Optreden van Barbara blijkt een belevenis Prachtig pianospel van Valeri Afanassief Husqvarna - Individu centraal in onderwijsvernieuwing tr? 0 0 M 0 0 0 EU 0 0 Oosteuropees folklorefeest het weer Zonniger weerrapporten Rie van Rossum overleden 'Pilobolus' verfrissende verrassing CHU-voórzitter KVP, AR en CHU snel samengaan Huisartsen willen zevenhonderd gulden netto per week PPR ontstemd over benoeming nieuwe ambassadeur VS Luchtverkeer op Schiphol door mist lamgelegd Bankoverval in Eindhoven Hengelaar verdronken TROUiW/KWiVRTET MAANDAG 8 OKTOBER 1973 BINNEPtLAiND m door Ber Huising AMSTERDAM Het optreden van Barbara is een belevenis, en naar de indruk die zij zaterdagnacht in Carré op mij maakte, mis schien wel het beste wat er aan het chanson is te beleven, nu Piaf er niet meer is, Montand nauwelijks meer zingt, Brei ermee stopte, en vele andere Franse zangers om van overige Westeuropese maar te zwijgen in de laatste tien jaren door Barbara zijn ge ëvenaard of overtroffen. Wij wisten het al van de plaat, en menig chanson werd in de zaal bij de eerste klanken blij herkend. Wij had den haar al wel gehoord maar nog niet gezien. Barbara, slank in het zwarte pak; ach ter de zwarte vleugel die zij bespeelt tenger en half verborgen, heeft van haar 'eenvoud' een geraffineerd effect gemaakt. Zij zit, meestal, of staat en schrijdt soms, nadrukkelijk alleen op het donker gehouden grote toneel. Bijna verloren, zou je denken, maar wel opvallend in het licht, dat een en kele bundel lijkt, terwijl het ingewik keld en stemmig wordt bespeeld door (ADVERTENTIE) consumentenbeurs - ahoy' - zuidplein - rotterdam - oktober 1973 dagelijks open van 10 -17 en van 19 -22.30 uur.'s zondags 10-17 uur. door Jac. Kort AMSTERDAM De VARA-matinees zijn weer van start gegaan, hetgeen betekent, dat men weer gedurende een half jaar iedere za terdagmiddag prominente orkesten en solisten in het Concertgebouw kan beluisteren. Dat hierdoor in verhouding tot de kwaliteit van de concerten een zeer lage entree-prijs wordt gevraagd (ex tra gereduceerd voor jongeren en 65- plussers) en dat men er, al groeit de belangstelling voor deze matinees van jaar tot jaar, kan binnenlopen zonder met het bordje 'uitverkocht' te wor den geconfronteerd, zijn omstandighe den, die een bezoek aan deze concer- ten-op-de-vrije-zaterdag zeer aantrekke lijk maken. Bovendien zijn de organisatoren van de VARA-matinees er steeds op uit om het publiek in kennis te brengen met composities en met kunstenaars, die men hier anders zelden of nooit te horen krijgt. Wat dit laatste be treft was de matinee van zaterdag al meteen een voltreffer. De 25-jarige pi anist, Valeri Afanassief, leerling van de beroemde Emil Gilels, liet in het Eerste Pianoconcert van zijn landge noot Tsjaikowski een hogeschool-pia- nistiek zien, die niemand in deze tijd meer voor mogelijk hield en ons te rugbracht in de periode van een hal ve eeuw geleden, toen de leerlingen van Liszt, zoals Paderewski, Pembaur en Elly Ney (de zg. pianoleeuwen) hun triomfen op de concertpodia vier den. Met zijn enorme handen, die als ten takels over de toetsen gingen, toverde deze jongeman zelfs de lastigste passa ges uit dit eens voor onspeelbaar ge houden Concert tevoorschijn, hetgeen het publiek tot verrukking bracht. Dat hij daarbij het grootst mogelijke inzicht in de muzikale waarden van Tsjaikowski's Concert bleek te bezit ten, maakte het optreden van Valeri Afanassief tot een artistieke gebeurte nis van de eerste rang en zal een be langrijk argument zijn geweest, waar om hij in 1972 in Brussel met dit Concert de Reine Elisabeth-prijs heeft gewonnen. Roberto Benzi, die hem met het Ra dio Filharmonisch Orkest voortreffe lijk begeleidde, opende het concert met de Paasouverture van Rimsky- Korsakov, een briljant geïnstrumen teerd stuk Russische folklore, echter met geringe muzikale inhoud. Na de pauze volgde de Symfonie nr 1 van Beethoven, die zeer verzorgd en welluidend werd