Op papier staan Egypte en Syrië veel sterker Israël werd verrast door oorlog Onwerkelijk aandoende kalmte heerst in Cairo en Tel Aviv Rusland en China voelen niet voor beraad in V-raad Commentaar Nutteloze oorlog El Al hervat vluchten TROUW/K.WAWTET MAANDAG 8 OKTOBER 1973 BUiïïTENliAiND T5/K7 Waarom hebben Egypte en Syrië zo onverwachts de oorlog met Israël her vat, terwijl volgens militaire analyses i in Oost en West (en zelfs in de Arabi- i sche wereld) de Arabische kansen op een onverwinning vrijwel te verwaarlo- zen waren? Het antwoord ligt niet in ide binnenlands-politieke situatie van Egypte. Juist de laatste twee maanden was daar de politieke ster van presi- dent Sadat weer gestegen, nadat hij de twee Arabische rivalen, kolonel Khad- Jdaffi van Libië en koning Feisal van Saoedi-Arabië, zo vakkundig tegen el kaar had uitgespeeld, dat beiden hem I nu helpen zonder al te grote conces- jej sies zijnerzijds. Heeft Sadat zijn troepen dan laten aanvallen, omdat hij een Israëlisch of- fensief vóór wilde zijn? Ook dat is zeer onwaarschijnlijk. Israël heeft im mers geen enkel belang bij hemieu- t wing van de vijandelijkheden; het zou juist de militaire en politieke status quo zoveel mogelijk willen laten be- I vriezen. T Niet omdat er oorlog, maar omdat er vrede dreigde, is Sadat in actie geko- 1 men. De vredeskansen waren de laat- ste tijd weer toegenomen, sinds de veelbewonderde Henry Kissinger in Amerika minister van buitenlandse za ken was geworden en de Amerikaanse regering zich steeds openlijker zorgen was gaan maken over de olietoevoer uit Saoedi-Arabië. Amerika's belang rijkste bondgenoot, koning Feisal van Saoedi-Arabië, zinspeelde er de laatste weken op, dat hij in de toekomst de -oliekraan misschien niet zo ver zou opendraaien als Amerika wel zou wil len. En tegelijkertijd liet hij de Ameri kanen weten, dat een 'evenwichtiger' politiek van de VS in het Midden- Oosten lees: meer druk op Israël mede van invloed zou zijn op toe komstige Saoedische olieleveranties. In hoeverre Feisal de Amerikanen werkelijk tegen Israël wil laten optre den, valt overigens nog te bezien. Want Feisal mag er dan geen belang bij hebben, het conservatief geworden Egypte van Sadat en het nu meer ge matigde Syrië van Assad al te zeer te verzwakken, hij is evenmin geïnteres seerd in een aanzienlijke versteviging van de positie van Egypte waar mee hij in Jemen vele jaren indirect oorlog heeft gevoerd. Vandaar dat hij, wat de politieke eisen van de Arabie ren aan het adres van Israël betreft, een discrete tussenpositie inneemt. De groeiende Amerikaans-Russische I vriendschap en de Russische onwil om die vriendschap terwille van de Ara- I bierenin gevaar te brengen, hebben rVan Amerika weer de belangrijkste politieke machtsfactor in de Arabische wereld gemaakt. Tegelijkertijd groeide onder de Arabieren het besef, dat ze militair niet tegen Israël waren opge wassen en dus meer dan ooit politiek aangewezen op de Amerikanen. Daar door en door de zg. oliecrisis werd Feisal in enkele maanden tijd de grote Arabische heerser, op wie alle Arabi sche hoop gevestigd was. omdat hij vanwege zijn enorme oliereserves en zijn goede verstandhouding met de VS de enige was die het politieke tij kon keren. De Saoedische koning nu zou volsens de Times niet onwelwillend hebben gereageerd op Amerikaanse vredessug- gesties die voor Israël niet ongun stig waren. In deze situatie was het voor president Sadat noodzakelijk om tot handelen over te gaan. Zijn poli tieke uitgangsstelling in eventuele on derhandelingen met Israël was daar door uiterst zwak, zeker als hij achter de schermen