Elf Indonesiërs duiken in gereformeerd leven Dalai Lama in ons land Duidelijk met Gods Woord bezig zijn Vandaag Als een senoritas met zoveel ambachtsliefde wordt vervaardigd, dan verdient die senoritas de naam Chérie van La Paz: ongematteerd en zeer geliefd, 27ct. Delegatie blijft anderhalve maand Trouw K wartet Prof. Diepenhorst verontrust over onderwijsbegroting Branden in Groningen ANWB geeft geld voor restauratie vier molens Veel vraag naar 'grote liedboek' Ook uitwisseling West-Duitsland en Indonesië TROUW/iKWiAiRTET MAANDAG 8 OKTOBER 1973 Van een onzer verslaggevers BAARN Een Indonesische de legatie van elf man (je vraagt je wel af: waar blijven de vrou wen?), vertegenwoordigers van kerken waarmee de zending van de gereformeerde kerken sa menwerkt, strijkt het komende weekeinde op Schiphol neer. Ze zullen hier zes weken, dus tot en met november, in het gerefor meerd kerkelijk leven duiken. Te beginnen bij het gewone kerkvolk In een viertal met zorg uitgekozen ge meenten, die samen een goede dwars- doorsnee vormen: Aalten, Ruinerwold- Koekange, Groningen-Paddepoel en Leiderdorp. Vervolgens in deputaten- en synodewerk. Niet alleen inzake zending, maar ook in dat van binnen- en buitelands diakonaat en heel na drukkelijk net zo goed in dat van evangelisatie. In de synode kunnen ze actief zijn, omdat zij daar als pre-advi- serende leden zullen worden begroet. Hiermee willen deze Nederlandse ker ken èn de Indonesische waarmee ze in relatie staan proberen aan veel ge bruikte woorden als 'partnerkerken' en 'tweerichtingsverkeer', die nog niet veel meer dan woorden gebleven zijn, meer inhoud geven. Mee spreekt ook de internationaal groeiende over tuiging, dat 'Europa niet minder zendingsgebied is (geworden) dan an dere werelddelen'. In een onlangs verschenen rapport van deputaten voor de evangelisatie wordt van dat laatste gezegd, 'dat het proces van ontkerstening in ons land en in heel Europa al zover is voortge schreden dat van christelijk Neder land of Europa nauwelijks meer ge sproken kan worden'. Ook dit bevor dert dus het meer op voet van gelijk heid met elkaar omgaan van 'jonge kerken' in de derde wereld en de kerken in Europa. De delegatie bestaat uit vertegenwoor digers van protestantse kerken op Sumba, Midden-Java en Zuid-Sumatra, voortgekomen uit de gereformeerde zending vanuit Nederland. Behalve theologen maken onderwijsspecialis- ten, een econoom en een medicus er deel van uit. Om het oecumenische, wil men: multilaterale aspect te ac centueren is een afgevaardigde van de DGI: de raad van kerken in Indonesië toegevoegd. Tot op heden kwamen hoogstens twee tot drie afgevaardigden naar Neder land om uitsluitend over 'zendingsza ken' te spreken. Maar er is nu meer. Onder meer dit uitgangspunt: als partnerkerken wil je elkaar dienen. Dat is tweerichtingsverkeer. Maar hoe kun je wederzijds dienen als je el kaar, en in dit geval speciaal Indone sische kerken Nederlandse, eigenlijk nog nauwelijks kent? Daarom komen de delegatieleden nu niet, zoals te doen gebruikelijk, vertellen hoe het er bij hen in Azië voorstaat, maar ko men ze de gereformeerde kerken be vragen hoe zij (nog) functioneren in dat stuk samenleving waarin zij staan. Daarom ontvangt hier 'Baarn' niet, al is die er uiteraard bij betrokken, maar is de hele begeleiding van het bezoek in handen van een kerkelijke commissie, bestaande uit stafleden van (wereld)diakonaat, evangelisatie en zending. Wat de confrontatie met het grond vlak betreft, daar wordt per gemeente elk twee dagen aan besteed. Aalten, als het 'gereformeerde Jeruzalem' in de Achterhoek, Ruinerwold-Koekange als een traditionele landelijke gemeen te, die onder meer met kerk en recre atie heeft te maken, Groningen Padde- poel, waar met hervormden en andere kerkgenootschappen een