gespeeld, maar geen nieuwe gezichtspunten op dit werk opleverde. drie ervaren belichters (als ik goed ben ingelicht) die het expressieve kopje en elk gebaar alle aandacht ge ven. Behalve het licht speelt ook R. Romanelli mee, op een simpel lijken de accordeon die evenwel 'electro- nisch' is en elk chanson afgewogen verrijkt met orkestklanken. Barbara, een gevoelige chansonnière, diezelf dicht, componeert, en bege leidt, is ook intelligent Zij voelt niet alleen wat zij zingt, zij weet het ook, in elk woord, in elke klank en intona tie, en in al ha*r bewegingen. Zelfs het danken voor het applaus heeft zij perfect ln scène gezet, of laten zetten. Maar dat alles dan is er om haar chansons te dienen. Die zijn kleine vertellingen, kinder lijk soms (Au bois de St. Amand, La Petite Cantate, Hop La) met een ijle hoge toon; weemoedig met een donke re stem; een beetje wanhopig met een hardere klank, of een enkele keer vro lijk en ritmisch opgewonden. Barbara zingt veel over de dood (A- mourir pour mouris, Nantes, Ceux qui s'ent vont, Le Bourreau, L'Enter- rement); over droefenis en eenzaam heid (La Solitude, Dis quand revien- dras tu, Le Soleil noir); over de re gen (Nantes. Pierre) en de wat treu rige of de afwezige liefde. Met een be wondering voor dichters als Villon, Rimbaud en Verlaine. Zij zet het bes te van de Franse chansoncultuur voort Met een volledige, en niet ge ringe, overgave, want alles wat Barba ra zingt is Barbara zelf. Dat was ook te beleven in' Arnhem, vrijdagavond, in Rotterdams Doelen, zondagavond, en kan nog beleefd wor den in Eindhovens POC op de 9e, Groningens schouwburg op de 10e en in Utrecht op de 11e. door HANS W. LEDEBOER ROTTERDAM De naam 'Inter nationaal Folkloristisch Dans theater' slaat niet op de samen stelling van de groep. Want de le den zijn, op een enkele uitzonde ring na, allen Nederlanders. Wel op het repertoire. Daarmee heeft dit professionele en semble, dat vrijdagavond in de Rotter damse Schouwburg een Oost Europees programma presenteerde, een unieke positie in de hele wereld. Want het brengt folklore van allerlei landen, van Groot-Brittannië en Zweden tot Oost-Europa en Israël en Klein-Azië toe. Het programma, waarmee het ip de Rotterdamse Schouwburg kwam en dat woensdagavond 24 oktober in de stadsschouwburg in Amsterdam wordt verwacht, omvat dansen uit Tsjecho- slowakije, Joegoslavië, Bulgarije, Hon garije. en Sowjet-Rusland, afgewisseld met muziek van het eigen kwartet 'Kalëb' en met liederen van Marjolei- ne Rommerts. Waarbij deze zangeres haar optreden begon met een paar Jiddische liedjes, daarbij gekleed in een Palestijns-Arabische jurk. Zoals van het Internationaal Folklo ristisch Danstheater was te verwach ten, gaf het goede theaterchoreogra fieën te zien, opgebouwd met folklore- mctieven, met veel vaart, Het weer is tijdens het weekend te gengevallen. Van de schitterende na- zomerdroom is zondag niet veel te recht gekomen. Een storing van de lucht gevuld met wolken en nevel. Warmer dan 14 tot 15 graden is het niet geworden. Zaterdagmiddag was het in de Bilt en Maastricht nog wel 21 graden geweest, in Berlijn 22, en Dusseldorf 23 graden. Op dat moment hing van Frankrijk, via het Nauw van Calais tot over zuid-oost Engeland een koufront om, dat op verschillende plaatsen omveer veroorzaakte. Het vliegveld Manston in Kent kreeg za terdag overdag 8 mm. neerslag, het vliegveld Orly bij Parijs 9, Bern 11 en Auxerre ten zuid-oosten van Parijs meer dan 20 mm. Dat deze storing er vormde zich naderhand een afzonderlijke lage- druk-kern boven Denemarken en Noord-Duitsland tot over onze om geving kon doordringen, kwam door de snelle opbouw en komst van een nieuwe Azoren-hogedruk-cel naar Frankrijk. De westelijke tot noord westelijke winden achter het koufront werden daardoor wat vrijpostiger, hoewel uiteraard het mechanisme in dezen, voornamelijk in de hogere ni veau' s zetelde. Vandaag krijgt de zon een wat betere kans, omdat een uitloper