niet voor de volle hon derd procent gesteund zou worden door Feisal. En zo moet hij tot het besluit gekomen zijn, de oorlog met Israël te hervatten. Als Egypte een stuk van de Sinaï te- rugverovert en de Veiligheidsraad een staakt-het-vuren oplegt, zal Sadat een veel betere onderhandelingspositie hebben dan vorige week. Mocht hij echter weer verslagen worden wat zeer waarschijnlijk is dan kan hij zijn oorlogszuchtige generaals erop wijzen, dat h ij althans zijn belofte om een militaire oplossing te zoeken, heeft gehouden, en dat nu een politie ke oplossing moet worden nagestreefd. Ook een Egyptische nederlaag zou dus als het bewind van Sadat tenminste niet omver wordt gegooid een vre desregeling dichterbij kunnen brengen. Precies hetzelfde geldt voor president Assad van Syrië. Maar voor de Israëlische houding heeft de plotseling opgelaaide oorlog geheel tegengestelde gevolgen. De on verhoedse Arabische aanval, nog wel op Grote Verzoendag, zal in Israël drie weken voor de algemene verkie zingen vrijwel zeker een verdere verzwakking betekenen van de positie van die politici die nog tot concessies aan de Arabieren bereid waren. De verliezen aan mensenlevens zullen door de rechtse partijen .geweten wor den aan 'slap beleid' van de regering. Zowel in het geval van Israëlisch ter- reinverlies als bij Israëlische winst in deze oorlog zal de positie van de 'har den' dan ook worden verstevigd. Vandaar dat ook op deze slag tussen Israël en de Arabieren het aloude adagium van toepassing is: oorlog lost niets op. Alleen een pat-situatie met verscherpte emoties zal er het gevolg van zijn. Afgezien van het verlies van vele. vele mensenlevens dat deze nut teloze oorlog alle partijen kost. LONDEN (UPI, Reuter) Vol gens recente militaire overzich ten over het Midden-Oosten ziet Israël er nog steeds uit als een moderne David, die tegen een Arabische Goliath vecht. Op pa pier zijn Syrië en Egypte op alle onderdelen sterker dan Israël. Maar dat was ook het geval tij dens de zesdaagse oorlog van 1967, die door Israël overtui gend en snel werd gewonnen. Geheel gemobiliseerd hebben Syrië en Egypte in de lucht een meerder heid van 2 tegen 1 en kunnen zij ge zamenlijk een leger op de been brengen van ruim één miljoen sol daten en 3.300 tanks tegen Israël 275.000 soldaten en 1.700 tanks, zo zeggen deskundigen op het gebied van militaire strategie. Bovendien beschikken de Arabische legers over de modernste tanks, geleverd door de Sow jet-Unie, terwijl Israël ver trouwt op voor het grootste deel verouderd materieeil, dat onder steund wordt door ongeveer 150 M60 geveahtstanks van Ameri kaanse makelij. Hier staat tegenover, dat de Israëli sche troepen beter opgeleid zijn en dat him stellingen langs het Suez-ka- naal enorm sterk zijn, aldus de des kundigen. Om zijn numeriek sterker 'leger in de strijd te brengen, moet Egypte zijn tanks over het kanaal zien te brengen en moet het hen met brandstof bevoorraden per boot en pontonbruggen, die bloot staan aan vernietiging vanuit de lucht. De Israëli's daarentegen hebben als ver dedigingstroapen waarschijnlijk vol doende voorraden bij htm tweede verdedigingslijn om het enkele da gen uit te houden. Phantom De Arabieren hebben daarnaast een tweede handicap in het feit, dat ok tober over het algemeen het beste vliegweer in het Midden-Oosten biedt en de meeste commentatoren geloven dan ook dat Israël in staat zal zijn zijn superioriteit in de lucht te handhaven, hoewel het numeriek in de minderheid is. Het internatio nale instituut voor strategische stu dies in Londen schatte deze zomer dat de luchtmachten van Syrië en Egypte