'Het energietekort I wordt altijd als dooddoener gebruikt' Theo Dikkes vierde zijn Akkerhuis' spel jubileum als evangelist vroIijk Van Griethuysen geeft schaakles op school Pernix won van Allen Weerbaar Nieuwe Leidse Courant de koning foundy felina foundation isvolmaakt. ...maarhij maakt uwel een beetje ijdel 29.90 tdaüZke Rederij Den Duik gaat uitbreiden 2 TRiOOT/IKWiAiRITET MAiAiNBAG 8 OKTOBER 1973 STAD EN REGIO L3 LEIDEN In het kerkhofgebouw van de Gereformeerde Gemeente (door de kerkeraad beschikbaar ge- seld) werd het jubileum van de evan gelist Theo Dikkes gevierd. Helaas moest men tevreden zijn met een zwijgende evangelist. Op medisch ad vies was hem het spreken verboden. De heer Dikkes moet eén ernstige operatie aan de longen ondergaan. Het woord van welkom was door hem op papier gezet, wat door zijn collega, M. Kloostra, uit Hilversum, werd voorgelezen, die ook de leiding, van de avond had. Er waren vele sprekers, uit kringen en gemeenschappen, waar de heer Dikkes het evangelie in de af gelopen 25 jaar heeft gebracht. Ook was er samenzang en werden toepasse lijke gedichten voorgedragen. Tevens mocht het echtpaar Dikkes enige ge schenken in ontvangst nemen en ook enkele couverts met inhoud. Namens de Leidse Baptistengemeente sprak ds. G. van Mameren. ds. Reiling, bap tistenpredikant te IJmuiden, vroeger te Leiden, voerde eveneens het woord Verder was er nog een felicitatie, van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Na mens de redaktie van het Zoeklicht, bracht een kleinzoon van Johannes de Heer, gelukwensen over. Aan het einde van de avond, sprak evangelist Kloostra nog een kort wij- 'dingswoord uit, waarin hij wees, op de trouw van God. Mevrouw Dikkes sprak, mede namens haar man en kin deren, een woord van dank, gedachtig aan het Schriftwoord uit 2 Samuël 7:18: 'Wie ben ik, Here en wat is mijn huis, dat Gij mij tot hiertoe gebracht hebt?' Door de genade van Jezus Christus, zijn wij deelgenoten, aan Zijn dis. Zaterdagavond ging evangelist v. d. Zanden voor, zondagavond sprak zijn collega Klein Haneveld, uit Bodegra ven. Medewerking werd hier verleend door een muziek en zanggroep van de Evangelische Gemeenschap, uit Den Haag. Het Spaargaren kwartet uit Lis- se, zorgde zaterdagavond voor de mu zikale omlijsting, vrijdagavond, het Victoria trio uit Hilversum. De zon dagmorgendienst werd door het eigen zangkoor opgeluisterd, waarbij een ge- denkwoord stond opgetekend van me vrouw De Vos-Schouten. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS KATWIJK Gerard Akkerhuis can tor organist van de Haagse Klooster kerk, speelde vrijdagavond in de Tri- umfatorkerk. Ik gebruik met opzet dit Woord 'speelde. Deze organist voor wie ook in zeer snelle tempo's niet de minste technische obstakels schijnen te bestaan, deed zijn werk op manua len en pedaal alsof het een, meestal vrolijk, altijd ontspannend spel was. Zq maakte hij al dadelijk geen pro bleem van Pachelbel's veel- (en vaak te ernstig) gespeelde Ciacona in d klein. Het thema en het bijwerk wa ren voor iedereen duidelijk te onder scheiden. De registratie, kleurig en soms vernuftig, verlevendigde het spel in hoge mate. In dezelfde onderhoudende trant speelde Akkerhuis een Vivaldi, Bach, Concerto en twee delen uit een Bach trio (c klein). Bij Max Reger zaten we verwonderd te luisteren naar het jubelend virtuo ze 'Jauchz' Erd 'und Himmel' (Grei- ter melodie van psalm 68 in de bas) en het, in middeleeuwse sfeer getrok ken 'Aus tiefer Not'. Akkerhuis deed toch niets meer dan Regers grootste visie begrijpelijk door te geven. Hij besloot met een glasheldere ver telling; Francks 'Piece heroique', die zelfs op dit (selektive) orgel goed overkwam. Johan van Wolfswinkel UITZENDBUREAU Telef. Ö1710-31710 Korevaarstraat 33 Leiden mabij Verhuizingen in binnen- en buitenland. Onder garantie. piano-transporten Verwarmde bergplaats voor inboedels. Jan van Duuren iMiddelstegracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060. V. ort-r. i .