: een club die altijd wint verliest klanten; hij wil aantrekkelijk voetbal en doelpunten, maar weer niet (te vaak) te veel, anders is er geen wedstrijd meer; hij wil eerlijkheid, spelers die tot het einde doorgaan; hij wil sterren zien, vedettes; hij wil dezelfde vertrouwde spelers zien, hetzelfde soort voetbal, de zelfde shirts; en hij wil, tenslotte, goede facili teiten. Bij sommige van deze punten speelt, zo stelt Da Silva, de strijd tussen Produktie en Verkoop een rol. Voor de Produktie is het bij voorbeeld van belang dat een elftal bij 20 terugschakelt om blessu res te voorkomen, terwijl dat voor de Verkoop natuurlijk niet kan. Bij het voetbal staat de Produktie nog té centraal. Hij schrijft: 'Het primair stellen van 'het winnen', onder het trainersmotief: 'dan ver dienen mijn spelers goed', is een wens van 'Produktie'. Zo ontstaat 'resultaatvoetbal'. Resultaat voor wie? Hoe lang?' Om de twijfel uit die laatste vra gen weg te kunnen nemen, zal meer nodig zijn dan een bedrijfs plan, herstructurering, overheids steun. Dan zullen de mensen die het betaald voetbal maken, de spe lers, de trainers en ook bestuursle den, moeten weten dat ze er niets bij winnen wanneer ze willen blij ven 'winnen-ten-koste-van'. r

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13