samen 946 aanvalstoestellen tellen, tegen 488 voor Israël. Dit nu merieke verschil wordt meer dan goed gemaakt door de superioriteit van de Israëlische piloten en het grotere vliegbereik van Israëls voor naamste vliegtuig, de F4 Phantom straaljager, aldus de militaire ex perts. Met zijn bereik van meer dan 1.600 km kan de Phantom drie keer langer boven het slagveld actief blij ven dan de Mig-21, het beste dat de Arabieren in de lucht kunnen- bren gen. De militaire bronnen zeggen dat de ze factor, gevoegd bij de beweeg baarheid van de Phantom op lagere hoogten, van doorslaggevende bete kenis kan zijn als de strijd voort duurt. Volgens dezelfde redenering beweren de militaire deskundigen dat de Israëli's voor meer moeilijk heden komen te staan als ze ver in het Egyptische luchtruim willen doordringen dan in 1967, toen de Egyptische luchtmacht op de grond werd vernield tijdens de eerste uren van de oorlog. Sinds 1967 hebben zo wel Egypte als Syrië een omvangrijk luchtverdedigingssysteem opgebouwd van Sam 2 en Sam-3-raketten, onder steund door reeksen batterijen van traditionele afweergeschut. Afweergeschut Militaire deskundigen zeggen dat de ze raketten de Israëli's zullen dwin gen laag te vliegen als ze eenmaal het Egyptische luchtruim zijn bin nengedrongen, zodat ze bloot staan aan het afweergeschut, dat opgesteld staat volgens een systeem dat Hanoi beschermde togen de Amerikaanse bommenwerpers tijdens de oorlog in Indo-China. Dit systeem, dat de Rus sen als eersten gebruikten om Mos kou tijdens de tweede 'wereldoorlog te beschermen, bestaat uit een muur van massaal afweervuur, dat oorlogs vliegtuigen moeten zien te doorbre ken om bij hun doelen te komen, in plaats van geschut dat steeds op nieuw wordt gericht op naderende aanvallende vliegtuigen. Het Londense instituut voor strate gische studies schat de sterkte van de drie partijen als volgt: ISRAëL: Het totale potentieel van de Israëli sche strijdkrachten bedraagt 25.000 beroepssoldaten, 52.000 dienstplichti gen en een reserve, die in drie da gen gemobiliseerd kan worden tot een sterkte van 300.000 man. Dit omvat leger-, luchtmacht, marine en para-militaire troepen, zoals grens wachten en plaatselijke militie. De marine is uitgerust met twee onder zeeërs en tenminste een kruiser. De Israëlische luchtmacht zou over 408 gevechtsvliegtuigen beschikken. EGYPTE: De sterkte van de Egyptische strijd krachten bedraagt in totaal 325.000 man, van wie er ongeveer 285.000 man in het leger dienen. De lucht macht telt 25.000 man en de marine 15.000 man. De Egyptenaren hebben 620 gevechtsvliegtuigen, hoewel van dit aantal er ongeveer 200 staan op- SYRIë: De totale sterkte van de Syrische strijdkrachten bedraagt 111.750, van wie er zo'n 100.000 man in het leger dienen. Syrië heeft een kleine mari ne, maar zijn luchtmacht omvat 210 gevechtsvliegtuigen, waaronder 80 Mig-17's en 100 Mig-21's. TEL A.VIV, CAIRO, DAMASCUS (UPI, Reuter) De nieuwe oorlog in liet Midden'Oosten is zaterdag om 13 uur begonnen. In Tel Aviv verscheurden sirenes de plechtige stilte van de grote ver zoendag. De Israëlische: radio verbrak zijn stilzwijgen en deelde mee om het kwartier berichten te zullen omroepen. De eerste gevechten werden gemeld uit de Golar.