d9|,(nssfld9| AART GISOLF: 'ARTSElJ AAN RETERENDE HAND' dagpecept san de liji Borg in plaats van bont De dochter van Ryan O'Neal De 'televisie-dokter' over: gezondheidszorg, conflicten, blunderende huisartsen, valium, en tikken voor de bibs Recepten wedstrijd Henk de Cleen Kol. Bosshardt en het huwelijk De kritiek van Sonja Barend Rob de Nijs en het succes Ine Veen in een vechtfilm Soimêöeê TROUW/KWARTET MAAiMXAG 8 OKTOBER 1973 BINKENLAXD T Omdat echt bont nog steeds duur is en waarschijnlijk ook steeds duurder wordt hebben de mensen van de kledingindustrie naar goede vervanging gezocht. En dat is Borg. Het heeft een bont-achtig effect, is net zo warm als en minder aan slijtage onderhevig dan bij voorbeeld een konijnevel. Op de twee foto's enkele voorbeelden hoe Borg kan worden verwerkt De heer heeft een dikke winterjas aan die van binnen is gevoerd met Borg en de buitenkant is van soepel suède. (Inlichtingen verkoop: 020-246934). De twee vrouwen heb ben jassen aan uit de collectie van Shubette of Londen. Het rechter Jasje is een combinatie van Borg en denim. Het linker trouwens ook, al is deze Jas lang gehouden. Wonderlijk genoeg brengt Shou- bette of Londen jassen op de markt die ver boven de knie zijn. We wisten toch al een tijdje dat het de komende herfst en winter lang zou worden?! Al is de serie over het meest el lendige stadje ter wereld nu dan afgelopen (inderdaad: we bedoe len Peyton Place) we zullen Ryan O'Neal nog vaak in speel films zien. En niet alleen hij, ook zijn negenjarige dochter Tatum speelt tegenwoordig een partijtje mee. Ryan is erg ge steld op zijn dochter die reeds in 'Paper moon' speelde. Dien tengevolge is hij bezig om het meisje los te krijgen van zijn vrouw. Ryan wil Tatum toege wezen krijgen, maar of dat alle maal zal lukken is niet hele maal zeker. Belangrijk pro bleem is dat de huidige vrien- ding van Ryan, de actrice Ursu la Andress niet wil trouwen en evenmin van kinderen houdt. door hette visser De dokters zijn niet meer zo ziek als vroeger, meent Aart C. Gisolf, de alterna tieve medicijnman die regel matig op het scherm ver schijnt en door Jan Blokker de 'dokter Van Swol van de jaren zeventig' is genoemd. 'Het grote probleem is ech ter nog steeds dat de artsen van nu zijn opgeleid volgens een totaal verouderd pro bleem: er is iemand ziek, hij ligt zwetend te bed, de dokter komt, orakelt iets, schrijft een recept uit, dat wordt gehaald en de patiënt wordt beter. Maar met al het 'vage gedoe' waarmee de mensen naar het spreekuur komen, nee, daar weet de huisarts geen raad mee. Dat mag je hem ook eigenlijk niet kwalijk nemen. Hem is nooit geleerd die zaken op te lossen'. En óf de huisarts al dat vage gedoe moet oplossen, dat is weer een heel ander verhaal, maar daar komen we straks op. Aart Gisolf, een mooie man, met kort geknipt grijs-achtig haar, in een vers-blauwe spij kerbroek die nog kraakt van de nieuwigheid, een eenvoudig T- shirt en hoge zwarte laarsen. Hij is een praktözerend huis arts, maar weet wel het één en ander van medicijnen. Gistera vond was hij te zien in het tele visieprogramma 'Dokter ja, dok ter nee', dat op een quizachtige manier een zo groot mogelijk publiek wil bereiken. Centraal staat het punt dat Gisolf en zijn medewerkers de kijkers willen wijzen op de eigen verantwoor delijkheid voor gezondheid en ziekte. Wie is die Gisolf die zich de laatste tijd fiks manifesteert in dag- en weekbladen? Hij heeft een rubriek in het Algemeen Dagblad en verzorgt een co lumn in de Haagse Post Verder reist hij vrijwel iedere dat op en neer van Amsterdam naar Rotterdam, waar hij hoofd is van het audiovisuele centrum van de Erasmusuniversiteit. Daarnaast dan nog het maande lijkse tv-programma, lezingen in binnen- en buitenland en het medebesturen van de Neder landse Vereniging van Beroeps- filmers. Een druk baasje, zo te lezen, en dan is er