holten en Ter Beek agen erkenning lan Guinee-Bissau Ontsteltenis over opgelaaide oorlog raipom olies Chr. vervoersbond wil geen federatie DAF verlaagt z*n prijzen. DAF 33 f6.185,- DAF44 f7.675,- DAF66 f9.160r Jumpers, vesten, twinsets NIEUW-ENGEIAND ffinaderij in maaien is verantwoord 'Meer hulp nodig voor slachtoffers Chileense junta' Stakingsactie strokarton om vrije zaterdag Weer krediet voor 'Mariënbrug' Mooie dingen in het leven voor slechts 22 cent: kost KVP en ARP derde van aanhang Zwaargewonde lag na botsing twaalf uur in sloot nÜ vanaf nü vanaf de nieuwe manier van rijden MKWAMEr MAANDAG 8 OKTOBER 1973 BINNENSLAND T3/K5 jierleden ontkomen aan Portugese bommen (ADVERTENTIE) een onzer verslaggevers WATERDAM Juist op het moment dat de vraag van de erkenning van is uitgeroepen staat Guinee-Bissau volop aan de orde is, arriveerden dit seinde twee parlementariërs op Schiphol, Relus ter Beek (PvdA) en mr. Scholten (AR), die een week lang niet zonder levensgevaar in die nieu- taat hebben rondgesjouwd. Zij concludeerden tot erkenning. Ralfarrhjne FROM 'SCOTLAND van cashmere en lambswool in de klassieke en modieuze kleuren Kleding en service gesigneerd dameszaak Koningsplein Amsterdam 245721 Spoedbijeenkomst Tiveede-Kamercommissie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De opnieuw opgelaaide vijandelijkheden in het Midden-Oosten zijn het afgelopen weekeinde ook in Nederland aanleiding geweest tot vele reacties. Vandaag zal de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken in een 9poedbijeen- komst overleg plegen over de oorlog. ongeacht Arabische ter- >serve van minister-president ffiSjyl. 'n hoeverre je er zeker van tfjsijn dat zo'n bevrijd gebied niet 'Jjwordt heroverd, werd tijdens Ützoek nadrukkelijk onderstreept en serie luchtaanvallen, juist in leden die zij bezochten. In Ko- aar zij een volksvergadering meemaken en gesprekken zou- ibben met de bevolking, moes- in plaats daarvan plat op hun een loopgraaf gaan liggen om linen aan de fragmentatiebom- aanvallende Fiat G 91-straal- iwerpers (Westduits fabrikaat), ift overigens hun respect voor :ese 'aanwezigheid' er niet gemaakt: 'De infan4 rie tuwelijks de versterkte dorpen |it, zelfs met hun helicopters de Portugezen niet al te veel ondernemen gezien de effecti- in het geschut van PAIGC. Al- straalbommenwerpers blij de bevolking in het bevrijde terroriseren', zet Relus ter nvoorstelbaar laffe agressie tè- anjje bevolking, die overigens niet rotfect heeft dat de mensen bang hajh; integendeel', aldus mr. Schol- i tochten 60 km diep in bevrijd in de sector Bel ana, achter het ee ijk front zagen zij een goed ge- iaa seerd bestuur, rechtspraak, zie nd. kenhuizen (met nog steeds weinig middelen), onderwijs, handel via volkswinkels en landbouwontwikke ling. De PAIGC, ('partij voor de be vrijding van Guinee-Bissau en de Ca- narische eilanden') heeft volgens mr. Scholten een wijze, bedachtzame lei ding. Portugal is volgens Relus ter Beek gedoemd de oorlog in dit stukje Afrika (ter grootte van Nederland) te verliezen. De twee Nederlandse parlementariërs waren de eerste die het in mei verover de versterkte dorp Guilege bezochten. Zij hebben de bij die verovering buit gemaakte Portugese documenten kun nen zien, waaruit onder meer blijkt dat de Portugese autoriteiten wisten dat een missie van de VN wel dege lijk in bevrijd gebied heeft rondge trokken, ook al beweerden ze dat deze missie niet over de grens was