-ihoogten, waarboven de luchtmachten van Syrië en Israël slaags raakten. Kort daarna meldden de com mandanten uit de Suezkanaalzone, dat de Egyptische geniè bruggen had ge slagen en dat Egyptische tanks de Sinani-woestijn introkken. De Israëlische premier Golda Meir maakte in een radiorede bekend, dat de inlichtingendienst op de hoogte was geveest van de op handen zijnde aanval,,maar dat Israël' niet had willen aanvallen. Het had tevergeefs be vriende naties verzocht de vijand te weerhouden van een aanval. De grote concentraties van Egyptische en Syri sche troepen langs de bestandslijnen had Israël er vrijdag al toegedwongen het leger in verhoogde staat van pa raatheid te brengen Overrompeld Toch was Israël enigszins overrompeld; De Egyptenaren konden vrij snel het kanaal oversteken en de Syriërs konden kilometers oprukken. Pas lang nadat de strijd in volle hevigheid woedde, voerde Israël versterkingen aan en kwamen de eerste reservisten zich melden bij hun onderdelen. Bei de partijen beschuldigden elkaar de strijd te zijn begonnen. Waarnemers van de Verenigde Naties meldden dat die Egyptenaren als eersten het kanaal overstaken. De Israëlische minister van defensie. Mosje D-ipn. erkende dat zijn troepen terrein hadden moeten prijsgeven en zei: 'Als wij een preven tieve oorlog hadden ontketend, zou den wij op dit ogenblik al lang aan de andere oever van het Suezkanaal zijn.' De Egyptenaren, die in 1967 de Israë li's hun rug lieten zien. vochten dit maal fel en slaagden erin bruggehoof- den te vestigen over de gehele lengte van het kanaal. De coördinatie met Syrië klopte ditmaal en Syrische pant sereenheden, die ook in 1967 blijk ga ven van grote vechtlust waardoor Syrië de strijd tegen Israël langer vol hield dan Egypte en Jordanië trok ken de hoogten van Golan in. Voor wie nog twijfelen mocht, verklaarde in Tel Aviv een militaire woordvoer der: 'Het is oorlog, niet alleen maar een plaatselijk incident' Op beide fronten werd zaterdag hard gevochten. Volgens Israëlische berich ten waren in het noorden wel 1.000 tanks samengetrokken, terwijl op het zuidelijke front de Egyptenaren erin slaagden steeds meer troepen en tanks naar de oostelijke kanaaloever te brengen. Volgens Damascus hadden Syrische troepen verscheidene Israëli sche steunpunten in de Golan-hoogte veroverd en rukten ze op naar door Israël bezet gebied. Minister Dajan moest toegeven dat 'misschien' een aantal tanks doorgedrongen waren in de Israëlische linies, maar maakte zich kennelijk meer zorgen over de strijd in de Sinai. 'Aan de Egyptische kant over het Suezkanaal zijn er ongeveer een kwart miljoen soldaten. Ik weet niet hoeveel man ze in de strijd heb ben geworpen. Ze beschikken over 2.000 tanks en een gelijk aantal ka nonnen. De strijdkrachten staan in een verhouding van twee op tien'. vijf Syrische schepen tot zinken te heb ben gebacht, maar Damascus deelde mee vier Israëlische schepen in de grond te hebben geboord en twee Is raëlische helikopters omlaag te hebben gehaald. Tijdens de twee uur durende zeeslag zou Israël voor het eerst zijn Gabriëlraketten van eigen makelij heb ben gebruikt. In de Golan-hoogte, waar Israëlische troepen zaterdagavond de Syriërs zou den hebben teruggedrongen en waar 's nachts de gevechten waren ver flauwd, woedden gistermorgen weer hevige tankslagen. Israël berichtte dat Syrië een groot aantal tanks had verlo ren (150) en 'zeer zware verliezen' had geleden, terwijl de eigen verliezen 'licht' zouden zijn. Maar vanuit Damas cus werden grote vorderingen ge meld. Buitenlandse verslaggevers zei den echter dat de Syriërs er niet in zijn geslaagd één of meer dorpen te bezet ten.. Palestijnen in Beiroet meldden dat hun commando's de Israëli's in het noorden in de rug aanvielen. Ook zou het eerste Marokkaanse contingent aan het noordelijke front in actie zijn gekomen. Overgave Militaire communiqués uit Damascus zeiden gisteravond dat gisteren in to taal 53 Israëlische vliegtuigen waren neergeschoten, naast de drie