van ge noemd hogedrukgebied (centrum 1028 mb) zich naar onze omgeving heeft uitgebreid. De aangevoerde lucht is minder warm dan die van vrijdag jl. en hogere middagwaarden dan 16 d 17 graden zijn niet erg waarschijnlijk. max. neer- temp. slag Amsterdam geh bew 14 0 De Bilt mist 15 0.4 Deelen motregen 15 0.1 Eelde motregen 14 0.1 Eindhoven geh bew 15 0.1 Den Helder geh bew 14 0.1 Luchth R'dam geh bew 14 1 Twente mist 14 0 Vlissingen geh bew 16 0 Zuid-Limburg licht bew 16 0 Aberdeen licht bew 14 0 Athene onbew 26 0 ANP/KNMI 7-10-7 3 13 uur Barcelona onbew 22 0 Berlijn geh bew 15 0 Bordeaux onbew 18 1 Brussel geh bew 15 0 Frankfort zw bew 17 1 Genève half bew 12 2 [nnsbruck regenbui 16 8 Copenhagen mist 15 0 Lissabon licht bew 27 0 Locarno regenbui 14 19 Londen zw bew 16 0.2 Luxemburg half bew 15 0.2 Madrid onbew 23 0 Malaga licht bew 24 0 Mallorca zw bew 24 0 Vlllnchen regen 16 1 Vice onbew 23 0 Oslo geh bew 10 0 Parijs zw bew 16 0 Rome licht bew 24 3 Split half bew 24 0 Stockholm geh bew 15 0 Wenen onbew 19 0 ZUrich regenbui 12 7 Is tanboel zw bew 20 6 HOOG WATER 9 oktober. VUssingen: 12.06- Harlngvlietslulzen: 1.23-13.51: Rotter dam: 2.35-14.40: Schevenlngen: 0.55-13.20; IJmutden: 1.34-13.57: Den Helder: 5.14-17.24: Harlingen: 7 32-19 56; Delfzijl: 9.37-22.23. Barbara Van onze correspondent LEEUWARDEN Op 62-jarige leeftijd is te Leeuwarden overle den Rie van Rossum, een beken de schrijfster van romans en kin derboeken. In 1934 publiceerde zij haar eerste boek, De Kloof zonder Brug, dat direct al opviel door een moderne benadering van het milieu van jonge mensen waarin het speelde. Rie van Rossum werd vooral voor de oorlog gerekend tot de zogenaamde protestants-christelijke auteurs en ver schillende van haar romans werden in die tijd bloeiende romanseries opge nomen. Haar romans braken echter zeer duidelijk met het traditioneel christelijke verhaal. Bovendien behan delde zij onderwerpen en schreef zij een stijl die lang niet al haar romans geschikt maakten voor een breed pu bliek. Met vallen en opstaan heeft zij steeds weer geprobeerd haar werk te vernieuwen en Rie van Rossum streef de ernaar, het schrijven te beoefenen als een ambacht dat hoge eisen stelde. Voor de oorlog schreef zij onder an dere nog de roman Cinderella, Koosje Mansveld en De Tinnen Soldaat. Na de oorlog verscheen het levensblije verhaal Het scheepje naar Arcadia. Verder verscheen het derde deel van de Koosje Mansveld-trilogie: De erven Hasselaar. Een knappe, maar wat zwa re en niet algemeen gewaardeerde ro man was De gestolen roos. Een roman die wel zeer de aandacht trok was Een lied in een vreemd land. Rie van Rossum werkte nog aan deze roman die ze niet meer heeft kunnen vol tooien. Als schrijfster van kinder boeken had ze vooral succes met Jetje uit het huis en de reeks Guusje uit de Goudsbloem. Rie van Rossum, die vele jaren een actief lid is geweest van de Christelijke au teurskring, was gedurende een reeks van jaren onder andere medewerkster aan de Leeuwarder Courant en Vrou- wenpost ADVERTENTIE I Eén machine kan maar de handigste^". Christelijke leraren vergaderen Van onze onderwijsredactie GOUDA 'Onderwijsverandering, onderwijsvernieuwing is alleen realiseerbaar als de individu in dit proces de centrale plaats inneemt Het zijn niet zozeer de interne hervormingen waartegen men zich verzet, als wel de omstandigheden waaronder zij worden gepre senteerd, om niet te zeggen opgedrongen,' aldus drs. H. A. van den Bijllaardt, voorzitter van de christelijke sectie van het Nederlands Genootschap van leraren. door HANS W. LEDEBOER ROTTERDAM De Amerikaans- Nederlandse directeur van de Dansacademie van het Rotter dams Conservatorium, Lucas Ho ving, heeft gezorgd voor een heel plezierige verrassing door de Amerikaanse dansgroep 'Pilobo lus', op doorreis van Israël naar de Verenigde Staten, te 'strik ken' voor twee voorstellingen, za terdagavond en zondagavond in 'De Lantaren'. Hoving kent deze groep