weinig tijd over om een dergelijke huisart senpraktijk te houden. Die heeft Aart dan ook niet. En als we dan nog weten dat Aart is getrouwd met actrice Sylvia de Leur en vader van twee prachti ge kindjes, nou, dan weten we in eerste instantie genoeg. Het gezin Gisolf woont in wat zo'n beetje het mooist gelegen huis van Amsterdam is: vrijwel in het Vondelpark. Dat heeft tot gevolg dat er zelden een krantenbezorger tot bij het huis komt, maar lekker rustig is het wel. Centrale vraag: zijn de huisart sen in Nederland nog steeds ziek. Aart meldt dat het aan het veranderen is. 'Ze zijn drif tig bezig geweest een diagnose te stellen en werken nu aan een therapie. Dat is al heel wat Dat was tien jaar geleden niet denkbaar. En de grote clubs werken ook hard mee'. Die grote clubs zijn dan het Nederlandse Huisartsengenoot schap en de Landelijke Hulsart sen Vereniging, een onderdeel van de 'Maatschappij voor Ge neeskunst'. Jarenlang waren dat nogal conservatieve clubjes van medicijnmannen in het 'heilige witte tuniek', zoals schrijver W. F. Hermans dat beschrijft in zijn essay 'Dag dokter!' uit het 'Sadistisch Universum'. Alleen kneusjes 'Laat ik nu even naar mezelf kijken. Ik ben opgeleid volgens de oude methode. Opgeleid voor het lichaam en verder niet. Dat betekent onder meer dat wij studenten er onderling van uit gingen dat je je zo snel moge lijk moest specialiseren. Dan verdiende je lekker geld en alleen de kneusjes werden huis arts. Van de professoren kregen we komische verhalen over blunderende huisartsen. Kun je nagaan! Nu zijn we zo> ver dat er een hoogleraar 'huis- artsengeneeskunde' is. Dat is een waanzinnige vooruitgang'. Wij Nederlanders zijn calvinis ten, meent Aart. Alleen als je zwetend te bed ligt, ja, dan ben je ziek. Dan komt de dokter. We blijven in de regel doorlo pen. Maar de laatste tijd zijn er nieuwe ziekten bijgekomen, waar de huisarts geen raad mee weet. 'Iemand die niet ziek is, daarvan kun je nog niet zeggen dat hij gezónd is! Maar de huis arts van nu is helaas niet op geleid voor die vage klachten. Daar weet hij geen raad mee en dan is het zo verleidelijk om wat Valium voor te schrijven. Dat helpt. In eerste instantie. Mooie naam hè, v-a-l-i-u-m. Uit stekend bedacht door de recla mejongens'. Gisolf zegt dat hij ergens het volgende heeft gelezen: 'De vrij heid kregen we na de Franse revolutie, de welvaart kregen we door de industries, nu moe ten we alleen nog het welzijn hebben en dat wordt nog een heel gedoe. 'Misschien zit ik het allemaal wel wat te overdrijven hoor. Want als je op straat zou vra gen aan de mensen of ze te vreden zijn met hun huisarts, dan zegt vijfenzeventig procent: zeer tevreden, niets op aan te merken'. Meedenken Heel belangrijk is het zelf-raee- denken van de patiënt. 'Dat wil Dit keer een recept uit Bussiun dat wordt bekroond met het We kelijkse kookboek. Het is een werkstukje van mevrouw B. J. van den Brom-Oosterhoff en zij verzon iets met rode kool en pruimedanten: 500 gr. pruimedanten 800 gr. rode kool 3 uien 4 tomaten suiker, azijn, kruidnagel, laurier zout, peper, jam De pruimen weken in water met een eetlepel suiker en een theelepel jam naar keuze. De rode kool opzetten met wat wa ter, een scheutje azijn, twee kruidnagelen, een laurierblad, twee eetlepels suiker en wat zout. Snel aan de kook brengen en in ongeveer twintig minuten gaar laten worden. Dd uien fruiten in wat boter en zout, peper, en gemalen laurier toe voegen. Op het laatste moment de in stukjes gesneden en ont velde tomaat toevoegen. De ge- weekte pruimen uit het vocht halen en ontpitten. Giet de ro de kool af en bewaar het kook vocht. De pruimen aan de kool toevoegen en er een paar ach terhouden voor de garnering. Dan de uien en de tomaat door de kool roeren. Garneer het ge recht met de achtergehouden pruimen en nog wat jam. Van het rode-koolvocht en het prui- menvocht