die zater dag al naar beneden waren gehaald. De grondtroepen zouden nog steeds oprukken bij 'heroïsche gevechten'. Radio-Damascus deed oproepen in het Hebreeuws, Duits, Engels en Arabisch aan de Israëlische soldaten en de jood se bevolking van de Golan-hioogte 'zich over te geven en witte vlaggen uit te steken en wij beloven u dat u gêen kwaad zal worden gedaan.' Vol gens Israël is het Syrische offensief tot staan gebracht. VN-waarnemers meld den enige terreinwinst voor de Syriërs. Een Israëlische reservist, de laarzen over zijn schouders gehangen, wacht in Tel Aviv tot hij wordt opgehaald om in actieve militaire dienst te treden. Israel maakte gistermiddag bekend LllchtlTlRCllt dat het de tien bruggen die Egypte over het Suez-kanaal heeft geslagen, vrijwel geheel zou hebben verwoest. Ongeveer 400 Egyptische tanks zouden daarom afgesneden zijn van de hoofd macht. De verwoesting van de brug gen zou de positie van de Egyptena ren ernstig hebben verslechterd, om dat de strijdmacht in de Sinai bevoor radingsmoeilijkheden zal krijgen. Maar Egypte meldde gisteren dat nog steeds troepen werden overgezet en een bevestiging (of indicatie) van de verwoesting van de bruggen werd niet gegeven. VN-waarnemers zeiden dat er thans acht of negen Egyptische bruggehoofden zijn, waarvan sommige met een diepte van meer dan een kilo meter. De Egyptische communiqués spreken niet over acties van zijn luchtmacht. Volgens Israël zijn die er ook niet. De Israëlische luchtmacht ontmoette zo weinig tegenstand in de lucht, dat ze zelfs vliegvelden en raketbatterijen in Egypte had kunnen bombarderen, ter wijl de Egyptische luchtmacht vrijwel geen weerstand bood, aldus een leger- woordvoerder. Hij dacht dat de Egyp tische vliegtuigen tot dusver buiten spel bleven ofwel uit angst voor de superioriteit van de Israëlische piloten ofwel om in een later stadium Egypte zelf te kunnen verdedigen als dat no dig mocht worden. Ook de Syrische luchtmacht was gisteren, in tegenstel ling tot zondag geen belangrijke fac tor, zo zei hij. Vervolg van pagina 1 en die van de VN gedwarsboomd door de 'obstructie-politiek' van Israël. 'De huidige gebeurtenissen zijn dan ook het rechtstreekse gevolg van de voort durende agressie van Israël.' Volgens de erklaring heeft Israël in de afge lopen dagen aanzienlijke troepen machten langs de bestandslinies met Egypte en Syrië samengetrokken, re servisten opgeroepen en tenslotte mi litaire operaties ontketend. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft in de loop van za terdagochtend een aantal ambassa deurs ontboden, en hun meegedeeld dat er massale troepenconcentraties aan de bestandslijnen door Egypte en Syrië werden opgesteld. Een aantal landen werd verzocht Egypte en Syrië mee te dielen dat Israël zelf niet van plan was aan te vallen, maar zijner zijds iedere aanval krachtdadig zou af slaan. Aanvankelijk lieten de VS weinig van zich horen. President Nixon brak ech ter later zijn weekeind af in zijn bui tenverblijf Key Biscane en ging naar Washington terug, toen men zich in kringen van het State Department steeds grotere zorgen ging maken over de omvang van de oorlog en over het feit dat meer Arabische landen er rechtstreeks bij betrokken dreigden te raken, naarmate hij langer duurt. Van daar, dat de aanvankelijke Amerikaan se reserves werden opgegeven om een zitting van de Veiligheidsraad aan te vragen. Eerder hadden regeringswoordvoer ders slechts laten weten dat de Ame rikaanse regering 'haar invloed met alle beschikbare middelen zou aan wenden om stopzetting van de gevech ten te bewerkstelligen', die naar de mening van het State Department 'zeer ernstige gevolgen kunnen heb ben'. Volgens politieke waarnemens in Moskou hebben Amerika en Rus land zaterdag al direct contact met elkaar genomen via de zgn. 