geko men. Verder blijkt uit de stukken, dat de verliezen van de Portugezen in dit gebied in de afgelopen tien jaar groter waren dan het PAIGC zelf aan nam, namelijk ruim 49.000 daden. (ADVERTENTIE) West-Europa is volgens mr. Scholten op onaanvaardbare wijze gecompro mitteerd bij deze oorlog, hetgeen zijn consequenties zal krijgen in heel Afri ka. Niet zozeer via de NAVO het was mr. Scholten opgevallen, dat de leiders die hij sprak de wapenleveran ties aan de Portugezen niet met de NAVO in verband brachten omdat het West-Europese landen zijn die het VN-wapenembargo schenden. Hulp steun VRIJ GUINEE-BISSAU Mondlane-Stichting Giro 1.884.800 Amsterdam Nederland moet naar hun inzicht trachten om zijn EEG-partners tot er kenning van Guinee Bissau te bren gen en indien dit niet lukt op Euro pees niveau, dan zelfstandig tot erken ning over te gaan, zoals inmiddels reeds 55 landen (maar nog géén wes terse) gedaan hebben. Verder conclu deerden de beide parlementariërs tot rechtstreekse hulp aan deze bevrij dingsbeweging aangezien het schepperi van speciale VN-kanalen er voor niet alleen nog de nodige tijd zou vergen, maar bovendien in de ogen der Guinese leiders een 'bureau cratische omweg' is. Te beginnen met de begroting voor 1974 moet ruimte worden gemaakt voor deze hulp en intussen moet via de NAVÖ de druk op Portugal wor den vergroot om een eind te maken aan dit 'brutaal koloniaal banditisme', waarvan naar mr. Scholten zei niet al leen de Afrikanen maar ook tiendui zenden Portugese jongens het slacht offer worden. (ADVERTENTIE) CHEVRON CHEVRON Olieprodukten ister Vorrink: - STRICHT Onder het lui- an Grameer, de grote nood- Kan Maastricht, heeft minis- (volksgezondheid) vi lagmiddag, tegenover 30.000 nstranten op het Maastricht- het 'onverantwoord' sproken over de vestiging Veen olieraffinaderij in het sche Temaaien, aan de rand u Haastricht. lagavond, in een uitzending van it egionale Omroep Zuid onder ste minister-president Den Uyl regering een olieraffinaderij in aien onaanvaardbaar acht. Het is te groot voor ons, zei Den ai ter Vorrink en haar collega Trip nschapsbeleid) waren als waar rs van het kabinet naar Maas- i! gestuurd. Hoewel het aanvanke- n de bedoeling lag 'enkel te kij- j; en te luisteren' zoals minister link zei, gaf zij de massa op het bof de volgende boodschap: 'De ing vindt nog altijd dat de vesti- van een olieraffinaderij in Ter- 'n uit millieuhygiënische overwe- n onverantwoord is. Het kabinet daarom op tot een spoedige her ig van een'open overleg met Bel- maar we zullen daarbij niet uit oog mogen verliezen, dat alle ten gebeuren op basis van we ligheid.' Het zal een moeizaam eg worden, besloot de minister, minister Trip voelde zich zater- i'ddag zichtbaar aangesproken de massale uiting van onrust on- de Limburgse, Belgische en ook ie bevolking. (In de stoet gingen I 'eer 1500 Belgen en 400 Duitsers 'Nog nooit heb ik een demon- ie gezien waar hele gemeentebe- i o, (o.a. 23 burgemeesters uit gemeenten) provinciaal bestuur- en Kamerleden zo massaal voor- mgen', zei hij. ns de anti-raffinaderijdemonstra op de Maas gedemonstreerd i enkele tientallen boten van wa- mrtliefhebbers, terwijl binnen- i 'Pers en fabrieken tijdens het uur de mars hun sirenes lieten loeien, ktijdig met de mars in Maas- !t werden in Luik 20.000 Fransta- Pamfletten verspreid, waarin de en van Zuid-Limburg hun Luikse n opriepen tot begrip voor het et tegen de vestiging van de