al lang en hij heeft er in zijn Amerikaanse tijd zelf mee gewerkt. Pilobolus is, al maken twee meisjes van de groep deel uit (die echter in Rotterdam niet zijn op getreden) bij uitstek een mannen groep. Met een weergaloze techniek en een boeiende humor. Soms zijn de dansers onderdelen van een uit men selijke raderen opgebouwde machine die op het toneel staat te malen, soms doet het allemaal denken aan een groep 'saltimbanques', die wonderlijke kronkel-acrobaten van de kleine Zuid franse circusjes, soms zijn de dansers een groep bavianen of ook wel eens een enkele duizendpoot. En soms zijn zij alleen maar mensen die met elkaar de vreemdste ontmoetingen beleven. Dat allemaal wordt gegeven in een bijzonder gevarieerd bewegingsgam ma, van ee uiterst beheerste 'show- motion' tot een razend pittige en felle staccato. Twee boeiende soli zonder enige muziek-begeleiding, de vier an dere nummers met elektronisch ge luid van John Appleton en Bob Ha milton. Nergens destructief, geen 'anti-dans'. Wel wonderlijke danstoe- standen en bijzonder plastisch wer kende beweging. Waarbij het pro gramma opende met de introductie van de naam: 'Pilobolus' is een padden stoelensoort en op een hoogst inge nieuze manier werden de groei 'van die zwam, het schieten van de sporen en de ondergang in de verrotting uit gebeeld, waaruit de nieuwe paddestoel weer kan opschieten. Het programma werd besloten met een kostelijke kolder van de menselij ke ontmoetingen en misverstanden. ONTWEDDE KVP, ARP en CHU moeten snel samengaan in één partij, anders lopen de kiezers naar VVD en PvdA. CHU-voorzitter baron Van Ver schuur heeft dit vrijdagavond gezegd op een vergadering van de CHU in Onstwedde (Gr.). De CHU-voorzitter zei dat het fout is geweest, dat de drie confessionele partijen niet samen in de oppositie zijn gegaan. Persoon lijk zou hij er overigens niet tegen zijn geweest als de CHU met ARP en KVP in de regering was gestapt. Het kabinet-Den Uyl zal vroeg of laat val len door 'de grote tegenstelling" bin nen de progressieve partijen of door dat KVP en ARP te weinig terugvin den van hun programma of hun doel stellingen, aldus baron Van Ver schuur. Van den Bijllaardt noemde het van essentieel belang bij iedere voorgeno men hervorming de uitvoerders actief in te schakelen. In zijn rede signa leerde hij bezorgdheid over het be staande onderwijs bij de maatschappij en het individu, waar snelle techni sche en maatschappelijke veranderin gen, het snel verouderen van kennis, de geringe efficiency van het onder wijs en de steeds groeiende vraag naar goed geschoolde mensen de oor zaak van zijn. Dat de onvrede die bij velen leeft opgeheven zou kunnen worden door totale herstructurering van de samenleving, noemde Van den Bijllaardt een zware overschatting, omdat de mens niet in hetzelfde tem po mee beweegt en verandert Identiteit Ook het christelijk onderwijs kwam in de toespraak van Van den Bijllaardt ter sprake. Het grootste probleem noemde hij de identiteit van dit on derwijs, vooral actueel geworden door de discussies over de samenwerkings school. Zijn oplossing voor de econo mische redenen om één school in plaats van verschillende 'gezuilde' scholen te stichten: creëer gemeen schappelijke schoolgebouwen door vleugelbouw b.v. waar de verschil lende scholen van dezelfde voorzienin gen gebruik kunnen maken. De relatie van de ouders met de school en hun mogelijkheden via schoolbestuurders betrokken te blij ven bij de school, bracht de voorzitter van de christelijke sectie ertoe op te merken, dat 'de school aan de ouders' een term is die voor deze tijd onhan teerbaar is, maar dat er toch wegen gevonden moeten worden cm de ou ders meer bij de school te betrekken; over de schoolbesturen merkte hij op dat zij door gebrek aan tijd niet wer kelijk betrokken zijn bij de onderwijs kundige zaken en in de praktijk al leen maar administratieve lichamen zijn. Er zullen structuren gevonden moeten worden, aldus Van den