'hot-line' om in elk geval niet direct bij de oor log betrokken te raken. De Franse regering zal haar weige ring wapens aan Israël te verkopen niet herzien, zo is door regerings woordvoerders Ln Parijs meegedeeld. Hoewel Egypte heeft toegegeven, dat het als eerste aanviel, zijn 'de rede nen voor de aanval verschillend van die, welke Israël had voor zijn aanval in 1967 op Egypte', aldus de woord voerders, 'Voor het ogenblik is niiets veranderd, we zullen zien.' Maar in Morgen Zowel Egypte als Israël zeiden zaterdag dat er langs het gehele kanaal werd gevochten. Israël beweerde tien Egypti sche helikopters die werden gebruikt om soldaten af te zetten in de woes tijn, te hebben vernietigd. Egypte ver klaarde elf Israëlische vliegtuigen te hebben neergehaald. Generaal Dajan zei: 'Ik denk dat zij morgen nog meer mensen aan onze kant van het Suezka naal zullen hebben. Maar wij zien niet werkeloos toe. Wij zullen spoedig in staat zijn de strijd op onze eigen manier te voeren.' Algerije, Libië, Jordanië, Libanon, Sa oedi-Arabië en Koeweit lieten Egypte weten dat zij aan diens zijde staan. Pa lestijnse verzetsstrijders trokken ook ten strijde. In de nacht van zaterdag op zondag werden volgens Tel Aviv vier Egyptische schepen tot zinken ge bracht, waaronder drie troepentrans- portvaartuigen, die het kanaal tracht ten over te steken. Zaterdagavond woedde een zeeslag tussen Israëlische en Syrische oorlogsschepen ter hoogte van de havenstad Latakia. Israël zegt CAIRO/TEL AVIV Zondag, een dag na de door niemand voor ziene 'oktober-oorlog' verschilt de stemming in Cairo en in Tel Aviv volkomen van die in de juni-oorlog van 1967. Toen opge zweepte nationale hartstochten grenzend aan hysterie in Cairo en angst voor duizenden slacht offers in Tel Aviv. In beide steden heerst nu een onwerkelijk aandoende kalmte. Volgens Egyptenaren koesteren overi gens een innige zelfvoldoening, dat hun strijdkrachten, in 1967 letterlijk de Sinaï uitgejaagd, liet kanaal op nieuw zijn overgestoken 'en daar vaste voet aan de grond hebben. In Tel Aviv tonen dc autoriteiten en de be volking zich optimistisch: er is vol doende vertrouwen in de superioriteit van de Israëlische luchtmacht. Cairo is binnen dertig uur na het be gin van de strijd vollediig veranderd. Alle opgewektheid, die normaal zo kenmerkend is voor deze stad met zijn zes miljoen inwoners, Is verdwe nen en heeft pdaats gemaakt voor de sombere kenmerken van een hoofd stad in oorlog. De stad is zo goed als verduisterd. De verkeerspolitie draagt stalen helmen en bij de benzinestati ons vormen zich lange rijen met het oog op de vandaag van kracht wor dende distributie van benzine. Er zijn nog maar weinig mensen op straat en die je ziet, drommen samen rond ki osken of iemand met een transistorra dio om het laatste nieuws te horen. Bijna iedereen heeft tenminste één fa- müielid in het leger. Uit de berichten blijkt dat de strijd zeer hevig is en dat zeer vele jongemannen de dood vinden in het stof en de hitte van de Sinaï-woestijn. Een souvenir-verkoper bij het Egypti sche museum, die gespannen naar zijn 'Zij vielen ons aan!' verklaarde de Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, kennelijk hevig geëmotioneerd terwijl hij zaterdag in New York met journalisten sprak. radio zit te luisteren, brengt de be zorgdheid van vele Egyptenaren tot uiting. 