een saus maken en er apart bij serveren. Menutip: Rundvlees in gebon den saus, gekookte aardappelen, rode kool met pruimedanten, vanillevla. Heeft u ook een recept zelf be dacht? Stuur het op aan: Redac tie Trouw/Kwartet, Dag Maan dag. Postbus 859 in Amsterdam. In de linkerbovenhoek: recept. nu ook weer niet zeggen dat ie dereen moet doktertje-spelen en het is ook niet de bedoeling dat de patiënt meer gaat weten dan de arts. Kijk, over een blinde darm is geen discussie mogelijk. Het ding moet eruit of het blijft erin. Maar bij veel zaken zou een arts adviserend kunnen optreden en zou de patiënt zelf tot een oplossing kunnen ko men'. 'Al die vage klachten die de dokters nu op het spreekuur te horen krijgen, die hebben niets te maken met koorts-drankje- beter. Weet je wat het grootste percentage klachten is dat een gemiddelde huisarts te horen krijgt: conflictsituaties. Dan komt er een hele tijd niks, daarna keelpijn, dan vage rug klachten, vervolgens griep en dan hoofdpijn. Het allergrootste deel van de klachten betreft dus conflictsituaties, daar kan een dokter niets aan doen. Is ie niet voor opgeleid. Daar kan hij alleen maar Valium voor geven. Nu is het natuurlijk ook weer de vraag óf de huisarts die con flictsituaties zou moeten op lossen'. Die vele klachten behelzen, moeilijkheden op het werk, thuis met de kinderen, aanpassings moeilijkheden, ruzie met part ner enzovoorts, daarom is Aart Gisolf er ook voor dat die moei lijkheden in een groter verband worden opgelost Dat kan als de studenten in de medicijnen worden opgeleid voor 'intergra- le' geneeskunde, dat is: lichaam én ziel én maatschappij. Dat be tekent dat huisartsen in de toe komst en liefst zo snel moge lijk moeten gaan werken in teamverband. Met een sociaal werker, een psychiater en een therapeut. Al die deskundigen moeten de problemen van de patiënten met elkaar bespreken. Op die mander wordt het duide lijk waaróm een bepaalde man steeds huiduitslag heeft Hoeft helemaal niet te liggen aan in vloeden van buiten af. Hij hoeft niet met vakantie naar zee en die stomme zalf helpt uiteraard niet, want zijn problemen ligt op geestelijk terrein. Mishandeling Iets wat daarmee ontzettend te maken heeft is het probleem dat gisteravond in de televisie- uitzending werd besproken: de kindermishandeling. Een dokter kan een kind weer oplappen, maar daarmee wordt de ellende nog niet uit de wereld geholpen. Aart: Wie die uitzending heeft gezien, heeft gehoord dat kin dermishandeling vrij vaak voor komt Maar ook: dat kindermis handeling mits vroeg ont dekt tijdig een halt kan wor den toegeroepen. Jaarlijks sterven er honderdtwintig kin deren aan de gevolgen van mis handeling. Het is een gezins ziekte. Oorzaken? Ouders slaan en mishandelen schakel die geestelijke mishandeling niet uit! door isolement, teleur stelling en onvolwassenheid. Vaak zijn het jonge gezinnetjes. Die mensen moeten worden ge holpen. Kijk, bij acute dood, dan moet de politie worden in geschakeld. maar verder zijn er vier vertrouwensartsen, naar wie mensen kunnen schrijven wanneer ze vermoedens en be wijzen hebben dat er in hun omgeving kinderen worden mis handeld: dat zijn de artsen A. J. Koers, postbus 8333 in Am sterdam, J. J. Pieterse, postbus 2525 in Rotterdam, E. van Rul ler, postbus 467 in Arnhem en J. M. Rijkmans, postbus 145 in Groningen. Slaat Aart Gisolf zijn eigen kinderen wel? 'Een draai om de oren geven, daar ben ik fel tegen. Dat ge beurt je als je emotioneel gela den bent en het is. eigenlijk een uiting van onmacht Een pak voor de broek is al heel iets an ders. Daar moet je als ouder eerst over nadenken, want het is een heel werk. Bij mijn ei gen kinderen pas ik de psycho logische tik voor de bibs toe met een fikse stemverheffing'. 