raffi- rij. ,dr. J. Tans, voorbereider van de [sche faculteit in Maastricht, liep 'e stoet mee. Hoewel hij de de- strerende menigte niet toesprak, e hij wel tegenover ons kwijt: 'In 'olitiek wordt nog steeds niet de t van deze raffinaderij beseft. Het Aspel van de regering tegen de en is onvoldoende. Het wordt tijd dat ernst gemaakt wordt de samenwerkingspatronen.' *r de belangstellenden op het mof bevond zich oud-minister Br secretaris-generaal van de NA- Minister Vorrink na de protestmars in gesprek met verslag gevers. André van der Louw SCHIPHOL De mogelijkheden van de Nederlandse ambassade in de Chi leense hoofdstad Santiago om de slachtoffers van de junta te helpen, imoeten worden uitgebreid. Dit zei André van der Louw zondagmiddag bij zijn aankomst op Schiphol na een bezoek van vijf dagen aan Chili als leider van de delegatie van de socia listische internationale. Uit gesprekken, die de delegatie on der meer met buitenlandse correspon denten had, moet volgens de heer Van der Louw worden afgeleid, dat er al vijftig- tot zestigduizend doden zijn gevallen. Hij meent dat een gecoördi neerde internationale hulpverlening tot stand moet worden gebracht om de vrouwen van de gevangenen te hel pen. 'Chnlli is een volledige politiestaat geworden. Er worden mannen opge pakt en gevangen gezet, terwijl hun vrouwen zonder inkomsten achterblij ven en geen enkele inlichting krijgen over de toestand van hun echtgeno ten. Er wordt gemarteld en er worden mu zelfs jonge christen-democraten vervolgd.' De delegatie is tot de conclusie geko men, dat de staatsgreep door de mili tairen en voor de regering Allende en haar aanhangers als een volledige ver rassing moet zijn gekomen. 'Er kan daarom ook nooit sprake zijn geweest van plannen voor een staatsgreep voor een dictatuur van het proletari aat, zoals de junta beweert', aldus Van der Louw. De afvaardiging heeft een telegram aan secretaris-generaal Kurt'Waldheim van de Verenigde Na ties gezonden, waarin de delegatie zegt ervan overtuigd te zijn, dat er nooit een komplot van de constitutio nele regering van president Allende tegen de Chileense strijdkrachten heeft bestaan, dat de junta een schan delijke propagandacampagne in Chili heeft ontketend en dat de ernstige economische crisis die Chili teistert, opzettelijk is uitgelokt en versterkt door de strijdkrachten, die nu de re gering vormen. GRONINGEN De werkgevers in de Groninger strokartonindustrie schrijven de staking van zaterdag in zes van de elf strokartonfabrieken toe aan het werk van radicaal-marxisti sche elementen. Zaterdagmorgen legden de werkne mers van De Kroon, Ceres, Brittania en Vree Co in Oude Pekela, de fa briek Pekela in Nieuwe Pekela en De Vrijheid in Veendam het werk neer om een kortere werkweek af te dwin- gn. De avond tevoren hadden de on dernemingsraden van de zes fabrieken nog onderhandeld om tot overeen stemming te komen. De werknemers willen een vrije zater dag. De werkgevers willen hun perso neel 42 uur per week laten werken, maar de arbeiders vinden 40 uur het maximum. Volgens de werkgevers is met de staking voor een vrije zaterdag een machtsstrijd aan de gang. Van een medewerker in Paramaribo. PARAMARIBO Suikeronderne ming 'Mariënburg' krijgt binnenkort een aanvullend krediet van 800.000 Surinaamse guldens. Eerder had het bedrijf reeds een miljoen aan krediet gehad; beide malen van de Nederland se Participatie Maatschappij voor Su riname, aldus minister De Gaay Fort man op