'Ik heb sinds zaterdiagochtend niet geslapen. Ik heb niets gegeten. Mijn zoon, die aan de universiteit is afgestudeerd, is in het leger ingelijfd en ik weet niet wat er met hem zal gebeuren', vertelt hij. De militaire communiqué's, die zater dag en zondagochtend met grote re gelmaat worden omgeroepen, nemen naarmate de strijd voortduurt in aantal af. Gisteravond om half tien was er al bijna zéven uur geen com muniqué meer geweest. De Egyptische televisie vertoont slechts een twee mi nuten durende film, waarin te zien is hoe Egyptische tanks en troepen over een pontbrug het Suezkanaal overste ken, vrolijk zwaaiend met hun gewe ren. De buitenlandse ambassades, die 's zondags doorgaans gesloten zijn, werkten gisteren op volle kracht. Het ambassadepersoneel volgde het nieuws en probeerde te ontdekken waar de staatsburgers van him landen zich be vinden. Er zijn in Egypte ongeveer vijftienhonderd Amerikanen, van wie de meesten werken voor de oliemaat schappijen of bij de ontwikkelings hulp en een even groot aantal West- duitsers. Engeland, Italië en enkele andere Westeuropese landen hebben grote kolonies in Cairo, waar onge veer honderd diplomatieke gezant schappen zijn gevestigd. Het uitblijven van een oorlogspsycho se in Cairo was het meest opmerkelij ke beeld. De redenen hiervan: de af wezigheid van een voorafgaande pro pagandaoorlog, zoals in 1967, en het versterkte vertrouwen in de Egypti sche strijdkrachten. Beelden in Israël na anderhalve dag hernieuwde strijd: wegen met autobus sen, waarvan de passagiers bestaan uit reservisten, die zich naar hun mobili satiebestemming reppen. Vrouwen en kinderen, die hun mannen en vaders nazwaaien. In Tel Aviv: burgers die voedsel in blik en olie inslaan en stille straten doordat het verkeer slechts de hedft van de normale omvang heeft. Overal groepen mensen samen rond draagbare radio's om het laatste nieuws van het front te horen. Hoewel nie mand sporen van angst toont is er toch een besef van de gevaren van de si tuatie: niettemin aldus de mensen in de straten van Tel Aviv zullen de Israëlische soldaten ongetwijfeld de overwinning behalen. In verscheidene synagoges, in het ge hele land, werd gisteren gebeden voor de veiligheid van Israël en zijn solda ten. De schok van mobilisatieoproepen op Grote Verzoendag was verwerkt. De eerste tekenen van een verstoring van de feestdag waren knallen van vlieg tuigen. die de geluidsbarrière doorbra ken: iets onmogelijks omdat het lucht verkeer op deze dag wordt stilgelegd. 'Toen wist ik onmiddellijk dat er iets aan de hand was,' zegt Mosme Rotem, een technicus, die ln Tivon, ten oosten van Haifa woont. Al gauw kwamen oproepen in code over de radio en gingen honderden Israëli's, sommigen nog in burger kleding en met hun gebedssjaals om de schouder, op weg naar de mobili satie-centra. Op 'Yom Kippur' grote verzoendag de dag, dat in Israël normaal het leven tot st'.stand komt, vulden de straten zich met grote aan tallen vervoersmiddelen: personen auto's, autobussen en militaire vracht wagens. Inmiddels werd de rust ook verbroken door schrille sirenes: lucht alarm. Israël begreep wat er aan de hand was. Parijs heerst grote ongerustheid over het feit dat Rusland en Amerika de controle hebben verloren over hun cliënten in het Midden-Oosten, met al le onberekenbare gevolgen vandien. Franse militaire woordvoerders zeiden over eventuele Libische betrokken heid bij de gevechtshandelingen dat het uiterst twijfelachtig was diat de Libische piloten de door Frankrijk reeds afgeleverde 70 Mirage-gevechts- vliegtuigen zouden kunnen bedienen. Bovendien zeiden ze niet te geloven dat de vliegtuigen met hun volle be wapening zijn uitgerust China, India en Joegoslavië