oecumenisch experiment gaande is en tenslotte Lei derdorp, een typische randstad-ge meente. Men bezoekt er kerkdiensten, maakt kennis met gemeente-activiteiten en hopelijk ook gemeente-tekortkomin gen, gaat op bezoek bij kerkleden om ook in de gezinnen-zelf te kunnen praten, die dan weer de vrijheid heb- Dit zijn tien van de elf delegatieleden. Bovenste rij, 1: prof. dr. R. Soedarmo, hoogleraar dogmatiek aan de theolo gische hogeschool in Djakarta. Hij studeerde in Nederland en promoveerde hier op een dissertatie, getiteld 'In de we reld, maar niet van de wereld'. 2: dr. B. Sutarno, binnen kort rector christelijke universiteit in Salatiga. Hij promo veerde twee jaar geleden aan de VU op een proefschrift 'Het Kuyperiaanse model van een christelijke politieke or ganisatie'. 3: ds. Edi Trimodoroempokó, predikant in Mar- gojudan (Sala). Hij was enkele malen praeses van de syno de. 4: drs. J. Sardi Karjoredjo, docent economie aan de christelijke universiteit in Salatiga. Studeerde onder meer aan het institute of social studies in Den Haag in het vak regionale economische ontwikkeling. 5: ds. J. S. Hardjowa- sito, missionair predikant op Zuid-Sumatra. Hij was de eer ste dominee, die in het begin van de jaren vijftig de gees telijke verzorging van javaanse christenen die transmi- greerden op zich nam. Voornoemde delegatieleden zijn al len vertegenwoordigers van de Javaanse christelijke kerken van Midden-Java. Onderste rij, 1: dr. S. H. Widyapranawa, studeerde theolo gie in Schotland, doceert aan de theologische hogescha van Jogjakarta en is scriba van de synode van de Indonei sche christelijke kerk van Midden-Java, de vroegere Chir, se kerk, waartoe ook ds. J. Tjahjaputra (2) behoort. De dominee is sedert enkele jaren predikant in algemei dienst van zijn kerk, belast met kadervormingswerk. Hij na het delegatiebezoek nog enkele maanden in ons to blijven vóór studie. Tenslotte drie figuren die de Christel ke kerk op Sumba vertegenwoordigen. 3: ds. Mb. Rait bandjoe, predikant vanaf 1947, die vele malen lid van hi 1 synode-moderamen van zijn kerk was en ook voorzitteri 1951 volgde hij een cursus in Baarn. 4: drs. W. H. Siregc algemeen secretaris van de christelijke schoolstichting Sumba. Studeerde na zijn opleiding tot onderwijzer geschi denis en legde daarin doctoraal examen af. 5: Lapoe Mo koe, arts, studeerde in Surabaja, werkte daar als marin arts en staat nu aan het hoofd van het ziekenhuis in Wc kabubak op Sumba. Het elfde delegatielid van wie geen foto beschikbaar is l treft ds. W. Rumambi, die namens de raad van kerken i Indonesië is afgevaardigd. Hij is oud-minister en hoofd va de campus bij de theologische hogeschool te Jakarta. ben om buren en anderen daarbij te vragen. Wat het werk in deputaat- schappen en synode betreft zal de medewerking van de delegatieleden zich vooral toespitsen op onderwerpen als diakonaat, evangelisatie, zending, oorlog en vrede, rassenverhoudingen. Wat ui't dit alles zal resulteren? Nie mand die het zeggen kan. Voorlopig houdt men het maar heel eenvoudig op een oriënterende ontmoeting. Of deze inderdaad wederzijdse assistentie tot gevolg zal hebben, hangt van al lerlei factoren af. Om een belangrijke te noemen: heel gemakkelijk kan na tuurlijk op papier worden gezet: de kerken in Nederland zijn beland in een situatie van verlegenheid en daarom moet er tweerichtingsverkeer komen. Maar nu de praktijk, die met enkele vragen kan worden verduide lijkt. Bijvoorbeeld: is dat echt wéór van die verlegenheid hier? Zit men hier werkelijk te wachten op eventue le Aziatische hulp als gereformeerden blijken te menen het allemaal nog een heel eind zonder hervormden af te kunnen? Indonesische zending hier? Daar zou dan wel om* gevréégd moeten worden, bijvoorbeeld in de ge meentelijke contacten. Het