een persconferentie in Para maribo. Uit dit krediet zal het pensioenfonds van de werknemers, dat als bron was gebruikt om de telkens terugkerende verliezen goed te maken, weer worden aangevuld. De minister weersprak persberichten dat de Nederlandse re gering bereid zou zijn om buiten de Surinaamse regering om financiële steun te verlenen aan het vakbonds wezen hier. In 1967 kwam de kamercommissie óók bijeen toen de zesdaagse oorlog uit brak. Toen werd besloten dat de Ne derlandse regering hulp zou gaan ver lenen aan de bevolking in alle getrof fen gebieden. Op de Kamercommissie- vergadering van vandaag zal ook mi nister Van der Stoel (buitenlandse za ken) aanwezig zijn. De Nederlandse regering heeft zater dagavond laten weten 'met ontstelte nis' kennis genomen te hebben van de nieuwe vijandelijkheden in het Mid den-Oosten. De regering hoopt dat via internationaal overleg (de komende bijéénkomst van de Veiligheidsraad) een einde kan worden gemaakt aan de oorlog. De fractievoorzitter van de KVP, mr. F. Andriessen, wil dat de regering in actie komt. Volgens hem moet de re gering bevorderen dat de kwestie zo snel mogelijk in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aan de orde komt. Ook zou bij de strijdende par- tijen erop moeten worden aangedron gen het vuren onmiddellijk te staken. J De KLM vliegt sinds zaterdagmiddag Heg6riIlgSDel6la niet meer naar Israël, Syrië en Egyp te. De vliegvelden en het luchtruim boven deze landen zijn gesloten. Het telefoonverkeer vanuit Nederland met landen in het Midden-Oosten on dervindt stagnatie in de afwikkeling. Er komen lange wachttijden voor. vertoeven, reur. Het Tweede-Kamerlid Dankert van de PvdA was van oordeel dat het toege ven van Kreisky aan Arabische terro risten rechtstreeks verband houdt met het optreden van Egypte en Syrië. Zij menen nu dat Israël in Europa poli tiek is geïsoleerd, maar zij overschat ten de beslissing van Kreisky. De heer Dankert kondigde aan dat de Ka mer sympathie met Israël zou betui gen. Dr. C. Berkouwer sprekend in zijn kwaliteit van voorzitter van de Raad van Europa vroeg zich af wan neer Israël eindelijk de vrede krijgt waarnaar het hunkert. Hij deed en dringend beroep op Oostenrijk niet te bukken voor terreur. In aansluiting op de demonstratie werd een synago gale dienst gehouden waarin gebeden werden gezegd voor de joden in de Sowjet-Unie en in Israël. Namaakbom Voor het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij EL AL aan het Rokin in Amsterdam is zaterdag avond een imitatiebom geplaatst. Nadat een voorbijganger een tas in het voor portaal had zien staan waaruit een tikkend geluid kwam, besloot de poli tie in afwachting van de komst van explosieven-experts, een deel van het centrum voor verkeer te sluiten. De stremming duurde tweeëneenhalf uur. Wat oorspronkelijk was bedoeld als een demonstratie tegen het besluit van kanselier Kreisky om Schönau te sluiten,is gistermiddag in Amsterdam uitgegroeid tot een door ongeveer duizend mensen bijgewoonde solidari- teitsbijeenkomst met Israël. Nabij het joods cultureel centrum in Buitenvel- dert spraken, behalve aan aantal jood se woordvoerder, enige parlementsle den hun afschuw uit over de beslis sing van de Oosternijkse regering en de aanval op Israël. Mede sprekend namens de ARP en CHU zei het Tweede-kamerlid Van Elzen van de KVP, dat niet het gevechtsterrein maar de conferentietafel geschikt is om conflicten op te lossen. De partij en waarvoor hij sprak waren bereid naar een oplossing in het belang van Israël mee te werken. De WD'er Keja riep op naast Israël te staan door het mogelijk te maken dat eventueel joodse emigranten uit Rus land op weg naar Israël in Nederland (ADVERTENTIE) De parkeerwachter je bon zien verscheuren en hem een Aranda presenteren. De senoritas Aranda van Velasques. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Algemene Chris telijke Bond van Vervoersperso- neel (ACBV) zal voorlopig nog niet toe kunnen treden tot de fe deratie van de vervoersbonden van het NW en het NKV. Het voornaamste struikelblok vormt de eis van NW en NKV dat toe treding alleen kan geschieden op basis van gezamenlijke huisves ting en een gemeenschappelijke apparatuur. Het hoofdbestuur van de ACBV heeft deze conclusie getrokken uit een enquête, die de bonden afgelopen zo mer onder haar leden heeft gehouden. De algemene vergadering van de ACBV zal zich zaterdag 20 oktober over de kwestie uitspreken. Verwacht wordt dat de meerderheid zich bij het standpunt van het hoofdbestuur zal aansluiten. Uit de enquête blijkt dat een krappe meerderheid van de ACBV-leden voor federatie met het NW en NKV is, met inbegrip van de eis op het gebied van huisvesting en gemeenschappelij ke apparatuur. (54,9 pet.). Hiertegeno ver staat echter een vrij grote groep (31,6 pet.) die zich duidelijk tegen toetreding uitspreekt. Bovendien blij ken de tegenstemmers nogal wat ge wicht aan de beslissing te hechten: 15,8 pet is tegen, 10,4 pet sterk tegen en 4,7 pet zeer sterk tegen. De voor stemmers hechten minder gewicht aan de beslissing: zeer sterk voor is 1,8 pet, sterk voor 7,2 pet, voor 14,6 pet en onverschillig is 45,6 pet. De heer J. J. Dassel, voorzitter van de ACBV meent, dat de enquête het eer der ingenomen standpunt van de ACBV bevestigt, namelijk streven naar een federatie, méér met een dui delijk accent op het behoud van de ei gen identiteit. Dit betekent voorlopig geen gemeenschappelijke huisvesting en apparatuur. Een verdergaande sa menwerking zou een breuk in de ei gen gelederen met zich mee kunnen brengen en daar voelen we niets voor, aldus de heer Dassel. Het hoofdbe stuur heeft daarom opnieuw het standpunt ingenomen van vorig jaar. Zou de algemene vergadering deze op vatting van het bestuur delen, dan ligt het voor de hand dat NVV en NKV de samenwerking met de ver voersbond van het CNV definitief van de hand wijzen. De heer Dassel is hierover echter niet al te pessimis tisch gestemd. Hij baseert zijn ver wachting voornamelijk op de manier waarop de bonden tot nu toe hebben samen gewerkt. 'Er was conflictstof genoeg, maar we zijn het altijd nog met elkaar eens kunnen worden', al dus de heer Dassel. Bovendien heeft hij de indruk dat er ook binnen het NKV duidelijk begrip groeit voor de wens van het CNV de eigen identiteit te willen behouden. 'Het is opmerke lijk dat deze bond weigerde zich op nieuw voor een uiteindelijke fusie uit te spreken. Ook zij zien kennelijk in, dat de sterke identiteit van het NVV binnen de federatie gemakkelijk kan overheersen. Een federatie wil voor ons zeggen dat drie organisaties naar elkaar toe groeien, niet twee organisa ties naar één'. Hoeveel belang de ACBV-leden aan de eigen identiteit hechten wordt ook nog eens bevestigd door de enquête. Bijna 40 pet ziet een verband tussen het christen-zijn en het eigen werk en een bijna even groot percentage ziet dat verband niet. In een sociologisch onderzoek onder de NKV-leden in 1970 waren deze percentages 17 en 71. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De beleidsvoorne- mens van het kabinet-Den Uyl hebben de KVP en de ARP voorshands een derde van hun aanhang gekost. Vol gens een verkiezingsonderzoek, dat het bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO hield vóór en na het indie nen van de miljoenennota, daalde het aantal KVP-stemmers van 17 naar 12 procent De ARP overkwam iets der gelijks: van 9 naar 6 procent. De oppositiepartijen WD, CHU en DS'70 boekten winst samen van 25 naar 32 procent met de CHU als duidelijke uitschieter (van 3 naar 6 procent). De progressieve drie bleven ongeveer gelijk: samen met 41 naar 43 procent (met licht verlies voor 'D'66 en wat winst voor de PPR van 5 naar 7 procent). Ondanks deze vrij forse verschuivingen blijkt het kabi net-Den Uyl een meerderheid niet voor grote verrassingen te hebben ge plaatst. Na de miljoenennota dacht 15 procent positiever over de regering, 27 procent negatiever, terwijl 56 pro cent zijn houding niet had gewijzigd. Die ongewijzigde houding kan niet aan gebrek aan informatie hebben ge legen: driekwart van de ondervraag den had van het politieke nieuws van prinsjesdag kennisgenomen. Afzonderlijke beleidsvoornemens van het kabinet worden verdeeld beoor deeld. Verhoging van de fiscale huur waarde van het eigen huis: 43 procent voor, 47 tegen. Statiegeld op nieuwe auto's: 38 voor, 38 tegen. Steun aan bevrijdingsbewegingen 42 voor, 35 te gen. Alleen de verhoogde benzineac cijns ligt duidelijk slecht: 16 procent voor, 62 tegen. Her weglaten van de bede uit de laat ste zin van de troonrede vond 33 pro cent voorstanders, terwijl 42 procent ertegen was. De weerstand lag bij de anti-revolutionaire aanhang het hoogst: 76 procent. ENSCHEDE De twintigjarige J. W. ten Brake uit Losser is zaterdag overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, na twaalf uur zwaar gewond in een sloot te hebben gele gen. De jongeman was vrijdagavond per bromfiets naar zijn meisje in Haaksbergen vertrokken. Zaterdagoch tend vonden voorbijgangers de jonge man, die in een dichte mist tegen een boom moet zijn gereden. In het zie kenhuis overleed hij aan hersenletsel. Voorts overleden het afgelopen week einde aan verkeersongelukken de ze venjarige jongen J. R. Reinders uit Eerbeek, de 43-jarige A. van 't Hof uit Hengelo, de negentienjarige J. Poester uit Zuidwolde, de achttienja rige M. Niemandsverdriet uit Vlissin- gen, de dertienjarige F. Keulers uit Beek (L), de 23-jarige G. Mulder uit Groningen, de achttienjarige E. H. Spinder uit Harkema (Fr.), de 23-jari- ge mejuffrouw T. A. Wcrkens uit Wijk bij Duurstede, de achttienjarige L. B. M. Koster uit Hengelo en de ne gentienjarige J. Bomers uit Groenlo. (ADVERTENTIE) Da's een prettig bericht. Profiteer er dus nü van nü vanaf Dnn Stuur mij Informatie over: O DAF66 de Luxe. O DAF66 Superluxe. I j U"' O DAF66 Stationcar de Luxe. O DAF66 Stationcar Superluxe. O DAF66 Bestelauto. O DAF66 Coupé. O DAF66 Marathon. O DAF66 Marathon I Stationcar. O DAF66 Marathon Coupé. O DAF44. Comfort O DAF44 de Luxe. I I O DAF44 Stationcar. O DAF44 Bestelauto. O DAF33 Comfort O DAF33 I de Luxe. O DAF33 Combi. O DAF33 Bestelauto, (aankruisen wat u wilt) Naam Straat Plaats Opsturen In envelop zonder postzegel aan DAF, Antwoordnummer 2000, Eindhoven. -ó j Inclusief BTW, af fabriek

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5