-\j ,-g-u i t-d n-recio k ort -n iou wc -u .1 t-d e-rcg io kort-niouv.'u-uit-de-ïegio kort -n i ;uwr>-ui t-d c -regio kort-ni out/; -u it-do-rofrio Actie 'Stop Kalkar' op Leidse markt H Van een onzer verslaggevers I LEIDEN Misschien heeft U het bij het winkelen op de markt afgelopen zaterdag wel gezien, of an- g ders zult u het de komende tijd op die markt, op het station, op drukke punten in de stad, of in uw buurt wel zien; er worden handtekeningen verzameld door het zogenaamde 'MAN Aktiecomité STOP KAL- :h( KAR'. Men kan de volgende stelling ondertekenen: 'Ondergetekenden dringen er bij de gemeenteraad van Leiden op aan, dat ze de bouw van de kweekreactor in Kalkor boycot, door te weigeren, de verho- Dqging van de stroomkosten met 3 procent in te voeren'. t We vroegen een toelichting oip boven in, staande, voor velen misschien wat on duidelijke, uitspraak aan enkele leden van het aktiecomité. jj| Jan Pellicaan Harry Boddé en Rei nout van Gulick spreken uitdrukke lijk namens de zo'n vijftien mensen j tellende aktiegroep. Daarnaast 'wijzen cj[j ze nog op de vele sympathisanten die in buurten e.d. handtekeningen opha len. Terzijde, er zijn nog veel mensen nodig, voor de contactadressen, die Ver der in dut stuk. Het comité vormt een onderdeel van het zogenaamde Milieu Afctiecenitrum Nederland (MAN), een landelijke organisatie met afdelingen in heel het land. Waar gaat het nu om bij die handtekeningen, waarvan er voor afgelopen zaterdag al onge veer duizend zijn verzameld. Er komt in aille gemeentes van ons land een verhoging van de stroomkos ten met 3 proc., tenminste als de ge meenteraden ermee' akkoord gaan. En dat probeert het comité nu juist te 55verhinderen, vanwege het feit dat de regering uit die verhoging de reactor van Kalkar wil financieren. Trouwens 'ao ook in Belgie en W. Duitsland is het- na*zelfde aan de gang. Om een aantal be- langrijke redenen is de bouw van die reactor af te keuren, aldus Pellicaan, Boddé en v Gulick. In de eerste plaats omdat het indirect en direct gevaarlijk kan zijn. De fabriek zal zo wel energie als grondstoffen produce ren, grondstoffen die ook voor mili taire doelen gebruikt kunnen worden. Banden met het leger- b.v. via Philips en andere bedrijven als VMF liggen dus voor de hand. En ook de werke lijke calamiteiten zijn niet denkbeel dig met nogal desastreuze gevolgen. Dit is een peperduur experiment: 2 miljard waarbij niemand de gevolgen kan overzien. In Amerika heeft de rechter na een bij na-ongeval de bouw stopgezet'. Die gevaren liggen voorna melijk in het geproduceerde plutoni um, een zeer giftige en radio-aktieve stof, met gevaarlijke afval en straling die zelfs genetisch afwijkingen en kan ker kunnen veroorzaken. Van plutoni um kunnen uitstekend atoombommen gemaakt worden, lezen wc in het door het comité uitgegeven stencel als laat ste somber vooruitzicht. Ten tweede ligt er het punt: Waar be taal je nu voor? 'Wij moéten straks 3 proc. meer voor onze stroom gaan be- Leerlingen leren logisch te denken door Henk Kamies NIEUW VENNEP W. G. van Griethuysen, sinds vorig jaar april hoofd van de Joh. Westeijnschool aan de Hoofdweg in Nieuw-Vennep, geeft de kinderen schaakles. De leerlingen van de vijfde en zesde klas konden zich er voor opgeven en de ani mo bleek zo groot dat er zelfs in twee groepen wordt geschaakt. Na schooltijd komen ze bij elkaar en dan is alle aandacht gericht op de 'koningin', de koning, de toren, het paard, de loper en de pionnen. 