kan alleen, als die behoefte hier kerkelijk bewui j gevoeld en onder woorden gebrac^ zou worden (ds. P. G. van Berge \i het zendingscentrum in Baarn). In elk geval zal in de komende on moeting deze vraag centraal staa hoe men elkaar als kerken kan b staan in het vervullen van de opdracl J in deze wereld. Grote woorden, ma^ toch. Het werkbezoek zal een aanz« künnen worden om in de toekomst een wellicht heel andere manier mei wederzijds samenwerkend, met elkac om te gaan. De eerste stap wori daarvoor gezet. Van een onzer verslaggevers De Dalai Lama, dc geestelijke leider van de Tibetanen, is gisteren in ons land aangekomen. Direct na zijn aan komst heeft hij voor een groot aantal belangstellenden in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam gesproken over zijn weg om het lijden te over winnen door het te verdragen. De problemen van elk mens afzonder lijk en van de maatschappij moeten overwonnen worden doordat mensen van zichzelf en van anderen de goede eigenschappen ontwikkelen. 'Je moet voor de oplossing van problemen niet eerst naar de ander kijken, maar naar jezelf. Dat bespaart ergernis en geeft je gelegenheid anderen te respectereu en lief te hebben', zei de Dalai Lama. .Volgens hem is nederigheid nodig, een nederigheid die niet alleen in het boeddhisme maar ook in andere gods diensten te vinden is. 'De godsdien sten zijn er terwille van de mens, niet omgekeerd', zei de Dalai Lama. Na afloop van zijn toespraak werden De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. vragen gesteld, waar de Dalai Lama uitgebreid op inging. Hij was verge zeld van zijn secretaris en een lijf wacht. De secretaris vertaalde de woorden van de Dalai Lama, zodra zijn Engels niet toereikend was. Dc manier waarop de Dalai Lama op de vragen reageerde was van een in nemende eenvoud en echtheid. Steeds legde hij de nadruk op het belang Van eeïi onzer verslaggevers GOUDA Sommige gedeelten van de memorie van de nieuwe onderwijsbe groting wekken ernstige bedenkingen en werken op een verkeerde wijze po lariserend, zo meent de AR-so_ator prof. mr. Diepenhorst. Hij sprak zaterdag op de jaarvergade ring van de vereniging v?n christen docenten bij het voorbereidend weten schappelijk en algemeen voortgezet onderwijs in Gouda. Prof. Diepen horst wees erop dat bij de schaarste der geldmiddelen er geen toewijzing moet plaats hebben, die eerder door politieke dan door onderwijskundige redenen is bepaald. Hij zei het onge wenst te vinden een tegenstelling te maken tussen onderwijs, dat zich om de leerstof en dat zich om de leerling beweegt. 'Niet ieder kan alles worden geleerd; geenszins noodzakelijke belet selen moeten opgeruimd worden'. Voorheen is het intellect overschat en zijn handvaardigheid, uitdrukkings vermogen en kunstzin te weinig ge waardeerd. Prof. Diepenhorst waar schuwde er voor deze zaken nu niet in het tegendeel te laten omslaan. Van een verslaggever ADORP Een boerderij van de land bouwer J. van der Werf in Adorp is zaterdag door brand verwoest. De in boedel van K. Douma, die de boer derij bewoonde ging verloren, evenals zevenendertig ton hooi. De schade wordt geschat op honderddui zend gulden. In het Visvliet werd zaterdag een ho- tel-café-restaurant door brand -r- woest. Van de inboedel en Inventaris kon niets worden gered. De schade bedraagt enkele tonnen. van innerlijke ontwikkeling door mid del van juiste meditatie-technieken. Van een onzer verslaggevers HEUSDEN Vier molens in ons land uit elke windstreek een zullen worden gerestaureerd met het geld dat door de vijftig jaar bestaande ANWB is bijeengebracht in een jubi leumactie. De molens staan in de Hymeterpolder in Friesland, Goor (Overijssel), Ouder-Amstel en in Oud- Vossemeer (Zeeland). Voor de restau ratie van de molens is overigens 265.000 nodig. Het