'Soms is er nieuw leven na de dood', staat er te lezen in de advertentie van de Stichting Ideële Reklame (SIRE) en het gaat over het beschikbaar stellen van nieren na het over lijden. Adjunct-directeur Henk de Cleen van reclamebu reau Raedt en Baet is één van de reclamemensen die zich in tensief met de actie bezig houdt. Waar gaat het precies om? 'Per jaar komen zevenhonderd nierpatiënten voor een niertrans plantatie in aanmerking. Van hen kunnen er maar tachtig worden geholpen omdat er te weinig donors zijn. Door onze actie willen wij mensen be wegen om bij hun dood nie ren ter beschikking te stellen'. De 'kunstnier* is geen oplos sing? 'Beslist niet! Een nierpatiënt leeft twee dagen per week in het ziekenhuis. Dan 'ligt' hij aan zo'n apparaat. Transplanta tie zou dat overbodig maken'. Maar Je nieren beschikbaar stellen, kan op religieuze bezwa ren stuiten. 'Dat hebben we als reclamema kers, én als gelovigen wel dege lijk overdacht. In de bijbel staat ook dat we op de jongste dag elkaar zullen herkennen. Maar dat zal volgens mij, een gééstelijk herkennen zijn. 1 heeft niets te maken met: 1 hacl toen een leuk jurkje en daarom herken ik haar.) dat herkennen passen geen i, ten, nieren of hoofden'. De advertentie heeft vo» week in verschillende kraq gestaan. Zijn er al result* bekend? 'In die advertentie stond 1 een bon afgedrukt, waarin jj naam adres enzovoorts mtj invullen. Die bon moet je j bij je dragen en dat betea dat je akkoord gaat met tr^ plantatie na je wood. Ik wasi gelopen zaterdag op een feei en daar waren maar mensen die de bon bij a hadden, terwijl ze allemaal] advertentie hadden gezien. meesten zeiden: ja, ik wil i meedoen, maar moet het j even aan mijn vrouw vrai Dat vind ik jammer, al resa teer ik het wel'. Wie er meer over wil wei even bellen naar 01710-25932) 47222, ook in Leiden. 'Ik had best willen trouwen, maar het is er nooit van geko men', vertelt kolonel Bosshardt van het Leger des Heils in Am sterdam. Vandaag is zij veertig jaar bij 'et Leger* en bestaat haar goodwillcentrum vijfen twintig jaar. 'Kijk, als je officier bent, dan mag je alleen met ie mand uit het Leger trouwen die ook officier is. Toen ik jong was, bestond het Leger voor Een week of wat geleden werd voor het eerst 'Een leven in beeld' door de AVRO uitgezon den. In dit televisieprogramma {«resenteert Sonja Barend het even van een min of meer be kende Nederlander. De kritie ken in de kranten waren verre van lovend. Wat vindt Sonja daarvan? 'Een beetje jammer maar voor de rest zal het me een zorg zijn. Van de kant van de mensen die gewoon hebben zitten kijken zijn de reacties al lemaal lovend en daar gaat het om. Dit is een programma om met warme chocolademelk naar te zitten kijken en wat de kranten schrijven lap ik aan 'Nee, ik zal niet meer zo hard vallen als een jaar of zes, zeven geleden', meent zanger Rob de Nijs. Hij staat momenteel bo venaan de hitparade met het lied 'Zuster Ursula'. Het is de tweede hit in successie dit jaar en het lijkt erop dat Rob aan een nieuwe carrière als popzan ger is begonnen. 'Ach, zolang het lukt is het leuk, en verder zal ik wel zien. Ik hoef het nu niet alleen van liedjes te hebben. Ik kan in musicals spelen, werk nu bij het cabaret van Sieto Hoving en doe nog steeds de tv-serie 'Kunt u me de weg naar Hameien vertellen, meneer*. Je ziet, ik heb een he leboel pijlers waarop ik kan tweederde uit vrouwen en e derde uit mannen. Dus was weinig keus voor de dam Jammer? Ja, er zijn jaren mijn leven geweest dat ik wel weet van had niet getrou te zijn'. bouwen. Tien jaar geleden m ik een lege huls. Nu heb ik varing en dan komt een kl minder hard aan'. Actrice Ine Veen wordt binnen kort geheel in elkaar geslagen en verdrinkt bloedend in een badkuip. Dat is ruw geschetst haar rol in de eerste Chinese karatefilm die momenteel in Nederland wordt opgenomen. 'Ik ben het vriendinnetje van de hoofdrolspeler', vertelt Ine, die verder meedeelt dat er leen maar Chinezen in de fil meedoen en dat zijzelf nu in avonduren nijver Chinese t netjes uit het hoofd aan leren is. 