'Zelf ben ik een groot schaaklief hebber. Lid ben ik van onze plaat selijke schaakclub en ik speel in competitieverband. Op mijn vorige school in Rozenburg werd ook ge schaakt en daar was eveneens veel belangstelling. Daarom ben ik er hier ook mee begonnen', aldus de 35-jarige hoofdonderwijzer. 'Voor de kinderen is het een goede vrijetijdsbesteding, die niet is ge bonden aan leeftijden. Ze leren ook om logisch te denken. Tenmin ste, dat is de bedoeling'. De heer Van Griethuysen ziet nog pieer voordelen die de leerlingen [door middel van het schaakspel kannen worden aangeleerd. Zoals onder meer het accepteren van verlies en het nemen van initiatieven. Enthousiast Hij maakt voor de schaakles ge bruik van de methode B. J. Wi thuis, jeugdschaken, de Koninklij ke Nederlandse Schaak Bond. Ver der is er het grote schaakbord (zie foto) dat in bruikleen is gegeven door de Vennepse schaakclub. Deze vereniging, onder voorzitterschap van de heer H. Folkers, staat ui teraard volledig achter de heer Van Griethuysen, want uit de schaaklessen kan voortvloeien dat t.z.t. een grote toevloed jeugd- schaakleden is te verwachten. 'In de winter is er weinig voor de kinderen te doen. Tijdens de zo mermaanden kunnen ze 's avonds nog wel eens langer buiten spelen. Voor de winteravonden is het schaakspel een fijne bezigheid', vindt Van Griethuysen. De leerlin gen die zich voor de schaaklessen opgaven, ruim veertig, zijn na twee lessen al erg enthousiast en dat geeft de 'schaakmeester' aanlei ding plannen te maken voor de naaste toekomst. Competitie 'Als het allemaal goed loopt wil ik een onderlinge competitie begin nen. En misschien zelfs een com petitie onder de hele schooljeugd van Nieuw-Vennep'. Aan de hoofd en en onderwijzers van de basis scholen is al een brief gestuurd, waarin melding wordt gemaakt van de plannen om in samenwerking met de schaakvereniging 'De Ven nep' in januari een schaakcompeti tie te houden tussen de basisscho len in het dorp. De heer Van Grie thuysen: 'Er zijn al veel reacties binnen. De meeste scholen hebben toegezegd mee te doen. De scholen die nog niet reageerden zullen on getwijfeld volgen. Op de andere scholen wordt (nog) geen schaak les gegeven, maar er zijn altijd wel leerlingen in de hoogste klassen die het spel kennen. Wij hopen al le basisscholen er voor te vinden, die dan met zo mogelijk twee vier tallen meedoen. Wij zijn van plan de wedstrijden te houden in de hal van de christelijke Rehobothschool aan de Veldbloemstraat. Tenslotte laat de hoofdonderwijzer weten dat er nog twee belangrijke punten zijn die de leerlingen door middel van het schaakspel wordt bijgebracht: discipline en concern ti atie. talen ten baite van hen die de winsten opstrijken en dat ten koste van ons miillieu'. Hier sluit nauw bij aan de derde punt: Wie beslist erover? 'Het parlement is min of meer voor het blok gezet doordat minister Langman (uit het vorige kabinet) pas na geda ne investeringen de zaak voorlegde. 'Zonde om te stoppen', luidde zijn oordeel. Het comité vindt de Kalkar- affair eeeh goed voorbeeld van het algemene verschijnsel dat concerns een bepaald project erdoor drukken voornamelijk ten eigen bate. 'Ze zien er riante winstmogelijkheden in, en de mensen hebben gewoon het nakij ken'. Door de bestaande kernenergiewetge ving worden de fabrikanten ook nog beschermd, b.v. omdat schadeclaims m.b.t. straling binnen 10 jaar inge diend moeten zijn, terwijl de geneti sche effecten natuurlijk pas op lange re termijn 'zichtbaar' kunnen worden. Dit sluit dan weer bij het algemene verschijnsel van de bevoordeling van het particulier ondernemen, zie het feit dat bepaalde bedrijven jaren stank produceren zonder hinderwet vergunning. Kortom, het comité vindt dat de zaak doorgedrukt wordt en dat de staat winsten op het 'levensgevaar lijke 'experiment garandeert door die doorberekening van 3 proc. 