geld werd zater dag in Heusden overhandigd aan de voorzitter van de vereniging De Hol landse Molen, mr. P. Mijksenaar. DEN HAAG De vraag naar het nieuwe liedboek voor de kerken in groot formaat is zó groot dat de boek handelaren niet aan de vraag kunnen voldoen. De eerste oplage van het •grote' liedboek is al uitverkocht en de situatie is op het ogenblik zo dat de beide uitgeverijen van het lied boek (Boekencentrum, Den Haag. en Jongbloed, Leeuwarden) de bestellin gen van boekhandelaren en kerken in volgorde van binnenkomst afwerken, zodra de binderijen weer voorraad hebben afgeleverd. Particulieren wordt aangeraden om, wanneer hun eigen boekhandel het 'grote' liedboek niet in voorraad heeft, de betrokken boekhandelaar te vragen of hij bij een collega wil informeren of die nog exemplaren in huis heeft. Bondsdag chr. geref. jongerenbond: Van een medewerker BARiNEVELD Dienen is niet bepaald in de mode. Als je dè minste wilt zijn en niet je eigen belang zoekt, word je al gauw voor gek versleten. Voor een christen is het totaal anders, In navolging van Christus, die gekomen is om te dienen, ligt daar onze taak. Het appèl gaat tot ons allen om ons hart te geven aan Hem en de naaste te dienen. Dit was de kern van het jeugd-appèl, dus de voorzitter van deze bond, ds. uitgesproken door ds. A. Rebel uit Rotterdam-centrum, aan het einde van de bondsdag van de chr. gereformeer de jongerenbond in Barneveld. Het thema was: 'om u te dienen'. Op verschillende manieren werd dit be licht. 'De grote nadruk op het dienst betoon betekent voor ons niet, dat we ons scharen in de gelederen van hen die zeggen dat er in de kerk niet meer gepraat maar wat meer gedaan moet worden. Gods Woord blijft cen traal. We kunnen niet aan het ene nodige voorbij gaan. God zoekt jon gens en meisjes die van wanten we ten. Maar Hij brengt ons eerst in de stilte rondom het geopende Woord. Jezus kan niemand gebruiken die zich niet eerst door Hem laat dienen', al- ADVERTENTIE) CigarrosAutenticos. J. Plantinga uit Dronten, in zijn ope ningsspeech. Heeft het christendom vandaag nog antwoorden, of zwijgen we op de vele vragen die ons gesteld worden? Ant woorden als het gaat om de concur rentie met de andere godsdiensten en bewegingen? Antwoorden als het gaat om de plaats van de bijbel in samen levingsverbanden? Antwoorden als het gaat om de maatschappij, die één grote Watergate-affaire lijkt? Op deze drie vagen werd door di verse mejisen kort ingegaan. Zo sprak ds. G. L. Born uit Dokkum over het ban-de-böm teken, het vredessymbool van de internationale vredesbeweging. Hij noemde dit teken anti-christelijk en anti-goddelijk. De weg tot de vrede in bijbelse zin is de weg van het 1 kruis van Christus. Het ban-de-bom-te- ken draait dit kruis radicaal om. Het is het Nero-kruis, de kraaiepoot, het teken waarmee de christenen jn de tijd van de Romeinen vervolgd wer den. Met iedereen die zich voor vrede in de wereld wil inzetten, kunnen we samenwerken. Ds. Ype Schaaf, die jarenlang werk zaam was in centraal-Afrika, ging op het tweede complex vragen in: 'De zending en de bijbdigenootschappen hebben de bijbel gebracht naar de der de wereld. Daarginds gaat het Woord van God zijn eigen gang. We geven die mensen iets in handen waar ze op hun manier mee omgaan. Dat mogen we ze niet kwalijk nemen, maar we moeten naar hen luisteren, al zullen we ons wel wat bescheidener op moe ten stellen gezien de manier waarop wij de wereld gerund hebben, in de laatste periode. Laten we duidelijk onderscheid maken tussen de kern van de bijbelse boodschap en de Ne derlandse of Westerse verpakking'. Ten slotte sprak de heer A. Schouten, lid der Tweede Kamer: 'Wat moeten we zeggen in een wereld vol Waterga- te-vervolging en machtsstrijd? Moeten we ons als Christenen terugtrekken uit handel en nijverheid? Dat beslist niet. We mogen ons niet onttrekken aan onze verantwoordelijkheid. Maar we moeten dienen. En protest is ge past tegen een overheid die de verant woordelijkheid van de mens ont neemt. In de grote verbanden moeten we dienen om de mensen de verant woordelijkheid. die ze hebben, te la ten verstaan. En in de kleine dingen mogen we he*, helpen. Zelfs in de Tweede Kamer.' 