'Want de producer dat ik aanleg voor die taal he Vandaar dat het nu niet nod is dat een Chinees meisje ml stem in de film doet'. 65 plus (5) Wanneer men de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of er langer of korter omheen is, heeft men Nederland nog gekend zoals het zo'n vijfenveertig jaar geleden was, uiterlijk en inner lijk wat het 'geestesmerk' betrof. Nu is het uitermate boeiend om eens overal rond te reizen vooral door stre ken waar men nooit van z'n leven is geweest en op zijn gemak eens te kij ken hoe ons land er nu wel uitziet met al die industrieën en in cultuur gebrachte streken. Typisch is, dat bij een andere tongval de mensen ook vaak heel anders zijn! Wat verschilt een Groninger niet van een Lirabur ger, zelfs een Drent al van een Gel dersman! Verkwikkend is dat alle maal! En als ik dan, bij het zien van TsiöChOW al die industrieën en in cultuur ge- 1 brachte heidevelden, mijzelf afvraag 'heb ik Nederland nog wel lief?' dan krijg ik, gelukkig, het antweord van Vondel: 'De liefde tot zijn land is ie der aangeboren!' Hoe kan het ook an ders? Er is toch nog zo veel, wat is gebleven en blijft! Onze heerlijke stranden en duinen, de grote rivieren, de Waddenzee en de prachtige eilan den. het Huis van Oranje en de een heid van ons volk ondanks alle gekra keel. Toon Hermans zingt het wat speelser dan Vondel: 'Want dit is een plek om lief te hebben. Een plek en een land om lief te hebben. Een land en een wereld om lief te hebben. Oh d'r is zoveel Uw tv-recensent betwijfelt (Trouw/Kwartet van l-10-'73) of de NCRV met de verfilming van De Meeuw van Tsjechow veel kijkers voor zich heeft gewonnen. Ik zou de (ADVERTENTIE) Naarden M. P. D. Ter Braake-Dc Waal Kwaliteit*- HANDSCHOENEN en-TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving j voorHANDEN. 1 NCRV hoger willen aanslaan. Niet, dat ook deze omroep in het algemene niet graag een paar mensen zou wil len winnen, maar ik denk, dat men daarbij ditmaal toch eerder aan Tsje chow heeft gedacht dan aan zichzelf. Maar dit is mijn hoofdbezwaar niet Uw recensent heeft bedenkingen te gen de (Engelse) verfilming omdat men eigenlijk een 'Russische ziel' zou moeten hebben om Tsjechow te kun nen aanvoelen. Ik heb zo'n ziel (wat het ook moge zijn) niet, maar meen geen enkele moeite gehad te hebben met het aanvoelen. Hoe moet dat trouwens met zo'n redenering? Kun nen ze dus in Moskou Shakespeare niet brengen omdat ze geen Engelse ziel hebben? En in Londen DUrren- matt niet omdat ze geen Zwitsers zijn? Is kunst zó 'regionaal'? Wat een belediging voor de kunstenaar die het stuk schrijft, èn voor hem, die het brengt Het stuk was te weinig 'Rus sisch', zo hoor ik. Ik begrijp, dat uw recensent dit kan beoordelen en de daarvoor benodigde 'Russische ziel' wèl heeft. Maar waarom vertelt hij ons dan niet even wat dat in hemels naam inhoudt? Hij had ons dan met een kunnen vertelelen, waarom het stuk bij de eerste opvoering een flop werd, hoe autobiografisch het is, dat in beide in het stuk optredende schrijvers Tsjechow zelf steekt en vooral wat nu eigenlijk de 'boodschap' ervan was. Dat is allemaal 'nieuws' in een recensie. Nu leek het toch net of de recensent met zijn hoofd ergens anders zat en hij er zich met een Jantje van Leiden of een zieltje uit Rusland van af heeft gemaakt. En ben ik anders toch niet van hem woon! Kampen G. Th. Rothui Havo Indien de personen die destijds Havo achter de schrijftafel verzoni hebben meer onderricht ontvani hadden in muziek, zang, dans, hanó arbeid, gymnastische arbeid, dan er nu een lichamelijk en geeste gezonde bevolking opgroeien, mens zou opgewekter zijn dus, zondheidszorg' goedkoper! Dus, tt denschool is brood en broodnodig. Elburg 3. Valstar-Boa

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6