'Zo'n be langrijk deel van de productie mag niet onder beheer van het particulier ondernemen met zijn onmidde-lijk winstbejag staan'. Alternatieven Pellicaan c.s. beklemtonen dat ze niet tegen kernenergie als zodanig zijn, maar dat men wij dat naar alternatie ven gekeken wordt en dat er een be tere afweging van belangen plaats vindt, met name van de bevolking. 'De bevolking is helemaal niet ge vraagd of ze er behoefte aan hebben, de informatie over dit project is al tijd meer propaganda geweest'. Men wijst op de aanwending van andere energiebronnen zoals de zon, die nu alleen voor de ruimtevaart ge bruikt wordt. Het gaat om het milieu als geheel. 'We verspillen nu een ge weldige hoeveelheid nuttige grond stoffen, maar het energietekort wordt altijd als dooddoener gebruikt'. Om op Leiden terug te komen: het co mité onderscheidt twee fasen. Eerst de handtekeningenaktie om de ge meenteraad owde rdruk te zetten. Men hoopt op goede resultaten, maar er is weinig over te zeggen. Tot nu toe is het in Amsterdam slechts ten dele ge lukt. Men wil ook met voldoende handtekeningen een vuist maken en zo de raadsfracties rechtstreeks bena deren. Voorts denkt men aan buurt- vergaderingen, waarop raadsleden uit genodigd worden. 'Wij benadrukken het recht van spreken voor die men sen om wie het uiteindelijk gaat, de gewone burger, wiens stem nu hele maal niet gehoord wordt'. Als dat allemaal niet lukt, wil men gaan oproepen tot weigering van de verhoging. In ieder geval is het doel: werken vanuit de basis, mensen mobi liseren op hun eigen belangen. Een parallel wordt getrokken met de huurverhogingsacties. En dat allemaal in het bredere kader van ons hele leefmilieu, waarover het comité vol doende informatie te bieden heeft. Een kreet daaruit; 'Radio aktief afval eeuwenlang gevaarlijk'. Het is geen opwekkend perspectief, maar 'de men sen kunnef er wat aan doen. Kom en teken, laat u informeren en discussie er mee', roepen de drie woordvoer ders tenslotte uit. Wie wat meer wil doen dan zijn handtekening zetten (die overigens van harte welkom is), kan zich vervoegen bij een van de drie volgende personen; Jan Pellicaan, Hooigracht 5, tel. 27085, Harry Boddé, Rijn en Schiekade 105, tel 42975, en Reinout van Gulick, Oude Singel 48. De actiegroep Kalkar verzamelde zaterdag handtekeningen op de Leidse markt, die men te zijner tijd aan de gemeenteraad van Leiden wil aanbieden. H1LLEGOM Raadsagenda (11 okt) onderzoek geloofsbrieven. C. L. H. Co lenbrander (D'66) verhoging opcen ten personele belasting, krediet ver lichting Hillinenweg tussen Valck- slootlaan en Meerstraat en voor verbe tering straatverlichting Meidoorn straat en Leekstraat, aanvullend kre diet gecombineerde verkeerslichtenin stallatie Van den Endelaan, Hoofd straat. Leidsestraat, Elsbroekerlaan, Leidsestraat, vergoedingsregeling vrij willige brandweer, verdere aanleg Hil linenweg. HILLEGOM Ged Staten berichten B. en W. dat de Hillinenweg niet als een verbinding van bovenlokale bete kenis wordt gezien, de aanlegkosten komen dus voor rekening van de ge meente. HILLEGOM Er is een comité ge vormd dat wil trachten invaliden in de gelegenheid te stellen op een koop avond hun Sinterklaas inkopen te doen. Daarvoor zijn auto's nodig. Op gave bij mevr. Van Niekerk of de heer W. v.d. Akker. HILLEGOM Dinsdag 16 okt. be staat de zaak van de heer Roeland (juwelier) 40 jaar. Receptie van 5 tot half 7 in Sistermans. Donderdag 18 okt. bestaat de juwelierszaak van Warmerdam 30 jaar. Maandag 15 okt. herdenkt Schoonderbeek, Elektra haar 50 jarig bestaan. NOORDWIJKERHOUT Het werk van de peuterspeelzalen is aan uit breiding toe. Voor 1973 werd een sub sidie van 12.000 geraamd. Dat z^l ongeveer 15.000 moeten worden. Voor 1974 moet het een subsidie vah 21.000 worden