hebben zich vierkant achter de Arabieren ge steld. President Tito van Yoegoslavië heeft in verband met de oorlog zijn reis naar Denemarken afgezegd. Alle Arabische staten hebben zich met Egypte en Syrië solidair verklaard. Maar opvallend was dat van Libische militaire samenwerking met de Egyp tenaren nergens gewag werd gemaakt. Olie De Revolutionaire Raad van Irak maakte gisteren bekend, dat de bezit tingen van twee Amerikaanse olie maatschappijen Standard Oil of New Yersey en Mobil Oil Corporation, ge nationaliseerd zijn. Irak zal de maat schappijen schadevergoeding geven na aftrek van verschuldigde belastingen, salarissen en schulden. Koning Feisal van Saoedie-Arabië liet president Nixon weten dat Amerika druk op Is raël moet zetten om de bezette Arabi sche gebieden op te geven. Zulks in antwoord op een Amerikaans verzoek Egypte en Syrië tot een staking van de vijandelijkheden te bewegen. Bovendien deelde de minister van de fensie van Saoedie-Arabië zaterdag in een interview met een Libanese krant mee, dat zijn land niet meer olie aan de VS zal leveren ter dekking van de Amerikaanse behoefte, als de VS Israël niet dwingen zich uit de bezette Ara bische gebieden terug te trekken. Vol gens de minister, Sultan Ben Abdoel Aziz, heeft koning Feisal dit al per soonlijk aan president Nixon ter ken nis gebracht. 'Wij hebben, zoals ook andere Arabische en islamitische lan den, geprobeerd om de VS te overde den met een beroep op logica en recht. Maar tot onze grote spijt heeft Washington geen begrip getoond voor de bittere realiteit in de Arabische wereld', aldus de minister,' die echter tegensprak dat Saoedie-Arabië de olie kraan geheel zou willen dichtdraaien of de diplomatieke betrekkingen met Washington verbreken. In Cairo riep de Groot-Sjeik van Al Azhar, het oudste en belangrijkste is lamitische instituut van Egypte op tot een Heilige Oorlog om de Arabische gebieden te bevrijden. 'De vijanden van God hebben agressie tegen de Is lamitische landen gepleegd en onze heiligdommen ontheiligd. Het is de taak van iedere moslim offers te bren gen voor de bevrijding van islamiti sche gebieden van de zionistische agressors.' De Koptische patriarch Sje- noeda III riep alle kerken op te bid den 'voor onze heldhaftige strijd krachten' Maar ook in Jeruzalem zei een rab bijn. dat Israël een Heilige Oorlog voert een overigens ongekend be grip in het jodendom omdat de Arabieren de heiligste dag van de jo den. grote verzoendag, hadden mis bruikt om Israël te overvallen. JERUZALEM De Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al heeft zijn activiteit, die was opgeschort als ge volg van de gevechten in het Midden- Oosten en de viering van grote ver zoendag, hervat. Er waren al negen toestellen uit Is raël naar Europa en de Verenigde Staten vertrokken met in totaal 1.590 passagiers. Een van de toestellen is van een vlucht naar Wenen al in Is raël teruggekeerd met een groep Joodse emigranten uit de Sowjet- Unie. 'Niet alleen joden' BERLIJN (UPI) De Russische strij der voor burgerrechten prof. Andrei Sacharow heeft in een telefoongesprek met de Berliner Morgenpost gezegd, dat niet alleen joden de Sowjet-Unie willen verlaten. 'De wereld vergeet dat er miljoenen onderdrukten in de Sowjet-Unie zijn, die willen vertrek ken. Maar andere landen, organisaties en de pers trekken zich hun lot niet aan', zei hij. Sacharow hekelde het Oostenrijkse besluit om Schönau te sluiten: 'Het is voor ons uitermate pijnlijk te ervaren, dat een natie waarop wij rekenden, door twee terro risten kan worden gechanteerd'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7