's Middags was er een 'diensten markt', waarin vele organisaties voor lichting gaven over de manier waarop zij hun medemensen dienden met het evangelie. O.a. waren aanwezig de NCRV omroep en reisorganisatie), de EO en het Christelijk blindeninsti tuut. Door middel van een kort geding werd de koers van de bond ter dilcus- sie gesteld. Duidelijk bleek dat men niet geïnspireerd en vanuit Gods Woord op de vereniging bezig wilde zijn, maar duidelijk voluit mét Gods Woord. Een jury gevormd door vere nigingsleden uit alle bondsdistricten sprak als haar oordeel uit, dat men 5 het uitgangspunt nog helemaal niet achterhaald vond. BONN In de protestantse kerki van Rijnland en Westfalen wordt werkt aan een plan voor het uitwl selen van kerkelijke werkers kerken in Indonesië. Ook jvanuit Duitsland zijn er al m ouds zendingsbanden met Indonesii Bij een bezoek aan het bestuur \i beide kerken heeft ds. T. S. Sihoi bing van de grootste protestantse tak-kerk (de Huria christelijke Bai kerk 916.000 leden) gezegd dat -ay kerk niet meer gemissioneerd hoeft worden. Zij is nu zelf een 'zenden kerk'. De gastheren van ds. Sihoi bing bleken zijn inzicht te delen, d de tijd van het 'een-rlchting-verket voorbij was. De kerken zijn vooi wellicht rijp voor een programn voor het uitwisselen van predikante leervicarissen en anderen. De berei willigheid is al uitgesproken. Er mo ten echter nog praktische details wo den geregeld. Nadere mededelingen zijn te verwac ten na de conferentie, die van 18 ti 23 november in Cipajung, Sumatra i worden gehouden. DE TEKENEN WORDEN SPREKENDER Op het verblijf in de wachtkamer val Jozef volgt een ontroerende scene. IJ teraard moeten de voeten gewassi worden. Dat is al het minste in dea hoog beschaafde Egyptische omgevin Het geschenk wordt gereed gelegd met een kloppend hart verwachten broers de hoge ambtenaar. Wat zal h zeggen? En in hoeverre berust h 'vreest niet' van de slaaf in de wach kamer op werkelijkheid? Als Jozef bi nenkomt gaat de oude droom in ve vulling, ze buigen zich voor hem ti aarde. Als Jozef naar hun oude vadi gevraagd heeft en zij hem hebben gi zegd dat die het wel maakt vindt o nieuw een beleefde buiging plaats. B al dit gebuig krijgt Jozef ineens ee beter zicht op Benjamin. Daar sta; z'n bloedeigen broer. Hij wil zekerheii is dit uw jongste broer, over wie gesproken hebt? God zij u genadi mijn zoon! Maar dan wordt het ook a lemaal teveel. Je kunt wel stellen da ze in het oude Oosten wat huilerige waren dan wij, maar 't zal je dan oo maar gebeuren! Het verhaal heel diepte genoeg. Daar sta je, zelf in wee de en macht en daar buigt zich jebroe voor je, een hongerlijder die van ven komt om koren te halen. Jozef .-r zich naar een apart vertrek om even o verhaal te komen. Een mens kan wa meemaken! En zo is het ook. Geweldi menselijk. Jozef apart en de broei apart en de Egyptenaren apart, wan die zijn bang voor schurft. En d broers precies naar hun leeftijd. Ho weet die Egyptenaar dat! En kijk daar het bord van Jozef, daar kan niet meer bij. Vijf keer zoveel als de ande ren. Vreemde voorkeur van deze Egyp tische vorst. De tekenen zijn er. Nogi de onthulling niet geschiedt. Maar A> tekenen worden sprekender als bij efl naderend heil. Zoals trouwens ook d apostelen daarvan weten en onze Heer Het hart klopt onder de maaltijd. (Genesis 43, 24-34

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2