gerekend. VOORHOUT B. en W. stellen voor, de subsidie aan de stichting Mu ziekschool Bloembollenstreek voor 1973-1974 vast te stellen op 155 per leerling voor het algemeen vormenö en instrumentaal onderwijs en op 60 per leerling voor hen die worden opgeleid voor harmonie en fanfare korpsen. VOORHOUT B. cn W. stellen de raad voor, te verklaren dat een be- -stemmingsplan wordt voorbereid voor een perceel grond ten noordwesten van de Jac. van Beierenweg en ook voor de grond tussen de Boekhorst laan en de spoorbaan. B. en W. stel len ook voor, een parkeerverbod in te stellen in de Burg. Bultenlaan, de Prof Aalberselaan, de Boekenhurglaan en voor de hoek Leeuweriklaan, Kie vietspark. VOORHOUT De eerstvolgende ver gadering van de gemeenteraad worcR gehouden op donderdag 18 oktober. Een van de voorstellen betreft de ver koop van grond aan de Ver. Chr. Scholen voor de uitbreiding van dc kleuterschool De Bijenkorf met een speelwerklokaal. LISSE B. en W. van Lisse stellen de raad voor, aan de stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bollen streek over 1972 alsnog een aanvul lend subsidie toe te kennen tot een bedrag van 24.917. maanden, maar voor het nieuwe ha ringseizoen begint hoopt de directie óók de pakkerij in gebruik te kunnen nemen. Er bestaan plannen om in de toekomst ook een diepvriescel te ma ken van de oude pakkerij. LEIDEN Korfbalovergangsklasser Pernix heeft zich zaterdag weer wat verder verwijderd van de onderste re gionen. Dit ging ten koste van Am sterdamse nieuwkomer Allen Weer baar, dat daardoor op de voorlaatste plaats blijft staan. De Leidse overwinning is niet zonder slag of stoot tot stand gekomen, al gaf het spelbeeld na 25 minuten daar wel aanleiding toe. Op dat moment leidde Pernix immers al met 4-1, terwijl de stroef van start gegane Amsterdamse equipe veel plaatsfouten maakte. Pe ter v Duijn had direct daarna de strijd vrijwel kunnen beslissen, maar de door de strak leidende arbiter Vos uit Eindhoven toegekende strafworp werd door de doorgaans met dit werk belaste v Duijn gemist. Allen Weer baar putte daaruit moed, wooral toen vlak erna zo'n zelfde kans door A. W. wel werd benut. Pernix bleek op zo'n moment (het werd zelfs 4-3) mentaal nog steeds erg zwak. De rust bracht geen verandering. A. W. zette het voor de rust ingezette of fensief voort, kwam op 4-4, zag uit blinker Jan v Seggelen (Pernix) 5-4 maken, maar nam vervolgens de lei ding over; 5-6. Het gevolg was een erg spannend, maar rommelig slot met de tussenstanden 6-7 en 8-7. Een schitte rende doorbraak van v Seggelen bete kende 9-7 en Pernix ging op balbezit spelen met npg zeker 8 minuten te gaan. Toen A. W. daarna een straf worp miste, geloofde de ploeg van trainer v Lunteren er in het geheel niet meer in. Pernix kwam niet meer in gevaar. Jan van Seggelen (4). Daan Vreeken (2), Flip v d Kooij (2) en Fred Breedveld scoorden. Neemt u nu bijvoorbeeld deze chique beha met zijn prachtige pasvorm. En combineert u die met zo'n slank makende Lycra panty die u absoluut niet voelt. Allicht dat u dan trots bent op uw fantastische figuur en dat zal niemand u kwalijk nemen. Behalve misschien een paar jaloerse vrouwen, maar die kunnen u niet beletten, gauw eens te komen passen. OL? Qr Beha (cup-maten B, G en DJ Panty Breestraat 126 Haarlemmerstraat "58 KATWIJK AAN ZEE Rederij en Handelmij. vJi. C. den Duik, gaat uit breiden. Aan de rar. C. Focstraat wordt een nieuwe diepvriescel ge bouwd die een totale inhoud zal heb ben van 1200 m3. Behalve deze uit breiding komt er ook een nieuwe ha ringpakkerij met daarboven een opsla- ruimte voor fust e.d. De diepvriescel zal verbmoedelijk over een maand klaar zijn. Wat de haringpakkerij be treft, dit duurt nog wel een aantal -

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3