Bijl laardt waarbinnen ouders, bestuur, docenten en leerlingen als reële parti cipanten kunnen werken. Tenslotte enkele van de stellingen die prof. mr. I. A. Diepenhorst tijdens de jaarvergadering in een discussie in bracht: Niet ieder kan alles worden geleerd, echter geenszins noodzake lijke beletselen moeten opgeruimd; op de geestelijke vrijheid mag geen in- UTRECHT Vier Utrechtse huisart sen hebben een 'arbeidsvoorwaarden pakket" opgesteld voor het geval er een volksverzekering komt. De hui sartsen gaan ervan uit dat in zo'n ge val een dienstverband ontstaat en for muleren de eisen, die zij als werkne mer gesteld zouden willen zien: Een. nettosalaris van 700 gulden per week voor henzelf en van 100 gulden per week voor hun vrouw. Zelfde pensioenregeling als ambte naren. Pensionering op 60-jarige leeftijd. Volledige praktijkkostenvergoeding en autokostenvergoeding van 6000 gulden per jaar. Vijfdaagse werkweek met vergoe ding van overwerk. Een nascholing van vijf werkdagen per jaar. Het inkomen is gebaseerd op een praktijkgrootte van duizend patiën ten. Extra-vergoeding als er meer patiënten zijn. (Huidige gemiddelde praktijkgrootte is ongeveer drie duizend patiënten, red.). Een eenmalige, niet belaste uitke ring van één bruto jaarsalaris bij de instelling van een volksverzeke ring. breuk worden gemaakt: integendeel, deze behoort bij onderwijs en onder zoek grondwettelijk gewaarborgd te blijven of te worden; Uitwendige. de-' mocratisering van het onderwijs mag niet tekort doen aan het hooghoudend van de kwaliteit; Kwalitatieve verbete ring van het onderwijs mag niet te kort doen aan de uitwendige democra tisering; Sommige gedeelten van de Memorie van Toelichting op de onder wijsbegroting 1974 wekken ernstige bedenkingen en werken polariserend op een verkeerde wijze. Van een verslaggever DEN HAAG Het partijbestuur van de PPR heeft de regering gevraagd langs diplomatieke weg bezwaren ken baar te maken tegen de benoeming van de Amerikaan Morton Gould tot ambassadeur in Nederland. Door deze benoeming wordt volgens het partij bestuur duidelijk welke zeer geringe betekenis de Amerikaanse regering toekent aan haar verhouding tot Ne derland. Het partijbestuur sluit zich aan bij de irritatie in de Amerikaanse senaat naar aanleiding van de benoe ming in Nederland van de (aan de verhuur van parkeerplaatsen in Was hington rijk geworden) zakenman Morton Gould, die destijds voor zijn benoeming tot ambassadeur in Luxemburg 101.000 dollar stortte in het omstreden verkiezingsfonds van Nixon. Het storten van zoveel geld sluit onvermoede diplomatieke gaven van Gould niet uit; ernstiger is hel dat Gould de bijdrage van zijn vrouw' aan het verkiezingsfonds heeft verzwe gen voor de Amerikaanse senaatscom missie, aldus het PPR-bestuur. Van een onzer verslaggevers SCHIPOL De mist heeft zaterda g-op-zondagnacht het luchtverkeer op Schiphol geheel lamgelegd. Om negen uur zaterdagavond begonnen de moei lijkheden. Aanvankelijk weken de vliegtuigen uit naar Zestienhoven. Toen ook hier het zicht onvoldoende werd, werd doorgevlogen naar Brus sel, Antwerpen en Dllsseldorf. Een aantal vluchten werden afgelast. Zon dagmorgen om ongeveer negen uur was het verkeer weer normaal. EINDHOVEN Een tot nu toe on bekend gebleven jongeman heeft vrij dagavond een filiaal van de Algemene Bank Nederland aan het Bruckner- plein in Eindhoven overvallen en be roofd van 25.000. De overvaller werd vlak na sluitingstijd door een bankbediende binnengelaten om als nog te worden geholpen. Eenmaal binnen loste hij een pistoolschot. De kogel werd later in de balie terugge vonden. UTRECHT Gistermorgen is de 56- jarige P. J. Schouten uit Utrecht in het Amsterdam-Rijnkanaal gevallen en verdronken. Het vermoeden be staat dat de man, die bij de Noorder- sluis wilde gaan vissen, bij zijn voor bereidingen is uitgegleden. 'Even over die ballen gehakt, die Je klaargemaakt hebt, Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8